اشتباه رایج در فارکس🛑 10 اشتباه آماتورها

تاریخ آخرین بروزرسانی: 2 دسامبر 2023
این مقاله درباره 10 اشتباه رایج در فارکس  است. هر روز هزاران تریدر به بازارهای مالی و فارکس می‌روند با امید به کسب موفقیت بزرگ. و دلیل خوبی هم وجود دارد، چرا که در این بازارها می‌توان پول زیادی به دست آورد. اما واقعیت این است که تنها یک سوم تریدرها موفقیت آمیز هستند و بقیه از سود خالص خود را از دست می‌دهند. علت این امر پیچیدگی و ریسک بالای بازارهای مالی است. برای رسیدن به موفقیت در این بازارها، نیاز به تحلیل دقیق و آگاهی عمیق از اقتصاد و سیاست‌های مالی دارید. همچنین تجربه و استراتژی مناسب نیز بسیار مهم است. برای تبدیل شدن به یک تریدر موفق، باید آموزش‌های لازم را ببینید و تجربه‌های موفق و ناموفق خود را به خوبی مورد بررسی قرار دهید. همچنین باید صبوری و انضباط قوی داشته باشید و از هیجانات و تصمیمات احساسی خود دوری کنید. اگر به این قوانین پایبند باشید و با مدیریت مالی صحیح کار کنید، می‌توانید به موفقیت در بازارهای مالی و فارکس دست پیدا کنید و به پول زیادی دست یابید. اما باید به‌یاد داشته باشید که تجارت در این بازارها همواره با ریسک‌هایی همراه است و باید آماده برخورد با این ریسک‌ها باشید و مراقب باشید کمتر اشتباه کنید.  

اشتباه رایج در فارکس

در این مقاله قصد داریم به 10 اشتباه رایج در فارکس که آماتور ها مرتکب میشوند اشاره کنیم. شما باید سعی کنید این 10 اشتباه رایج در فارکس را مرتکب نشوید تا بتوانید به کسب سود خوب در بازار فارکس برسید. این 10 اشتباه رایج در فارکس چیزی است که معامله گران را ناامید می کند و باعث میشود از بازار کنار بکشند اما اگر خوب این چند اشتباه رایج در فارکس را در نظر داشته باشید میتوانید بهتر عمل کنید و به موفقیت برسید.  

اشتباه رایج در فارکس 1: عدم آمادگی

اگر می‌خواهید بدانید چرا بسیاری از تریدرهای تازه کار در بازار فارکس شکست می‌خورند، اولین اشتباه رایج در فارکس آنها عدم آمادگی است. تجارت یکی از سخت‌ترین حرفه‌ها است. حتی زمانی که شما به خوبی آماده باشید، بسیار رقابتی و دشوار است که در بازار امتیازی داشته باشید. بنابراین، می‌توانید تصور کنید چه اتفاقی برای کسانی که زمان کافی برای آماده شدن برای روز تجارت نمی‌گیرند، ممکن است رخ دهد. اما این دقیقاً آنچه که بسیاری از تازه کارها انجام می‌دهند وقتی که برای مواجهه با بازار آماده نیستند. آن‌ها احساس می‌کنند که می‌توانند به راحتی اقدام کنند و نتیجتاً قبل از جلسه معاملاتی هیچ نوع روتینی ندارند. برای توضیح، هیچ وقت انتظار نمی‌رود که یک بازیکن تنیس نوآموز آماتور و غیرآموزش دیده در دبیرستان بتواند بازیکنانی مثل راجر فدرر را در زمین تنیس مقابله کند و انتظار منطقی برنده شدن داشته باشد. این تقریباً بسیار واضح به نظر می‌رسد. اما وقتی به معامله‌گری می‌رسد، معامله‌گران جدید اغلب این موضوع را فراموش می‌کنند. شما باید بفهمید که در رقابت با موسسات بزرگ، صندوق‌های سرمایه‌گذاری ناشناس، CTA‌ها و دیگر حرفه‌ای‌های بازار، که بسیار آماده هستند، شما برای رقابت در همان زمینه باید حداقل هر روز در مورد بازارهایی که قصد معامله دارید، تحقیق کنید. به طوری که شما در حالی که یک معامله‌گر اصولی یا فنی هستید، باید یک روال روزانه داشته باشید که آن را دنبال کنید، تا وقتی که تنظیم مورد نظر شما رخ می‌دهد، به سادگی عملیات اجرایی را شروع کنید و بدون هیچ تردیدی.  
اشتباه رایج در فارکس

اشتباه رایج در فارکس

 

اشتباه رایج در فارکس 2: عدم استفاده از توقف ضرر

به عنوان تریدر، نقش اصلی ما مدیریت ریسک است. ما باید بالاترین اولویت را به مدیریت ریسک بدهیم. و یکی از بهترین راه‌ها برای مدیریت ریسک استفاده از سفارش توقف ضرر در هر معامله است. من می‌توانم به اندازه‌ای برم بگویم که نه تنها باید در هر معامله از سفارش توقف ضرر استفاده کنید، بلکه باید در همان لحظه‌ای که وارد یک موقعیت می‌شوید، یک توقف ضرر مشخص کنید و آن را رعایت کنید. اما بسیاری از تازه‌کاران ترجیح می‌دهند از "توقف ضرر ذهنی" استفاده کنند، به این صورت که یک سطح پیش‌تعیین شده دارند که در آن برنامه دارند که برای ضرر خروج کنند و یا بدتر از آن، اصلاً از توقف ضرر استفاده نمی‌کنند زیرا به اندازه‌ای مطمئن درباره یک موقعیت هستند که فکر نمی‌کنند به آن نیاز دارند. هر دوی این دیدگاه‌ها نقص‌هایی دارند. درباره دیدگاه اول در استفاده از توقف ضرر ذهنی به جای توقف ضرر مشخص، باور دارم که این تنها بهانه‌ای است که تریدربه خود می‌دهد تا بیشتر از زمان در معامله بماند. اگر او قبلاً نقطه ابطال معامله را تعیین کرده است، زمان اضافی در معامله داده نشود و به همین دلیل، استفاده از توقف ضرر مشخص باید به عنوان مکانیزم اولویتی برای کنترل ریسک استفاده شود. حالا به دلیل دوم برای عدم استفاده از توقف ضرر می‌پردازیم - احساس نداشتن نیاز به آن به دلیل اطمینان شما از اینکه بازار به سمت شما حرکت خواهد کرد. به این موضوع تنها می‌توانم بگویم: "تنها قطعیت در بازار، عدم قطعیت است." به دلیل عدم استفاده از توقف ضرر، خسارات ناگهانی بزرگی که از این امر ناشی می‌شود، یک اشتباه تجارتی برای تازه‌کاران است که به طور کاملاً قابل اجتناب است.  

اشتباه رایج در فارکس 3: تجارت با ریسک به سود ضعیف

اشتباه رایج در فارکس بعدی مبتدیان این است که معتقدند که بهترین سیستم‌های تجارتی آنهایی هستند که نرخ پیروزی بالایی دارند. به عنوان نتیجه، آنها به طور معمول به استراتژی‌هایی که دارای نرخ پیروزی 70٪ ، 80٪ یا حتی 90٪ هستند، جذب می‌شوند. اما این استراتژی‌ها معمولاً ریسک نابودی بالایی دارند زیرا معمولاً نسبت ریسک به ریوارد بسیار پایینی دارند. بیایید دو مثال زیر را مورد بررسی قرار دهیم. یکی از آنها یک استراتژی با نرخ پیروزی بالا است و دیگری یک استراتژی با نرخ پیروزی متوسط است: استراتژی A 70٪ از مواقع برنده است و نسبت برد به باخت میانگین 0.50: 1 است، به این معنی که مقدار هر معامله برنده نصف مقدار هر معامله بازنده است. اگر به استراتژی B پاسخ دادید، درست پاسخ داده‌اید. اگرچه این استراتژی درصد برد کمتری دارد، اما نسبت بالاتری در میانگین برد به باخت دارد که آن را به یک استراتژی بازاریابی سودآورتر تبدیل می‌کند. بیایید یک نگاهی بیندازیم و ببینیم چرا این اتفاق رخ می‌دهد: عملکرد تجارت برای استراتژی A به شرح زیر محاسبه می‌شود: (فرض کنید برد میانگینی 500 دلار است) (درصد برد x اندازه برد میانگین) - (درصد باخت x اندازه باخت میانگین) (0.70 x 250) - (0.30 x 500) = 25 دلار در هر معامله عملکرد تجارت برای استراتژی B به شرح زیر محاسبه می‌شود: (فرض کنید برد میانگینی 500 دلار است) (درصد برد x اندازه برد میانگین) - (درصد باخت x اندازه باخت میانگین) (0.40 x 500) - (0.60 x 250) = 50 دلار در هر معامله معامله گران نباید به افسانه تجارت فارکس اعتقاد داشته باشند که سیستم‌های با درصد برد بالاتر بهتر از سیستم‌های با درصد برد پایین‌تر هستند. معامله گرانباید نه تنها به نرخ برد بپردازند، بلکه به تراز ریسک و پاداش برای هر معامله نیز توجه کنند.

اشتباه رایج در فارکس 4: بی حوصلگی و معامله زیاد

آن چیزی که بسیاری از تازه‌کاران را به جهان تجارت فارکس جذب می‌کند، اغلب علت شکست مالی آن‌ها در بازارها می‌شود. من به تمایل به پول سریع و فعالیت ۲۴/۵ اشاره می‌کنم. اشتباه رایج در فارکس تازه‌کاران این است که فکر می‌کنند که برای کسب درآمد در بازارها، باید تمام وقت و بدون وقفه معامله کنند. این موضوع اصلاً درست نیست. در واقع، می‌توانم دقیقاً معکوس آن را بحث کنم. به جای معامله در بازه زمانی سه دقیقه یا پنج دقیقه، شما با معامله در بازه‌های زمانی بالاتر مانند نمودار ۱۲۰ دقیقه یا ۲۴۰ دقیقه، از لحاظ مالی و عاطفی بهتر عمل خواهید کرد. علاوه بر اینکه این بازه‌های زمانی بالاتر فرصت‌های با کیفیت‌تری را ارائه می‌دهند، از مزیت کاهش هزینه‌های معاملات به دلیل کاهش تعداد معاملات نیز برخوردار هستند. اما این یک اشتباه رایج در فارکس معامله گران جدید است که به آنها یادآوری میشود، اما به ندرت توجه میکنند تا وقتی که یک یا دو حساب خود را منفجر میکنند و شروع به مطالعه اینکه چه اشتباهی کرده اند میکنند. در نهایت، اگر شانس داشته باشند، خواهند فهمید که در پایان روز، تعداد معاملاتی که انجام می دهید مهم نیست، بلکه نحوه انجام معاملاتی که واقعا مهم است. به عنوان معامله گران، ما برای هر ساعت پول دریافت نمی کنیم، بنابراین یک قدم عقب برداشته و به تمرکز بر روی انجام بهترین معاملات، نه بیشترین معاملات بپردازید.  

اشتباه رایج در فارکس 5: عدم استفاده از اندازه گیری مناسب پوزیشن

معامله گران حرفه ای می دانند که اندازه گیری مناسب پوزیشن برای موفقیت در بازارها بسیار حائز اهمیت است. در واقع، این اغلب تفاوت بین موفقیت و شکست در معاملات است. آنها معمولاً پارامترهای بسیار دقیقی برای اندازه گیری پوزیشن دارند و اغلب از یک مدل کسری ثابت، یک مدل نسبت ثابت، یک مدل قرارداد ثابت برای اندازه حساب یا چیز دیگری استفاده می کنند. اما نکته این است که آنها یک استراتژی دقیق برای اندازه گیری پوزیشن دارند که به آنها اجازه می دهد دقیقاً بدانند چه تعداد لات یا قراردادها را برای یک معامله اختصاص دهند. هیچ حدس و گمان یا احساس ریشه ندارد در این فرایند دخالت کند. به عنوان مثال، یک معامله‌گر حرفه‌ای، بر اساس برنامه معاملاتی خود، ممکن است 2٪ سرمایه خود را برای هر معامله اختصاص دهد. این به عنوان یک مدل کسری ثابت 2٪ در نظر گرفته می‌شود. بنابراین، اگر معامله‌گر یک حساب 50,000 دلاری داشته باشد، حداکثر ریسک مجاز 1,000 دلار خواهد بود. و اگر معامله‌گر بر اساس تحلیل نمودار خود تصمیم گرفته باشد که سطح توقف منطقی‌ترین از نقطه ورود 450 دلار است، در این صورت می‌تواند حداکثر 2 لات را به آن معامله اختصاص دهد. تازه‌کاران و آماتورها معمولاً دچار اشتباه رایج در فارکس می‌شوند و ریسک خود را بر اساس احساس خود درباره زنجیره اخیر معاملات تعیین می‌کنند، به جای اعتماد به یک مدل اندازه‌گیری موقعیت قبل از برنامه ریزی. آن‌ها پس از زنجیره اخیری از برندها، معمولاً به طرز غیرعقلانی‌تری معامله می‌کنند و اغلب در دست نادرست بازار قرار می‌گیرند، که در نتیجه منجر به ضررهای بزرگ می‌شود. این اشتباه رایج در فارکس  ناشی از اندازه‌گیری موقعیت باید در صورت تمایل به بقای به مدت زمان قابل قبولی، به سرعت مورد بررسی قرار گیرند.

اشتباه رایج در فارکس 6: سندرم اشیای درخشان

یکی از چیزهایی که در زندگی حرفه‌ای و شخصی ما همه ارزش می‌گذاریم، قدرت داشتن انتخاب‌هاست. داشتن انتخاب‌ها چیزی بسیار خوب است در اکثر زمینه‌های زندگیمان، اما در بازارهای مالی و فارکس ممکن است ما را از تحقق توانمان پیش ببرد و تبدیل به یک اشتباه رایج در فارکس شود. منظورم از این حرف چیست؟ به سادگی، داشتن آزادی در انتخاب استراتژی‌ها و سیستم‌های معاملاتی می‌تواند ما را به یک مسیر بی‌پایان برای رسیدن به کمال سوق دهد. می‌دانید منظورم را، جستجو برای یافتن آن سیستم معاملاتی قدومی که ما را به ثروتی به مراتب فراتر از انتظارات خود خواهد رساند. اگر مدتی در این حوزه فعالیت کرده باشید، می‌دانید که هیچ سیستم معاملاتی تکاملی وجود ندارد. گولدمن ساکس آن را ندارد، جی.پی. مورگان آن را ندارد و به عنوان معامله‌گران خرده‌فروشی، به هیچ وجه چنین سیستمی نخواهیم داشت. هر چه زودتر که مبتدیان معامله‌گر این را درک کنند، سریع‌تر می‌توانند به کار معامله‌گری بپردازند. معامله‌گران موفق یک مزیت مشخص دارند و آن را هر وقت که فرصت پیش آید در بازار اعمال می‌کنند. آن‌ها می‌دانند که در معامله‌گری اشتباهات خواهند کرد و معاملات زیان‌دهنده هم خواهند داشت، حتی زنجیره‌ای از آن‌ها، اما این امر آن‌ها را از پیوستن به استراتژی خود باز نمی‌دارد. تازه واردان همچنین باید تمرکز خود را بر روی انتخاب یک روش کاری قرار دهند که به شخصیت خود بخوبی می‌خورد و همه چیز درباره آن را یاد بگیرند. سپس باید استراتژی را در بازار اعمال کرده و به آن زمان کافی بدهند تا شانس‌ها به کار بیافتند. تنها زمانی که روش معین تجارتی را به خوبی امتحان کرده‌اند، باید در نظر داشته باشند که آن را قطع کنند و به روش دیگری بروند.  

اشتباه رایج در فارکس 7: عدم نگهداری از سوابق خوب

هر کسب و کار موفقیت‌آمیز به شما می‌گوید که نگهداری و حفظ سوابق خوب ضروری است. این کار نه تنها برای اهداف مالی ضروری است، بلکه به همان اندازه مهم است که یک کسب و کار می‌تواند بداند درآمد و هزینه‌ها از کجا می‌آیند. آنها می‌توانند از این اطلاعات برای کاهش هزینه‌های غیرضروری و افزایش ارزش مشتری استفاده کنند تا به یک نتیجه نهایی سالم‌تر برسند. تجارت اگر به آن فکر کنید، خیلی متفاوت نیست. به عنوان یک تاجر، درآمد ما سود از معاملات برنده است و هزینه‌های اصلی ما ضرر از معاملات باخت‌دهنده است. اگر ما یک دفترچه جامع از فرآیند تفکر و رویدادهای اطراف معاملات خود نداشته باشیم، چگونه می‌توانیم انتظار داشته باشیم نتایج خود را بهبود بخشیم؟ به طور خلاصه، نمی‌توانیم. بنابراین، مهم است که معامله‌گران یک دفترچه معاملات داشته باشند و به طور منظم آن را مرور کنند. این احتمالاً یکی از بهترین نکات مبتدیانه در معاملات است که می‌توانم ارائه دهم. نگاهی به آنچه که در حال کار است بیندازید و بیشتر از آن انجام دهید. در عین حال، آنچه که در حال کار نیست را مرور کنید و سعی کنید آن را از برنامه معاملاتی خود حذف کنید. نداشتن دفترچه معاملاتی یک اشتباه رایج در فارکس مبتدیان است. اگر واقعاً به معامله گذاری علاقه‌مند هستید و آن را به عنوان یک کسب و کار واقعی و نه فقط یک سرگرمی جانبی در نظر می‌گیرید، باید با تعهد به داشتن یک دفترچه معاملات شخصی آغاز کنید. این قابلیت جذاب نیست، اما برای معاملات شما عجایب خواهد کرد. و اگر خود را از این روال دور کنید، به یاد داشته باشید که همواره می‌گویند "آنچه که اندازه‌گیری می‌شود، بهبود می‌یابد".  
اشتباهات فارکسی رایج

اشتباهات فارکسی رایج

 

اشتباه رایج در فارکس 8: میانگین گیری در معاملات زیانده

میانگین گیری در معاملات زیانده بزرگترین اشتباه رایج در فارکس است که تقریباً هر معامله‌گری در یک نقطه‌ای از زندگی حرفه‌ای خود انجام داده است. قانون مورفی به ویژه برای معامله‌گرانی که میانگین گیری در معاملات زیانده انجام می‌دهند، بسیار بی‌رحم است، زیرا معمولاً زمانی که شما در یک موقعیت بیشترین تنش را دارید، بیشترین مقدار پول را از دست می‌دهید. بسیاری از معامله‌گران به تساوی کردن ضررها جذب می‌شوند، زیرا در ابتدا به نظر می‌رسد شبیه به یک شرط مطمئن است. بیایید یک لحظه آن را از دیدگاه بازی رولت بررسی کنیم. با قرار دادن شرطی بر روی رنگ قرمز یا سیاه، شما تقریباً ۵۰٪ شانس برنده شدن یا باخت کردن دارید. شما تصمیم می‌گیرید هر بار که باخت کنید، اندازه شرط خود را دو برابر کنید و به همین دلیل باید با سود بیرون بیایید. بنابراین، شما با ۱۰۰ دلار شروع می‌کنید و هر بار که باخت می‌کنید، شرط خود را دو برابر می‌کنید. اینجاست که پس از ۸ بار باخت متوالی، که هم در رولت و هم در معاملات رخ می‌دهد، صورت می‌گیرد:
  • اولین باخت: ۱۰۰ دلار دومین باخت: ۲۰۰ دلار سومین باخت: ۴۰۰ دلار چهارمین باخت: ۸۰۰ دلار پنجمین باخت: ۱,۶۰۰ دلار ششمین باخت: ۳,۲۰۰ دلار هفتمین باخت: ۶,۴۰۰ دلار هشتمین باخت: ۱۲,۸۰۰ دلار
اگرچه این مثال به صورت ساده‌تر است، اما باید به شما نشان دهد که تساوی کردن ضررها یک استراتژی بد در رولت و حتی یک استراتژی بدتر در بازارها است. در نهایت، زودتر یا دیرتر، شما خواهید خواست که حساب خود را از بین ببرید. تساوی کردن معاملات باخت‌ده و معامله‌گری با اندازه زیاد، بدون شک دلایل بزرگی هستند که بسیاری از تازه‌کاران در معاملات شکست می‌خورند.  

اشتباه رایج در فارکس 9: ضرر=شکست

یکی از اشتباهات رایجی که تازه واردان در بازارهای مالی و فارکس مرتکب می‌شوند، این است که ضرر را با شکست مساوی می‌دانند. و این بخصوص برای کسانی که در حرفه خود موفق هستند مانند دکترها، وکلای، مهندسان و افراد بسیار موفق دیگر صدق می‌کند. آنها عادت دارند که کارها را درست انجام دهند و اهدافشان را بدست آورند. و به همین دلیل ، این تفکر را به بازارها می‌آورند و این باعث ایجاد آشفتگی در روانشان می‌شود. قبل از هر چیز، هر فردی که وارد دنیای معاملاتی می‌شود باید بفهمد که ضرر بخش طبیعیی از معامله است. آنها باید این را قبول کنند و در مغز خود باور کنند تا بتوانند واکنش‌های منفی مرتبط با معاملات از دست رفته را واقعاً غلبه کنند. از طرفی، معامله گران حرفه‌ای فهمیده‌اند که معامله کردن یک بازی احتمالات است و هیچ معامله تنها یا حتی یک سری معاملات معنی زیادی در کل برنامه کلی ندارد. بنابراین ، یک معامله برنده یا یک معامله باخته ، تأثیری بر تشکیلات عاطفی آنها نخواهد داشت. معامله گران حرفه‌ای بیشتر تحت تأثیر تمایل به تازگی قرار دارند ، به عبارت دیگر مزاج و اقدامات آنها در بازار تحت تأثیر عملکرد تجارت‌های اخیرشان قرار می‌گیرند. این معامله گران باید اقدامات لازم را برای آموزش مغز خود بردارند تا بتوانند ضرر را به عنوان یک هزینه لازم در انجام تجارت ببینند و نه به عنوان نشانه هوش یا قضاوت خود.  

اشتباه رایج در فارکس 10: معاملات خرد

مدیریت معاملات در بازارهای مالی و فارکس، یکی از سخت‌ترین جوانب تجارت است که تبدیل به یک اشتباه رایج در فارکس شده است. علت این امر این است که در لحظه ورود به معامله، تمامی برداشت‌های شما از بین خواهد رفت. شما تعصب دار شده و شروع به دیدن آنچه می‌خواهید می‌کنید و ذهن ناخودآگاه شما اطلاعاتی را که با تعصب معامله شما همخوانی ندارد، فیلتر خواهد کرد. این ممکن است برای برخی سخت باور شود، اما این یک واقعیت است. زمانی که در یک معامله هستید، انجام ندادن کاری احساس ناراحتی می‌کنید. اما بسیاری از مواقع، انجام ندادن کاری بهترین کار است. ما تمایل داریم به طور مداوم موقعیت را نظارت کنیم، تنظیمات را تنظیم کنیم و به طور دقیق موقعیت را مدیریت کنیم تا به نقطه ای برسد که مضر باشد. شما باید سعی کنید این اشتباهات مدیریت معاملات را برطرف کنید. و یکی از بهترین راه‌های انجام این کار استفاده از سیاست مدیریت معامله با تنظیم و فراموش است. در این سبک مدیریت معاملات، تمام تحلیل‌های خود را قبل از اجرا انجام می‌دهید، زمانی که شما بی‌طرف‌ترین هستید. شما مکان توقف ضرر و هدف سود خود را در بازار در همان لحظه ورود به موقعیت تعیین و تنظیم می‌کنید. و سپس به بازار اجازه می‌دهید کار خود را انجام دهد. هیچ چیز بیشتری نمی‌توانید یا باید در مورد آن موقعیت باز کنید. در عوض، سگ خود را ببرید برای قدم زدن، به باشگاه بروید یا به دنبال تنظیم معامله بعدی باشید.

نتیجه در این درس، درباره‌ی 10 اشتباه رایج در فارکس که تازه‌کاران مرتکب می‌شوند، صحبت کردیم. قدم اول در اصلاح اشتباهات شما، اقرار به آنهاست. وقتی خودتان را با هر یک از این اشتباهات رایج تجارتی آشنا کنید، کمی وقت بگذارید و ببینید کدام یک از آنها در مورد شما بیشترین اهمیت را دارد. شما باید تلاش بر آن کنید که روی بهبود هر کدام از نقاط ضعف خود بگذارید. به خاطر داشته باشید که در تجارت هیچ مقصد نهایی وجود ندارد. ما باید همیشه در حال بهبود باشیم. حتی تاجری که سابقه‌ی 30 یا 40 ساله در تجارت دارد، می‌گوید که همچنان در حال یادگیری چیزهای جدید هستند و به دنبال راه‌هایی برای افزایش کارایی تجارت خود هستند. اگر زمان لازم را برای خوداندیشی و تلاش صادقانه در بهبود‌های گام به گام بگذارید، آنگاه فرصتی برای موفقیت در بازارها خواهید داشت. هر چیزی که کمتر از آن باشد، شما به خودتان ناخواسته ظلم کرده و به خودتان فرصتی منصفانه برای رقابت موفق در بازار نمی‌دهید.
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها