اهرم در فارکس چیست و چه کاربردی دارد؟

تاریخ آخرین بروزرسانی: 8 نوامبر 2023
اهرم در فارکس به معامله‌گران این بازار اجازه می‌دهد تا نسبت به بازارهای مالی بیشتر از آنچه که باید پرداخت کنند، دسترسی داشته باشند و بسیاری از افراد به تجارت فارکس جذب می‌شوند به دلیل میزان اهرم در فارکس که کارگزاران ارائه می‌دهند. اهرم در فارکس به تجارت‌کنندگان امکان می‌دهد که با استفاده از مقدار اندکی پول، حجم بزرگی از معاملات را انجام دهند. این به تجارت‌کنندگان اجازه می‌دهد تا سودهای بزرگی را به دست آورند، اما با آن ریسحک بزرگی نیز همراه است. معامله‌گران در همه سطوح باید درک قوی از اهرم در فارکس داشته باشند و نحوه استفاده مسئولانه از آن را بدانند.  در مقابل، در بورس همچنین اهرم وجود دارد، اما به صورت محدودتری استفاده می‌شود و معمولاً به اندازه سرمایه صاحبان سهام محدود می‌باشد. اهرم در فارکس به معامله‌گران امکان می‌دهد تا با استفاده از اهرم بزرگتر، معاملات بزرگتر و در نتیجه سود بیشتری را کسب کنند. اما این همراه با ریسک بزرگی نیز همراه است. بنابراین، مدیریت ریسک بسیار مهم است و تجارت‌کنندگان باید با دقت و با تمرکز بر روی اهداف و استراتژی‌های خود عمل کنند تا ریسک را به حداقل و سود خود را به حداکثر برسانند. این مقاله به صورت کامل توضیح می‌دهد که اهرم در فارکس( لوریج بازار فارکس) چیست و چگونه با اهرم در بورس تفاوت دارد و اهمیت مدیریت ریسک را بررسی می‌کند.
اهرم در فارکس

اهرم در فارکس

اهرم در فارکس چیست؟

اهرم در فارکس یکی از ابزارهای مهم و مفید است که به معامله گران این امکان را می دهد تا میزان نمایش بازار خود را فراتر از سرمایه اولیه (واریز) افزایش دهند. اهرم در فارکس به معامله گران این امکان را می دهد تا یک موقعیت مالی را با استفاده از مقدار کمتری سرمایه پیش بینی کنند. به عبارت دیگر، معامله گر می تواند با استفاده از اهرم در فارکس، مقدار بیشتری را در بازار نمایش دهد و از این طریق سود بیشتری را به دست آورد. با این حال، باید بدانید که با استفاده از اهرم، هم سود و هم زیان بزرگتر می شود. در صورتی که بازار به سمت نامطلوب حرکت کند، ممکن است یک معامله گر با استفاده از اهرم حتی بیشتر از مقدار وجودی خود را از دست دهد. به عنوان مثال، فرض کنید یک معامله گر می خواهد بر روی یک زوج ارزی خاص معامله کند و میزان سرمایه اولیه او ۱۰,۰۰۰ دلار است. با استفاده از اهرم در فارکس، معامله گر می تواند با استفاده از فقط ۱,۰۰۰ دلار به مقدار ۱۰ برابر سرمایه خود، یعنی ۱۰,۰۰۰ دلار، وارد یک موقعیت شود. این به او امکان می دهد تا در صورتی که بازار به سمت نامطلوب حرکت کند و ارزش سرمایه اولیه او کاهش یابد، کمترین زیان را تجربه کند. اما باید توجه داشت که استفاده از اهرم همراه با ریسک های بالا است. در صورتی که بازار به سمت مطلوب حرکت کند، سود معامله گر نیز بیشتر خواهد شد. اما در صورتی که بازار به سمت نامطلوب حرکت کند، معامله گر ممکن است بیشتر از مقدار وجودی خود را از دست دهد و زیان بزرگی را تجربه کند. به عنوان مثال، اگر معامله گری با استفاده از اهرم ۱۰ برابر، ۱۰,۰۰۰ دلار سرمایه را به یک موقعیت وارد کند و بازار به سمت نامطلوب حرکت کند، معامله گر ممکن است بیشتر از ۱۰,۰۰۰ دلار را از دست دهد. در این حالت، معامله گر باید توانایی مدیریت ریسک را داشته باشد و بتواند بازار را به خوبی تحلیل کند تا از زیان بزرگ جلوگیری کند. بنابراین، استفاده از اهرم در فارکس می تواند برای معامله گران مزیت های قابل توجهی داشته باشد، اما در عین حال ریسک های بالایی را همراه خود دارد. از این رو، معامله گران باید با دقت و شناخت کامل از اهرم استفاده کنند و توانایی مدیریت ریسک را داشته باشند تا به بهترین شکل ممکن از این ابزار مالی استفاده کنند. اندازه گیری اهرم در فارکس معمولاً به صورت نسبتی بیان می‌شود:
نسبت اهرم در فارکس

نسبت اهرم در فارکس

میزان اهرم که برای معامله گران فارکس در دسترس است معمولاً از طریق کارگزار شما ارائه می‌شود و میزان اهرم در فارکس به تفاوت استانداردهای نظارتی که در مناطق مختلف حاکم است، بستگی دارد. سطح سرمایه‌گذاری در بازار فارکس تفاوتی با سرمایه‌گذاری در بازار سهام دارد. این به دلیل این است که جفت‌های مهم ارزی در بازار فارکس درآمدهایی بالاتر و معمولاً نوسانات کمتری نسبت به سهام دارند. به همین دلیل، مدیریت ریسک برای حفظ و درآمد و خروج از معاملات در بازار فارکس با حجم روزانه 5.1 تریلیون دلاری، آسان‌تر است. همچنین سرمایه‌گذاری در بازار فارکس نسبت به سهام، قابلیت دسترسی آسان‌تری دارد. در بازار فارکس، معاملات به صورت 24 ساعته و در سراسر جهان انجام می‌شود، به این معنی که سرمایه‌گذاران می‌توانند در هر زمانی و از هر جایی به این بازار دسترسی داشته باشند.این امکان باعث می‌شود تا سرمایه‌گذاران بتوانند به سرعت و به موقع به شرایط بازار و نوسانات قیمت‌ها واکنش نشان دهند و معاملات خود را بهینه کنند. در مقابل، در بازار سهام، معاملات در ساعات مشخصی انجام می‌شود و در ساعات غیرتجاری، سرمایه‌گذاران نمی‌توانند به این بازار دسترسی داشته باشند و از فرصت‌های موجود بهره‌برداری کنند. این مسئله باعث می‌شود که سرمایه‌گذاران در بازار فارکس بتوانند بهترین موقعیت‌ها را به دست آورده و سریعاً عملیات خرید و فروش را انجام دهند.
برای محاسبه تورم نقدینگی، معامله گران نیازمند موارد زیر هستند:
  • - ارزش معامله (اندازه معامله)
  • - درصد مارجین
محاسبه تورم نقدینگی یکی از اصولی‌ترین مفاهیم در بازارهای مالی است. برای این محاسبه، ابتدا باید ارزش معامله را در نظر بگیریم. این به معنای حجم معاملات است یا به عبارت دیگر، اندازه معامله. به طور معمول، ارزش معامله به صورت مالی تعبیه شده و معمولاً به صورت واحد پول محلی محاسبه می شود. برای محاسبه تورم نقدینگی، درصد مارجین نیز باید در نظر گرفته شود. این درصد بیانگر تفاوت بین قیمت خرید و قیمت فروش است. به عبارت دیگر، این درصد بیانگر سود یا ضرری است که معامله گر از معامله خود کسب می کند یا به طور معکوس، ضرر می بیند. از این دو معیار، تورم نقدینگی محاسبه می شود. این معیار نشان می دهد که آیا معامله گر به طور کلی در بازار سود یا ضرر می بیند. برای محاسبه تورم نقدینگی، این دو معیار را با هم ترکیب می کنیم و نتیجه نهایی را بدست می آوریم. کارگزاران معمولاً به معامله گران درصد تضمینی میدهند تا بتوانند سرمایه حداقل مورد نیاز برای معامله را محاسبه کنند. این درصد تضمینی وودیعه نیز قابل استفاده متقابل است. بعد از دریافت درصد تضمینی، به سادگی این درصد را با اندازه معامله ضرب کرده تا مقدار سرمایه لازم برای قرار دادن معامله را مشخص کنید. از طریق ضرب درصد مارجین و اندازه معامله، ارزش سرمایه در فارکس محاسبه می‌شود.

Equity = margin percentage x trade size

برای محاسبه ضربه، فقط اندازه معامله را توسط حق مالکیت مورد نیاز تقسیم کنید.

Leverage = trade size/ equity

مثالی از استفاده از اهرم در فارکس

  • Margin percentage: 10%
  • در زیر مثالی نمونه از چگونگی محاسبه ضربه استفاده از فرمول های فوق آمده است:اندازه معامله: 10،000 واحد از ارز (یک قرارداد کوچک در نرخ دلار آمریکا / ین ژاپن با اندازه معامله معادل 10،000 دلار) درصد مارجین: 10٪

اندازه حساب = درصد مارجین × اندازه معامله

0.1 × 10,000 دلار

1,000 دلار=

تورم زمینه واقعه می تواند جزوه طراحی شود

Leverage = اندازه معامله / اعتبار

10,000 دلار / 1,000 دلار  10برابر یا 10:1 =

این مثال برجسته‌ی اصول استفاده از اهرم فارکس است هنگام ورود به معامله. با این حال، باید توجه داشت که معامله‌گران نباید به سادگی مقدار حداقل مورد نیاز برای ورود به معامله را محاسبه کرده و سپس حساب را با همان مبلغ دقیق وجوه نقد به پرداخت کنند. معامله‌گران باید به کال مارجین‌های حساب بپردازند تا در صورتی که موقعیت معاملاتی به سمت معکوس حرکت کند و ارزش حساب را پایین‌تر از سطح قابل قبولی که توسط کارگزار تعیین شده است بیاورد، از ضررهای بیشتری جلوگیری کنند. کال مارجین‌ها مبلغی هستند که معامله‌گر باید به عنوان تضمین برای کارگزار پرداخت کند و اگر ارزش حساب به سطحی نزدیک شود که کال مارجین را پوشش ندهد، ممکن است کارگزار بخشی از معاملات را بسته و حساب را به حالت اولیه بازگرداند. استفاده از اهرم در معاملات فارکس می‌تواند سودهای بزرگی را به همراه داشته باشد اما همچنین می‌تواند خطرات و ضررهای بزرگی را نیز به همراه داشته باشد. استفاده از اهرم به معنای قرض گرفتن از کارگزار برای افزایش قدرت خرید و فروش است.  تأثیرات استفاده از اهرم بیش از حد می‌تواند بسیار مهم و تأثیرگذار باشد و معامله‌گران می‌بایست به دقت و با ریسک‌پذیری مناسب از اهرم در فارکس استفاده کنند.

نحوه مدیریت ریسک اهرم در فارکس

آگاهی در فارکس می‌تواند منجر به مزایای بزرگی برای معامله‌گران شود، اما همچنین ریسک‌هایی را نیز به همراه دارد. استفاده از اهرم در معاملات فارکس می‌تواند سود بیشتری را به همراه داشته باشد، اما در عین حال ممکن است خطرات بیشتری نیز به همراه داشته باشد. بنابراین، بررسی و انتخاب اهرم مناسب برای معاملات و استفاده از مدیریت ریسک صحیح بسیار ضروری است. ریسک مرتبط با آگاهی به عنوان شمشیری دو لبه نمایش داده می شود و برای معامله گران فارکس نتایج مثبت و منفی ارائه می دهد. به همین دلیل ضروری است بررسی کردن اهرم(leverage) مؤثر مناسب و استفاده از مدیریت ریسک صحیح است.
معامله‌گران برتر در بازار فارکس از استاپ‌لاس استفاده می‌کنند تا خطر سقوط زمان معامله‌گری را محدود کنند. در DailyFX ما توصیه می‌کنیم که بیشتر از 1% از حجم مالی حساب را در هر معامله تنها و بیشتر از 5% از حجم مالی حساب در تمام معاملات باز در هر لحظه ریسک نکنید. استفاده از استاپ‌لاس یک روش مهم برای کنترل ریسک در معاملات فارکس است. استاپ‌لاس به معامله‌گران کمک می‌کند تا حداقل خطر سقوط در زمان معامله‌گری را داشته باشند. این روشها می‌توانند به معامله‌گران کمک کنند تا ریسک خود را کاهش داده و به صورت مؤثری در بازار فارکس عمل کنند. معامله گران موفق در بازار فارکس همواره سعی می‌کنند تا از اشتباهات گذشته خود یاد بگیرند و از آنها در آینده جلوگیری کنند. آن‌ها به دنبال استفاده از تحلیل‌های دقیق و روش‌های مطمئنی هستند که به آنها کمک کند تا معاملات با درصد بالایی از موفقیت داشته باشند. همچنین، این معامله گران موفق به دنبال ایجاد سیستم‌ها و روش‌های مدیریت ریسک مناسب هستند تا بتوانند از نسبت مثبتی از ریسک به پاداش استفاده کنند و معاملات با احتمال بالاتری را انجام دهند. آن‌ها معمولاً استراتژی‌هایی را انتخاب می‌کنند که به آنها امکان می‌دهد بر اساس تحلیل‌های معتبر و در نظر گرفتن شرایط بازار، تصمیمات هوشمندانه‌ای را درباره ورود و خروج از معاملات بگیرند.
مدیریت ریسک اهرم در فارکس

مدیریت ریسک اهرم در فارکس

توصیه‌های مهم در ارتباط با اهرم در فارکس

اگر شما تازه کار در فارکس هستید، حتماً با مبانی معاملات فارکس آشنا شوید. این شامل آشنایی با اصطلاحات و ابزارهای مورد استفاده در بازار فارکس، مفاهیم اساسی مانند نرخ ارز و نوسانات بازار و همچنین مهارت های تجاری مانند تحلیل تکنیکال و تحلیل بنیادی است. بدون داشتن این اطلاعات اساسی، ممکن است به راحتی در بازار فارکس گمراه شوید و سرمایه خود را از دست بدهید.
استفاده از محدودگرها هنگام معامله با سرمایه گذاری توصیه می شود. محدودگرهای تضمین شده ریسک عدم قابلیت تغییر منفی در هنگام نوسانات شدید بازار را از بین می برند. با استفاده از این ابزار، شما می توانید مقدار سرمایه خود را کنترل کنید و خطر سرمایه گذاری بیش از حد را کاهش دهید. این محدودگرها می توانند شامل محدودیت در میزان سرمایه گذاری، زمان معامله، و یا حداقل سود و ضرر باشند. در هر صورت، استفاده از محدودگرها به شما کمک می کند در معاملات خود به مراقبت بیشتری داشته باشید و از خطرات بازار حفاظت کنید. سعی کنید اهمیتی به سرمایه گذاری ندهید. ما توصیه می کنیم از 10٪ سرمایه گذاری یا کمتر استفاده کنید. این به این معنی است که شما تنها 10٪ از سرمایه خود را در یک معامله استفاده کنید و بقیه را در نقدینگی نگه دارید. این روش به شما اجازه می دهد در معاملات خود ریسک کمتری بکنید و در صورت بروز ضرر، سرمایه خود را حفظ کنید. همچنین، این به شما این امکان را می دهد که در صورت بروز فرصت های جدید، سرمایه خود را بهتر تخصیص دهید و سود بیشتری به دست آورید. سیاست مارجین کارگزار فارکس را بشناسید تا از خط تماس مارجین جلوگیری کنید. مارجین در واقع وامی است که کارگزار به شما می دهد تا بتوانید در معاملات خود سرمایه گذاری کنید. با این حال، استفاده نادرست از مارجین می تواند به خط تماس مارجین منجر شود که در آن شما برای سرپرستی حساب خود به کارگزار وابسته می شوید و ممکن است سرمایه خود را از دست بدهید. بنابراین، قبل از شروع معاملات فارکس، بهتر است سیاست اهرم در فارکس و کارگزاری که با آن معاملات خود را انجام می‌دهید خود را بشناسید و از استفاده صحیح از این امکان بهره ببرید.
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها