حجم بازار فارکس💲پرسودترین بازار مالی جهان

تاریخ آخرین بروزرسانی: 27 اکتبر 2023
حجم بازار فارکس روزانه به تریلیون‌ها دلار می‌رسد، این بازار بیشترین سیالت را در میان بازارهای مالی دارد. این به این معنی است که تقریباً هر لحظه معاملات بسیار زیادی در این بازار صورت می‌گیرد. بازار فارکس یکی از بزرگترین و پرسودترین بازارهای مالی در جهان است. این امر به معامله‌گران امکان می‌دهد تا در هر لحظه به سرعت و با دقت تصمیم‌گیری کنند و از فرصت‌های موجود در بازار بهره‌برداری کنند. همیشه قیمت‌ها در بازار فارکس به روز شده و معامله‌گران می‌توانند به سرعت و با دقت به بازار وارد شوند یا از آن خارج شوند. همچنین، بازار گسترده فارکس به معامله‌گران امکان می‌دهد تا در بازارهای مختلف و با ارزهای مختلف معامله کنند. در نتیجه، معامله‌گران می‌توانند از تغییرات در قیمت ارزها بهره‌برداری کنند و سود خود را افزایش دهند. این موضوع باعث تشکیل اسپردهای بدون حاشیه برای قیمت‌های مطلوب می‌شود. هزینه‌های کم، بازار گسترده و زمان معامله انعطاف‌پذیر، بازار فارکس را به فعال‌ترین بازار معاملاتی در جهان تبدیل کرده است. با این حجم بازار فارکس، این بازار برای معامله‌گران فرصتی عالی را فراهم می‌کند تا به سرعت و با کمترین هزینه‌ها به معاملات خود بپردازند. همچنین، با توجه به زمان معامله انعطاف‌پذیر، معامله‌گران می‌توانند در هر زمانی که بخواهند معامله کنند و به سرعت به تغییرات بازار واکنش نشان دهند. به طور کلی، بازار فارکس به عنوان یک بازار معاملاتی پویا و مناسب برای تمام سطوح معامله‌گران، برای کسانی که به دنبال معاملات در بازار ارز هستند، یک گزینه عالی است. دلار آمریکا نقش بسیار مهمی در بازار فارکس دارد و بیشترین حجم معاملات را تشکیل می‌دهد. این به دلیل قدرت اقتصادی و تأثیرگذاری آمریکا در سیاست‌های جهانی و همچنین پذیرش دلار آمریکا به عنوان ارز جهانی است. در نتیجه، دلار آمریکا تحت تأثیر بسیاری از عوامل اقتصادی و سیاسی قرار می‌گیرد و تغییراتی که در ارزش دلار رخ می‌دهد، تأثیر زیادی بر حجم بازار فارکس دارد. این مقاله به طور جامع درباره‌ی حجم بازار فارکس توضیح می‌دهد و به درک بهتری از روند کارایی آن کمک می‌کند. در نهایت، این مقاله، برای مبتدیان تا معامله‌گران حرفه‌ای، پایه‌ی قوی‌ای را برای معاملات در بازار فارکس فراهم می‌کند.
حجم بازار فارکس چیست؟

حجم بازار فارکس چیست؟

حجم بازار فارکس چیست؟

بر اساس گزارش سه سالانه بانک بین المللی تسویه بین المللی در سال 2016، میانگین سقف بازار ارز خارجی در روز به 5.1 تریلیون دلار می رسد. این عدد نسبت به گزارش قبلی در سال 2013 که به 5.4 تریلیون دلار بود، کاهش یافته است. تنها چند کشور مسئول بیشترین حجم بازار فارکس و معاملاتی که در این بازار انجام می‌شود هستند. نمودار زیر نسبت دهی میانگین کل به میزان کل معاملات جهانی را نشان می دهد.
حجم بازار فارکس

حجم بازار فارکس

از دیدگاه یک معامله‌گر، سرمایه‌گذاری بزرگ در بازار فارکس منجر به کاهش نوسانات می‌شود زیرا تأثیر معاملات بزرگ بر قیمت بازار ناچیز است. اما در بازارهای کوچک، ممکن است تحت تأثیر مؤسسات/معامله‌گران بزرگ قرار بگیرند ولی در بازار فارکس، این تأثیر نسبتاً کاهش می‌یابد. بازار فارکس از عوامل مهمی تشکیل شده است. اما تاثیرگذارترین عامل، بانک‌ها هستند. بازار بین بانکی حجم زیادی از معاملات ارز خارجی را در بر می‌گیرد. این شامل معاملات بین بانک‌ها، معاملات برای مشتریان و معاملاتی است که توسط میز‌های فردی آنها انجام می‌شود. بانک‌های آمریکا بیشترین سهم در این بازار را دارند. همچنین بانک‌های مرکزی، مدیران سرمایه‌گذاری، صندوق‌های هدج، شرکت‌ها و در نهایت تاجران خرده‌فروشی بخش دیگری از بازار را تشکیل می‌دهند. تقریباً 90% از حجم معاملات توسط اسپکولاتورهای ارز درآمدزا انجام می‌شود که از حرکات قیمت‌های روزانه سود می‌برند. به عنوان معامله‌گران خرده‌فروش، مهم است که حجم بازار فارکس را درک کنیم تا در استراتژی معاملاتی خود موفق شویم و همچنین بفهمیم که این اجزای مختلف چگونه در سطح بزرگتر با یکدیگر تعامل می‌کنند.

حجم معاملات فارکس

بازار فارکس به دلیل سطح بالای نقدینگی خود، معامله گران را از سایر بازارهای مالی جذب می‌کند. نقدینگی باعث می‌شود که معامله گران بتوانند به راحتی و با امکان خروج و ورود به یک موقعیت، در طول ۲۴ ساعت در روز و پنج و نیم روز در هفته فعالیت کنند. این ویژگی بسیار مهمی است که باعث می‌شود بازار فارکس برای معامله گران جذابیت بیشتری داشته باشد. این امکان را به معامله گران می‌دهد تا حجم معاملات بزرگی را وارد و خارج کنند، بدون اینکه نوسانات قیمت بزرگی در بازار اتفاق بیفتد که در بازارهای کم نقدینگی رخ داده است. این بدان معناست که شما هرگز به دلیل عدم وجود خریدار به یک موقعیت نخواهید رسید. این نقدینگی می‌تواند از یک جلسه معاملاتی به جلسه معاملاتی دیگر و همچنین از یک جفت ارز به جفت ارز دیگر متغیر باشد. معامله‌گران با توانایی تجزیه و تحلیل سریع می‌توانند موقعیت‌های مختلف بازار را درک کنند و بر اساس شرایط موجود در بازار تصمیم‌گیری کنند. این قابلیت به آنها این امکان را می‌دهد که بهترین فرصت‌ها را برای کسب سود شناسایی کنند و از نوسانات قیمت بزرگی که در بازارهای کم نقدینگی رخ می‌دهد، جلوگیری کنند. به عبارت دیگر، معامله‌گران با توانایی تحلیل بازار و انعطاف پذیری در تصمیم‌گیری، می‌توانند از مزایای بزرگی بهره‌برداری کنند که در بازارهای پر نقدینگی وجود دارد. با توجه به اینکه جفت ارزهای یورو/دلار و دلار/ین گزینه هایی هستند که بیشترین حجم بازار فارکس را تشکیل می‌دهند، تقریباً ۴۱٪ از تمام معاملات سالانه فارکس را به خود اختصاص می‌دهند. این درصد منحصر به فرد با توجه به مقیاس اندازه کل بازار فارکس است. یک واقعیت جالب دیگر این است که بیشتر جفت ارزهای نمایان شده در نمودار زیر نقطه مبادله دلار را دارند. دلار آمریکا ۸۵ درصد از حجم معاملات فارکس را تشکیل می‌دهد. یورو با تقریبا ۴۰ درصد حجم معاملات جلوی سکه ین ژاپن قرار دارد که تقریباً ۲۰ درصد را تشکیل می‌دهد. در بازار فارکس، تمرکز حجم عمده معاملات در سه ارز اصلی، یعنی دلار آمریکا، یورو و ین ژاپن، قرار دارد. به دلیل این تمرکز، معامله گران فارکس می‌توانند تمرکز خود را روی این سه جفت ارزی خاص بگذارند. این امر می‌تواند به آنها کمک کند تا با دقت بیشتری به تحلیل و پیش‌بینی نوسانات قیمت این ارزها بپردازند. همچنین، حجم بازار فارکس، باعث می‌شود که روندهای طولانی و خوب تعریف شده شود که از طریق تحلیل فنی و استفاده از روش‌های نموداری قابل پیش‌بینی باشند. بنابراین، معامله گران فارکس می‌توانند از این روندها بهره‌برداری کنند و سودآوری خود را افزایش دهند.
حجم معاملات بازار فارکس

حجم معاملات بازار فارکس

چگونه از حجم بازار فارکس بهره‌برداری کنیم؟

معامله گران تمایل دارند از مزایای اندازه و حجم بازار فارکس بهره ببرند و باید در نظر داشته باشند که کدام روش یا ترکیب تحلیل برای سبک معامله آنها مناسب است. در سطح بنیادی، معامله گران باید پایه های زیر را در مورد معاملات فارکس درک کنند: تجزیه و تحلیل بنیادی در بازار ارز، به بررسی عوامل اقتصادی و سیاسی مرتبط با کشورها و مناطق مختلف جهان می‌پردازد که تأثیر مستقیمی بر ارزش ارزها دارند. این عوامل شامل نرخ بهره، رشد اقتصادی، تورم، اشتغال و خطر سیاسی هستند. برای مثال، اگر یک کشور با مشکلات اقتصادی و سیاسی روبرو باشد، احتمالاً ارز آن کشور نیز ارزش خود را از دست می‌دهد. به عنوان مثال دیگر، اگر رشد اقتصادی یک کشور بهبود یابد و بیشتر افراد شغل داشته باشند، تقاضای آن کشور به ارز بیشتری احتیاج خواهد داشت و ارزش ارز آن کشور نیز افزایش خواهد یافت. به همین ترتیب، تورم و نرخ بهره نیز در تجزیه و تحلیل بنیادی ارزها مورد توجه قرار می‌گیرند. با توجه به این تحلیل‌ها، افراد می‌توانند پیش‌بینی‌هایی درباره روند آینده ارزها داشته باشند و به طور هوشمندانه در بازار ارز سرمایه‌گذاری کنند. تحلیل فنی یک روش بسیار مهم در بازارهای مالی است که به معامله‌گران کمک می‌کند تا روند قیمت‌ها را پیش بینی کنند و تصمیم‌های خود را بر اساس آن بگیرند. این روش بر اصلی است که قیمت‌ها در گذشته رفتار مشخصی داشته‌اند و این رفتار در آینده نیز تکرار خواهد شد. برای انجام تحلیل فنی، معامله‌گران از نمودارهای قیمتی استفاده می‌کنند که اطلاعات مختلفی را از قیمت و حجم بازار فارکس و معاملاتی در یک دوره زمانی خاص نمایش می‌دهد. این نمودارها می‌توانند انواع مختلفی داشته باشند، از جمله نمودارهای خطی، میله‌ای و شمعی. معامله‌گران با تحلیل این نمودارها می‌توانند الگوها، سطوح مقاومت و پشتیبانی، تغییرات قیمتی و دیگر عوامل مهم را تشخیص داده و بر اساس آن تصمیم‌های خرید و فروش خود را بگیرند. مدیریت سرمایه: یک قسمت ضروری از معامله است. همه معامله گران باید بدانند چگونه سود و زیان را اندازه گیری کنند و از این اطلاعات برای ارزیابی ورودی ها، خروجی ها و اندازه معاملات استفاده کنند. معامله گران فارکس از این ستون ها با شکل های گوناگون استفاده می کنند تا استراتژی ای را به وجود آورند که با آن راحتی داشته باشند.
زمانی که یافتن تعادلی بین این سیستم‌های اصلی را موفق شدند، تمرکز خود را بر تخصص و بهبود مهارت‌هایشان با رعایت سیاست‌ها، سیاست‌های پولی و مالی و غیره می‌گذارند و تصمیم‌های اطلاعاتی را بر اساس داده‌های در دسترس می‌گیرند. یک معامله‌گر فنی ممکن است از شاخص‌ها و نمودارهای مختلف استفاده کند و معاملات خود را بر اساس این سیگنال‌های فنی انجام دهد. عقیده مشتری هم می‌تواند به معامله‌گران فارکس اطلاعات داخلی درباره تغییر جهت، نقاط ورود و خروج در بازار ارائه دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر، شما می‌توانید به وبینار هفتگی عقیده تجارتی ما بپیوندید یا گزارش عقیده مشتری زنده ما را مشاهده کنید.  
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها