الگوی کنج🔥: تعریف، انواع و روش معامله

تاریخ آخرین بروزرسانی: 30 ژانویه 2024
الگوی کنج که با نام الگوی گوه نیز شناخته می‌شود یکی از انواع معروف الگوی نمودار است که هر کسی که روی نمودار ترید می‌کند قطعا تا به حال با این الگو روبرو شده است. این الگو یک الگوی جالب است که چندین نوع مختلفی دارد. بسته به زمان و مکان ظهور الگو در عملکرد قیمت، می‌توان آن را به عنوان یک الگوی برگشت یا الگوی ادامه دهنده دسته بندی کرد. این الگو در نوع های الگوهای کنج نزولی و صعودی وجود دارد. ما در این مقاله به بررسی و توضیح الگوهای کنج، انواع صعودی و نزولی آن، الگوهای کنج پهن شونده و روش معامله با الگوی کنج خواهیم پرداخت.

آشنایی با الگوی کنج

الگوی کنج دارای یک ساختار قیمتی اصلاحی است که اغلب قبل از یک روند ظاهر می‌شود. الگوهای کنج به عنوان فازهای تجمع در نظر گرفته می‌شوند که در آن حرکت قیمتی جمع و منقبض می‌شود. حجم نیز در طی تشکیل یک الگوی کنج جمع خواهد شد. اکثر الگوهای کنج به صورت جمع شونده شکل می‌گیرند. نوع جمع شونده نیز می‌تواند به عنوان یک کنج صعودی یا یک کنج نزولی دسته بندی شود. در موارد نادر، یک الگوی کنج می‌تواند به عنوان یک نوع پهن شونده شکل بگیرد. در این حالت، ساختار کنج می‌تواند به عنوان یک کنج صعودی یا یک کنج نزولی دسته بندی شود. در این درس به تفصیل به تمام انواع ساختارهای کنج می‌پردازیم، اما اولین مطلب این است که بفهمید الگوی گوه یک الگوی تجمع طولانی است که هم در بازارهای صعودی و هم در بازارهای نزولی شکل می‌گیرد. این الگو بسیار شبیه به یک الگوی مثلث است که به سمت بالا یا پایین متمایل شده است. به همین علت، این تشکیلات گاهی به عنوان کنج مثلث شناخته می‌شوند. الگوهای کنج بیشتر در نقطه پایانی یک روند رخ می‌دهند. به عبارت دیگر، الگوی کنج صعودی می‌تواند نزدیک به نقطه پایانی یک روند صعودی شکل بگیرد، در حالی که الگوی گوه نزولی می‌تواند نزدیک به نقطه پایانی یک روند نزولی شکل بگیرد. تریدر های موج الیوت تشکیل کنج تکنیکال را به عنوان نقطه پایانی تشخیص می‌دهند. وقتی الگوی کنج در جهت روند و در مراحل پایانی روند رخ می‌دهد، به عنوان یک الگوی برگشتی در نظر گرفته می‌شود. عملکرد قیمت پس از شکست خط پایین در یک کنج صعودی معمولاً منجر به یک برگشت قیمت تند به سمت پایین می‌شود. و به طور مشابه، عملکرد قیمت پس از شکست خط بالا در یک کنج نزولی معمولاً منجر به یک برگشت تند به سمت بالا می‌شود.  

الگوی کنج صعودی

خب الان بیاید به الگوی کنج صعودی نگاه کنیم. توی تصویر زیر می‌تونید الگوی کنج صعودی رو ببینید.  
الگوی کنج

الگوی کنج

    الگوی کنج صعودی می‌تواند به عنوان دو خط روند جمع شونده باشد که به سمت بالا شیب دارد و تحرکات قیمت درون این خطوط قرار دارند. دقت کنید که خط بالای الگوی کنج صعودی نشان دهنده سطح مقاومت است و خط پایین الگوی کنج صعودی نشان دهنده سطح حمایت است. هر دو خط به طور واضح به سمت بالا شیب دارند و همگرا می‌باشند. مهمترین سطحی که در الگوی کنج صعودی باید توجه شود، خط حمایت پایین است. انتظار داریم که قیمت این خط را بشکند که منجر به حرکت قیمتی  نزولی می‌شود. به عنوان نتیجه، ساختار الگوی کنج صعودی با توجه به پتانسیل قیمتی آن، به عنوان یک الگوی کنج نزولی در نظر گرفته می‌شود. دقت کنید که گفته شد از لحاظ پتانسیل قیمتی نزولی است. الگوی کنج صعودی اغلب در انتهای حرکت قیمتی صعودی دیده می‌شود. وقتی الگوی کنج صعودی در جهت حرکت صعودی و پس از یک حرکت قیمتی طولانی به بالا ظاهر می‌شود، احتمال بالاترین عکس‌العمل برای برگشت حرکت فعلی وجود دارد. الگوی کنج صعودی گاهی ممکن است در زمینه یک بازار نزولی نیز ایجاد شود. در صورتی که این الگو در بازار ایجاد شود، به عنوان یک الگوی ادامه دهنده در نظر گرفته می‌شود. به این معنی که شکست باید در خط روند پایین‌تر رخ دهد و باعث ادامه‌ی حرکت قیمت به سمت پایین می‌شود. پیامدهای الگوی کنج صعودی در هر دو حالت یکسان هستند، به این معنی که قیمت‌ها بعد از شکست به سمت پایین کاهش می‌یابند.  

الگوی کنج نزولی

حالا بیاید به سناریو معکوس با الگوی کنج صعودی یه نگاهی بندازیم. شکل زیر نشون می‌ده که الگوی کنج نزولی چه طور به نظر می‌رسه.  
الگوی کنج نزولی

الگوی کنج نزولی

  الگوی کنج نزولی نیز با استفاده از دو خط روند متقابل توصیف می‌شود. اما در این حالت، دو خط روند همگرا که شامل عملکرد قیمت است، به سمت پایین شیب دارند. خط روند بالاتر سطح مقاومت است، در حالی که خط روند پایینتر سطح حمایت است. در حالتی که الگوی کنج نزولی ظاهر می‌شود، مهم‌ترین خط برای مشاهده خط مقاومت است. وقتی قیمت از این خط روند عبور کند، قیمت‌ها اغلب به سمت بالا به روند جدیدی سوق داده می‌شوند. به عبارت دیگر، ساختار الگوی کنج نزولی به لحاظ پتانسیل قیمتی به عنوان الگوی صعودی محسوب می‌شود. الگوی کنج نزولی همچنین می‌تواند یک الگوی پایانی یا یک الگوی ادامه دهنده باشد. هنگامی که الگوی کنج نزولی در جهت روند نزولی و نزدیک به پایان یک حرکت قیمتی پایین طولانی مدت ظاهر شود، نشانه‌ای برای پایان نزول فعلی است، زیرا تقاضا وارد بازار شده و قیمت‌ها را به سطوح بالاتری سوق می‌دهد. در این سناریو، الگوی کنج نزولی به عنوان یک الگوی برگشتی دسته‌بندی می‌شود. وقتی الگوی کنج نزولی در روند کلی صعودی ظاهر می‌شود، به عنوان یک الگوی ادامه در نظر گرفته می‌شود. در هر دو حالت، شکست به سمت بالا باید رخ داده و به افزایش قیمت‌ها منجر شود. با این حال، باید توجه داشت که شدت حرکت قیمت به سمت بالا در اکثر مواقع زمانی که الگوی کنج نزولی یک الگوی برگشتی است، بسیار قابل مشاهده‌تر است. این مطالب بر الگوی کنج صعودی نیز صدق می‌کند. به این معنی که شدت کاهش قیمت پس از شکست خط به سمت پایین در هنگام معکوس بودن جهت روند معمولاً بسیار بیشتر خواهد بود.  

الگوی کنج پهن شونده

الگوهای کنج پهن شونده نوع کمتری از الگوی کنج هستند. آنها همچنین به عنوان یک الگوی بازشونده نیز شناخته می‌شوند. در الگوهای کنج پهن شونده، عملکرد قیمت گسترش می‌یابد تا کوچک شود. بنابراین، در نمودار قیمت، یک الگوی کنج پهن شونده به عنوان دو خط روند که شامل عملکرد قیمت است، ظاهر خواهد شد. دو نوع الگوی کنج پهن شونده وجود دارد. اولین نوع، الگوی کنج پهن شونده صعودی است که در زمینه یک افزایش قیمت رخ می‌دهد و دومین نوع، الگوی کنج پهن شونده نزولی است که در زمینه یک کاهش قیمت رخ می‌دهد. بیایید ابتدا به الگوی کنج پهن شونده صعودی نگاهی بیندازیم. در زیر یک تصویری از الگوی کنج پهن شونده صعودی را خواهید یافت.  
الگوی کنج پهن شونده صعودی

الگوی کنج پهن شونده صعودی

  توجه کنید که خط روند بالا اوج های نمودار قیمت را به هم متصل میکند و نمیگذارد از این مقدار بگذرد، همچنین خط روند پایین کف ها را به هم وصل میکند. به عنوان نتیجه، هر چقدر که عملکرد قیمت پیش می‌رود این کنج پهن می‌شود. پیامدهای کنج پهن شونده مشابه کنج صعودی است. وقتی قیمت خط پایینی از تشکیل کنج پهن شونده را میشکند، می‌توان انتظار داشت که حرکت نزولی آن پس از شکست بیشتر شود. ما معمولاً مشاهده می‌کنیم که شیب داخل خط بالاتر در کنج پهن شونده بیشتر از شیب خط پایینی است. با این حال، این تنها یک گرایش است و  ضرورتاً یک شرط برای تعریف کنج پهن شونده صعودی نیست.   حالا بیاید با هم عکس زیر رو ببینیم:  
الگوی کنج پهن شونده نزولی،

الگوی کنج پهن شونده نزولی،

  با الگوی کنج پهن شونده نزولی، خطوط روند بالا و پایین هم با یکدیگر فاصله میگیرند. مهمترین خط در الگوی کنج نزولی خط بالا است که به عنوان سطح مقاومت عمل میکند. هنگامی که قیمت این خط را بشکند، انتظار داریم قیمت ها پس از شکست روند، صعودی خوب داشته باشند. در الگوی کنج پهن شونده نزولی معمولاً مشاهده میکنیم که شیب خط پایین الگوی کنج نزولی نسبت به خط بالا شیب تندتری دارد. معامله با کنج های پهن شونده در مقایسه با الگوهای معمولی کنج سخت تر است. یکی از دلایل این موضوع این است که نوع پهن شونده میزان ریسک به پاداش کم جذابیت تری نسبت به الگوی کنج جمع شونده ایجاد میکند. در الگوی معمولی کنج، معمولاً میتوانیم دستور توقف را در فاصله ای کم از نقطه بیشینه ساختار قرار دهیم. این ممکن است منجر به یک دستور توقف نسبتاً محدود شود. به دلیل طبیعت کنج پهن شونده، محل قرارگیری دستور توقف اغلب در فاصله بسیار بزرگی از نقطه شکست قرار میگیرد. به همین دلیل، ما باید برای حد ضرر بین یک نقطه با فاصله زیاد و یا یک نقطه نزدیک تر در وسط الگو کنج پهن شونده انتخاب کنیم.  

معامله با الگوهای کنج

اکنون که درک خوبی از انواع مختلف الگوهای کنج و تأثیرات آن‌ها داریم، بیایید سعی کنیم یک استراتژی معامله برای الگوهای کنج بسازیم. ما بر روی الگوهای کنج صعودی و نزولی که به عنوان ساختارهای پایانی رخ می‌دهند تمرکز خواهیم کرد. این الگوها فرصت‌های قابل معامله بهتری ارائه می‌دهند. بنابراین در اصل، استراتژی ما با جستجو برای الگوهای کنج صعودی در زمان یک روند صعودی و پس از یک صعود قیمت طولانی آغاز می‌شود. به طور مشابه، ما برای الگوهای کنج نزولی در زمان یک روند نزولی و پس از یک نزول قیمت طولانی جستجو خواهیم کرد. با یافتن یک ساختار کنج خوب ، می‌خواهیم چند عنصر اضافی را به استراتژی معامله اضافه کنیم تا بهترین تنظیمات معامله را تعیین کنیم. ابتدا، می‌خواهیم مطمئن شویم که شرایط فعلی بازار به یک حرکت قیمتی بیش از حد اشاره دارند. در اصل، ما می‌خواهیم یک بازار که در زمان یک روند صعودی بیش خرید شده باشد و یک بازار که در زمان یک روند نزولی بیش فروش شده باشد را به طور واضح تعریف کنیم. روشی که این کار را خواهیم کرد استفاده از باند بولینگر است. ما از تنظیمات استاندارد باند بولینگر با پارامترهای 20، 2 استفاده خواهیم کرد. به طور خاص، در طول یک روند صعودی می خواهیم قیمت در انتهای کنج از باند بالایی بولینگر نفوذ کند. این نشان می دهد که تمایل بازار بیش از حد صعودی است که باید منجر به برگشت قیمت شود. به طور مشابه، در طول یک روند نزولی می خواهیم قیمت در انتهای کنج از باند پایینی بولینگر نفوذ کند. این موضوع به ما اطلاع می دهد که تمایل بازار بیش از از حد نزولی است که باید به سمت بالا برگردد.   قوانین معامله خرید کوتاه مدت:
  • شکل کنج صعودی  روی نمودار قیمت قابل مشاهده است که به سمت بالا شیب دارد و پس از حرکت قیمتی طولانی به سمت بالا رخ می دهد.
  • عملکرد قیمت در طول دورهٔ نهایی الگوی کنج صعودی از بالای باند بولینگر نفوذ می کند.
  • یک پیپ پایین تر از کمینهٔ باندی که از باند بالایی بولینگر نفوذ کرده وارد یک موقعیت کوتاه شوید.
  • توقف ضرر باید بالای آخرین نوسان قبل از سیگنال ورودی قرار گیرد.
  • هدف لمس سمت مخالف باند بولینگر خواهد بود که در این مورد باند پایینی است.
  قوانین معامله فروش کوتاه مدت:
  • یک الگوی کنج نزولی در نمودار قیمت قابل مشاهده است که به سمت پایین شیب دارد و پس از حرکت طولانی قیمت به سمت پایین رخ می‌دهد.
  • عملکرد قیمت در طول دورهٔ نهایی الگوی کنج صعودی از پایین باند بولینگر نفوذ می کند.
  • یک پیپ بالاتر از بیشینه باندی که از باند پایینی بولینگر نفوذ کرده وارد یک موقعیت بلند شوید.
  • توقف ضرر باید در زیر کمترین نقطه نوسانی قبل از سیگنال ورود قرار گیرد.
  • هدف لمس سمت مخالف باند بولینگر خواهد بود که در این مورد باند بالایی است.
  مثالی از معامله الگوی کنج صعودی حالا که قوانین استراتژی معاملاتی ما را به طور دقیق تعیین کرده‌ایم، بیایید ببینیم چگونه این استراتژی در یک نمودار قیمت واقعی نمایش داده می‌شود. در زیر، شما می‌توانید نمودار قیمت برای زوج ارز دلار استرالیایی و ین ژاپنی را بر اساس فریم زمانی چهار ساعته مشاهده کنید.  
مثالی از معامله الگوی کنج صعودی

مثالی از معامله الگوی کنج صعودی

  باندهای سبزی که روی نمودار قیمت قرار دارند، مربوط به تحلیل باند بولینگر است. همچنین می‌توانید تشکیل کنج صعودی را با دو خط روند نارنجی مشاهده کنید. هنگامی که قیمت به سمت بالا حرکت می‌کرد، ظاهر شد که در حرکت قیمت جمع شد و به شکلی شبیه به تشکیل کنج صعودی بود. هنگامی که قادر به تشخیص این موضوع هستیم، شروع به تأیید این الگوی احتمالی می‌کنیم. ابتدا، می‌خواهیم تأیید کنیم که کنج صعودی یک الگوی نوع برگشتی است. برای این کار، باید تأیید کنیم که کنج صعودی پس از حرکت قیمت بلند مدتی رخ داده است. همانطور که از نمودار قیمت مشاهده می‌شود، عملکرد قیمت قبل از کنج صعودی به طور واضح صعودی بوده است. سپس، می‌خواهیم منتظر بمانیم تا آخرین قسمت درون کنج صعودی به بالای محدوده بالایی باند بولینگر نفوذ کند. توجه کنید که کندل قوی‌ای که فوراً سمت راست خط روند بالایی الگوی کنج قرار دارد، به بالای باند بولینگر بالا می‌رود. این سیگنالی است که الگوی کنج صعودی را تأیید می‌کند. حالا، باید مراحلی را برای آماده‌سازی ورود کوتاه انجام دهیم. سیگنال ورود کوتاه در هنگام شکستن کمترین قیمت کندلی است که به بالای محدوده بالایی باند بولینگر نفوذ کرده است. می‌توانید این سطح ورود را بر روی نمودار قیمت با خط افقی چین دار سیاه مشاهده کنید. به طور کلی، برای اجرای یک معامله در بازار مالی و فارکس، ابتدا باید قیمت را به عنوان سیگنال ورود تعیین کنیم. سپس، بلافاصله پس از انجام سفارش ورود، باید یک سقف ضرر (استاپ لاس) قرار دهیم تا موقعیت خود را حفاظت کنیم. این سقف ضرر در بالاترین قیمت قبل از سیگنال ورود قرار می‌گیرد. این سطح سقف ضرر روی نمودار قابل مشاهده است و به این ترتیب یادداشت شده است. در این نقطه، ما باید صبور باشیم و به دقت عملکرد قیمت را نظارت کنیم تا خروج خود را اجرا کنیم، درصورتی که قیمت‌ها به نفع ما ادامه پیدا کنند. پس از سیگنال ورود کوتاه، قیمت در نهایت شروع به کاهش می‌کند و در نهایت به نقطه پایینی باند بولینگر می‌رسد، که می‌توانست نقطه خروج سود را نشان دهد.   مثالی از معامله الگوی کنج نزولی حالا توجه خود را به یک معامله با الگوی کنج نزولی جلب می‌کنیم. در نمودار زیر، می‌توانید یک نمونه دیگر از الگوی کنج نزولی در بازار فارکس مشاهده کنید. این نمودار جفت ارز دلار نیوزلندی به ین ژاپنی را بر اساس زمانبندی 240 دقیقه نشان می‌دهد.  
مثالی از معامله الگوی کنج نزولی

مثالی از معامله الگوی کنج نزولی

  دوباره، توجه کنید که باندهای سبزی وجود دارد که حرکت قیمت را شامل می‌شود. این باندها مربوط به مطالعه باند بولینگر است که بر روی نمودار قیمت قرار داده شده است. خطوط روند شیب دار به پایین، نمایش می‌دهند که الگوی کنج نزولی شکل می‌گیرد. می‌توانید ببینید که در مراحل پایانی این روند نزولی، حرکت قیمت در حال جمع شدن بود. حالا بیایید به فرایند تأیید الگوی کنج نزولی بپردازیم. اول و مهمتر از همه، پس از شناسایی الگوی کنج نزولی، می‌خواهیم حرکت قیمتی که به الگوی نزولی منجر شده است را تجزیه و تحلیل کنیم تا تأیید کنیم که یک روند قیمتی کنج نزولی در حال انجام بوده است. بعداً، باید منتظر بمانیم تا حرکت قیمت از پایین ترین باند بولینگر عبور کند. این امر را تأیید می‌کند که الگوی کنج نزولی بر اساس قوانین معاملاتی ما برقرار شده است. اگر به دقت نگاه کنید، می‌توانید کندل چکشرا ببینید که به وضوح از پایین ترین باند بولینگر عبور کرده است. کندل چکش در واقع یک نوع الگوی کندل مثبت است که اغلب در نقاط پایانی یک روند نزولی رخ می‌دهد. سیگنال ما برای سودگیری و خروج از معامله هنگامی است که قیمت به باند بالایی در داخل باند بولینگر برخورد می کند. می توانید سطح خروج را به تناسب مشخص کنید. مهم است به خاطر داشته باشید که استراتژی خروج از باند بولینگر پویا است، به این معنی که با گذشت هر کنج، یک سطح جدید چاپ می کند. به عنوان نتیجه، باید نمودار قیمت را به دقت نظارت کنیم تا این رویداد را تأیید کنیم. به طور جایگزین، می توانید یک اسکن درون پلتفرم معاملاتی خود تنظیم کنید تا شما را هنگام فعال شدن این رویداد خاص هشدار دهد.   حرف پایانی الگوی کنج بازار یک الگوی خیلی معروف توی نمودارهای تکنیکاله که خیلی از تریدرهای تکنیکال ازش استفاده می‌کنن. ما توی بحثمون تمرکزمون روی الگوی برگشتی کنج گذاشتیم. چون الگوی برگشتی بهترین فرصت‌های معاملاتی رو می‌ده. می‌تونید به چند روش الگوی کنج رو معامله کنید. ما یک روش رو توضیح دادیم. اگه سبک معامله شما فرق دیگه‌ای داره، می‌تونید تکنیک‌ها و تحلیل خودتون رو بهش اضافه کنید. این کاملاً طبیعیه و ارزششو داره. فقط مطمئن شید قبل از اینکه پولتونو برای معامله استراتژی مورد علاقه‌تون رو تعهد کنید، توی بازار آزمونش کنید.  
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها