کاهش ارزش سهام و حداکثر کاهش ارزش

تاریخ آخرین بروزرسانی: 3 ژوئن 2023
کاهش ارزش سهام پرتفوی، به معنای کاهش مقدار پرتفوی است که به آن drawdown نیز می‌گویند. در این زمینه، دو نوع کاهش ارزش سهام وجود دارد: حداکثر کاهش ارزش و کاهش ارزش در یک بازه زمانی خاص. برای شناسایی حداکثر کاهش ارزش، ابتدا باید ارزش پرتفوی را تا قله‌ی قبلی بازگردانید تا بتوانید کاهش ارزش سهام پرتفوی را اندازه بگیرید. تعریف کاهش ارزش ممکن است در چندین نوع، مانند سه ماهه و سالانه، به دلیل تفاوت زمانی، متفاوت باشد. همچنین برخی معامله‌گران فارکس، کاهش ارزش معاملات خود را بر اساس حداکثر ارزش پرتفوی خود یا با استفاده از استراتژی خاصی اندازه می‌گیرند. اگرچه ارزیابی کاهش ارزش در یک دوره خاص مهم است، اما مهمترین مورد آن، شناخت مقدار حداکثر کاهش ارزش قبلی پرتفوی است.  

حداکثر کاهش ارزش سهام

حداکثر کاهش ارزش نشان دهنده بیشترین زیان سرمایه شما در پرتفوی است. این معیار می‌تواند بسیار مهم باشد زمانی که به تجزیه و تحلیل پرتفوی خود یا ارزیابی معامله‌گران دیگر برای تعیین اینکه آیا قصد دارید پول خود را با آن‌ها قرار دهید یا خیر، بپردازید. حداکثر کاهش ارزش اندازه‌گیری بزرگ‌ترین کاهش ارزش از قله تا لرزش پرتفوی در تاریخ پرتفوی است. فقط می‌توانید پس از تولید قله جدید، حداکثر کاهش ارزش را اندازه گیری کنید. فرمول حداکثر کاهش ارزش عبارت است از: (ارزش بالاترین قله پرتفوی – ارزش پایین‌ترین لرزش پرتفوی) / ارزش بالاترین قله پرتفوی در اینجا یک مثال از محاسبه حداکثر کاهش ارزش آمده است. فرض کنید شما با مبلغ ۵۰۰۰ دلار پرتفوی خود را شروع کرده‌اید و به ارزش ۱۰۰۰۰ دلار افزایش می‌یابد، سپس به ۴۰۰۰ دلار کاهش می‌یابد، به ۱۲۰۰۰ دلار افزایش می‌یابد، سپس به ۳۰۰۰ دلار کاهش می‌یابد و در نهایت به ۱۳۰۰۰ دلار افزایش می‌یابد. در این صورت، حداکثر کاهش ارزش ($12,000-$3,000) / $12,000 = 75 درصد است. توجه کنید که قله بالاترین ارزش پرتفوی شما ۱۳ هزار دلار است که در محاسبه حداکثر کاهش ارزش لحاظ نشده است. علاوه بر این، کاهش از ۱۰ هزار دلار به ۴ هزار دلار تأثیری بر محاسبه حداکثر کاهش ارزش ندارد زیرا ۱۰ هزار دلار قله بالاترین نقطه‌ی پرتفوی شما نبوده است. برخی ابزارهای آنلاین محاسبه حداکثر کاهش ارزش شما را محاسبه می‌کنند. در مثال زیر، نمودار ماهانه USD/JPY قابل مشاهده است. در صورتی که جفت ارز فارکس به یک قله جدید در سال 2015 برسد، می‌توانید حداکثر کاهش ارزش را به صورت نظری محاسبه کنید. محاسبه از قله تا لرزش درصد زیان را که در صورت خرید ارز در زمانی که نرخ ارز در سال ۲۰۰۷ بالاترین مقدار خود را داشت با لرزش نرخ ارز هنگامی که به کمترین مقدار خود در سال‌های ۲۰۱۲ رسید، محاسبه خواهد کرد.  
کاهش ارزش سهام

کاهش ارزش سهام

حداکثر کاهش ارزش معمولاً به بزرگترین کاهش ارزش از آغاز پرتفوی اشاره دارد. همچنین می‌توانید حداکثر کاهش ارزش در یک بازه زمانی خاص را نیز محاسبه کنید، اما بسیاری از مواقع این فقط به عنوان حداکثر کاهش ارزش ماهانه یا سه ماهه شناخته می‌شود. چندین روش برای اندازه گیری کاهش ارزش در یک بازه زمانی وجود دارد. می‌توانید ارزش پرتفوی خود را در ابتدای هر دوره سه ماهه اندازه‌گیری کرده و آن را با ارزش پرتفوی ۹۰ روز بعد مقایسه کنید. همچنین می‌توانید با تحلیل پویا، دوره‌ها را در طول عمر صندوق در هر روز یا ابتدای هر ماه شروع کنید. در این موقعیت، شما به دنبال بدترین کاهش ارزش در طول این بازه پویا هستید که حداکثر کاهش ارزش بازه نامیده می‌شود. برخی معامله‌گران حتی حداکثر کاهش ارزش در یک بازه خاص از آغاز پرتفوی را در نظر می‌گیرند. همچنین شما می‌توانید کاهش ارزش از قله تا لرزش در یک ماه یا سه ماهه را اندازه‌گیری کنید که حداکثر کاهش ارزش برای یک بازه است.  

میانگین کاهش ارزش سهام در یک دوره

وقتی شما در حال ارزیابی کاهش‌های ارزش در بازه‌های خاصی مانند ماهانه یا سه‌ماهه هستید، می‌توانید از میانگین کاهش ارزش استفاده کنید. سپس می‌توانید حداکثر کاهش ارزش را با میانگین کاهش ارزش مقایسه کرده و تعیین کنید که آیا حداکثر کاهش ارزش یک رویداد یکباری بوده است یا تجربه‌ای است که به طور عادی از استراتژی معاملاتی شما انتظار می‌رود. همچنین می‌توانید از انحرافات استاندارد کاهش ارزش خود استفاده کنید تا این امر را تعیین کنید. به عنوان مثال، اگر میانگین کاهش سه‌ماهه در دوره ۱۰ ساله شما ۵٪ باشد و حداکثر کاهش ارزش شما ۳۰٪ و انحراف معیار بازده‌ها ۴٪ باشد، می‌توانید فرض کنید که در ۴۰ سه ماهه‌ای که پرتفوی خود را اجرا کرده‌اید، مقدار ۳۰٪ یک وقوع یک‌باری بوده است. علت این امر این است که با میانگین کاهش ۵٪ و انحراف معیار ۴٪ (که به معنای آن است که ۲ انحراف معیار تقریباً ۸٪ است و ۹۵٪ از تمام داده‌ها را دربرمی‌گیرد)، بیشتر کاهش‌های ارزش در حدود ۱۳٪ باشد (۵٪ به علاوه ۲ برابر انحراف معیار = ۱۳٪). به عبارت دیگر، مقدار ۳۰٪ بسیار فراتر از محدوده دو انحراف معیاری ۱۳٪ است و به عنوان یک پرتوان‌گر در داده‌های شما شناخته می‌شود. حداکثر کاهش ارزش خطر دم (tail risk) را که مربوط به یک رویداد است که به طور احتمالی رخ نخواهد داد، شامل می‌شود. یک پرتفوی که در طول ۵ سال باستعداد به دست آوردن سودهای صاف و مداوم ۱٪ در ماه است، اما حداکثر کاهش ارزش آن ۳۰٪ است، باید نشانگر قرمز داشته باشد. از سوی دیگر، یک صندوق که به طور کلی نوسانات دارد و حداکثر کاهش قابل توجهی دارد، به خطر دم این نوسانات اشاره دارد. حداکثر کاهش ارزش یک اندازه‌گیری کامل از خطر نیست زیرا به زمان وابسته است. هرچه مدت زمانی که مدیر سرمایه‌گذاری فعالیت داشته باشد بیشتر باشد، احتمال اینکه حداکثر کاهش ارزش بزرگ باشد نیز بیشتر است. همچنین، تکرار و اندازه کاهش‌های ارزش هم باید مورد توجه قرار گیرد. علاوه بر این، حداکثر کاهش ارزش یک رویداد به گذشته بر می‌گردد، اما می‌تواند شما را درباره‌ی تمایل مدیر به پذیرش خطرات آینده آگاه کند. حداکثر کاهش ارزش باید در مقابل شرایط بازار اندازه‌گیری شود تا تعیین شود که آیا خطر دم به علت بتای بالا یا ریسک‌های نامناسب ایجاد شده است. به عنوان مثال، در طی بحران مالی، چندین مدیر پرتفوی کاهش‌های قابل توجهی را تجربه کردند که تابعی از ریسک و بتای بازار بود. یک حداکثر کاهش ارزش بزرگ در دوره‌های آرام و کم نوسانی ممکن است ناشی از هرزندگی بیش از حد باشد. در واقع، بتا توصیف کننده نوسانات یک امنیت و رابطه آن با معیار بزرگتری از خطر است. بتا می‌تواند خطر سیستماتیک یک پرتفوی را در مقایسه با بازار شناسایی کند. به عبارت دیگر، اگر پرتفوی شما نسبت به شاخص دلار بتای یک داشته باشد، آنگاه با بازده شاخص دلار ۱۰۰٪ همبستگی خواهد داشت. بتا به محاسبه بازده انتظاری یک پرتفوی نسبت به بازده انتظاری کل بازار کمک می‌کند.  

حداکثر مدت زمان کاهش ارزش

یک داده دیگر که برای ارزیابی عملکرد تاریخی یک پرتفوی استفاده می‌شود، مدت زمان حداکثر کاهش ارزش است. مدت زمان حداکثر کاهش ارزش، طولانی‌ترین زمان بین قله‌هاست. این ممکن است با بزرگترین کاهش قله به لرزش همراه باشد، اما همیشه اینطور نیست. ممکن است شما با یک فلاش کرش رو به رو شوید که حداکثر کاهش ارزش را در چند هفته تجربه می‌کنید و ممکن است بزرگتر از طولانی‌ترین دوره باشد که در آن کاهش ارزش داشته‌اید. اگرچه بسیاری از سرمایه‌گذاران به حداکثر کاهش ارزش یک پرتفوی توجه می‌کنند، اما کمتر توجهی به مدت زمان حداکثر کاهش ارزش شده است. بسیاری از سرمایه‌گذاران باور دارند که مدت زمان یک کاهش ارزش، دردناک‌تر از شدت آن است. هرچند کسی نمی‌خواهد در مدت چند ماه خسارت ۲۰٪ی را تجربه کند، اما اگر این کاهش ارزش برای چند سال ادامه داشته باشد، ممکن است کم‌تر از یک کاهش ارزش ۲۰٪ی به مدت چندین سال جایگزین شود. بسیاری از معامله‌گران بر روی ارقام حداکثر کاهش ارزش خیلی تأکید می‌کنند. حتی اگر هدف شما تولید بازدهی با تمرکز بر دوره طولانی مدت باشد، پایداری عملکرد در دوره کوتاه مدت مهم است، به خصوص زمانی که شرایط بازار نامساعد هستند. این مسئله بیشتر در صورت مقایسه پرتفوی مورد بررسی با یک شاخص بزرگتر اهمیت پیدا می‌کند. در قابلیت معامله کردن ارز، می‌توانید از یک شاخص نظیر شاخص دلار برای مقایسه با پایه استفاده کنید. حداکثر کاهش ارزش یک روش مناسب برای اندازه‌گیری بدترین حالت ممکن عملکرد پرتفوی است. یکی از مزایای استفاده از حداکثر کاهش ارزش این است که داده‌های اضافی مانند انحراف معیار، نیمه انحراف، یا انحراف پایین را در بر نمی‌گیرد.  

ضریب کالمار

ضریب کالمار یک معیار اندازه‌گیری خطر مفید است که حداکثر کاهش ارزش را در بر می‌گیرد. برای محاسبه این ضریب، نرخ رشد سالانه یک پرتفوی بر حداکثر کاهش ارزش در همان دوره تقسیم می‌شود. برای مقایسه دو پرتفوی با استفاده از ضریب کالمار، باید آن‌ها را به مدت یکسان مقایسه کرد. مزیت استفاده از ضریب کالمار این است که ترکیبی از دو عامل مهم در محاسبه خطر و بازده یک پرتفوی است. ضریب کالمار باعث می‌شود تا سرمایه‌گذاران بتوانند بهتر از خطرات پنهان و حداکثر کاهش ارزش پرتفوی خود درک کنند.  

کارکرد نامتقارن اهرم

حداکثر کاهش ارزش پرتفوی شما ممکن است خطر قابل توجهی برای سرمایه‌گذاران باشد و از دست دادن بخشی از سرمایه آن‌ها را ناراحت کند. معامله‌گران با تجربه می‌دانند که هزینه برای بازیابی یک خسارت به شدت و به نسبت بیشتری در حالتی که خسارت بیشتر است، افزایش می‌یابد و این به طور کلی به عنوان «کارکرد نامتقارن اهرم» شناخته می‌شود. به عنوان مثال، افت ۲۵٪ ارزش پرتفوی شما برای بازیابی خسارت نیاز به افزایش ۳۳٪ دارد. همچنین برای بازیابی افت ۵۰٪، نیاز به افزایش ۱۰۰٪ دارید. یکی از جملاتی که بسیاری از معامله‌گران به آن اعتقاد دارند، «زنده بمانید تا به روز دیگری معامله کنید» است. با مدیریت خطرات پایین، شما می‌توانید بر آثار نامطلوب برای حساب معاملاتی خود تأثیر بگذارید و از خسارت جلوگیری کنید.  

چه مقدار کاهش را باید انتظار داشت؟

حداکثر کاهش ارزش پرتفوی شما بیشترین احتمالا با سطح انتظار خطر مواجهه استراتژی معاملاتی شما همبستگی دارد. اگر استراتژی شما سیستماتیک باشد، می‌توانید به حداکثر کاهش ارزش تاریخی رجوع کنید و در آینده با توجه به آن، حداکثر کاهش ارزش را پیش‌بینی کنید. اگر شما یک معامله‌گر ارزش نسبی هستید که به دنبال بازگشت جفت ارزی پس از یک کاهش قابل توجه هستید، باید ایده‌ای از حداکثر مقداری که قبل از بریدن موقعیت معاملاتی به سمت عکس العمل اجازه درگیری می‌دهید، داشته باشید. استفاده از داده‌های تاریخی برای تعیین کاهش ارزش پیشینی یک روش عالی برای اندازه‌گیری حداکثر کاهش ارزش یا کاهش ارزش در دوره زمانی مشخصی است. با این حال، همیشه به یاد داشته باشید که بدترین کاهش ارزش پرتفوی شما هنوز نیامده است. پاداشی که شما تجربه می‌کنید، بر اساس ریسکی است که قرار است به آن بپردازید. اگر از یک استراتژی معاملاتی دنبال کردن روند مانند استراتژی عبور متوسط ​​حرکت استفاده می‌کنید، باید انتظار داشته باشید که در این استراتژی، بیشتر از حالاتی که پیروزی موفقی نصیب شما می‌شود، هستند و طولانی مدت‌هایی با کاهش ارزش پیش‌روید، تا زمانی که بازار وارد فاز روندی شود. هنگام طراحی استراتژی معاملاتی خود، باید به نوع کاهش ارزشی که انتظار دارید اتفاق بیفتد، آگاه باشید و آن را به عنوان بخشی از کسب و کار معاملاتی خود قبول کنید. در معاملات فارکس، کاهش ارزش پرتفوی بخشی از آن است. پاداش بالقوه به طور غیر قابل جداسازی با ریسک مرتبط است، به عبارت دیگر، سرمایه‌گذاران به طور معمول با توجه به سطح خطری که می‌پذیرند، بازدهی خود را تولید می‌کنند. کلید مدیریت یک کاهش ارزش پرتفوی، داشتن یک برنامه مدیریت ریسک است که به شما اجازه می‌دهد در شرایط نامساعد بازار زنده بمانید. با ایجاد یک برنامه کاهش ارزش پرتفوی، می‌توانید تعیین کنید که چگونه باید با خطرات پیش‌روی خود در صورت بروز یک حادثه ناگهانی مانند حوادث قلمداد «سیاه‌چاله» یا درصورت داشتن یک دوره بلند و باخت فراوان، برخورد کنید. برای شروع این فرآیند، می‌توانید با تعیین حداکثر ضرری که قبل از قطع استراتژی معاملاتی می‌پذیرید، شروع کنید. ریسک شما باید به عنوان یک عملکرد از پاداشی که قصد دارید تولید کنید، در نظر گرفته شود. به عنوان مثال، اگر قصد دارید سرمایه پرتفوی خود را در یک سال دو برابر کنید، ممکن است بخواهید در معرض ریسکی باشید که می‌تواند تقریباً نیمی از سرمایه پرتفوی شما را از بین ببرد. بسیاری از معامله‌گران تازه وارد دشواری در درک این مفهوم دارند و به همین دلیل، با استفاده از اهرم اضافی، حساب خود را نابود می کنند. همچنین باید در نظر داشته باشید که مدیریت کاهش ارزش پرتفوی خود را به صورت ماهانه و همچنین سالیانه انجام دهید. بسیاری از برنامه‌های معاملاتی، با توجه به حداکثر کاهش ارزش، به صورت ماهانه و با در نظر گرفتن حداکثر کاهش ارزش سالیانه، طرح‌ریزی شده‌اند. به عنوان مثال، اگر حداکثر کاهش ارزش خود را برای قطع استراتژی معاملاتی به ۳۰٪ تعیین کرده‌اید، ممکن است در نظر داشته باشید که کاهش ارزش بیشینه ماهانه شما باید حدود ۵-۶٪ باشد.  

در صورتی که به حداکثر کاهش ارزش ماهانه خود برسید، چه برنامه ای دارید؟

سوال طبیعی شما این است که در صورت رسیدن به حداکثر کاهش ارزش ماهانه، چه باید انجام دهید. تکنیک‌های مختلفی وجود دارد که در صورت رسیدن به سطح تلفات ماهانه، می‌توانید خطر خود را کاهش دهید. به عنوان مثال، می‌توانید ریسک خود را کاملاً کاهش داده و پوزیشن‌های خود را بسته کنید. همچنین، می‌توانید با خرید گزینه‌هایی که به شما اجازه می‌دهد که خطر خود را کاهش داده و در پوزیشن‌های خود باقی بمانید، نوعی پوشش بسازید. به عنوان مثال، اگر شما در جفت ارز EUR/USD خریداری کرده‌اید، می‌توانید در نظر داشته باشید که در پایان ماه یک گزینه سرمایه‌گذاری Euro FX Put را خریداری کنید. در حالی که پرداخت حق بیمه شاید ممکن است شما را از سقوط بیشتر در دوره معاملاتی جلوگیری کند، با خرید گزینه پوت، قادر به کاهش خطرات بیشتر هستید و در صورت افزایش ارزش EUR/USD، در آن شرکت خواهید داشت. به یاد داشته باشید، گزینه پوت حق، اما الزامی برای فروش یک امنیت با یک قیمت خاص در تاریخ مشخصی است. یکی از مزایای معامله کردن در بازار فارکس این است که بیشتر جفت‌های ارزی پایدار هستند و به عنوان یک معامله‌گر، شما می‌توانید در هر لحظه پوزیشن خود را با حداقل slippage ببندید. در حالی که برخی از جفت‌های ارزی در مناطق زمانی خاصی بیشتر پایداری دارند، اما جفت‌های ارزی اصلی و جفت‌های ارزی کراس همیشه با یک حداقلی از پایداری ارائه می‌شوند. اگر شما در یک جفت ارزی کم‌پایداری مانند یک جفت ارزی بازارهای نوظهور قرار دارید که به فروش رفتن آن دشوار است، آنگاه شما باید در نظر داشته باشید که چه نوع proxy را می‌توانید استفاده کنید اگر تلفات شما از حداکثر کاهش ارزش مجاز شما بیشتر شود. یکی از بخش‌های برنامه کاهش ارزش پرتفوی شما ممکن است شامل معامله در یک سبد از ارزها یا محصولات باشد که غیر همبستگی دارند، به طوری که در صورت تجربه حداکثر ضرر در یک امنیت، اما امنیت‌های دیگر در پرتفوی شما این تلفات را جبران کنند. قبل از معامله، باید به ایده‌ای از نحوه عملکرد خود در کاهش‌های ارزش پرتفوی خود داشته باشید. باید در نظر داشته باشید که چگونه می‌توانید در شرایط خاص خود ریسک خود را مدیریت کنید. مهمترین نکته آن است که اگر از دارایی‌های کم‌پایدار معامله می‌کنید، ابتدا باید تعیین کنید که آیا قادر به جذب خسارت بزرگی هستید، اگر بازار به نحوی نامطلوب برای پوزیشن شما حرکت کند. یکی از خطاهایی که معمولاً تازه‌کاران در معاملات، آن را مرتکب می‌شوند، معامله در چندین جفت ارزی مرتبط با استفاده از همان استراتژی معاملاتی است. این می‌تواند منجر به بازدهی‌هایی شود که بسیار با یکدیگر همبستگی دارند، و در حالی که سودها ممکن است استثنایی باشند، وقتی که بازار به شما مخالفت کند، همه پوزیشن‌های شما ممکن است همزمان پول از دست بدهند. این یک سناریویی است که باید از آن خودداری کنید. یکی از راه‌هایی که می‌توانید از آن برای جلوگیری از این موضوع استفاده کنید، انجام یک تحلیل همبستگی روی جفت‌های ارزی است که می‌خواهید در پرتفوی خود معامله کنید، تا ببینید آیا آن‌ها با یکدیگر همبستگی زیادی دارند یا خیر. اگر همبستگی بین جفت‌های ارزی به طور پایدار بالای ۸۰٪ باشد، باید از استفاده از این جفت ارزی برای معامله با همان استراتژی در همان زمان خودداری کنید.   خلاصه من باید بدانم که کاهش ارزش پرتفوی ، یک قسمت طبیعی از معامله گری است. باید انتظار داشته باشم که پرتفوی من با کاهش ارزش موافق با راهبری معاملاتی و مدیریت ریسک من روبرو خواهد شد. حداکثر کاهش ارزش، یک آمار بسیار مهم است که درصد از کمینه تا قله تلفات مربوط به راهبری معاملاتی من را توصیف میکند. از آنجایی که کاهش ارزش پرتفوی یک بخش از کسب و کار معامله کردن من است، بسیار مهم است که برنامه‌ای برای کنترل آن بسازم. باید تعیین کنم کدام دارایی‌ها باید فروخته شوند یا به چه صورت باید محافظت شود اگر امنیت‌های پرتفوی من تلفاتی را که بیشتر از حد مجاز برای یک دوره شامل ماه، سه‌ماهه یا سال تعیین شده است را تجربه کردند. باید از معامله در جفت‌های ارزی یا دارایی‌هایی که با یکدیگر بسیار همبستگی دارند و با استفاده از یک راهبری معاملاتی یکسان، خودداری کنم زیرا احتمال بروز کاهش شدید ارزش پرتفوی من بیشتر از انتظارات من است، اگر عملکرد اوراق بهادار من همزمان کاهش پیدا کنند. پایبندی به یک برنامه کاهش ارزش، به من کمک خواهد کرد تا بیشتر بتوانم کاهش‌های ارزش پرتفوی خود را مدیریت کنم و قادر به ادامه معامله کردن باشم. برای مطالعه دیگر آموزشها کافی است رو عبارت آموزش فارکس کلیک کنید. ما بیش از 100 مقاله آموز فارکس برای شما آماده کرده ایم که به رایگان در اختیار شماست. منبع: فارکس ترینینگ گروپ
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها