اوردر فلو یا جریان سفارشات⚡استراتژی که کمتر می‌شناسید.

تاریخ آخرین بروزرسانی: 17 اکتبر 2023
اوردر فلو یا جریان سفارشات مفهومی است که کمتر بدان پرداخته شده است. بازار ارزهای نقدی، بزرگترین بازار مالی جهان است و روزانه چند تریلیون دلار معامله می‌شود. هر بار که وارد یک معامله در پلتفرم تجارت آنلاین خود می‌شوید، یک سفارش ارسال می‌شود و الکترونیکیاً انجام می‌شود. در برخی موارد، برای مشتریان بزرگتر، معاملات به طور شفاهی مذاکره می‌شوند. اصلی‌ترین بازیگرانی که سفارشات بزرگتر را پذیرش می‌کنند، نهادهای بازار بانکی هستند. کارگزارانی که معاملات فردی را تسهیل می‌کنند نیز یک کتاب اوردر فلو دارند. اوردر فلو می‌تواند برای یک سازنده بازار یا کارگزار بسیار ارزشمند باشد، زیرا این جریان نشان دهنده‌ی شتاب زیرین است که با حرکات یک جفت ارز مرتبط است. اوردر فلو فارکس توسط بازار بانکی که تقریباً نیمی از ارزش تجارت روزانه را تشکیل می‌دهد، تحریک می‌شود. شرکت‌کنندگان بازار در فضای بانکی عبارتند از بانک‌های تجاری و سرمایه‌گذاری. از آنجا که بیشتر نقدینگی بازار فارکس از طریق بازار بانکی راه‌اندازی می‌شود، تحلیل اینکه این بازیگران چگونه از اطلاعات اوردر فلو برای کمک به تصمیم‌گیری در معاملات استفاده می‌کنند، بسیار مهم است. اوردر فلو در بازار فارکس توسط معاملاتی که از طریق نهادهای مالی بزرگ جریان دارند، تحریک می‌شود که مقابله‌کنندگان از سایر بازیگران فروشنده تا مشتریان سمت خرید که شامل هر دو خزانه، بانک‌های مرکزی و مدیران پورتفوی هستند، متغیر است. سفارشاتی که از مشتریان فروشنده دریافت می‌شود، اطلاعات مهمی را منتقل می‌کنند. اطلاعات به اندازه‌ای ارزشمند است که بسیاری از مواقع، یک بازیگر فروشنده هزینه‌ای را برای مشتری خود برای این معاملات در قالب کمیسیون دریافت نمی‌کند. بیشتر اوردر فلو ارزها از طریق تقریباً ۱۵ نهاد مالی فروشنده عبور می‌کند. این شامل برخی از بزرگترین بانک‌های تجاری است که دفاتر فارکس تجاری اختصاصی دارند از جمله بانک‌های جیس، سیتی و بانک آمریکا.
اوردر فلو

اوردر فلو

اوردر فلو چیست؟

نهادهای مالی هزاران مشتری در سراسر جهان دارند که در یک نقطه‌ای ممکن است نیاز به انجام معامله ارزی داشته باشند. بانک‌ها مشتریان بانکی سرمایه‌گذاری و بانکی تجاری دارند که در محیط فارکس نیز فعالیت می‌کنند. این شرکت‌ها نیز در نرخ‌های بهره، کالاهای اولیه و بازار سهام فعال هستند. کلید استفاده از معاملات اوردر فلو، تعیین عمق بازار است. این عمق نرخ تبادلات است که مشتریان می‌خواهند معامله انجام دهند. اوردر فلو مانند یک لیست معاملات است که هنگام حرکت بازار انجام می‌شود. از آنجا که بسیاری از مشتریان شرکت‌های بانکی نسبتاً بی‌تفاوت قیمت هستند و نمی‌خواهند هر پیپ را از بازار استخراج کنند، سطحی را ترک می‌کنند که احساس راحتی را برای انجام معامله به دلیل آن دارند. این یک سفارش محدود است، اما می‌تواند یک سفارش متوقف هم باشد اگر مشتری سعی در ورود به معامله در یک شکست داشته باشد. معامله اوردر فلو به یک دلال امکان می‌دهد تا قیمت خاصی که یک معامله در بازار را به خود جذب می‌کند همراه با حجم آن معامله را ببیند. این اطلاعات بسیار ارزشمند است و به یک دلال امکان می‌دهد تا با استفاده از این اطلاعات معامله کرده و درآمد قابل توجهی تولید کند. اوردر فلو دلال، هر سطحی را نشان می‌دهد که یک معامله می‌تواند در آن انجام شود همراه با آنچه در هر سمت دفترچه معاملات وجود دارد. اندازه هر معامله همراه با حجم معاملات لیست شده است. هر دفترچه اوردر فلو متفاوت است و حجم را همراه با قیمت نشان می‌دهد. به عنوان مثال، دلال EUR/USD یک دفترچه اوردر فلو متفاوت با دلال USD/JPY خواهد داشت. بیشتر دلالان از دفترچه معاملات خود برای بهره‌برداری از وضعیت خود یا شرایط خود استفاده می‌کنند. البته، در محدوده‌ای از معاملاتی که یک دلال در اوردر فلو نهادی فارکس می‌بیند، وجود خواهد داشت. این بدان معنا نیست که یک معامله می‌تواند جلوی یک معامله را بگیرد، زیرا مشتری تقریباً همیشه گزینه‌ای برای لغو معامله دارد اگر نرخ تبادله به سطح مقداردهی نرسیده باشد. دفترچه سفارشات به طور کلی معاملات حجم بزرگی را از دور از قیمت نقطه و معاملات حجم کوچکتری را در نزدیکی قیمت نقطه مشاهده می‌کند. بسیاری از مواقع، یک دلال فروشنده برخی از مدیریت ریسک خود را بر اساس دفترچه معاملات خود قرار می‌دهد. به عنوان مثال، اگر سفارشات فروش بزرگتری بالای نرخ تبادل فعلی وجود داشته باشد، یک دلال می‌تواند از آن سطوح به عنوان مقاومت‌های ممکن استفاده کند.  
جریان سفارشات

جریان سفارشات

  بسیاری از معامله‌گران برای راهنمایی در جهت معاملات خود و تأیید اینکه بازار در جهت خاصی در حال حرکت است، از تحلیل اوردر فلو فارکس استفاده می‌کنند. اگر در جهت حرکت بازار به عنوان یک شکست فنی، اوردر فلو وجود داشته باشد، یک معامله‌گر می‌تواند به یک معامله بپردازد که در حال حرکت است. به عنوان مثال، اگر یک معامله‌گر یک مشتری صندوق سرمایه‌گذاری دارای یک سفارش خرید برای خرید مقدار زیادی دلار آمریکا/ین ژاپنی در سطح ۱۱۳.۹۰ داشته باشد، معامله‌گر می‌تواند حجم بیشتری از آنچه برای پوشش موقعیتش نیاز دارد، خریداری کند. بنابراین، اگر مشتری قصد خرید ۳۰ میلیون دلار آمریکا/ین ژاپنی را داشته باشد، معامله‌گر ممکن است ۴۰ میلیون دلار را خریداری کند و با شکست فنی قیمت‌ها، به حرکت بالاتر بپیوندد. اگرچه کتاب اوردر فلو بسیار ارزشمند است، اما در برخی از موارد ممکن است کار نکند زیرا مشتریان آگاه هستند که چگونه اوردر فلو می‌تواند به یک معامله‌گر کمک کند. یک صندوق سرمایه‌گذاری می‌تواند تصمیم بگیرد با یک معامله‌گر وارد یک موقعیت شود و با یک معامله‌گر دیگر از آن خارج شود. اگرچه این سناریوها ممکن است استفاده اضافی از اعتبار را به همراه داشته باشد، می‌توان آن را چند روز بعد به حالت قبل برگرداند، به طوری که هیچ یک از معامله‌گران دقیقاً نمی‌فهمند مشتری خود چه کاری انجام داده است. معامله‌گران فروشنده می‌فهمند که چگونه از اوردر فلو استفاده کنند و تفاوت بین استفاده از یک کتاب سفارشات زمانی که بازار در حال حرکت است و استفاده از آن زمانی که احتمالاً در حال حرکت نیست را می‌فهمند. به عنوان مثال، اگر یک بانک با یک صندوق سرمایه‌گذاری شرکتی معامله بزرگی انجام دهد، آنها می‌فهمند که معامله برای تولید درآمد نبوده است. با گذشت زمان، ممکن است اوردر فلو همپوشانی داشته باشد و مشتری تصمیم بگیرد به یک زوج متقابل معامله کند. در حالی که معامله‌گران زوج‌های متقابل را دارند، بیشتر نقدینگی در جفت ارزهای اصلی است. به همین دلیل، یک معامله‌گر EUR/USD ممکن است یک معامله متقابل دلاری برای معامله‌گر USD/JPY داشته باشد. در این حالت، مهم است که معامله‌گران در یک فروشگاه همان اوردر فلو خود را به یکدیگر اطلاع دهند. بیشتر شرکت‌های مالی فروشنده که در بازارهای فارکس فعالیت می‌کنند، چندین معامله‌گر در هر مکان و هر جفت ارز دارند. معمولاً یک معامله‌گر اصلی و یک معامله‌گر فرعی وجود دارد. بیشتر زمان کتاب سفارش به اطراف جهان منتقل می‌شود. برای ارزهایی که به طور کلی فقط در یک منطقه زمانی مایع هستند، کتاب سفارش به طور کلی منتقل نمی‌شود. معامله‌گران فارکس سعی می‌کنند با خرید جفت ارز در سطح پیشنهادی و فروش آن در سطح عرضه، سود کسب کنند. این به معامله‌گر امکان می‌دهد تا اختلاف پیشنهاد/عرضه را به دست آورد. برای جفت ارزهایی که بسیار مایع هستند مانند EUR/USD، اختلاف پیشنهاد/عرضه ممکن است به اندازه یک نیم پیپ باشد، در حالی که برای برخی از جفت ارزهای نادر، این اختلاف ممکن است حتی ۲۰ پیپ باشد.  

سنجیدن احساسات با حجم اوردر فلو

سنجیدن حجم اوردر فلو سخت است اگر شما یک معامله‌گر ارز نباشید. بیشتر معامله‌گران دسترسی به پلتفرم‌های معاملات فروش برخط مانند Electronic Broking Services (EBS) و Thomson Reuters Dealing دارند. این به آنها امکان می‌دهد اندیکاتور‌های داخلی اوردر فلو ایجاد کنند. اگر شما یک مشتری خرده‌فروش هستید، قادر به ارزیابی این فرایند اوردر فلو نخواهید بود، اما می‌توانید مکانیزمی متفاوت برای سنجش جریان را پیدا کنید. حجم بازار ارز سخت قابل اندازه‌گیری است، اما می‌توانید حجم مشاهده شده در قراردادهای آتی و صندوق‌های معاملاتی مبادله‌نشده و نیز آپشن‌های این محصولات را اندازه‌گیری کنید.  

حجم قراردادهای آتی

حجم در بازارهای آتی توصیف کننده فعالیت معاملاتی کلی در یک قرارداد خاص است. قراردادهای آتی بر جفت ارزها می‌توانند بسیار مایع باشند و توسط معامله‌گران برای اطمینان از اینکه ارزش آنها با ارزش در بازار OTC یکسان است، آربیتراژ شوند. اگر حجم در یک سطح خاص و در زمان خاصی افزایش یابد، می‌توان از آن به همان شکلی که معامله‌گر از جریان معاملات استفاده می‌کند، استفاده کرد. تفاوت این است که نمی‌توانید آن را به صورت پیش‌بینی شده ببینید، بلکه باید تعیین کنید که آیا حجم جفت ارز را به بالا سوق داده است یا پیشرفت آن را متوقف کرده است پس از انجام معامله‌های حجم. همچنین شما می‌توانید از حجم معاملات به همراه سرمایه‌گذاری باز برای اندازه‌گیری حس معامله استفاده کنید. سرمایه‌گذاری باز تعداد کل قراردادهای باز را توصیف می‌کند. این عدد در پایان یک جلسه معاملاتی به‌روزرسانی می‌شود درحالی که حجم معمولاً در طول جلسه معاملاتی به‌روزرسانی می‌شود. اگر حجم معاملات بیشتر از سرمایه‌گذاری باز باشد، می‌دانید که معامله جدید است. اگر کمتر از سرمایه‌گذاری باز باشد، سخت است بفهمید که معامله جدید است یا لغو یک موقعیت قبلی است. به‌طور کلی، افزایش حجم معاملات و افزایش سرمایه‌گذاری باز تأییدی برای یک موقعیت جدید است در حالی که افزایش حجم معاملات و کاهش سرمایه‌گذاری باز لیکویدیشن یک موقعیت قبلی است.  

حجم معاملات آپشن‌ها

شما همچنین می‌توانید حجم معاملات آپشن‌ها روی قراردادهای آتی و صندوق‌های تبادل معامله (ETF) را بررسی کنید تا سفارشاتی که از طریق بازار عبور کرده‌اند و تکانه ایجاد کرده‌اند را مشاهده کنید. وقتی در بازار آپشن‌ها فعالیتی غیرمعمول وجود داشته باشد، این ممکن است روی دهد. فعالیت غیرمعمول به معنای دارا بودن حجمی بیش از 200 درصد نسبت به حجم در 30 روز گذشته و حجم جدید بزرگتر از سرمایه باز پوشش آپشن است. اگر این اتفاق در حالی رخ دهد که بازار از سطح پشتیبانی یا مقاومت عبور می‌کند، احتمالاً به خاطر وجود اوردر فلو قابل توجهی در یک سطح خاص است.  

انواع بازارهای اوردر فلو

بازارهای سرمایه یک بازار حراجی هستند و بازار فارکس بزرگترین بازار حراجی در جهان است. روزانه خریداران و فروشندگان به بازار می‌آیند تا با بهترین پیشنهاد و پیشنهاد موجود معامله کنند. هر معامله ای که رخ می‌دهد، نیاز به یک خریدار برای هر فروشنده دارد. وقتی خریداران قیمت پیشنهاد خود را پایین می‌آورند و فروشندگان قیمت پیشنهاد خود را پایین می‌آورند تا یک معامله انجام شود، قیمت اوراق بهادار مورد نظر باید کاهش یابد. می‌توان همین را در مورد زمانی که خریداران قیمت پیشنهاد خود را افزایش داده و فروشندگان قیمت پیشنهاد خود را افزایش می‌دهند نیز گفت. یک بازار که بازار حراجی نباشد، بازار مذاکره شده است. در یک بازار مذاکره شده، یک کارگزار با خریداران و فروشندگان تماس می‌گیرد و با آنها در مورد قیمت خرید و فروش مذاکره می‌کند. این را همیشه در املاک و مستغلات می‌بینید که به طور معمول نیاز به یک کارگزار برای پیدا کردن یک فروشنده برای مذاکره فروش دارید. در بازارهای مذاکره شده، که اغلب غیرشفاف هستند، تعیین ارزش عادلانه ممکن است مشکل باشد. در کوتاه مدت، اوردر فلو کمتر اهمیت دارد. از طرف دیگر، معاملات آتی به معامله‌گران حجم کافی را برای تعیین قیمت منصفانه ارائه می‌دهند. خود حراج می‌تواند اطلاعات زیادی را به شما ارائه دهد اگر بدانید چگونه اطلاعات حراج را تفسیر کنید. درباره یک حراج شفاهی این را در نظر بگیرید؛ اگر جریان کند باشد، حراجی صحبت کردن را به آهستگی شروع می‌کند و صدایش ممکن است یکنواخت باشد. وقتی جریان گرم می‌شود، حراجی سریع صحبت می‌کند و سعی می‌کند علاقه‌مندی‌های اضافی ایجاد کند. بازارهای آتی نیز مشابه هستند و وقتی حجم افزایش می‌یابد، بازار به شما چیزی را می‌گوید. نمی‌توانید بدانید چرا برخی معامله‌گران یک اوراق بهادار را با قیمتی بالاتر از ارزش عادلانه خریداری می‌کنند یا با قیمتی کمتر فروخته‌اند، اما درک اینکه امکان تفسیر ارزش عادلانه را می‌توان با تجزیه و تحلیل اوردر فلو در بازار حراجی ارائه کرد، توانایی معامله‌گران را در تصمیم‌گیری‌های آگاهانه در بازار افزایش می‌دهد.  

اندیکاتورهای تکنیکال حجم

چند اندیکاتور تکنیکال وجود دارد که می‌تواند به ارزیابی حجم خرید و فروش کمک کند. اندیکاتور حجم تعادلی یکی از بهترین‌ها است. این اندیکاتور برای استفاده از حجم برای یافتن الگوهای انحراف استفاده می‌شود. به عنوان مثال، اگر قیمت‌ها با حجم ضعیف به سمت بالا حرکت کنند، خواهید دانست که حرکت تایید نشده است. اندیکاتور تعادل حجم مجموعه‌ای از حجم دوره است. معامله‌گران همچنین می‌توانند از حجم به عنوان یک اندیکاتور تکانه استفاده کنند تا ببینند آیا روند حجم در حال افزایش یا کاهش است. به عنوان مثال، می‌توانید از یک اندیکاتور تکانه حجم مانند نسبت اندیکاتور حجم درصد استفاده کنید که شبیه به اندیکاتور همگرایی میانگین متحرک است اما برای حجم است. این اندیکاتور فنی برای ارزیابی اوردر فلو زمانی که بازار شکست می‌خورد، مناسب است. شکستی با حجم قوی تاییدی از نقض پشتیبانی یا مقاومت است. حجم به عنوان یک آمار، اندازه‌گیری مهمی از عملکرد یک اوراق بهادار است. تغییرهای در جهت یک اوراق بهادار هنگام همراهی با حجم، نشانه قوی از این است که توافق عمومی به تغییر قیمت اعتقاد دارد. وقتی حجم همراه تغییرات قیمت نباشد، حرکت به طور کلی مشکوک است. اندیکاتور‌های حجم می‌توانند به معامله‌گر با استراتژی‌ها و ورود به معامله با قیمت بهینه کمک کنند.   نتیجه‌گیری اوردر فلو یک مکانیزم بسیار مهم برای همه معامله‌گران و معامله‌گران فردی استفاده است. در حالی که معامله‌گران یک کتاب سفارشات فارکس از سفارشات خود دارند و می‌توانند ببینند که چه زمانی بازار احتمالاً حرکت یا توقف می‌کند، بازار در نهایت همه چیز را فاش می‌کند و می‌تواند توسط معامله‌گران فردی با بررسی حجم گرفته شود. فروشندگان سمت فروش می‌توانند از سفارشات بزرگ برای انجام معاملات استفاده کنند و به همین دلیل، اوردر فلو برای یک موسسه مالی بسیار ارزشمند است. اوردر فلو همچنین اندازه معامله و نوع مشتری وارد شده در معامله را توصیف می‌کند. فروشندگان به خوبی از تفاوت بین سفارشات یک صندوق سرمایه گذاری و سفارشات یک صندوق نقدینگی آگاه هستند. هرچند که یک صندوق سرمایه‌گذاری مشترک کاملاً تمرکز خود را بر تولید درآمد دارد، اما صندوقدار بیشتر بر تضمین حفاظت از سرمایه خود تمرکز دارد. در حالی که ارزش اوردر فلو ارز خارجی سخت است، حجم معاملات در بازارهای آتی ارز، ETF و آپشن‌ها می‌تواند به یک تاجر خصوصی اطلاعات ارزشمندی درباره اوردر فلو یک دلال را ارائه دهد.     منبع: فارکس ترینینگ گروپ
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها