خانه | آموزش فارکس مباحث تکمیلی | الگوی خرچنگ🦀 راهنمای استفاده از الگوی هارمونیک خرچنگ

الگوی خرچنگ🦀 راهنمای استفاده از الگوی هارمونیک خرچنگ

الگوی خرچنگ

الگوی خرچنگ یکی از الگوهای هارمونیک است.تجارت هارمونیک یک روش تحلیل تکنیکال است که گستردها در بازارهای فارکس، آینده‌ها و سهام استفاده می‌شود. تجارت هارمونیک از الگوهای خاص قیمت استفاده می‌کند که نیاز به ترکیب خاصی از سطوح بازده و بازگشت فیبوناچی دارد.
بر اساس ترکیب ساختار الگو و نسبت‌های فیبوناچی، تجارت هارمونیک مناطق بالقوه برگشت را در امنیتی که تحلیل می‌شود، شناسایی می‌کند.

الگوهای هارمونیک الگوهای معکوس مخالف هستند و می‌توانند تغییری در جهت قیمت را نشان دهند. این ممکن است یک اصلاح موقت یا حتی تغییر جهت باشد. هیچ اندیکاتور تکنیکال در معامله الگوهای هارمونیک استفاده نمی‌شود، به جز ابزار گسترش و بازگشت فیبوناچی.

اسکات کارنی با کتاب‌هایش در مورد تجارت الگوهای هارمونیک محبوب شد، معروف‌ترین آنها “تاجر هارمونیک” است. این کتاب در سال 1998 منتشر شد و به خوانندگان راهنمایی می‌کند که چگونه نسبت‌های فیبوناچی را به همراه الگوهای خاص قیمت معامله کنند. این کتاب برای هر تاجر جدی هارمونیک باید خوانده شود، زیرا جزئیات کارهای گسترده او در این حوزه را توضیح می‌دهد.

کارنی همچنین وب سایت خود را با نام Harmonictrader.com اداره می‌کند و یک اسکنر الگوی هارمونیک، یک نرم‌افزار که می‌تواند الگوهای مختلف نمودار را بر اساس مفاهیم تجارت هارمونیک شناسایی کند، توسعه داده است.

محبوبیت تجارت هارمونیک منجر به ایجاد یک سری ابزارها، اسکنرها و اندیکاتور‌های مرتبط دیگر برای کمک به تاجر در شناسایی تنظیمات الگوی هارمونیک شده است. راهنمای استفاده از دیگر الگوهای هارمونیک را می‌توانید در صفحه آموزش فارکس صفر تا صد بیابید.

بعضی از الگوهای هارمونیک متداول عبارتند از:

  • الگوی گارتلی
  • الگوی خفاش
  • الگوی خرچنگ
  • الگوی پروانه
  • الگوی کوسه

علاوه بر الگوهای فوق، نسخه‌های جزئی دیگری نیز وجود دارد، مانند الگوی خرچنگ عمیق که در این مقاله به آن پرداخته‌ایم.

اگرچه اسکات کارنی به طور گسترده به توسعه الگوهای هارمونیک نسبت داده می‌شود، اما در اصل این الگوها ابتدا توسط H.M. Gartley در کتاب “سودها در بازار سهام” در سال 1935 معرفی شد. الگوی گارتلی به طور معمول به عنوان گارتلی 222 اشاره می‌شود زیرا برای اولین بار در صفحه 222 کتاب H.M Garley ذکر شد. با این حال، او در کتابش به جزییات الگو بسیار نپرداخت و بسیاری از سوالات را بدون پاسخ گذاشت.

مهم‌ترین نکته این است که در کارهای اصلی H.M. Gartley، نسبت‌های فیبوناچی وجود نداشت. با معرفی Carney از نسبت‌های خاص Fib که در الگوهای هارمونیک استفاده می‌شوند، این روش تجارتی به عنوان یک زیرمجموعه اصلی تحلیل تکنیکال بر پایه الگوها رایج شد.

تجارت هارمونیک قابل مقایسه با مفاهیم دیگر تحلیل تکنیکال مانند تجارت موج الیوت است. هیچ نشانگر تکنیکال معمولی (مانند میانگین متحرک یا نوسانگرهای استوکاستیک) استفاده نمی‌شود. بلکه تمرکز کلیه تجزیه و تحلیل بازارها بر روی ساختار الگو قرار دارد که با اندازه گیری طول حرکات قیمت، مشخص به نسبت‌هایی که آشکار شده‌اند، تأیید می‌شود.

برای توانایی معامله در الگوهای هارمونیک به طور مؤثر، و به خصوص الگوی خرچنگ و خرچنگ عمیق که محور این مقاله است، نیاز به درک کامل از ترکیب این الگوها و نسبت‌های خاص فیبوناچی برای تأیید این الگوها وجود دارد.
گاهی حتی تفاوت کوچکی در سطح بازگشت یا گسترش می‌تواند الگو را نامعتبر کند یا حتی آن را از یک الگو به دیگری تبدیل کند.

 

الگوی خرچنگ

الگوی خرچنگ در سال 2001 کشف شد. همانند تمام الگوهای هارمونیک، الگوی خرچنگ یک الگوی برگشت است. بنابراین، ما الگوی خرچنگ نزولی که یک برگشت نزولی در قیمت را نشان می‌دهد و الگوی خرچنگ صعودی که یک برگشت صعودی در قیمت را نشان می‌دهد داریم.

و همانند تمام الگوهای هارمونیک، برای هر پای در تشکیل، یک کنوانسیون نامگذاری وجود دارد.
با شروع از بالا یا پایین، هر پای با یک حرف مشخص می‌شود. کلیه پنج نقطه بالا و پایین به ترتیب به عنوان X، A، B، C و D نامگذاری می‌شوند. در برخی از الگوهای هارمونیک، تنها چهار نقطه وجود دارد، به عنوان مثال X، A، B و C.

الگوی خرچنگ به خاطر حرکت شدید در پای CD متمایز است. این معمولاً یک بازگشت فیبوناچی 1.618٪ از پای XA، بخش اولیه الگوی خرچنگ است.
قوانین واضحی وجود دارد که باید برای تأیید یک الگوی خرچنگ رعایت شود. در زیر قوانینی که اعتبار الگوی خرچنگ هارمونیک را تعیین می‌کنند آمده است.

این مقاله برای شما مفید است:   مقدمه‌ای بر نوشتن پوت

پس از پای XA در قیمت، نقطه B یک بازگشت بین 38.2٪ تا 61.8٪ است. این بازگشت XA بهتر است کمتر از 61.8٪ باشد.
پای AB، حرکت مخالف به پای قبلی است.

بعد از نقطه B، پای بعدی BC می‌تواند تا نسبت‌های 38.2٪ – 88.6٪ فیبوناچی از پای AB را ادامه دهد. (C هرگز نباید از نقطه A عبور کند)
بعد از پای BC، قیمت دوباره برعکس می‌شود (عملکرد مخالف با XA). پای CD بلندترین و معمولاً بین 161.8٪ از پای XA و یک گسترش بسیار بالا 224.0٪ – 361.8٪ از پای BC را برعکس می‌کند.

با تأیید عوامل فوق، می‌توان به موقعیتی پس از تشکیل پای CD وارد شد. اگرچه همیشه پیدا نخواهید کرد که پای CD نزدیک به 161.8٪ برگردد، اما اگر عملکرد قیمت شروع به کند شدن کند و چنین برگشتی آغاز شود، می‌تواند یک تنظیمات تجارت بسیار احتمال بالا باشد.
همیشه بهتر است منتظر شدن تا نقطه D تشکیل یابد و سپس یک موقعیت مناسب بلند یا کوتاه را بگیرید.

توقف‌ها در پایین یا بالای D قرار می‌گیرند و هدف‌ها به طور معمول نقاط A یا B در الگو هستند.
شکل 1 الگوی خرچنگ هارمونیک را نشان می‌دهد و هر دو الگوی برگشت خرچنگ خرسان و صعودی را نشان می‌دهد.

 

الگوی خرچنگ
الگوی خرچنگ

شکل 1: قواعد الگوی هارمونیک نزولی و صعودی خرچنگ

خطوط پیکره‌ای جهت قیمت را نشان می‌دهند، در حالی که خطوط نقطه‌چین نشان دهنده سطوح فیبوناچی هستند. همانطور که می‌بینید، بخش برجسته‌تر تشکیل خرچنگ، گسترش قیمت پازمایی CD است.

 

الگوی خرچنگ نزولی و صعودی

می‌تواند سخت باشد که مقادیر بازگشت و گسترش فیبوناچی را در الگوی هارمونیک نزولی و صعودی خرچنگ حفظ کرد. علاوه بر قوانین اصلی الگوی هارمونیک نزولی و صعودی خرچنگ، معامله‌گران می‌توانند به دنبال نشانه‌های زیر در بازار باشند، با تحلیل نوارهای بالا و پایین و به سادگی مشاهده عملکرد قیمت.

پازمای BC معمولاً در داخل پازمای XA تشکیل می‌شود.
C یک کمینه بالاتر نسبت به A در الگوی نزولی خرچنگ یا C یک بیشینه پایین‌تر نسبت به A در الگوی صعودی خرچنگ است.
B یک بیشینه پایین‌تر نسبت به X در الگوی نزولی خرچنگ تشکیل می‌دهد یا B یک کمینه بالاتر نسبت به X در الگوی صعودی خرچنگ تشکیل می‌دهد.
D حداکثر است و یک بیشینه بالاتر یا یک کمینه پایین‌تر را نشان می‌دهد که به X ادامه می‌یابد.

شکل 2 الگوی نزولی خرچنگ را نشان می‌دهد که در نمودار GBPJPY 30 دقیقه‌ای شکل گرفته است و نشان می‌دهد که چگونه الگوی خرچنگ در زمان واقعی رسم می‌شود (و معامله می‌شود).

توجه کنید که در این مثال، از ابزار فیبوناچی چندگانه برای توضیح سطوح بازگشت و گسترش در تشکیل خرچنگ استفاده شده است.

 

الگوی خرچنگ نزولی
شکل ۲: الگوی خرچنگ نزولی

 

در شکل ۲، پس از پاشنه XA، متوجه می‌شویم که در نقطه B یک قله کمتر از قبلی شکل گرفته است. با استفاده از نسبت‌های فیبوناچی برای الگوی خرچنگ، می‌توانیم موارد زیر را تأیید کنیم.

سطوح بازگشت XA بررسی می‌شوند تا بازگشت را تأیید کنند (در اینجا، پیوت B در نزدیکی 61.8% شکل می‌گیرد و به سختی برای وجود الگوی خرچنگ واجد شرایط است).

در نقطه C، متوجه می‌شویم که بازگشت در محدوده 88.2% – 38.2% AB قرار دارد.

به طور نهایی، قیمت به بالا افزایش می‌یابد تا به 161.8% امتداد فیبوناچی XA برسد و در محدوده 222.4% – 361.8% امتداد پاشنه CD جای بگیرد.

پس از این قله، می‌توان موقعیت کوتاه را با استفاده از توقف در قله CD که ناحیه معکوس قیمت را نشان می‌دهد، برداشت کرد.

 

الگوی خرچنگ در مقابل الگوی پروانه

سؤالی که معمولاً مطرح می‌شود، تفاوت یا شباهت بین الگوی خرچنگ و الگوی پروانه است.

دو جنبه اصلی که الگوی خرچنگ را از الگوی پروانه تمیز می‌دهند این است که در الگوی هارمونیک پروانه، نقطه قله D در 127.2% امتداد فیبوناچی پاشنه XA به پایان می‌رسد. علاوه بر این، الگوی پروانه باید به 78.6% از پاشنه اولیه XA بازگردد.

این مقاله برای شما مفید است:   شاخص مبادلات پیش‌فرض اعتباری (CDX)

در مقابل، وقتی به الگوی خرچنگ نگاه می‌کنید، نقطه قله D در 161.8% امتداد پاشنه XA به پایان می‌رسد و پاشنه AB بین 38.2% و 61.8% پایان می‌یابد.

این دو تفاوت اصلی در نسبت‌های فیبوناچی بین الگوی خرچنگ و الگوی پروانه باعث می‌شود که هر کدام از آن‌ها منحصر به فرد باشد.

 

الگوی خرچنگ عمیق

الگوی خرچنگ عمیق در نمودار قیمت از الگوی خرچنگ در یک جنبه اصلی متفاوت است، که نقطه قله B است.

در حالی که در الگوی خرچنگ معمولی، بازگشت B در محدوده 38.2% – 61.8% بازگشت XA قرار می‌گیرد، در الگوی خرچنگ عمیق، نقطه قله B در سطح 88.6% بازگشت XA قرار دارد.

یک شرط صلاحیت دیگر با تشکیل خرچنگ عمیق، AB = CD است. این قاعده نشان می‌دهد که پاشنه‌های AB و CD باید در طول برابر باشند.

با این حال، در معاملات واقعی، همیشه این اتفاق نمی‌افتد و نیاز به انعطاف در ارزیابی الگوی خرچنگ عمیق دارید. به دنبال یافتن ترکیب کاملی از تمام قوانین، باعث می‌شود که معامله با الگوی خرچنگ عمیق بسیار دشوار شود.

 

الگوی خرچنگ عمیق
شکل ۳: الگوی خرچنگ عمیق

 

شکل ۳ الگوی خرچنگ عمیق را با نسخه های صعودی و نزولی نشان می دهد.

در زیر قوانینی برای تایید الگوی خرچنگ عمیق آمده است.

بعد از پازل XA در قیمت، نقطه سوینگ B بازگشتی از ۸۸.۶٪ پازل XA است.

بعد از نقطه سوینگ B، پازل بعدی، BC می تواند تا ۳۸.۲٪ – ۸۸.۶٪ نسبت فیبوناچی از پازل AB اجرا شود.

پازل CD در ۱۶۱.۸٪ پازل XA و یک تمدد (۲۶۱.۸٪ – ۳۶۱.۸٪) از پازل BC برعکس می شود.

در شکل ۴، ما مثالی از الگوی خرچنگ عمیق نزولی در یک نمودار فارکس داریم. ابزاری که استفاده می شود، EURJPY است. به خاطر داشته باشید که این یک سناریوی کتاب درسی کامل نیست. اما این یک مثال واقعی خوبی است که در نمودارهای خود مواجه خواهید شد. هر تاجر باید سطح راحتی خود را در مورد اینکه چقدر رعایت دقیق قوانین برای انتخاب الگوهای قابل معامله ارزیابی کند.

 

مثال الگوی خرچنگ عمیق نزولی
شکل ۴: مثال الگوی خرچنگ عمیق نزولی

در شکل ۴، می توانید ببینید که الگوی خرچنگ عمیق با تمدد پازل CD تایید می شود که بین ۲۶۱.۸٪ و ۳۶۱.۸٪ تمدد فیبوناچی از پازل BC قرار دارد. اما در اینجا می بینیم که الگوی خرچنگ عمیق تقریباً به طور دقیق به ۱۶۱.۸٪ پازل XA رالی نکرده است. در اینجا نیاز به کمی انعطاف پذیری برای تجزیه و تحلیل اینکه آیا یک الگوی هارمونیک معتبر است یا خیر، وجود دارد.

اگر کسی صرفاً بر اساس قوانین رفتار کند، این الگوی خرچنگ عمیق ممکن است از مسابقه خارج شود. اما اگر کسی انعطاف پذیر باشد، می توانید ببینید که قیمت پس از آن به طور قاطع از نقطه سوینگ D برعکس می شود، با اینکه دقیقاً در سطح تمدد ۱۶۱.۸٪ فیبوناچی انعطاف نکرده است.

سطوح توقف و هدف برای مثال الگوی خرچنگ عمیق بالا مشابه الگوی خرچنگ است. موقعیت های بلند یا کوتاه پس از تشکیل پازل CD گرفته می شود. توقف ها بالای یا پایین نقطه D قرار می گیرند، به ترتیب از آنجا که شما بلند یا کوتاه هستید.

هدف ها در نقطه A و / یا نقطه B قرار می گیرند.

الگوی خرچنگ عمیق ممکن است به صورت نادر رخ دهد و به همین دلیل جستجو برای تنظیماتی که توسط قوانین دقیق تعیین شده است، ممکن است به معنی آن باشد که تاجران باید به شدت فیلتر کنند تا الگوی مناسب را برای معامله پیدا کنند. اینجاست که هر تاجر هارمونیک از صلاحدید خود در انتخاب معامله استفاده می کند.

 

شناسایی الگوهای هارمونیک

الگوهای هارمونیک در طول زمانها و ابزارهای مختلف رخ می‌دهند. اما وقتی به جستجوی دستی این تشکیلات در بازار می‌پردازید، ممکن است کمی سردرگم شوید.

با خوشبختی، ابزارهای معاملاتی مانند نشانگر ZUP در MT4 می‌توانند به معامله‌گران فارکس علاقه‌مند به معامله الگوهای هارمونیک کمک بزرگی کنند.

همچنین مجموعه‌ای از نشانگرهای الگوی هارمونیک پرداخت و ابزار اسکنر الگوی هارمونیک رایگان و پرداختی وجود دارد که به معامله‌گران در اسکن بازار فارکس برای ساختارهای هارمونیک مرتبط کمک می‌کند. بسیاری از این ابزارها معمولاً با پلتفرم متاتریدر سازگار هستند.

این مقاله برای شما مفید است:   بهترین ابزارهای معامله فارکس ⚒️ معاملات بهتر با ابزارهای معاملاتی

نشانگر ZUP یکی از محبوب‌ترین نشانگرهای هارمونیک است و با استفاده از نشانگر زیگ‌زاگ MT4 تولید می‌شود و شامل نسبت‌های فیبوناچی مرتبط در آن است. نشانگر ZUP برای MT4 می‌توان از انجمن‌هایی مانند Forexfactory دریافت کرد.

استفاده از نشانگر برای شناسایی الگوهای هارمونیک نیازمند کمی تسلط است. این به این خاطر است که تنظیمات زیادی وجود دارد و می‌توانید حتی نشانگر ZUP را برای اعتبارسنجی برخی از روش‌های پیچیده مبتنی بر فیبوناچی دیگر نیز استفاده کنید.

 

نشانگر ZUP برای MT4
شکل 5: نشانگر ZUP برای MT4

شکل 5 نشانگر ZUP برای MT4 و تنظیمات مختلف را نشان می‌دهد. همانطور که مشاهده می‌کنید، چندین تنظیمات وجود دارد که به شما امکان می‌دهد این نشانگر معاملاتی را به طور کامل سفارشی‌سازی کنید. به عنوان مثال، می‌توانید از نشانگر ZUP برای تعریف نسبت‌های فیبوناچی استفاده کنید تا نشانگر به طور خاص برای شناسایی این الگوها جستجو کند.

اما باید به خاطر داشت که هیچ نشانگری نمی‌تواند به طور کامل دامنه بازار را به شما نشان دهد و بنابراین نباید بیش از حد بر روی نشانگر ZUP یا هر نشانگر دیگری اعتماد کنید. همانطور که در اکثر موارد معاملات فارکس، مهم است که مفاهیم را به صورت دستی یاد بگیرید و همیشه چشم حساسیت خود را نسبت به عملکرد قیمت در بازار داشته باشید.

تمرین دستی خوبی است که از نشانگر زیگ‌زاگ پیش‌فرض در پلتفرم متاتریدر استفاده کنید. این نشانگر می‌تواند نقاط بالا و پایین را نشان دهد. سپس معامله‌گران می‌توانند هر یک از نقاط جابه‌جایی را با استفاده از ابزار فیبوناچی اندازه‌گیری کنند و بررسی کنند که آیا یک خرچنگ یا یک خرچنگ عمیق یا هر الگوی هارمونیک دیگری در حال شکل‌گیری است.

می‌توانید از روش ساده‌ای که قبلاً توضیح داده شد برای مشاهده الگوهای قیمت استفاده کنید و سپس وقتی یک الگوی هارمونیک جالب پیدا کردید، به بررسی جزئیات بیشتر بپردازید.

با این حال، برای کسانی که ترجیح می‌دهند تشخیص الگوهای هارمونیک را با استفاده از نشانگر ZUP یا ابزار معاملاتی هارمونیک مرتبط دیگر انجام دهند، باید کافی باشد و زمان را صرفه‌جویی کند.

علاوه بر این، بسیاری از انجمن‌ها، انجمن‌ها و وب سایت‌ها به آموزش چگونگی معامله الگوهای هارمونیک اختصاص داده شده‌اند. بنابراین، اگر سوالات بیشتری داشته باشید یا می‌خواهید درک عمیق‌تری از الگوهای هارمونیک پیدا کنید، نباید به منابع موجود نیازی داشته باشید.

آنچه الگوهای هارمونیک معاملاتی را به چالش می‌کشاند، وجود روش دقیق در فرآیند آن است. وجود موضوعیت موردنیاز برای اعتبارسنجی الگوها باعث می‌شود معامله‌گران بتوانند به راحتی قوانین را دنبال کرده و مطابق آنها معامله کنند. این موضوعیت همچنین در توسعه بسیاری از ابزارهایی که می‌توانند به طور خودکار الگوهای هارمونیک را در بازار شناسایی کنند، کمک کرده است.

یکی دیگر از مزایای معامله الگوهای هارمونیک، میزان توقف نسبتاً کم و نسبت سود به ریسک بالاتر است که می‌توانید آن را در صورت معامله صحیح این تنظیمات به دست بیاورید. همانطور که در مثال‌های بالا از الگوهای خرچنگ و خرچنگ عمیق دیده شد، توقف ضرر معمولاً نسبت به سودهای بالقوه‌ای که این الگوها می‌توانند تولید کنند، بسیار کوچک است.

در تحلیل تکنیکال، الگوهای نمودار کلاسیک دیگری وجود دارند که شامل الگوی سر و شانه، یا الگوی قله دوتایی و قاعده دوتایی برای نام برخی از آنها است. با این حال، این الگوهای کلاسیک، نسبت به الگوهای هارمونیک، شامل موضوعیت بیشتری هستند. این احتمالاً دلیلی است که الگوهای هارمونیک برای تحلیل بازار نسبت به سایر انواع تحلیل الگویی، محبوب هستند.

امری که نشانگر استفاده از معاملات هارمونیک نیاز به تمرین دارد را نمی‌توان انکار کرد. این به این دلیل است که به سادگی سیگنال‌های صعودی و نزولی ارائه شده توسط میانگین متحرک یا سایر نشانگرهای تکنیکال مبتنی بر قیمت نیست. اما برای کسانی که تمایل و صبر برای یادگیری و استفاده از تکنیک معاملات هارمونیک را دارند، می‌توانند با اطمینان کامل در اینکه با بنیان و تمرین مناسب، تعداد کمی از روش‌های معاملاتی دیگر قدرت بهتری در بازار ارائه دهند.

 

5/5 - (3 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
عناوین مطالب
اسکرول به بالا