اندیکاتور معاملات کالا و بهترین آن در تحلیل کالا

تاریخ آخرین بروزرسانی: 16 آوریل 2023
اندیکاتور معاملات کالا با اندیکاتور معاملات جفت ارز در بازار فارکس متفاوت است چون تحلیل این دو متفاوت است. سیاست‌های سیاسی و اقتصادی در کوتاه مدت و حتی لحظه‌ای در بازار ارز تاثیرگذارند اما همین سیاست‌ها تاثیری حداقل میان مدت و گاها بلند مدت در بازار کالا دارند. تحلیل بازار کالا بیشتر تحلیل فاندامنتالی است و اندیکاتوری که برای تحلیل کالا استفاده می‌شود باید این فاکتورها را داشته باشد، پس نمی‌توان گفت اگر اندیکاتوری در بازار ارز به خوبی جواب می‌دهد می‌تواند بهترین اندیکاتور معاملات کالا باشد. در هر طبقه دارایی، انگیزه اصلی برای هر معامله گر، سرمایه گذار یا سفته باز این است که تجارت را تا حد امکان سودآور کند. در کالاهایی که شامل همه چیز از قهوه گرفته تا نفت خام می‌شود، تکنیک‌های تحلیل بنیادی و تحلیل تکنیکال را که توسط معامله‌گران در تصمیمات خرید، فروش یا نگهداری آنها به کار می‌رود، تحلیل خواهیم کرد. اعتقاد بر این است که تکنیک تحلیل بنیادی برای سرمایه گذاری‌هایی که دوره زمانی طولانی تری دارند ایده آل است. بیشتر مبتنی بر تحقیق است. شرایط عرضه- تقاضا، سیاست های اقتصادی و مالی را به عنوان معیارهای تصمیم گیری مورد مطالعه قرار می دهد. معامله‌گران معمولاً از تحلیل تکنیکال استفاده می‌کنند، زیرا برای قضاوت کوتاه‌مدت در بازارها مناسب است و الگوهای قیمتی، روندها و حجم گذشته را تجزیه و تحلیل می‌کنند تا نمودارهایی را ایجاد کنند تا حرکت آینده را تعیین کنند. نکات کلیدی
  • انگیزه اصلی هر معامله گر کسب سود هرچه بیشتر است.
  • معامله گران باید ابتدا بازار را شناسایی کنند.
  • اندیکاتورهای مومنتوم بیشترین محبوبیت را برای اندیکاتور معاملات کالا دارند.

شناسایی بهترین اندیکاتور معاملات کالا

شاخص‌های مومنتوم محبوب‌ترین شاخص‌ها برای معاملات کالا هستند و به ضرب المثل قابل اعتماد، «کم بخر و بالا بفروش» کمک می‌کنند. اندیکاتورهای مومنتوم بیشتر به نوسانگرها و اندیکاتورهای دنبال کننده روند تقسیم می‌شوند. معامله‌گران باید ابتدا بازار را شناسایی کنند (به عنوان مثال، قبل از اعمال هر یک از این شاخص ها، آیا بازار روند یا نوسان دارد). این اطلاعات به این دلیل مهم است که شاخص‌های روند زیر در یک بازار متغیر عملکرد خوبی ندارند. به طور مشابه، نوسانگرها در بازارهای پرطرفدار گمراه کننده هستند.

اندیکاتور معاملات کالا میانگین متحرک

یکی از ساده ترین و پرکاربردترین اندیکاتورها در تحلیل تکنیکال، میانگین متحرک (MA) است که میانگین قیمت در یک دوره مشخص برای یک کالا یا سهام است. به عنوان مثال، یک MA پنج دوره ای، میانگین قیمت های بسته شدن در پنج روز گذشته، از جمله دوره جاری خواهد بود. هنگامی که این شاخص درون روز استفاده می شود، محاسبه بر اساس داده های قیمت فعلی به جای قیمت پایانی است. MA تمایل دارد حرکت تصادفی قیمت را هموار کند تا روندهای پنهان را آشکار کند. به عنوان یک شاخص عقب ماندگی دیده می‌شود و برای مشاهده الگوهای قیمت استفاده می‌شود. سیگنال خرید زمانی ایجاد می‌شود که قیمت از ارزش سهام پایین‌تر از احساسات صعودی عبور کند، در حالی که عکس آن نشان‌دهنده احساسات نزولی است – بنابراین سیگنال فروش. نسخه های زیادی از MA وجود دارد که پیچیده تر هستند، مانند میانگین متحرک نمایی (EMA)، میانگین متحرک تنظیم شده با حجم، و میانگین متحرک وزنی خطی. MA برای یک بازار محدوده مناسب نیست، زیرا تمایل به تولید سیگنال‌های نادرست به دلیل نوسانات قیمت دارد. در مثال زیر توجه کنید که شیب MA نشان دهنده جهت روند است. یک MA تندتر، تکانه پشتوانه روند را نشان می دهد، در حالی که یک MA مسطح شدن یک سیگنال هشدار دهنده است که ممکن است یک روند معکوس به دلیل حرکت نزولی رخ دهد.
اندیکاتور معاملات کالا میانگین متحرک

اندیکاتور معاملات کالا میانگین متحرک

در نمودار بالا، خط آبی MA نه روزه را نشان می دهد، در حالی که خط قرمز میانگین متحرک 20 روزه، و MA 40 روزه با خط سبز نشان داده شده است. MA 40 روزه صاف ترین و کمترین نوسان را نشان می‌دهد، در حالی که MA 9 روزه حداکثر حرکت را و MA 20 روزه در بین آن قرار می‌گیرد.

واگرایی میانگین متحرک همگرایی (MACD)

اندیکاتور معاملات کالا واگرایی میانگین متحرک همگرایی، که با نام MACD شناخته می شود، یک شاخص رایج و موثر است که توسط مدیر پول جرالد آپل توسعه یافته است. این یک شاخص حرکتی پیرو روند است که از میانگین متحرک یا میانگین متحرک نمایی برای محاسبات استفاده می کند. به طور معمول، MACD به عنوان متحرک نمایی 12 روزه منهای متحرک نمایی 26 روزه محاسبه می شود. EMA نه روزه MACD خط سیگنال نامیده می شود که نشانگرهای گاو و خرس را متمایز می کند. زمانی که MACD یک مقدار مثبت باشد، سیگنال صعودی تولید می‌شود، زیرا دوره کوتاه‌تر EMA بالاتر (قوی‌تر) از EMA دوره طولانی‌تر است. این نشان دهنده افزایش حرکت صعودی است، اما با شروع کاهش ارزش، کاهش حرکت را نشان می دهد. به طور مشابه، یک مقدار MACD منفی نشان دهنده یک وضعیت نزولی است و افزایش بیشتر حاکی از رشد حرکت نزولی است. اگر مقدار MACD منفی کاهش یابد، نشان می دهد که روند نزولی در حال از دست دادن حرکت خود است. تعابیر بیشتری برای حرکت این خطوط وجود دارد مانند متقاطع; زمانی که MACD از بالای خط سیگنال در جهت صعودی عبور کند، یک متقاطع صعودی سیگنال می‌دهد.
اندیکاتور معاملات کالا MACD

اندیکاتور معاملات کالا MACD

در نمودار بالا، MACD با خط نارنجی و خط سیگنال بنفش نشان داده شده است. هیستوگرام MACD (نوارهای سبز روشن) تفاوت بین خط MACD و خط سیگنال است. هیستوگرام MACD بر روی خط مرکزی رسم می شود و تفاوت بین خط MACD و خط سیگنال نشان داده شده توسط میله ها را نشان می دهد. هنگامی که هیستوگرام مثبت است (بالای خط مرکزی)، سیگنال های صعودی می دهد، همانطور که با خط MACD بالای خط سیگنال خود نشان داده می شود.

اندیکاتور معاملات کالا قدرت نسبی (RSI)

اندیکاتور قدرت نسبی (RSI) یک اندیکاتور تکنیکی- تکانه محبوب است. تلاش می‌کند سطح خرید و فروش بیش از حد در یک بازار را در مقیاس 0 تا 100 تعیین کند، بنابراین نشان می‌دهد که آیا بازار به بالاتر یا پایین‌ترین سطح خود رسیده است. بر اساس این اندیکاتور معاملات کالا، بازارها بیش از 70 خرید و فروش بیش از حد زیر 30 در نظر گرفته می شوند. استفاده از RSI 14 روزه توسط تحلیلگر فنی آمریکایی ولز وایلدر توصیه شده است. با گذشت زمان، RSI های نه روزه و RSI های 25 روزه محبوبیت پیدا کرده‌اند.
اندیکاتور معاملات کالا RSI

اندیکاتور معاملات کالا RSI

اندیکاتور معاملات کالا RSI می‌تواند برای جستجوی نوسانات واگرایی و شکست علاوه بر سیگنال های خرید و فروش بیش از حد مورد استفاده قرار گیرد. واگرایی در شرایطی اتفاق می‌افتد که دارایی به بالاترین حد خود می‌رسد در حالی که RSI نمی‌تواند فراتر از بالاترین حد قبلی خود حرکت کند، که نشان دهنده یک برگشت قریب‌الوقوع است. اگر RSI به پایین‌تر از پایین‌ترین سطح قبلی خود برسد، با نوسان شکست تأییدی بر برگشت قریب‌الوقوع داده می‌شود. برای به دست آوردن نتایج دقیق تر، از یک بازار پرطرفدار یا بازار متغیر آگاه باشید، زیرا واگرایی RSI شاخص کافی خوب در مورد یک بازار پرطرفدار نیست. RSI بسیار مفید است، به خصوص زمانی که مکمل سایر اندیکاتورها استفاده شود. [elementor-template id="52272"]

اندیکاتور معاملات کالا استوکاستیک

تاجر مشهور اوراق بهادار، جورج لین، اندیکاتور Stochastic را بر اساس این مشاهدات استوار کرد که اگر قیمت‌ها در طول روز شاهد روند صعودی بوده‌اند، قیمت پایانی نزدیک به انتهای محدوده قیمت اخیر کاهش پیدا می‌کند. از طرف دیگر، اگر قیمت ها کاهش یافته باشد، قیمت بسته شدن به انتهای پایین محدوده قیمت نزدیک تر می شود. این شاخص رابطه بین قیمت بسته شدن دارایی و محدوده قیمت آن را در یک دوره زمانی مشخص اندازه گیری می‌کند. نوسانگر تصادفی شامل دو خط است. خط اول %K است که قیمت بسته شدن را با آخرین محدوده قیمت مقایسه می‌کند. خط دوم %D (خط سیگنال) است که شکل هموار شده ای از مقدار %K است و در بین این دو مهمتر در نظر گرفته می‌شود. سیگنال اصلی که توسط این نوسان ساز ایجاد می‌شود زمانی است که خط %K از خط %D عبور می کند. هنگامی که %K از %D در جهت رو به بالا عبور می‌کند، یک سیگنال صعودی تشکیل می‌شود. یک سیگنال نزولی زمانی تشکیل می شود که %K از طریق %D در جهت پایین بیفتد. واگرایی همچنین به شناسایی معکوس ها کمک می‌کند. شکل پایین و بالا Stochastic نیز به عنوان یک شاخص خوب عمل می‌کند. به عنوان مثال، یک پایین عمیق و گسترده نشان می‌دهد که خرس‌ها قوی هستند و هر تجمعی در چنین نقطه‌ای می تواند ضعیف و کوتاه مدت باشد.
اندیکاتور معاملات کالا استوکاستیک

اندیکاتور معاملات کالا استوکاستیک

نمودار با %K و %D به عنوان Slow Stochastic شناخته می‌شود. اندیکاتور تصادفی یکی از شاخص‌های خوبی است که می‌توان آن را با RSI، در میان سایر موارد، به بهترین شکل انتخاب کرد.

اندیکاتور معاملات کالا باندهای بولینگر

Bollinger Band در دهه 1980 توسط تحلیلگر مالی جان بولینگر توسعه یافت. شاخص خوبی برای اندازه گیری شرایط خرید و فروش بیش از حد در بازار است. Bollinger Bands مجموعه ای از سه خط است: خط مرکزی (روند)، یک خط بالایی (مقاومت) و یک خط پایینی (حمایت). زمانی که قیمت کالای در نظر گرفته شده بی ثبات است، باندها تمایل به گسترش دارند، در حالی که در مواردی که قیمت ها محدود به محدوده هستند، انقباض وجود دارد.
اندیکاتور معاملات کالا باندهای بولینگر

اندیکاتور معاملات کالا باندهای بولینگر

سخن پایانی

اندیکاتورهای فنی زیادی در دسترس معامله گران قرار دارد و انتخاب آنها بعنوان اندیکاتور معاملات کالا برای تصمیم گیری های آگاهانه بسیار مهم است. با اطمینان از تناسب آنها با شرایط بازار، شاخص های پیروی از روند برای بازارهای روند مناسب هستند، در حالی که نوسانگرها به خوبی در محدوده شرایط بازار مناسب هستند. با این حال، مراقب باشید: استفاده نادرست از شاخص های فنی می تواند منجر به سیگنال های گمراه کننده و نادرست و در نتیجه ضرر شود. بنابراین، شروع با باندهای بولینگر و استوکاستیک برای کسانی که در استفاده از تحلیل تکنیکال جدید هستند توصیه می‌شود. منبع این مقاله: اینوست پدیا
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها