الگوهای بازگشتی مهم در بازارهای مالی کدام‌اند؟

تاریخ آخرین بروزرسانی: 8 اکتبر 2023
الگوهای بازگشتی در بازار فارکس یک نقش بسیار مهم و حیاتی را ایفا می‌کنند. این الگوها به صورت مجموعه‌ای از سیگنال‌ها و الصاق‌های قابل تشخیص در نمودارهای قیمتی پیدا می‌شوند و معمولاً به عنوان ابزاری برای تحلیل و پیش‌بینی تغییرات بازار استفاده می‌شوند. دانستن زمان ورود به بازار یکی از مهم‌ترین مهارت‌ها در ترید فارکس است. باید سعی کنیم در ابتدای روند ظاهر شونده وارد بازار شویم تا بتوانیم حرکت قیمت بیشتری را به دست آوریم. یکی از بهترین روش‌ها برای انجام این کار، پیش‌بینی بازگشت‌های محتمل در نمودار است. در این درس، به برخی از الگوهای بازگشتی برتر فارکس که هر تریدر باید بشناسد، خواهیم پرداخت. این مقاله از مجموعه مقالات رایگان آموزش فارکس است، برای دیدن سایر مقالات روی آموزش رایگان فارکس کلیک کنید.  

الگوهای بازگشتی کدام‌اند؟

الگوهای نمودار می‌توانند نشان‌دهنده نگرش خاصی از طرف شرکت‌کنندگان در بازار نسبت به یک جفت ارز باشند. به عنوان مثال، اگر بازیکنان اصلی بازار فکر کنند که یک سطح می‌تواند مقاومت کند و اقدام به حفاظت از آن کنند، احتمالاً در آن سطح یک بازگشت قیمت خواهیم دید. الگوهای بازگشتی فارکس در قالب شکل‌هایی روی نمودار کمک می‌کنند تا مناطق بازگشت با احتمال بالا پیش‌بینی شوند. این شکل‌ها می‌توانند شامل یک شمع تکی، یا یک گروه از شمع‌ها به صورت یک شکل خاص باشند و یا می‌توانند یک الگوی کلاسیک بزرگی در نمودار باشند. هر یک از این الگوهای نمودار پتانسیل بازگشت خاصی دارد که توسط تریدرهای حرفه‌ای برای به دست آوردن مزیتی اولیه ورود به جهت جدید بازار استفاده می‌شود.  

انواع الگوهای بازگشتی نمودار

دو نوع اصلی الگوی بازگشتی روند وجود دارد؛ الگوهای بازگشتی نزولی و الگوهای بازگشتی صعودی.
  • الگوهای بازگشتی صعودی پیش‌بینی می‌کنند که حرکت نزولی فعلی به جهت صعودی برگردد.
  • الگوهای بازگشتی نزولی پیش‌بینی می‌کنند که حرکت صعودی فعلی به جهت نزولی برگردد.
الگوهای بازگشتی

الگوهای بازگشتی

 

بهترین الگوهای بازگشتی شمعی

ما با چهار الگوی شمعی بازگشتی محبوب و موثری که هر تریدر باید بشناسد، شروع خواهیم کرد.  

الگوی شمعی دوجی

شمع دوجی یکی از محبوب‌ترین الگوهای بازگشتی شمعی است و ساختار آن بسیار آسان قابل تشخیص است. ابتدا، شمع دوجی یک الگوی شمع تکی است. شمع دوجی زمانی ایجاد می‌شود که قیمت باز و قیمت بسته در یک دوره یکسان باشند. به این ترتیب، شمع دوجی بدنی ندارد و شبیه یک صلیب است. شمع دوجی ممکن است پس از حرکت طولانی قیمت به وجود آید، یا در برخی موارد هنگامی که بازار بسیار آرام است و هیچ نوسانی وجود ندارد. در هر دو حالت، شمع دوجی در همان جایی که باز شده است یا خیلی نزدیک به آن بسته می‌شود. شمع دوجی معمولاً با عدم قطعیت یا خستگی در بازار مرتبط است. وقتی پس از حرکت طولانی روند شکل می‌گیرد، پتانسیل بازگشت قوی‌ای را نیز می‌تواند ارائه دهد. شمع نمایانگر ناتوانی سواران روند در فشار قیمت در همان جهت است. نیروهای بین خرس‌ها و گاوان شروع به تعادل کردن و در نهایت جهت خود را عوض می‌کنند.  
الگوی شمعی دوجی

الگوی شمعی دوجی

  در مورد فوق، شما می‌بینید که شمع دوجی به عنوان یک سیگنال بازگشتی هابرنشین عمل می‌کند. توجه کنید که عمل قیمتی که به شمع دوجی منجر می‌شود، صعودی است اما فشار به سمت بالا به دلیل شمع دوجی و دو شمع قبل از آن شروع به کاهش می‌کند. پس از ظاهر شدن شمع دوجی، روند برعکس می‌شود و عمل قیمتی به سمت پایین آغاز می‌شود.  

الگوهای شمعی چکش / ستاره ثاقب

الگوی شمعی چکش یک شمع تکی دیگر است که وظیفه بازگشتی را دارد. این شمع شناخته شده است که بدنه‌ای بسیار کوچک، سایه بالای کوچک یا نیست و سایه پایین بسیار بلندی دارد. الگوی چکش تنها به عنوان یک سیگنال بازگشتی معتبر در نظر گرفته می‌شود اگر شمع در طول یک روند نزولی ظاهر شود:  
الگوی چکش

الگوی چکش

  این نقشه به شما شرایطی را نشان می‌دهد که باید برای تایید یک بازگشتی چکش داشته باشید. باید توجه شود که خود شمع چکش ممکن است صعودی یا نزولی باشد و این وظیفه آن را تغییر نمی‌دهد. چهار نوع مشابه از شمع چکش وجود دارد، بستگی به روند و ساختار شمع:  
انواع الگوی چکش

انواع الگوی چکش

  در دو مورد اول، شما با یک روند نزولی روبرو هستید که به یک حرکت قیمتی صعودی تغییر می‌کند. تفاوت بین دو شمع این است که در مورد دوم، سرپیچ بلند در جهت مخالف قرار گرفته است و این تشکیل به نام چکش وارونه معروف است. در دو مورد دوم، ما یک روند صعودی داریم که به روند نزولی تبدیل می‌شود. اگر سایه بلند در سر پایین باشد، شما یک الگوی مرد دار آویز دارید. اگر سایه بلند در سر بالا باشد، شما یک ستاره ثاقب دارید. در هر چهار مورد نیز مهم نیست که شمع بازگشتی صعودی یا نزولی باشد. این وظیفه آن را تغییر نمی‌دهد. حالا بیایید به مثالی از ستاره ثاقب نگاه کنیم:  
الگوی ستاره ثاقب

الگوی ستاره ثاقب

  نمودار بالا به شما یک شمع ستاره ثاقب نشان می‌دهد که بخشی از خانواده بازگشتی چکش است که در بالا توضیح داده شده است. شمع ستاره ثاقب پس از یک روند صعودی ظاهر می‌شود و سایه بلند در سر بالا قرار دارد. الگوی ستاره ثاقب نشانگر برعکس شدن یک روند صعودی موجود است.  

الگوی پوشا

الگوی بعدی که در مورد آن صحبت می‌کنیم الگوی پوشا است. توجه کنید که این یک الگوی دو شمعی است. این بدان معناست که تشکیل دو شمع دارد. تشکیل پوشا شامل یک شمع اولیه است که توسط شمع بعدی کاملاً اینگالف می‌شود. این بدان معناست که بدنه شمع دوم باید بالا و پایین بدنه شمع اول باشد. دو نوع الگوی پوشا وجود دارد - صعودی و نزولی. الگوی پوشا صعودی در انتهای یک روند نزولی ظاهر می‌شود و نشان می‌دهد که روند ممکن است به سمت بالا برعکس شود. شمع اولیه الگوی پوشا صعودی باید صعودی باشد. شمع دوم، شمع پوشا، باید صعودی باشد و باید بدنه شمع اول را به طور کامل شامل شود. ویژگی الگوی پوشا نزولی دقیقاً برعکس است. این در انتهای یک روند صعودی قرار دارد و با یک شمع صعودی آغاز می‌شود که بدنه آن توسط شمع بزرگتر بعدی کاملاً پوشیده می‌شود. لحظه‌ای را برای بررسی این مثال پوشا بالا بگذارید:  
الگوی پوشا

الگوی پوشا

  این نمودار به شما نشان می‌دهد که الگوی پوشا صعودی به چه صورت کار می‌کند. توجه کنید که در مورد ما، دو سایه شمع اول تقریباً تماماً در بدنه شمع دوم قرار دارند. این باعث می‌شود الگو قوی‌تر شود. در این نمودار مشاهده می‌کنیم که قیمت پس از تشکیل الگوی پوشا صعودی بازگشت کرده و به بالا حرکت می‌کند.  

قوانین معامله الگوهای بازگشتی شمعی

برای معامله در قالب الگوهای بازگشتی شمعی، باید چند قانون ساده درباره ورود به معامله، قرار دادن توقف ضرر و دریافت سود را به خاطر بسپارید. در بخش زیر به آنها خواهیم پرداخت: ورود به معامله تأیید هر الگوی بازگشتی شمعی که بحث کرده‌ایم از شمعی است که بعد از تشکیل الگو ظاهر می‌شود. این باید در جهتی که پیش‌بینی کرده‌ایم باشد. پس از پایان این شمع، می‌توانید وارد معامله شوید. در مثال پوشا صعودی بالا، تأیید با شمع کوچک تر و صعودی است که پس از الگو ظاهر می‌شود. می‌توانید در لحظه اتمام این شمع وارد معامله بلند شوید. این رویکرد کنسرفاتیوتر است و بهترین تأیید را ارائه می‌دهد. معامله‌گران پرخاشگر ممکن است در نظر بگیرند که وارد معامله شوند زمانی که بالاترین قیمت نوسان قبلی (در صورت الگوی بازگشتی صعودی) یا پایین‌ترین قیمت نوسان قبلی (در صورت الگوی بازگشتی نزولی) شکسته شود. توقف ضرر هرگز به معامله الگوی بازگشتی شمعی بدون دستور توقف ضرر وارد نشوید. باید دستور توقف را در فاصله‌ای کمی فراتر از سطح نوسان اخیر الگوی شمعی که در حال معامله آن هستید قرار دهید. بنابراین، اگر به صورت بلند معامله می‌کنید، توقف شما باید در زیرترین نقطه الگوی شما قرار گیرد. اگر شما به صورت کوتاه معامله می‌کنید، توقف شما باید در بالاترین نقطه الگو قرار گیرد. به یاد داشته باشید که این قانون شامل سایه‌های شمع‌ها نیز می‌شود. دریافت سود حداقل حرکت قیمتی که باید هدف خود را در زمان معامله الگوی بازگشتی شمعی بگذارید، برابر با اندازه الگوی واقعی است. کمینه هدفی که باید پیش‌بینی کنید، برابر با بالاترین و پایین‌ترین نقطه الگو (شامل سایه‌ها) است و این فاصله را از انتهای الگو شروع کنید. این حداقل هدفی است که باید پیش‌بینی کنید. اگر بعد از رسیدن به این سطح، تصمیم بگیرید در معامله بمانید و برای سود بیشتر ادامه دهید، می‌توانید معامله را با استفاده از قوانین عملکرد قیمت مدیریت کنید.  

محبوب ترین الگوهای بازگشتی نمودار

حالا به سمت الگوهای کلاسیک نموداری که پتانسیل بازگشت قیمت را دارند برویم. دو تا از محبوب‌ترین و مؤثرترین الگوهای بازگشتی این دسته شامل الگوی دو قله / دو دره و الگوی سر و شانه هستند.  

دو قله و دو دره

ما با الگوهای بازگشتی دو قله شروع می‌کنیم. این الگو شامل دو نوک در نمودار قیمت است. این نوک‌ها یا در همان سطح مقاومت قرار دارند یا نوک دوم کمی پایین‌تر است. الگوی دو قله به طور معمول شبیه حرف "M" به نظر می‌رسد. دو قله دارای الگوی بازگشتی خود است که به آن دو دره می‌گویند. این الگو شامل دو کف است که یا در همان سطح پشتیبانی قرار دارند یا کف دوم کمی بالاتر است. الگوی دو دره به طور معمول شبیه حرف "W" به نظر می‌رسد. این الگوها معمولاً باعث بازگشت عملکرد قیمت می‌شوند. بیایید الگوی دو قله را در یک نمودار قیمت ببینیم:  
الگوی دو قله و دو دره

الگوی دو قله و دو دره

  توجه کنید که ما یک الگوی دوگانه بالا داریم و اینکه قله دوم کمی پایین‌تر از قله اول است. این یک وقوع معمول با الگوی دوگانه بالا است. تأیید الگوی بازگشتی دوگانه بالا در لحظه‌ای است که قیمت بازه بین دو قله را شکست می‌دهد. این سطح با خط آبی در نمودار مشخص شده و به آن خط مشخصه یا خط سیگنال می‌گویند. سفارش توقف ضرر در معامله دوقلو بالا باید به طور مستقیم بالای قله دوم قرار داده شود. هدف حداقل دو قله برابر فاصله بین گردن و خط مرکزی است که دو قله را به هم متصل می‌کند. الگوی دو قله پایین به طرز کاملاً مشابهی به نظر می‌رسد و عملکرد می‌کند، اما همه چیز به صورت برعکس است. بنابراین، دو قله پایین روند مخالف را برعکس می‌کند و باید در جهت صعودی معامله شود.  

سر و شانه‌

الگوی سر و شانه‌ یکی از الگوهای بازگشتی بسیار جالب و منحصر به فرد است. شکل الگو به درستی به نام خودش نامگذاری شده است زیرا در واقع شبیه به یک سر با دو شانه است. این الگو در طول یک روند صعودی شکل می‌گیرد و یک قله را ایجاد می‌کند - اولین شانه. پس از یک اصلاح، قیمت عملکردی یک قله بالاتر را ایجاد می‌کند - سر. پس از اصلاح دیگر، قیمت یک قله سوم را ایجاد می‌کند که پایین‌تر از سر است - دومین شانه. بنابراین، ما دو شانه و یک سر در وسط داریم. البته، الگوی بازگشتی سر و شانه‌ معادل برعکس خود را دارد که روندهای نزولی را به صعودی تبدیل می‌کند. این الگو به عنوان الگوی سر و شانه‌ برعکس شده شناخته می‌شود. حالا به شما نشان می‌دهم که الگوی سر و شانه‌ در یک نمودار واقعی چگونه به نظر می‌رسد.  
الگوی سر و شانه‌

الگوی سر و شانه‌

  در نمودار بالا می‌بینیم که قیمت قبل از شکل سر و شانه‌ افزایش می‌یابد. این یک ویژگی مهم برای یک الگوی معتبر سر و شانه‌ است. تایید الگو زمانی اتفاق می‌افتد که قیمت خطی را که از دو کف در هر دو طرف سر عبور می‌کند شکست می‌دهد. این خط را خط گردن می‌نامیم و در نمودار ما به رنگ آبی مشخص شده است. وقتی قیمت خط گردن را شکست می‌دهد، یک سیگنال تجارت بازگشتی دریافت می‌کنید. در این حالت می‌خواهید تجارت خود را به سمت کوتاه آغاز کنید. باید سفارش توقف ضرر خود را بالای آخرین شانه الگو - شانه راست - قرار دهید. سپس برای حداقل حرکت قیمتی معادل فاصله بین قله سر و خط گردن تجارت خود را انجام دهید. الگوی سر و شانه‌ی برعکس نسخه بازگشتی الگوی سر و شانه‌ است. این الگو پس از یک روند نزولی ایجاد می‌شود، سه کف را همانند سر و شانه‌ ایجاد می‌کند و روند را معکوس می‌کند. باید به سمت صعودی تجارت شود.  

استراتژی بازگشتی فارکس

هنگام استفاده از یک سیستم تجارت بازگشتی، همیشه ایده خوبی است که منتظر تایید الگو باشید. در ادامه، من پنج تجارت بازگشتی را برای شما توضیح خواهم داد.  
۵ معامله پتانسیلی بازگشتی

۵ معامله پتانسیلی بازگشتی

  تصویر بالا نمودار H4 جفت ارز دلار آمریکا / ین ژاپن برای سپتامبر ۲۰۱۶ است. در این نمودار ۵ معامله پتانسیلی بر اساس یک استراتژی معامله بازگشتی با استفاده از نمودار شمعی و الگوهای نمودار نشان داده شده است. هر یک از معاملات با یک شماره سیاه در زمان شروع معامله مشخص شده‌اند. معامله اول وقتی رخ می‌دهد که ما یک شمع چکشی کوچک دریافت می‌کنیم که بعداً توسط یک شمع صعودی تأیید می‌شود. توجه کنید که پس از شمع تأییدی، قیمت به سرعت هدف حداقل الگو را تکمیل می‌کند. سپس ما یک شمع مرد دار آویز بزرگ (به دلیل آنکه پس از یک افزایش رخ می‌دهد) می‌بینیم، اما شمع بعدی صعودی است که هیچ تأییدی برای انعکاس نمی‌دهد. بنابراین، این الگو باید نادیده گرفته شود. به زودی، عملکرد قیمت یک الگوی سر و شانه ایجاد می‌کند. در بالای دوش آخر، ما یک الگوی مرد دار آویز دیگر می‌بینیم که این بار تأیید و تکمیل می‌شود. این یک فرصت دیگر خوب برای معامله است. سفارش توقف ضرر باید بالای بالای سایه بالایی مرد دار آویز قرار داده شود. این معامله در واقع با تأیید الگوی بزرگ سر و شانه قابل گسترش است. به سادگی معامله مرد دار آویز را با همان سفارش توقف ضرر نگه دارید تا عملکرد قیمت به فاصله‌ای برابر با اندازه ساختار سر و شانه حرکت کند که توسط حرکت اندازه‌گیری شده است. می‌توانید معامله را بعد از تکمیل هدف در پایان پیکان بزرگ انجام دهید. سپس قیمت تجمع می‌کند و یک الگوی دو دره را ایجاد می‌کند - فرصت دیگری برای معامله عالی. می‌توانید دلار آمریکا / ین را خریداری کنید وقتی قیمت خط مافوق افقی بنفش را رد می‌کند. سفارش توقف باید در زیر دومین کف الگو قرار گیرد که در تصویر نشان داده شده است. شما معامله را تا تکمیل اندازه الگو نگه می‌دارید. عملکرد قیمت در ادامه برعکس می‌شود و حرکتی نزولی شروع می‌شود. در مسیر پایین، ما یک شمع چکش در مستطیل خاکستری می‌بینیم. با این حال، شمع بعد از چکش نزولی است که تأییدی برای اعتبار الگو نمی‌دهد. به همین دلیل، این شمع چکش باید نادیده گرفته شود. فرصت معاملاتی بعدی پس از یک نوسان قیمت به سمت بالا می‌آید. در مستطیل آخر آبی، یک الگوی شمع ستاره ثاقب با سایه بالای بسیار بزرگ دیده می‌شود. این باعث افزایش قابلیت اطمینان الگو می‌شود. می‌توانید یک معامله کوتاه را در هنگام تکمیل شمع نزولی برای تأیید الگوی ستاره شوتینگ باز کنید، یا اگر می‌خواهید ورودی متهاجمانه‌تری داشته باشید، می‌توانید در هنگام بیرون رفتن از کمینه شمع ستاره شوتینگ کوتاه وارد شوید. سفارش توقف ضرر باید بالای سایه بالایی شمع قرار گیرد. سپس می‌خواهید معامله را حداقل تا حرکت قیمت برابر با اندازه ستاره شوتینگ نگه دارید.  

خلاصه الگوهای بازگشتی

الگوهای بازگشتی فارکس الگوهای نموداری شمعی روی نمودار هستند که شامل یک یا چند شمع یا الگوهای نمودار بزرگتری است که تغییر جهت قیمت را پیش‌بینی می‌کنند. هر الگوی نمودار دارای یک عامل حسی جمعی است که می‌تواند به یک معامله‌گر در تخمین زدن نوسانات قیمتی کمک کند. دو نوع الگوی نمودار بازگشتی وجود دارد:
  • الگوهای بازگشتی نمودار صعودی - جهت نزولی را برمیگردانند و جهت صعودی را آغاز می‌کنند.
  • الگوهای بازگشتی نمودار نزولی- جهت صعودی را برمیگردانند و جهت نزولی را آغاز می‌کنند.
بهترین الگوهای نمودار شمعی بازگشتی عبارتند از:
  • دوجی - قیمت در هر جایی که باز شده است بسته شده و یک شمع بدون بدن ایجاد می‌کند.
  • چکش - دارای بدن کوچک، یک سایه بزرگ و یک سایه کوچک دیگر است. چهار نوع متفاوتی از شمع چکش وجود دارد که بسته به روند قبلی و موقعیت شمع متفاوت است.
  • پوشا - از دو شمع تشکیل شده است - یک شمع کوچک و یک شمع دیگر که بدن آن کاملاً بدن شمع اول را می‌پوشاند. یک پوشا صعودی و یک پوشا نزولی وجود دارد.
بهترین الگوهای بازگشتی نمودار عبارتند از:
  • دو قله و دو دره - قیمت دو قله را در سطح مقاومت تقریباً یکسان ایجاد می‌کند. بعد از آن، قیمت احتمالاً یک حرکت نزولی را آغاز می‌کند. معادل بازگشتی این الگو دوگانه پایین است.
  • سر و شانه - قیمت یک قله، یک قله بالاتر و یک قله پایین‌تر ایجاد می‌کند. بعد از آن، قیمت احتمالاً یک حرکت نزولی را آغاز می‌کند. معادل بازگشتی این الگو سر و شانه معکوس است.
  • در استفاده از استراتژی بازگشتی فارکس، شما می‌خواهید یک معامله را با تأییدیه الگو باز کنید و حداقل بهره‌برداری از تخمین قیمت حداقل بر اساس ساختار الگو نگه دارید.
 
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها