الگوی ابر سیاه

تاریخ آخرین بروزرسانی: 25 دسامبر 2023
الگوی ابر سیاه یک الگوی دو کندلی است. روش‌های معامله با کندل استیک در بازار بسیار محبوب هستند، تعداد بی‌شماری الگوی کندل در بازار وجود دارد. برخی از این الگوها تاثیرات برگشتی دارند، در حالی که دیگران به عنوان الگوهای ادامه‌دهنده در نظر گرفته می‌شوند. الگوی ابر سیاه یکی از این کندل‌هاست که ویژگی برگشتی نزولی دارد.

الگوی ابر سیاه

الگوی ابر سیاه یک الگوی دو کندلی است که به عنوان دارای ویژگی‌های برگشتی شناخته می‌شود. به طور خاص، این الگو نزدیک بالاترین نقطه‌ی یک روند صعودی یا نزدیک بالاترین نقطه‌ی محدوده‌ی معاملاتی دیده می‌شود. به هر حال، دارای تاثیرات نزولی است. ابر سیاه از دو کندل تشکیل شده است، که کندل اول یک کندل صعودی با بدنه‌ی نسبتاً بلند است. کندل دوم با یک شکاف بالاتر شروع می‌شود، اما سپس برگشت کرده و در زیر نیمه‌ی بدنه‌ی کندل اول بسته می‌شود. در زیر می‌توانید تصویری از الگوی ابر سیاه را مشاهده کنید.  
الگوی ابر سیاه

الگوی ابر سیاه

  در نمودار قیمت بالا، توجه کنید که کندل اول یک کندل صعودی است و سپس کندل دوم بالاتر از بالای کندل اول قرار می‌گیرد، اما در نهایت زیر میانگین بدنه کندل اول بسته می‌شود. بالا رفتن کندل دوم پس از بسته شدن کندل اول به طور معمول به عنوان یک نشانه صعودی در نظر گرفته می‌شود. اما تغییر قیمت و بستن زیر نقطه مرکزی بدنه کندل اول است که اهمیت بیشتری در این تشکیل دارد. این نشان می‌دهد که احساسات از صعودی به نزولی تغییر می‌کند. بسیاری اوقات، هر چه بزرگتر شیب بالا باشد، برگشت ممکن است قوی‌تر باشد. تایید کندلی ابر سیاه بر اساس شکستن پایین ترین قیمت کندل دوم در این تشکیل صورت می‌گیرد. به طور معمول، ما می‌خواهیم یک پیروی فوری به سمت پایین را ببینیم. در واقع، ما ترجیح می‌دهیم که کندلی که بلافاصله پس از پایان این الگو شکل می‌گیرد، پایین ترین قیمت کندل دوم را بشکند. اما گاهی اوقات ممکن است به شکل‌های دیگری از کندل منتظر ماند تا قبل از این شکست به سمت پایین برسیم. با این حال، هر چه زودتر اتفاق بیفتد، از دیدگاه معاملاتی نزولی مفیدتر خواهد بود. علاوه بر این، بهترین الگوهای ابر سیاه اغلب پس از یک حرکت قیمتی طولانی به سمت بالا رخ می‌دهند. در این موارد، این الگوها به عنوان یک سیگنال عالی برای برگشت درون روند یا تغییر کامل روند عمل می‌کنند. الگوهای کندلی ابر سیاه که در نزدیکی قسمت بالای محدوده کنسلیدیشن رخ می‌دهند نیز مفید هستند، با این حال، آنها به اندازه الگوهایی که پس از صعود رخ می‌دهند، قدرتمند نیستند. بیشترین تجارت‌کنندگان توصیه می‌شوند در کنار الگوی ابر سیاه از یک نشانگر یا تکنیک زمان‌بندی بازار استفاده کنند. انجام این کار، بهبودی در احتمال معامله می‌دهد. بعضی از ابزارهای فنی محبوب که می‌توان در کنار الگوی ابر سیاه استفاده کرد، شامل نوسانگرهای momentum مانند RSI، Stochastics یا MACD، الگوهای نموداری مانند مستطیل‌ها و پرچم‌ها، سطوح پشتیبانی و مقاومت مانند سطوح قیمت افقی، خطوط روند قطری یا میانگین‌های متحرک هستند. اینها تنها برخی از روش‌های فنی هستند که می‌توانند در کنار الگوی ابر سیاه استفاده شوند. همچنین به عنوان یک نکته جالب، ابر سیاه گاهی با الگوی منگلس طرفداری اشتباه می‌شود. اگرچه هر دوی این الگوها به نظر مشابه می‌رسند و نشانگرهای نزولی دارند، اما بین این دو تفاوت‌های مشخصی وجود دارد که تجارت‌کنندگان باید آگاه از آنها باشند. مهمترین مورد آن این است که الگوی پوشای نزولی یک الگوی دو کندلی است که در آن کندل دوم به طور کامل بدنه کندل اول را فراگرفته است. به طور متضاد، کندل دوم در الگوی ابر سیاه فقط باید زیر نقطه مرکزی بدنه کندل اول بسته شود.  

روانشناسی الگوی ابر سیاه

پس ازآنچه که گفته شد، این یک الگوی برگشتی است که در نزدیکی بالای بازار در حال رشد یا نزدیکی بالای بازار محدود به وجود می‌آید. در هر دو مورد، قیمت‌ها در حال افزایش بوده و به همین دلیل، در بازار احساس راضی‌بخشی وجود دارد. این احساس همچنین توسط گپ بالا که پس از کندل اول در این تشکیل رخ می‌دهد، تقویت می‌شود. با این حال، این گپ بالا به سرعت با عرضه قوی مواجه می‌شود که قیمت‌ها را به پایین می‌آورد و در نهایت زیر نقطه میانی کندل اول بسته می‌شود. این نشانگر نقطه عطفی مهم در بازار است. گاوها در کنترل بودند و اکنون خرس‌ها در حال شروع به کنترل هستند. این تشکیل ابر سیاه این نقطه عطف ظریف ولی مهم را نشان می‌دهد که اغلب توسط یک برگشت تند در بازار به سمت پایین همراه می‌شود. اکنون، آن بولهایی که در بازار حضور داشتند شروع به احساس درد ناشی از واکنش قیمتی منفی می‌کنند. بسیاری از آنها عملیات خروج از موقعیت خرید خود را با سفارشات فروش با اتمام ثبت می‌کنند تا خسارت خود را کمینه کنند. این به علاوه تریدرهایی است که موقعیت خرید خود را با قرار دادن توقف سخت یا توقف متحرک در بازار قرار داده‌اند. هنگامی که این سفارشات فروش با اتمام ثبت اضافی فعال شوند، سوختی را برای آتش افزوده و قیمت‌ها را به پایین تر می‌کشاند. مهم است که توجه کنید که در حالی که ابر سیاه می‌تواند در هر نمودار قیمتی بدون در نظر گرفتن بازه زمانی ظاهر شود، وقتی که در یک نمودار روزانه یا هفتگی دیده می‌شود، بسیار مفیدتر است. عملکرد قیمتی در نمودار روزانه به ویژه مهم است و بنابراین وقتی ابر سیاه را در این بازه زمانی مشاهده می‌کنید، باید به آن توجه خاص داشته باشید.  

الگوی ابر سیاه صعودی

ابر سیاه بیشتر در زمانی که بازار در حال صعود است می‌تواند مشاهده شود. اجازه دهید به عنوان مثالی از الگوی کندلی ابر سیاه در متن بازار در حال صعود نگاه کنیم. در زیر می‌توانید نمودار قیمت سهم کوالکام را در فریم زمانی یک روزه مشاهده کنید.  
الگوی ابر سیاه صعودی

الگوی ابر سیاه صعودی

  همانطور که می‌بینید از نمودار بالا، قیمت به صورت پیوسته به بالا حرکت کرده و یک روند صعودی خوب شکل گرفته است. در قسمت بالا و سمت راست نمودار می‌توانید الگوی ابر سیاه را در ناحیه بزرگنمایی دیده. توجه کنید که کندل اول یک کندل سبز است که نشان دهنده بستن خریدارانی است. حرکت قیمت در ابتدای کندل بعدی به سمت بالا پرش می‌کند و سپس شروع به کاهش قیمت می‌کند و قیمت را پایین تر از نصف بدنه کندل اول می‌برد. آیا می‌توانید این را ببینید؟ این شرایط نشان می‌دهد که ساختار واقعاً الگوی ابر سیاه است. پیش‌بینی بعد از کامل شدن این الگو این است که قیمت‌ها شروع به کاهش کننده بشوند و یک قسمتی از روند صعودی را بازگشت دهند یا به طور کلی مسیر خود را عوض کنند و یک فاز نزولی جدید را آغاز کنند. دشوار است که بدانیم کدام یک از این دو سناریو احتمالاً بعد از کامل شدن الگو رخ خواهد داد. با این حال، عملکرد قیمت به ما در تخمین زدن سناریوی مربوطه کمک خواهد کرد. به طور خاص، اگر پس از الگوی ابر سیاه، برگشت بسیار تندی رخ دهد، احتمال تغییر کامل روند بالاتر است. اگر با این حال، برگشت پس از شکل‌گیری ابر سیاه به نسبت کند باشد و می‌توانید کندل‌های همپوشانی را هنگام کاهش قیمت ببینید، احتمالاً بیشتر است که برگشت نزولی به عنوان یک اصلاح کوچک به روند صعودی رخ دهد.  

الگوی ابر سیاه در مقاومت

برای تجارت کردن با الگوی معاملاتی کندل ابر سیاه، توصیه می‌شود که این کار را در تنهایی انجام ندهید. به عبارت دیگر، باید از یک مطالعه فنی یا نشانگر اضافی در کنار این الگوی برگشت استفاده کنید. یکی از بهترین راه‌ها این است که به دنبال الگوی تاریک کردن ابر در سطوح افقی قیمت حساس باشید. زمانی که قادر به شناسایی چنین سناریویی باشید، شانس معامله موفقی را بالا می‌برید. در زیر مثالی از الگوی ابر سیاه در یک ناحیه مقاومت قیمتی اصلی را مشاهده می‌کنید.  
الگوی ابر سیاه در مقاومت

الگوی ابر سیاه در مقاومت

  دقت کنید که در این نمودار قیمت، قیمت‌ها به سمت این سطح جلب می‌شوند. با این حال، همانطور که وارد این منطقه می‌شود، عرضه از سوی فروشندگان باعث کاهش قیمت می‌شود. می‌توانید در بالای راست این نمودار قیمت، پوشش ابر سیاه را ببینید. توجه کنید که همانطور که قیمت به این سطح نزدیک می‌شود و پوشش ابر سیاه شکل می‌گیرد، به سمت پایین رد می‌شود و فشار فروش در نزدیکی سطح قیمت افقی تشدید می‌شود. مهم است که توجه کنید که وقتی درباره یک سطح قیمت افقی کلیدی صحبت می‌کنیم، باید به خاطر داشته باشیم که این مناطق علاقه‌مندی یا یک منطقه هستند و نه یک قیمت ثابت در محور افقی. به عنوان یک مثال، باید درباره مقاومت قیمت افقی، و همچنین پشتیبانی، در این موارد فکر کنید و نباید سعی کنید خط تطابق دقیق را رسم کنید.  

الگوی ابر سیاه در باند بولینگر

اکنون بیایید به مثال دیگری از ترکیب تحلیل فنی با شکل‌گیری الگوی ابر سیاه نگاه کنیم. در این مثال، ما نماینده باند بولینگر را با پوشش ابر سیاه ترکیب می‌کنیم. باند بولینگر یک باند فراریت است که می‌تواند شرایط بیش‌خرید و بیش‌فروش در بازار را مشخص کند. در واقع، ما می‌توانیم از باند بولینگر استفاده کنیم تا یک استراتژی برگشت به میانگین برای پیدا کردن نقاط برگشت پتانسیلی را ایجاد کنیم. به این ترتیب، وقتی قیمت به بالای باند بولینگر می‌رسد یا آن را نفوذ می‌کند، این رویداد می‌تواند فرصت فروش را فراهم کند. به طور مشابه، وقتی قیمت به پایین باند بولینگر می‌رسد یا آن را نفوذ می‌کند، این رویداد می‌تواند فرصت خرید را فراهم کند. در مورد ما، با پوشش ابر سیاه، علاقه‌مندی‌مان به باند بولینگر بالا است، زیرا ما به دنبال تایید یک سیگنال نماینده هستیم. در زیر تصویر نمودار سهام فیسبوک بر اساس فریم زمانی روزانه آمده است.  
الگوی ابر سیاه در باند بولینگر

الگوی ابر سیاه در باند بولینگر

  می توانیم ببینیم که بازار از زمانی که در پایین چارت چپ دیده می شود، در حال حرکت صعودی پایدار بوده است. با حرکت به بالا و راست چارت، می توانیم الگوی ابر سیاه زیبایی را ببینیم که شکل می گیرد. توجه کنید که این الگو نزدیک خط بالای باند بولینگر رخ می دهد و تکمیل می شود. به عنوان نتیجه، تشکیل ابر سیاه در باند بولینگر بالا، شرایطی را برای فرصت تجارتی کوتاه فراهم می کند. هر چه مدرک بیشتری را برای طرف ما قرار دهیم، احتمال موفقیت در تجارت را بیشتر خواهیم داشت. ترکیب ابر سیاه و باند بولینگر روش عالی برای ترکیب دو مطالعه فنی غیرهمبسته برای تجزیه و تحلیل بازار است.  

الگوی ابر سیاه در معاملات

حالا بیایید یک استراتژی تجارتی بر اساس تشکیل ابر سیاه بسازیم. این استراتژی بر اساس یک روش بازگشت به میانگین است که از دو مطالعه فنی اصلی استفاده می کند. اولین مطالعه البته تشکیل ابر سیاه است و دومین مطالعه شاخص باند بولینگر است. ما از تنظیمات پیش فرض شاخص باند بولینگر استفاده خواهیم کرد که شامل خط مرکزی با میانگین حرکتی 20 روزه و دو انحراف معیار برای باندها است. این استراتژی در نظر دارد نقطه برگشت نزولی با احتمال بالا را در شرایط بازار در حال حرکت صعودی به دست آورد. لذا این هستند قوانین ورود به موقعیت کوتاه با استفاده از این استراتژی. زمانبندی توصیه شده برای این استراتژی چارت روزانه است.  
  • برای استفاده از این استراتژی، باید روند صعودی روشنی در نمودار قیمت وجود داشته باشد.
  • یک الگوی ابر سیاه باید وجود داشته باشد.
  • نوار دوم در داخل خط بالای باند بولینگر قرار بگیرد.
  • در هنگام شکستن و بستن پایین ترین نوار دوم در داخل ابر سیاه، یک دستور فروش وارد کنید. این دستور فروش باید حداکثر در سه نوار پس از تکمیل ابر سیاه اجرا شود.
  • استاپ لاس باید بالای بالاترین نوار از الگوی ابر سیاه قرار گیرد.
  • خروج زمانی رخ خواهد داد که یکی از این شرایط برقرار شود: قیمت زیر خط مرکزی باند بولینگر عبور کرده و سپس بسته شود یا قیمت خط پایین باند بولینگر را لمس کند. کدام شرط اول رخ می دهد، خروج را فعال می کند.
  مثال معامله با الگوی ابر سیاه حالا وقت آن است که یک مثال از این استراتژی را مشاهده کنیم. نمودار قیمت زیر نمودار روزانه فیس بوک است و همان نموداری است که در بخش باند بولینگر نشان داده شده است. با این حال، آنچه که در این مورد انجام داده ایم این است که به منظور بهتر نمایش دادن این مثال تجارت، به منطقه تنظیم ابر سیاه بزرگنمایی کرده ایم.  
الگوی ابر سیاه در تجارت

الگوی ابر سیاه در تجارت

  بیایید شروع کنیم. همانطور که می‌بینید، قیمت بازار الگوی ابر سیاه را شکل داده است. توجه کنید که کندل اول یک کندل خریداری با بدنی نسبتاً بزرگ است و کندل دوم که بازهٔ بالاتری دارد، موفق شده است زیر نیمکت بدن کندل اول ببندد. این ابر سیاه را تایید می‌کند. بعداز آن، می‌خواهیم مطمئن شویم که ابر سیاه در قالب بازاری در حال رشد رخ داده است. اگرچه در این نمودار قیمتی که برای توضیحات بزرگنمایی شده است، به وضوح قابل مشاهده نیست، می‌توانید به همان نموداری که قبلاً نشان داده شده است که قیمت فیسبوک در حال افزایش بوده است ارجاع دهید. حال که این دو عنصر مهم این راهبرد تجارت را تایید کردیم، می‌خواهیم مطمئن شویم که شرایط نوار بولینگر نیز برآورده شده است. به طور خاص، بر اساس قوانین راهبرد ما، نوار دوم در داخل ابر سیاه باید از خط بالایی نوار بولینگر بیرون برآید. این شواهدی از یک شرایط بازار بیش از حد خریداری نشدگی ارائه می‌دهد که احتمال حرکت قیمت به سمت پایین را افزایش می‌دهد. همانطور که از این نمودار قیمت می‌توانیم ببینیم، کندل دوم باز شده بالاتر از نوار بالا بوده، بنابراین این الزام را تأیید می‌کند. حال با تمام این موارد در دسترس، می‌توانیم برای یک فرصت معاملاتی کوتاه آماده شویم. ما یک حکم بازاری برای فروش قرار می‌دهیم هنگامی که قیمت زیر و بسته شود که زیر کندل دوم در این الگو. می‌توانید خط افقی زرد رنگ را که خط سیگنال نشان می‌دهد ببینید. علاوه بر این، باید به خاطر داشته باشیم که برای این تنظیم معتبری، شکست و بسته شدن زیر خط سیگنال باید در حداکثر سه کندل پس از ابر سیاه اتفاق بیفتد. اگر به دقت به نمودار قیمت نگاه کنید، می‌توانید ببینید که کندل سوم موفق شده است و آن کندلی بود که شکست و بسته شدن زیر خط سیگنال مهم را به همراه داشت. با اینکه، ما یک سفارش فروش در بازار قرار می دادیم. پس از پر کردن سفارش ورود به فروش، به فرایند مدیریت تجارت می پرداختیم. اولین کاری که باید انجام دهیم، قرار دادن یک سفارش توقف ضرر در بازار است تا معامله را حفاظت کنیم. ستاپ لاس را بالاتر از بالای کندل دوم از تشکیل پوشش ابر سیاه قرار می دهیم. می توانیم ببینیم که فورا بعد از ورود به فروش، قیمت ها شروع به کاهش تند کرده اند و بنابراین، ستاپ لاس ما هرگز در معرض خطر ضرب نمی شد. در حالی که قیمت در حال حرکت به سمت پایین بود، باید به این مسئله توجه کنیم که سیگنال خروج ما در کجا رخ می دهد. به خاطر داشته باشید که خروج از این معامله به دو شرط اجرا می شود، یا قیمت حرکت زیر خط مرکزی و سپس بستن به بالا، یا با لمس نوار باند پایینی بولینگر، کدامیک از این دو شرط اول رخ می دهد. همانطور که از نمودار می توانیم ببینیم، قیمت به راحتی زیر خط مرکزی عبور کرد، اما قادر به بستن بالای آن نبود و به جای آن به سمت پایین حرکت کرد تا با نوار باند پایینی بولینگر تعامل کند که توسط پیکان آبی وارد شده است. بنابراین، این رویداد باعث خروج از معامله و بستن ما با موقعیت سوددهی می شود.   خلاصه در این درس، درباره الگوی برگشت کننده کندلی به نام الگوی ابر سیاه آموختیم. این الگو در ظاهر مشابه الگوی کندلی "پوشای نزولی" است و تأثیرات مشابهی دارد، اما به عنوان یک تفاوت برجسته که ذکر کردیم، تفاوت هایی وجود دارد. هر دوی این الگوها سیگنال های معاملاتی بسیار قوی هستند، به ویژه وقتی پس از یک دوره طولانی از افزایش قیمت ها رخ می دهند. بعضی از معامله گران به اشتباه معتقدند که می توانند فقط از الگوهای کندلی به تنهایی استفاده کنند. استفاده از الگوهای ابر سیاه، یا هر الگوی کندلی دیگر یا به بیان دیگر، به تنهایی توصیه نمی شود. معامله با احتمال بالاتر وقتی رخ می دهد که توانایی داشته باشید یک لایه اضافی از همبستگی را که موقعیت گرفتن در موقعیت کوتاه را تأیید می کند، پیدا کنید. ما چندین تکنیک از این نوع روش های ترکیبی را با استفاده از مقاومت و مقاومت افقی یا باندهای بولینگر توضیح دادیم. در آخر، الگوی ابر سیاه بیشتر در قیمت های سهام و بازار آتی مشاهده می شود. در بازار فارکس، این تشکیل بیشتر در آغاز هفته معاملاتی رخ می دهد، زیرا در آن زمان نواحی خالی آغاز هفته رخ می دهد.
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها