⚡الگوهای بازگشتی کندل استیک در سطح حمایت بازار فارکس⭐

تاریخ آخرین بروزرسانی: 8 سپتامبر 2022

الگوی بازگشتی کندل استیک در سطح حمایت میتواند برای شناسایی و تایید این سطوح به کاربرده شود.در کاهش گسترده قیمت واکنش بازار به سطوح حمایت کلیدی روند آتی بازار را تعیین می کند.اگر روند قیمت قدرت کافی برای شکستن سطوح حمایت را نداشته باشد روند بازار بازگشتی خواهد شد.ظاهر شدن الگوهای بازگشتی کندل استیک میتوانند موجب پیش آگاهی معامله گر از بازگشت روند باشند.

الگوهای کندل استیک بسیار فراوان و متفاوت هستند و به خاطر سپردن شکل و تحلیل هر کدام ممکن است برای معامله گران مشکل باشد به همین دلیل مهم ترین الگوهای بازگشتی کندل استیک در سطح حمایت که ممکن است تاثیرگذار باشند را در این آموزش فارکس معرفی خواهیم کرد.

آموزش رایگان فارکس الگوی کندل استیک در سطح حمایت

4/5 - (3 امتیاز)

سرفصل آموزشی الگوی کندل استیک در سطح حمایت

الگوهای بازگشتی کندل استیک در سطح حمایت

شناسایی الگوهای بازگشتی کندل استیک در سطح حمایت میتواند حمایت را تایید کند و نقطه ورود به معامله خرید را تعیین کند.شناسایی و تحلیل این الگوها ساده است اگر با شکل ظاهری آن ها آشنایی کاملی داشته باشید.ما تعدادی از تاثیرگذارترین الگوهای بازگشتی را در جدول زیر جمع آوری کرده ایم.

الگوی بازگشتی تحلیل الگوی بازگشتی
الگوی بازگشتی انگلفینگ (Engulfing Pattern) که به الگوی پوشاننده نیز معروف است اگر در انتهای روند نزولی روی سطح حمایت ظاهر شود و کندل اول یک کندل کوچک نزولی و کندل دوم یک کندل صعودی که قیمت باز و بسته شدن کندل اول را پوشش دهد باشد.یک الگوی بازگشتی و نشانه ای از تغییر روند است
الگوی بازگشتی هارامی صعودی (Harami) این الگو در زبان ژاپنی باردار معنی می شود به زبان ساده کندل اول(مادر) هر چه را باردار باشد(کندل دوم) به دنیا می آورد.در نتیجه اگر کندل اول نزولی باشد و کندل دوم صعودی و این الگو روی سطح حمایت ظاهر شود میتواند نشانه ای از تغییر روند از نزولی به صعودی باشد.
الگوی بازگشتی دوجی سنجاقک (Dragonfly Doji) با سایه پایینی بلند نشان میدهد فروشندگان تلاش کرده اند قیمت را پایین ببرد اما در نهایت قدرت خریداران بیشتر بوده است در نتیجه اگر پس از سنجاقک یک کندل صعودی ظاهر شود سنجاقک آخرین قیمت روز و سطح حمایت را نشان میدهد و پس از آن روند صعودی خواهد بود.
الگوی چکش (Hammer) در ادامه روند نزولی ظاهر می شود و تحلیل همانند دوجی سنجاقک دارد با این تفاوت که قیمت باز شدن و بسته شدن کندل دقیقا یکی نیست و خریداران قیمت را از سطح باز شدن نیز بالاتر برده اند.چکش در انتهای روند نزولی تایید سطح حمایت و نشانه بارز تغییر روند است.
الگوی چکش وارونه (Inverted Hammer) همانند چکش در ادامه روند نزولی ظاهر می شود با این تفاوت که سایه بالایی بلندی دارد این الگو نیز نشانه ای از ورود خریداران به بازار است که سطح حمایت را تایید می کند و نوید تغییر روند بازار از نزولی به صعودی است.
الگوی ماروبزو (Marubozu) صعودی اگر در انتهای روند نزولی ظاهر شود سطح حمایت را تایید می کند و نشان قطعی تغییر روند است زیرا تمام معاملات در دوره زمانی کندل بین قیمت باز شدن تا بسته شدن توسط خریداران بوده است و بدون سایه بودن الگو تایید می کند هیچ فشاری از فروشندگان در بازار نبوده است.
الگوی سه کندلی ستاره صبح گاهی (Morning Star) متشکل از اولین کندل که یک کندل نزولی جهت گسترش روند نزولی است یک کندل میانی با سایه های بلند که سردرگمی بازار را نشان می دهد و یک کندل صعودی که تاییدی جهت صعودی شدن روند بازار است.کندل میانی این الگو تایید سطح حمایت و کندل صعودی آخر نشانه ای از تغییر روند بازار است.
الگوی بازگشتی نفوذی (Piercing Line) همانطور که از نام آن پیداست نشانه ای از نفوذ قدرت خریداران در روند نزولی است.کندل اول این الگو یک کندل نزولی قوی جهت گسترش نزول قیمت است اما کندل دوم یک کندل قوی صعودی است که قیمت بسته شدن آن از قیمت میانی کندل نزولی بالاتر است.ظاهر شدن این الگو در سطح حمایت نشانه ای از تغییر روند بازار است.
الگوی فرفره(Spinning Top) تحلیلی مانند الگوی دوجی پایه بلند دارد در واقع برخی افراد این دو الگو را یکی می دانند و نشانه سردرگمی بازار است.فرفره صعودی در انتهای روند نزولی ظاهر می شود و فقط در سطح حمایت اعتبار دارد.هرچه تعداد فرفره ها در سطح حمایت بیشتر باشد بازگشت روند از نزولی به صعودی قطعی تر است.
الگوی سه سرباز سفید (Three White Soldiers) از سه کندل صعودی تشکسل شده است اما هر سه کندل صعودی سه سرباز سه سفید نیست برای این الگو هر کندل صعودی باید در دل کندل صعودی قبلی باز شود هر کندل بالاتر از کندل قبلی بسته شود و کندل ها باید فاقد سایه یا دارای سایه بسیار کوچکی باشند.اولین کندل سطح حمایت را تایید می کند و کندل های بعدی تایید آغاز روند صعودی هستند.

الگوهای بازگشتی کندل استیک در سطح حمایت در پایان روند نزولی نشانه ای از کاهش قدرت فروشندگان در مقابل خریداران هستند در واقع نشان میدهند فروشندگان دیگر راضی نیستند به ازای کاهش قیمت بیشتر ، عرضه را افزایش دهند و همین باعث ایجاد یک سطح حمایت قوی خواهد شد. از طرفی خریداران قیمت را برای افزایش تقاضا مناسب دانسته اند.

الگوهایی مانند ماروبزو افزایش چشم گیر قدرت خریداران را در طول جلسه معاملاتی کندل نشان می دهند و الگوهایی مانند چکش معکوس نشان می دهند با اینکه در آخر فروشندگان توانسته اند قدرت را حفظ کنند اما در طول جلسه معاملاتی تقاضا برای صعود قیمت زیاد بوده است و خریداران زیادی وارد بازار شده اند که بالاخره بر فروشندگان غلبه خواهند کرد.

doji و spinning top نشان دهنده بلاتکلیفی است و عموماً بی طرف تلقی می شوند. این الگوهای بازگشتی نشان دهنده کاهش فشار فروش است ، اما لزوما احیای فشار خرید نیست. پس از کاهش ، ظاهر یک دوجی یا یک ریسندگی نشان دهنده ناگهانی کاهش فشار در فروش است. اختلاف بین خریداران و فروشندگان ایجاد شده است و ممکن است سطح پشتیبانی ایجاد شود.

["adrotate banner="11]

نمونه ای از الگوهای بازگشتی در سطح حمایت

الگوی بازگشتی دوجی در سطح حمایت

سیستم های داده الکترونیکی (EDS) در ابتدای سال 2000 در حدود 48 ماه در محدوده 58 و 75 معامله شدند.در محدوده 52 به دایره قرمز توجه کنید.میتوانید یک کندل ماروبزو نزولی را ببینید که نشانه قدرت بالای فروشندگان است.بلافاصله پس از ماروبزو یک الگوی بازگشتی کندل دوجی شکل گرفته است که کاهش ناگهانی معاملات فروش را نشان میدهد.کندل دوجی با کاهش فشار فروش میتواند سطح حمایت را در این محدوده تایید کند.درون این دایره یک الگوی بازگشتی فرفره دیده می شود که نشانه بارز تغییر روند بازار است.

پس از کندل فرفره(spinning top) روند بازار تا رسیدن به سطح مقاومت صعود کرده است و بار دیگر سطح حمایت در 17 آپریل مورد آزمایش قرار می گیرد که در اینجا نیز با ظاهر شدن یک الگوی بازگشتی دوجی پایه بلند روند بازار صعودی شده است.

به مثالی دیگر در نمودار (BRCM) توجه کنید.

الگوی بازگشتی انگلفینگ صعودی در سطح حمایت

نمودار Broadcom (BRCM) در در اواخر ژوئیه 2000 یک الگوی انگلفینگ صعودی(دایره سبز) را نشان میدهد. همانطور که میدانید این الگو به الگوی پوشاننده نیز معروف است و در اینجا کندل دوم صعودی توانسته است کندل نزولی اول را کاملا پوشش دهد که سطح حمایت 210 را تایید می کند و روند قیمت از نزولی به صعودی بازگشت پیدا می کند.

با افزایش تقاضا در بازار روند قیمت دیگر نتوانسته است سطح حمایت را لمس کند تا اکتبر 2000 که یکبار دیگر حمایت مورد آزمایش قرار گرفته است و این بار یک الگوی بازگشتی نفوذی سطح حمایت را تایید می کند.کندل اول الگوی نفوذی یک کندل نزولی نسبتا قوی است و پس از آن یک کندل صعودی شکل گرفته است که قیمت بسته شدن کندل صعودی از قیمت میانی کندل نزولی بالاتر است و سطح حمایت با این الگو حفظ شده است.

روند قیمت با برخورد به سطح حمایت و ظهور الگوی نفوذی نتوانسته است به سرعت تغییر جهت دهد اما بار دیگر با ظاهر شدن یک الگوی بازگشتی چکش وارونه بازگشت روند قیمت آغاز شده است.

چکش ها و فرفره ها با اینکه نشانه قطعی از قدرت خریداران نیستند اما چون کاهش قدرت فروشندگان را نشان میدهند اکثر اوقات باعث تغییر روند می شوند.نمودار زیر به خوبی تاثیر این دو الگو را در سطح حمایت نشان می هد.

الگوهای بازگشتی کندل استیک در سطح حمایت

در نمودار Medtronic (MDT) در برخورد قیمت با سطح 46 تصور می شود یک سطح پشتیبانی ایجاد شده است.قبل از آغاز ماه مارس یک کندل فرفره (پیکان قرمز) این سطح پشتیبانی را تایید می کند.در 13 مارس یک الگوی بازگشتی هارامی شکل گرفته است که نشانه قطعی بازگشت روند است و پس از این الگو روند قیمت تا سطح مقاومت افزایش یافته است.سه بار دیگر نیز سطح حمایت مورد آزمایش قرار گرفته است که هر بار با الگوهای چکش و فرفره(پیکان سبز و آبی) تایید شده است.

["adrotate banner="8]

نتیجه گیری الگوهای بازگشتی

الگوهای بازگشتی کندل استیک در سطح حمایت میتوانند تک کندلی دو کندلی یا سه کندلی باشند اما فرقی ندارد در هر صورت برای ورود به معامله با این کندل ها باید منتظر کندل تایید بمانید.

گرفتن تایید برای ورود به معامله در الگوهایی همانند دوجی و فرفره که تنها سردرگمی در بازار را نشان میدهند بسیار مهم تر از الگوهایی مانند ماروبزو و سه سرباز سفید است که قدرت مطلق خریداران را به نمایش می گذارند.

حد سود و حد ضرر در معامله با الگوهای بازگشتی کندل استیک به راحتی قابل تعیین نیست یا باید از تایم فریم های بالاتر سطوح حمایت و مقاومت کلیدی را شناسایی کنید و بعنوان حد سود و حد ضرر تعیین کنید یا از دیگر روش های مرسوم تحلیل تکنیکال که در آموزش قبلی به آن ها اشاره کردیم استفاده کنید.

در هر صورت استفاده از کندل ها زمانی بهتر جواب میدهد که در کنار دیگر روش های تحلیل تکینکال استفاده شود و به تنهایی ریسک بالایی دارند.

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها