خانه | آموزش فارکس مباحث تکمیلی | هرم ریسک سرمایه گذاری چیست؟ چگونه از این ابزار استفاده کنیم؟

هرم ریسک سرمایه گذاری چیست؟ چگونه از این ابزار استفاده کنیم؟

هرم ریسک سرمایه گذاری چیست؟

کانال تلگرام ما

هرم ریسک سرمایه گذاری یک ابزار تخصیص دارایی است. پس از اینکه با توجه به دو فاکتور افق زمانی و پیشتوانه مالی میزان ریسک پذیری سبد سرمایه‌گذاری خود را تعیین کردید می‌توانید با رویکرد هرم ریسک سرمایه گذاری دارایی خود را سر و سامان دهید.

دارایی‌هایی که کف هرم ریسک سرمایه گذاری قرار می‌گیرند ریسک کمتر و بازدهی تضمین شده‌تری دارند در نتیجه از دارایی‌هایی که در طبقات بالاتر هرم قرار دارند پشتیبانی می‌کنند. در بالاترین قیمت هرم دارایی‌های پرریسک مانند سهام رشدی قرار می‌گیرند که می‌توانند بازدهی سبد سرمایه گذاری شما را بالاتر ببرند.

احتمالا با مفهوم ریسک-پاداش آشنا هستید. هر چه ریسک یک سرمایه‌گذاری بیشتر باشد، بازده احتمالی بالاتر خواهد بود. اما بسیاری از سرمایه گذاران حقیقی نمی دانند که چگونه می توانند سطح ریسک مناسب برای سبد سرمایه گذاری خود را تعیین کنند.

در مقاله امروز از آموزش فارکس یک چارچوب کلی بر اساس هرم ریسک سرمایه گذاری ارائه می‌شود که هر سرمایه گذار می‌تواند برای ارزیابی سطح مناسب ریسک پذیری و نحوه ارتباط این سطح با سایر سرمایه‌ گذاری‌ها از آن استفاده کند.

آنچه خواهید آموخت:

 • هرم ریسک سرمایه گذاری یک استراتژی تخصیص دارایی است که به موجب آن دارایی های کم ریسک همچون پول نقد و اوراق خزانه در بخش پایینی هرم قرار می گیرند و تخصیص های کوچکتر به دارایی های پرریسک تر همچون سهام در بالای هرم ریسک سرمایه گذاری قرار می گیرند.
 • وسط هرم ریسک سرمایه گذاری نشان دهنده دارایی های با ریسک متوسط همچون اوراق قرضه شرکتی و سهام با بنیاد قوی است.
 • ساختار هرمی حاصل باید ریسک و پاداش را بر اساس افق زمانی فرد سرمایه گذار، میزان دارایی او و تحمل ریسک او با هم متعادل کند.

مفهوم ریسک-بازده (Risk-Reward)

ریسک-بازده نوعی تاخت زدن است. تاخت زدنِ تقریباً هر چیزی که می‌توان با آن بازده ایجاد کرد. هر زمان که در چیزی سرمایه گذاری می‌کنید، یک ریسک وجود دارد، چه بزرگ و چه کوچک. ریسک اینکه که ممکن است نتوانید پول خود را پس بگیرید. یا ریسک اینکه سرمایه گذاری ممکن است شکست بخورد.

برای تحمل این ریسک، شما انتظار مقدار بازدهی را دارید که بتواند ضررهای احتمالی را جبران کند. در اصل، هر چه ریسک بالاتر باشد، باید در ازای “باز گذاشتن سرمایه گذاری خود” بازدهی بالاتری دریافت کنید و هر چه ریسک پایین تر باشد، به طور متوسط باید بازدهی پایین تری دریافت کنید.

در مورد اوراق بهادار، می‌توانیم نموداری از انواع مختلف اوراق بهادار و پیشینه ریسک/بازده آنها را ایجاد کنیم.

مفهوم ریسک و بازده در اوراق بهادار
مفهوم ریسک و بازده در اوراق بهادار

اگرچه این نمودار به هیچ وجه علمی نیست، اما می‌تواند راهنمایی باشد که سرمایه گذاران می‌توانند برای انتخاب سرمایه گذاری‌های مختلف از آن استفاده کنند. در قسمت بالای این نمودار، گرچه سرمایه‌گذاری‌هایی قرار دارند که ریسک بالاتری دارند، اما ممکن است بازدهی بالقوه بالاتری به سرمایه‌گذاران ارائه دهند. در بخش پایین تر، سرمایه گذاری های بسیار ایمن تر و مطمئن تری وجود دارد، اما این سرمایه گذاری ها پتانسیل کمتری برای ارائه بازدهی بالا دارند.

این مقاله برای شما مفید است:   ریسک ریورسال: تعریف❤️ نحوه عملکرد

تعیین ترجیحات ریسک پذیری

انواع مختلفی از سرمایه گذاری جهت انتخاب وجود دارد. اما چگونه یک سرمایه گذار مشخص می‌کند که چقدر ریسک را می‌تواند تحمل کند؟ چنین چیزی برای هر فرد متفاوت است، و طراحی و بکارگیری یک مدل ثابت و قابل اجرا که به درد همه افراد بخورد سخت است.

اما دو نکته مهم هست که هنگام تصمیم گیری در مورد میزان ریسکی که می خواهید متقبل شوید باید در نظر بگیرید:

افق زمانی: پیش از انجام هر گونه سرمایه گذاری، همیشه باید میزان زمانی که در اختیار دارید را برای خود مشخص کنید. در طول این بازه زمانی حق بستن پوزیشن سرمایه گذاری خود را ندارید. اگر امروز 20000 دلار برای سرمایه گذاری در اختیار دارید اما سال آینده برای پیش پرداخت خانه به آن نیاز دارید، شاید سرمایه گذاری چنین پولی در سهام پر ریسک استراتژی مناسبی نباشد.

هر چه یک سرمایه گذاری پر ریسک‌تر باشد، نوسانات یا تلاطم قیمت آن بیشتر می‌شود. خلاصه اگر افق زمانی شما نسبتاً کوتاه باشد، شاید مجبور شوید اوراق بهادار خود را با ضرر قابل توجهی بفروشید. اگر افق زمانی خود را بلند تر قرار دهید، سرمایه‌گذاران زمان بیشتری برای جبران ضرر های احتمالی خواهند داشت و بنابراین بلحاظ تئوری در برابر ریسک‌های بیشتر قدرت تحمل بیشتری دارند.

به عنوان مثال، اگر آن 20000 دلار برای خریدن کلبه ای در کنار دریاچه که قصد خرید آن در 10 سال آینده را دارید در نظر گرفته شده باشد، می توانید این پول را در سهام پر ریسک تر سرمایه گذاری کنید. چرا؟ چون زمان بیشتری برای جبران ضرر وجود دارد و احتمال اینکه مجبور شوید زودتر از موعد پوزیشن سرمایه گذاری خود را ببندید کمتر است.

بیشتر بخوانید: بروکرهای مورد تایید تجارت فارکس

برای عضویت در کانال تلگرام ما روی آیکن تلگرام کلیک کنید

با عضویت در کانال تلگرام ما قادر خواهید بود تا همواره از آخرین بروزرسانی ها و مطالب تجارت فارکس مطلع باشید

سرمایه پشتوانه: مشخص کردن مقدار پولی که با از دست دادن آن مشکلی ندارید، عامل مهم دیگری است که در تشخیص میزان تحمل ریسک فرد نقش دارد. گرچه شاید این روش خوش بینانه‌ترین روش سرمایه گذاری نباشد. با این حال، واقع بینانه‌ترین گزینه یا روش همین است.

با سرمایه‌گذاری فقط مقدار پولی که با از دست دادن آن مشکلی ندارید، دیگر تحت فشار نیستید که سرمایه‌گذاری خود را به دلیل نگرانی از آینده (که چه شود چه نشود) یا مشکلات نقدینگی زیر قیمت بفروشید یا اصطلاحا آتش کش کنید!

این مقاله برای شما مفید است:   معامله گر فارکس بهتری باشید ❤️ 10 نکته

هرچه پول بیشتری داشته باشید، می توانید ریسک بیشتری بپذیرید. به عنوان مثال، شخصی که دارایی خالص 50000 دلار دارد با شخص دیگری که دارایی خالص 5 میلیون دلاری دارد مقایسه کنید. اگر هر دو 25000 دلار از دارایی خود را در اوراق بهادار سرمایه گذاری کنند، فردی که دارایی کمتری دارد بیشتر از فردی که دارایی بیشتر دارد تحت تأثیر هر گونه سقوط بازار قرار می گیرد.

هرم ریسک سرمایه گذاری

پس از اینکه افق زمانی و سرمایه پشتوانه خود را بررسی کردید و مشخص کردید که چه میزان ریسک در سبد شما قابل قبول است، می توانید از رویکرد هرم ریسک سرمایه گذاری برای متعادل کردن وزن دارایی های خود استفاده کنید.

هرم ریسک سرمایه گذاری
هرم ریسک سرمایه گذاری

هرم ریسک سرمایه گذاری را می‌توان به عنوان یک ابزار تخصیص دارایی در نظر گرفت که سرمایه گذاران می‌توانند برای تنوع بخشیدن به دارایی های سبد خود (با توجه به ریسک هر یک از اوراق بهادار) از آن استفاده کنند. هرم ریسک سرمایه گذاری که نماینده سبد سرمایه گذار است، دارای سه لایه مجزا می باشد:

 • پایه هرم: پایه یا فونداسیون هرم ریسک سرمایه گذاری ارائه دهنده قوی ترین بخش هرم است که هر چیزی که بالای آن قرار دارد را پشتیبانی می کند. این بخش باید شامل سرمایه گذاری هایی باشد که ریسک پایینی دارند و بازدهی قابل پیش بینی دارند. این بخش بزرگترین ناحیه هرم است و بخش عمده دارایی های شما باید در این ناحیه قرار داده شوند.
 • بخش میانی: این منطقه از هرم ریسک سرمایه گذاری مختص سرمایه‌گذاری‌هایی است که ریسک متوسط و بازدهی ثابتی داشته و در عین حال امکان افزایش ارزش سرمایه را نیز فراهم می آورند. گرچه این بخش از دارایی‌ها که در ناحیه پایه قرار گرفته اند، پر ریسک تر هستند با این حال سرمایه‌گذاری‌های این بخش نیز همچنان باید نسبتاً ایمن باشند.
 • قله: این ناحیه فقط برای سرمایه گذاری های پر ریسک رزرو شده است، این بخش کوچکترین ناحیه هرم (سبد) است و باید شامل پولی باشد که با از دست دادن آن هیچ گونه عواقب جدی برای شما پیش نخواهد آمد. علاوه بر این، پول قرار گرفته در قله هرم ریسک سرمایه گذاری باید نسبتاً سرمایه مازاد باشد، تا در مواردی که ضرر حاصل می شود مجبور به فروش زودتر از موعد سرمایه گذاری خود نباشید.

چرا باور عمومی این است که سهام نسبت به اوراق قرضه ریسک بیشتری دارند؟

به طور میانگین، سهام، دارای نوسانات بالاتری نسبت به اوراق قرضه هستند. دلیل آن این است که اوراق قرضه حمایت‌ها و تضمین‌هایی از طرف دولت یا شرکت‌ها یا سایر نهادها برای آنها وجود دارد که سهام چنین چیزهایی را ندارند.

به عنوان مثال، سهامداران یک شرکت بورسی در صورت ورشکستگی شرک از تضمین چندانی برای پس گرفتن اصل پول خود برخوردار نیستند. این در حالیست که اوراق قرضه وعده های پرداخت سود ثابت و بازگشت اصل پول را حتی اگر شرکت انتشار دهنده آن سودآور نباشد، ارائه می‌دهد. سهام چنین تضمینی را ارائه نمی دهد.

این مقاله برای شما مفید است:   نقش بانک مرکزی در فارکس

تاخت زدن ریسک و بازده چیست؟

به طور کلی، سرمایه گذاران چون ریسک بیشتری می پذیرند باید در قالب دریافت بازده بیشتر این ریسک به نوعی برای آنها جبران شوند. با توجه به اینکه سهام نسبت به اوراق قرضه پرریسک تر است، باید توجه داشت که سهام بازده مورد انتظار بالاتری دارند که به آن صرف ریسک سهام گویند.

با این حال توجه داشته باشید که چنین چیزی فقط در مورد سرمایه گذاری اعمال می‌شود. توجه داشته باشید که برعکس سهام، در قماربازی فردی که ریسک بیشتری را متحمل می‌شود، در واقع دارد ضررهای مورد انتظار خود را افزایش می‌دهد.

امن ترین سرمایه گذاری چیست؟

به طور کلی، اوراق قرضه دولتی منتشر شده توسط کشورهای توسعه یافته امن ترین سرمایه گذاری است. در واقع، گاهی اوقات به آنها بدون ریسک یا ریسک فری نیز گفته می‌شود، زیرا یک دولت (در اصل) این گزینه را در اختیار دارد که برای جبران کسری بودجه و بدهی های خود پول بیشتری چاپ کند. بنابراین، خزانه‌داری امریکا جزو امن‌ترین سرمایه‌گذاری‌های موجود است (اما اغلب به همین دلیل که ذکر شد، دارای کمترین بازدهی نیز هستند) و در کف هرم ریسک سرمایه گذاری قرار می‌گیرد.

سخن پایانی

همه افراد سرمایه گذار یکسان خلق نشده اند. برخی ریسک کمتر را ترجیح می‌دهند، برخی از سرمایه گذاران نیز (حتی نسبت به کسانی که سرمایه های سنگین دارند) ریسک بیشتر را ترجیح می‌دهند. این تنوع منجر به زیباتر شدن هرم ریسک سرمایه گذاری می‌شود.

کسانی که خواهان ریسک بیشتر در سبد سرمایه گذاری خود هستند، می‌توانند اندازه قله را با کاهش دو بخش دیگر، افزایش دهند و کسانی که خواهان ریسک کمتری هستند می‌توانند اندازه بخش پایه هرم ریسک سرمایه گذاری را افزایش دهند. هرمی که ارائه دهنده سبد شما است باید مطابق با ریسک مورد پسند شما ساخته شود.

مهم است که سرمایه گذاران ایده ریسک و نحوه اعمال آن بر سبد را درک کنند. اتخاذ تصمیمات آگاهانه برای سرمایه گذاری نه تنها مستلزم پژوهش در مورد اوراق بهادار است، بلکه مستلزم درک وضعیت مالی سرمایه گذار و پیشینه ریسک او نیز می‌‎باشد.

برای داشتن تخمینی از اوراق بهاداری که با میزان تحمل ریسک تناسب دارد و برای به حداکثر رساندن بازدهی سبد، سرمایه گذاران باید درک مشخصی از زمان و پولی که برای سرمایه گذاری دارند و میزان بازدهی که به دنبال آن هستند داشته باشند.

منبع این مقاله: اینوست پدیا

5/5 - (1 امتیاز)
تیتر مباحث
  برای شروع تولید فهرست مطالب ، یک هدر اضافه کنید

  ❤️ بخشهای محبوب ❤️

  آموزش فارکس
  آموزش فارکس
  بروکر فارکس
  بروکر فارکس

  بروکرهای فارکس محبوب در ایران

  amarkets broker
  amarkets broker

  بروکر محبوب از نظر ارائه خدمات

  ✔️ محبوبیت روز افزون و خدمات نوین

  capitalxtend broker
  capitalxtend broker

  بروکر محبوب از نظر پشتیبانی

  ✔️ محبوبیت بدلیل پشتیبانی فعال

  alpari broker
  alpari broker

  بروکر محبوب از نظر سابقه

  ✔️ محبوبیت چند دهه میان ایرانیان

  errante broker

  بروکر محبوب از نظر اسپرد و کارمزد

  ✔️ محبوبیت بخاطر اسپرد و کارمزد اندک

  اشتراک در
  اطلاع از
  0 نظرات
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  مشاهده همه دیدگاه ها