خانه | آموزش فارکس مباحث تکمیلی | دارایی بدون ریسک چیست؟ چگونه باید از آن استفاده کرد؟

دارایی بدون ریسک چیست؟ چگونه باید از آن استفاده کرد؟

دارایی بدون ریسک چیست؟

کانال تلگرام ما

دارایی بدون ریسک دارایی است که مقدار مشخصی بازده در آینده خواهد داشت. در بازار فارکس اوراق بهادار دولتی نوعی دارایی بدون ریسک هستند که نرخ بهره تضمین شده دارند زیرا توسط دولت، ادارات دولتی و بانک‌ها پشتیبانی می‌شوند.

سرمایه‌گذاری روی دارایی بدون ریسک تا حد بسیار زیادی مطمئن است پس بازدهی این دارایی‌ به نرخ بهره جاری بازار بسیار نزدیک است. البته درست است که هیچ دارایی بدون ریسکی وجود ندارد اما میزان ریسک اوراق بهادار دولتی آنقدر پایین است که می‌توان این اوراق را جزو دارایی بدون ریسک در نظر گرفت.

دارایی بدون ریسک چیست؟

دارایی بدون ریسک، بازدهی تضمین‌شده‌ای است که کسی اکنون آن را می‌پذیرد، و بیخیال امتحان کردن شانس خود برای بازدهی بالاتر، اما غیر تضمینی در آینده می‌شود. به عبارت دیگر، دارایی بدون ریسک، مقدار وجه تضمین شده است که فرد آن را به اندازه یک دارایی ریسکی، مطلوب می‌داند.

نکات کلیدی:

⦁ دارایی بدون ریسک نشان دهنده مقدار پول تضمین شده ای است که یک سرمایه گذار اکنون می‌پذیرد و روی دریافت بازدهی بالاتر در آینده ریسک نمی‌کند.
⦁ دارایی بدون ریسک بین سرمایه‌گذاران بر اساس میزان تحمل ریسک آنها متفاوت است، و یک فرد بازنشسته دارایی بدون ریسک بالاتری خواهد داشت زیرا تمایل کمتری به ریسک کردن با پس انداز بازنشستگی خود دارد.
⦁ دارایی بدون ریسک ارتباط نزدیکی با مفهوم صرف ریسک سهام دارد. صرف ریسک سهام عبارتست از میزان بازدهی اضافی که سرمایه‌گذار برای انتخاب یک سرمایه گذاری پر ریسک نسبت به سرمایه‌گذاری مطمئن خواهان است.

دارایی بدون ریسک
دارایی بدون ریسک

دارایی بدون ریسک به ما چه می گوید؟

سرمایه‌گذاران باید برای جبران این احتمال که ممکن است پول خود را پس نگیرند، ریسکی را بپذیرند و هر چه ریسک بالاتر باشد، ریسکی که سرمایه‌گذار انتظار دارد بیش از میانگین دریافت کند بالاتر خواهد بود.

اگر سرمایه‌گذار باید بین اوراق قرضه دولتی امریکا با سود 3 درصد و اوراق قرضه شرکتی با سود 8 درصد یکی را انتخاب کند و اوراق قرضه دولتی را انتخاب کند، اختلاف بازدهی این دو دارایی بدون ریسک است. شرکت باید به چنین سرمایه‌گذاری بازدهی بالقوه بیش از 8 درصد از اوراق قرضه خود را ارائه دهد تا او را متقاعد به خرید کند.

شرکتی که به دنبال سرمایه‌گذار است می‌تواند از دارایی بدون ریسک به عنوان مبنایی برای تعیین اینکه چقدر بیشتر باید بپردازد تا سرمایه‌گذاران را متقاعد کند که گزینه پرریسک‌تر را در نظر بگیرند، استفاده کند. دارایی بدون ریسک برای هر سرمایه گذار متفاوت است زیرا هر سرمایه‌گذار میزان تحمل ریسک خاصی دارد.

این مقاله برای شما مفید است:   تعادل ریسک سرمایه گذاری چیست؟ چه استراتژی هایی دارد؟
بیشتر بخوانید: بروکرهای مورد تایید تجارت فارکس

برای عضویت در کانال تلگرام ما روی آیکن تلگرام کلیک کنید

با عضویت در کانال تلگرام ما قادر خواهید بود تا همواره از آخرین بروزرسانی ها و مطالب تجارت فارکس مطلع باشید

درجه اطمینان دارایی بدون ریسک

از آن‌جا که در دارایی بدون ریسک، میزان ریسک کم است، بازدهی آن‌ را به عنوان یک مبنا برای تعیین نرخ بهره رسمی در اقتصاد مورد استفاده قرار می‌دهند. به بیان دیگر به دلیل آن‌که ریسک سرمایه‌گذاری در چنین دارایی‌هایی بسیار اندک و ناچیز است، این سرمایه‌گذاری‌ها درجه اطمینان بالایی دارند.

به همین دلیل است که بازده نرخ دارایی بدون ریسک، بسیار نزدیک به نرخ بهره جاری است. با این‌همه اوراق بدون ریسک حفاظتی در برابر تورم ندارند. درست است که روند سرمایه‌گذاری مجدد در آن‌ها بسیار قابل‌ پیش‌بینی است اما در شرایط تورمی این دارایی‌ها هم دارای ریسک هستند.

اسناد سه ماهه خزانه‌داری ایالات متحده یک نماینده خوب برای نرخ بهره بدون ریسک است زیرا بازار عملاً هیچ شانسی برای عدم تعهد دولت ایالات متحده به تعهدات خود در نظر نمی‌گیرد. اندازه بزرگ و نقدینگی عمیق بازار در تضمین این اطمینان نقش مهمی دارد.

با این حال، سرمایه‌گذار خارجی که دارایی‌هایش به صورت دلار نیست، هنگام سرمایه‌گذاری در اسناد خزانه‌داری ایالات متحده متحمل ریسک ارز می‌شود. این ریسک را می‌توان از طریق قرارداد تضمین نرخ ارز و اختیار خرید پوشش داد اما همچنان بر نرخ بازده تأثیر می‌گذارد.

اسناد کوتاه‌مدت دولتی سایر کشورهای دارای رتبه بالا، مانند آلمان و سوئیس، برای سرمایه‌گذارانی که دارایی‌هایشان به یورو یا فرانک سوئیس (CHF) است، نرخ بدون ریسک ارائه می‌کند.

سرمایه‌گذاران ساکن کشورهای دارای رتبه پایین‌تر منطقه یورو مانند پرتغال و یونان، می‌توانند بدون متحمل شدن ریسک ارزی در اوراق قرضه آلمان سرمایه‌گذاری کنند. در مقابل، سرمایه‌گذاری که دارایی‌هایش به روبل روسیه است نمی‌تواند بدون متحمل شدن ریسک ارزی در اوراق قرضه کشورهای دارای رتبه بالا سرمایه‌گذاری کند.

مثال برای نحوه استفاده از دارایی بدون ریسک

ایده دارایی بدون ریسک را می‌توان برای جریان نقدی حاصل از سرمایه‌گذاری به کار برد. جریان نقدی در دارایی بدون ریسک، همانطور که از نام آن پیداست جریان نقدی بدون ریسک است که سرمایه‌گذار یا مدیر آن را برابر با یک جریان نقدی مورد انتظار دیگر می‌داند که گرچه دارای بازده بالاتر است، اما پر ریسک است.

فرمول محاسبه جریان نقدی دارایی بدون ریسک به شرح زیر است:

این مقاله برای شما مفید است:   چگونگی کارکرد آپشن فروش
فرمول جریان نقدی دارایی بدون ریسک
فرمول جریان نقدی دارایی بدون ریسک

صرف ریسک برابر است با (نرخ بازده تعدیل شده با ریسک) منهای (نرخ بدون ریسک). جریان نقدی مورد انتظار از طریق محاسبه ارزش دلاری احتمال هر جریان نقدی مورد انتظار و جمع کردن آنها با هم بدست می آید.

به عنوان مثال، تصور کنید که یک سرمایه‌گذار باید از بین جریان نقدی تضمینی 10 میلیون دلاری یا گزینه‌ای با انتظارات زیر یکی را انتخاب کند:

⦁ 30 درصد احتمال دریافت 7.5 میلیون دلار
⦁ 50 درصد احتمال دریافت 15.5 میلیون دلار
⦁ 20 درصد احتمال دریافت 4 میلیون دلار

بر اساس این احتمالات، جریان نقدی مورد انتظار این سناریو عبارت است از:

فرض کنید نرخ بازده تعدیل شده با ریسک استفاده شده برای تنزیل این گزینه برابر با 12 درصد و نرخ بدون ریسک 3 درصد است. بنابراین، صرف ریسک برابر با (12٪ – 3٪)، یا 9٪ است. با استفاده از معادله فوق، این فرمول به صورت خواهد بود:

فرمول دارایی بدون ریسک با احتساب صرف ریسک
فرمول دارایی بدون ریسک با احتساب صرف ریسک

 

بر این اساس، اگر سرمایه‌گذار ترجیح می‌دهد ریسک نکند، باید هر گونه گزینه تضمین‌شده به ارزش بالای 9.908 میلیون دلار را بپذیرد.

جمع‌بندی

همان‌گونه که در ابتدا بیان کردیم، ریسک سرمایه‌گذاری همیشه وجود دارد و نمی‌توان یک دارایی را یافت که ریسک در آن صفر باشد. تنها کاری که می‌توان کرد، سرمایه‌گذاری روی دارایی‌هایی است که ریسک آن‌ها کمتر از سایر دارایی‌هاست.

افراد معمولا یا ریسک‌پذیر هستند یا ریسک‌گریز. آن‌ها که ریسک‌پذیرند، بازدهی بالاتری را با پذیرش ریسک بیشتر انتظار دارند. دسته دیگه افراد ریسک‌گریز هستند که بازده کمتری را توقع دارند ولی ریسک سرمایه‌گذاری آن‌ها نیز کمتر است.

این افراد معمولا سراغ دارایی بدون ریسک می‌روند. منظور از بدون ریسک دارایی‌هایی است که ریسک در آن‌ها نزدیک به صفر است. البته افرادی که ریسک‌پذیر هستند هم می‌توانند به منظور مدیریت و کنترل ریسک و هم‌چنین تنوع‌بخشی به سبد سهام خود، بخشی از پرتفوی خود را به این دارایی‌ها اختصاص دهند.

منبع این مقاله: اینوست پدیا

5/5 - (1 امتیاز)
تیتر مباحث
  برای شروع تولید فهرست مطالب ، یک هدر اضافه کنید

  ❤️ بخشهای محبوب ❤️

  آموزش فارکس
  آموزش فارکس
  بروکر فارکس
  بروکر فارکس

  بروکرهای فارکس محبوب در ایران

  amarkets broker
  amarkets broker

  بروکر محبوب از نظر ارائه خدمات

  ✔️ محبوبیت روز افزون و خدمات نوین

  capitalxtend broker
  capitalxtend broker

  بروکر محبوب از نظر پشتیبانی

  ✔️ محبوبیت بدلیل پشتیبانی فعال

  alpari broker
  alpari broker

  بروکر محبوب از نظر سابقه

  ✔️ محبوبیت چند دهه میان ایرانیان

  errante broker

  بروکر محبوب از نظر اسپرد و کارمزد

  ✔️ محبوبیت بخاطر اسپرد و کارمزد اندک

  اشتراک در
  اطلاع از
  0 نظرات
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  مشاهده همه دیدگاه ها