الگوی تری درایو📈 روش تشخیص و معامله

تاریخ آخرین بروزرسانی: 26 ژانویه 2024
الگوی تری درایو یکی از الگوهای موجود برای تحلیل قیمت هاست که به ما کمک می‌کند تا به احتمال برگشت بازار پس از یک روند قیمت طولانی پی ببریم. ما در این مقاله این الگوی قیمتی را از چند نقطه نگاه مختلف بررسی می‌کنیم. در اینجا شما نسبت‌های فیبوناچی مهم در الگوی هارمونیک تری درایو را یاد خواهید گرفت و بهترین زمان‌های معامله در این الگو را خواهید دانست و استراتژی معاملاتی اطراف این الگو را توسعه خواهید داد.  

الگوی تری درایو

الگوی تری درایو، یکی از الگوهای دسته‌بندی شده در کلاس هارمونیک الگوهای قیمتی است. این الگو در کتاب "معامله‌گر هارمونیک" نوشته اسکات کارنی توضیح داده شده است. الگوی هارمونیک تری درایو مشابه ساختار قطره پایانی است که در نظریه موج الیوت استفاده می‌شود. به طور کلی، این الگو یک الگوی حرکت است که پس از حرکت قیمتی جهت‌گیری طولانی در هر دو روند صعودی و نزولی رخ می‌دهد. این الگو نشان می‌دهد که نیروی حرکت در جهت روند فعلی به تدریج کاهش می‌یابد و بازگشتی ممکن در بازار را پیش‌بینی می‌کند. الگو به شکل سه لگ در یک روند صعودی و سه لگ در یک روند نزولی ظاهر می‌شود. این لگ ها همچنین به عنوان درایوها شناخته می‌شوند، همانطور که از نام الگو پیداست. نتیجه این است که الگوی هارمونیک تری درایو یک الگوی برعکس ترند است. اگرچه بیشتر برگردهای ترند الگوی هارمونیک تری درایو را نشان نمی‌دهند، اما هر زمان که حاضر باشد، سیگنال قدرتمندی برای برعکس شدن ترند ارائه می‌دهد. تفاوت بین الگو به عنوان توصیف شده در نظریه موج الیوت، به عنوان یک قطره پایانی در مقابل الگو به عنوان توصیف شده در زمینه معاملات هارمونیک، در استفاده از نسبت‌های فیبوناچی در داخل الگو وجود دارد. به طور خاص، در نظریه موج الیوت، توصیف الگوی هارمونیک تری درایو، با نام مورب پایانی، نیازی به پایبندی دقیق به نسبت‌های فیبوناچی در ساختار کلی ندارد. در عین حال، نسخه تجارتی این الگوی هارمونیک نیازمند رعایت دقیق نسبت‌های فیبوناچی در ساختار است. به عبارت دیگر، این الگو در اصل می‌تواند با استفاده از روش کیفیت‌محور نظریه موج الیوت شناسایی شود، در حالی که بر اساس قوانین معاملات هارمونیک، باید از روش کمیت‌محور برای شناسایی این الگو استفاده شود. در این درس، تمرکز ما برای شناسایی و معامله در الگوی هارمونیک تری درایو است.  

روش تشخیص الگوی تری درایو

الگوی هارمونیک تری درایو دارای یک ظاهر خاص و متمایز است. در حالت صعودی، الگو از سه نوسان متوالی به سمت بالا تشکیل می‌شود و در حالت نزولی از سه نوسان متوالی به سمت پایین. پس از اتمام حرکت نهایی، بازار اغلب یک برگشت تند خواهد داشت. حال به صورت دقیق‌تر بررسی می‌کنیم که چگونه الگوی هارمونیک تری درایو را تشخیص دهیم. در شکل زیر می‌توانید نمونه‌ای از الگوی هارمونیک تری درایو صعودی را ببینید.  
الگوی تری درایو

الگوی تری درایو

  در جستجوی الگوی هارمونیک تری درایو، اولین چیزی که ما به دنبال آن هستیم، وجود یک روند قوی قبل از الگو است. به طور اصولی، الگوهای تری درایو در نقاط پایانی رالی قیمتی قوی و نزولی قیمتی رخ می‌دهند. در نمودار قیمتی، می‌توانید رالی قوی قبل از الگوی هارمونیک تری درایوی صعودی را مشاهده کنید. در مرحله بعد، ما باید درایوهای مربوطه را با استفاده از ابزارستان فیبوناچی اندازه‌گیری کنیم. به طور خاص، باید از ابزار بازگشت فیبوناچی و ابزار گسترش فیبوناچی استفاده کنیم. ابزار بازگشت فیبوناچی به اندازه‌گیری تقویت کننده‌های اصلاحی در ساختار کمک می‌کند و ابزار گسترش فیبوناچی تقویت کننده‌های خارجی تمام کننده در ساختار را اندازه‌گیری می‌کند.   نکات مهم فیبوناچی برای الگوی تری درایو:
  • موج اصلاحی پس از درایو اولیه باید ۶۱.۸٪ بازگشت داشته باشد.
  • شما می‌توانید این سطح را با استفاده از ابزار بازگشت فیبوناچی اندازه‌گیری کنید، با انتخاب نقاط بالا و پایین درایو اولیه.
  • موج اصلاحی پس از درایو دوم نیز باید ۶۱.۸٪ بازگشت داشته باشد.
  • شما می‌توانید این سطح را با استفاده از ابزار بازگشت فیبوناچی اندازه‌گیری کنید، با انتخاب نقاط بالا و پایین درایو دوم.
  • درایو دوم باید ۱۲۷٪ گسترشی از موج اصلاحی قبلی باشد.
  • شما می‌توانید این سطح را با استفاده از ابزار گسترش فیبوناچی اندازه‌گیری کنید، با انتخاب نقاط بالا و پایین موج اصلاحی قبل از درایو دوم در ساختار.
  • درایو سوم باید ۱۲۷٪ گسترشی از موج اصلاحی قبلی خود باشد.
  • شما می‌توانید این سطح را با استفاده از ابزار گسترش فیبوناچی اندازه‌گیری کنید، با انتخاب نقاط بالا و پایین موج اصلاحی قبل از درایو سوم در ساختار.
  همانطور که می‌بینید، الگوی تری درایو در قوانین معاملاتی هارمونیک نیاز به رعایت سختگیرانه‌ای از نسبت‌های فیبوناچی دارد. این الگو در ابزارهای معاملاتی و فریم‌های زمانی مختلف دیده می‌شود. این شامل بازار سهام، بازارهای آتی، بازار فارکس و بازارهای رمزارزی است. اگرچه، این الگو در فرکانس‌های زمانی مختلف ظاهر می‌شود، اما وقتی در نمودارهای هشت ساعته و بالاتر دیده شود، قابل اعتمادتر است و وقتی در نمودار روزانه ظاهر می‌شود، ارزش توجه ویژه دارد. وقتی الگوی تری درایو در حال پیشروی است، حجم در ابزار معاملاتی کاهش می‌یابد و اغلب تلاش‌هایی برای همگرایی بین قیمت و شاخص‌های تعجب انگیز انجام می‌شود. این تلاش‌ها شامل استفاده از شاخص‌های سرعتی (Stochastics)، RSI و MACD می‌شود. این شاخص‌ها می‌توانند به عنوان تاییدیه اضافی برای معامله در صورت معکوس شدن احتمالی پس از پایان الگوی هارمونیک تری درایو مفید باشند.  

الگوی تری درایو صعودی

در بخش قبل، یک نمونه از الگوی تری درایو به صورت صعودی را نشان دادیم و فرایند شناسایی و رسم این الگو را در نمودار قیمت توضیح دادیم. حالا بیایید به همان الگوی قبلی نگاهی دیگر بیندازیم، اما این بار اهدافی که پس از کامل شدن الگو ممکن است انتظار شود را نیز به آن اضافه کنیم.  
الگوی تری درایو صعودی

الگوی تری درایو صعودی

    در تصویر بالا، می‌توان هدف‌های مشخص شده برای الگوی تری درایو صعودی را مشاهده کرد. به طور خلاصه، الگوی تری درایو صعودی تشکیل شده است که در آن سه قدم یا درایو به سمت بالا وجود دارد و به یک نقطه پایانی احتمالی می‌رسد. علاوه بر این، درایو‌های تصحیحی بعد از درایو اول و دوم باید حداقل ۶۱.۸٪ بازگشت داشته باشند. در نهایت، درایو دوم و سوم باید یک امتداد ۱۲۷٪ از درایو تصحیحی قبلی خود داشته باشند. اکنون، راه‌های مختلفی وجود دارد که یک معامله‌گر می‌تواند خروج خود را با الگوی معاملات تری درایو مدیریت کند. روش سنتی برای خروج از یک موقعیت با استفاده از این تشکیل، بستن معامله در محل بازگشت ۶۱.۸٪ از ساختار کلی است. با این حال، روش ترجیحی من استفاده از دو هدف است. هدف اول برای الگوی هارمونیک تری درایو صعودی، دامنه پایینی است که در آغاز درایو سوم دیده می‌شود. هدف دوم، دامنه پایینی است که در آغاز درایو دو دیده می‌شود. این اهداف ترکیب بهترین نرخ برداشت به همراه نسبت مفید ریسک به پاداش را ارائه می‌دهند.  

الگوی تری درایو نزولی

الگوی تری درایو نزولی مثل نسخه تری درایو صعودی است. قوانینشان یکسان هستند، به استثنای اینکه الگوی هارمونیک تری درایو نزولی در داخل یک روند نزولی دیده می‌شود. بیایید به مثالی از تشکیل الگوی تری درایو نزولی نگاهی بیندازیم.  
الگوی تری درایو نزولی

الگوی تری درایو نزولی

در تصویر فوق، ما یک نمونه از الگوی هارمونیک تری درایو نزولی را مشاهده می‌کنیم. در ساختار نزولی بازگشتی، لگ های اصلاحی اول و دوم به سطح بازگشت ۶۱.۸ درصد بازگشت به سطح قبلی خود دارند. همچنین، موج دوم و سوم در ساختار تری درایو نزولی، ۱۲۷ درصد انتگرال فیبوناچی از لگ های اصلاحی قبلی خود را دارند. این الگوی هارمونیک تری درایو نزولی یک نسخه ایده‌آل است. در پایان درایو سوم و نهایی، بازار به سمت معکوس روند نزولی قبلی تغییر می‌کند. مهم است که توجه کنید که در شرایط بازار زمانی، باید برای اندازه‌گیری‌های اینگونه انعطاف‌پذیر باشیم. این به این دلیل است که بازارها شرایط ایده‌آل را فراهم نمی‌کنند و بنابراین، استفاده از توجه و شعور عقلی در فرایند ارزیابی ضروری است. منظورم این است که اگر نسبت‌های فیبوناچی برای الگوی تری درایو نزولی، همه‌ی اندازه‌گیری‌ها را مناسب پوشش دهند و با اختلاف کمی، و این اندازه‌گیری‌ها، که کمی از ساختار الگو را تحریف نمی‌کنند، منطقی خواهد بود که ساختار را همچنان به عنوان یک الگوی تری درایو نزولی تشخیص دهیم. با این حال، در استفاده از این سنجش، باید دقت کنیم. اگرچه نمی‌خواهیم در ارزیابی خود بیش از حد سختگیر باشیم، اما نمی‌توانیم در قوانین برچسب‌گذاری خود بیش از حد بی‌دست و پا باشیم. حال که دیدیم الگوی هارمونیک تری درایو نزولی چگونه به نظر می‌رسد، بیایید حالا به طور دقیق‌تر به سطوح هدف بپردازیم که به این نسخه نزولی مربوط می‌شود.  
الگوی تری درایو

الگوی تری درایو

  با توجه به تصویر بالا، دوباره متوجه خواهید شد که پس از پایان الگوی هارمونیک تری درایو، از هدف دو سطحی استفاده خواهیم کرد. هدف اول، نقطه هدف اولیه، بالاترین نقطه سوئینگ درایو سوم و نهایی در الگو خواهد بود. و هدف دوم ما، بالاترین نقطه سوئینگ درایو دوم در الگو خواهد بود. این سطوح نشانگر مناطق مقاومتی هستند که قیمت به سختی به سمت بالا حرکت خواهد کرد. بنابراین، این سطوح نشانگر سطوح منطقی برای کسب سود هستند.  

روش معامله با الگوی هارمونیک تری درایو

حالا بیایید یک استراتژی معاملاتی با استفاده از الگوی هارمونیک تری درایو ایجاد کنیم. ما الگوی هارمونیک تری درایو نزولی و صعودی را تجزیه و تحلیل کرده و مناطق هدف محتمل برای الگو را بررسی کرده‌ایم. حالا تمام اجزای لازم را اضافه می‌کنیم تا یک مدل کاربردی کاملاً عملی ایجاد کنیم که در بازار قابل استفاده باشد. این شامل یک مکانیزم ورود، یک فیلتر تأیید و یک عنصر محدود کننده ریسک به شکل توقف ضرر است. ما نسبت‌های فیبوناچی که در این ساختار هارمونیک بیشترین اهمیت را دارند را توضیح داده‌ایم. پس از شناسایی یک الگوی تری درایو محتمل، ما باید از طریق یک جریان تکرارپذیر در ارزیابی امکان معامله تنظیم اقدام کنیم. در ابتدا، باید تأیید کنیم که یک روند تشکیل شده قبل از توسعه الگوی هارمونیک تری درایو وجود دارد. پس از تأیید این موضوع، می‌توانیم به مرحله بعدی برویم. به منظور ورود به تری درایو معین، ما یک فیلتر راه اندازی می‌کنیم که به ما کمک می‌کند تا متوجه شویم که بازار در سطوح بیش از حد گسترده معامله می‌کند یا خیر. عملا، ما شاخص نسبی قدرت (RSI) را در برنامه جستجو می‌کنیم و هدفمان این است که در طول الگوی تری درایو صعودی، RSI حداقل 70 یا بیشتر باشد. این نشانگر شرایط بیش خریداری در بازار است. به طور مشابه، در طول الگوی تری درایو منفی، ما نیاز به خواندنی RSI کمتر از 30 داریم که حضور محیط بازار بیش فروش را تایید کند. با تایید فیلتر RSI، در مراحل نهایی از درایو سوم در الگو استفاده می کنیم. به طور خاص، یک سفارش محدود در نزدیکی سطح گسترش فیبوناچی 127 درصد قرار خواهد گرفت. ما می دانیم که در این الگو هر دو درایو دوم و سوم به این سطح گسترش خواهند یافت قبل از بازگشت. به عنوان نتیجه، استراتژی ما برای ورود به این درایو نهایی قبل از برگشت ناگهانی خواهد بود. این به عنوان سیگنال الگوی هارمونیک تری درایو عمل می کند. وقتی دستور ورود ما اجرا شود، باید بلافاصله دستور توقف ضرر را بر روی معامله ما قرار دهیم. سطح توقف ضرر باید در 161٪ گسترش فیبوناچی آخرین درایو در الگو قرار گیرد. این سطح به طور معمول بعد از الگوی هارمونیک تری درایو در یک روند صعودی به عنوان مقاومت مخفی عمل می کند و بعد از الگوی هارمونیک تری درایو در یک روند نزولی منطقه پشتیبانی را فراهم می کند. ما این روند را به عنوان یک روش برای قرار دادن یک توقف منطقی در این تنظیمات معامله استفاده خواهیم کرد. درباره سطوح سود خواهیم دانست که ما قصد داریم از یک طرح خروج در سه سطح استفاده کنیم. نقطه سود اول، شروع درایو سوم است و نقطه سود دوم و نهایی در شروع درایو دوم رخ خواهد داد. و با این حال، حالا یک استراتژی معاملاتی کاملاً عملی برای الگوی تری درایو داریم. در بخش بعدی، هر دو الگوی تری درایو صعودی و نزولی را در نمودارهای قیمتی واقعی توضیح خواهیم داد.  

تنظیمات الگوی هارمونیک تری درایو

حال که برای اجرای تنظیمات تری درایو یک برنامه معاملاتی مفصل داریم، زمان آن است که نشان دهیم که چگونه این تنظیمات روی نمودار قیمتی به نظر می‌رسد. در زیر نمودار هشت ساعته برای جفت ارز دلار استرالیا به دلار نیوزیلند قرار دارد.  
تنظیمات الگوی هارمونیک تری درایو

تنظیمات الگوی هارمونیک تری درایو

  بیایید به صورت مرحله به مرحله الگوی تری درایو صعودی در بازار فارکس را مورد تجزیه و تحلیل قرار دهیم که در این نمودار نشان داده شده است. در ابتدا، در حالی که بازار به طور متوالی به نوسان بیشتری میرسید، همانطور که در ناحیه مرکزی نمودار دیده می‌شود، ممکن بود که به الگوی هارمونیک تری درایو صعودی رخ داده باشد. می‌توانید الگوی هارمونیک تری درایو را که در نمودار مشخص شده است، مشاهده کنید. توجه کنید که پس از درایو اول، قیمت تا لحظه‌ای گذشته از سطح بازگشت 61% برمی‌گردد و پس از درایو دوم نیز، قیمت تقریباً در سطح بازگشت 61% برمی‌گردد. این موضوع می‌تواند توسط دو خط افقی آبی که در نمودار قیمت قرار دارند، مشاهده شود. علاوه بر این، توجه کنید که درایو دوم کمی از گسترش مثالی فیبوناچی 127% ما فراتر می‌رود و در نهایت سطح گسترش 138% را برای نقطه بالابرش ایجاد می‌کند. اگرچه این مثالی نیست، به خاطر داشته باشید که بیشتر الگوها در بازار با نسبت‌های مثالی همخوانی نخواهند داشت. اما با توجه به ساختار کلی اینجا، الگوی تری درایو صعودی قابل قبول تلقی می‌شود. حالا، قبل از اینکه به اجرای معامله بپردازیم، باید تأیید کنیم که قبل از شکل‌گیری الگوی هارمونیک تری درایو،باید یک روند صعودی وجود داشته است. بدیهی است که می‌توانیم از حرکت قیمت قبل از الگوی تری درایو صعودی مشاهده کنیم که واقعاً یک روند صعودی وجود داشته است. با این تأیید، قدم بعدی تحلیل نمودار شاخص RSI برای تأیید خواندن بالای 70 یا بالاتر در یا نزدیک پایان الگوی تری درایو صعودی است. اگر به خط عمودی نقطه‌چین آبی مراجعه کنید، می‌توانید ببینید که در حالی که سومین درایو در داخل ساختار در حال پیشروی بود، RSI میزان محدودیت فروخته بیش از 70 را تجاوز کرده است. حالا، زمان آن رسیده است که برای ورود به یک معامله کوتاه آماده شویم. به طور مطابق با قوانین خود، ورودی کوتاه با استفاده از یک دستور محدود در یک قیمت کمتر از 127 درصد انتشار آخرین درایو در داخل الگو اجرا می‌شود. توجه کنید به منطقه بزرگنمایی در نمودار قیمت که نشان می‌دهد کجای ورودی ممکن بود اتفاق بیفتد. درایو نهایی در 129 درصد از انتشار فیبوناچی پایان یافت و بنابراین دستور محدود برای فروش در زیر این سطح فعال می‌شد. توقف ضرر به سطح 161 درصد از سطح انتشار الگوی درایو نهایی در داخل ساختار قرار می‌گرفت. توجه کنید به خط تیره سیاه روی نمودار قیمت که نشان می‌دهد کجا توقف ضرر قرار می‌گرفت. در مورد بستن یک معامله سودآور، از یک خروج سود دو سطحی استفاده خواهیم کرد. هدف اول در این حالت، درست بالای شروع درایو سوم در ساختار قرار می‌گیرد و هدف دوم درست بالای شروع درایو دوم قرار می‌گیرد. دو خط افقی آبی روی نمودار قیمت را مشاهده کنید تا بتوانید ایده‌ای از اینکه خروجی‌های این نقاط در کجا اتفاق می‌افتد، بگیرید. همچنین می‌توانید این سطوح را با دو پیکان آبی که با نام هدف یک و هدف دو مشخص شده‌اند، مشاهده کنید. حالا به شکل نزولی الگوی تری درایو نگاه کنید. در زیر نمودار قیمت دلار کانادا در مقابل فرانک سوئیس بر اساس دوره‌ی هشت ساعته را مشاهده خواهید کرد.  
الگوی هارمونیک تری درایو نزولی

الگوی هارمونیک تری درایو نزولی

  همانطور که مشاهده می‌شود، قیمت در اینجا به وجود آوردن نوسانات پایینی منجر شده است. باید در مرکز نمودار قیمت قادر باشیم الگوی تری درایو نزولی را شناسایی کنیم. پس از شناسایی این احتمال، برای تأیید نسبت‌های فیبو در ساختار، از ابزارهای بازگشت فیبوناچی و گسترش استفاده کنیم. توجه کنید که چگونه پس از هر دو درایو اول و دوم در این الگو، قیمت فقط کمتر از سطح اصلاحی 61٪ عقب‌نشینی کرد. دو خط افقی آبی در نمودار قیمت سطوح بازگشت 61 درصد را پس از اولین و دومین درایو در الگو نشان می‌دهند. سپس، از ابزار گسترش فیبوناچی برای اندازه‌گیری حرکت قیمت در دومین و سومین درایو استفاده خواهیم کرد. توجه کنید که درایو دوم در گسترش 128 درصدی از پازده پیشین خود به پایان می‌رسد. در نتیجه، با توجه به این پیش‌زمینه، می‌توان نتیجه گرفت که الگوی تری درایو نزولی در حال شکل‌گیری است و با نسبت‌های فیبوناچی به خوبی هماهنگ می‌شود. مرحله بعدی باید تأیید شود که قبل از ظهور این الگوی ثبت تری درایو نزولی، یک الگوی نزولی وجود داشته باشد. عملکرد قیمت و فلش قرمز به پایین، نشان می‌دهد که عملکرد قیمت به صورت پیوسته در یک الگوی مرحله‌ای به پایین حرکت می‌کند. مرحله بعدی در این فرآیند، تأیید این است که شاخص قدرت نسبی (RSI) در طی حرکت قیمتی به سمت پایین در تری درایو ، ۳۰ یا کمتر را نشان دهد. در طول لگ نهایی الگوی هارمونیک تری درایو نزولی، شاخص RSI با خواندن ۳۰ برآورده شد که شرایط لازم برای یک فرصت طولانی را فراهم می کند. بر اساس برنامه تجارتی ما، ما یک دستور خرید محدود قبل از انتشار ۱۲۷٪ گسترش فیبوناچی درایو نهایی در الگو قرار می دهیم. با استناد به منطقه بزرگنمایی در این نمودار قیمت، می توانید ببینید که درایو نهایی به نقطه پایانی خود در سطح گسترش ۱۳۴٪ رسید. به عنوان یک نتیجه، دستور خرید محدود ما فعال شده و ما را در یک موقعیت بلند در این جفت ارز قرار داد. همانطور که در نمودار به سمت پایین نشان داده شده است، توقف ضرر لازم طوری تنظیم می شود که در سطح گسترش ۱۶۱٪ فیبوناچی قرار دارد. در نهایت، ما باید یک استراتژی خروج سطحی را برای بستن معامله در حالی که قیمت به سمت جهت قصد شده ما حرکت می کند، در نظر بگیریم. شما می توانید دو سطح هدف مشخص شده را مشاهده کنید و که با بالا رفتن در مقابل درایو دو و سه هماهنگ است.   خلاصه الگوی تری درایو یک الگوی هارمونیک کمتر شناخته شده در مقایسه با الگوهای گارتلی، خفاش و پروانه است. اما با سایر الگوهای هارمونیک، الگوی تری درایو و نسبت‌های فیبوناچی به طور نزدیکی مرتبط هستند. این الگوی فرصت خوبی برای معامله‌گران فراهم می‌کند زمانی که در زمینه مناسب بازار معامله شود. بسیاری از معامله‌گران هارمونیک به سادگی هر الگوی تری درایوی که روی نمودار قیمت دیده می‌شود را معامله می‌کنند. اما مهم است که بفهمیم که بهترین الگوهای تری درایو پس از حرکت طولانی در بازار اتفاق می‌افتد. این سناریوها فرصت‌های معاملاتی با بالاترین احتمال را در مورد نوع های خریداری و فروشی الگوی هارمونیک تری درایو ارائه می‌دهند. به همین دلیل، منطقی است که فقط در این زمان ها به این تنظیمات الگوی هارمونیک تمرکز شود.
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها