شکار حد ضرر و راه های جلوگیری از آن✅

تاریخ آخرین بروزرسانی: 25 دسامبر 2023
شکار حد ضرر پدیده هست که به وسیله اون بروکرها و فعالان بازار باعث میشن حد ضرر شما فعال شه. به این کار شکار حد ضرر یا استاپ هانتینگ گفته میشه. هیچی برای یک تریدر معمولی فارکس ناامیدکننده‌تر از این نیست که از معامله خارج بشه. بدتر از اون، وقتی بازار همون وقتی که تو معامله رو تموم می‌کنی، برعکس حرکت می‌کنه، این ممکنه واقعا روی ذهنت اثر بذاره. خیلی از معامله گران ارز فک میکنن که بروکر یا یک نیروی خارجی دیگه ممکنه قیمت‌ها رو به سمت حد ضررشون ببره. ما سعی میکنیم برخی از این موارد رو بررسی کنیم و راهنمایی‌هایی برای کاهش تعداد مواردی که معامله شما متوقف میشه، بدیم.  

مفهوم تئوری شکار حد ضرر

یکی از تئوری‌های بزرگ در بازار فارکس، ایده شکار حد ضرر است. بسیاری از معامله گران احساس می‌کنند که بروکر فارکس، تریدران حرفه‌ای دیگر یا یک نیرو دیگر در بازار، به دنبال شکار حد ضرر آنها هستند. برای افرادی که به طور کامل با مفهوم شکار حد ضرر آشنا نیستند، بیایید برخی از این مفهوم را به زبان ساده تعریف کنیم. مفهوم شکار حد ضرر به موقعیتی اشاره دارد که شما وارد آن می شوید و حد ضرر خود را تنظیم می کنید. بعداً، قیمت مستقیماً به سمت سطح حد ضرر شما حرکت می کند و شما را از معامله خارج می کند. سپس تقریباً بلافاصله پس از آن، قیمت برعکس می شود و به سمت جهت مورد نظر شما حرکت می کند. هر شخصی که این تجربه را داشته باشد، می تواند تأیید کند که چقدر این اتفاق روی یک معامله ناراحت کننده است. و بدترین بخش آن این است که این نوع فعالیت به صورت مکرر در بازارهای مالی، به ویژه بازار فارکس، رخ می دهد. به همین دلیل، تریدرها باعث شک و تردید می‌شوند که آیا آنها فقط قربانی شانس بد هستند یا آیا در بازارهایی که در آنها تجارت می‌کنند، اتفاقات متنفرکننده‌تری رخ می‌دهد. عقیده‌ی رایج در میان تریدرهای فارکس این است که شرکت‌های بروکری، این فعالیت‌های شکار حد ضرر را انجام می‌دهند و ممکن است به طور مخالف با دستورات مشتریان خود عمل کنند. در انتها، به بررسی این موضوع می‌پردازیم که آیا این نگرانی منطقی است یا فقط یک افسانه بزرگ در میان حلقه‌های فارکس است. پس چرا هر بازیکن بازاری در فعالیت‌های شکار حد ضرر شرکت می‌کند؟ خب، اگر مفهوم نقدینگی بازار را درک کنید، خواهید فهمید که چرا این نوع رویدادها رخ می‌دهند. برخلاف بیشتر تریدرهای خرده‌فروشی که تنها به اندازه‌ای کوچک معامله می‌کنند، بازیکنان بازار بزرگتر مانند صندوق‌های سرمایه‌گذاری اختصاصی، مؤسسات و میزهای تجارت مالکیتی به نقاط نقدینگی بزرگی نیاز دارند تا به طور کارآمد وارد و خارج شوند. به طور کلی، بازیکنان "پول هوشمند" به مناطقی از بازار که به نقدینگی دسترسی دارند، توجه می‌کنند و سعی می‌کنند دستورات خود را انجام دهند. آن‌ها به خوبی می‌دانند که خرده‌فروشان اغلب دستورات توقف خود را در کجا قرار می‌دهند، بنابراین ممکن است تلاش کنند با حرکت موقت در بازارها، نقدینگی لازم برای تغییر موقعیت خود را پیدا کنند. اما باید درک کنید که هیچ تلاشی برای منتقل کردن موقعیت به سمت منفی وجود ندارد. به جای آن، باید زمانی را صرف کنید تا به درک عمیق‌تری از مکانیزم‌های پشت این حرکات برسید. زمانی که می توانید خود را در موقعیت بازیکنان بزرگ قرار دهید که توانایی حرکت بازارها را دارند، می توانید بهتر درک کنید که چرا این نوع بازی ها رخ می دهد. و بیشتر باید یاد بگیرید که چگونه می توانید از شکار حد ضرر خودداری کنید یا به عبارتی حرکتهای نقدینگی که حرفه ای ها به آنها اشاره می کنند.  
شکار حد ضرر

شکار حد ضرر

  آیا بروکرها شکار حد ضرر میکنند؟ اکثر بروکرهای فارکس در صنعت، به هدف قرار دادن حد ضررها و یا افزایش آن‌ها توجه نمی‌کنند. با این حال، بعضی از بروکرها ممکن است در این فعالیت‌های ناعادلانه شرکت کنند. به همین دلیل، مهم است که با یک بروکر فارکس قابل اعتماد و تحت نظارت یک نهاد دولتی همکاری کنید. این بهترین راه حفاظت شما در برابر روش‌های تجارت نااخلاقی است که ممکن است در بعضی از فروشگاه‌های کوچک و غیر رسمی رخ دهد. در اکثریت سازمان‌های تنظیم‌کننده، بازی کردن با این ریسک‌های فریبنده به این معنا نیست که ارزش آن را داشته باشد، زیرا می‌تواند منجر به جریمه‌های بزرگ و حتی از دست دادن مجوز آن‌ها شود. همچنین، بدون اشاره به صدمات اعتباری آن‌ها در صنعت. بنابراین، پاسخ کوتاه به اینکه آیا بروکر شما قصد دارد حد ضررها را هدف قرار دهد، در اکثر موارد قطعی منفی است. در بعضی اوقات، ممکن است احساس کنید که بروکر شما قصد دارد به دنبال شکار حد ضرر شما برود یا اسپردهای خود را تغییر دهد. اغلب، دلیل قابل قبولی برای این اتفاق وجود دارد، اما در لحظاتی از نوسانات شدید بازار، ممکن است فکر کنید که یک توطئه در حال انجام است. بروکر فارکس باید تحمل فشار بیشتری کند تا این نارضایتی را از سوی مشتریان به خودش ببیند. همانطور که قبلاً گفتیم، آنچه به نظر می‌رسد تقلب بازار و شکار حد ضرر است، در واقع یک حرکت نقدینگی است که به وسیله پول هوشمند انجام می‌شود تا دستورهای خود را اجرا کند. این یک سناریوی رایج‌تر و قابل قبول‌تر است که باید بر آن تمرکز کنید و به جای سرزنش بروکر فارکس، سعی کنید اعتماد کنید.
به طور طبیعی می‌خواهیم تدابیر لازم را برای جلوگیری از از دست دادن سرمایه به دست بازیکنان تجارت هوشمند اتخاذ کنیم، اما در عین حال، مسئولیت اعمال خود را در بازار نیز باید به عهده بگیریم. بسیاری از مواقع، راحت‌تر است تقصیر را به دیگران از جمله بروکر، سایر شرکت‌کنندگان در بازار یا یک نیروی عجیب و غریب دیگر منتقل کنیم، تا آنکه به داخل خود نگاه کنیم و نقص‌های خود را در بازار بسنجیم. می‌خواهید از بازی سرزنش عبور کنید و یک چارچوب برای قرار دادن دستورهای توقف خود در مکان‌هایی دور از مناطق نقدی ایجاد کنید. برای بهره‌برداری از هر نوع دانش جدید، ابتدا باید اصول منطقی زیرساختی را درک کنید. پس از این کار، می‌توانید به استفاده از آن دانش جدید برای بهره‌مندی خود بپردازید. حالا می‌فهمید که تهدید واقعی برای موفقیت شما نه بروکر فارکسی است که شما به دنبال آن هستید، بلکه نتیجه عملکرد داخلی برخی از شرکت‌ها در بازار است. حالا بیایید از این پایه دانش استفاده کنیم و ببینیم چگونه می‌توانیم خودمان را از این نوع فروپاشی بازار محافظت کنیم.  

جلوگیری از شکار حد ضرر

به عنوان تریدر، می‌دانیم که یکی از بهترین حفاظت‌هایی که داریم، تجارت با دستور توقف است. اما راه‌هایی وجود دارد که می‌توانیم از سقوط در دام شکار حد ضرر جلوگیری کنیم؟ خوشبختانه، تکنیک‌هایی وجود دارد که می‌توانید آن‌ها را در تجارت خود اعمال کنید تا شکار حد ضرر را به حداقل برسانید. بیایید چند تا اصل بهترین روش‌ها را که می‌توانید همین الان استفاده کنید را بررسی کنیم. از اندیکاتور ATR استفاده کنید - اندیکاتور ATR که مخفف محدوده واقعی میانگین است، یک اندیکاتور بر اساس نوسان قیمت است. این اندیکاتور بسیار مفید است تا نوسانات فعلی بازار را بسنجد. ما می‌توانیم از این اندیکاتور در ارزیابی بهتر محل بهینه‌ی قرار دادن حد ضرر خود بهره ببریم. به طور اساسی، اندیکاتور ATR به ما خوانشی از محدوده معاملات متوسط بازار را می‌دهد. ما یک ضربه‌ی چندگانه از ATR می‌گیریم و از آن برای اندازه‌گیری محل قرار دادن حد ضرر از نقطه ورود استفاده می‌کنیم. به عنوان مثال، اگر ATR فعلی در نمودار روزانه جفت ارز EURUSD 100 پیپس باشد، پس ما ممکن است حد ضرر خود را در 1.5 برابر این محدوده قرار دهیم. در این صورت، حد ضرر ما در 150 پیپس فاصله از نقطه ورود قرار می‌گیرد. در زیر مثالی از اندیکاتور ATR به همراه نمودار قیمت روزانه جفت ارز AUDUSD قرار دارد.  
جلوگیری از شکار حد ضرر در فارکس

جلوگیری از شکار حد ضرر در فارکس

  از مناطق آشکار خودداری کنید -هرچه سطح حمایت یا مقاومت در نمودار واضحتر باشد، احتمال استفاده از آن به عنوان یک منطقه برای حمله به سرمایه‌گذاری افزایش می‌یابد. به یاد داشته باشید که اگر یک منطقه را ببینید که مناسب برای قرار دادن دستور توقف خود به نظر می‌رسد، سایر معامله‌گران هم به احتمال زیاد به همین نتیجه می‌رسند. به همین دلیل، این معامله‌گران نیز دستور توقف خود را در همان منطقه اضافه می‌کنند. به طور هوشمندانه، معامله‌گرانی که به دنبال سرمایه‌گذاری در بازار هستند، می‌توانند به سرعت و با کارآمدی این نوع دستور‌ها را شناسایی کنند. این دستورات توقف یک استخر سرمایه را تشکیل می‌دهند که افراد می‌توانند از آن استفاده کنند. بنابراین، اهمیت دارد که تلاش کنید دستور توقف خود را در سطوحی قرار دهید که به سادگی قابل شناسایی نباشند. ما نمی‌خواهیم دستورات خود را با عموم خرده‌فروشان به اشتراک بگذاریم. به جای آن، استفاده از یک دستور توقف گسترده‌تر و بیشتر از آن سطوح، دستورات معلق را ایمن‌تر می‌کند. استفاده از چندین دستور توقف ضرر - مقیاس‌بندی از موقعیت‌های خود یک تکنیک است که بسیاری از معامله‌گران حرفه‌ای به آن توجه می‌کنند. بسیاری از معامله‌گران خرده‌فروشی از استراتژی ورود همه در و خروج همه استفاده می‌کنند. اگرچه این استراتژی در بسیاری از موارد مؤثر است، اما با تقسیم دستورهای توقف و مقیاس‌بندی معاملات ممکن است بهبودی ببینید، به طوری که درصد بردتان را افزایش دهید یا با شکست مواجه نشوید. در واقع، استفاده از استراتژی خروج و تست کردن آن ارزش دارد. این روش می‌تواند خطر گرفته شدن در طول حمله به دستور توقف شما را کاهش دهد، زیرا دستورهای توقف شما در سطوح مختلفی قرار می‌گیرند. شناسایی مناطق ردیابی توقف ضرر - در اغلب موارد، ردیابی توقف در نزدیکی سطوح واضح حمایت و مقاومت رخ می‌دهد. به همین دلیل، گاهی اوقات مشاهده می‌شود که چیزی که به نظر می‌رسد به طور واضح از سطح مقاومت بالا کند می‌شود، در واقع نمی‌تواند به اندازه کافی پیروز شود و به سرعت به سمت پایین رد می‌شود و برعکس، مشاهده می‌شود که چیزی که به نظر می‌رسد به طور واضح از سطح حمایت پایین کند می‌شود، نمی‌تواند به اندازه کافی پیشروی کند و به سمت بالا نیاز است. در نمودار شمعی، این فعالیت ردیابی شامل الگوهای شمعی خاصی مانند ستاره ثاقب یا الگوی خفاش نزولی در صورت عدم موفقیت در شکست بالا و الگوی چکش یا الگوی خفاش صعودی در صورت عدم موفقیت در شکست پایین است. مهم است که برای شناسایی این نوع الگوهای شمعی معکوس به دنبال نشانه‌هایی از تقلب بازار باشیم.  

استراتژی شکار حد ضرر در بازار فارکس

حال که شما روانشناسی پشت فعالیت شکار توقف ضرر را دارید، می‌توانید اقداماتی برای حفاظت از خود در برابر این حرکت قیمتی که ممکن است تأثیر منفی بر موقعیت شما داشته باشد، بگیرید. همچنین، زمانی که شما متوجه الگوهای ردیابی توقف در نمودار قیمت می‌شوید، می‌توانید چارچوبی برای استفاده از پول هوشمند بسازید و از این نوسانات بهره‌برداری کنید. وقتی قادر به شناخت آن هستید، دیگر احساس ناراحتی نمی‌کنید که به نظر می‌رسد تلاشی برای شکار حد ضرر وجود دارد، و به جای آن می‌توانید از شناخت این الگوها سود کسب کنید. شما باید خودتان را در موقعیت نهادها و بازیکنان پول بزرگ قرار دهید. این نهادها به دنبال منابع نقدی هستند تا جایگاه های مورد نظر خود را در بازار پر کنند. بازیکنان باهوش به دنبال شکست دادن دست های ضعیف هستند، به ویژه در سطوح حمایت و مقاومت قابل تشخیص که به طور گسترده تماشا می شوند. بنابراین، بیایید استراتژی شکار حد ضرر را بسازیم که به شما امکان می دهد در این نوع شکست ها شرکت کنید. این تکنیک شامل سطوح حمایت و مقاومت در الگوی نمودار مستطیلی است، همچنین چند الگوی مهم شمعی روزانه را نیز در بر می گیرد. استراتژی شکار توقف زیان فارکس بهترین کارایی را در فرمان زمانی روزانه دارد.   قوانین تشخیص و معامله کردن در یک روند صعودی به شرح زیر است:
 • در داخل یک محدوده مستطیلی، به دنبال یک سطح حمایت آشکار باشید.
 • صبر کنید تا قیمت به زیر سطح حمایت برخورد کند و شمع بسته شود.
 • اگر شمع شکست به عنوان الگوی چکش ظاهر شود و دارای یک قله پایین قوی است، برای ورود به معامله طولانی آماده می‌شویم.
 • نقطه ورود به خرید، 1 نقطه بالاتر از قله کندل چکش تعیین می‌شود.
 • سطح حد ضرر، پایین‌تر از قاعده کندل چکش قرار داده می‌شود.
 • هدف، نزدیک انتهای بالای محدوده مستطیل قرار داده می‌شود.
  قوانین شناسایی و معامله در یک الگوی نزولی عبارتند از:
 • به دنبال یک سطح مقاومت آشکار در یک محدوده مستطیلی باشید.
 • منتظر شکست سطح مقاومت باشید و شمع  بسته شود.
 • اگر شمع شکست به شکل یک الگوی ستاره ثاقب با عمدتاً قسمت بالایی قوی باشد، برای ورود کوتاه آماده خواهیم شد.
 • ورود به فروش در یک نقطه پایین تر از کف کندل ستاره ثاقب قرار می‌گیرد.
 • حد ضرر در بالای بالاترین قیمت کندل ستاره ثاقب قرار می‌گیرد.
 • هدف نزدیک پایین محدوده مستطیل قرار می‌گیرد.
  مثال معامله شکار حد ضرر فارکس حالا بیایید راهبرد تجارتی که در بالا توضیح داده شده را برای بهره‌برداری از حرکت‌های قیمت بازیکنان مؤسسات اصلی را توضیح دهیم. در زیر نمودار شمعی برای جفت ارز دلار زلاند نیوزیلند به دلار آمریکا در بازه زمانی یک روزه را مشاهده می‌کنید.  
معامله شکار حد ضرر فارکس

معامله شکار حد ضرر فارکس

  اولین چیزی که می‌خواهیم در این تنظیمات را بررسی کنیم، حرکت قیمتی است که به شکل الگوی مستطیل صورت می‌گیرد. الگوی مستطیل دو نقطه بالا و دو نقطه پایین را در یک صفحه دارد. همانطور که در نمونه نمودار ما می‌بینید، دو نقطه بالایی نسبتا نزدیک هم وجود دارد که خط مقاومت بالای این الگوی مستطیل را تشکیل می‌دهند. ما می‌توانیم به وضوح دو نقطه پایین که برای کشیدن سطح حمایت در این ساختار مستطیل استفاده می‌شوند را ببینیم. از اینجا به بعد، ما فقط منتظر شکست خط مقاومت یا خط پشتیبان هستیم. در این مورد، می‌توانیم به وضوح ببینیم که قیمت پس از شکل گیری نقطه پایین دوم در این مستطیل بالا حرکت کرد و به سمت خط مقاومت بالا ادامه یافت. وقتی قیمت به سطح مقاومت بالا نزدیک می‌شود، ما دقت می‌کنیم و عملکرد قیمت را مشاهده می‌کنیم تا هر نشانه‌ای از فعالیت نهادینه که شباهتی به تلاش برای انتخاب محل توقف ها درست بالای این سطح مقاومت دارد را کنترل کنیم. ما به دنبال صبوری هستیم و منتظر شکست واقعی به سمت بالا می‌مانیم. بعد از شکست به سمت بالا، همچنان عملکرد قیمت را نظارت می‌کنیم و منتظر می‌مانیم تا آن شمع شکست به بالا بسته شود قبل از ارزیابی بیشتر. اگر شمع شکستی که خط مقاومت بالا را تخطی می‌کند الگوی ستاره ثاقب شکل دهد، می‌توانیم برای یک نصب کوتاه آماده شویم. همانطور که به وضوح از شمعی که با دایره زرد محاط شده است مشخص است، آن شمع یک الگوی برگشت ستاره ثاقب را شکل داده است. به یاد داشته باشید که الگوی برگشت ستاره ثاقب آنجایی است که سر فیتیله حداقل دو سوم اندازه کل شمع است و قیمت در نزدیکی پایین ترین قسمت محدوده بسته میشود. علاوه بر این، میخواهیم بالقوه کمترین اهمیتی را به سوزن پایین در داخل الگوی ستاره ثاقب بدهیم نسبت به سر فیتیله بالا. همه این خصوصیات باعث شکل گیری الگوی برگشت ستاره ثاقب با احتمال بالا میشود. اکنون که تمام شرایط ما برای یک تنظیم مختصر محتمل برآورده شده است، جایی که باید دستور فروش خود را قرار دهیم کجاست؟ به قول قوانین ما، وقتی قیمت یک پیپ زیر الگوی برگشت ستاره حرکت کند، این سیگنال ما برای ورود به مختصر خواهد بود. میتوانید ببینید که شمعی که فورا بعد از الگوی برگشت ستاره شکل گرفته است در واقع زیر پایینی الگوی برگشت ستاره حرکت کرده است. به عنوان نتیجه، این رویداد دستور فروش را فعال کرده بود. در این حالت، دستور توقف ضرر فارکس باید در مقابل انتهای مخالف الگوی برگشت ستاره ثاقب قرار گیرد. به طور خاص، باید درست بالای قیمت بالا قرار داده شود. نقطه سود را نزدیک به انتهای پایینی این ساختار مستطیل تنظیم میکنیم. میخواهیم هدف را فقط بالاتر از سطح حمایت قرار دهیم که به وسیله خط شکسته سبز نزدیک پایین راست نمودار نشان داده شده است. هدف ما در حدود دو هفته پس از ورود به معامله کوتاه فعال شد.   نکات نهایی اکثر ما با اهمیت دستورات حد ضرر در معاملات آشنا هستیم. اما گاهی اوقات نگران می‌شویم که دستورات حد ضرر ما به طور متناوب اجرا می‌شوند. برخی از معامله‌گران عادت می‌کنند که در این مورد وسواس یا اعتقادی پیدا کنند که این مربوط به خریداران خود در بازار است. همانطور که در این درس نشان داده‌ایم، بسیاری از این نگرانی‌ها غیرضروری هستند، به خصوص در مورد بروکر فارکس شما. اگرچه در بسیاری از موارد تولیدکنندگان بازار قادرند دستور حد ضرر شما را ببینند، اما آنها در برابر شما توطئه نمی‌کنند. این به این معنی نیست که هیچ تلاشی برای تغییر بازار وجود ندارد. در حالی که برخی از شرکت کنندگان در بازار ترجیح می‌دهند از عبارت تلاش برای تغییر بازار یا شکار حد ضرر استفاده کنند، عبارت مناسب‌تری برای چنین فعالیتی جریان نقدی است. بازیگران اصلی بازار همیشه در جستجوی نقدینگی هستند تا جریان دستورات مورد نیاز را برای پر کردن موقعیت‌هایشان پیدا کنند. هنگامی که به درک این فعالیت در نمودار قیمت می‌رسیم، می‌توانیم اقداماتی را برداریم تا از چنین تله‌های حد ضرری جلوگیری کنیم و حتی در برخی موارد از آن‌ها بهره‌برداری کنیم.
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها