انتخاب یک بروکر فارکس با 5 نکته کلیدی

تاریخ آخرین بروزرسانی: 26 سپتامبر 2023
بازار ارز خارجی (فارکس) بزرگترین بازار سرمایه در جهان است. همانطور که ممکن است انتظار داشته باشید، احتمال برگشت سودهای بزرگ همراه با ریسک تلفات ویرانگر نیز وجود دارد، مگر آنکه تکنیک‌های مناسب مدیریت مالی به دقت اعمال شوند. تجارت در بازار فارکس به ویژه برای افرادی که به دسترسی و حمایت انتخاب یک بروکر فارکس آنلاین کامپتنت ندارند، می‌تواند یک تلاش بسیار چالش‌برانگیز باشد. بنابراین، ضروری است که یک فرد جدی درباره باز کردن حساب تجارت فارکس با دقت یک بروکر مناسب را ارزیابی و انتخاب کند تا نتایج تجارت خود را در طولانی مدت به حداکثر برساند.

انتخاب یک بروکر فارکس

یک تریدر محتاط به طور عمده مجموعه‌ای از موارد متفاوت را قبل از شروع معامله در یک حساب بازدیدشده با انتخاب یک بروکر فارکس آنلاین لحاظ کرده است. برخی از این موارد شامل اهداف شخصی تریدر، برنامه یا استراتژی معاملاتی و میزان و انعطاف‌پذیری سرمایه معاملاتی است. با پاسخ دادن به این مسائل اساسی، اولین و مهم‌ترین نکته برای یک تریدر ارز، انتخاب یک بروکر فارکس مناسب برای همکاری در دستیابی به اهداف معاملاتی خود است. بخش‌های زیر این مقاله پنج مورد برجسته را مورد بحث قرار خواهند داد که یک تریدر باید در هنگام  انتخاب یک بروکر فارکس در نظر بگیرد.  

نکته اول: ایمنی سرمایه، دسترسی و تطبیق با مقررات

بدیهی است که یکی از ملاحظات اصلی همواره ایمنی و آسانی دسترسی به سرمایه تریدر است. تعدادی از بروکر های فارکس به عنوان کلاهبرداران شناخته شده‌اند یا در زمان تعطیلی شرکت، قسمت قابل توجهی از پول مشتریان را با خود بردند. به همین دلیل، بسیار مهم است که هر بروکر فارکس آنلاینی که قصد باز کردن حساب با آن را دارید، به دقت مورد بررسی قرار دهید. به همین دلیل، مورد نخست ملاحظات برای انتخاب یک بروکر فارکس شامل تطبیق با مقررات است. یک شرکت با سرمایه قوی و شهرت خوب معمولاً آنچه را که فردی در هنگام مقایسه بروکر هایی فارکس انجام می‌دهد، جستجو می‌کند و به طور معمول یک تریدر به دنبال کارگزاری است که تحت نظارت یک سازمان رسمی با استانداردهای بالا قرار دارد. تنظیمات بروکر های فارکس در بیشتر کشورهای توسعه‌یافته وجود دارد، اما استانداردها ممکن است در چارچوب‌های نظارتی مختلف به طور قابل توجهی متفاوت باشد. به همین دلیل است که بسیاری از بروکر های فارکس معتبر به طور معمول ثبت نام و مجوز از چندین سازمان نظارتی دارند. این موضوع باید اعتماد بیشتری را به یک تریدر بدهد که سرمایه معاملاتی خود را به یک بروکر بسپارد. علاوه بر این، تقریباً همه‌ی بروکر هایی فارکس معتبر و برجسته به طور معمول لیستی از سازمان‌های نظارتی که با آن‌ها مجوز دارند و شماره ثبت خود را در وبسایت خود قرار می‌دهند که می‌توان با چک کردن آن‌ها در وبسایت‌های سازمان‌های نظارتی، صحت آنها را تأیید کرد. به دلیل مقررات سختگیرانه بروکر در ایالات متحده، بروکر های فارکسی که خارج از ایالات متحده مستقر هستند و می‌خواهند مشتریان بر پایه‌ی ایالات متحده داشته باشند، باید با قوانین سختگیرانه‌تر و الزامات سرمایه‌ای بالاتری سازگار باشند.  

تنظیمات فارکس در ایالات متحده

دو سازمانی که نظارت بر معاملات فارکس در ایالات متحده را بر عهده دارند، "انجمن معاملات آتی ملی" یا NFA و "کمیسیون معاملات آتی کالاها" یا CFTC هستند. پس از بحران مالی جهانی سال 2008، الزامات سرمایه‌گذاری برای بروکر های فارکسی که با ساکنان ایالات متحده کار می‌کنند به 20 میلیون دلار افزایش یافت، که منجر به تعطیلی عملیات بسیاری از بروکر های فارکس بین‌المللی در ایالات متحده و کاملاً امتناع از دریافت مشتریان بر پایه ایالات متحده شد. علاوه بر این، بروکر های فارکس منظم فعال در ایالات متحده مجاز به ارائه لوراژ بیش از 50 برابر در تمامی جفت‌های اصلی ارز و لوراژ 20 برابر در جفت‌های کم اهمیت ارز نیستند. علاوه بر این، بروکر های فارکس فعال در ایالات متحده نمی‌توانند وجه را از طریق کارت‌های اعتباری دریافت کنند. محدودیت‌های دیگر در مورد بروکر های فارکس ایالات متحده این است که آنها مجاز به معامله در سایر تعهدات مشتق شده محبوب مانند قراردادهای تفاوت (CFD) نیستند، که بسیاری از بروکر های فارکس مستقر در اروپا می‌توانند ارائه دهند. مشتریان مستقر در ایالات متحده فقط می‌توانند در معاملات مشتقه‌های بازار بورس شرکت کنند.
انتخاب یک بروکر فارکس

انتخاب یک بروکر فارکس

تنظیمات فارکس در اروپا

تنظیمات فارکس در کشورهای عضو اتحادیه اروپا در سال 2004 تأسیس شد و بروکر های دارای مجوز در یک کشور قادر به ارائه خدمات به مشتریان در کشورهای دیگر اتحادیه اروپا بدون نیاز به مجوزهای اضافی هستند. با این حال، هر کشور همچنان نهاد نظارتی مالی خود را حفظ می‌کند، مانند "سازمان رفتار مالی" در انگلستان. به دلیل اینکه بروکر های فارکس تمایل دارند به کشورهایی با مقررات کمتر سختگیرانه منتقل شوند، بسیاری از آنها شرکت‌های خود را در قبرس تأسیس کرده‌اند. "کمیسیون اوراق بهادار و بورس قبرس" یا CySEC، که به طور عمومی به آن CySEC می‌گویند، نهاد نظارتی مربوطه برای این کشور است. CySEC هزینه‌های کلی پایبندی به مقررات و مقررات سبکتری را برای بروکر های فارکس دارد، که به بروکر های مستقر در آنجا امکان می‌دهد که اسپردهای رقابتی‌تری را به مشتریان خود ارائه دهند. بعد از آنکه پایداری نظامندی و مالی انتخاب یک بروکر فارکس خاص استانداردهای شما را برآورده کرد، باید سادگی دسترسی به سرمایه‌های خود و سطح پشتیبانی مشتری را به ویژه در مورد تراکنش‌های سرمایه‌گذاری و برداشت بررسی کنید. عدم حمایت مناسب از مشتریان و عدم توانایی در تأمین وجه به حساب خود یا برداشت سرمایه به موقع ممکن است به شما هزینه‌های جدی وارد کند.  

نکته دوم: امنیت داده‌ها

در مورد یک کارگزاری فارکس، نکته دوم ما امنیت داده‌ها است. برای باز کردن یک حساب معاملاتی فارکس معمولی، باید مقادیر زیادی از اطلاعات شخصی و مالی را ارائه داد. این شامل نسخه‌هایی از پاسپورت یا سند شناسایی دیگر، شماره حساب بانکی و شاید هم یک قبض خدمات عمومی برای اثبات محل اقامت فرد می‌شود. اگر امنیت اینترنتی انتخاب یک بروکر فارکس ضعیف باشد، هک حساب شما می‌تواند باعث مانع شدن در معاملات شما و بازنشستگی از حساب شود و منجر به از دست دادن سرمایه‌های شما شود. همچنین، دزدیده شدن اطلاعات شخصی شما می‌تواند منجر به سرقت هویت شما شود. بنابراین، بررسی جامع از داده‌ها و تدابیر امنیتی اینترنتی یک کارگزار، ضروری است وقتی بروکر های فارکس را مقایسه می‌کنید. معمولاً، امنیت اینترنتی در هنگام باز کردن حساب با بزرگترین بروکر های فارکس به نادیده گرفته می‌شود. با این حال، در اکتبر 2015، FXCM هدف یک حمله الکترونیکی قرار گرفت، که به هکرها اجازه برداشت غیرمجاز از برخی حساب‌های مشتریان FXCM را داد. همچنین، در سال 2014، eToro باید به دلیل یک حمله DDoS خبیث، خدمات خود را غیرفعال کند. همچنین باید اطمینان حاصل کنید که بروکر مورد نظر شما از شرکت امنیت اینترنتی با سابقه‌ای قوی استفاده می‌کند و از رمزگذاری سطح بالا مانند Secure Sockets Layer یا SSL استفاده می‌کند تا از ورود اطلاعات شخصی و مالی شما به دست نادرستان جلوگیری کند. یک ویژگی امنیتی دیگری که برخی از بروکر های استفاده می‌کنند، دو عامل احراز هویت است که برای ورود نیاز به نام کاربری، رمز عبور و کد امنیتی تصادفی تولید شده دارند.  

نکته سوم: اجرای معاملات با انواع مختلف بروکر های فارکس

نکته سوم در مقایسه بروکر های فارکس، نحوه اجرای معاملات توسط بروکر است. پنج مدل کسب و کار رایج برای یک کارگزاری فارکس وجود دارد، که هرکدام روش‌های کاملاً متفاوتی برای اجرای سفارشات مشتریان دارند. این شامل موارد زیر است:  

Dealing Desk (میز معاملات)

انتخاب یک بروکر فارکس که به عنوان یک میز معاملات یا DD فعالیت می‌کند، یک بازارساز است. این بدان معناست که معامله‌گر معمولاً بازار دو طرفه را با اسپردهای ثابت ارائه می‌دهد. بسته به ترجیحات بازار و موقعیت خود، معامله‌گر می‌تواند پیشنهاد خود را بالاتر یا پایین‌تر از بازار فعلی قرار دهد. صاحب میز معاملات همیشه در مقابل معاملات مشتریان قرار می‌گیرد و به طور کلی خطر خود را با تأمین کنندگان نقدینگی بزرگتر موازنه می‌کند. صاحب میز معاملات عمدتاً از طریق اسپرد داده شده در پیشنهاد/پذیرش سفارشات، درآمد خود را کسب می‌کند.  

No Dealing Desk (بدون میز معاملات)

انتخاب یک بروکر فارکس بدون میز معاملات یا NDD به مشتریان خود دسترسی مستقیم به بازار Interbank را ارائه می‌دهد. NDD می‌تواند از پردازش مستقیم (STP) استفاده کند یا به مشتریان خود اجازه دهد که از طریق شبکه ارتباطات الکترونیکی (ECN) به بازار فارکس دسترسی پیدا کنند. در صورت همکاری با یک بروکر NDD واقعی، اعاده قیمت‌گذاری نباید رخ دهد و این اجازه را به معامله‌گر می‌دهد تا در زمانهای بالقوه‌ی فعالیت بالای بازار که معمولاً پیرامون انتشار داده‌های اقتصادی وجود دارد، بدون محدودیت فعالیت کند. اسپردهای بازاری که با استفاده از بروکر های NDD مشاهده می‌شوند، عموماً باریک‌تر از آنچه توسط یک بروکر DD ارائه می‌شود هستند. با این حال، این اسپردها ثابت نیستند  

شبکه ارتباطات الکترونیکی یا ECN

بروکر های فارکس ECN اطلاعات دستور زمان واقعی را فراهم می‌کنند و نقل و انتقال قیمت‌ها را به صورت مستقیم از بازار Interbank نشان می‌دهند. بروکر های ECN معمولاً هزینه ای برای حجم معاملات دریافت می‌کنند و معاملات به صورت مستقیم در حالت No Dealing Desk در بازار Interbank پردازش می‌شوند.  

پردازش مستقیم (STP)

بروکر های STP از یک سیستم کامپیوتری کاملاً هوشمند استفاده می‌کنند که معاملات را به صورت مستقیم در بازار Interbank بدون دخالت طرف سومی که می‌تواند خطاها، هزینه‌ها یا تأخیرها را به وجود آورد، پردازش می‌کند.  

امکانات معاملات چندجانبه یا MTF

این بروکرهای فارکس براساس قوانینی مشابه با یک صرافی منظم عمل می‌کنند، اما در حقیقت صرافی نیستند. MTF خریداران و فروشندگان را بر اساس قوانین غیراختیاری به هم متصل می‌کند. قوانین شفاف یک MTF یک سیستم معاملاتی منصفانه با اختیار بیشتر، اجرای سریعتر دستورالعمل و نرخ کارمزد پایین‌تر را تضمین می‌کند نسبت به صرافی‌های سنتی.   نوع بروکر تجارت ارزی که بهترین انتخاب برای شماست، بستگی به استراتژی تجارتی شما و تا حدی مقدار سرمایه تجارتی است که در حساب خود دارید. بازارسازان (Market Makers) گرفتن جنبه مخالف پوزیسیون مشتریان خود را به عهده دارند که ممکن است منجر به تداخل منافع و مشکلات شود اگر پوزیسیون‌های تریدر به طور قابل توجهی سودآور شوند. به علاوه، در دوره‌هایی از نوسانات بازار بالا، یک بازارساز به طور معمول اسپردها را گسترده‌تر می‌کند و در صورتی که نتوانند خطر خود را به موقع تعدیل کنند، ممکن است پیشنهادات مجدد (re-quotes) ارائه دهند. برای تریدران بزرگتر، ترید از طریق یک بروکر ECN یا دسترسی به یک بروکر STP بیشتر منطقی به نظر می‌رسد، زیرا ترید‌ها به صورت مستقیم به بازار Interbank بسیار پر لیکوید هدایت می‌شوند و تریدر می‌تواند از سر و کله گرفتن با یک بازارساز یا دیرکرد در پیشنهادهای مجدد سفارشات خود جلوگیری کند.  از سوی دیگر، اگر یک تریدر احساس کند بیشتر تمایل به استفاده از ترید اجتماعی دارد، آنگاه یک حساب در یک MTF ممکن است مناسب‌تر باشد تا به نیازهای مختلفش پاسخ دهد.  

نکته چهارم: کارمزدها، اسپردهای معاملاتی و هزینه‌های دیگر

چهارمین نکته برتر در لیست انتخاب یک بروکر فارکس، هزینه‌های اجرا است. هزینه‌های معاملات می‌توانند تأثیر قابل توجهی بر بازدهی تریدر در طولانی مدت داشته باشند، به ویژه اگر استراتژی تریدر نیازمند معاملات مکرر باشد، مانند استراتژی اسکالپینگ. در حالی که یک بروکر با هزینه کم ممکن است در طولانی مدت پول تریدر را صرفه‌جویی کند، کارگزاری هزینه‌برتر در بیشتر موارد خدمات مشتری بهتری را ارائه می‌دهد، علاوه بر سایر خدمات مفید از جمله مواد آموزشی، تحلیل بازار و ابزارهای ترید. بیشتر بروکر های فارکس هزینه کمی بابت هر معامله دریافت نمی‌کنند. به جای آن، اغلب پول خود را با ارائه اسپردهای پهن تر از بازار Interbank کسب می‌کنند. البته، هرچه اسپرد معاملاتی بسته‌تر باشد، ورود و خروج تریدر ارزان‌تر است. علاوه بر این، اسپرد معمولاً به ولتیلیته و لیکویدیته کلی زوج ارزی وابسته است. زوج‌های ارزی با حجم معاملات بالاتر به طور معمول اسپردهای بسته‌تری دارند و زوج‌هایی با ولتیلیته بالاتر به طور معمول اسپردهای پهن‌تری دارند. اسپرد معاملاتی می‌تواند "ثابت" باشد، به این معنی که نرخ خرید و فروش با تعدادی پیپ مشخص از یکدیگر متفاوت است، یا "متغیر" باشد، به این معنی که اسپرد می‌تواند بسته به شرایط بازار تغییر کند. اسپردهای متغیر به طور کلی بسته‌تر هستند، به‌جز زمان‌هایی که ولتیلیته در بازار افزایش می‌یابد و در این حالت، هنگامی که لیکویدیته کاهش می‌یابد و بازار به سرعت حرکت می‌کند، اسپرد می‌تواند به طور قابل توجهی گسترش یابد. بعضی از بروکر های به مشتریان گزینه‌ای ارائه می‌دهند؛ با این حال، بیشتر بروکر های معاملات خود را با استفاده از اسپردهای متغیر یا ثابت ارائه می‌دهند. بعضی از بروکر های ممکن است به مشتریان خود حساب‌های درجه‌بندی شده را ارائه دهند، به طوری که با افزایش سپرده و/یا مقدار تراکنش‌ها، اسپردهای معاملاتی بسته‌تر می‌شوند. علاوه بر اسپرد یا کارمزدهای هر معامله، هزینه‌های دیگری که در تجارت بر عهده می‌شود، شامل هزینه‌هایی است که بروکر های بابت انتقال وجه از طریق وایر، برداشت، واریز، کارت‌های اعتباری و عدم فعالیت درحساب مشتریان دریافت می‌کنند. برخی از بروکر های حتی ممکن است مشتریان را به خاطر ارسال اظهارنامه کاغذی و بستن حساب‌هایشان هزینه‌دهند. شما ممکن است برای اطلاع از این هزینه‌ها و کارمزدها، متن کوچک در قرارداد خدمات کارگزاری مورد نظر خود را مطالعه کنید.  

نکته پنجم: پلتفرم‌های تجاری

پنجمین نکته اصلی ما در انتخاب یک بروکر فارکس، پشتیبانی از پلتفرم‌های تجاری است. یک پلتفرم تجاری واسطه تریدر با بازار است؛ بنابراین یک پلتفرم تجاری خوب باید ساده و آسان برای استفاده باشد. همچنین باید قراردادها را به سرعت و کارآمدی اجرا کند تا به تریدر اجازه دهد به هر شرایط بازار سریعاً واکنش نشان دهد. اگرچه بسیاری از بروکر های فارکس از نرم‌افزارهای خود استفاده می‌کنند، تعداد زیادی از آن‌ها از آنچه به استاندارد صنعت تجارت آنلاین فارکس تبدیل شده‌است، یعنی MetaTrader 4 یا MT4 استفاده می‌کنند. این پلتفرم تجاری به استفاده کننده امکان برنامه‌ریزی و سفت‌افزاری بسیار زیادی را می‌دهد و به راحتی قابل سفارشی‌سازی است. پلتفرم MT4 همچنین ابزارهای گسترده‌ای برای نمودارسازی و آزمون پشتیبانی می‌کند و به تریدر اجازه می‌دهد معاملات خود را به صورت زمان واقعی به دلیل فرکانس کمتری (low latency) اجرا کند. یکی از ویژگی‌های دیگر پلتفرم MT4 این است که امکان تجارت به صورت کاملاً یا جزئی خودکار را با برنامه‌ریزی یا خرید مجموعه‌ای از "مشاوران متخصص" (Expert Advisors) فراهم می‌کند. این مشاوران متخصص، برنامه‌های تجارت خودکاری هستند که می‌توانند با استفاده از پلتفرم تجاری، فرصت‌های تجارتی را تشخیص دهند، سفارشات را وارد کنند و معاملات را اجرا کنند. پلتفرم MT4 می‌تواند روی کامپیوتر با سیستم عامل ویندوز یا مکینتاش عمل کند و برنامه‌های تجارتی تلفن همراه MT4 نیز در دسترس است. یکی از جدیدترین روندهای تجارت فارکس، تجارت اجتماعی است. پلتفرم‌های تجارت اجتماعی به تریدرها امکان می‌دهند تا استراتژی‌های خود را با سایر تریدرها بحث کنند و حتی به عنوان آن‌ها تجارت کنند. eToro یکی از پرمخاطب‌ترین سایت‌های تجارت اجتماعی است که بیش از ۴.۵ میلیون تریدر در ۱۷۰ کشور دارد. علاوه بر پلتفرم‌های قبلاً اشاره شده، پلتفرم‌های تجارتی تلفن همراه نیز اخیراً محبوبیت بیشتری کسب کرده‌اند. بیشتر بروکر های فارکس یک یا چند نرم‌افزار تجارتی تلفن همراه را برای تریدرها به منظور نظارت بر بازار روی گوشی‌های هوشمندشان ارائه می‌دهند. MetaTrader در حال حاضر برای iOS، ویندوز فون و اندروید در دسترس است و می‌توانید نسخه تلفن همراه خود را با نسخه دسکتاپ MetaTrader هماهنگ کنید.   سایر ملاحظات پنج نکته اصلی انتخاب یک بروکر فارکس که در بالا بحث شد، به هیچ وجه تنها مواردی که باید در نظر گرفته شوند در انتخاب یک بروکر فارکس نیستند. با این حال، این‌ها مواردی هستند که بیشترین توافق را بین تریدرهای با تجربه به دست می‌دهند. ملاحظات مهم دیگری برای یک حساب فارکس شامل میزان مارج مورد نیاز برای معامله و بنابراین ضرایب دارایی موجود، اندازه لات که می‌تواند از لات میکرو تا لات کامل متغیر باشد و گزینه‌های پرداخت برای باز کردن حساب است. علاوه بر این، خدمات مشتری می‌تواند برای برخی تریدرها بسیار مهم باشد، به ویژه کسانی که تازه وارد بازار فارکس هستند. برخی از بروکر های فارکس آنلاین آموزش‌هایی برای تریدرهای مبتدی در قالب کتاب‌های الکترونیکی، ویدیوها و وبینارها ارائه می‌دهند. علاوه بر این، برای حساب‌های با سرمایه اولیه قوی، برخی از بروکر های حتی مدیران حساب شخصی را ارائه می‌دهند تا مشاوره های بازار، ایده‌های استراتژیک و خدمات اجرایی شخصی‌تری را فراهم کنند.   منبع: فارکس ترینینگ گروپ
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها