فیبوناچی چیست؟ ✔️ فیبوناچی کیست؟

تاریخ آخرین بروزرسانی: 13 سپتامبر 2022
فیبوناچی چیست؟ فیبوناچی کیست؟ دو سوال اساسی و بسیار مهم که قبل از ورود به بخش آموزش فیبوناچی باید با آن آشنا شوید. یقینا برای شماهم مثل من جذاب خواهد بود وقتی بدانید فیبوناچی چه شخصی است و اصلا فیبوناچی چه چیزی هست. من یقین دارم شما بارها و بارها نام فیبوناچی را شنیده اید اما شاید هنوز نمیدانید فیبوناچی نام یک شخص است و به یکسری نسبت ها و اعداد گفته میشود.

فیبوناچی کیست؟

فیبوناچی کیست؟
فیبوناچی کیست؟
لئوناردو فیبوناچی یا همان لئوناردو بوناچی یک ریاضیدان ایتالیایی است که در قرن 12 میلادی زندگی میکرده است. او در سال 1175 بعد از میلاد در شهر پیزای ایتالیا به دنیا آمده است،  فیبوتاچی بعنوان یکی از با استعدادترین ریاضیدان های جهان شناخته میشود، و از گذشته تا بحال بعنوان یکی از نخبه های علم ریاضی مطرح بوده است. نکته جالب اینکه آنچه اکنون بعنوان فیبوناچی در علم ریاضی مطرح است را ایجاد نکرده است اما به نوعی میتوان گفت که این فیبوناچی بوده است که این ایده را در کتابهای خود مطرح کرده است و از این رو این روش و علم ریاضی را به فیبوناچی نسبت داده اند. فیبوناچی آموزش ریاضی خود را در کشور الجزایر دید و سپس با مسافرت به شرق جهان با ریاضیدانهای متعددی آشنا شد و توانست از علم آنها در نوشته های خود استفاده کند، کتاب حساب را شاید بتوانیم مهمترین تالیف فیبوناچی دانست. کتاب حساب را با نامهای مختلفی میشناسیم که معروفترین آن نام لیبر آباکوس است. لئوناردو فیبوناچی اعتقاد داشت سیستم اعداد هندی دارای مزایای بسیار بیشتری در مقایسه با سیستم مرسوم آن زمان که سیستم رومی بود میباشد. وی در سال 1202 در کتاب حساب اعداد جدید را به دنبای غرب نمایش داد و 26 سال بعد یعنی در سال 1228 نسخه ای بروزرسانی شده از کتاب او در غرب رونمایی شد. در خصوص کتاب حساب فیبوناچی پیشنهاد میکنیم حتما جستجو کنید و مطالعه کنید مطالب فوق العاده ای در این کتاب مطرح شده و با اینکه کتاب درمورد ریاضیات محض است اما بسیار جذاب بوده و برای هم خواننده ای نکات جالب و جذابی خواهد داشت.

فیبوناچی چیست؟

فیبوناچی چیست؟
فیبوناچی چیست؟
رشته‌ای از اعداد است که در آن اعداد غیر از دو عدد اول با محاسبه‌ مجموع دو عدد قبلی ایجاد می‌شوند.  به این عمل ابداعی فیبوناچی نسبت های فیبوناچی گفته میشود. این نسبتها در طبیعت و حتی اعضای بدن نیز وجود دارند ک نمایانگر اعتباری یکسری از اعداد فیبوناچی و نسبتهای آن است. ترتیب اعداد که فیبوناچی به آنها اشاره کرده است در بازارهای مالی و مخصوصا فارکس و ارز دیجیتال نیز به وفور وجود دارند. معامله گران بازارهای مالی از نسبتهای فیبوناچی برای تحلیل بازار استفاده میکنند. اما بزارید کمی در خصوص اعداد و نسبتهای فیبوناچی صحبت کنیم، تا بعد به موضوع جذاب کاربرد نسبتهای فیبوناچی در فارکس و ارز دیجیتال بپردازیم. اعداد فیبوناچی همانطور که گفتیم غیر از دو عدد اول با جمع الباقی ایجاد میشوند و به آنها اعداد دنباله دار فیبوناچی گفته میشود. شیوه محاسبه آنها کار ساده این است برای درک بهتر به تصویر زیر دقت کنید:
اعداد دنباله دار فیبوناچی
اعداد دنباله دار فیبوناچی
اگر به تصویر دقت کنید دو عدد اول یعنی 1 و 1 هرکدام یک مربع دارند که با جمع آنها مربع بعدی با عدد 2 ایجاد میشود، با جمع عدد 2 با یک مربع 3 و با جمع مربع 3 و 2 مربع 5 و با جمع 5 و 3 مربع 8 و با جمع 8 و 5 مربع 13 و با جمع 12 و 8 مربع 21 ایجاد میشود. این سلسله اعداد که یک نسبت ثابت بین آنها رعایت شده همچنان ادامه دار خواهد بود که به آنها اعداد دنباله دار فیبوناچی گفته میشود.

نسبت های فیبوناچی و نسبت طلایی فیبوناچی

از مبحث اعداد فیبوناچی که خارج شویم آنچه برای فعالان بازارهای مالی اهمیت دارد نسبت های فیبوناچی هستند که در بازارهای مالی به نسبت طلایی فیبوناچی مشهور شده اند. هرچه دنباله ها در فیبوناچی جلوتر میرود در بخش خارجی اعداد نیز نسبت شگفت انگیزی دارد که عدد تغریبی 1/618 یا معکوس آن 0.618 است. این نسبت ها را با نامهای مختلفی شاید شنیده باشید مثلا میانگین طلای یا فی وووو. اما واقعا چرا این عدد اهمیت دارد؟ جواب ساده است واقعا هرچیزی که دارای خصوصیات بعدی است که به نسبت 1.618 پیابند است تاجایی که برخی بر این باورهستند که این عدد جادویی نقش سازنده ای در طبیعت دارد. بزارین باهم یک مثال بزنیم و جلو بریم: زنبورهای عسل رو تصور کنید، اگر تعداد زنبورهای ماده موجود در یک کندو رو بر تعداد نرها تقسیم کنیم به عدد 1/618 میرسیم. شاید فکر کنید اتفاقی بوده بیاین روی گلهای آفتاب گردان حساب کنیم: در گلهای آفتابگردان مارپیچ ها جهتی خلاف جهت تخمه ها دارند که اگر نسبت قطر هر دور این مارپیچ رو با مارپیچ مجاورش بسنجیم نسبت 1/618 بینشون مشاهده میشه. سوال اینکه آیا نسبت طلایی در امور مالی مثل بازار فارکس هم وجود داره؟ جواب کاملا شفاف هست و البته مثبت. درواقع بازارهای مالی بر پایه ریاضیات میباشد و امری کاملا مشابه طبیعت دارد پس این نسبتها در بازارهای مالی نیز بسیار پر کاربرد هستند.

نسبت های طلایی فیبوناچی در تحلیل تکنیکال

همانطور که دانستید فیبوناچی دارای نسبتهای متعددی است اما کاربردی ترین نسبتهای فیبوناچی که در تحلیل تکنیکتال بیشتر استفاده را دارند کدامند؟ در تحلیل تکنیکال چه بصورت انفرادی و چه در ترکیب با استراتژی های معاملاتی مختلف نسبتهای طلاییی وجود دارد که بیشترین استفاده و کاربرد را دارا هستند این نسبتها عبارتند از:  0 - 23.6 - 38.2 - 50 - 61.8 - 100  این نسبتها در اندیکاتور فیوبناچی نیز در متاتریدر در دسترس شما هستند.

انواع ابزار فیبوناچی

انواع ابزار فیبوناچی بسته به نوع کاربرد آن مختلف و البته کارایی آنها نیز متفاوت است که در زیر به آنها اشاره میکنیم و هرکدام را در پستی مجزا در دیگر مباحث آموزشی توضیح خواهیم داد:
  1. فیبوناچی اصلاحی Fibonacci Retracement (RET)
  2. فیبوناچی خارجی Fibonacci Extension (EXT)
  3. فیبوناچی انبساطی Fibonacci Expansion (EXP)
  4. فیبوناچی پروژكشن Fibonacci Projection (PRO)
  5. فیبوناچی کمان‌‌ها Fibonacci arcs
  6. فیبوناچی باد‌بزن Fan
  7. فیبوناچی کانال Channel

نصب ابزار فیبوناچی

برای استفاده از ابزار فیبوناچی به سادگی با نصب یک متاتریدر شما به این ابزار دسترسی خواهید داشت. و پس از نصب مطابق تصویر زیر قادر خواهید بود تا هرکدام از ابزار فیبوناچی مورد نظر خودتان را فراخوانی کرده و روی چارت معاملاتی از آن استفاده کنید.
نسب ابزار فیبوناچی
نسب ابزار فیبوناچی
همانطور که در تصویر مشخص هست در سربرگ اینسرت به بخش فیبوناچی میبرید و ابزار فیبوناچی مورد نظر رو به سادگی با یک کلیک انتخاب میکنید، بعد روی چارت هرجا دوست داشتید مطابق آموزشهایی که در بخشهای بعدی میدیم خدمتتون ترسیم میکنید و لذتش رو میبرید و تمام. یقینا یادگیری فیبوناچی و نسبتهای آن در بازارهای مالی مانند فارکس و رمز ارزها بسیار کاربردی و مفید خواهد بود، همچنین ابزار فیبوناچی در استراتژی های معاملاتی مختلفی مانند پرایس اکشن یا الیوت و هارمونیک کاربردی اساسی داشته و بسیار پر استفاده است. ابزار فیبوناچی کاربردهای مختلفی دارد بعنوان مثال برای تشخیص پایان یک روند یا آغاز یک اصلاح در بازار بسیار قوی عمل میکنند. همچنین برای تشخیص نقاط ورود و خروج دقیق نیز میتوانند کاربرد داشته باشند و عموما با حمایت ها و مقاومت های قیمت در بازار هم راستا است.
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها