خانه | آموزش فارکس مباحث تکمیلی | پیشبینی جهت بازار با نسبت خرید و فروش در معاملات آپشن

پیشبینی جهت بازار با نسبت خرید و فروش در معاملات آپشن

نسبت حجم آپشن های خرید و فروش جهت احساسات مخالف بازار را اندازه‌گیری می‌کند و بر طبق نسبت خرید و فروش جهت آتی بازار را پیشبینی می‌کند. گرچه اکثر معامله‌گران آپشن کار با لوریج و انعطاف ‌پذیری موجود در معاملات آپشن آشنا هستند، اما همه از ارزش آنها به عنوان ابزارهایی برای پیش ‌بینی آگاه نیستند.

با این حال، یکی از قابل اعتمادترین اندیکاتورهای نشان دهنده جهت آتی بازار، اندازه‌گیری احساسات مخالف است که با نام نسبت حجم آپشن های خرید و فروش (پوت/کال) شناخته می‌شود.

نسبت حجم آپشن های خرید و فروش

با ثبت و رصد حجم روزانه و هفتگی معاملات خرید و فروش در بازار سهام امریکا، می‌توانیم احساسات معامله گران را بسنجیم. هر چند حجم زیاد خریداران پوت معمولاً نشان می‌دهد که کف بازار نزدیک است، کثرت خریداران کال معمولاً نشان می‌دهند که سقف بازار در حال خوردن است.

با این حال، بازار نزولی سال 2002، مقادیر آستانه بحرانی را برای این اندیکاتور تغییر داد. در مقاله امروز، یک روش ابتدایی برای نسبت خرید و فروش را توضیح خواهیم داد و مقادیر آستانه جدیدی را برای نسبت خرید و فروش روزانه (فقط برای بازار سهام) معرفی می کنیم.

اگر به معاملات آپشن علاقه‌مند هستید باید ریسک آن را بپذیرید این معاملات ریسک بالایی دارد در آموزش فارکس 0 تا 100 می‌توانید با تمام نکات معاملات آپشن آشنا شوید.

سرفصل‌ها

  • یکی از قابل اعتمادترین اندیکاتور های نشان دهنده جهت آتی بازار، معیار اندازه گیری احساسات مخالف است که با نام نسبت حجم آپشن های خرید و فروش شناخته می شود.
  • بطور کلی، خریداران آپشن حدود 90 درصد موقع ضرر می کنند.
  • مثل همیشه زمانی که بازار زیادی صعودی یا زیادی نزولی می ‌شود، شرایط برای برگشت قیمت مهیا می‌شود.
بیشتر بخوانید: بروکرهای مورد تایید تجارت فارکس

برای عضویت در کانال تلگرام ما روی آیکن تلگرام کلیک کنید

با عضویت در کانال تلگرام ما قادر خواهید بود تا همواره از آخرین بروزرسانی ها و مطالب تجارت فارکس مطلع باشید

شرط بندی علیه گله

می گویند که معامله گران اختیار معامله (آپشن)، به ویژه خریداران آپشن، از جمله موفق ترین معامله گران نیستند. در حالت کلی، خریداران آپشن حدود 90 درصد مواقع ضرر می دهند.

اگرچه مطمئناً برخی از معامله‌گران نیز هستند که عملکرد خوبی دارند، پس آیا معامله زدن علیه پوزیشن معامله‌گران آپشن گزینه ی منطقی نخواهد بود از آنجاییکه اکثر آنها چنین سابقه تیره و تاری دارند؟

این مقاله برای شما مفید است:   بهترین اندیکاتور‌های معاملاتی تکنیکال در فارکس چیست؟

نسبت خرید و فروش احساسات مخالف نشان می‌دهد که معامله زدن علیه گله معامله‌گران آپشن سودده است. به هر حال، خیل انبوه معامله گران آپشن معمولا اشتباه می کنند.

در اواخر سال 1999 و اوایل هزاره جدید، خریداران آپشن بسیار سرخوش بودند و فکر می کردند که همه چیز را می دانند و کامیون کامیون آپشن کال (خرید) را در سهام فناوری خریداری می‌کردند.

وقتی نسبت خرید و فروش به زیر سطح نزولی عرف ‌رفت، به نظر می‌رسید که این خریداران سرخوش آپشن مثل گوسفندانی بودند که دارند آنها را برای ذبح شدن به کشتارگاه می برند. و مطمئناً، با توجه به حجم کال نسبت به پوت که در بالاترین حد یا اوج خود بود، بازار برگشت و آن روی زشت خود را به همگان نشان داد.

همانطور که وقتی بازار زیادی صعودی یا زیادی نزولی می‌شود اغلب اتفاق می‌افتد، شرایط برای برگشت قیمت مهیا می‌شود. متأسفانه، خیل انبوه جمعیت آنقدر درگیر خوردن هستند و بقدری سر ها در آخور است که هیچ چیزی را متوجه نمی شود.  زمانی که اکثر خریداران در بازار حضور دارند، معمولاً شرایطی را داریم که جا و فضا برای خریداران جدید به سقف خود می رسد.

در همین حال، فروشندگان بالقوه زیادی را نیز داریم که دست به اینتر آماده اند وارد عمل شوند و سودهای خود را بردارند یا کلا از بازار خارج شوند زیرا دیدگاه آنها به بازار تغییر کرده است. نسبت خرید و فروش یکی از بهترین معیارهای اندازه گیری است که ما در این مناطق اشباع فروش (زیادی نزولی) یا اشباع خرید (زیادی صعودی) داریم.

داده های نسبت خرید و فروش (Put/Call)

با نگاهی به درون بازار می توان به سرنخ هایی در مورد جهت آتی بازار رسید. نسبت‌های پوت/کال، پنجره‌ای است عالی برای دیدن آنچه سرمایه‌گذاران و معامله گران در بازار انجام می‌دهند.

زمانی که گمانه زنی و سفته بازی در کال ها زیادی افراطی شود، نسبت خرید و فروش پایین خواهد بود. زمانی که سرمایه گذاران نظر نزولی دارند و سفته بازی در پوت ها زیادی افراطی می شود، نسبت پوت/کال بالا خواهد بود.

جدول زیر حجم آپشن های روزانه را در تاریخ 17 می 2002 نشان می دهد. این نمودار، داده ‌های مربوط به حجم خرید و فروش را برای سهام، شاخص و کل بازار آپشن نشان می‌دهد.

نسبت پوت/کال سهام در این روز خاص 0.64، بود. نسبت خرید و فروش آپشن های شاخص 1.19 و نسبت کل آپشن های پوت/کال 0.72 بود. همانطور که در زیر خواهید دید، ما باید مقادیر گذشته این نسبت ها را بدانیم تا افراط های احساسات را تعیین کنیم. ما همچنین خطوط داده ها را به شکل میانگین های متحرک صاف می کنیم تا تفسیر آنها آسان گردد.

این مقاله برای شما مفید است:   قرارداد آپشن یا اختیار معامله

حجم های آپشن های بورس

حجم نسبت خرید و فروش بورس
حجم نسبت خرید و فروش بورس

مجموع سوابق کل هفتگی نسبت خرید و فروش

راه‌ های مختلفی برای ساختن نسبت پوت/کال وجود دارد، اما نسبت کل هفتگی نقطه شروع خوبی است. منظور از مجموع یا کل، مجموع حجم هفتگی پوت و کال سهام و آپشن های شاخص است.

ما تمام پوت های معامله شده در هفته پیش را می گیریم و بر مجموع کال های معامله شده هفتگی تقسیم می کنیم. همین می شود نسبت کل هفتگی نسبت خرید و فروش.

زمانی که نسبت حجم پوت به کال زیادی بالا می‌ رود (به این معنی که پوت های بیشتری نسبت به کال ها معامله شده است)، بازار آماده بازگشت و صعودی شدن است و در حالت عادی در یک روند نزولی قرار داشته است.

زمانی که این نسبت بسیار پایین می‌شود (به این معنی که کال های بیشتری نسبت به پوت ها معامله می‌شوند)، بازار آماده بازگشت و نزولی شدن است (همانطور که در اوایل سال 2000 اتفاق افتاد). در نمودار زیر، می ‌توانیم افراط ‌های پنج سال گذشته را مشاهده کنیم که این اندازه‌گیری را به صورت هفتگی نشان می‌ دهد (از جمله میانگین متحرک نمایی چهار هفته‌ای صاف شده).

نسبت خرید و فروش هفتگی
نسبت خرید و فروش هفتگی

شکل بالا نشان می دهد که میانگین متحرک نمایی چهار هفته ای برای این نسبت (ترسیم بالا) سیگنال های هشدار را زمانی که برگشت قیمت نزدیک بوده، بسیار خوب ارائه کرده اند.

گرچه هرگز دقیق نبوده اند و اغلب کمی زودتر از موعد بوده است، اما با این وجود، سطوح باید سیگنالی از تغییر روند در میان مدت بازار باشد. بهتر است پیش از جمع بندی ماجرا و خوردن کف یا سقف بازار، تأیید قیمت را دریافت کنید.

این سطوح آستانه در طول 20 سال گذشته داخل یک رنج، تا حدی باقی مانده اند، همانطور که در بالا مشاهده می شود، اما مقداری انحراف (روند) قابل توجه در این مجموعه وجود دارد، ابتدا در طول بازار صعودی اواسط دهه 1990 به سمت پایین، سپس با شروع بازار نزولی 2000 به سمت بالا.

نسبت حجم آپشن های خرید و فروش
نسبت حجم آپشن های خرید و فروش

علیرغم این روند، نسبت صاف شده پوت/کال هنوز مفید است. با این حال، همیشه بهترین کار این است که از سقف ها و کف های 52 هفته قبلی به عنوان آستانه بحرانی استفاده کنید.

نسبت‌ های خرید و فروش بهتر است در ترکیب با سایر اندیکاتور های اندازه گیری احساسات و شاید یک اندیکاتور مبتنی بر قیمت (یعنی مومنتوم) استفاده شوند.

نسبت خرید و فروش فقط برای سهام

نسبت کل خرید و فروش از آنجایی که شامل آپشن های شاخص است (که توسط مدیران حرفه ای سبد گردان برای پوشش سبد سهام استفاده می شود) می تواند اندازه گیری میزان جمعیت صرفاً سفته باز ما را مقداری مخدوش کند.

این مقاله برای شما مفید است:   چارت رنکو نموداری متفاوت با دیدی بهتر

مسلماً یک معیار اندازه گیری بهتر، چیزی نیست جز نسبت پوت/کال فقط سهام Cboe. نمودار زیر شامل نسبت خام پوت/کال روزانه Cboe و میانگین متحرک نمایی 10 روزه آن است.

هر دو بالای شاخص سهام S&P 500 ترسیم شده‌اند. از آنجایی که بازار نزولی، میانگین این نسبت را به بازه رنج بالاتری برده است، خطوط افقی قرمز نقاط اوج افراطی جدید احساسات هستند.

بازه رنج گذشته (که با خطوط افقی آبی نشان داده شده است)، دارای مقادیر آستانه 0.39 تا 0.49 بوده اند. مقادیر آستانه جدید 0.55 و 0.70 هستند. در حال حاضر، این سطوح، تازه از زیادی نزولی برگشته اند و بنابراین تا حدی صعودی شده اند.

نسبت خرید و فروش سهام
نسبت خرید و فروش سهام

سخن پایانی

آپشن های شاخص بلحاظ تاریخی دارای چولگی یا انحراف به سمت خرید هستند. و این به دلیل هج کردن آپشن فروش شاخص توسط مدیران سبد گردان است. به همین دلیل است که نسبت کل خرید و فروش نسبت ایده‌آل نیست (داده های ما با توجه به این حجم از هج، آلوده شده است).

به یاد داشته باشید، ایده تحلیل احساسات مخالف، اندازه‌گیری جمعیت سفته باز روی آپشن هاست. این افراد بسیاری از مواقع اشتباه می‌کنند. بنابراین، ما باید برای اندازه گیری خالص ‌تر معامله‌گران سفته ‌باز، به نسبت حقوق صاحبان سهام نگاه کنیم. به‌علاوه، سطوح آستانه بحرانی باید پویا یا دینامیک باشند و از سقف ها و کف های 52 هفته‌ای داده ها انتخاب شوند.

همچون هر اندیکاتور دیگری، آنها زمانی بهتر جواب می دهند که شما آنها را بشناسید و خودتان آنها را ثبت و رصد کنید. گرچه من دوست ندارم از آنها برای سیگنال‌ های معاملاتی استفاده کنم، اما نسبت‌های خرید و فروش مناطق اشباع فروش و اشباع خرید را بخوبی مشخص می‌کنند. بنابراین آنها شایسته حضور در جعبه ابزار تحلیلی هر تحلیل گری می باشند.

منبع این مقاله: اینوست پدیا

5/5 - (1 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
عناوین مطالب
اسکرول به بالا