پولبک چیست؟ در زمان پولبک چگونه معامله کنیم؟

تاریخ آخرین بروزرسانی: 8 مارس 2023
پولبک عبارتست از یک توقف یا کاهش خفیف قیمت سهام یا کالا از سقف های اخیر خود که در داخل یک روند صعودی رخ می دهد. پولبک بسیار شبیه به اصلاح یا تثبیت است، و گاهی اوقات به قدری شبیه هم هستند که به جای یکدیگر استفاده می شوند. اصطلاح پولبک معمولاً در رابطه با افت قیمت‌ هایی به کار برده می شود که بلحاظ زمانی نسبتاً کوتاه هستند (به عنوان مثال، در حد چند سشن متوالی) و بعد از آن است که روند صعودی مجدد از سر گرفته می شود. اصلاح قیمت، پولبک، بریک اوت هرکدام تغییر جهت در روند قیمت به صورت موقت یا بلند مدت هستند. در آموزش فارکس درباره اصلاح قیمت و بریک اوت صحبت کردیم، در این مقاله می‌خواهیم با پولبک ها آشنا شویم. سر فصل‌ها
  • پولبک عبارتست از یک برگشت موقت قیمت در نوسان قیمت صعودی یک دارایی یا اوراق بهادار.
  • مدت زمان پولبک معمولاً تنها چند سشن است. هر گونه مکث طولانی ‌تر (پیش از از سرگیری روند صعودی) معمولاً تثبیت نامیده می‌شود.
  • پولبک ها می توانند نقطه ورود معامله گرانی باشد که به دنبال باز کردن پوزیشن خرید در زمانی هستند که سایر اندیکاتورهای تکنیکال همچنان صعودی هستند.
  • معامله‌گران می ‌توانند از سفارشات حد یا لیمیت یا سفارش‌ های استاپ انتری استفاده کنند تا با بهره بردن از پولبک به روند صعودی وارد شوند.
پولبک

پولبک

پولبک به شما چه می گوید؟

پس از اینکه قیمت یک اوراق بهادار یک حرکت صعودی بزرگ را تجربه کرد، پولبک‌ها در بسیاری از جاها به عنوان فرصت های خرید تلقی می شوند. به عنوان مثال، قیمت یک سهام ممکن است پس از اعلام گزارش افزایش سود، افزایش قابل توجهی را تجربه کند و سپس با توجه به اینکه برخی از معامله گران اقدام به بستن پوزیشن های خرید خود می کنند (با توجه به کسب سود معقول)، قیمت پولبک بزند. با این حال، گزارش افزایش درآمد یک شرکت یک سیگنال فاندامنتال است که نشان می دهد سهام روند صعودی خود را از سر خواهد گرفت. بیشتر پولبک ها عبارتند از کاهش قیمت اوراق بهادار به ناحیه‌ای از حمایت تکنیکال، مانند میانگین متحرک، نقاط پیووت یا سطح فیبوناچی اصلاح. معامله گران باید به دقت مراقب این ناحیه های حمایت کلیدی باشند، زیرا شکست آنها می تواند به جای پولبک، نشان دهنده برگشت قیمت باشد.

مثالی از نحوه استفاده از پولبک

پولبک‌ها معمولاً باعث تغییر دلایل فاندامنتال دارایی که هدایت کننده قیمت است، نمی شوند. آن‌ها معمولاً فرصت‌ های "بستن سود" در پی افزایش شدید قیمت اوراق بهادار هستند. به عنوان مثال، یک شرکت ممکن است افزایش درآمد شدیدی را ناگهان گزارش کند و ما شاهد جهش 20 درصدی سهام این شرکت باشیم. این سهام ممکن است روز بعد پولبک کند زیرا معامله گران کوتاه مدتی با بستن مقداری از پوزیشن های خرید خود در صدد حفظ سود هستند. با این حال، گزارش قوی درآمدی نشان می دهد که کسب و کار این شرکت حسابی ترکانده است. از همین رو معامله‌ گران و سرمایه‌گذاران بلند مدتی "بخر و نگه دار" احتمالاً با گزارش‌ های درآمدی قوی، جذب سهام می‌شوند و از روند صعودی پایدار سهم، حمایت می‌کنند. هر دارایی شاهد نمونه هایی از پولبک در چارچوب یک روند صعودی بلند مدت در نمودار خود است. گرچه شناسایی این پولبک ها آسان است، اما ارزیابی آنها برای سرمایه گذارانی که اوراق بهاداری در دست دارند که دارد ارزش خود را از دست می دهد، دشوارتر است.
چهار پولبک در روند بلند مدت

چهار پولبک در روند بلند مدت

در مثال بالا، صندوق اسپایدر SPDR S&P 500 ETF (SPY) چهار پولبک را در چارچوب یک روند بلند مدت صعودی تجربه کرده است. این پولبک ها معمولاً شامل حرکت به نزدیکی میانگین متحرک 50 می شود که در آن حمایت تکنیکال وجود داشت. معامله گران باید مطمئن شوند که هنگام ارزیابی پولبک ها از چندین اندیکاتور تکنیکال مختلف باید استفاده کنند تا مطمئن شوند که آنها تبدیل به برگشت قیمت نمی شوند.

تفاوت بین بریک اوت و پولبک

پولبک ها و برگشت‌ ها هر دو عبارتند از اینکه قیمت یک دارایی از سقف خود فاصله بگیرد، اما پولبک ها موقتی هستند در حالیکه برگشت ‌ها طولانی ‌مدت هستند. پس معامله گران چگونه می توانند فرق بین این دو را از هم تشخیص دهند؟ بیشتر برگشت ها تغییراتی را در اصول فاندامنتال یک دارایی شامل می شوند که بازار را مجبور می‌کند ارزش آن دارایی را از نو ارزیابی کند. به عنوان مثال، یک شرکت ممکن است درآمدهای فاجعه باری را گزارش کند که سرمایه گذاران را وادار کند ارزش فعلی خالص سهام را از نو محاسبه کنند. به همین ترتیب، اگر یک رقیب جدید پیدا شود که محصول مشابه روانه بازار کند، چنین چیزی در بلند مدت تأثیر بر سهام شرکت خواهد داشت. این رویدادها، هر چند به اصطلاح خارج از نمودار اتفاق می‌افتند، اما طی چندین سشن معاملاتی خود را نشان می دهند و در ابتدا بسیار شبیه به پولبک به نظر می‌رسند. نکته: معامله‌گران از میانگین‌ های متحرک و خطوط روند برای علامت گذاری زمانی که پولبک ادامه می یابد و در معرض خطر ورود به ناحیه برگشت قیمت است، استفاده می‌کنند. [elementor-template id="52272"]

محدودیت ‌های موجود در معاملات پولبک

بزرگ ترین محدودیت معاملات پولبک این است که پولبک می تواند آغاز یک برگشت واقعی باشد. از آنجایی که هم پولبک و هم برگشت‌ ها در تایم فریم‌های مختلف اتفاق می‌افتد (از جمله در طول روز). پولبکی که برای یک معامله‌گر سویینگ پولبک است در واقع برای معامله‌گر ساعتی یک برگشت است! اگر پرایس اکشن، خط روند را برای تایم فریم شما بشکند، در این حالت ممکن است شما به جای پولبک، در حال نظاره کردن یک برگشت قیمت باشید. در این حالت، وقت ورود به یک پوزیشن صعودی نیست. البته، اضافه کردن سایر اندیکاتور های تکنیکال و رصد داده‌ های فاندامنتال، اعتماد به نفس معامله‌گر را در تشخیص پولبک ها (و تمییز دادن آنها از برگشت قیمت) افزایش می‌دهد.

چگونه می توانم تشخیص دهم که کاهش قیمت در یک روند صعودی فقط یک پولبک است؟

اولین جایی که باید نگاه کرد، فاندامنتال پشت روند صعودی است. آیا اخبار جدید و منفی به دارایی ضربه زده و پولبک را تسریع و پر شتاب کرده است؟ یا پولبک بخشی از کاهش کلی و عمومی بازار است (مثلا، بورس وال استریت کلا روز بدی داشت است)؟ همچنین می‌توانید سطوح کلیدی حمایت تکنیکال را تحت نظر بگیرید تا ببینید آیا این سطوح حمایت دارند عمل می کنند یا خیر. در صورت شکسته شدن آنها، ای بسا یک اصلاح مهم یا حتی یک برگشت قیمت باشد.

معامله‌گران چگونه می‌توانند از یک پولبک برای باز کردن پوزیشن در سطوح پایین تر استفاده کنند؟

ابتدا، به دلایل فاندامنتال روند صعودی نگاه کنید. اگر هیچ خبر منفی به دارایی نخورده است، احتمالاً فقط دارید یک پولبک خفیف را نگاه می کنید. در این حالت، معامله ‌گران می ‌توانند از انواع سفارش‌ ها برای گذاشتن پوزیشن های خرید در سطوح نسبتاً ارزان ‌تر استفاده کنند. معامله گران می توانند بلافاصله با سفارش بازار وارد خرید شوند یا یک سفارش لیمیت خرید بگذارند و منتظر باشند تا سفارش خرید به آن قیمت مشخص شده برسد. در صورتی که پولبک به پایان برسد و قیمت ها شروع به افزایش کنند، معامله گران می توانند از سفارش خرید استاپ انتری در سطحی بالاتر از قیمت فعلی بازار استفاده کنند.

چگونه می توانم بفهمم که یک روند صعودی رو به اتمام است یا صرفاً یک پولبک است؟

چندین بار بررسی کنید تا مطمئن شوید که هیچ چیزی در تصویر فاندامنتال دارایی تغییر نکرده است. در مرحله بعد، به اندیکاتور های روند و مومنتوم (به عنوان مثال، اندیکاتور RSI، اندیکاتور ADX، اندیکاتور MACD نگاهی بیندازید تا ببینید آیا در حال پایین‌ تر آمدن هستند یا خیر؟ اگر چنین باشد می تواند نشان‌ دهنده کاهش احتمالی بیشتر قیمت باشد. اگر هر یک از این شرایط برآورده شد، یک گام به عقب بردارید و ببینید که آیا روند صعودی به سقف مهمی رسیده است یا خیر و برای به حداقل رساندن ضرر احتمالی، سفارش حد ضرر خود را تنگ تر بگذارید.

سخن پایانی

پولبک بخشی طبیعی از هر روند صعودی پایدار است. آنها می توانند پس از افزایش ناگهانی قیمت در پی حفظ سود معامله گران یا یک سری اخبار منفی جزئی ایجاد شوند. معامله ‌گرانی که از روند پیروی می‌ کنند، اغلب از پولبک ها برای وارد شدن به روند صعودی غالب یا برای افزودن به پوزیشن های خرید خود استفاده می‌کنند. آنها می ‌توانند این کار را از طریق سفارش‌ های خرید لیمیت، سفارش‌های خرید استاپ انتری، انجام دهند یا اگر می‌خواهند در جا وارد بازار شوند، می توانند با استفاده در سفارش های لحظه ای این کار را انجام دهند. پولبک‌ها معمولاً در سطوح تکنیکال مهم، مانند میانگین های متحرک روزانه، باند بولینگر، یا فیبوناچی اصلاح، تثبیت می‌ شوند یا کف خود را می بینند. توجه به این نکته مهم است که اگر این سطوح حمایت بشکنند، ممکن است شاهد یک اصلاح بزرگتر یا حتی یک برگشت کامل قیمت باشید. معامله گران باید به سایر اندیکاتور ها از جمله اسیلاتورهای مومنتوم مانند RSI نگاه کنند تا ببینند واگرایی نزولی رخ نداده باشد که چنین چیزی نشان دهنده یک اصلاح عمیق تر است. اما اگر تصویر فاندامنتال یک شرکت یا جفت ارز چندان تغییر نکرده باشد، احتمالا صرفاً یک پولبک معمولی را شاهد هستیم که باید نهایتا طی چند سشن معاملاتی تثبیت شود. در این حالت برای خریداران این فرصت ایجاد شده است که با قیمت ارزان تر در روند صعودی خرید خود را بگیرند. منبع این مقاله: اینوست پدیا
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها