خانه | آموزش امواج الیوت فارکس | نوسان نمای الیوت چیست و بهترین موج کدام است؟

نوسان نمای الیوت چیست و بهترین موج کدام است؟

کانال تلگرام ما

نوسان نمای الیوت را در مقاله‌ی قبلی با عنوان امواج الیوت چیست، معرفی و دلیل استفاده از این نوسان‌نما را بیان کردیم. بهترین موج برای ورود به معامله در استراتژی امواج الیوت موج سوم است و تشخیص صحیح شماره امواج کار مشکلی است. نوسان نمای الیوت از ترکیب دو میانگین متحرک کوتاه مدت و بلند مدت ساخته شده است که که قدرت و قیمت امواج را باهم مقایسه میکنید و با بررسی قدرت امواج موج سوم، که رالی قوی تر و شتاب بیشتری نسبت به موج پنجم دارد را شناسایی میکند.

آموزش کار با نوسان نمای الیوت

برای اینکه یاد بگیریم چگونه باید با نوسان نمای الیوت کار کنیم ابتدا باید ببینیم این نوسان نما چگونه امواج سوم و پنجم را نمایش می دهد و چه شاخص هایی برای تفکیک این دو موج بررسی می شود.

بررسی موج سوم در نوسان نمای الیوت

همانطور که در بخش قبل بیان کردیم موج اول رالی ضعیفی دارد و اعتباری برای ورود به معامله ندارد موج دوم فقط موج اصلاح قیمت است و نمیتواند کف قیمت موج قبلی را بشکند معامله گران کمی در این موج با معامله فروش وارد بازار می شوند و معامله گران بیشتری که در موج اصلاح در جهت مخالف با معامله خرید وارد بازار می شوند که به فروشندگان غلبه میکنند.

موج سوم آغاز می شود هرچند که در ابتدا موج سوم رالی ضعیفی دارد اما بازار میل دارد جهت روند اصلی را ادامه دهد با رسیدن به سقف موج اول استاپ معامله گرانی که در موج اصلاح با معامله فروش وارد بازار شده اند فعال می شود روند دچار گپ قیمتی می شود و اعتبار این موج بیشتر می شود و ورود با بالا رفتن تقاضا رالی موج سوم قوی تر می شود.

با بالا رفتن قیمت محدوده مجاز به معامله تمام میشود یعنی نسبت حد سود به حد ضرر برای وارد شدن به معامله در این موج دیگر معقول نیست پس از شدت تقاضا کم می شود و عده ای از معامله گران با رسیدن به حد سود از معاملاتشان خارج می شوند که این باعث کاهش شتاب بازار و پایان موج سوم است.

تفسیر رفتار معامله گران در موج سوم بسیار ساده است اما باید دقیقا این تفسیر را درک کنید و میزان کاهش و افزایش شتاب بازار و ایجاد گپ قیمتی در این موج را بخاطر بسپارید. در واقع موج سوم مثل راننده ای است که دائم سرعت خود را کم و زیاد میکند و ما باید این کاهش و افزایش قدرت را به وسیله نوسان نما ببینیم تا مطمئن شویم این موجهمان موج سوم است. به تصویر زیر توجه کنید تا این کاهش و افزایش قدرت را دقیقا در رفتار نوسان نما مشاهده کنید.

این مقاله برای شما مفید است:   آموزش امواج الیوت: تکنیک خطوط گان در امواج الیوت

نوسان نمای الیوت

بررسی موج پنجم در نوسان نمای الیوت

فعال شدن Take Profit (حد سود) در موج سوم و عدم ورود به معامله در بالاترین قیمت این موج باعث بسته شدن سقف قیمت و شروع موج اصلاح که همان موج پنجم است می شود و عده ای از معامله گران که هنوز از معامله خارج نشده اند با مشاهده موج چهارم تصمیم به بستن معاملات میگیرند که همین امر عده ای را ترغیب میکند که در موج اصلاح باری دیگر با معامله خرید وارد بازار شوند و افزایش تقاضا باعث شکل گیری موج پنجم می شود و آغاز این موج تقاضای خرید را بیشتر میکند که خود موجب شکستن سقف قیمت موج قبل است.

با اینکه موج پنجم نیز همانند موج سوم زمان خوبی برای ورود به بازار است اما در موج چهارم کمتر کسی مانند موج دوم وارد معامله فروش می شود هین امر باعث می شود استاپ کمتری فعال شود عده کمتری معاملات اشتباه خود را ببندند و موج پنجم نتواند مانند موج سوم اعتبار بگیرد و رالی ضعف تری نسبت به موج همتای خود داشته باشد. در نتیجه قدرت و میزان افزایش قیمت در موج پنجم بسیار کمتر از موج سوم است که این تفاوت روی رفتار نوسان نمای الیوت به خوبی مشاهده میشود.

بیشتر بخوانید: بروکرهای مورد تایید تجارت فارکس

برای عضویت در کانال تلگرام ما روی آیکن تلگرام کلیک کنید

با عضویت در کانال تلگرام ما قادر خواهید بود تا همواره از آخرین بروزرسانی ها و مطالب تجارت فارکس مطلع باشید

نوسان نمای الیوت

میانگین متحرک کوتاه و بلند مدت در تصاویر بالا تفاوت قیمتی و قدرتی دو موج را در نوسان نمای الیوت به خوبی نشان می دهد.

1
بروکر برتر اروپا در سال 2020

قوانین نوسان نمای امواج الیوت

حداقل بازگشت موردنیاز

معمولا در ۹۴% مواقع زمانی موج چهارمی که منجر به موج پنجم می شود شکل میگیرد که نوسان نما بازگشت ۹۰% موج سوم را نشان می دهد. تصویر زیر قانون حداقل بازگشت مورد نیاز را نشان می دهد.

نوسان نما الیوت

همانطور که در تصویر بالا می بینید زمانی که موج سوم به اندازه ۹۰درصد از افزایش قیمت خود بازگشت داشته است موج چهارم آغاز شده است.

حداکثر بازگشت مجاز

گفتیم که موج چهارم با بازگشت ۹۰درصدی قیمت در موج سوم آغاز مشود اما به همین اندازه مهم است که میزان اصلاح قیمت در موج چهارم نباید بیشتر از ۳۸درصد تغییر قیمت در موج سوم باشد. در واقع اگر موج سوم به اندازه ۱۰۰ واحد افزایش قیمت داشت پس از بازگشت ۹۰درصدی و شروع موج چهارم در این موج نباید بیتشر از ۳۸ واحد ریزش داشته باشد.

این مقاله برای شما مفید است:   آموزش کامل نسبت های فیبوناچی امواج الیوت (تصویری)

نوسان نما الیوت

استفاده از نوسان نمای الیوت در موج سوم

هرگاه روند بازار نشان دهنده یک رالی قوی بود و نوسان نمای الیوت نیز یک نوسان قوی را نشان داد این موج قطعاً موج سوم از امواج الیوت است.(همانند چارت A در تصویر زیر)

نوسان نمای الیوت

 

زمانی که موج سوم به پایان می‌رسد بازار جهت حصول سود نزول می‌کند .که در موج چهارم معاملات خرید با  سود بسته می شوند.در این زمان نوسان‌نمای الیوت باید به سمت خط صفر برگردد ( نمودار B نشان دهنده این حالت است).

بروکر Nordfx
بروکر Nordfx

استفاده از نوسان‌نمای الیوت در موج چهارم

زمانی که نوسان‌نمای الیوت به سمت خط صفر برمی‌گردد این مسئله علامتی است جهت پایان یافتن نیروی موج چهارم نزولی که در نمودار A نشان داده‌شده است .

نوسان نمای الیوت

Buy های جدید شروع‌شده و بازار High های جدید ایجاد می‌کند (در نمودار B نشان داده‌شده است).

استفاده از نوسان نمای الیوت در موج پنجم

بازار High جدیدی می‌سازد که قدرت نوسان‌نمای کمتری دارد و در نمودار A نشان داده‌شده است.

نوسان نمای الیوت

این مسئله نشان می‌دهد که رالی فعلی یک موج ۵ می‌باشد و زمانی که موج ۵ امواج الیوت به اتمام برسد بازار جهت خود را تغییر خواهد داد. زمانی که بازار بعد از اتمام ۵ موج جهت خود را عوض کند موج چهارم قبلی اولین هدف خواهد بود. در نمودار B بازار مسیر خود را تغییر داده و در تلاش است تا به موج ۴ قبلی که نزدیک ۳۶۳۰ است برسد.

نوارهای قطع کننده (Breakout) نوسان نما

نوعی تایید دیگر برای شناسایی موج سوم ترکیب موج سوم با نوسان نمای قوی دیگری است. این کار میتوان با توجه به مشاهده اندازه نوسان نمای قیمت انجام داد بدین صورت که نوسان نما دارای نوارهای بالایی و پایینی است هر زمان نوسان نما موج سوم را شناسایی و شماره گذاری کرد نوسان باید از نوار بالایی عبور کند ۸۰٪ مواقع نوسان بالای نوار بالایی تایید خوبی برای تایید شناسایی موج سوم است.

نمودار روزانه فرانک سوئیس از دسامبر ۹۴ است. در اینجا زمانی که نرم‌افزار موج ۳ را نام‌گذاری کرده است این رالی با یک نوسان‌نمای قوی ترکیب ‌شده است به‌طوری‌که باندها را به سمت بالا قطع کرده است. بنابراین شمارش این موج در این زمان و در این بازار صحیح است . مثال دیگر نیز در زیر نمایش داده ‌شده است. زمانی که نوسان‌نما بالای نوار بوده و با یک آنالیزور موج الیوت نیز تائید شده است.

نوسان نمای الیوت

 

5/5 - (2 امتیاز)
تیتر مباحث
  برای شروع تولید فهرست مطالب ، یک هدر اضافه کنید

  ❤️ بخشهای محبوب ❤️

  آموزش فارکس
  آموزش فارکس
  بروکر فارکس
  بروکر فارکس

  بروکرهای فارکس محبوب در ایران

  amarkets broker
  amarkets broker

  بروکر محبوب از نظر ارائه خدمات

  ✔️ محبوبیت روز افزون و خدمات نوین

  capitalxtend broker
  capitalxtend broker

  بروکر محبوب از نظر پشتیبانی

  ✔️ محبوبیت بدلیل پشتیبانی فعال

  alpari broker
  alpari broker

  بروکر محبوب از نظر سابقه

  ✔️ محبوبیت چند دهه میان ایرانیان

  errante broker

  بروکر محبوب از نظر اسپرد و کارمزد

  ✔️ محبوبیت بخاطر اسپرد و کارمزد اندک

  اشتراک در
  اطلاع از
  0 نظرات
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  مشاهده همه دیدگاه ها