تام دیمارک🧑🏽‍🦱 معرفی شاخص‌ها و مطالعات تام دیمارک

تاریخ آخرین بروزرسانی: 6 نوامبر 2023
آیا تا به حال شاخص تام دیمارک به گوشتان خورده است؟ در زمینه تحلیل تکنیکال، مجموعه‌ای وسیع از مطالعات وجود دارد و بسیاری از تحلیلگران و معامله‌گران با استعداد به این حوزه کمک کرده‌اند. یکی از ذهن‌های درخشان در این صنعت، یک تکنیسین بازار با احترام بسیار معروف به نام تام دیمارک است. او چندین دهه است که دانشجوی فعال بازار است و همچنین بنیان‌گذار و مدیرعامل دیمارک آنالیتیک است. در طول سال‌ها، دیمارک مجموعه‌ای از ابزارهای تحلیل روند توسعه داده است که او آن‌ها را از طریق چندین کتاب به جامعه معامله‌گران بزرگتر معرفی کرده است. این مقاله به بررسی عمیق‌تر برخی از مطالعات محبوب دیمارک می‌پردازد و آن‌ها را به شما به صورت عملی ارائه می‌دهد تا بتوانید این ایده‌ها را به روش تجارت خود ادغام کنید. این مقاله از سلسله مقالات رایگان آموزش فارکس است، برای دیدن سایر مقالات روی آموزش فارکس کلیک کنید.  

معرفی تام دیمارک

شاخص‌های تام دیمارک در تجزیه و تحلیل روند بازار مفید هستند. استراتژی معامله دیمارک به یک معامله‌گر کمک می‌کند تا وضعیت فعلی روند و نقطه خستگی احتمالی را ارزیابی کند. تحلیل دیمارک به لحاظ یافتن نقطه پایانی روند بسیار ارزشمند بوده است. این نوع دقت پایان روند نیز می‌تواند مزیتی برای ورود به ابتدای یک روند جدید فراهم کند. به عنوان مثال، معامله‌گران فارکسی که از مطالعات دیمارک استفاده می‌کنند، می‌توانند آن‌ها را در دو رویکرد متضاد و پیروی از روند به کار ببرند. حقیقت این است که شاخص‌های تام دیمارک (شاخص‌های تام دیمارک) در میان معامله‌گران فارکس به اندازه کافی شناخته نیستند. درصد بزرگی از جامعه فارکسی ممکن است هرگز از این مطالعات شنیده نباشند. یکی از دلایل این امر این است که در مقایسه با شاخص‌های دیگر مانند مکد، RSI، استوکاستیک و غیره، اطلاعات بسیار کمی درباره کار دیمارک در اینترنت وجود دارد.  

تحلیل تکنیکال با استفاده از تام دیمارک

شاخص‌های تام دیمارک برای تجزیه و تحلیل عمیق روند استفاده می‌شوند و می‌توانند بر اساس سلامت روند فعلی، سیگنال‌های مختلفی را به شما ارائه دهند. تحلیل دیمارک می‌تواند بسته به شاخصی که در حال استفاده از آن هستید، بسیار پیچیده شود، با این حال ما بر روی دو شاخصی که بیشترین ارزش را برای معامله‌گر دارند تمرکز خواهیم کرد. این دو ابزار دیمارک شاخص خط روند تام دیمارک (همچنین به عنوان خطوط روند دیمارک شناخته می‌شود) و شاخص سکوئنشال تام دیمارک (همچنین به عنوان سکوئنشال دیمارک شناخته می‌شود) هستند. استفاده از این دو مطالعه در بقیه این مقاله مورد تمرکز قرار خواهد گرفت.   خطوط روند تام دیمارک اولین استراتژی دیمارک که به آن می‌پردازیم، خطوط روند تام دیمارک است. من انتخاب کردم که با این مطالعه شروع کنم زیرا نسبتاً ساده است، اما بسیار قدرتمند است هنگامی که درک کاربرد آن را داشته باشید. به نمودار زیر نگاهی بیندازید و به دقت به خطوط مشخص شده در نمودار توجه کنید.  
تام دیمارک

تام دیمارک

  شاخص خط روند تام دیمارک اصولاً از دو خط تشکیل شده است. خط بالایی نشان دهنده روند نزولی است و از دو بالاترین قله اخیر در قیمت عملکرد عبور می کند. خط پایینی نشان دهنده روند صعودی است و اتصال دو پایینی ترین قعر اخیر در نمودار را به ارمغان می آورد. در این مثال، عملکرد قیمت بین این دو خط همگرا فشرده شده است. بستگی به نوع شاخص خط روند تام دیمارک که دارید استفاده می کنید، می تواند خطوط را برای شما به صورت پویا ساخته و به طور خودکار رسم کند. با این حال، من از یک شاخص استفاده می کنم که فقط قله ها و قعرهای مربوطه را با دایره های کوچک مشخص می کند. سپس من می توانم از این نقاط داده برای ساختن خطوط تام دیمارک خود استفاده کنم. نوعی که شما در آن استفاده می کنید، بستگی به پلتفرم معاملاتی و سلیقه شخصی شما دارد. همچنین، برخی از نسخه های شاخص خط روند تام دیمارک نیز خطوط اضافی بالای و پایین عملکرد قیمت فعلی را نشان می دهند. اینها می توانند به عنوان اهدافی برای معاملات بالقوه استفاده شوند. ما بعداً به جزئیات این موضوع می پردازیم، اما بیایید ابتدا سیگنال واقعی خط تام دیمارک را درک کنیم.   سیگنال های معاملاتی خط روند دیمارک سیگنال هایی که از شاخص خط روند دیمارک دریافت می کنیم بسیار ساده است. در واقع، ما به دنبال شکست قیمت از یکی از دو خط رسم شده هستیم. اگر قیمت به سمت بالا خط بالا را در جهت صعودی شکست دهد، سیگنال خرید می آید. اگر قیمت به سمت پایین خط پایین را در جهت نزولی شکست دهد، سیگنال فروش می آید. این سیگنال ها به ما نشان می دهند که روند قیمت در حال تغییر است و ممکن است یک حرکت قوی در جهت جدید را آغاز کند. ما می توانیم از این سیگنال ها برای تصمیم گیری در مورد ورود به بازار و یا خروج از آن استفاده کنیم. اما برای استفاده از این سیگنال ها بهتر است نه تنها بر اساس یک سیگنال عمل کنیم، بلکه از سایر ابزارها و شاخص های فنی نیز استفاده کنیم. به عنوان مثال، می توانیم از نمودار شمعی و نشانگرهای میانگین متحرک استفاده کنیم تا سیگنال های دریافت شده را تأیید کنیم. همچنین باید به این نکته توجه کنیم که این سیگنال ها همیشه صحیح نیستند و ممکن است به خاطر نوسانات قیمت اشتباه گرفته شوند. بنابراین، ما باید از مدیریت مناسب ریسک استفاده کنیم و همیشه بازار را با دقت مورد بررسی قرار دهیم. در نهایت، برای استفاده موثر از این سیگنال ها، تمرکز بر روی تحلیل طولانی مدت و روند کلی بازار نیز ضروری است. اگر قیمت در حال تغییر در مقیاس کوچکتری است، ممکن است سیگنال ها به راحتی تغییر کنند و باعث بیشتر شدن تعداد معاملات ضرر آور شوند. بنابراین، همیشه به تحلیل کلی بازار و روند کلی توجه کنید و در تصمیم گیری خود محتاط عمل کنید.  

استراتژی تجارتی خط روند دیمارک

حالا بیایید به یک استراتژی تجارتی پایه خط روند دیمارک بپردازیم که شامل نقطه ورود، توقف ضرر و هدف است. نقطه ورود اگر قیمت خط روند دیمارک بالا را شکست دهد، آنگاه معامله خرید را باز می‌کنید. به عکس، اگر شکست در خط پایین رخ دهد، آنگاه معامله فروش در جفت ارزی را باز می‌کنید. توقف ضرر اگر خریداری کرده‌اید، می‌توانید دستور توقف ضرر خود را زیر خط روند پایین قرار دهید. اگر فروش کرده‌اید، آنگاه می‌توانید توقف را بالای خط بالا قرار دهید. اگر با استفاده از این روش، توقف ضرر در فاصله‌ای قرار بگیرد که نسبتاً برای سطح راحتی شما بیش از حد است، آنگاه از یک نقطه میانی برای قرار دادن توقف ضرر استفاده کنید. هدف قیمت اگر از یک نشانگر خط روند دیمارک پیشرفته استفاده می‌کنید، احتمالاً سطوحی در نمودار وجود دارد که به عنوان هدف محتمل مشخص شده‌اند. اگر این ویژگی را ندارید یا ترجیح می‌دهید خروجی را به صورت خودتان مدیریت کنید، آنگاه باید سطوح حمایت یا مقاومت بعدی را پس از شکست بررسی کنید تا به عنوان نقاط خروجی محتمل مدنظر قرار دهید.   مثالی از تجارت خط روند دیمارک حالا بیایید به یک مثال تجارتی خط روند تام دیمارک بپردازیم. به تصویر زیر مراجعه کنید.  
خط روند دیمارک

خط روند دیمارک

  این نمودار 30 دقیقه ای GBP/USD برای 16-19 ژوئن 2017 است. خط آبی و خط قرمز خطوط روند دیمارک را نشان می دهند. سیگنال خرید زمانی رخ می دهد که قیمت خط بالا (خط قرمز) را شکست می دهد. پس از آن، ما قصد داریم تا معامله ای بلند را اجرا کنیم و موقعیت را با یک سفارش توقف ضرر حفاظت کنیم. سفارش توقف ضرر می تواند در زیر خط پایین دیمارک قرار داده شود. خط بنفش علامت برجسته ترین قله اخیر در نمودار است. توجه کنید که دو خط دیمارک تلاش می کنند تا عملکرد قیمت را فشرده کنند و انتظار داریم تا از این تجمع گسترش ولاتیلیتی ببینیم. با شکست به سمت بالا، احتمالاً سطح مقاومت برجسته ترین اخیر مورد آزمایش قرار می گیرد که دقیقاً همان اتفاق می افتد.  

دیمارک سکوئنشال

دومین شاخص دیمارک که در مورد آن صحبت خواهیم کرد، شاخص تام دیمارک سکوئنشال است. این مطالعه کمی پیچیده است و برای اعمال موفق در شرایط بازار زنده نیاز به تمرین بیشتری دارد. شاخص تام دیمارک سکوئنشال اعداد مختلفی را به نمودار شما اضافه می کند. این اعداد در بالای و پایین شمع های ژاپنی در نمودار قرار دارند. اگر به دقت نگاهی به پایین بیندازید، متوجه خواهید شد که بیشتر این اعداد تصادفی نیستند، بلکه از ترتیب صعودی شروع می شوند.  
دیمارک سکوئنشال

دیمارک سکوئنشال

  آنچه در بالا می بینید، شاخص سکوئنشال تام دیمارک روی نمودار قیمت نشان داده شده است. دوباره این شاخص فقط شامل اعدادی است که در بالای یا پایین محدوده هر شمع قرار دارند. این ممکن است در نگاه اول گیج کننده به نظر برسد، اما به زودی خواهید فهمید که این موضوع روشی دارد.   محاسبه تام دیمارک سکوئنشال پس، همانطور که متوجه شده اید، شاخص سکوئنشال تام دیمارک یک سکوئنشال مربوط به وضعیت روند قیمت کنونی را نشان می دهد. ولی چگونه سکوئنشال تام دیمارک ساخته می شود؟ خب، بیایید نگاهی بیندازیم. نقطه شروع اولیه با یک عدد 1 مشخص می شود. به طور خاص، برای یک حرکت صعودی، "1" نشان داده می شود وقتی عملکرد قیمت یک شمع بالاتر از قیمت بسته شمع چهار دوره قبل است. سپس در نوبت بعدی، "2" نشان داده می شود وقتی عملکرد قیمت یک شمع بالاتر از قیمت بسته شمع چهار دوره قبل است. و این قانون برای هر نوبت بعدی نیز اعمال می شود. "1" حرکت قیمت نزولی نشان می دهد وقتی عملکرد قیمت یک شمع پایین تر از قیمت بسته شمع چهار دوره قبل است. سپس در نوبت بعدی، "2" نشان داده می شود وقتی عملکرد قیمت یک شمع پایین تر از قیمت بسته شمع چهار دوره قبل است. و این قانون برای هر نوبت بعدی نیز اعمال می شود.   سیگنال‌های دیمارک سکوئنشال دو سیگنال اصلی وجود دارد که از معامله‌گری با استراتژی تام دیمارک سکوئنشال بدست می‌آیند. این سیگنال‌ها خستگی قیمت و احتمال بالایی برای یک اصلاح آینده را پیش‌بینی می‌کنند.   سیگنال نزولی تام دیمارک سکوئنشال فرض کنید ما با یک روند صعودی روبرو هستیم. قیمت افزایش می‌یابد و در طول صعود شماره‌های مسکوئنشال تام دیمارک سکوئنشال را دریافت می‌کنیم: 1، 2، 3، 4، 5، 6، 7 و غیره. سیگنال نزولی در لحظه‌ای رخ می‌دهد که شاخص تام دیمارک سکوئنشال به شما عدد "9" را می‌دهد. این به این معنی است که عملکرد قیمت در 9 شمع پشت سر هم بسته شده است که هر کدام بالاتر از شمع 4 دوره قبلی بسته شده‌اند. سیگنال قوی‌تر می‌شود اگر بالاهای شمع‌های 8 و 9 بیشتر از بالاهای شمع‌های 6 و 7 باشند. وقتی این الگو را تأیید می‌کنید، احتمالاً این منجر به یک بازگشت در جهت نزولی می‌شود. قدرت بازگشت بیشترین احتمالاً در چهار شمع اول پس از تأیید شمعی است که با "9" مشخص شده است.   سیگنال صعودی تام دیمارک سکوئنشال در این حالت، روندی که شما در حال تحلیل آن هستید، نزولی است. و شمع‌های شماره‌دار نیز نزولی خواهند بود. در این سناریو، برای یک سیگنال صعودی، نیاز به نه شمع نزولی خواهیم داشت - هر کدام از این شمع‌ها پایین‌تر از شمعی است که در چهار دوره قبل قرار دارد. سیگنال صعودی زمانی رخ می‌دهد که شاخص تام دیمارک سکوئنشال به شما عدد "9" را می‌دهد. سیگنال قوی‌تر می‌شود زمانی که پایین‌های شمع‌های مشخص شده با 8 و 9، پایین‌تر از پایین‌های شمع‌های 6 و 7 باشند.  

استراتژی معاملاتی دیمارک سکوئنشال

مهم است که توجه کنید که قوانین مفصل متعددی در مورد تام دیمارک سکوئنشال وجود دارد که دیمارک در کتاب "علم جدید تحلیل تکنیکال" خود شرح داده است، اما برای اینجا، ما بر اصول اصلی تمرکز خواهیم کرد و یک استراتژی معاملاتی بر اساس این مفاهیم ارائه خواهیم داد. ما در مورد نقطه ورود دقیق برای این سیستم، سطح سفارش توقف ضرر شما و هدف قیمتی که باید به آن هدف برسیم، بحث خواهیم کرد. در این مثال خاص، در مورد سیگنال نزولی تام دیمارک سکوئنشال بحث خواهیم کرد. نقطه ورود ابتدا نیاز دارید که یک روند صعودی در جایگاه قرار داشته باشد. سپس باید نه دوره مسکوئنشال را بدست آورید که هر کدام بالاتر از چهار شمع قبلی بسته شوند. وقتی شماره "9" را بدست می آورید، باید در پایان آن دوره بازار را کوتاه کنید. توقف ضرر باید توقف خود را بالاتر از آخرین بالای روند صعودی فعلی قرار دهید. با این حال، مطمئن شوید که آن را در فاصله‌ای نسبی قرار دهید تا موقعیت شما قادر به مقابله با هرگونه نوسانات اضافی در نقطه واگرایی باشد. با این حال، ما انتظار داریم که یک کشش تند در جهت خرسانه اتفاق بیفتد.  
توقف ضرر در تام دیمارک

توقف ضرر در تام دیمارک

  نمودار بالا یک توضیح خوب از اینکه توقف ضرر شما باید در مورد سیگنال "9" در روند صعودی قرار داشته باشد. شما شمع نهم الگو را شناسایی می کنید و سپس بازار را کوتاه می کنید و توقفی را در فاصله نسبی از نقطه ورود خود قرار می دهید. دوباره، مهم است به یاد داشته باشید که اگر دستور توقف ضرر خیلی تنگ باشد، این ممکن است منجر به توقف زودهنگام به دلیل افزایش نوسان در نقطه تغییر مسیر شود. هدف قیمت هیچ هدف دقیقی مرتبط با این استراتژی وجود ندارد. با این حال، یک پیشنهاد برای نگهداشت تجارت در یک سیگنال خرسانه از تنظیمات سکوئنشال تام دیمارک است که منتظر کامل شدن چهارمین شمع پس از تغییر ممکن است خروج کنید. منطق بر این اساس است که چهار شمع پس از تغییر مورد انتظار احتمالاً وقایع تند و یک جانبه خواهند بود. بنابراین، شما پس از بسته شدن شمع مشخص شده به عنوان "9"، معامله را باز می کنید و موقعیت را در چهارمین شمع پس از تغییر بسته می کنید.   مثال معامله با دیمارک سکوئنشال حالا به شما نشان می دهم که این سیستم تام دیمارک سکوئنشال چگونه در یک نمودار قیمتی از EUR/USD کار می کند.  
معامله با دیمارک سکوئنشال

معامله با دیمارک سکوئنشال

  در بالا شما نمودار H1 EUR/USD برای 14 تا 18 آوریل 2017 را می‌بینید. اعداد قرمز و آبی کوچک روی تصویر نمودار نشان‌دهنده مقادیری هستند که از شاخص دیمارک سیکوئنشال گرفته شده‌اند. در نمودار یک روند صعودی وجود دارد که به دقت برای سیگنال صعودی تام دیمارک سیکوئنشال نظارت خواهیم کرد. توجه کنید که نقاط سیاه شماره‌گذاری شده در نمودار نشان‌دهنده سکوئنشال 1 تا 9 روند صعودی در نمودار هستند. سیگنال فروش زمانی رخ می‌دهد که عدد "9" در نمودار چاپ شود. استاپ باید در فاصله‌ای نسبی بالاتر از این حد قرار داده شود. همانطور که می‌بینید، شمع بعدی نموداری افتاده است. این شمع یک ساقه بالایی نسبتا بلند دارد که یک الگوی نموداری "پین بار" نزولی را شکل می‌دهد و خودش نشانه‌دهنده یک کاهش نزدیک است. توجه کنید که از آنجایی که استاپ را در فاصله‌ای مناسب فراتر از حد بالایی "9" قرار داده‌ایم، ما توانستیم با فشار فروش قابل توجهی که با آن مواجه شدیم، به‌خوبی کنار بیاییم. چهار پیکان قرمز به چهار شمعی اشاره می‌کنند که پس از شمعی که با "9" برچسب‌گذاری شده است، دنبال می‌شوند. شما باید موقعیت را در پایان چهارمین شمع ببندید.  

شاخص‌های تام دیمارک در متاتریدر 4

شاخص‌های تام دیمارک در کتابخانه پیش‌فرض شاخص‌های MT4 وجود ندارند. همانطور که در ابتدای این درس اشاره شده است، شاخص‌های تام دیمارک به راحتی در دسترس نیستند، بنابراین شما ممکن است برای یافتن نسخه رایگان آنلاین یا خرید شاخص از یک برنامه‌نویس MT4 یا منبع قابل اعتماد دیگری نیازمند تحقیقاتی باشید.   نتیجه‌گیری شاخص‌های تام دیمارک در تجزیه و تحلیل وضعیت و سلامت روند فعلی در نمودار مفید هستند. دو مطالعه بهترین دیمارک برای معامله‌گری، خط روند تام دیمارک و سیکوئنس تام دیمارک هستند. خطوط روند تام دیمارک:
  • خط بالا نزولی است و دو قله اخیر و بالاتر را به هم وصل می‌کند.
  • خط پایین صعودی است و دو قعر اخیر و پایین‌تر را به هم وصل می‌کند.
  • این دو خط عمل می‌کنند تا عملکرد قیمت را فشار دهند.
  • سیگنال زمانی رخ می‌دهد که قیمت یکی از این خطوط را شکست دهد.
  • سیگنال به سمت شکست حرکت می‌کند.
  • می‌توانید به سطحی که قله یا قعر اخیر مهم را نشان می‌دهد، هدف بگیرید.
  تام دیمارک سکوئنشال:
  • اعداد سکوئنشال را بالای و پایین شمع‌ها بر اساس 4 قسمت قبلی بسته شدن نشان می‌دهد.
  • سیگنال برعکس پس از بسته شدن نشانه‌دار نهمین شمع سکوئنشال رخ می‌دهد.
  • احتمالا یک اصلاح تند در طول چهار شمع اول رخ خواهد داد.
 
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها