چگونه الگوی گوه افزایشی را شناسایی و تفسیر کنیم؟

تاریخ آخرین بروزرسانی: 28 مارس 2023
گوه افزایشی یک الگوی تحلیل تکنیکال است که نشان دهنده بازگشت روند است و اغلب در بازارهای نزولی دیده می شود. این الگو زمانی روی نمودارها نشان داده می شود که قیمت به سمت بالا حرکت می کند و کف ها و سقف های پیووت (برگشتی) به سمت یک نقطه واحد به نام نوک گوه یا راس، همگرا می شوند. زمانی که تشکیل گوه با کاهش حجم معاملات همراه باشد، می تواند سیگنالی برای تغییر روند و ادامه بازار نزولی باشد. در مقاله امروز آموزش فارکس، الگوی گوه افزایشی را با هم مرور می‌کنیم و آن را با استفاده از مثالی به کار می‌بریم تا نحوه کاربرد آن را نشان دهیم. هر چند این مثال از گذشته گرفته شده است، اما مکانیسم نحوه شناسایی و معامله این الگو امروزه نیز به همان صورت است. سرفصل‌ها
  • گوه افزایشی یک الگوی نمودار تکنیکال است که برای شناسایی برگشت های احتمالی روند از آن استفاده می‌شود.
  • این الگو به صورت یک نمودار با شیب افزایشی با دو خط روند همگرا شونده ظاهر می شود.
  • این الگو معمولاً با کاهش حجم معاملات همراه است.
  • گوه ها می توانند در جهت صعودی یا نزولی ایجاد شوند.
  • یک گوه افزایشی اغلب یک الگوی نموداری نزولی در نظر گرفته می شود که نشان دهنده شکست یا بریک اوت احتمالی از سمت پایین است.

الگوی گوه افزایشی

در این الگو از دو خط روند (یکی برای ترسیم دو یا چند نقطه پیووت سقف و دیگری برای اتصال دو یا چند نقطه پیووت کف) استفاده می شود. همگرایی این خطوط به سمت راست و بالای نمودار آشکار است (شکل زیر را ببینید).
الگوی گوه افزایشی

الگوی گوه افزایشی

الگوی گوه افزایشی ظاهری شبیه به پرچم نزولی دارد (شکل زیر). شکل زیر یک گوه افزایشی را بر روی نمودار 60 دقیقه ای نشان می دهد، در حالی که الگوی نموداری نزولی بر روی نمودار روزانه شکل بالا مشهود است.  
الگوی گوه افزایشی در نمودار ساعتی

الگوی گوه افزایشی در نمودار ساعتی

در طول شکل گیری این الگو، چند اندیکاتور وجود دارد که می توان از آنها برای تعیین اینکه آیا این الگو یک الگوی گوه افزایشی واقعی است یا هویت آن جعلی است، استفاده کرد. همانطور که این ساختار پیش می رود و تکمیل می شود، اگر حجم رو به کاهش باشد، یک سیگنال مطلوب است. دلیل آن این است که چنین چیزی واگرایی بین قیمت و حجم را نشان می دهد و شواهدی را اضافه می کند مبنی بر اینکه ممکن است برگشت قیمت قریب الوقوع باشد. نشانه دوم این است که ببینیم این اصلاح یا برگشت نسبت به ابتدای روند نزولی تا کجا پیشروی کرده است. اگر حرکت یا نوسان بسیار بالاتر از سطح فیبوناچی 50٪ پیشروی کرده باشد، این الگو ممکن است یک الگوی معتبر نباشد. اگر همچنان زیر آن سطح باشد، الگو همچنان معتبر است.

یک مورد تاریخی از گوه افزایشی

در روزهای پس از سقوط بزرگ بازار که در 27 فوریه 2007 آغاز شد، بازار به ریزش خود ادامه داد تا اینکه در 5 مارس 2007 به پایین ترین سطح خود رسید. از آن روز به بعد، یک بهبود کلی در بازار آغاز شد که در روزهای بعد ادامه یافت. معاملات آتی e-mini در شاخص راسل 2000 توجه همگان را جلب می کرد و الگویی را نشان می داد که بسیاری از تحلیل گران تکنیکال بلافاصله آن را یک پرچم نزولی یا الگوی گوه افزایشی می دانستند.
پرچم نزولی پس از سقوط بزرگ بازار

پرچم نزولی پس از سقوط بزرگ بازار

شکست از پایین الگوی گوه افزایشی

یکی از چیزهایی که معامله گران باتجربه در مورد الگوی گوه افزایشی دوست دارند این است که وقتی بریک اوت یا شکست از پایین اتفاق می افتد، قیمت خیلی سریع به هدف می رسد. بر خلاف سایر الگوها، که در آنها باید قبل از انجام معامله یک تأیید از سوی سایر اندیکاتورها گرفته شود، گوه ها اغلب نیازی به تأیید ندارند. آنها معمولاً می شکنند و به سرعت تا اهداف خود می ریزند. هدف‌ ها (حد سود) معمولاً در ابتدای خط روند بالایی یا اولین نقطه پیووت سقف که خط روند وصل شده است قرار می گیرند. در مثال ما، هدف یا حد سود روی 773.69 تعیین شده بود. شکل زیر نشان می دهد که پوزیشن فروش زمانی گرفته شد که قیمت خط روند پایینی را در 786.0 شکست، (در قیمت بسته شدن کندلی که خط روند را شکست). تنها شش ساعت طول کشید تا قیمت به هدف برسد، (در مقایسه با این نکته که روزها طول کشید تا قبل از شکست، الگو بتواند شکل بگیرد).
شکست از پایین گوه افزایشی

شکست از پایین گوه افزایشی

در این مثال، شناسایی صحیح یک گوه افزایشی، شانس و احتمال را به سمت ما بر می گرداند و خوشبختانه، معامله به قیمت هدفی که در شکل زیر در زیر نشان داده شده است، رسید.
تارگت زدن گوه افزایشی

تارگت زدن گوه افزایشی

نتیجه شکل زیر نتیجه نهایی را پس از رسیدن به قیمت هدف نشان می دهد. اگرچه شاخص به حرکت نزولی خود ادامه داد، اما ما از پوزیشن خارج شدیم و به دنبال شناسایی الگوی گوه‌ افزایشی دیگر رفتیم.
خروج از پوزیشن

خروج از پوزیشن

آیا گوه افزایشی صعودی است یا نزولی؟

یک الگوی گوه افزایشی عموماً یک سیگنال نزولی است زیرا نشان ‌دهنده بازگشت احتمالی قیمت در طول یک روند صعودی است. الگوهای گوه افزایشی نشان دهنده احتمال کاهش قیمت ها پس از شکست خط روند پایینی است.

گوه های افزایشی تا چه میزان قابل اعتماد هستند؟

سودمندی بلند مدت الگوهای تکنیکال همچون گوه ها مورد بحث است. تحقیقات نشان می دهند که الگوهای گوه اندیکاتورهای با ثباتی هستند، اگرچه هیچ سیگنال تضمین شده واحدی برای نقطه ورود یا خروج وجود ندارد.

گوه افزایشی به چه معناست؟

یک الگوی گوه افزایشی اغلب یک الگوی نموداری نزولی در نظر گرفته می‌شود که به برگشت قیمت پس از یک روند صعودی اشاره دارد. اعتقاد بر این است که یک گوه افزایشی نشان دهنده یک شکست قریب الوقوع از سمت پایین است. همچون سایر گوه‌ها، الگو در ابتدا عریض و به سمت پایین شروع می‌شود و با بالا رفتن قیمت و باریک شدن رنج معاملاتی الگو منقبض می ‌شود. با این حال، این اندیکاتور عکس گوه کاهشی است که نشان دهنده صعود احتمالی است. [elementor-template id="52272"]

سخن پایانی

گوه های افزایشی نسبت ریسک/پاداش نسبتاً پایینی دارند و در نتیجه محبوب معامله گران تکنیکال هستند. الگوهای جعلی یا الگوهای کاذب زیادی وجود دارد که ممکن است با لباس گوه های افزایشی ظاهر شوند که سرمایه گذاران مراقب باید آنها باشند. تنها راه برای تمییز دادن یک الگوی گوه افزایشی واقعی از یک گوه کاذب، پیدا کردن واگرایی در قیمت/حجم است و اطمینان از این است که الگو همچنان زیر 50% فیبوناچی اصلاح است. همانطور که این مثال قدیمی نشان می دهد، زمانی که شکست از پایین اتفاق می افتد، هدف بعدی معمولاً خیلی سریع به دست می آید. منبع این مقاله: اینوست پدیا
آواتار سپیده خوشرو

سپیده خوشرو

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها