مقایسه آپشن های آمریکایی با آپشن های اروپایی

تاریخ آخرین بروزرسانی: 21 آگوست 2023
در بازار آپشن، دو نوع اصلی آپشن وجود دارد:آپشن های آمریکایی و آپشن های اروپایی. در آپشن‌های آمریکایی، حامیان می‌توانند آپشن را در هر زمان قبل از تاریخ انقضا بفروشند و یا اجرا کنند، در حالیکه در آپشن‌های اروپایی، فقط در تاریخ انقضا می‌توان آپشن را اجرا کرد. با توجه به این تفاوت، آپشن‌های آمریکایی بیشتر استفاده می‌شوند در شرایطی که نیاز به انعطاف بیشتر در زمان خرید و فروش آپشن وجود دارد، به عنوان مثال زمانی که قیمت سهام تغییرات زیادی دارد. به علاوه، آپشن‌های آمریکایی برای معامله‌گران بسیار جذاب هستند، زیرا امکان خروج از موقعیت قبل از تاریخ انقضا وجود دارد. به عنوان مثال، در آپشن‌های بورسی و سرمایه‌گذاری، غالباً آپشن‌های آمریکایی بکار گرفته می‌شوند، به دلیل اینکه در این بازارها، تغییرات ناگهانی قیمت‌ها رخ می‌دهد و نیاز به انعطاف بیشتر در زمان خرید و فروش آپشن وجود دارد. اما در بازار آپشن‌های اروپایی، استفاده از آپشن‌هایی که فقط در تاریخ انقضا اجرا می‌شوند، مناسب است. در این بازارها، ثبات بیشتری در قیمت سهام وجود دارد و انعطاف کمتری در زمان خرید و فروش آپشن لازم است. اگرچه بیشتر آپشن های سهام آمریکایی هستند، اما بسیاری از شاخص های عمومی با پایه سهام، از جمله S&P 500، آپشن های اروپایی با معاملات فعال دارند.   نکات کلیدی: - بیشترین سهام و صندوق های بازرگانی مبادله ای دارای آپشن های آمریکایی هستند، در حالی‌که شاخص های سهام، از جمله S&P 500، آپشن های اروپایی دارند. - آپشن های شاخص اروپایی در روز پنجشنبه قبل از سومین جمعه در ماه انقضا، توقف معاملات دارند. - قیمت تسویه، قیمت پایانی رسمی در دوره انقضاء است و تعیین می‌کند که کدام آپشن ها در پول هستند و موضوع اجرای خودکار هستند.  

آپشن های آمریکایی

آپشن‌ها قراردادهایی هستند که ارزش آن‌ها از یک دارایی یا سرمایه گذاری مرجع مشتق می‌شود. آپشن‌ها به صاحب حق خرید و فروش دارایی مرجع (مانند یک سهم) را با یک قیمت ثابت (گفته می‌شود سقف قیمت یا strike price)، در تاریخ انقضای مشخص در آینده می‌دهند. به عنوان مثال، یک آپشن خرید (call option) به صاحب حق خرید سهام را می‌دهد، در حالی که یک آپشن فروش (put option) به صاحب حق فروش سهام را می‌دهد. مبلغ پیش‌پرداخت شده (که premium نامیده می‌شود)، مبلغی است که سرمایه‌گذار برای خرید آپشن پرداخت می‌کند. به طور معمول، آپشن های سهام برای یک سهم و یا چند سهم مشخص هستند، در حالی که آپشن‌های شاخص بر اساس یک سبد از سهام است که ممکن است بازار سهام به صورت کلی و یا قسمتی از بازار، مانند یک صنعت خاص را نمایند. یک آپشن سهام می‌تواند قبل از تاریخ انقضا (در صورت آپشن آمریکایی) اجرا شود، در حالی که یک آپشن شاخص فقط در تاریخ انقضایش قابل اجراست (در صورت آپشن اروپایی). با این حال، سرمایه گذاران می‌توانند یک موقعیت آپشن را با فروش آن قبل از انقضا لغو کنند، شامل آپشن های اروپایی، اگرچه ممکن است بین پرداخت‌های premium و دریافت‌های آن، سود یا زیانی وجود داشته باشد. تمام سهام های قابل آپشن‌گذاری و صندوق‌های تبادله شده (ETFs) دارای آپشن‌های آمریکایی هستند، در حالی که تنها چند شاخص پایه دارای آپشن‌های آمریکایی هستند. در آپشن‌های شاخص آمریکایی، معاملات در روز جمعه سوم ماه انقضا تا پایان کار به پایان می‌رسد با برخی استثناها. به عنوان مثال، برخی آپشن‌ها فصلی هستند که تا آخرین روز معاملات چهارماهی کالندر می‌توانند معامله شوند، در حالی که آپشن‌های هفتگی در روز چهارشنبه یا جمعه هفته مشخص شده خاتمه می‌یابند. قیمت تسویه، قیمت پایانی رسمی در دوره انقضا است و تعیین می‌کند کدام آپشن‌ها در پول هستند و موضوع اجرای خودکار هستند. هر آپشنی که در تاریخ انقضا با یک سنت یا بیشتر در پول باشد، به صورت خودکار اجرا می‌شود مگر اینکه صاحب آپشن به صراحت از دفترخانه خود درخواست عدم اجرا را داده باشد. قیمت تسویه برای دارایی مرجع (سهام، ETF یا شاخص) با آپشن‌های آمریکایی، قیمت پایانی معمول است یا آخرین معامله قبل از بسته شدن بازار در روز جمعه سوم است. معاملات پس از ساعات کاری در تعیین قیمت تسویه محاسبه نمی‌شود. با آپشن‌های آمریکایی، بسیار کم اتفاقات غیرمنتظره رخ می‌دهد. اگر سهم در چند دقیقه قبل از زنگ بسته شدن در جمعه انقضا با قیمت 40.12 دلار معامله شود، می‌توانید پیش‌بینی کنید که 40 پوت‌ها بی‌ارزش خواهند ماند و 40 کال‌ها در پول خواهند بود. اگر شما یک موقعیت کوتاه در 40 کال داشته باشید و نمی‌خواهید با اطلاعیه اجرا مواجه شوید، می‌توانید آن کال‌ها را بازخریداری کنید. قیمت تسویه ممکن است تغییر کند و 40 کال ها خارج از پول شوند، اما احتمالاً ارزش آن‌ها در چند دقیقه آخر به طور قابل توجهی تغییر نخواهد کرد.  
آپشن های آمریکایی

آپشن های آمریکایی

آپشن‌های اروپایی

آپشن‌های شاخص اروپایی در روز پنج شنبه قبل از سومین جمعه ماه انقضا به پایان می‌رسند. شناسایی قیمت تسویه در آپشن‌های اروپایی آنقدر آسان نیست. در واقع، قیمت تسویه تا ساعت‌ها پس از باز شدن بازار منتشر نمی‌شود. قیمت تسویه اروپایی به صورت زیر محاسبه می‌شود: در روز جمعه سوم ماه، قیمت بازگشایی هر سهم در شاخص تعیین می‌شود. سهام مختلف در زمان های مختلفی باز می شوند، با برخی از این قیمت های بازگشایی در ساعت 9:30 صبح به وقت شرق آمریکا در دسترس هستند و در دقایقی بعد، برخی دیگر از آنها تعیین می‌شوند. قیمت شاخص مرجع به صورتی محاسبه می‌شود که همه سهام در همان زمان با قیمت بازگشایی خود در حال معامله هستند. این یک قیمت واقعی جهان واقعی نیست زیرا شما نمی‌توانید به نمایه منتشر شده نگاه کنید و فرض کنید قیمت تسویه به ارزش نزدیک است.   نکته: آپشن‌های اروپایی برای معامله‌گران آپشن، خطرات خاصی را ایجاد می‌کنند و نیاز به برنامه‌ریزی دقیق دارند تا از اعمال سیستمیک جلوگیری شود. به عنوان مثال، با آپشن‌های آمریکایی، معامله‌گران می‌توانند یک موقعیت آپشن را در هر زمانی قبل از تاریخ انقضا لغو کنند. با آپشن‌های اروپایی، این امکان وجود ندارد و معامله‌گران تنها می‌توانند در تاریخ انقضا موقعیت را ببندند. این می‌تواند مخاطره‌هایی را برای معامله‌گران آپشن ایجاد کند که ممکن است در صورتی که بازار به نحوی به شدت حرکت کند، منجر به سود یا زیان بزرگی شود. به علاوه، این قیمت تسویه در آپشن‌های اروپایی، بسته به قیمت بازگشایی همه سهام در شاخص محاسبه می‌شود، که ممکن است در نتیجه تغییرات در قیمت یک سهم به شدت تحت تأثیر قرار گیرد. به علاوه، آپشن‌های اروپایی دارای بازده پایین‌تر ولی خطر بالاتری هستند نسبت به آپشن‌های آمریکایی. بنابراین، برای جلوگیری از اعمال سیستمیک بر روی معاملات آپشن اروپایی، باید با دقت بسیاری برنامه‌ریزی شود.  

اعمال حقوق آپشن های آمریکایی

هنگامی که یک آپشن را دارید، شما این حق را برای اجرا کنترل می‌کنید. گاهی اوقات، اجرای یک آپشن قبل از انقضا، برای جمع آوری سود سهام، به عنوان مثال مفید است، اما این بسیار کم اتفاق می‌افتد. تقسیم سود، پرداخت نقدی است که شرکت‌ها به سهامداران به عنوان پاداش برای سرمایه‌گذاران داده می‌شود. هنگام فروش یک آپشن آمریکایی، شما آپشن را بدون اینکه آن را در اختیار داشته باشید، فروش می‌کنید و پیش از انقضا به شما اطلاعیه اجرا اختصاص داده می‌شود و در معاملات کوتاه سهم هستید. تنها زمانی که اختصاص زودهنگام مشکلات مهمی را به همراه دارد، در آپشن‌های آمریکایی با بازگشت نقدی شده شاخص، این مسئله را برجسته می‌کند که ساده‌ترین راه برای جلوگیری از خطر اجرای زودهنگام، اجتناب از آپشن‌های آمریکایی است. اگر یک اطلاعیه اختصاص دریافت کردید، باید آن آپشن را با ارزش درونی شب قبل بازخریداری کنید، که در صورتی که بازار تحت تأثیر قرار گیرد، شما را در معرض خطر جدی قرار می‌دهد. علاوه بر این، اگر شما به دنبال حفظ سرمایه خود هستید، می‌توانید از آپشن‌های اروپایی بهره ببرید. آپشن‌های اروپایی فقط در زمان انقضا اجرا می‌شوند و بدون امکان اجرای زودهنگام، خطر اجرای ناخواسته را کاهش می‌دهند. اما باید توجه داشت که آپشن‌های اروپایی در برخی از شرایط ممکن است ارزش کمتری نسبت به آپشن‌های آمریکایی داشته باشند. به طور کلی، برای انتخاب آپشن مناسب برای سبد سرمایه‌گذاری خود، باید موارد زیر را در نظر داشته باشید: 1- نوع آپشن (آمریکایی یا اروپایی) 2- زمان انقضا 3- قیمت ورودی (قیمتی که شما برای خرید آپشن پرداخت می‌کنید) 4- قیمت مبنا (قیمتی که برای محاسبه ارزش آپشن استفاده می‌شود) 5- وضعیت بازار و پویایی قیمت‌ها با توجه به این موارد و با مطالعه دقیق تحلیل‌های بازار، می‌توانید بهترین آپشن را برای سبد سرمایه‌گذاری خود انتخاب کنید و درآمد خود را افزایش دهید.  

تسویه نقدی آپشن های آمریکایی

وقتی آپشن‌ها به صورت نقدی تسویه می‌شوند، برای هر دو طرف معامله، مزیت‌هایی وجود دارد: - هیچ سهمی دست به دست نمی‌شود، بنابراین خطرات احتمالی از این جانب کاهش می‌یابد. - شما نیازی به نگرانی درباره بازسازی یک پرتفوی سهام پیچیده نخواهید داشت. چرا که اگر درخواست اجرایی را در کال‌هایی که نوشته‌اید، مانند نوشتن خرید پوششی (covered call writing) یا راهبرد گردنبند (collar strategy) دریافت کنید، منابع فعال را از دست نخواهید داد. - صاحب آپشن ارزش نقدی را دریافت می‌کند و فروشنده آپشن ارزش نقدی آن را پرداخت می‌کند. این ارزش نقدی برابر با ارزش درونی آپشن است. اگر آپشن خارج از پول باشد، بی ارزش می‌شود و ارزش نقدی صفر دارد. - این آپشن‌های تسویه نقدی تقریباً همیشه به سبک اروپایی هستند و فقط در زمان انقضا باید محاسبه شود، در نتیجه ارزش نقدی آپشن توسط قیمت تسویه مشخص می‌شود. در کل، برای محافظت در برابر ریسک‌های مرتبط با آپشن‌ها، باید با دقت و به دقت موقعیت‌های آپشن خود را نظارت کنید و استراتژی‌های پوششی مناسبی را اعمال کنید. همچنین، در برخی موارد ممکن است بخواهید آپشن‌های خود را قبل از تاریخ انقضا بفروشید. در این حالت، باید به دنبال خریدار برای آپشن خود باشید. یک راه حل برای فروش آپشن قبل از تاریخ انقضا، استفاده از بازار دوم یا بازار بیرونی است. در این بازارها، خریداران و فروشندگان آپشن‌های خود را با قیمتی که خود تعیین می‌کنند، عرضه می‌کنند. لازم به ذکر است که ممکن است در برخی موارد اجرای آپشن به صورت اجباری (برای آپشن‌های قراردادی) رخ دهد. اجرای اجباری ممکن است به دلیل تغییرات بزرگ در قیمت سهام یا عوامل دیگری اتفاق بیفتد. در این حالت، شما مجبورید آپشن خود را پرداخت کنید و ممکن است خسارت ببینید. در نهایت، قبل از شروع به معامله در بازار آپشن، بهتر است با مفاهیم و استراتژی‌های پایه‌ای آشنا شوید و اطمینان حاصل کنید که درک کافی از دینامیک بازار دارید. همچنین، تجربه و تحلیل صحیح از جریان قیمت سهام بسیار مهم است تا بتوان به طور موثر در بازار آپشن عمل کرد.  

قیمت تسویه آپشن ها

قیمت تسویه در آپشن‌های اروپایی معمولاً ناگهانی است، زیرا هنگام باز شدن بازار در صبح جمعه سوم، تغییرات قابل توجهی نسبت به بسته شدن شب گذشته اتفاق می‌افتد. این همیشه رخ نمی‌دهد، اما به اندازه کافی برای تبدیل استراتژی پایین ریسک نگه داشتن موقعیت در شب به یک شرط بازی تبدیل می‌شود. اینجا سناریویی که معامله‌گران آپشن اروپایی پنج‌شنبه بعدازظهر روبرو هستند، ذکر شده است: اگر آپشن تقریباً بی ارزش باشد، نگه داشتن و امیدوار بودن به یک معجزه ایده بدی نیست. صاحبان آپشن‌های ارزان قیمت، با ارزش چند سنت یا کمتر، صد‌ها یا هزاران دلار کسب کرده‌اند، زمانی که بازار صبح جمعه به سمت بالا یا پایین حرکت می‌کند. با این حال، این آپشن‌ها بیشتر اوقات بی‌ارزش می‌شوند. اگر آپشنی با ارزش قابل توجهی داشته باشید، باید تصمیم بگیرید. قیمت تسویه ممکن است آپشن را بی‌ارزش کند یا ارزش آن را دو برابر کند. آیا می‌خواهید شانس رولت را برگردانید؟ این تصمیم مبتنی بر خطرات است که سرمایه‌گذاران فرد باید برای خودشان بگیرند.   هنگامی که آپشن را به صورت کوتاه بر می‌دارید، با چالش متفاوتی مواجه هستید: هنگامی که یک آپشن خارج از پول را کوتاه بر می‌دارید، پوشش دادن یک حرکت باهزینه بهتر است. در آپشن‌های آمریکایی، سهام به سمت قیمت اعمالی نزدیک می‌شود و می‌توانید چند سنتی برای پوشش پرداخت کنید. اما در آپشن‌های اروپایی، هیچ هشداری وجود ندارد. هر آپشن خارج از پول می‌تواند 10 یا 20 امتیاز به سمت داخل پول حرکت کند و در صورت مجبور شدن به پرداخت قیمت تسویه، هر قرارداد به ارزش 1000 تا 2000 دلار برآید. ارزش خطر نمی‌دهد. بنابراین، نظارت دقیق بر موقعیت‌های آپشن کوتاه شما حائز اهمیت است و در صورت لزوم برنامه‌ای برای پوشش دادن یا جابه‌جایی موقعیت داشته باشید. جابه‌جایی به معنای بستن موقعیت آپشن کوتاه موجود و همزمان باز کردن یک موقعیت جدید با تاریخ انقضای بعدی است. لازم به ذکر است که کوتاه کردن آپشن‌ها ممکن است خطر بی‌نهایت را به همراه داشته باشد، زیرا محدودیتی برای حداکثر قیمت سهم وجود ندارد. به عنوان یک نکته، بهتر است به فروش گزینه call ناسازگار (بدون اینکه سهام مبنایی را داشته باشید) پرداخته نشود مگر اینکه تجربه کافی و اطمینان کاملی از تحلیل جریان قیمت سهم داشته باشید. به جای آن، بسیاری از معامله‌گران از استراتژی‌های خرید گزینه حاصل از پوشش نوشتن استفاده می‌کنند تا خطر خود را در فروش گزینه‌ها کاهش دهند.   منبع: اینوستپدیا
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها