الگوی انگلفینگ صعودی: تعریف، معنا، مثال

تاریخ آخرین بروزرسانی: 9 آوریل 2023
الگوی انگلفینگ صعودی که به پوشاننده و فراگیر صعودی نیز معروف است یکی از الگوهای بازگشتی تحلیل تکنیکال است. تجربه نشان داده است که در اکثر مواقع الگوی انگلفینگ روی روند بازار تاثیرگذار است.

الگوی انگلفینگ صعودی چیست؟

الگوی انگلفینگ صعودی یک شمعدان سفید است که پس از باز شدن پایین‌تر از بسته شدن روز قبل، بالاتر از باز شدن روز قبل بسته می شود.یک الگوی انگلفینگ صعودی ممکن است با یک الگوی انگلفینگ نزولی در تضاد باشد. زمانی می توان تشخیص داد که یک کندل سیاه کوچک که روند نزولی را نشان می دهد، روز بعد توسط یک کندل سفید بزرگ دنبال شود که روند صعودی را نشان می دهد که بدنه آن کاملاً همپوشانی دارد یا بدنه کندل روز قبل را می بلعد. نکات کلیدی
  • الگوی فراگیر صعودی یک الگوی شمعدانی است که زمانی شکل می‌گیرد که روز بعد یک شمعدان کوچک سیاه و سفید با یک شمعدان بزرگ سفید دنبال می‌شود که بدنه آن کاملاً همپوشانی دارد یا بدنه شمعدان روز قبل را می‌بلعد.
  • الگوهای فراگیر صعودی زمانی که با چهار یا چند شمعدان سیاه قبل از آنها علامت معکوس نشان می دهند، بیشتر است.
  • سرمایه گذاران باید نه تنها به دو کندل که الگوی صعودی را تشکیل می دهند، بلکه به کندل های قبلی نیز توجه کنند.
الگوی انگلفینگ صعودی

الگوی انگلفینگ صعودی

معنای الگوی انگلفینگ صعودی

الگوی انگلفینگ صعودی یک الگوی معکوس دو شمعی است. شمع دوم بدون در نظر گرفتن طول سایه‌های دم، بدن واقعی شمع اول را کاملاً «بلع» می‌کند. این الگو در یک روند نزولی ظاهر می شود و ترکیبی از یک شمع تیره و به دنبال آن یک شمع توخالی بزرگتر است. در روز دوم الگو، قیمت پایین‌تر از پایین‌ترین قیمت قبلی باز می‌شود، اما فشار خرید، قیمت را به سطح بالاتری نسبت به بالاترین قبلی سوق می‌دهد، که منجر به یک برد آشکار برای خریداران می‌شود.
معنای الگوی انگلفینگ صعودی

معنای الگوی انگلفینگ صعودی

یک الگوی انگلفینگ صعودی به شما چه می گوید؟

یک الگوی انگلفینگ صعودی نباید صرفاً به عنوان یک شمعدان سفید که نشان دهنده حرکت صعودی قیمت است و به دنبال یک کندل سیاه که نشان دهنده حرکت رو به پایین قیمت است تفسیر شود. برای شکل گیری یک الگوی صعودی، سهام باید در روز دوم با قیمت کمتری نسبت به روز اول بسته شود. از شمعدان سیاه روز قبل. از آنجایی که سهام هم کمتر از بسته شدن در روز اول باز می شود و هم بالاتر از روز اول بسته می شود، شمعدان سفید در یک الگوی انگلفینگ صعودی نشان دهنده روزی است که در آن خرس ها قیمت سهام را در صبح کنترل کردند و فقط گاوها را قاطعانه داشتند. تا پایان روز آن را به دست بگیرید. شمعدان سفید با الگوی انگلفینگ صعودی معمولاً دارای فتیله بالایی کوچک است، در صورت وجود. این بدان معناست که سهام در بالاترین قیمت یا نزدیک به آن بسته شد، که نشان می‌دهد روز به پایان رسید در حالی که قیمت همچنان در حال افزایش بود. این فقدان فتیله بالایی باعث می‌شود که روز بعد شمعدان سفید دیگری تولید شود که بالاتر از بسته شدن الگوی پوشاننده صعودی بسته می‌شود، اگرچه ممکن است روز بعد پس از باز شدن در باز شدن، یک شمعدان سیاه تولید شود. از آنجایی که الگوهای انگلفینگ صعودی تمایل به معکوس شدن روند دارند، تحلیلگران توجه خاصی به آنها دارند. [elementor-template id="52272"]

الگوی انگلفینگ صعودی در مقابل الگوی انگلفینگ نزولی

این دو الگو متضاد یکدیگر هستند. یک الگوی انگلفینگ نزولی پس از افزایش قیمت رخ می دهد و نشان دهنده قیمت های پایین تر در آینده است. در اینجا اولین شمع، در الگوی دو شمعی، یک شمع بالا است. شمع دوم یک شمع بزرگتر است، با بدنه ای واقعی که شمع کوچکتر را به طور کامل می‌بلعد.

نمونه ای از الگوی انگلفینگ صعودی

به عنوان یک مثال تاریخی، سهام فیلیپ موریس (PM) را در نظر می گیریم. سهام این شرکت در سال 2011 طولانی بود و در یک روند صعودی باقی ماند. اما در سال 2012، سهام در حال عقب نشینی بود. در 13 ژانویه 2012، یک الگوی انگلفینگ صعودی رخ داد. قیمت از باز شدن 76.22 دلار به پایان روز در 77.32 دلار رسید. این روز صعودی محدوده روزانه روز قبل را کوچکتر کرد، جایی که سهام با کاهش اندکی به پایان رسید. این حرکت نشان داد که گاوها هنوز زنده هستند و موج دیگری در روند صعودی ممکن است رخ دهد.
نمونه‌ای از الگوی انگلفینگ صعودی

نمونه‌ای از الگوی انگلفینگ صعودی

معکوس شمع های انگلفینگ صعودی

سرمایه گذاران باید نه تنها به دو کندل که الگوی صعودی را تشکیل می دهند، بلکه به کندل های قبلی نیز توجه کنند. این زمینه بزرگتر تصویر واضح تری از اینکه آیا الگوی انگلفینگ صعودی معکوس روند واقعی را نشان می دهد ارائه می دهد. الگوهای انگلفینگ صعودی زمانی که با چهار یا چند شمعدان سیاه قبل از آنها علامت معکوس نشان می دهند، بیشتر است. هر چه شمع‌های مشکی قبلی بیشتر باشد، احتمال تغییر روند بیشتر می‌شود، که توسط شمع سفید دوم بسته می‌شود که بالاتر از شمع فراگیر صعودی بسته می‌شود.

اقدام بر اساس الگوی انگلفینگ صعودی

در نهایت، معامله‌گران می‌خواهند بدانند که آیا الگوی افزایشی نشان‌دهنده تغییر احساسات است یا خیر، به این معنی که ممکن است زمان خوبی برای خرید باشد. اگر حجم همراه با قیمت افزایش یابد، معامله گران تهاجمی ممکن است نزدیک به پایان روز شمع صعودی خرید کنند و پیش بینی ادامه حرکت صعودی روز بعد را داشته باشند. معامله گران محافظه کار تر ممکن است تا روز بعد منتظر بمانند و سودهای بالقوه را معامله کنند تا اطمینان بیشتری پیدا کنند که یک روند معکوس آغاز شده است.

محدودیت های استفاده از الگوهای انگلفینگ

یک الگوی انگلفینگ صعودی می تواند سیگنال قدرتمندی باشد، به خصوص زمانی که با روند فعلی ترکیب شود. با این حال، آنها ضد گلوله نیستند. الگوهای انگلفینگ پس از یک حرکت نزولی قیمت بسیار مفید هستند زیرا الگو به وضوح تغییر حرکت به سمت صعودی را نشان می دهد. اگر عمل قیمت متلاطم باشد، حتی اگر قیمت به طور کلی در حال افزایش باشد، اهمیت الگوی انگلفینگ کاهش می‌یابد زیرا یک سیگنال نسبتاً رایج است. شمع انگلفینگ یا دوم نیز ممکن است بزرگ باشد. اگر معامله‌گر این الگو را معامله کند، این می‌تواند ضرر بسیار زیادی را برای معامله‌گر به همراه داشته باشد. پاداش احتمالی حاصل از معامله ممکن است ریسک را توجیه نکند. ایجاد پاداش بالقوه نیز می تواند با الگوهای انگلفینگ دشوار باشد، زیرا شمعدان هدف قیمتی را ارائه نمی دهند. در عوض، معامله‌گران باید از روش‌های دیگری مانند اندیکاتورها یا تحلیل روند برای انتخاب هدف قیمت یا تعیین زمان خروج از یک معامله سودآور استفاده کنند. منبع این مقاله: اینوست پدیا
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها