اسپرد در فارکس ❤️ کمیسیون در فارکس

تاریخ آخرین بروزرسانی: 9 ژوئن 2023

اسپرد در فارکس به تفاوت قیمت خرید (بید) و فروش (پرس) یک جفت ارز یا هر سایر نمادهای مالی در بازار فارکس اطلاق می‌شود. برای محاسبه اسپرد در فارکس، باید قیمت پرس و بید را در نظر بگیریم. این میزان تفاوت قیمت در اصطلاح به عنوان "نقاط" یا "پیپ" نیز شناخته می‌شود.

کمیسیون در فارکس به مبلغی اشاره دارد که بروکرها یا دیگر معامله‌گران دریافت می‌کنند هر بار که یک معامله ارزی در بازار ارز انجام می‌شود. این کمیسیون به عنوان هزینه‌ای برای اجرای معامله و ارائه خدمات توسط بروکر یا پلتفرم معاملاتی دریافت می‌شود. کمیسیون‌ها می‌توانند به صورت درصدی از حجم معامله یا به صورت مبلغ ثابتی از هر معامله محاسبه شوند.

برخی از بروکرها ممکن است به جای کمیسیون، اسپرد در فارکس در فارکس را به عنوان هزینه‌ای برای اجرای معامله دریافت کنند. 

مقدار کمیسیون‌ها و اسپرد در فارکس در فارکسها به طور عمده بستگی به نوع بروکر، نوع حساب معاملاتی و شرایط بازار دارد. بروکرها ممکن است تجارت خود را بر اساس کمیسیون‌ها و اسپرد در فارکس در فارکسها بهینه‌سازی کنند و آنها را بر اساس حجم معاملات، نوع حساب یا تراز حساب معامله‌گر تنظیم کنند.

در این مقاله بصورت کامل با اسپرد در فارکس در فارکس و کمیسیون در فارکس آشنا خواهید شد.

مفهوم قیمت خرید و فروش در فارکس

فارکس یکی از بهترین بازارهای مالی برای سرمایه گذاری است که امروزه رشد چشمگیری داشته و سرمایه گذاران را از سرتاسر دنیا به سمت خود جذب کرده است. فارکس با نام تبادل ارزهای خارجی شناخته می شود،یعنی در این بازار جفت ارزها در مقابل یکدیگر خرید و فروش می شوند و معامله گران می توانند با معامله جفت ارزها در این بازار سود کنند.

در بازار فارکس زمانی که معاملات در حال انجام است در هر معامله دو قیمت در لحظات مختلف وجود دارد که یکی از آنها قیمت خرید و دیگری قیمت فروش است.در واقع نرخ خرید و فروش جفت ارزها در زمان انجام معاملات متفاوت است.

بنابراین اگر شما در یک زمان ارزی را خریداری کنید نرخ ارز خریداری شده که به بروکر پرداخت می کنید  متفاوت با زمانی است که می خواهید ارز را بفروشید و در زمان فروش باید نرخ فروش دقت داشته باشید و نرخ فروش را به معامله گران پرداخت کنید.

به نرخ خرید buy و به نرخ فروش ask گفته می شود که همیشه بین آنها یک اختلاف قیمت وجود دارد و در هر لحظه ممکن است نرخ خرید و فروش تغییر کند و در نتیجه اختلاف میان آنها نیز تغییر خواهد کرد.

اسپرد ( Spread ) چیست؟

اسپرد در فارکس
اسپرد در فارکس

از آنجا که در بازار فارکس ارزها همیشه به صورت جفت خرید و فروش می شوند بنابراین در یک جفت ارز دو قیمت ارائه داده می شود که این قیمت ها شامل پیشنهادی و قیمت درخواستی می شود،قیمت پیشنهادی قیمتی است که در آن یک ارز فروخته و قیمت درخواستی قیمتی است که در آن یک ارز خریداری می شود.بنابراین دو قیمت خرید و فروش Ask و Bid در یک جفت ارز وجود دارد.

در بازار فارکس به اختلاف میان قیمت پیشنهادی یا فروش با قیمت درخواستی یا خرید اسپرد در فارکس (Spread) گفته می شود و یکی از اساسی ترین مفاهیم پایه در بازار فارکس است.

در بازار فارکس معامله گران نمی توانند به طور مستقل شروع به خرید و فروش جفت ارزها کنند و معاملات خود را انجام دهند،بنابراین معامله گران به یک کارگزاری یا بروکر برای انجام دستورات خرید و فروش خود نیاز دارند،بروکرها به معامله گران خدمات ارائه می دهند و درمقابل از آنها هزینه دریافت می کنند،هزینه ای که بروکرها از کاربران خود دریافت می کنند همان Spread است.

این اختلاف میان قیمت خرید و فروش فقط در کارگزاری ها انجام نمی شود،اگر شما قصد داشته باشید گوشی همراه خود را به یک فروشگاه بفروشید،فروشگاه گوشی همراه شما را با قیمتی کمتر از آن قیمتی که قصد دارد در آینده بفروشد خریداری خواهد کرد،به این اختلاف میان قیمت خرید و فروش Spreadگفته می شود.

به عبارتی بروکرها ارز را با قیمتی بیشتر از آنچه خریداری کرده اند به شما می فروشند و ارزی که از شما خریداری خواهند کرد را به قیمتی بیشتر به دیگران می فروشند،به این اختلاف میان قیمت خرید و فروش که بروکرها قائل می شوند Spread گفته می شود و کارگزاری ها می توانند از این طریق دستورات خرید و فروش معامله گران را انجام دهند و درآمد داشته باشند.

بنابراین کارگزاری ها همیشه از مشتریان خود اسپرد در فارکس را برای پرداخت هزینه معاملات و کسب درآمد خود دریافت خواهند کرد و زمانی که یک بروکر خواهد گفت هزینه Spread صفر است مشکوک است،درواقع این نوع بروکرها هزینه را از شما به عنوان کمیسیون دریافت خواهند کرد و کمیسیون با اسپرد در فارکس تفاوتی ندارد و هر دو یکی از راه های کسب درآمد بروکرها است.

کمیسیون ( Commission ) چیست؟

کمیسیون در فارکس (Commission) یکی از هزینه های کارگزاری ها است که باید توسط معامله گران به بروکرها پرداخت شود، هزینه کمیسیون در فارکس بین کارگزاری ها متفاوت می باشد اما معمولا میزان کمیسیون در فارکس توسط کارگزاری در برابر حجم معاملاتی که برای معامله گران انجام می دهند کم است.

به عبارتی میزان کمیسیون در فارکس یک مقدار تعیین شده نمی باشد و کارگزاری می توانند هر میزان که می خواهند از کاربران خود کمیسیون دریافت کنند،  کارگزاری ها هزینه های متفاوت دریافت می کنند و میان بروکرها در دریافت هزینه کمیسیون در فارکس رقابت وجود دارد، اما برای معامله گران بروکری بهتر است که هزینه کمیسیون کمتری دریافت کند.

عوامل مختلفی ممکن است بر میزان کمیسیون در فارکس که بروکر میگیرد تاثیر بگذارد. بعنوان مثال در ایران به دلیل اینکه تبدیل ریال به ارز کشورهای خارجی با توجه به تحریم ها و  اینکه امکان شارژ حساب به دلار وجود ندارد و کمی دشوار است، بروکرهای از کسانی که می خواهند این تبدیل ارز را انجام دهند هزینه کمیسیون بیشتری دریافت می کنند.

بنابراین زمانی که شما یک کارگزاری یا بروکر را برای همکاری انتخاب می کنید باید دقت داشته باشید که بروکر از چه طریق از شما هزینه دریافت خواهد کرد. ممکن است یک بروکر اسپرد دریافت نکند اما از شما کمیسیون بگیرد و ممکن است برعکس یک بروکر از شما کمیسیون دریافت کند اما از شما بخواهند هزینه اسپرد کمی راهم پرداخت کنید.

در هر صورت کارگزاری بدون دریافت هزینه از کاربران دستورات خرید و فروش و معاملات آنها را انجام نخواهند داد و همه بروکرها از معامله گران هزینه ای دریافت می کنند تا بتوانند از این طریق درآمد داشته باشند.

انواع اسپرد در فارکس

اسپردی که معامله گران به بروکرها پرداخت می کنند انواع مختلفی دارد که نوع آن بستگی به کارگزاری دارد. یک بروکر فارکس حساب های معاملاتی مختلفی را در اختیار معامله گران قرار می دهد، حساب های معاملاتی مختلف دارای شرایط متفاوتی هستند و روش پرداخت Spread در آنها متفاوت است.

Spread دریافتی بروکرها از معامله گران شامل دو نوع می شود:

اسپرد ثابت

اسپرد متغیر

 

Spread ثابت همان طور که از نامش پیداست در شرایط مختلف بازار تغییر نخواهد کرد و ثابت باقی می ماند. البته گاهی ممکن است در زمانی که میزان نقدینگی در بازار کاهش می یابد یا نوسانات شدید می شود اسپرد ثابت کمی دچار تغییر شود اما این تغییر اسپرد در فارکس را به یک میزان ثابت جدید تبدیل خواهد کرد و زمانی که شرایط عادی شود اسپرد به میزان قبلی خود بازگشت خواهد داشت.

Spread ثابت معمولا توسط بروکرهای دارای میز معاملاتی ارائه داده می شود زیرا این بروکرها با استفاده از نقدینگی خود موقعیت های معاملاتی بزرگی را خریداری می کنند و سپس آنها را در موقعیت های کوچکتر به معامله گران ارائه می دهند. در این صورت بروکرها در معاملات طرف مقابل معامله گران خواهند شد.

از آنجا که بروکرها به معامله گران موقعیت های معاملاتی ارائه می دهند، می توانند در معاملات آنها قیمت را کنترل کنند و در این روش می توانند Spread ثابت را مشتریان خود ارائه دهند.

اسپرد در فارکس بصورت شناور نیز وجود دارد که نقطه مقابل اسپرد ثابت است و همان طور که نامش پیداست میان قیمت خرید و فروش دائما در حال تغییر است که میزان تغییرات با توجه به شرایط و نوسانات بازار متفاوت است.

اسپرد متغیر معمولا توسط بروکرهای بدون میز معاملاتی ارائه می شود. در Spread شناور برخلاف Spread ثابت که بروکرها نقدینگی را فراهم می کنند نقدینگی توسط فراهم کنندگان دیگری فراهم خواهد شد و کارگزاری ها قیمت جفت ارزها را از آنها دریافت خواهند کرد و در این روش میز معاملاتی مداخله ندارد و قیمت مستقیما از بروکر به معامله گران ارائه داده می شود.

بنابراین در اسپرد شناور بروکرها نمی توانند تغییرات آنها را کنترل کنند و اسپردها با توجه به میزان نوسانات و عرضه و تقاضا در بازار تغییر خواهد کرد و ممکن است در شرایط مختلف بازار افزایش یابد.

اسپرد چیست؟
اسپرد ثابت و اسپرد متغیر در فارکس

مزایا و معایب اسپرد ثابت

مزایای اسپرد ثابت: اسپرد ثابت به سرمایه اولیه کمتری نیاز دارد و معامله گران با استفاده از Spread ثابت هزینه کمتری پرداخت خواهد کرد و با توجه به اینکه این اسپرد در فارکستغییر نمی کند و ثابت باقی می ماند در نتیجه محاسبه هزینه های معاملاتی را قابل پیش بینی می کند.

همچنین معامله گران می توانند با توجه به اینکه Spread ثابت است می توانند از هزینه ای که در معاملات خود پرداخت می کنند اعتماد کامل داشته باشند.

معایب اسپرد ثابت: از آنجا که در اسپرد ثابت بروکرها تعیین کننده قیمت ها هستند ممکن است ریکوت در معاملات شما رخ دهد. ریکوت در بازار فارکس بدان معناست که سفارش شما در قیمتی که پیشنهاد شده است لغو شود و به دلیل تغییری که در قیمت ها به وجود آمده است در قیمت جدیدی ارائه شود.

به عبارتی گاهی ممکن است در بازار شرایطی فراهم شود که قیمت ها دائما دچار تغییرات شود، از آنجا که اسپرد ثابت است بروکر نمی تواند در شرایطی که بازار دائما در حال تغییرات است اسپرد را افزایش دهد، بنابراین بروکر تمایل به ادامه معامله با قیمت پیشنهادی شما ندارد و معامله را با قیمت قبلی لغو خواهد کرد و شما را مجبور به پذیرش قیمت جدید می کند.

معمولا ریکوت در زمانی که اخبار اقتصادی مهم منتشر می شوند و نوسانات در بازار افزایش می یابد رخ خواهد داد، در این زمان بر روی نرم افزار معاملاتی شما پیامی فرستاده می شود و از شما پرسیده می شود آیا مایل به ادامه معامله با قیمت جدید خواهید بود یا خیر که این قیمت همیشه از قیمت پیشنهادی شما بالاتر خواهد بود.

همچنین اسلیپیج (Slippage) یکی دیگر از معایب  اسپرد ثابت است که در زمانی که قیمت ها در بازار با سرعت بسیار بالایی در حال تغییر هستند رخ می دهد. در این زمان بروکر نمی تواند قیمت ها را با سرعت محاسبه کند و در نتیجه قیمتی که شما با آن به معامله وارد می شوید با قیمت ابتدا ورود شما متفاوت خواهد بود.

مزایا و معایب اسپرد شناور

همانطور که گفتیم نوع دوم اسپرد در فارکس اسپرد از نوع شناور است. این نوع اسپرد نیز دارای مزایا و البته معایبی است که باید از آن مطلع باشید.

مزایا اسپرد شناور: در اسپرد متغیر به دلیل اینکه تغییرات با توجه به شرایط بازار رخ می دهد در نتیجه احتمال ریکوت شدن وجود ندارد.

همچنین از آنجا که در اسپرد شناور فراهم کنندگان نقدینگی قیمت گذاری را انجام می دهند و با یکدیگر در حال رقابت هستند در نتیجه قیمت ها واضح تر خواهند بود.

معایب اسپرد متغیر: اسپرد متغیر برای همه معامله گران مناسب نیست. بعنوان مثال اسکالپرها نمی توانند از اسپرد متغیر استفاده کنند. اسکالپرها معامله گرانی هستند که معاملات خود را در زمان بسیار کمی در حد چند ثانیه یا چند دقیقه انجام می دهند و اگر آنها با اسپرد متغیر معامله انجام دهند ممکن است سود آنها کاملا از بین رود.

همچنین معامله گرانی که با توجه به انتشار اخبار اقتصادی مهم بر روی نوسانات بازار معامله می کنند قادر نخواهند بود از اسپرد شناور استفاده کنند زیرا مکن است تغییرات سود آنها را از بین ببرد.

درست است که با اسپرد در فارکس از نوع  شناور امکان ریکوت وجود ندارد اما امکان اسلیپیج وجود دارد و ممکن است معامله گران در معامله با اسپرد شناور با اسلیپیج مواجه شوند.

کدام نوع اسپرد بهتر است؟

اکنون که با مفهوم اسپرد در فارکس و انواع آن یعنی اسپرد ثابت و شناور و مزایا و معایب آنها آشنا شده اید ممکن است برای شما سوال باشد که کدام نوع اسپرد در فارکس بهتر است اسپرد ثبات یا اسپرد شناور؟

درواقع نمی توان گفت کدام اسپرد بهتر است زیرا نوع Spread کاملا بستگی به معامله گران و سبک معاملاتی آنها دارد. ممکن است برای برخی معامله گران اسپرد ثابت و برخی معامله گران اسپرد متغیر مناسب باشد.

اما اگر بخواهیم با توجه به سبک معاملاتی معامله گران تعیین کنیم کدام نوع Spread برای آنها مناسب می باشد، برای آن دسته از معامله گران که معاملات کوتاه مدت انجام می دهند اسپرد ثابت بهتر است زیرا اسپرد ثابت معمولا تغییری نمی کند و مانند اسپرد شناور امکان از دست رفتن سود معامله گران در آن وجود ندارد.

اما آن دسته از معامله گران که دارای حساب های معاملاتی بزرگ هستند و در زمانی که بازار در حال نوسانات زیاد است معاملات خود را انجام میدهند بهتر است از اسپرد شناور یا متغیر استفاده کنند.

همچنین برای معامله گرانی که معاملات خود را با سرعت بالایی انجام می دهند و تمایل ندارند با ریکوت مواجه شوند معامله با اسپرد متغیر مناسب تر است زیرا در اسپرد متغیر امکان ریکوت وجود ندارد.

چگونه اسپرد را محاسبه کنیم؟

محاسبه اسپرد معمولا توسط  معامله گران انجام نمی شود آنها به صورت دستی اسپرد را محاسبه نخواهند کرد. زیرا کاملا قابل مشاهده است و ماشین های معاملاتی اسپرد را محاسبه خواهند کرد.اما اگر تمایل دارید اسپرد را محاسبه کنید به دو مولفه نیاز پیدا خواهید کرد:

  1. مقدار ارزش پیپ
  2. تعداد لات در معامله

برای محاسبه کافی است هزینه پیپ را در معاملات خود محاسبه کنید و سپس در تعداد لات هایی که معامله کرده اید ضرب کنید.

شیوه محاسبه اسپرد در فارکس به شکل زیر است:

قدم اول، تعیین قیمت ASK/BID است. قیمت بید نشان‌دهنده حاضریت خرید ارز است و قیمت پرس نشان‌دهنده حاضریت فروش آن است. این قیمت‌ها معمولاً در جدول قیمت‌های در دسترس برای تریدرها در نمایش داده می‌شود.

پس از تعیین قیمت ASK/BID، محاسبه اسپرد انجام می‌شود. فرمول محاسبه اسپرد به صورت زیر است: اسپرد = قیمت ASK - قیمت BID

نتیجه‌ای که در مرحله قبل به دست آمده است، به عنوان مقدار اسپرد بین دو قیمت مشخص می‌شود. این مقدار به صورت عددی نمایش داده می‌شود و به معنی تفاوت دلاری (یا واحد پول دیگر) برای هر واحد ارز مبادله‌شده است.

به‌طور معمول، اسپرد به صورت پیپ نمایش داده می‌شود. پیپ نمایانگر تغییر کوچک در نرخ ارز مبادله‌شده است و به دقت نمایش قیمت‌ها در بازار فارکس کمک می‌کند.

در بسیاری از نمادها، اسپرد قابل تغییر است و ممکن است در طول زمان یا در شرایط بازار مختلف متغیر شود. بنابراین، تریدرها باید از تغییرات اسپرد آگاه باشند و این تغییرات را در محاسبات و تصمیمات خود در مورد ترید فارکس در نظر بگیرند.

در کل، اسپرد یکی از عوامل مهم در ترید فارکس است که تریدرها برای تعیین هزینه و سود قابل انتظار به آن توجه می‌کنند. مدیریت مناسب اسپرد و درک صحیح آن، به تریدرها کمک می‌کند تا تصمیمات بهتری را در بازار فارکس بگیرند.

به عنوان مثال فرض کنید می خواهید جفت ارز USD/EUR را معامله کنید. اگر شما در این معامله این جفت ارز را به قیمت 1.35640 خریداری کنید و با قیمت 1.35626 به فروش برسانید،در نتیجه شما 1.4   پیپ را از دست خواهید داد. بنابراین باید هزینه پیپ را در تعداد لات ضرب کنید.اگر شما مینی ان را به لات تبدیل کنید که در این صورت هزینه معاملاتی شما برابر با 1.40 دلار خواهد شد.

در محاسبه اسپرد باید به این نکته دقت داشته باشید اگر میزان معاملات شما افزایش یابد باید هزینه معاملاتی پیشتری را در قالب اسپرد پرداخت کنید.

اهمیت اسپرد در انتخاب بروکر

همان طور که دانستید شما برای انجام سفارشات خرید و فروش در انجام معاملات به کارگزاری یا بروکر فارکس نیازمند هستید. بروکرهای معتددی وجود دارد که در زمینه مبادلات بازار فارکس فعالیت می کنند.کارگزاری ها ویژگی های مختلفی دارند و معامله گران باید پیش از اینکه با بروکری همکاری کنند ویژگی های آن را بررسی کنند و مورد ارزیابی قرار دهند.

یکی از ویژگی هایی که در بروکرها توسط معامله گران بررسی می شود و از اهمیت بالایی در انتخاب بروکر برخوردار است میزان Spread است.

همان طور که گفتیم شما در مقابل خدماتی که بروکرها به شما ارائه می دهند هزینه ای را با پول پرداخت نخواهید کرد و تنها هزینه ای که بروکرها از شما دریافت می کنند هزینه معاملاتی یا همان کارمزد است که به آن Spread گفته می شود.

در انتخاب بروکرها، بروکری بهترین است که میزان اسپرد کمتری دریافت کند، درواقع مهم نیست که بروکر از شما اسپرد دریافت می کند یا کمیسیون بروکری که هزینه معاملاتی کمتری دریافت کند برای معامله گران بهترین انتخاب است.

بنابراین زمانی که می خواهید یک بروکر یا کارگزاری را برای انجام سفارشات خرید و فروش خود انجام دهید ابتدا دارایی، کالا یا جفت ارزی که می خواهید معامله کنید را تعیین کنید و سپس با محاسبه هزینه های معاملاتی خود بروکرهای مختلف را از نظر کارمزد و اسپرد در فارکس مقایسه کرده و بروکری که کمترین میزان کارمزد را دریافت می کند را انتخاب کنید.

البته باید دقت داشته باشید که برخی بروکرها با توجه به خدماتی که به شما ارائه می دهند از شما  Spread دریافت می کنند. درواقع ممکن است یک بروکر خدمات ضعیف تری به شما ارائه دهد و در نتیجه از شما Spread کمتری دریافت کند، اما یک بروکر ممکن است به شما خدمات بهتری ارائه دهد در نتیجه Spread بیشتری دریافت کند.

بنابراین شما باید در انتخاب بروکر میزان اسپرد دریافتی را با توجه به خدماتی که ارائه می دهند مقایسه کنید،بروکری بهترین است که با توجه به ارائه خدمات مناسب به معامله گران اسپرد مقرون به صرفه ای از آنها دریافت کند.

سخن پایانی

در این مقاله از آموزش فارکس تلاش کردیم به ساده ترین روش ممکن مفهوم Spread و انواع آن را به شما آموزش دهیم. اسپرد کارمزدی است که بروکرها برای ارائه خدمات از شما دریافت خواهند کرد و چه شما با مفهوم آشنایی داشته باشید و چه از مفهوم آن هیچ شناختی نداشته باشید مجبور هستید آن را پرداخت کنید.

ممکن است با بروکری برخورد کنید که Spread دریافت نکند اما این دسته از بروکر ها Spread را به شکلی دیگر از شما دریافت خواهند کرد که می تواند کمیسیون در فارکس یا سوآپ باشد که فقط مفهوم آنها با Spread تفاوت دارد اما آنها نیز هزینه معاملاتی یا کارمزدی هستند که بروکرها از شما دریافت خواهند کرد.

معامله گران با توجه به سبک معاملاتی خود نوع اسپرد در فارکس مناسب خود را تعیین خواهند کرد. آن دسته از معامله گران که معاملات بلندمدت انجام می دهند ممکن است اصلا به میزان Spread دقت نداشته باشند زیرا معاملات آنها بلندمدت است و میزان Spread در میان سود آنها بسیار ناچیز است.اما معامله گرانی که معاملات کوتاه مدت انجام می دهند مانند اسکالپرها میزان Spread اهمیت بالایی دارد.

در کل کارگزاری که از معامله گران در مقابل خدماتی که ارائه می دهد کارمزد کمتری به هر شکل که ممکن است اسپرد در فارکس یا کمیسیون در فارکس باشد دریافت کند، بهترین است و معامله گران باید با مقایسه بروکرها، بروکری را انتخاب کنند که از آنها هزینه معاملاتی کمتری دریافت خواهد کرد.

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها