چطور در هر بازاری از فروش سود ببریم

تاریخ آخرین بروزرسانی: 15 ژوئن 2023
چطور از از فروش سود ببریم آنهم در هر بازاری؟ امکان استفاده از موقعیت فروش به سرمایه‌گذار اجازه می‌دهد که اوراق بهادار اساسی را در تاریخ آینده و با قیمتی مطلوب تر بخرد. به عبارت دیگر، استفاده از امکان فروش به معامله گران فعال در بازار امکاناتی را برای معامله مجدد در موقعیت بهتر را می‌دهد، با این حال که این امکان را به آن‌ها می‌دهد که اوراق بهادار اساسی را در تاریخ آینده و با قیمتی پایین‌تر از قیمت فعلی بازار بخرند. به طور خلاصه باید گفت با فروش به این شکل در صورتی که خریدار  از حق خود استفاده کند شما موظف به خرید اوراق بهادار به قیمت تعیین شده هستید ولو اینکه قیمت آن پایین آمده باشد. دقت داشته باشید این آموزش برای معامله گران فارکس نیست و برای معامله گران در دیگر بازارهای مالی مانند سهام مفید است. ما در این مقاله خواهیم گفت چطور در معاملات آپشن از فروش سود ببریم. اگر متن مقاله کمی سنگین است بخاطر این است که ترجمه شده مقاله انگلیسی است و چنانچه به نظرشما جایی در ترجمه اشتباه رخ داده در بخش نظرات با ما در میان بگذارید. خلاصه این مقاله: فروش با استفاده از امکان پوت آپشن به سرمایه‌گذار اجازه می‌دهد که با پتانسیل، اوراق بهادار اساسی را در تاریخ آینده و با قیمتی مطلوب تر بخرد. فروش پوت آپشن درآمد سریعی را برای فروشنده فراهم می‌کند که اگر گزینه پوت آپشن توسط خریدار خود مورد استفاده قرار نگیرد و در خارج از پول منقضی شود، پیش دستی را حفظ می‌کند. سرمایه‌گذاری که پوت آپشن ها را برای اوراق بهاداری می‌فروشد که به هر حال می‌خواهد آن‌ها را بخرد، احتمالاً شانس بیشتری برای سوددهی خواهد داشت. لازم به ذکر است که معامله گر یک پوت آپشن در صورتی که قیمت اوراق بهادار اساسی قبل از انقضا کاهش پیدا کند و آپشن در پول تمام شود، خسارت خواهد دید.  

از فروش سود ببریم در معاملات آپشن

برای درک اینکه چگونه فروش با روش پوت آپشن می‌تواند به راهبرد سرمایه‌گذاری شما کمک کند، نیاز است که درباره آپشن ها توضیحاتی داشته باشیم. بنابراین، بیایید یک موقعیت معاملاتی رایج را، همراه با برخی از بالاترین خطرات و مزایا، بررسی کنیم. گزینه سرمایه اولیه یا equity option ابزار مشتقاتی است که ارزش خود را از اوراق بهادار اساسی به دست می‌آورد. خرید یک گزینه خرید به دارنده حق مالکیت بر روی اوراق بهادار با یک قیمت ثابت، که به عنوان قیمت تست آپشن شناخته می‌شود، می‌دهد. به عبارت دیگر، امکان خرید یک آپشن شرط خوش بینانه است، زیرا صاحب آن در صورتی که اوراق بهادار رو به بالا باشد، پول درمی‌آورد. از سوی دیگر، گزینه فروش شرط ناخوش بینانه‌ای است، زیرا صاحب آن در صورتی که قیمت اوراق بهادار کاهش یابد، بازهم پول درمی‌آورد. اما وقتی ما یک معامله خرید با آپشن یا فروش با آپشن را نمیخریم و به عنوان یک نگاه کننده آپشن ها عمل می‌کنیم، منطق جهت تصمیم گیری ما را تغییر می‌دهد. بیشتر از هر چیز دیگر، معامله گر در هنگام معامله یک گزینه، تعهد به شخص مقابل (خریدار آپشن) دارد و اگر او تصمیم به استفاده از حق خود به خرید یا فروش اوراق بهادار با قیمت تعیین شده گزینه بگیرد، معامله گر موظف به پرداخت وجه و احترام به این موضوع است. در واقع، معامله گر آپشن می‌تواند به عنوان یک شخص حقیقی یا حقوقی از جایگاه خود استفاده کند و اوراق بهادار یا سهام خود را به قیمت تعیین شده به خریدار بفروشد یا از خریدار بخرد. این می‌تواند یک فرصت بسیار سودآور باشد، اما همچنین ممکن است با خطراتی همراه باشد. برای معامله گران آپشن، مهم است که با شرایط قرارداد خود و مواردی مانند تاریخ انقضا، قیمت تعیین شده و نوع اوراق بهاداری که در قرارداد ذکر شده، آشنا باشند و به دقت بررسی کنند. همچنین، آنها باید خطرات و مزایای مرتبط با معامله یک گزینه را به دقت بسنجند و تصمیمات خود را بر اساس اطلاعات کاملی که در دسترس دارند، بگیرند. در کل، معامله آپشن ها سرمایه‌گذاری در یک فرصت سودآور و جذاب است، اما برای بهره‌برداری بهینه از این فرصت، معامله گر باید با دقت، اطلاعات کافی و تجربه لازم را داشته باشند.  

خلاصه‌ای از خرید و فروش آپشن ها

خرید کال آپشن: حق خرید اوراق بهادار با یک قیمت تعیین شده را دارید. فروش کال آپشن: در صورتی که خریدار گزینه حق خود را به عمل بیاورد، موظف به تحویل اوراق بهادار با قیمت تعیین شده به خریدار می‌باشید. خرید پوت آپشن: حق فروش اوراق بهادار با یک قیمت تعیین شده را دارید. فروش پوت آپشن: در صورتی که خریدار گزینه حق خود را به عمل بیاورد، موظف به خرید اوراق بهادار با قیمت تعیین شده از خریدار می‌باشید.  
از فروش سود ببریم

از فروش سود ببریم

شیوه‌های بهتر برای فروش در پوت آپشن

سرمایه‌گذاران باید تنها در صورتی پوت آپشن فروشی کنند که در صورت ممکن، با قیمت تعیین شده آماده خرید اوراق بهادار باشند؛ زیرا در این صورت، شما نسبت به خرید اوراق بهادار موظف هستید، اگر شخص مقابل خود تصمیم به استفاده از حق خرید خود را بگیرد. علاوه بر این، باید فقط به معاملاتی وارد شوید که قیمت خالص به طور قابل قبولی جذاب باشد. این از مهمترین مسائلی است که در هر شرایطی باید در نظر گرفته شود تا به سود بالای فروش پوت آپشن برسید. در صورت رعایت این قاعده مهم، می‌توان از سایر مزایای فروش پوت آپشن بهره برد. از جمله، توانایی تولید درآمد پرتفوی بالاست که در صورت عدم استفاده از پوت آپشن توسط شخص مقابل، فروشنده کل پول بیمه را نگه می‌دارد. یک سایر مزیت کلیدی وجود دارد که فرصت خرید اوراق بهادار را با قیمتی پایین‌تر از قیمت فعلی بازار ایجاد می‌کند.  

فروش در پوت آپشن

بیایید به مثالی از فروش محتاطانه پوت آپشن نگاه کنیم. فرض کنید که شرکت A با معرفی محصولی جدید و مدرن، سودآوری خود را بالاتر برده است. قیمت سهام شرکت A در حال حاضر 270 دلار است و نسبت قیمت به سود برای این شرکت در مسیر رشد خود بسیار مناسب است. اگر شما از منظر قیمتی به این شرکت خوش بین هستید، می‌توانید 100 سهم آن را با قیمت 27,000 دلار (با توجه به کارمزد و هزینه‌های اضافی) بخرید. به عنوان یک جایگزین، می‌توانید یک قرارداد گزینه پوت به تاریخ انقضای 2 سال آینده با قیمت تمرین 250 دلار بفروشید و فقط 30 دلار به عنوان حق پول (premium) دریافت کنید. این بدان معناست که گزینه پوت در سومین جمعه ژانویه دو سال آینده منقضی خواهد شد و حق تمرین آن با قیمت 250 دلار خواهد بود. یک قرارداد گزینه، شامل 100 سهم است و به شما اجازه می‌دهد که 3,000 دلار به عنوان پول حق گزینه (premium) را دریافت کنید (با کسر کارمزد). با فروش این آپشن ، شما با قیمت 250 دلار، حداکثر تا ژانویه دو سال آینده، موظف به خرید 100 سهم شرکت A هستید. به طور واضح، زیرا قیمت سهام شرکت A در حال حاضر 270 دلار است، خریدار گزینه پوت، سهام را با قیمت 250 دلار به شما نخواهد فروخت، زیرا این معادل مبلغ 20 دلار کمتر از قیمت جاری بورس است. بنابراین، شما در حین انتظار، پول حق گزینه (premium) را دریافت خواهید کرد. در صورتی که قیمت سهام به مبلغ 250 دلار قبل از انقضای گزینه در ژانویه دو سال آینده کاهش یابد، شما موظف به خرید 100 سهم با همان قیمت خواهید بود. اما شما پول حق گزینه (premium) را که به ازای هر سهم 30 دلار است، نگه می‌دارید و هزینه خالص شما برای هر سهم، 220 دلار خواهد بود. در صورتی که قیمت سهام به مبلغ 250 دلار کاهش نیابد، گزینه پوت بی ارزش خواهد شد و شما تمام پول حق گزینه (premium) را خواهید گرفت. به طور خلاصه، به عنوان یک جایگزین برای خرید 100 سهم شرکت A با هزینه‌ی 27,000 دلار، می‌توانید گزینه پوت را بفروشید و هزینه‌ی خالص خود را به 220 دلار در هر سهم (یا مجموعاً 22,000 دلار برای 100 سهم، در صورتی که قیمت به 250 دلار برای هر سهم برسد) کاهش دهید. اگر گزینه بدون ارزش منقضی شود، شما می‌توانید پاداش حق گزینه به ازای هر سهم 30 دلار را که نشان‌دهنده بازده 12 درصدی در قیمت خرید 250 دلار است را دریافت کنید. فروش پوت آپشن بر روی اوراق بهاداری که می‌خواهید داشته باشید، می‌تواند بسیار جذاب باشد. در صورتی که قیمت سهام شرکت A کاهش یابد، شما موظف به پرداخت 25,000 دلار برای خرید سهام با قیمت 250 دلار خواهید بود. (از آنجایی که پاداش حق گزینه را با خود نگه داشتید، هزینه خالص شما 22,000 دلار خواهد بود). برای فروش این موقعیت، مهم است به خاطر داشته باشید که بروکر شما می‌تواند شما را مجبور کند تا دارایی‌های دیگر خود را بفروشید تا بتوانید این موقعیت را خریداری کنید، در صورتی که موجودی نقدی در حساب شما وجود نداشته باشد.  

دلایل اصلی فروش در یک پوت آپشن چیست؟

دو دلیل اصلی برای معامله پوت آپشن عبارتند از: 1: کسب درآمد پولی به عنوان حق الزحمه: در صورتی که شما به عنوان فروشنده یک پوت آپشن بفروشید، می‌توانید از معامله کردن قرارداد خرید به عنوان یک مبلغ پرداختی یا "حق الزحمه" برای خدمات ارائه شده استفاده کنید. 2: خرید یک سهم خواسته شده با قیمتی کمتر از قیمت فعلی بازار: در صورتی که شما به عنوان خریدار قصد دارید یک سهم یا دارایی دیگری را خریداری کنید، ممکن است بخواهید برای خرید آن با فروشنده قرارداد یک قرار داد پوت آپشن بنویسید. این کار می‌تواند به شما کمک کند تا سهام خود را با قیمتی کمتر از قیمت فعلی بازار خریداری کنید.  

حداکثر ضرر فروش گزینه پوت

حداکثر ضرر ممکن در هنگام فروش یک قرارداد پوت، برابر با قیمت استرایک منهای حق بیمه دریافتی است. برای نمونه فرض کنید که سهم شرکت XYZ با قیمت ۵۰ دلار در حال معامله می‌شود و شما 3 ماهه به ازای ۵ دلار به ازای هر سهم تعداد 10 قرارداد پوت با قیمت استرایک ۴۰ دلار می‌فروشید. بنابراین، مجموعاً 5000 دلار (5 دلار × 100 سهم × 10 قرارداد) دریافت می‌کنید. پس از گذشت مدت قرارداد، اطلاعاتی درباره شرکت ال‌کس‌زای مورداستفاده در چندین تقلب کشف می‌شود و سهام شرکت نزدیک به صفر تجارت می‌کند. خریدار پوت، حق خرید سهام شرکت ال‌کس‌زای را با استفاده از قیمت استرایک 40 دلار دارد، به این معنی که شما مجبور به خریدن این سهام بی ارزش با قیمت هر کدام 40 دلار خواهید شد، و در نتیجه باید به مجموع 40000 دلار برای خرید این سهام بپردازید. با این حال، به علت دریافت 5000 دلار پیش از این در قبال حق بیمه، ضرر خالص شما 35000 دلار است (40000 دلار منهای 5000 دلار).  

خریدن یک کال بهتر است یا فروش یک پوت؟

انتخاب بهترین راه‌حل بین خرید یک کال و فروش یک پوت، به میزان تحمل ریسک شما و دانش شما درباره گزینه‌ها بستگی دارد. خرید کال یک راه‌حل ساده است که حداکثر ضرر شما به مقدار پریمیوم کال پرداختی محدود است و در صورت موفقیت نامحدود است. در مقابل، معامله کردن پوت به حداکثر سود دریافتی از حق بیمه پوت محدود می‌شود؛ در حالی که حداکثر ضرر شما بسیار بیشتر است (برابر با قیمت استرایک پوت منهای پریمیوم دریافتی). سرمایه‌گذاران با تحمل ریسک پایین‌تر ممکن است ترجیح دهند کال‌ها را خریداری کنند، در حالی که تجار با دانش بالاتر و تحمل ریسک بالاتر ممکن است ترجیح دهند پوت‌ها را بنویسند. آیا معامله کردن پوت در بازارهای پویا توصیه می‌شود؟ از آنجایی که ولاتیلیته یکی از عوامل مهم قیمت گذاری گزینه هاست، در بازارهای پویا، در معامله کردن پوت‌ها باید با احتیاط عمل کنید. شاید به دلیل وجود ولاتیلیته بیشتر، پریمیوم بیشتری دریافت کنید، اما اگر ولاتیلیته به میزان بیشتری ادامه داشته باشد، پوت شما نیز قیمت بیشتری پیدا می‌کند و به این معنی است که اگر بخواهید موقعیت را بسته و متوقف کنید، زیان می‌بینید. اگر فکر می‌کنید که افزایش ولاتیلیته موقتاً بوده و در آینده کاهش پیدا خواهد کرد، معامله کردن پوت ها در چنین شرایطی همچنان یک راه حل قابل قبول است. همچنین باید در نظر داشت که ولاتیلیته می‌تواند تحت تأثیر عوامل مختلفی قرار گیرد، مانند تغییرات در بازار، اخبار و رویدادهای مهم و حتی شایعات. بنابراین، برای معامله کردن پوت ها باید به دقت تحلیل کرد که ولاتیلیته در چه شرایطی افزایش یافته و در چه شرایطی کاهش یافته است. در نهایت، باید به یاد داشت که معامله کردن پوت ها یکی از روش های محافظتی در بازارهای پویا است و باید با دقت و احتیاط انجام شود. همچنین، باید همیشه در نظر داشت که هیچ روشی صد در صد موفقیت دار نیست و همیشه وجود ریسک وجود دارد. بنابراین، قبل از انجام هرگونه تصمیمی، به دقت تحلیل کنید و از اطلاعات کافی برای تصمیم گیری استفاده کنید. نتیجه گیری فروش گزینه های پوت می‌تواند درآمد بیشتری را ایجاد کند و به شما امکان دسترسی به اوراق بهاداری که می‌خواهید در زیر قیمت فعلی باشد، را بدهد. اما این کار نیازمند تخصص و تجربه بالا در بازار است به همین جهت به افراد تازه وارد توصیه میشود با ریسک کمتری معامله کنند و برای فروش پوت آپشن ها حتما با یک متخصص مشورت کنند. یکی از مزایای فروش گزینه های پوت، این است که در صورت عدم انجام معامله، پولی که به عنوان پول تضمینی واریز کرده‌اید، به شما بازگردانده می‌شود. بنابراین، این روش معامله برای کسانی که می‌خواهند ریسک خود را کاهش دهند، بسیار مناسب است. در نهایت، باید به این نکته توجه داشت که فروش گزینه های پوت، همانند هر نوع سرمایه گذاری دیگر، ریسک هایی دارد. بنابراین، قبل از اقدام به این نوع معامله، بهتر است تحقیقات خود را به خوبی انجام دهید و با متخصصان مالی مشورت کنید.   منبع: اینوستپدیا
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها