صندوق سرمایه گذاری مشترک و تحلیل با اندیکاتورهای فنی

تاریخ آخرین بروزرسانی: 26 آوریل 2023
صندوق سرمایه گذاری مشترک را اکثر سرمایه گذاران  با استفاده از اصول تحلیل بنیادی به جای تحلیل تکنیکال ارزیابی می‌کنند. صندوق سرمایه گذاری مشترک متقابل تمایل به سرمایه گذاری بلندمدت، خرید و نگهداری دارند و تحلیل تکنیکال برای معاملات کوتاه مدت مناسب‌تر است. با این حال، سرمایه گذاران نباید ارزش برخی از اندیکاتورهای فنی رایج را برای ارائه بینش معاملاتی برای تقریباً هر نوع سرمایه گذاری یا ابزار مالی، از جمله صندوق های سرمایه گذاری مشترک ، نادیده بگیرند. در زیر پنج اندیکاتور فنی رایج وجود دارد که می‌تواند برای صندوق سرمایه گذاری مشترک اعمال شود. نکات کلیدی
  • صندوق‌ سرمایه‌گذاری مشترک اغلب با استفاده از تحلیل بنیادی ارزیابی می‌شوند، برخلاف تحلیل تکنیکال، که معمولاً برای معاملات کوتاه‌مدت استفاده می‌شود.
  • با این حال، تجزیه و تحلیل فنی می‌تواند بینش قابل توجهی را در مورد اکثر سرمایه گذاری ها و دارایی های مالی، از جمله صندوق های سرمایه گذاری مشترک، ارائه دهد.
  • شاخص‌های فنی رایجی که می‌توانند به ارزیابی یک صندوق سرمایه‌گذاری مشترک به‌عنوان یک سرمایه‌گذاری خوب یا بد کمک کنند، شامل خطوط روند، میانگین‌های متحرک، شاخص قدرت نسبی (RSI)، سطوح حمایت و مقاومت، و شکل‌های نمودار هستند.
صندوق سرمایه گذاری مشترک

صندوق سرمایه گذاری مشترک

صندوق سرمایه گذری مشترک چیست؟

صندوق‌ سرمایه‌گذاری مشترک (Mutual Funds) نوعی نهاد مالی است که از یک مجموعه سرمایه‌گذاری سرمایه‌گذاری می‌کند و هر سرمایه‌ای را به سهم خود در مجموعه، از سود یا ضررهای ناشی از این سرمایه‌گذاری می‌برد. صندوق‌های سرمایه‌گذاری ابزارهای مشترکی برای سرمایه‌گذاری سرمایه‌گذاران و بدون تخصص است و این صندوق‌ها معمولاً مدیران کارآزموده هستند که سرمایه‌گذاری‌های صحیح سبد سرمایه‌دار را برای سرمایه‌گذاران خود انجام می‌دهند. [elementor-template id="52272"]

اندیکاتور خطوط روند

بیشتر تحلیل‌های فنی با خطوط روند شروع می‌شوند، خطوطی که چندین نقطه قیمت را به هم متصل می‌کنند و به آینده ادامه می‌دهند تا روند قیمت و مناطق حمایت/مقاومت را شناسایی کنند. برای صندوق های سرمایه گذاری، به نمودار قیمت بلندمدت نگاه کنید تا روند آن را مشخص کنید. یک خط روند را می‌توان با رسم خطی ترسیم کرد که چندین پایین‌ترین حد یک صندوق سرمایه گذاری مشترک را در طول زمان به هم متصل می‌کند. صندوق سرمایه گذاری مشترک ممکن است این خط روند را در موارد متعدد در طول سال‌ها آزمایش کرده باشد. اگر قیمت صندوق به طور قطعی از طریق یک خط روند ثابت و بلندمدت شکسته شود، این یک سیگنال نزولی است. در صورت وقوع چنین اتفاقی، سرمایه‌گذار در چنین صندوقی باید به فروش دارایی‌های صندوق خود فکر کند. برعکس، شکست بالای یک خط روند به خوبی تعریف شده ممکن است یک سیگنال صعودی باشد که نشان می‌دهد سرمایه‌گذار باید در صندوق بماند.
اندیکاتور خطوط روند

اندیکاتور خطوط روند

اندیکاتور میانگین متحرک

میانگین های متحرک میانگین داده‌های سری زمانی مانند قیمت ها هستند. سرمایه گذاران می توانند از این موارد برای شناسایی روند قیمت یک صندوق سرمایه گذاری مشترک استفاده کنند. افزایش میانگین متحرک نشان می دهد که صندوق در یک روند صعودی قرار دارد، در حالی که یک میانگین متحرک کاهشی نشان می دهد که در روند نزولی قرار دارد. دومین کاربرد اصلی از تلاقی دو میانگین متحرک، به عنوان مثال، میانگین متحرک کوتاه مدت 20 روزه و میانگین متحرک بلند مدت 200 روزه ناشی می‌شود. اگر میانگین متحرک 20 روزه از میانگین متحرک 200 روزه بالاتر رود، این یک سیگنال صعودی برای صندوق سرمایه گذاری مشترک محسوب می شود. برعکس، اگر میانگین متحرک 20 روزه از میانگین متحرک 200 روزه کمتر شود، این یک سیگنال نزولی خواهد بود. میانگین متحرک 200 روزه به عنوان یک شاخص فنی کلیدی در نظر گرفته می‌شود، با شکست های بالاتر یا پایین تر از آن به عنوان سیگنال های معاملاتی مهم در نظر گرفته می شود. این به ویژه برای تجزیه و تحلیل فنی صندوق سرمایه گذاری مشترک به دلیل ماهیت طولانی مدت آن مناسب است.
اندیکاتور Moving Averages

اندیکاتور Moving Averages

اندیکاتور قدرت نسبی (RSI)

شاخص قدرت نسبی (RSI) یک شاخص حرکتی است که میزان سودهای اخیر را با زیان های اخیر مقایسه می کند تا ارزیابی کند که آیا صندوق سرمایه گذاری مشترک بیش از حد خرید شده است یا بیش از حد فروخته شده است. RSI بالاتر از 70 نشان می دهد که صندوق سرمایه گذاری بیش از حد خریداری شده است و ارزش آن بیش از حد قیمت گذاری شده و آماده عقب نشینی است. RSI زیر 30 نشان دهنده وضعیت فروش بیش از حد است که ممکن است باعث جهش شود، که ممکن است تصمیم خرید سرمایه گذار ارزشی را تقویت کند.
شاخص قدرت نسبی (RSI)

شاخص قدرت نسبی (RSI)

اندیکاتورحمایت و مقاومت سطح حمایت زمانی شکل می‌گیرد که یک صندوق سرمایه‌گذاری مشترک به سطح معینی معامله می‌کند و سپس دوباره به سمت بالا باز می‌گردد. با گذشت زمان، این سطح به منطقه ای برای حمایت قوی از صندوق سرمایه گذاری مشترک تبدیل می شود. برعکس، منطقه مقاومت زمانی تشکیل می شود که صندوق نتواند از سطح قیمتی معینی عبور کند. سطوح حمایت و مقاومت جهت بازار را برجسته می‌کند و به تعیین نقاط ورود و خروج کمک می‌کند. هرچه این آزمون‌های حمایت و مقاومت از هم دورتر باشند، و هر چه معاملات صندوق به سمت پایین یا تا سطح حمایت یا مقاومت بیشتر شود، آن‌ها قدرتمندتر می‌شوند. شکست حمایت بلندمدت بسیار نزولی است و ممکن است نشانه نزولی قابل توجهی برای صندوق سرمایه گذاری باشد. حرکت بالاتر از مقاومت بلندمدت بسیار صعودی است و نشانه صعود قابل توجهی دارد.
اندیکاتور حمایت و مقاومت

اندیکاتور حمایت و مقاومت

الگوهای نمودار

انواع مختلفی از نمودارها در تحلیل تکنیکال استفاده می شود که رایج ترین آنها نمودار خطی و نمودار میله ای است. کاربران پیشرفته ممکن است نمودارهای کندل استیک را به نمودارهای نقطه و شکل ترجیح دهند. شکل گیری نمودار برای یک صندوق سرمایه گذاری مشترک را می توان مانند سهام تفسیر کرد. به عنوان مثال، الگوی سر و شانه برای صندوق کاملاً نزولی تفسیر می‌شود، در حالی که الگوی سر و شانه معکوس به عنوان یک سیگنال صعودی در نظر گرفته می شود. الگوی نموداری که به راحتی قابل شناسایی است و دارای درجه بالایی از قابلیت اطمینان است، الگوی قله و دره دوتایی یا سه گانه است. یک تاپ دوتایی یا سه تایی معمولاً پس از یک دوره طولانی تشکیل می شود و نشان دهنده یک تغییر روند قریب الوقوع است. اگر صندوق سرمایه گذاری مشترک که روند صعودی داشته است نتواند از این شکل گیری عبور کند، ممکن است به سمت پایین تر حرکت کند. برعکس، صندوقی که کف دو یا سه گانه تشکیل داده است ممکن است آماده حرکت بالاتر باشد.
الگوی نمودار

الگوی نمودار

سخن آخر

در حالی که صندوق‌ سرمایه‌گذاری مشترک به راحتی تن به تحلیل تکنیکال نمی‌دهند، سرمایه‌گذاران می‌توانند برخی از شاخص‌های فنی رایج را برای پیش‌بینی حرکت صندوق‌های متقابل اعمال کنند. اندیکاتورهای فنی مانند خطوط روند، میانگین‌های متحرک، RSI و شکل‌گیری نمودارها به طور گسترده در تجزیه و تحلیل صندوق‌ سرمایه‌گذاری مشترک استفاده می‌شوند، زیرا سیگنال‌های قابل اعتمادی را ارائه می‌دهند که تفسیر آنها آسان است. منبع این مقاله: اینوست پدیا
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها