تریپل ویچینگ چیست؟

تاریخ آخرین بروزرسانی: 4 آگوست 2023
تریپل ویچینگ به همزمان منقضی شدن قراردادهای آپشن‌های سهام، آینده‌های شاخص سهام و قراردادهای آپشن‌های شاخص سهام در یک روز معاملاتی خاص اشاره دارد. این اتفاق چهار بار در سال رخ می‌دهد: در سومین جمعه‌های ماه‌های مارس، ژوئن، سپتامبر و دسامبر. تاریخ منقضی شدن مشترک برای این سه نوع مشتق سهام ممکن است باعث افزایش حجم معاملات و عملکرد قیمتی غیرمعمول در دارایی‌های زیرین شود. تریپل ویچینگ در واقع به موقعیتی اشاره دارد که قیمت سهام در بازار با توجه به نوسانات قیمتی در سه نوع مشتق سهام، سکونت و حرکت می‌کند. برای مثال، هنگامی که تعداد زیادی معامله در قراردادهای آپشن‌های سهام به پایان می‌رسند، باعث ایجاد فشار بر روی قیمت سهام می‌شود، زیرا خریداران و فروشندگان قراردادهای آپشن شده را به فروش می‌رسانند و سرمایه‌گذاران بیشتر به دنبال خرید سهام است. از طرفی، هنگامی که قراردادهای آپشن‌های شاخص سهام و آینده‌های شاخص سهام نیز همزمان منقضی می‌شوند، تغییرات سریع و ناگهانی در حجم معاملات و قیمت‌ها روی دارایی‌های زیرین ایجاد می‌شود. این بازیکنان سرمایه‌گذاری را به دنبال خرید و فروش سهام و دارایی‌های زیرین می‌اندازد و می‌تواند برای بازار مناسب باشد. با وجود اینکه تریپل ویچینگ برای بسیاری از سرمایه‌گذاران یک ابزار مفید در تصمیم‌گیری است، اما به هیچ وجه نمی‌تواند به تنهایی به عنوان یک پیش‌بینی دقیق از بازار عمل کند. همانطور که در همه عوامل سرمایه‌گذاری، ریسک و عدم قطعیت همیشه وجود دارد و تریپل ویچینگ هم چنین است.   نکات کلیدی: - تریپل ویچینگ شامل منقضی شدن در یک روز قراردادهای آپشن‌های سهام، آینده‌های شاخص سهام و آپشن‌های شاخص سهام است. - تریپل ویچینگ چهار بار در سال، در سومین جمعه ماه‌های مارس، ژوئن، سپتامبر و دسامبر رخ می‌دهد. - در روزهای تریپل ویچینگ، فعالیت معاملاتی با افزایش حجم مواجه می‌شود. معامله‌گران به منظور بستن، جابجایی و یا تعویض پوزیشن‌های منقضی شونده، به خصوص در ساعت پایانی معاملات، فعالیت بیشتری انجام می‌دهند.  

فهم تریپل ویچینگ:

در روزهای تریپل ویچینگ، به دلیل منقضی شدن برخی قراردادها که ممکن است نیازمند خرید یا فروش اوراق بهادار زیرین باشد، فعالیت معاملاتی و نوسان قیمت در بازار رونق می‌گیرد. در حالی که برخی از قراردادهای مشتق با هدف خرید یا فروش اوراق بهادار زیرین باز می‌شوند، معامله‌گرانی که فقط به دنبال دسترسی به مشتق هستند، باید پوزیشن‌های باز خود را قبل از پایان معاملات در روز تریپل ویچینگ بسته، جابجایی دهند یا تعویض کنند. روزهای تریپل ویچینگ، به خصوص در ساعت پایانی معاملات که به عنوان "ساعت تریپل ویچینگ" شناخته می‌شود، می‌تواند منجر به فعالیت معاملاتی و نوسان قیمت بیشتری شود، زیرا معامله‌گران پوزیشن‌های منقضی شونده خود را بسته، جابجایی داده یا تعویض می‌کنند. آینده‌های سهام تک‌تک، که در دالاس (ایالت تگزاس) در سال ۲۰۲۰ آخرین بار در آمریکا معامله شدند، به عنوان یکی از نوعی از مشتقات سهام معمولاً با آپشن‌های سهام، آپشن‌های شاخص و آینده‌های شاخص دسته‌بندی می‌شوند، که منجر به ایجاد واژه "کوادرپل ویچینگ" شد. اما این نوع مشتقات سهام تقریباً هیچ سرمایه‌گذاری یا علاقه‌مندی معامله‌گران را به خود جلب نکرده‌اند، به ویژه آپشن‌های سهام. در حالی که کوادرپل ویچینگ در حال گسترش است، اما هنوز هم به حد آستانه رسیده است. در واقع، آپشن‌های سهام، آینده‌های شاخص و آپشن‌های شاخص همچنان بیشتر مورد علاقه معامله‌گران هستند و به عنوان ابزارهایی برای کاهش ریسک و افزایش سود استفاده می‌شوند. هر چند که استفاده از مشتقات سهام برای سرمایه‌گذاری، هنوز به طور گسترده‌ای در ایران جایگاه خود را پیدا نکرده است، اما با توجه به افزایش آگاهی سرمایه‌گذاران و توسعه بازار سرمایه، احتمالاً در آینده نزدیک، این نوع از مشتقات سهام نیز به عنوان یکی از ابزارهای سرمایه‌گذاری مورد استفاده قرار خواهد گرفت.  
تریپل ویچینگ

تریپل ویچینگ

تعویض پوزیشن‌های آینده

قرارداد آینده، که به توافق برای خرید و فروش یک اوراق بهادار زیرین به قیمت مشخص در یک روز مشخص اشاره دارد، الزامات اجرای تراکنش موافقت شده را پس از انقضای قرارداد ایجاد می‌کند. به عنوان مثال، یک قرارداد آینده E-mini S&P 500 با ارزش 50 برابر ارزش شاخص محاسبه می‌شود. اگر S&P 500 در زمان انقضای قرارداد 4000 باشد، ارزش قرارداد 200،000 دلار است و صاحب قرارداد موظف به پرداخت این مبلغ خواهد بود اگر قرارداد منقضی شود. برای جلوگیری از این الزام، صاحب قرارداد با فروش آن پیش از انقضاء، قرارداد را بسته می‌کند. پس از بستن قرارداد منقضی شده، اعتبار به شاخص S&P 500 با خرید یک قرارداد جدید در ماه بعد حفظ می‌شود. این به عنوان تعویض قرارداد شناخته می‌شود. بیشتر معاملات مربوط به آینده‌ها و آپشن‌ها در روزهای تریپل ویچینگ بر روی تعویض، بستن یا تعویض پوزیشن‌ها تمرکز دارد. در تاریخ انقضا، صاحبان قرارداد می‌توانند انتخاب کنند که ارسال را نپذیرند و به جای آن با رزرو یک معامله مخالف در قیمت فعلی، قرارداد خود را بسته کنند و سود یا زیان از قیمت خرید و فروش را تسویه کنند. معامله‌گران همچنین می‌توانند با تعویض معامله موجود و همزمان رزرو یک قرارداد جدید آپشن یا آینده برای تسویه در آینده، قرارداد را گسترش دهند - یک فرآیند به نام تعویض قرارداد به جلو.  

آپشن‌های منقضی شونده

در صورتی که آپشن‌ها در پول باشند، وضعیت مشابهی برای دارندگان قراردادهای منقضی شونده ایجاد می‌کنند. به عنوان مثال، فروشنده یک آپشن خرید (کال) پوشش‌دار می‌تواند سهام زیرین خود را در صورت بسته شدن قیمت سهم بالاتر از قیمت اجرایی آپشن منقضی‌شونده، از دست بدهد. در این حالت، فروشنده آپشن می‌تواند قبل از انقضاء موقعیت خود را بسته کند تا ادامه نگهداشتن سهام را ادامه دهد یا اجازه دهد آپشن منقضی شود و سهام را از دست بدهد. آپشن‌های تماس در پول هستند و زمانی سودآور هستند که قیمت اوراق بهادار زیرین بالاتر از قیمت اجرایی در قرارداد باشد. آپشن‌های پوت (Put) در پول هستند زمانی که سهم یا شاخص با قیمتی کمتر از قیمت اجرایی مقرون به صرفه باشد. در هر دو حالت، منقضی شدن آپشن‌های در پول، منجر به تراکنشات خودکار بین خریداران و فروشندگان قراردادها می‌شود. به همین دلیل، روزهای تریپل ویچینگ، باعث افزایش تعداد این تراکنشات می‌شود. با این حال، دارندگان قراردادهای منقضی شونده نباید به دنبال انجام تعاملات دیگری باشند. به عنوان مثال، ممکن است یک فروشنده آپشن تماس در پول برای خریدار آپشن خرید تماس در پول قیمت پایین تری را پیشنهاد دهد تا بتواند قرارداد خود را از دست بدهد و علاوه بر آن، کمی سود کند. اما خریدار باید به دقت بررسی کند که آیا این پیشنهاد باعث شکست قرارداد خود نمی‌شود؟ همچنین، دارندگان قراردادهای منقضی شونده نباید به دنبال تعاملات زیاد با دارندگان قراردادهای دیگر باشند زیرا ممکن است پیامدهای ناخوشایندی برای آنها داشته باشد. به همین دلیل، بهتر است که دارندگان قراردادهای منقضی شونده با دقت بررسی کنند که چه آپشن‌هایی برایشان در دسترس است و چه فرصت‌هایی برای کسب سود وجود دارد. در نهایت، پایان یافتن یک قرارداد منقضی شونده، دلیلی برای نارضایتی نیست. در واقع، باید به عنوان یک فرصت برای شروع تازه‌ازمیری در بازار سرمایه در نظر گرفته شود. در نتیجه، دارندگان قراردادهای منقضی شونده باید همیشه با دقت به این قراردادها نگاه کنند و از فرصت‌هایی که به آنها ارائه شده، بهره‌مند شوند.  

تریپل ویچینگ و اربیتراژ

اگرچه بیشتر معاملات بستن، باز کردن و تعویض قراردادهای آینده و آپشن در روزهای تریپل ویچینگ به تراز شدن پوزیشن‌ها مرتبط است، اما افزایش فعالیت ممکن است ناکارآمدی قیمتی را به دنبال داشته باشد که اربابان کوتاه‌مدت را جذب می‌کند. این فرصت‌ها عمدتاً عاملی برای حجم سنگین در طول ساعت پایانی روزهای تریپل ویچینگ هستند، زیرا معامله‌گران سعی می‌کنند از ناهنجاری کوچک قیمتی با معاملات بزرگ و سریع بهره ببرند که ممکن است در چند ثانیه به اتمام برسد. تریپل ویچینگ برای تعیین قیمت پایانی یک دارایی استفاده می‌شود، که در ساعت آخر معاملات در سه بازار مختلف انجام می‌شود. برای تریپل ویچینگ، قیمت کل دارایی، با توجه به قیمت آخرین معامله در هر بازار، محاسبه می‌شود. این فرآیند می‌تواند به خاطر وجود دستورات خرید و فروش بیش از حد، به دلیل اختلاف در نظرات معامله‌گران درباره قیمت، باعث حجم زیادی در معاملات شود. با این حال، اگرچه تریپل ویچینگ می‌تواند فرصت‌های باارزشی برای معامله‌گران به دنبال داشته باشد، اما به عنوان یک استراتژی انفرادی، خطرات بالایی دارد. به علاوه، استفاده از اربیتراژ در بازارهای مختلف ممکن است به دلیل تفاوت قیمت‌ها منجر به خطرات ویژه‌ای برای معامله‌گران شود. در کل، برای استفاده از تریپل ویچینگ و اربیتراژ، آگاهی کافی از بازارهای مختلف و تکنیک‌های معاملاتی کافی الزامی است.   توصیه: با وجود افزایش کلی حجم معاملات، روزهای تریپل ویچینگ به طور ضروری منجر به نوسانات شدید قیمتی نمی‌شوند.  

مثال واقعی تریپل ویچینگ:

روز جمعه، ۱۵ مارس ۲۰۱۹، اولین روز تریپل ویچینگ سال ۲۰۱۹ بود. حجم معاملات در روز پایانی هفته قبل از روز جمعه‌ی تریپل ویچینگ با افزایش فعالیت بازار همراه بود. به گزارش رویترز، حجم معاملات در روز ۱۵ مارس ۲۰۱۹ در بورس‌های آمریکا "۱۰٫۸ میلیارد سهم در مقابل میانگین ۷٫۵ میلیارد سهم در ۲۰ روز تجارت اخیر" بود. برای هفته قبل از جمعه‌ی تریپل ویچینگ، شاخص S&P 500 ۲٫۹٪ و شاخص ناسداک ۳٫۸٪ و شاخص صنعتی داوجونز (DJIA) ۱٫۶٪ رشد کرده بود. با این حال، به نظر می‌رسد بیشترین سود‌ها قبل از جمعه‌ی تریپل ویچینگ رخ داده است زیرا در روز جمعه، شاخص S&P فقط ۰٫۵۰٪ و شاخص DJIA فقط ۰٫۵۴٪ رشد کرده بود.   استفاده از تریپل ویچینگ در فارکس دارای ریزه کاری هایی هست که حتما باید به دقت مورد بررسی قرار بگیرد.

تریپل ویچینگ: چالش جدیدی برای بازار سهام

تریپل ویچینگ، به همزمان منقضی شدن قراردادهای آپشن‌های سهام، آینده‌های شاخص سهام و قراردادهای آپشن‌های شاخص سهام در یک روز معاملاتی خاص اشاره دارد. منقضی شدن مشترک برای این سه نوع مشتق سهام، می‌تواند باعث افزایش حجم معاملات و عملکرد قیمتی غیرمعمول در دارایی‌های زیرین شود. برای معامله‌گران، این روز یک چالش بزرگ است که باید آن را به خوبی مدیریت کنند. چرا که قیمت سهام در این روز ممکن است با تغییرات قابل توجهی همراه باشد و باعث محاسبه‌های پیچیده‌تری برای معامله‌گران شود. از طرفی، منتظر بمانید که چند روز قبل از رویداد تریپل ویچینگ، بازار سهام نیز احتمالاً تحت تاثیر قرار خواهد گرفت. در واقع، این رویداد می‌تواند به یک اشاره‌گر برای جهت حرکت بازار شود. به عنوان مثال، زمانی که معامله‌گران قبل از رویداد تریپل ویچینگ، به فروش سهام می‌پردازند، ممکن است بازار از کاهش قیمت رنج بخورد. در نتیجه، تریپل ویچینگ، چالش جدیدی برای بازار سهام به شمار می‌رود. برای موفقیت در این روز، معامله‌گران باید با دقت به تغییرات قیمت توجه کنند و برنامه‌ریزی مناسبی برای مدیریت ریسک و سودآوری داشته باشند.   سوالات متداول: حال زمان آن رسیده که به چند سوالی که ممکن است برایتان رخ بدهد به طور طور خلاصه اشاره کنیم:  

ویجینگ چیست و چرا تریپل است؟

در باورهای خرافی، ساعت جادویی زمانی است که در آن احتمال وقوع اتفاقات شیطانی برای پا به دامن آوردن فراهم است. در معاملات مشتقات نیز، این اصطلاح به ساعت انقضای قرارداد، معمولاً در یک روز جمعه در پایان تجارت، اطلاق شده است. در تریپل ویچینگ، سه نوع قرارداد مختلف به طور همزمان منقضی می‌شوند: آپشن‌های اندیس لیست شده، آپشن‌های سهام تک‌تایی و آینده‌های اندیس. تریپل ویچینگ چه زمانی اتفاق می‌افتد؟ تریپل ویچینگ معمولاً در سومین جمعه‌های ماه‌های مارس، ژوئن، سپتامبر و دسامبر در زمان بسته شدن بازار (ساعت ۴:۰۰ بعدازظهر به وقت شرق آمریکا) اتفاق می‌افتد.  

چرا معامله‌گران به تریپل ویچینگ اهمیت می‌دهند؟

زیرا چندین مشتقات در همان لحظه منقضی می‌شوند، معامله‌گران عادت دارند که پیش از انقضا، تمام پوزیشن‌های باز خود را بسته و به فروش برسانند. این می‌تواند منجر به افزایش حجم معاملات و نوسانات درون روز شود. معامله‌گرانی که پوزیشن‌های گاما کوتاه بزرگی دارند، به خصوص در برابر نوسانات قبل از انقضا، آسیب پذیر هستند. اربابان کوتاه‌مدت سعی می‌کنند از این نوسانات ناهنجار بهره ببرند، اما این کار نیز ممکن است بسیار خطرناک باشد.  

چه نوع ناهنجاری‌های قیمتی در تریپل ویچینگ مشاهده می‌شود؟

زیرا معامله‌گران سعی می‌کنند پوزیشن‌های خود را بسته یا آن‌ها را تمدید کنند، حجم معاملات در تریپل ویچینگ معمولاً بالاتر از میانگین است و ممکن است منجر به نوسانات شدیدتر شود. با این حال، یک پدیده جالب مشاهده شده است که در آن قیمت اوراق بهادار به صورت مصنوعی به سمت یک قیمت اجرا که دارای علاقه‌مندی باز خود است، هدایت می‌شود زیرا گاما هدژینگ در جریان است. این می‌تواند منجر به "پین" شدن قیمت در انقضا به دلیل فعالیت معاملاتی شود. پین کردن قیمت، برای معامله‌گران آپشن‌ها، پین ریسک را به همراه دارد، به این معنی که آن‌ها نسبت به اینکه آیا باید آپشن‌های خریداری شده طی مدت انقضای در پول را اجرا کنند یا خیر، دچار عدم قطعیت می‌شوند. این بخاطر این است که آن‌ها در همان زمان، به تعداد پوزیشن‌های کوتاه مشابه خود که منتظر واگذاری هستند، مطمئن نیستند.     منبع: اینوستپدیا
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها