چهارگانه جادویی (Quadruple Witching)

تاریخ آخرین بروزرسانی: 11 ژوئن 2023

اصطلاح Quadruple Witching یا همان چهارگانه جادویی به انقضای همزمان چهار قرارداد مشتقات شامل آپشن‌های سهام، فیوچرهای شاخص، آپشن‌های فیوچر شاخص و فیوچرهای سهام تعریف می‌شود که هر ساله چهاربار رخ می‌دهد. اما قرارداد چهارم، یعنی فیوچرهای تک سهامی، از سال 2020 در آمریکا معامله نمی‌شود و هیچگاه موجب حجم معاملات سهام نشده است.

در حقیقت، "سه‌گانه ویچینگ" که هم‌اکنون اتفاق می‌افتد، در سومین جمعه‌های ماه‌های مارس، ژوئن، سپتامبر و دسامبر رخ می‌دهد. حجم معاملات سهام در این روزها افزایش می‌یابد و معمولاً سنگین‌ترین زمان آن در ساعت آخر معاملات است که تریدرها پرتفوی خود را تنظیم می‌کنند.

 

نکات کلیدی:

  1. عبارت Quadruple Witching به هم‌زمان منقضی شدن قراردادهای مشتقات آتی شاخص سهام، گزینه‌های شاخص سهام، گزینه‌های سهم عادی و قراردادهای مشتقات آتی سهام تک‌تک چهار بار در سال اطلاق می‌شود.
  2. با توقف معاملات قراردادهای آتی تک‌تک سهام در آمریکا در سال 2020، Quadruple Witching به Triple Witching تبدیل شده است.
  3. این رویداد هر فصل یکبار، در روز جمعه سوم ماه‌های مارس، ژوئن، سپتامبر و دسامبر رخ می‌دهد.
  4. حجم معاملات در روز Triple Witching به دلیل تنظیم پورتفولیو و تعویض قراردادهایی افزایش می‌یابد.
  5. Triple Witching به طور معمول، باعث افزایش نوسانات بازار نمی‌شود.

 

چهارگانه جادویی (Quadruple Witching):

چهار نوع قرارداد مشتقات آتی شاخص سهام، گزینه‌های شاخص سهام، گزینه‌های سهم عادی و قراردادهای مشتقات آتی سهام، در چهارگانه جادویی به کار گرفته می‌شوند. از آن‌جایی که قراردادهای آتی تک‌تک سهام در حال حاضر فقط خارج از آمریکا معامله می‌شوند، منقضی شدن گزینه‌ها و قراردادهای آتی شاخص‌ها به همراه منقضی شدن ماهانه گزینه‌های سهم باعث بروز حجم زیادی از معاملات می‌شود.

با وجود نام جذاب، Triple Witching یا همان "سه‌گانه جادویی" پدیده فوق‌العاده‌ای نیست و یک رمز و راز نیز ندارد. صنعت‌کارهای بازاری که قراردادهای گزینه‌ی سهام و شاخص‌ها را با منقضی شدن برای فروش رها کرده‌اند، موقع خاتمه دادن به جایگزینی معاملات، حجم معاملات را افزایش می‌دهند. در عین حال، تعویض قراردادها پیش از منقضی نیز باعث افزایش حجم معاملات در بازار گزینه و آتی می‌شود.

یک عامل اضافی، تغییرات ربع‌سالانه شاخص‌ها، که به نام بروزسانی یا reconstitution شناخته می‌شود، در روز "witching" انجام می‌شود. این بدان معناست که مدیران پورتفولیو که شاخص‌های rebalancing از جمله شاخص‌های S&P Dow Jones در آمریکا و FTSE در انگلستان را پیگیری می‌کنند، ممکن است نیاز به انجام معاملاتی داشته باشند که منعکس کننده تغییرات شاخص باشند.

 

Quadruple Witching

Quadruple Witching

گزینه‌های سهم

گزینه‌ها، نوعی مشتق هستند که ارزش آن‌ها از اوراق بهادار زیرین مانند سهام استخراج می‌شود. قراردادهای گزینه، خریدار را به حق دسترسی به خرید و فروش یک تعداد مشخصی سهم اوراق بهادار زیرین به قیمتِ تعیین شده در هر زمان قبل از منقضی شدن قرارداد گزینه، مجاز می‌کند.

 

دو نوع گزینه وجود دارد:

1. گزینه خرید (Call Option)، برای شرکت کردن در بازی افزایش قیمت سهم مورد نظر خریدار خریداری می‌شود. در صورتی که در تاریخ انقضای گزینه، قیمت سهم بالاتر از قیمت تعیین شده در قرارداد باشد، سرمایه‌گذار می‌تواند به قیمت تعیین شده 100 سهم را خریداری کند و آن‌ها را با قیمت بالاتری در بازار فروش کند، یا می‌تواند قبل از منقضی شدن گزینه، آن را با سود بفروشد.

2. گزینه فروش (Put Option)، به سرمایه‌گذار این امکان را می‌دهد که به ازای کاهش قیمت سهم، سود کسب کند، فقط در صورتی که قیمت سهم در تاریخ انقضای قرارداد، پایین‌تر از قیمت تعیین شده در قرارداد باشد.

قراردادهای گزینه سهام ماهانه در روز جمعه سوم هر ماه منقضی می‌شوند. خریداران گزینه، مبلغی به نام پریمیوم گزینه را پیش از خرید پرداخت می‌کنند.

 

گزینه‌های شاخص

قرارداد گزینه‌ی شاخص، بسیار شبیه به قرارداد گزینه‌ی سهام است، با این تفاوت که ارزش آن از یک شاخص سهمی به جای قیمت یک سهم به دست می‌آید. ارزش شاخص زیرین نسبت به قیمت تعیین شده در قرارداد، مشخص کننده‌ی سودآوری معاملات گزینه شاخص است. همانند گزینه‌های سهام، گزینه‌های شاخص حق مالکیت را نمی‌دهند.

بر خلاف گزینه‌های سهام، گزینه‌های شاخص به صورت پولی تسویه می‌شوند. یک تفاوت مهم دیگر این است که گزینه‌های شاخص به سبک اروپایی هستند، به عبارت دیگر فقط در تاریخ انقضا می‌توان آن‌ها را اجرا کرد، در حالی که گزینه‌های سهام می‌توانند هر زمان قبل از منقضی شدن اجرا شوند.

 

قراردادهای آتی شاخص

قراردادهای آتی، توافقات قانونی برای خرید یا فروش دارایی در یک قیمت مشخص در یک زمان مشخص در آینده هستند. قراردادهای آتی با مقادیر ثابت و تاریخ انقضا استاندارد شده‌اند. قراردادهای آتی در یک بازار آتی معامله می‌شوند. خریدار قرارداد آتی موظف به خرید دارایی زیرین در تاریخ انقضا است، در حالی که فروشنده موظف به فروش در تاریخ انقضا است.

قراردادهای آتی شاخص پولی در نقطه انقضا با قیمت مشخص شده تسویه می‌شود و ارزش شاخص در زمان اجرای قرارداد، سودآوری معامله را تعیین می‌کند. به عنوان مثال، گزینه‌های شاخص، قراردادهای آتی هم می‌توانند برای حفاظت از پورتفولیو سهام استفاده شوند و خسارت بازار‌های نزولی را محدود کنند.

در یک بازار نزولی، یک معامله فروش قرارداد آتی سودآوری را به دنبال دارد که خسارت پورتفولیو سهام را جبران می‌کند. هدف، کاهش خسارت‌های کوتاه مدت برای سهام‌های بلندمدت است.

 

آتی سهام تک‌شاخصی

آتی سهام تک‌شاخصی، تعهد به تحویل گرفتن سهام اوراق بهادار زیرین در تاریخ انقضای قرارداد با قیمت مشخص است. هر قرارداد نشان‌دهنده ۱۰۰ سهم سهام است. دارندگان آتی سهام، پرداخت سود سهام را دریافت نمی کنند.

حتی زمانی که آتی سهام تک‌شاخصی در آمریکا معامله می‌شد، نسبت به جریان معاملات گزینه‌های سهام و گزینه‌های و آتی شاخص، بخش کوچکی از بازار را تشکیل می‌داد.

 

Quadruple Witching

یکی از دلایلی که ترکیب منقضی شدن مشتقات ماهانه و سه‌ماهه، حجم معاملات قابل توجهی را ایجاد می‌کند، این است که قراردادهای گزینه در پول به صورت خودکار اجرا می‌شوند و در صورت گزینه خریداری شده، تحویل سهام زیرین الزامی است.

گزینه‌های خریداری شده، در صورتی سودآور هستند که قیمت اوراق بهادار زیرین بالاتر از قیمت تعیین شده در قرارداد باشد. گزینه‌های فروش، در صورتی در پول هستند که قیمت سهم پایین‌تر از قیمت تعیین شده در قرارداد باشد. در هر دو مورد، منقضی شدن گزینه‌های در پول، باعث افزایش حجم معاملات می‌شود زیرا سهام زیرین خریداری یا فروخته می‌شود تا معامله گزینه به پایان برسد.

با وجود افزایش کلی حجم معاملات، روزهای Quadruple Witching به طور ضروری باعث افزایش نوسانات بازار نمی‌شوند.

 

فکت سریع: اگرچه روز Quadruple Witching چهار بار در سال اتفاق می‌افتد، قراردادهای گزینه سهام به طور متناوب بیشتر منقضی می‌شوند - در روز جمعه سوم هر ماه.

 

بیشتر معاملات پیرامون آتی و گزینه در روز چهارگانه جادویی ، برای تسویه، بستن یا تعویض پوزیشن‌ها صورت می‌گیرد. یک قرارداد آتی، شامل توافق بین خریدار و فروشنده است که بهمین ترتیب سهام زیرین با قیمت قرارداد در تاریخ انقضا به خریدار تحویل داده می‌شود.

برای مثال، یک قرارداد آتی E-mini S&P 500 معادل 50 برابر ارزش S&P 500 است. بنابراین، ارزش یک قرارداد E-mini در صورتی که S&P 500 در تاریخ انقضا ۲٬۱۰۰ باشد، ۱۰۵،۰۰۰ دلار است. این مبلغ در صورت باقی‌ماندن قرارداد تا تاریخ انقضا، به صاحب قرارداد تحویل داده می‌شود.

صاحبان قرارداد نیازی به دریافت سهام در تاریخ انقضا ندارند. به جای آن، آن‌ها می‌توانند با دریافت معامله معکوس با قیمت فعلی، قرارداد خود را بسته و سود یا زیان حاصل از قیمت خرید و فروش را تسویه نقدی کنند. معامله‌گران همچنین می‌توانند قراردادهای خود را به مدت آینده جابجا کنند. این عملیات با کاهش یا افزایش قرارداد موجود و به‌طور همزمان ثبت قرارداد جدیدی صورت می‌گیرد که در آینده تسویه می‌شود.

 

فکت سریع: در ماه سپتامبر 2021، بورس مرکانتیل شیکاگو قراردادهای آتی و گزینه استاندارد اندازه شاخص S&P 500 را لغو کرد.

 

فرصت های آربیتراژ Quadruple Witching

طی یک روز Quadruple Witching، معاملاتی که شامل بلوک های بزرگی از قراردادها باشند می توانند حرکت قیمتی ایجاد کنند که ممکن است فرصتی برای آربیتراژور‌ها به منظور به دست آوردن سود در اعوجاجات قیمتی موقت باشد.

آربیتراژ می تواند حجم معامله را به سرعت افزایش دهد، به خصوص زمانی که مسیرهای بلند حجم ترازی چندین بار در طول روز معاملات در روز کوادراپل ویچینگ تکرار می شود. با این حال، همانطور که فعالیت می‌تواند پتانسیل برای به دست آوردن سود فراهم کند، ممکن است بسیار سریعاً به خسارت منجر شود.

مزایا:

- برای آربیتراژورها فرصتی برای سود کسب از اختلالات قیمتی موقت فراهم می‌آورد- فعالیت و حجم معاملات افزایش می‌یابد و ممکن است منجر به بالا رفتن بازار شود

معایب:

- سودهای بازار به طور کلی معمولاً محدود هستند- پتانسیل خسارت به همان اندازه قابل توجه با پتانسیل سود است.

 

یک مثال واقعی از Quadruple Witching

در روزهای پیش از یک روز Quadruple Witching، معمولاً شدت زیادی در بازار وجود دارد. اما مبهم است که واقعیت عملیات witching به افزایش سود بازار منجر خواهد شد یا خیر. این به دلیل این است که امکان جداسازی هرگونه سود حاصل از قراردادهای گزینه و آتی منقضی شده از سود حاصل از دیگر عوامل مانند درآمد و رویدادهای اقتصادی وجود ندارد.

 

روز جمعه 15 مارس 2019، اولین روز Quadruple Witching سال 2019 بود. همانطور که در هر روز دیگری از witching، فعالیت شدیدی در هفته‌ی گذشته وجود داشت. بر اساس گزارشی از رویترز، حجم معاملات در صرافی‌های بازار آمریکا در آن روز "10.8 میلیارد سهم بوده است در مقایسه با میانگین 7.5 میلیارد سهم در آخرین 20 روز معاملات".

 

منبع: اینوستپدیا

ویچینگ چیست و چرا Quadruple است؟

در اسطوره‌شناسی، "ساعت جادو" در شب تاریک به دلیل امور فراطبیعی و غیرقابل توصیف بود. استفاده از "Witching" برای نشان دادن منقضی شدن همزمان قراردادهای گزینه‌های سهام و شاخص و آتی، با هدف برجسته کردن احتمال حرکت بازار باورنکردنی به دلیل افزایش حجم معاملات مربوط به این رویدادهای سه‌ماهانه صورت گرفته است.

در عمل، قراردادهای آتی سهام تنها تأثیر کمی بر بازار داشتند به دلیل شیوع گسترده گزینه‌های سهام. از آن زمان به بعد، هرگاه قراردادهای گزینه، شاخص و آتی منقضی می‌شوند، این تاریخ زمانی به نام "Triple Witching" صدا زده می‌شود، زیرا این رویداد برای منقضی شدن قراردادهای سه نوع مشتقات مالی استفاده می‌شود.

زمان بروز رویداد Quadruple Witching چه زمانی است؟

قراردادهای گزینه‌های Stop ماهانه منقضی شده و قراردادهای آتی و گزینه شاخص ها معمولاً در سومین جمعه ماه‌های مارس، ژوئن، سپتامبر و دسامبر تسویه می‌شوند.

چرا معامله‌گران به رویداد Quadruple Witching اهمیت می‌دهند؟

زمانی که چندین دسته از مشتقات مالی در یک تاریخ منقضی شوند، حجم معاملات تمایل به افزایش دارد، زیرا گزینه‌های در پول در حین تمرین قرار می‌گیرند و توسط بازارگردانان ردیابی می‌شوند.

چه نوع ناهنجاری‌های قیمت در رویداد Quadruple Witching مشاهده می‌شود؟

یکی از ناهنجاری‌های جالب این است که قیمت یک اوراق بهادار ممکن است به شدت به یک قیمت اجرایی با حجم باز کند، زیرا به دلیل انجام جذب گاما (Gamma Hedging)، فرآیندی که به پین کردن strike معروف است.

پین کردن strike برای معامله‌گران گزینه، خطرات مربوط به پین را فراهم می‌کند، به گونه‌ای که آن‌ها در مورد این که آیا گزینه‌هایی با قیمت اجرایی نزدیک به قیمت بازار در پایان در پول خواهند بود و تمرین خواهند شد، مطمئن نیستند.

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها