خانه | آموزش فارکس تحلیل چارت | الگوی سقف سه قلو و الگوی کف سه قلو در بازار فارکس

الگوی سقف سه قلو و الگوی کف سه قلو در بازار فارکس

الگوی سقف و کف سه قلو

الگوی سقف سه قلو و کف سه قلو از قوی ترین الگوهای بازگشت روند است که مشابه الگوی سقف و کف دوقلو عمل میکند.

اکثر معامله گران این الگو را زیر مجموعه الگوی سر وشانه میدانند به همین علت بهتر است اگر میخواهید عملکرد این الگو را به خوبی درک کنید ابتدا تحلیل خط روند و تحلیل سطوح حمایت و مقاومت را به خوبی فراگیرید و قبل از پرداختن به این الگو با الگوهای کف و سقف دوقلو و الگوی سر و شانه آشنا شوید.

این آموزش یکی از دروس دوره رایگان آموزش فارکس است.

الگوی سقف و کف سه قلو

5/5 – (2 امتیاز)

سر فصل های آموزشی الگوی سقف و کف سه قلو
  برای شروع تولید فهرست مطالب ، یک هدر اضافه کنید

  آشنایی با الگوی سقف سه قلو (Triple Top Reversal)

  الگوی سقف سه قلو Triple Top Reversal یکی از قوی ترین الگوهای بازگشتی است.این الگوی را میتوان در نمودارهای خطی،میله ای یا شمعی ژاپنی مشاهده کرد اما بدیهی است که نمودار شمعی ژاپنی جزئیات بیشتری را نشان میدهد.

  اساس کار این الگو همانند الگوی کف و سقف دوقلو واکنش نسبت به سطح مقاومت و در آخر شکست سطح حمایت و تغییر روند قیمت است.

  الگوی سقف سه قلو در انتهای یک روند صعودی بلند مدت یا میان مدت ظاهر می شود و نشانه تغییر روند به نزولی در بلند مدت تا میان مدت است.

  تصویر زیر شکل ظاهری این نمودار را نشان میدهد.

  الگوی سقف سه قلو Triple Top Reversal

  تصویر بالا نشان می دهد یک الگوی سقف سه قلو در ادامه یک روند صعودی 4 ماه طی یک دوره زمانی 5 ماهه تشکیل شده است.

  با توجه به تصویر و شکل ظاهری الگو از این رو می گوییم این الگو از دیگر الگوهای بازگشتی قوی تر است زیرا سقف الگو سه بار به سطح مقاومت برخورد کرده و اعتبار ویژه ای به سطح مقاومت بخشیده است که احتمال شکست سطح مقاومت را بسیار ناچیز می کند.

  پس در مقابل زمانی که احتمال شکست سطح مقاومت ناچیز است طبیعی است که بازار میل به نزول پیدا کند و سطح حمایت توسط معامله گران شکسته شود.

  1
  بروکر برتر اروپا در سال 2020

  مشخصات الگوی سقف سه قلو (Triple Top Reversal)

  واکنش همیشه به سطوح مقاومت وجود دارد و چند بار برخورد قیمت با این سطح طبیعی است هر سه بار برخورد با سطح مقاومت الگوی سقف سه قلو را تشکیل نمی دهد مگر تمام شرایط زیر صادق باشد.

  1. روند الگو:اگر الگوی سه سقف سه قلو در پایان یک روند بلند مدت یا حداقل میان مدت صعودی تشکیل شود احتمال اینکه الگوی سقف سه قلو تشکیل شده باشد بیشتر است.
  2. سه اوج:نیازی نیست دقیقا هر سه قلو در یک قیمت به سقف قیمتی برسند اما باید سه قله در سطحی باشد که سطح مقاومت را واضح تعیین کنند.
  3. حجم معاملات:درصعود در هر قله با افزایش حجم معاملات از طرف خریدارانی که تمایل به شکست سطح مقاومت دارند مواجه هستیم اما در مقایسه کلی هر سه قله به مرور از حجم معاملات خریداران کم شده است و در نزول از سقف سوم باید حضور پررنگ فروشندگان حس شود تا شتاب و قدرت فروشندگان به قدری باشد که منجر به شکست سطح حمایت شود.
  4. شکست سطح حمایت:سطح حمایت یا همان خط گردن الگو باید توسط افزایش حجم معاملات فروش شکسته شود.همانند دیگر الگوهای تحلیل تکنیکال تا زمانی که سطح حمایت شکسته نشود الگوی سقف سه قلو کامل نیست و شکست سطح نشانه بارز تشکیل الگوی سقف سه قلو است.
  5. تبدیل سطح حمایت به مقاومت:اگر حجم معاملات فروش بالا باشد حمایت به مقاومت بالقوه تبدیل می شود و در اکثر اوقات خریداران یکبار دیگر میخواهند از تشکیل مقاومت جلوگیری کنند و یکبار سطح مقاومت جدید به چالش کشیده می شود که با عدم نفوذ قیمت سطح مقاومت تایید می شود.
  6. هدف قیمت:تعیین هدف قیمت در الگوی سقف سه قلو بسیار ساده است اولین هدف قیمت با این الگو به اندازه فاصله آخرین سقف قیمت تا خط گردن است و پس از آن تحلیل سطوح حمایت و مقاومت هدف های آتی را تعیین میکند.
  این مقاله برای شما مفید است:   بهترین اندیکاتورهای تکنیکال برای معامله گران صفر کیلومتر

  توصیه می شود در مواجه با الگوی سقف سه قلو تا زمانی که خط گردن شکسته نشده است با این الگو مشابه یک سطح خنثی رفتار کنید و تا زمانی که حجم معاملات در بازگشت قله سوم بیشتر نشده است الگو را تایید شده حساب نکنید.

  باز هم مانند الگوهای دیگری که افزایش حجم معاملات موجب تایید الگو است استفاده از اندیکلاتور Volume بسیار منطقی به نظر می آید.

  تصویر زیر تمام مشخصات سقف سه قلو را کاملا مشخص نشان داده است.

  تحلیل الگوی سقف سه قلو

  تحلیل الگوی سقف سه قلو

  تحلیل تکنیکال تنها دانش نیست بلکه هنر است.تشخیص صحیح الگوها نیازمند دقت کافی است.به طور مثال در نمودار بالا سه قلویی را مشاهده میکنید که در سقف قیمتی با هم اختلاف دارند اما تمام شرایط یک الگوی سقف سه قلو را دارند.

  روند الگو:الگوی سقف سه قلو در نمودار بالا در انتهای یک روند صعودی پر قدرت و بلند مدت(از اکتبر98تا آگوست99) ظاهر شده اند تا اولین شرط تایید این الگو را محقق سازند.

  موج سه قلو:سه قله این الگو با اینکه باهم اختلاف قیمت دارند اما توانسته اند سطحی را بعنوان سطح مقاومتی به وجود بیاورند که روند قیمت نتوانسته است بر آن غلبه کند.این سه قله طی 3 ماه تشکیل شده است که امتیاز دیگری برای تایید الگوی سقف سه قلو است.

  حجم معاملات:به اندیکاتور ولوم در پایین نمودار توجه کنید.با اینکه در هر موج صعود همراه با حجم معاملات خرید همراه بوده است اما در هر موج میزان تقاضا نسبت به موج قبل کمتر شده است تا جایی که موج سوم حتی به سقف قیمت موج های قبل نیز نرسیده است.

  شکست سطح حمایت:در روند بازگشتی موج سوم و در نزدیکی سطح حمایت شاهد افزایش عرضه و بالا رفتن حجم معاملات فروش هستیم به طوری که خط گردن شکسته شده است و سقف سه قلو اثبات می شود.

  تبدیل سطح حمایت به مقاومت:پس از شکست سطح حمایت یا همان خط گردن روند قیمت بار دیگر به این محدوده باز میگردد و با اینکه در خط گردن نفوذ می کند اما قادر به شکستن آن نیست و همین باعث می شود سطح حمایت به مقاومت تبدیل شود.

  تایید روند نزولی:روی سطح مقاومت جدید میتوانید یک کندل دوجی را مشاهده کنید که نشانه خستگی خریداران و فروشندگان از نبرد است و کندل بعد از دوجی که جهت روند جدید را نشان میدهد میتواند نقطه ورود به معامله فروش باشد.

  تعیین حد سود:فاصله خط گردن تا سطح مقاومت بعنوان اولین هدف قیمت تعیین می شود که در این نمودار کاملا صادق  است.

  بروکر آلپاری محبوبترین بروکر در ایرانیان
  بروکر آلپاری محبوبترین بروکر در ایرانیان

  آشنایی با الگوی کف سه قلو (Triple Bottom Reversal)

  الگوی کف سه قلو Triple Bottom Reversal همانند الگوی سقف سه قلو یک الگوی بازگشت روند که این الگو روند نزولی را به روند صعودی تبدیل می کند.

  الگوی کف سه قلو در انتهای روند نزولی شکل میگیرد و میتوان در نمودارهای خطی،میله یا نمودار شمعی ژاپنی آن را مشاهده کرد.

  این مقاله برای شما مفید است:   الگوی کنج نزولی و الگوی کنج صعودی در بازار فارکس

  الگوی کف سه قلو با نوسان در یک محدوده بین سطح حمایت و مقاومت سه دهانه تقریبا همسان با برخورد به سطح حمایت و دو قله با برخورد به سطح مقاومت را می سازند.

  تصویر زیر شکل ظاهری این الگو را نشان می دهد.

  الگوی کف سه قلو Triple Bottom Reversal

  هر بار برخورد دهانه روند به سطح حمایت نشان میدهد که حجم معاملات فروش در حال کاهش و حجم معاملات خرید در حال افزایش است و انتظار ما از این الگو این است که در آخر تقاضای بازار بیشتر از عرضه شود و سطح مقاومت قیمت شکسته شود.

  در واقع سه بار برخورد قیمت با سطح حمایت و عدم نفوذ در آن اعتبار زیادی به حمایت بخشیده است و مطمئنا در این روند نزولی سطح حمایت شکسته نمی شود آما آنچه مورد سوال است این است که چه زمانی سطح مقاومت شکسته می شود؟

  اگر این الگو کف سه قلو باشد موج سوم باید بتواند با افزایش حجم معاملات خرید از سطح مقاومت عبور کند اما اگر نتواند سقف سه قلو مورد تایید نیست و بازار وارد روند رنج شده است.

  ّبروکر فارکس ifc markets
  ّبروکر فارکس ifc markets

  مشخصات الگوی کف سه قلو (Triple Bottom Reversal)

  برای اینکه بدانیم پس از مکث بازار در حال نوسان بین سطوح حمایت و مقاومت کی روند صعودی آغاز می شود باید از شکل گیری کامل الگوی کف سه قلو مطمئن باشیم.

  کف سه قلو زمانی کاملا مورد تایید قرار میگیرد که شرایط زیر را دارا باشد:

  1. روند الگو:این الگو یک الگوی بازگشت روند به صعودی پس باید در انتهای یک روند بلند مدت یا میان مدت نزولی تشکیل شود.
  2. سه دهانه:لازم نیست هر سه دهانه دقیقا به یک قیمت واکنش نشان دهند اما باید اختلاف این سه دهانه به اندازه ای باشد که بتوانند یک سطح حمایت را تشکیل دهند.
  3. حجم معاملات:تشکیل سه قلو یعنی آخرین تلاش فروشندگان برای نزولی نگه داشتن روند.در هر موج باید حجم معاملات فروش کاهش یابد و در بازگشت موج سوم باید حجم معاملات خریداران افزایش یابد تا الگو مورد تایید باشد.(حجم معاملات در الگوی کف سه قلو از اهمیت بیشتری برخوردار است.زیرا بازار همیشه میل به نزول دارد)
  4. شکست سطح مقاومت:افزایش تقاضا در پایان موج سوم باید به اندازه ای باشد که بر سطح مقاومت غلبه کند و مقاومت را با یک روند قوی و پرشتاب بشکند.هیچ کف سه قلویی بدون شکست سطح مقاومت کامل نیست.
  5. تبدیل مقاومت به حمایت:پس از شکست خط گردن الگو یا همان سطح مقاومت باید این سطح به حمایت تبدیل شود.بازگشت روند و عدم نفوذ به سطح مقاومت جدید میتواند این تبدیل را تایید کند.
  6. هدف قیمت:فاصله سطح حمایت الگو تا خط گردن را اندازه گیری کنید اولین هدف قیمت یا حد سود به این اندازه است.هدف های بعدی را میتوانید با تحلیل سطوح حمایت و مقاومت و خط روند به دست آورید.

  هر گونه سکون قیمت یا سردرگمی بین خریداران و فروشندگان میتواند موجب بازگشت روند نزولی شود زیرا بازار ذاتا میل به نزول قیمت دارد پس تا زمانی که حجم معاملات به اندازه کافی بالا نرفته است و موجب شکست سطح مقاومت نشده است بهتر است نوسان قیمت سه موج را محدوده رنج در نظر بگیرید و وارد معامله خرید نشوید.

  تحلیل الگوی کف سه قلو

  تحلیل الگوی کف سه قلو

  نمودار تصوبر بالا نمونه خوبی برای تحلیل الگوی کف سه قلو است.

  روند الگو:همانطور که در تصویر بالا مشخص است الگو در ادامه یک روند بلند مدت نزولی(از اکتبر98)ظاهر شده است که این الگو را از نظر بازگشتی بودن تایید میکند.

  تشکیل سه دهانه:سه دهانه ای که سطح حمایت را تشکیل می دهند اختلاف کمی با یکدیگر دارند و توانسته اند سطح حمایت را به خوبی نشان دهند.

  این مقاله برای شما مفید است:   الگوی فنجان و دسته (Cup with Handle) در بازار فارکس

  حجم معاملات:همانطور که اندکاتور ولوم نشان میدهد حجم معاملات فروش هر موج از موج قبلی کمتر می شود و در مقابل در انتهای موج سوم حجم معاملات خرید افزایش پیدا میکند تاز مانی که سطح مقاومت شکسته شود.

  شکست سطح مقاومت:در مورد الگوهایی که نیاز به شکست خط گردن یا سطح حمایت و مقاومت دارند همیشه گفته ایم که از شکست سطح مطمئن شوید بعد وارد معامله شوید.

  نمودار بالا مثال خوبی است که نشان میدهد خط گردن در تلاش اول شکسته نشده است و تنها یک نفوذ در سطح مقاومت رخ داده است اما نفوذ کامل نبوده است و قدرت خریداران نیز برای نزولی نگه داشتن روند کافی نبوده است.

  نفوذ دوم در خط گردن فقط توسطه سایه کندل ها بوده است که نشان میدهد با اینکه فروشندگان هنوز در بازار وجود دارند اما این خریداران هستند که قدرت را در دست گرفته اند.

  تبدیل مقاومت به حمایت:در واقع نفوذ دوم به سطح حمایت را میتوان تایید تبدیل سطح حمایت به مقاومت و آغاز روند صعودی دانست.

  هدف قیمت:فاصله سطح حمایت الگو تا سطح مقاومت 11.5 است که همین عدد را میتوان از سطح حمایت جدید بعنوان هدف اول حد سود تعیین کرد.

  بروکر m4markets
  بروکر m4markets

  نکات مهم الگوی سقف و کف سه قلو

  الگوی کف و سقف دوقلو بیشتر از الگوی کف و سقف سه قول در بازار مشاهده می شود اما بدیهی است که الگوی سه قلو اعتبار بیشتری دارد.

  به دلیل تکشیل سه قله یا سه قعر در این الگو ممکن است الگوی سه قلو با الگوهای مثلث صعودی مثلث نزولی یا مستطیل اشتباه گرفته شود پس باید تمام مشخصات این الگو را بخاطر بسپارید.

  ورود به معامله با الگوی کف و سقف سه قلو:میتوان در بازگشت موج سوم با افزایش حجم فروش در الگوی سقف سه قلو یا افزایش حجم خرید در الگوی کف سه قلو وارد معامله شد اما تا قبل از شکست خط گردن این الگوها معتبر نیستند و ریسک معامله بالا می رود.

  برای کاهش ریسک بهتر است صبر کنید تغییر روند آغاز شود قیمت یک بار تا خط گردن پولبک بزند(اصلاح شود.)سپس وارد معامله شوید.

  برای معامله گران بورس یا سهام ممکن است صبر کردن تا زمان پولبک قیمت منجر به ایجاد صف خرید و فروش و جا ماندن از معامله شوند اما عمده مخاطبان ما در این سایت فارکس کاران هستند و این مشکل را ندارند و کاهش ریسک برای این معامله گران بسیار حائز اهمیت است.

  حد سود و حد ضرر:اگر الگو در یک دوره زمانی 6 ماهه ایجاد شود سطح ظهور الگو در روند صعودی بالاترین سطح قیمت و در روند نزولی پایین ترین سطح قیمت است و احتمال تغییر روند بسیار بیشتر است اما تعیین حد ضرر نیز مشکل تر است.

  معمولا کمی بالاتر از سطح مقاومت در الگوی سقف سه قلو و کمی پایین تر از سطح حمایت در کف سه قلو بعنوان حد ضرر تعیین می شود.

  برای تعیین حد سود محسابه فاصله بین سطح حمایت و مقاومت الگو بعنوان هدف اول منطقی است پس از آن میتوانید از دیگر روش های تحلیل تکنیکال برای هدف های بعدی استفاده کنید.

  تریلینگ استاپ نیز روش خوبی برای خروج با حداکثر سود از این نوع معاملات است زیرا روند جدید ایجاد شده پس از این الگو میان مدت یا بلند مدت است.

  5/5 - (2 امتیاز)
  اشتراک در
  اطلاع از
  0 نظرات
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  مشاهده همه دیدگاه ها
  عناوین مطالب
  اسکرول به بالا