4 اشتباه رایج و مهلک فیبوناچی اصلاح

تاریخ آخرین بروزرسانی: 17 مارس 2023
فیبوناچی اصلاح ابزار تحلیل تکنیکالی است که سطوح حمایت و مقاومت اصلی را نشان می‌دهد و به پیشبینی نقاط بازگشت روند کمک می‌کند. هر معامله گر فارکس در مقاطعی از فعالیت معاملاتی خود از ابزار فیبوناچی اصلاح استفاده می کند. برخی فقط برخی مواقع از آنها استفاده می کنند، در حالی که برخی دیگر به طور منظم از آنها استفاده می کنند. اما مهم نیست که هر چند وقت یکبار از این ابزار استفاده می کنید، مهم ترین چیز این است که هر بار به درستی از آن استفاده کنید. سرفصل‌ها
  • فیبوناچی اصلاح سطوح مرجع در تحلیل تکنیکال برای مناطقی است که احتمالا حمایت یا مقاومت هستند.
  • اعداد فیبوناچی، ریشه در یک فرمول ریاضی هندی دارند که دنیای غرب آن را به نام لئوناردو فیبوناچی ثبت کرد. در حقیقت او بود که این مفهوم را به اروپاییان معرفی کرد.
  • یکی از اشتباهات رایج معامله گران این است که هنگام انداختن فیبوناچی اصلاح بر روی پرایس اکشن، در کشف نقاط مرجع یا صحیح اشتباه می کنند.
  • معامله گران جدید معمولا رویکردی کوته بینانه دارند و بیشتر بر روی روندهای کوتاه مدت تمرکز می کنند تا سیگنال های بلند مدت.
  • فیبوناچی می‌تواند الگوهای معاملاتی قابل اعتمادی را در اختیار معامله گران قرار دهد، اما حتما باید ابتدا با استفاده از سایر روش ها تأیید شوند، بنابراین تنها و صرفا بر اساس فیبوناچی پوزیشن نگیرید.

اشتباهات در زمان استفاده از فیبوناچی اصلاح

استفاده نادرست از روش ‌های تحلیل تکنیکال منجر به نتایج فاجعه ‌باری از جمله نقاط ورودی بد و یا افزایش ضرر در پوزیشن ها خواهد شد. در مقاله امروز از آموزش فارکس نحوه عدم اعمال صحیح فیبوناچی اصلاح در بازارهای فارکس را بررسی خواهیم کرد.

1.نقاط مرجع را با هم ترکیب نکنید.

هنگامی که فیبوناچی اصلاح را بر روی پرایس اکشن می اندازید، بهتر است که نقاط مرجع خود را ثابت نگه دارید. بنابراین، اگر دارید پایین‌ترین قیمت شروع یک روند (در پایان سشن یا در یک کندل) را مرجع می گیرید. سمت دیگر ابزار فیبوناچی باید بالاترین قیمت در انتهای روند باشد. اگر از داخل کندل ابتدای روند، شروع به کشیدن ابزار فیبوناچی می کنید، سمت دیگر ابزار نیز باید داخل کندل قرار گیرد. خلاصه بدنه با بدنه. فتیله با فتیله. اشتباهات و تحلیل نادرست زمانی ایجاد می شود که نقاط مرجع با هم ادغام شوند. یعنی مثلا از فتیله کندل به بدنه یک کندل می روند. بیایید به یک مثال در جفت ارز یورو/دلار کانادا نگاهی بیندازیم. شکل زیر ثبات را نشان می دهد. فیبوناچی اصلاح فتیله به فتیله اعمال شده است، از سقف 1.3777 تا کف 1.3344. چنین حالتی بطور واضح یک سطح مقاومت در 1.3511 ایجاد می کند که تست شده و سپس شکسته می شود.
فیبوناچی اصلاح

فیبوناچی اصلاح

فیبوناچی اصلاح برای پرایس اکشن بر روی جفت ارز یورو/دلار کانادا اعمال شد. از سوی دیگر، شکل زیر عدم هماهنگی را نشان می دهد. سطوح فیبوناچی اصلاح از سقف پایانی 1.3742 (35 پیپ زیر سقف فیتیله) اعمال می شود.  این باعث می‌شود که سطح مقاومت چندین کندل را بشکند (بین 3 و 7 فوریه)، بنابراین این سطح (کشیدن ابزار از داخل کندل) یک سطح مرجع خوب نیست.
عدم هماهنگی سطوح فیبوناچی اصلاح

عدم هماهنگی سطوح فیبوناچی اصلاح

فیبوناچی اصلاح اشتباه اعمال شد. از طریق با ثبات نگه داشتن آن، سطوح حمایت و مقاومت برای چشم غیرمسلح آشکارتر می شوند، تحلیل را سرعت می بخشد و منجر به معاملات سریع تر می شود. نکته مهم: ابزار فیبوناچی اصلاح بر اساس به اصطلاح اعداد فیبوناچی طراحی شده است که توسط لئوناردو ساکن شهر پیزا در سال 1202 به جهان غرب معرفی شد. اگرچه نام این اعداد یا ابزار تحلیلی از یک فرد ایتالیایی گرفته شده است، اما در واقع صدها سال قبل توسط ریاضیدانان هندی کشف شده بود. اولین استفاده شناخته شده آنها به حدود 200 سال قبل از میلاد مسیح بر می گردد، که شاعر هندی پینگالا برای دسته بندی اوزان شعر سانسکریت از آنها استفاده می کرد. یکی دیگر از ریاضیدانان هندی به نام ویراهانکا، حدود 600 سال قبل از فیبوناچی، فرمول محاسبه آنها را ارائه کرد.

2. روندهای بلند مدت را نادیده نگیرید

معامله گران تازه کار اغلب سعی می کنند حرکت ها و پولبک های قابل توجه را در کوتاه مدت بدون در نظر گرفتن کلیت بازار اندازه گیری کنند. این دیدگاه محدود باعث می ‌شود معاملات کوتاه‌ مدت کمی نادرست باشد. با رصد روند بلند مدت، معامله‌گر می‌تواند فیبوناچی اصلاح را در جهت صحیح مومنتوم قیمت اعمال کند و خود را برای شکار فرصت‌های بزرگ معاملاتی آماده کند. در شکل زیر، روند بلندمدت صعودی جفت ارز پوند انگلیس/دلار نیوزیلند را مشاهده می کنیم. ما ابزار فیبوناچی را اعمال می کنیم و می بینیم که اولین سطح حمایت ما در 2.1015 یا سطح فیبوناچی 38.2٪ است یعنی از 2.0648 تا 2.1235. این یک نقطه عالی برای خرید گرفتن روی این جفت ارز است.
تعیین نقطه ورود با فیبوناچی اصلاح

تعیین نقطه ورود با فیبوناچی اصلاح

فیبوناچی اصلاح که برای جفت ارز پوند انگلیس/دلار نیوزیلند اعمال می شود، یک فرصت خرید ایجاد می کند. اما، اگر به روند کوتاه مدت نگاهی بیندازیم، تصویر بسیار متفاوت خواهد بود.
تعیین نقطه ورود اشتباه در تایم فریم کوتاه مدت

تعیین نقطه ورود اشتباه در تایم فریم کوتاه مدت

فیبوناچی اصلاح که در یک تایم فریم کوتاه مدت اعمال می‌ شود، می‌تواند تصور نادرستی به معامله‌گر بدهد. پس از افزایش ناگهانی قیمت در این جفت ارز، ما می توانیم یک فرصت فروش را در تایم فریم پنج دقیقه (بالا) مشاهده کنیم. اینجا یک تله است. با عدم توجه به دیدگاه بلند مدت، فروشنده کوتاه مدت، فیبوناچی را از سقف 2.1215 تا کف 2.1024 (11 فوریه) می کشد که منجر به پوزیشن فروش در 2.1097 یا سطح فیبوناچی 38٪ می شود. این پوزیشن فروش سود 50 پیپ خوبی را برای معامله گر به همراه دارد، اما باعث می شود تا 400 پیپ پیشروی قیمت بعد از آن را نادیده بگیریم! که مساوی است با از کف دادن یک فرصت معاملاتی خوب! برنامه بهتر این بود که روی جفت GBP/NZD روی حمایت کوتاه مدت 2.1050 پوزیشن خرید می گرفتیم. نکته: در نظر گرفتن تصویر بزرگتر بازار نه تنها به شما کمک می کند فرصت های معاملاتی خود را انتخاب کنید، بلکه از درگیر کردن پوزیشن با روند نیز جلوگیری بعمل می آید.

3. صرفا بر مبنای فیبوناچی پوزیشن نگیرید

فیبوناچی می‌ تواند فرصت های معاملاتی قابل اعتمادی را فراهم آورد، اما نه بدون تأیید! استفاده از سایر ابزارهای تکنیکال مانند MACD یا اسیلاتورهای استوکستیک تاییدی هستند برای فرصت معاملاتی و شانس موفقیت یک معامله خوب را افزایش می دهند. بدون این روش ها که همچون یک مهر تایید عمل می کنند، یک معامله گر فقط دست به دعا برای حصول یک نتیجه مثبت بر می دارد. در شکل زیر، ما شاهد یک اصلاح روی حرکت صعودی میان مدت در جفت ارز یورو/ین ژاپن هستیم. از 10 ژانویه 2011، نرخ EUR/NZD طی تقریباً دو هفته به بالاترین سطح 113.94 رسید. با اعمال ابزار فیبوناچی اصلاح، به سطح اصلاح 38.2 درصدی 111.42 (از سقف 113.94) می رسیم. به دنبال اصلاح بیشتر، متوجه می‌شویم که اسیلاتور استوکستیک نیز حرکت به سمت سطوح پایین‌ تر را تأیید می‌کند.
تایید فیبوناچی اصلاح با اسیلاتور استوکاستیک

تایید فیبوناچی اصلاح با اسیلاتور استوکاستیک

اسیلاتور استوکستیک روند در جفت ارز EUR/JPY را تایید می کند. اکنون این فرصت معاملاتی تحقق می یابد زیرا پرایس اکشن سطح اصلاح فیبوناچی ما را در 111.40 در 30 ژانویه تست می کند. با در نظر گرفتن این فرصت خرید گرفتن، ما نقطه قیمتی را با اندیکاتور استوکاستیک تأیید می کنیم که سیگنال اشباع فروش را نشان می دهد. معامله‌گری که این پوزیشن را می‌گیرد تقریباً 1.4% یا 160 پیپ سود می کند، زیرا قیمت از 111.40 جهش کرد و طی چند روز بعد تا 113 معامله شد.

4. استفاده از فیبوناچی برای معاملات کوتاه مدت

معاملات ساعتی در بازار فارکس هیجان انگیز است، اما تلاطم قیمت در این بازار بسیار است. به همین دلیل، انداختن ابزار فیبوناچی اصلاح در یک تایم فریم کوتاه بی اثر است. هرچه تایم فریم پایین تر باشد، سطوح اصلاحی از اعتبار کمتری برخوردار است. تلاطم قیمت می‌تواند سطوح حمایت و مقاومت را دارای انحراف کند و انتخاب سطوح قابل معامله برای معامله‌گر را بسیار دشوار کند. ناگفته نماند در کوتاه مدت، اسپایک ها (حرکت های تیز قیمت-مترجم) و نوسانات دو طرفه بسیار رایج هستند. این پویایی ها می‌ توانند گذاشتن حد ضرر یا حد سود را بسیار دشوار کنند. کافیست مثال دلار کانادا/ین ژاپن را در زیر بررسی کنید.
تعیین حد سود و حد ضرر با فیبوناچی اصلاح

تعیین حد سود و حد ضرر با فیبوناچی اصلاح

ابزار فیبوناچی برای یک حرکت ساعتی در جفت ارز CAD/JPY در یک بازه زمانی سه دقیقه ای اعمال می شود. در شکل بالا، ما سعی می کنیم فیبوناچی را برای یک حرکت ساعتی بر روی نمودار ارز CAD/JPY اعمال کنیم (با استفاده از سه دقیقه برای هر کندل). در اینجا، نوسانات قیمت بالا است. این باعث ایجاد فتیله های بلند تر روی پرایس اکشن می شود و پتانسیل تحلیل اشتباه در برخی سطوح حمایت را ایجاد می کند. همچنین هیچ تاثیری نخواهد داشت اگر که سطوح فیبوناچی ما به طور متوسط تنها با شش پیپ از هم جدا شوند که شانس خوردن حد ضرر را افزایش می دهند. به یاد داشته باشید، همچون هر مطالعه آماری دیگری، هرچه از داده های بیشتری استفاده شود، تحلیل ما قوی تر خواهد بود. پایبندی به تایم فریم های بالاتر هنگام اعمال ابزار فیبوناچی می‌تواند اعتبار هر سطح قیمت را بالاتر برد.

استفاده صحیح از فیبوناچی در فارکس

تحلیل با استفاده از ابزار فیبوناچی جهت شناسایی سطوح حمایت و مقاومت پنهان برای معامله گران فارکس بسیار مفید است. دو راه برای اعمال روش های فیبوناچی در بازار فارکس وجود دارد: تحلیل تاریخی و آماده سازی معاملاتی. مورد اول، روندهای بلند مدت در بازار فارکس را بررسی می کند تا بتواند سطوحی که تغییرات بزرگ روی روند در آنها شکل می گیرند، را شناسایی کند. از روش دوم برای پیش‌بینی سطوح اصلاح قیمت‌ های فارکس استفاده می‌شود. در این حالت، معامله‌گران یک ابزار فیبوناچی را بر روی نمودار قیمت کوتاه ‌مدت اخیر می اندازند و سطوح مختلف فیبوناچی را مشخص می‌کنند. سپس ابزار فیبوناچی بیشتر را روی تایم فریم های کوتاه‌تر و کوتاه‌تر قرار می‌دهند و به دنبال جاهایی می‌گردند که سطوح هارمونیک با هم همگرا شوند. این نقاط قیمتی پتانسیل تبدیل شدن به نقاط برگشتی را دارند. همچون سایر الگوهای تحلیل تکنیکال، روندهای بلند مدت قوی تر از روندهای کوتاه مدت هستند. به عبارت دیگر، سطح حمایت در نمودار هفتگی نسبت به نمودار روزانه قابل اعتمادتر است. [elementor-template id="52272"]

عیب اصلی روش فیبوناچی چیست؟

اگرچه گاهی اوقات می توان از فیبوناچی اصلاح برای پیش بینی تغییرات قیمت استفاده کرد، اما بسیاری از معامله گران این محاسبات را بسیار پیچیده و زمان بر می دانند. یکی دیگر از معایب آن این است که درک نتایج آن برای اکثر معامله گران دشوار است. برخی از کارشناسان معتقدند که سطوح فیبوناچی بیش از هر چیزی با روانشناسی گله ای ارتباط دارد. در نتیجه، معامله‌گران باید این احتمال را در نظر بگیرند که روش فیبوناچی واقعاً خود کفا است. بعبارتی با توجه به پوزیشن گیری بیشتر فعالان بازار روی این سطوح؛ آنها خودبخود می توانند عمل کنند.

بهترین تنظیمات برای فیبوناچی اصلاح چیست؟

بیشترین سطوح اصلاحی فیبوناچی مورد استفاده توسط معامله گران عبارتند از 23.6٪، 38.2٪، 61.8٪ و 78.6٪. 50% نیز یک سطح اصلاحی رایج است، اگرچه ارتباطی با اعداد فیبوناچی ندارد.

سطوح فیبوناچی اصلاح چقدر دقیق هستند؟

برخی از کارشناسان معتقدند که فیبوناچی اصلاح می تواند تا حدود 70 درصد از نوسانات بازار را پیش بینی کند، به خصوص زمانی که یک نقطه قیمت خاص پیش بینی شود. با این حال، برخی از منتقدان می گویند که اینها سطوح روانی هستند و نه سطوح مقاومتی.

سخن پایانی

همچون هر تخصص دیگری، بهتر شدن در استفاده از ابزار فیبوناچی اصلاح در معاملات فارکس، نیاز به وقت گذاشتن و تمرین دارد. مبادا که ناامید شوید چراکه پاداش هایی که در بلندمدت می گیرید بیشتر از هزینه هاست. به قوانین ساده رسم فیبوناچی پایبند باشید و از اشتباهات ذکر شده در مقاله امروز درس بگیرید تا به شما در پیدا کردن فرصت های سودآور در بازار فارکس کمک کند. منبع این مقاله: اینوست پدیا
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها