الگوی شارک🔹کاربرد الگوی هارمونیک شارک

تاریخ آخرین بروزرسانی: 7 دسامبر 2023
الگوی شارک یا همان الگوی کوسه یک کشف نسبتاً جدید در حوزه تجارت هارمونیک است. ظاهری بسیار متمایز و روابط فیبوناچی خاصی که ساختار کلی را تشکیل می‌دهند دارد. از جمله کاربردهای الگوی شارک در حوزه تجارت می‌توان به تحلیل بازارها، پیش‌بینی قیمت‌ها و تحلیل تکنیکال اشاره کرد. با استفاده از این الگو هارمونیک، می‌توان الگوهای قیمتی را شناسایی کرده و با استفاده از روابط فیبوناچی، نقاط ورود و خروج معاملات را تعیین کرد. در این مقاله، درباره تمام جنبه‌های الگوی شارک صحبت خواهیم کرد.    

الگوی شارک

الگوی هارمونیک شارک یک تشکیل نمودار است که در خانواده الگوهای هارمونیک قرار دارد. این الگو توسط اسکات کارنی به جامعه تجارت معرفی شده است که تحقیقات گسترده‌ای درباره الگوهای هارمونیک بر اساس فیبوناچی از جمله الگوهای خفاش، گارتلی و خرچنگ انجام داده‌است. همانند الگوهای هارمونیک دیگر، الگوی هارمونیک شارک یک مجموعه خاص از روابط فیبوناچی در ساختار خود نشان می‌دهد. در مورد نحوه برچسب‌گذاری برای الگوی هارمونیک شارک، یکمی با نحوه برچسب‌گذاری سنتی دیده شده در بیشتر الگوهای هارمونیک متفاوت است. به طور خاص، پنج نقطه در الگوی هارمونیک شارک به عنوان 0، X، A، B و C برچسب‌گذاری می‌شوند. این در مقابل بسیاری از الگوهای هارمونیک سنتی دیگر است که به طور کلی به عنوان X، A، B، C و D برچسب‌گذاری می‌شوند. نکته اصلی این است که نقطه پایانی در الگوی شارک باید در پایان قسمت BC تشخیص داده شود، به جای پایان قسمت CD که در بیشتر الگوهای هارمونیک رایج است. بسیاری از معامله گران اغلب الگوی شارک را با الگوی سایفر اشتباه می‌گیرند. هر دوی این الگوها الگوی هارمونیک هستند و بین آنها برخی تفاوت‌های مشخص وجود دارد که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت. با ترسیم الگوی هارمونیک شارک، چندین ویژگی مهم را متوجه خواهید شد. از نظر ظاهر عمومی، بسیاری از تحلیلگران فنی سنتی ممکن است الگو را به عنوان یک تشکیل دوگانه بالا (دابل تاپ) در نقطه B تشخیص دهند، در زمانی که بازار در فاز روند صعودی قرار دارد. به طور مشابه، الگوی شارک همچنین به عنوان یک تشکیل دوگانه پایین (دابل باتوم) ظاهر می‌شود، در زمانی که بازار در فاز روند نزولی قرار دارد. این توصیفی نسبتا کلی از الگوی هارمونیک شارک است. در مرحله بعدی، به نسبت‌های خاص فیبوناچی در ساختار توجه خواهیم کرد. اگرچه لازم نیست، ابزار الگوی هارمونیک شارک در خط کشی ساختار کمک خواهد کرد. در زیر می‌توانید تصویری از نوع صعودی الگوی هارمونیک شارک را ببینید.  
الگوی شارک

الگوی شارک

  همانطور که می‌توانیم ببینیم، الگوی شارک یک الگوی پنج نقطه‌ای است که شامل چهار پا اصلی است. این الگو از نقطه ۰ شروع شده و در نقطه C خاتمه می‌یابد. در زیر توضیحات مفصلی از هر نوسان در الگوی بولیش شارک آمده است. پایه قیمتی OX - این اولین پا در ساختار است. قیمت از نقطه ۰ به نقطه X بالا می‌رود و این حرکت قیمت به طور طبیعی پیشرونده است، به این معنی که ویژگی‌های یک حرکت قیمت روندی را دارد. پایه قیمتی XA - این دومین پا در ساختار است. پس از رسیدن نقطه X به اوج، پاهای XA بخشی از حرکت قیمتی بالا را برمی‌گرداند. در حالی که برای پایه قیمتی XA سطح بازگشت مشخصی وجود ندارد، اما باید کمتر از ۱۰۰٪ بازگشتی از حرکت قیمتی اولیه باشد. پایه قیمتی AB - پایه قیمتی AB سومین پا در ساختار است. پس از کامل شدن نقطه A، قیمت شروع به حرکت به سمت بالا در پا AB می‌کند. در نهایت، این حرکت قیمتی به دور از نقطه بالایی که در نقطه X مشاهده می‌شود، گسترش می‌یابد. در نهایت، پایه قیمتی AB یک گسترش ۱۱۳٪ تا ۱۶۱٪ از نوسان XA قبلی خواهد بود. پایه قیمتی BC - این آخرین پا در ساختار است. از نقطه B شروع کرده، حرکت قیمتی به سمت پایین با یک نوع حرکت پیشرونده آغاز می‌شود. قیمت باید تقریباً ۱۶۱٪ تا ۲۲۴٪ طول پایه قیمتی XA را طی کند. علاوه بر این، نقطه پایانی در این الگو در نقطه C رخ می‌دهد که بین ۸۸.۶ و ۱۱۳ درصد بازگشت قیمت اولیه ۰X قرار می‌گیرد. در این نقطه، ساختار تکمیل شده تلقی می‌شود و حرکت قیمتی صعودی از این نقطه C پیروی خواهد شد. الگوی شارک می‌تواند به عنوان یک نوع الگوی خستگی دیده شود. در زمینه یک الگوی شارک صعودی، قیمت حرکتی به سمت بالا انجام می‌دهد که بعدها منجر به افت شدید قیمت می‌شود و در نهایت اکثر یا تمام سودهای دیده شده در ساختار را باز می‌گرداند. و همین زمانی که تریدرها معتقد هستند که یک روند نزولی جدید شکل گرفته است، یک برگشت در نقطه C رخ می‌دهد که مجدداً به یک حرکت نوسانی صعودی منجر می‌شود. در مثال ما در اینجا، ما درباره نوع صعودی الگوی شارک صحبت کرده‌ایم، اما مهم است به ذهن داشته باشید که الگوی شارک ممکن است به عنوان نوع نزولی نیز رخ دهد. در این حالت، الگو برعکس می‌شود.  

الگوی شارک صعودی

بیایید به سرعت به ارزش‌های اصلی فیبوناچی برای الگوی شارک بپردازیم و برخی از قوانین مدیریت ترید برای نوع صعودی الگو را در نظر بگیریم.  
فیبوناچی در الگوی شارک

فیبوناچی در الگوی شارک

  OX price leg - این حرکت قیمتی اولیه و صعودی است. XA price leg - این حرکت قیمتی یک بخشی از حرکت قیمتی اولیه OX را بازگشت می‌دهد. AB price leg - این حرکت قیمتی فراتر از نقطه X به بالا می‌رود. نقطه B باید در محدوده 113 تا 161٪ از حرکت XA پایان یابد. BC price leg - در حالی که قیمت پایین می‌رود، نقطه C باید در سطحی پایان یابد که با 161٪ تا 224٪ پیش‌بینی حرکت XA متناسب باشد. علاوه بر این، نقطه C باید به 88٪ تا 113٪ از حرکت OX بازگشت داشته باشد. اکنون، چندین روش مختلفی برای تجارت‌کاران هارمونیک برای معامله در الگوی شارک صعودی وجود دارد. به عنوان یکی از آنها، هیچ روش عالمانه‌ای برای معامله در این الگو وجود ندارد. در زیر برخی از قوانین مدیریت تجارت سنتی برای الگوی شارک صعودی آورده شده است. یک سفارش محدود برای خرید بین سطح بازگشت 88٪ و 113٪ حرکت OX وارد کنید. یک توقف ضرر را در 127٪ از گسترش پاهای OX قرار دهید. از رویکرد خروج دو هدفه با استفاده از مقیاس برداشت اولیه پایین تر از نقطه A الگو استفاده کنید. هدف دوم پایین تر از نقطه B الگو تنظیم می شود. اگر به تصویر الگوی شارک صعودی بالا مراجعه کنید، می توانید ببینید که این سطوح در ساختار الگو فعال می شوند.  

الگوی شارک نزولی

حالا بیایید ببینیم الگوی شارک نزولی چگونه به نظر می رسد. در زیر می توانید تصویر الگوی شارک نزولی را به همراه روابط کلیدی فیبوناچی در ساختار ببینید.  
الگوی شارک نزولی

الگوی شارک نزولی

  OX price leg - این حرکت قیمت نزولی اولیه است. XA price leg - این حرکت بخشی از حرکت قیمت نزولی اولیه OX را بازگشت می‌دهد. AB price leg - این حرکت به علاوه از نقطه X به عقب می‌روند. نقطه B باید در محدوده 113 تا 161٪ از حرکت XA به پایان برسد. BC price leg - همانطور که قیمت بالاتر حرکت می‌کند، نقطه C باید در سطحی پایان یابد که به 161٪ تا 224٪ از حرکت XA مطابقت داشته باشد. علاوه بر این، نقطه C باید به 88٪ تا 113٪ از حرکت OX بازگشت کند. حالا بیایید درباره روابط اصلی فیبوناچی و قوانین مدیریت معاملات صحبت کنیم که به نوع نزولی الگوی شارک مربوط است.  
مقادیر فیبوناچی در الگوی شارک

مقادیر فیبوناچی در الگوی شارک

  در زیر قوانینی برای مدیریت تجارت سنتی الگوی شارک نمایش داده شده است. یک دستور سقف برای فروش بین سطح بازگشت ۸۸٪ تا ۱۱۳٪ از نقطه OX قرار دهید. یک توقف ضرر در ۱۲۷٪ گسترش نقطه OX قرار دهید. از رویکرد خروج دو هدفه مقیاس استفاده کنید، با تنظیم هدف اول روی نقطه A الگو. هدف دوم روی نقطه B الگو قرار داده می‌شود. اگر به تصویر الگوی شارک نزولی دقت کنید، می‌توانید حسی از این داشته باشید که این سطوح در چه مواقعی در تشکیل الگوی شارک قرار می‌گیرند.  

الگوی شارک در برابر الگوی سایفر

الگوی شارک و الگوی سایفر در ساختار بسیار مشابهی ظاهر می‌شوند، با این حال، تفاوت‌های مشخصی بین این دو وجود دارد. مهم است که بدانید این تفاوت‌ها چیست تا شما در سطوح با احتمال بالاتر در هر الگوی مربوطه عمل کنید. در زیر می‌توانید الگوی شارک صعودی را در بالا مشاهده کنید، در حالی که الگوی صعودی سایفر در پایین آن نمایش داده شده است.      
الگوی شارک

الگوی شارک

الگوی سایفر

الگوی سایفر

  ابتدا، نامگذاری رایج برای الگوی شارک OXABC است، در حالی که نامگذاری رایج برای الگوی سایفر XABCD است. علاوه بر این، توجه کنید که در الگوی سایفر، پا به پا دوم در ساختار نیاز به بازگشت فیبوناچی از 38 تا 61 درصد پا قبلی خود دارد. در الگوی شارک، نیازی به بازگشت فیبوناچی خاصی برای پا دوم وجود ندارد. یک تمایز مهم دیگر بین این دو با توسعه‌ای است که در پا سوم رخ می‌دهد. در ساختار شارک، توسعه باید در محدوده 113 تا 161 درصد باشد. در الگوی سایفر، توسعه پا سوم باید در محدوده 127 تا 141 درصد باشد. و در نهایت، نقطه پایانی الگوی شارک بین 88 و 113 درصد پا اولیه OX رخ خواهد داد، در حالی که در الگوی سایفر نقطه پایانی باید در 78 درصد بازگشت حرکت از نقطه X به نقطه C رخ دهد.  

استراتژی معاملاتی الگوی شارک

حالا بیایید یک استراتژی معاملاتی کامل بر اساس الگوی شارک ایجاد کنیم. در زیر قوانین ورود به موقعیت بلند (خرید) و مدیریت آن را هنگام شناسایی الگوی شارک صعودی در نمودار قیمت خود مشاهده خواهید کرد.
  • در هنگام نزدیک شدن قیمت به نقطه O، یک سفارش محدود برای خرید وارد کنید.
  • یک سفارش محدود برای توقف ضرر را در گسترش 127٪ پا به پا در نقطه OX قرار دهید.
  • ما از هدف دو سطحی استفاده خواهیم کرد که هدف اول آن درست زیر نقطه A الگو قرار دارد. هدف دوم درست زیر نقطه B الگو قرار خواهد گرفت.
و این هم قوانین ورود به موقعیت کوتاه (فروش) و مدیریت آن هنگام شناسایی الگوی شارک نزولی در نمودار قیمت شما است.
  • در هنگام نزدیک شدن قیمت به نقطه 0، یک سفارش محدود برای فروش وارد کنید.
  • یک سفارش محدود برای توقف ضرر را در گسترش 127٪ پا به پا در نقطه OX قرار دهید.
  • ما از هدف دو سطحی استفاده خواهیم کرد که هدف اول آن درست بالای نقطه A الگو قرار دارد. هدف دوم درست بالای نقطه B الگو قرار خواهد گرفت.
 

تنظیم الگوی شارک صعودی

بیایید حالا به یک مثال واقعی از چگونگی معامله کردن با الگوی شارک در یک نمودار قیمت نگاه کنیم. برای این مثال، به نمودار یک ساعته سهم Apple ارجاع می کنیم.  
نمودار سهام اپل

نمودار سهام اپل

  همانطور که مشاهده می‌کنید از منطقه مشخص شده با علامت‌های O، X، A، B و C، عملکرد قیمت الگوی شارک صعودی شکل گرفته است. توجه کنید که پازل XA بخشی از پازل اولیه OX را بازگشت می‌دهد. سپس، پازل AB بالا حرکت می‌کند و حداقل X را شکست داده و در نهایت در 1.14 گسترش پازل XA منتهی می‌شود. به خاطر داشته باشید که گسترش Fibonacci مناسب برای حرکت AB بین 113 و 161٪ است. در این مورد، این گسترش در 114٪ پایان یافته است که در محدوده مورد انتظار برای الگوی Shark قرار دارد. پس از اینکه قیمت در نقطه B روند را به بالا قرار می‌دهد، می‌توانیم یک حرکت قیمت تکان دهنده به سمت پایین را مشاهده کنیم که در نهایت تمام بخش حرکت قیمتی از نقطه O تا نقطه B را بازگشت می‌دهد. بر اساس تمام این ویژگی‌ها، می‌توانیم با اطمینان این ساختار کلی را به عنوان یک الگوی شارک صعودی شناسایی کنیم. اکنون که این ساختار را به عنوان یک الگوی شارک صعودی شناسایی کرده‌ایم، می‌توانیم به قوانین ما برای معامله کردن با الگو مراجعه کنیم. می‌دانیم که ورودی ما نیاز به قرار دادن یک سفارش خرید محدود هنگامی که قیمت به نقطه O پایینی می‌رسد دارد. می‌توانید این سیگنال ورودی الگوی Shark را در نمودار قیمت با پیکان آبی به پایین نشان داده شده مشاهده کنید. با اجرای سفارش خرید محدود، باید بلافاصله یک توقف ضرر روی معامله قرار دهیم. توقف ضرر باید در سطح 127٪ از گسترش قیمت OX قرار داده شود. می‌توانید این سطح را در نمودار قیمت با خط افقی سبز زیر ورودی خرید مشاهده کنید. همچنین در صورتی که معامله به سمت مورد نظر ما حرکت کند ، دو هدف خود را وارد می کنیم. هدف اول در سطحی قرار می گیرد که معادل کمینه نقطه A است که در الگوی شارک دیده می شود. علاوه بر این ، هدف دوم ما در زیر حداکثر نقطه B در الگوی شارک قرار داده می شود. هر دو این سطوح بر روی نمودار قیمت برای ارجاع شما علامت گذاری شده است. همانطور که می بینیم ، به طور مستقیم پس از ورود خرید ، قیمت کمی کاهش یافت ، با این حال ، سریعاً مسیر خود را عوض کرد و شروع به معامله در سمت بالا کرد قبل از اینکه بتواند سفارش توقف از دست رفتن ما را فعال کند. در نهایت ، قیمت به هر دو هدف پیش تعیین شده ما رسید که باعث معامله سودآور در این موقعیت شد.  

تنظیم الگوی شارک نزولی

حالا بیایید نمونه واقعی یک الگوی شارک نزولی در بازار فارکس را ببینیم. در زیر نمودار قیمت جفت ارز دلار کانادایی به ین ژاپنی را بر اساس فریم زمانی هشت ساعته خواهید یافت.  
جفت ارز دلار کانادای به ین ژاپن

جفت ارز دلار کانادای به ین ژاپن

  از نقطه O که بالاترین نقطه بود، می‌توانیم ببینیم که قیمت به طور قابل توجهی به سمت پایین حرکت کرده و در نقطه X که پایین‌ترین نقطه است، پایان یافت. سپس قیمت‌ها بخشی از این حرکت را درون پازل XA بازگشت دادند. به طور دقیق تر، این بازگشت حدود 67% از حرکت قبلی OX را نشان می‌دهد. به خاطر داشته باشید که برای این قسمت خاص، هیچ نیازی به فیبوناچی خاصی نیست، به استثنای اینکه بازگشت بیش از 100% از قسمت اولیه نشود. با حرکت قبلی، قیمت‌ها در قسمت AB به طور پایین‌تر حرکت کردند. در نهایت، قیمت توانست نقطه X را شکست دهد و در نقطه پایینی که نشان دهنده 1.18 امتداد پازل XA است، استقرار یابد. این در محدوده ترجیحی ما از 1.13 تا 1.61 امتداد پازل XA قرار دارد. از نقطه B که پایین‌ترین نقطه است، قیمت‌ها درون قسمت BC شروع به حرکت به طور بالا کردنی کردند. توجه کنید که قسمت BC درست یک کم بالاتر از سطح 113% امتداد قرار گرفته است. این کمی عمیق‌تر از محدوده ایده‌آل 88% تا 113% است. به هر حال، این یک تصمیمی است که تریدر هارمونیک باید بر اساس تمام شرایط دیگر در ساختمان کلی اتخاذ کند. مهم است که بفهمید که گاهی اوقات در محیط تجارت واقعی، ما باید به این نواحی خاکستری که نزدیک به ایده‌آل هستند، اشاره کنیم اما به طور ضروری ایده‌آل نیستند. با تمام این رابطه‌های فیبوناچی که در این ساختار واضح است، ما می‌توانیم آن را به عنوان یک الگوی شارک نزولی تشخیص دهیم. سیگنال ورود در هنگامی اتفاق می‌افتد که قیمت‌ها به سمت بالا حرکت کنند تا حداکثر بالا را در نقطه O تست کنند. می‌توانید ببینید که سفارش فروش در این معامله‌ی خاص کجا قرار داده شده است. بعد از اجرای دستور فروش ما، تمرکز خود را بر روی قرار دادن توقف ضرر و هدف قرار می‌دهیم. دستور توقف ضرر در گسترش 127% قرار داده می‌شود که در بالای دستور فروش نشان داده شده است. هدف اول نزدیک به بالا بردن نقطه A در چارت قرار داده می‌شود. هدف دوم درست بالای پایین بردن نقطه B قرار می‌گیرد. بلافاصله پس از اشاره به دستور فروش، قیمت‌ها به سمت بالا حرکت می‌کنند، اما این به تعویق افتادن ادامه موقت به سمت بالا بود. سرانجام، نیروی بالا به تدریج کاهش یافت و قیمت قبل از فعال شدن دستور توقف ضرر ما به سمت پایین حرکت کرد. به محض اینکه، قیمت توانست هدف اول ما، هدف 1، را به تصویر بکشد. از آنجا قیمت شروع به بازگشت به سمت بالا کردن می‌کند. انتظار ما از اینجا این است که قیمت به سمت پایین حرکت کند به سمت پایین بردن نقطه B که همچنین به عنوان نقطه هدف دوم ما عمل می‌کند.   نتیجه الگوی هارمونیک شارک یک الگوی کمتر شناخته شده در مقایسه با برخی از الگوهایی است که در این رده معامله می‌شود مانند الگوی خفاش، الگوی گارتلی، الگوی پروانه و الگوی AB=CD. با این حال، ارزش تجارت آن در شرایط مناسب وجود دارد. تجارانی که علاقه‌مند به معامله الگوی شارک یا دیگر الگوهای هارمونیک هستند باید به چندین نشانگر هارمونیک و برنامه نرم‌افزار موجود در بازار که شناسایی این الگوها را آسان‌تر و قابل اعتماد‌تر می‌کنند توجه کنند. اگرچه برخی از این محصولات هزینه دارند، اما در فرآیند اسکن کردن زمان زیادی را صرفه‌جویی می‌کنند.
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها