تفاوت سرمایه گذاری کم ریسک و سرمایه گذاری پر ریسک

تاریخ آخرین بروزرسانی: 21 ژانویه 2023
سرمایه گذاری کم ریسک و سرمایه گذاری پر ریسک دو حالت از سرمایه‌گذاری است که بازدهی متفاوتی دارند. مفهوم ریسک همیشه در کنار بازده یا همان ریوارد معنا پیدا می‌کند عموما کسانی که کمتر ریسک می‌کنند انتظار بازدهی کمتر و کسانی که بیشتر ریسک می‌کنند انتظار بازدهی بیشتری دارند. در آموزش فارکس راه‌های متفاوتی را برای تعیین میزان ریسک معامله یا یک سبد سرمایه‌گذاری معرفی کردیم اما می‌دانیم عموما هیچکدام از این روش‌های عددی را بعنوان میزان ریسک موجود در اختیار ما قرار نمی‌دهند. در واقع میزان ریسک همیشه به طور نسبی با اصطلاح ریسک بالا یا ریسک پایین تعیین می‌شوند. به طور کلی تعیین میزان ریسک پذیری تعیین کننده نتیجه نهایی است حال می‌خواهیم در این مقاله ببینیم سرمایه گذاری کم ریسک و سرمایه گذاری پر ریسک چه تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند؟ چگونه باعث تغییر در نتیجه نهایی می‌شوند و چگونه می‌توان از خطرات هرکدام از این سرمایه گذاری‌ها پرهیز کنیم.

سرمایه گذاری کم ریسک در برابر سرمایه گذاری پر ریسک

ریسک در سرمایه گذاری موردی فاندامنتال است. بحث در مورد بازده یا عملکرد سبد بدون اشاره به ریسک معنا ندارد. با این حال مشکل سرمایه گذاران جدید این است که باید بفهمند ریسک واقعاً کجا قرار می گیرد و چه تفاوت هایی بین ریسک زیاد و ریسک کم وجود دارد. با توجه به اینکه ریسک برای سرمایه گذاری ها اهمیت فاندامنتالی زیادی دارد، بسیاری از سرمایه گذاران تازه کار تصور می کنند که ریسک یک مفهوم کاملاً تعریف شده و قابل اندازه گیری است. متاسفانه اینطور نیست. اگرچه شاید عجیب به نظر برسد، اما هنوز هیچ توافقی در مورد معنای "ریسک" یا نحوه اندازه گیری آن وجود ندارد. معامله‌گران اغلب از میزان نوسان بازار بعنوان نماینده‌ای از ریسک استفاده می‌کنند. چنین چیزی تا حدی، درست است. نوسان بازار عبارتست از اندازه گیری این که یک عدد چقدر می‌تواند در طول زمان متغیر باشد. هرچه بازه احتمالات گسترده‌تر باشد، احتمال بد بودن احتمالات بیشتر می‌شود. با این حال اندازه‌گیری نوسان قیمت نسبتاً آسان است. متأسفانه، استفاده از نوسان قیمت به عنوان معیاری برای ریسک بی‌نقص نیست. گرچه سهام یا اوراق قرضه با نوسان قیمت بیشتر، فرد دارنده آن را در معرض احتمالات و ریسک بیشتری قرار می‌دهد، اما لزوماً بر میزان محتمل بودن نتایج تأثیر نمی‌گذارد. از بسیاری جهات، نوسان قیمت بیشتر شبیه تکان‌هایی است که یک مسافر هواپیما تجربه می‌کند. شاید ناخوشایند باشد، اما ارتباط چندانی با احتمال سقوط ندارد. یک راه بهتر برای فکر کردن به ریسک، این است که آن را همچون احتمالی ببینیم که یک دارایی ممکن است ارزش خود را از دست بدهد یا عملکرد کمتر از حد انتظار داشته باشد. اگر یک سرمایه‌گذار یک دارایی را با انتظار 10 درصد بازدهی بخرد، به احتمال اینکه بازده کار کمتر از 10 درصد باشد، ریسک آن سرمایه‌گذاری گویند. بعبارتی عملکرد ضعیف تر نسبت به یک شاخص لزوماً ریسک نیست. اگر سرمایه‌گذار دارایی را با این انتظار بخرد که 7 درصد بازده داشته باشد و در پایان 8 درصد بازده داشته باشد، حال اگر که شاخص S&P 500 ده درصد بازدهی داشته باشد، چنین بازدهی (8 درصد) برای سرمایه گذار تا حد زیادی بیخود است. نکات مهم
  • هیچ تعریف یا اندازه گیری دقیقی از ریسک وجود ندارد.
  • سرمایه‌گذاران بی‌تجربه بهتر است به ریسک بصورت احتمال شکست یک سرمایه‌گذاری (یا سبد سرمایه‌گذاری‌ها) در دستیابی به بازده مورد نظر فکر کنند.
  • با درک بهتر اینکه ریسک چیست و از کجا ناشی می‌شود، سرمایه‌گذاران می‌توانند سبدهایی بسازند که نه تنها احتمال ضرر در آنها کمتر باشد، بلکه حداکثر ضرر احتمالی نیز در آنها کم باشد.

سرمایه گذاری پر ریسک چیست؟

سرمایه‌گذاری پر ریسک نوعی سرمایه گذاری است که در آن یا امکان از دست دادن سرمایه بالاست یا احتمال عملکرد کمتر از حد انتظار برای آن وجود دارد یا کلا احتمال ضرر هنگفتی برای آن وجود دارد. اولین مورد شمّی است: اگر به شما بگویند که احتمال 50/50 وجود دارد که سرمایه گذاری شما بازده مورد انتظار شما را به دست آورد، ممکن است آن را اساسا پر ریسک بدانید. اگر به شما بگویند که 95 درصد احتمال دارد که سرمایه گذاری بازده مورد انتظار شما را به دست نیاورد، تقریباً همه موافق خواهند بود که چنین چیزی پر ریسک است. با این حال، نیمه دوم چیزی است که بسیاری از سرمایه گذاران از در نظر گرفتن آن غافل هستند. به عنوان مثال تصادفات اتومبیل و یا سقوط هواپیما را در نظر بگیرید. بررسی صورت گرفته در "شورای ملی ایمنی امریکا" در سال 2019 نشان داد که احتمال مرگ یک فرد در طول زندگانی خود به هر علت غیرعمد یک نفر در هر 25 نفر است (که این احتمال در سال 2004 یک نفر در هر 30 نفر بود). با این حال، احتمال مرگ در تصادفات اتومبیل تنها یک در 107 است، در حالی که احتمال مرگ در پی وقوع صاعقه بسیار ناچیز است: یک در 138849.
معنای این برای سرمایه گذاران این است که آنها باید هم احتمال نتایج بد را در نظر بگیرند هم شدت آن را.
سرمایه گذاری پر ریسک

سرمایه گذاری پر ریسک

[elementor-template id="52272"]

سرمایه گذاری کم ریسک چیست؟

طبیعتاً، در سرمایه گذاری کم ریسک، پول کمتری در خطر است. چه از نظر میزان مبلغ سرمایه گذاری شده و چه نسبت اهمیت سرمایه گذاری برای سبد. همچنین احتمال سود نیز کمتر است: چه از نظر میزان بازدهی و چه از نظر سود بالقوه. سرمایه گذاری کم ریسک نه تنها به معنای محافظت از خود در برابر احتمال هر گونه ضرر است، بلکه همچنین به معنای اطمینان از این است که هیچ یک از ضرر های احتمالی هنگفت یا ویرانگر نخواهد بود. اگر سرمایه‌گذاران این مفهوم را بپذیرند که ریسک سرمایه‌گذاری از طریق از دست دادن سرمایه و/یا عملکرد پایین تر نسبت به انتظارات تعریف می‌شود، تعریف سرمایه‌گذاری کم‌ریسک و سرمایه گذاری پر ریسک به‌طور قابل‌توجهی آسان‌تر می‌شود. مثال بیایید چند مثال برای نشان دادن بیشتر تفاوت بین سرمایه گذاری پر ریسک و سرمایه گذاری کم ریسک را با هم مرور کنیم. معروف است که سهام صنعت بیوتکنولوژی بسیار پرریسک هستند. اکثریت قریب به اتفاق روش های درمانی-آزمایشگاهی جدید با شکست مواجه خواهند شد، و جای تعجب نیست اگر اکثر سهام بیوتکنولوژی نیز در نهایت شکست بخورند. بنابراین، هم احتمال بالایی برای عملکرد ضعیف وجود دارد (بیشتر آنها شکست خواهند خورد) و هم میزان عملکرد ضعیف زیاد خواهد بود. در مقایسه، اوراق قرضه خزانه داری امریکا، دارای ریسک بسیار متفاوتی هستند. تقریباً هیچ شانسی وجود ندارد که سرمایه گذار دارای اوراق قرضه خزانه سود و اصل پول اعلام شده را دریافت نکند. حتی اگر تأخیر در پرداخت وجود داشته باشد (بسیار نادر در تاریخ امریکا)، سرمایه‌گذاران احتمالاً بخش بزرگی از سرمایه گذاری را مجدد پس می‌گیرند.

نکته مهم:

سرمایه گذاران باید با در نظر گرفتن عواملی همچون تنوع بخشی، افق زمانی، بازده مورد انتظار و اهداف کوتاه مدت و بلندمدت از زوایای مختلفی به ریسک نگاه کنند.

سرمایه گذاری کم ریسک

سرمایه گذاری کم ریسک

خطرات سرمایه گذاری کم ریسک و سرمایه گذاری پر ریسک

در نظر گرفتن تأثیری که تنوع بخشی می‌تواند بر ریسک سبد سرمایه‌گذاری داشته باشد، نیز مهم است. به طور کلی، سهام پرداخت کننده سود سهام، کاملا ایمن هستند و می‌توان انتظار داشت که سرمایه‌گذاران در طول سالیان متمادی بازدهی تک رقمی متوسط به بالا را کسب کنند. با این حال، همیشه این ریسک وجود دارد که یک شرکت از میان این دسته از شرکت ها شکست بخورد. شرکت‌هایی مانند Eastman Kodak و Woolworths نمونه‌های معروفی از موفقیت های یک‌باره هستند که در نهایت از بین رفتند. علاوه بر این، نوسان قیمت در بازار همیشه امکان پذیر است. اگر یک سرمایه گذار تمام پول خود را در یک سهام بگذارد، احتمال وقوع یک رویداد بد ممکن است همچنان نسبتاً پایین باشد، اما شدت احتمال ممکن است بسیار زیاد باشد.  سبدی متشکل از 10 سهم از این قبیل سهام داشته باشید. اینگونه نه تنها ریسک عملکرد ضعیف سبد کاهش می‌یابد، بلکه شدت ریسک برای کلیت سبد نیز کاهش می‌یابد. سرمایه گذاران باید تمایل داشته باشند که ریسک را به روش های جامع و انعطاف پذیر ببینند. برای مثال، تنوع بخشی بخش مهمی از ریسک است. داشتن سبدی از سرمایه گذاری ها که همگی دارای ریسک پایین هستند (اما همه دارای ریسک یکسانی هستند) می‌تواند بسیار خطرناک باشد. به عنوان مثال، گرچه احتمال سقوط یک هواپیما بسیار نادر است، اما بسیاری از شرکت های بزرگ هواپیمایی هنوز هم سقوط را تجربه می‌کنند (یا خواهند کرد). داشتن سبدی از اوراق قرضه خزانه کم ریسک سرمایه گذاری کم ریسک در نظر گرفته می‌شود، اما همه این اوراق دارای ریسک مشابه هستند. بعبارتی وقوع یک رویداد با احتمال بسیار کم (مانند نکول دولت امریکا) ویرانگر خواهد بود. سرمایه گذاران همچنین باید عواملی همچون افق زمانی، بازده مورد انتظار و دانش خود را در هنگام فکر کردن به ریسک نیز در نظر بگیرند. در مجموع، هر چه سرمایه‌گذار بتواند بیشتر منتظر بماند، احتمال دستیابی سرمایه‌گذار به بازده مورد انتظار بیشتر خواهد بود. مطمئناً بین ریسک و بازدهی همبستگی وجود دارد و سرمایه‌گذارانی که انتظار رسیدن به بازدهی بالا را دارند باید ریسک بسیار بزرگ‌تری را بپذیرند. دانش نیز مهم است: اینگونه نه تنها می توانید سرمایه‌گذاری‌هایی که به احتمال زیاد به بازده مورد انتظار (یا بهتر) ختم می شوند را شناسایی کنید، بلکه از طرفی ممکن است احتمال خطا رفتن و شدت خطاها را نیز بدرستی تشخیص ندهید. این مقاله برگرفته است از: اینوست پدیا
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها