سفارش محدود شده (Limit Order) و دستور توقف سفارش (Stop Order)

تاریخ آخرین بروزرسانی: 16 می 2023
با استفاده از دستورات سفارش محدود شده و دستورات توقف سفارش، قادر خواهید بود تا در مورد روش باز کردن معاملات خود با دقت بیشتری تصمیم گیری کنید. با قرار دادن یک سفارش محدود شده با قیمت یا تعیین یک دستور محدودیت توقف سفارش، به بروکر خود می‌گویید که نمی‌خواهید قیمت بازار (قیمت فعلی که یک سهم در حال معامله است) را در نظر بگیرید و به جای آن، می‌خواهید سفارش شما انجام شود. دو تفاوت اصلی بین دستورات محدودیت قیمت و دستورات توقف عبارتند از:   1. دستور محدودیت قیمت از یک قیمت برای تعیین حداقل مقداری که برای انجام معامله قابل قبول است، استفاده می‌کند، در حالی که دستور توقف از یک قیمت برای فعال کردن یک سفارش واقعی استفاده می‌کند وقتی که قیمت مشخص شده معامله شده باشد. 2- دستور سفارش محدود شده قیمت می تواند توسط بازار دیده شود، در حالی که دستور توقف سفارش تا زمانی که فعال شود، قابل مشاهده نیست. به عنوان مثال، اگر شما می‌خواهید یک سهم با قیمت ۸۰ دلار را با قیمت ۷۹ دلار بخرید، دستور سفارش محدود شده قیمت شما توسط بازار قابل مشاهده خواهد بود و زمانی که فروشندگان موافق با آن قیمت شوند، دستور شما به اجرا در خواهد آمد. به عبارت دیگر، این دستور به بروکر نشان می‌دهد که شما حاضرید تا زمانی که قیمت سهم به ۷۹ دلار برسد، منتظر مانید. اما در مورد دستور توقف سفارش، در بازار دیده نمی‌شود و تنها زمانی فعال می‌شود که قیمت توقف سفارش برای خرید یا فروش مانند یا بیشتر از آن شود. به عبارت دیگر، با فعال شدن این دستور، یک سفارش خرید یا فروش به صورت خودکار فعال خواهد شد، اما تنها زمانی که قیمت توقف رخ داده باشد.   نکات کلیدی
  • فرمان های محدودیت و متوقف کردن نشان می دهند که می خواهید نمادی را با یک قیمت مشخص خریداری یا فروش کنید و نه با قیمت بازار.
  • دستور محدودیت قیمت در بازار قابل دید است و به بروکرت دستور میدی که خرید یا فروشت رو با یه قیمت خاص یا بهتر از اون انجام بده.
  • فرمان توقف در بازار قابل دید نیست و زمانی که قیمت توقف تعیین شده برسد، یک دستور به بازار فعال می شود.
  • با اینکه سفارش متوقف کردن از خرید و فروش، خطر عدم پر شدن یا پر شدن جزئی رو از بین می بره، ممکنه قیمت کمتری از اونی که انتظار داشتید بدست بیارید.
  • فرمان stop-limit از ویژگی‌های فرمان limit و stop استفاده می‌کند.
 

دستور سفارش محدود شده

منظورم از "سفارش محدود"، ارسال یک سفارش خرید یا فروش با یک قیمت مشخص در یک نمودار خاص است. یک نکته مهم این است که من نمی‌توانم یک سفارش خرید ساده با یک قیمت بالاتر از قیمت بازار ارسال کنم، زیرا یک قیمت بهتر قبلاً در دسترس است. بنابراین، اگر می‌خواهم یک سهم ۱۰۰ دلاری را با ۱۰۰ دلار یا کمتر خریداری کنم، می‌توانم یک سفارش محدود ارسال کنم که تا زمانی که قیمت توسط من تعیین شده در دسترس نیست، اجرا نمی‌شود. همچنین، من می‌توانم دستور محدودی برای فروش سهام خود با قیمت خاصی قرار دهم. تصور می‌کنم که سهامی به ارزش ۷۵ دلار برای هر سهم دارم و می‌خواهم آن را به قیمت ۸۰ دلار برای هر سهم بفروشم. می‌توانم یک سفارش محدود با قیمت ۸۰ دلار قرار دهم که فقط با این قیمت یا بهتر از آن اجرا خواهد شد. فقط به خاطر داشته باشید که نمی‌توانید سفارش محدودی برای فروش با قیمت پایین‌تر از قیمت بازار فعلی قرار دهید زیرا قیمت‌های بهتری موجود هستند.  

دستورات توقف

دستورات توقف خرید و فروش چندین نوع مختلف دارند، اما در واقع همه آن‌ها بر اساس یک قیمتی که هنوز در بازار موجود نیست، شرطی هستند. وقتی قیمت آینده در دسترس باشد، دستور توقف فعال می‌شود، اما بسته به نوع آن، کارگزاران آن‌ها را به شکل متفاوتی اجرا می‌کنند. حالا بسیاری از کارگزاران عبارت "توقف در قیمت نقلی" را به انواع سفارشات خود اضافه می کنند تا مشخص شود که سفارش توقف فقط زمانی فعال می شود که یک قیمت نقلی معتبر در بازار برآورده شده باشد. به عنوان مثال، اگر شما یک دستور توقف با قیمت توقف $100 قرار دهید، فقط در صورت رسیدن بازار به قیمت $100 یا بهتر، فعال می شود. وقتی قیمت توقف خرید یا فروش شما برای یک سفارش عادی برابر یا بیشتر از قیمت فعلی می شود، آن سفارش به سفارش بازاری تبدیل می شود. می توانید این سفارش را به عنوان سفارش ورودی نیز تنظیم کنید. اگر قصد دارید هنگامی که قیمت یک سهم افزایش می یابد، یک پوزیشن باز کنید، می توانید یک سفارش بازاری برای توقف بالاتر از قیمت فعلی تنظیم کنید.
    • دستورات محدودیت قیمت توی بازار قابل مشاهده هستند و به کارگزار میگن که سفارش خرید یا فروش رو با یه قیمت خاص یا بهتر از اون قیمت، پر کنه.
    • دستورات توقف بازار دیده نمی‌شوند و هنگامی که قیمت توقف مشخص شد، سفارش بازار فعال می‌شود.
  ملاحظات ویژه در معاملات سهام دستور "استاپ-لیمیت" خصوصیت های دستور "لیمیت" و "استاپ" را دارد و از دو قیمت تشکیل شده است: قیمت استاپ و قیمت لیمیت. این دستور می‌تواند سفارش "لیمیت" برای خرید یا فروش اوراق بهادار را در صورت رسیدن به قیمت استاپ مشخص کند. برای مثال، فرض کنید شما سهام را با قیمت ۱۰۰ دلار خریداری کرده‌اید و انتظار دارید که قیمت سهام بالا برود. می‌توانید دستور استاپ-لیمیت را قرار دهید تا در صورت اشتباه پیش‌بینی شما، سهام را بفروشید. اگر قیمت توقف را به $ 90 و قیمت محدود را به $ 90.50 تنظیم کنید، سفارش فعال می شود اگر سهم با $ 90 یا بدتر از آن معامله شود. اما سفارش محدود فقط در صورتی فعال می شود که قیمت محدودی که انتخاب کرده اید در بازار موجود باشد. اگر سهم شبانه به قیمت ۸۹ دلار برسه که پایین تر از قیمت شماست، سفارش شما فعال خواهد شد، اما فوراً ترتیب اثر داده نمی‌شود چون خریداری برای قیمت محدود شما، ۹۰.۵۰ دلار بر سهم، وجود ندارد. در این حالت، قیمت مرزی و قیمت محدود می‌توانند یکسان باشند. یک دستور stop-limit دارای دو خطر اصلی است: عدم پر شدن سفارش یا پر شدن جزئی. این امکان وجود دارد که قیمت توقف شما فعال شود و قیمت محدودیت شما در دسترس نباشد. اگر از دستور stop-limit به عنوان یک stop-loss برای خروج از یک پوزیشن بلند استفاده کردید وقتی که سهام شروع به کاهش می‌کند، ممکن است معامله شما را نبسته و با سهام کم ارزش‌تری باقی بمانید که ممکن است همچنان کاهش یابد. حتی اگر قیمت محدودیت در دسترس پس از فعال شدن قیمت توقف باشد، ممکن است کل سفارش شما اجرا نشود اگر کفاف تراکنش در آن قیمت وجود نداشته باشد. به عنوان مثال، اگر شما می‌خواستید ۵۰۰ سهم خود را با قیمت محدودیتی ۷۵ دلار بفروشید، اما تنها ۳۰۰ سهم بودند پر شده، باقی مانده ۲۰۰ سهم ممکن است باعث ضرر بیشتری برای شما شود. دستور توقف از خطرات عدم پر شدن یا پر شدن جزئی جلوگیری می کند، اما به دلیل اینکه یک سفارش در بازار است، ممکن است سفارش شما با یک قیمت بدتر از آنچه انتظار داشتید پر شود. به عنوان مثال، تصور کنید که شما یک دستور توقف در مبلغ 70 دلار برای یک سهامی داده اید که به مبلغ 75 دلار خریداری کرده اید. شرکت پس از بسته شدن بازار سود خود را اعلام می کند و صبح روز بعد با 60 دلار بر سهم باز شده است که سرمایه گذاران را ناراضی کرده است. سفارش شما فعال خواهد شد و شما ممکن است با 60 دلار از معامله خارج شوید، که از قیمت توقف 70 دلاری شما بسیار پایین تر است. در ادامه به توضیح بیشتر با بیان چند مثال خواهیم پرداخت.

مثال دستور محدودیت

سفارش محدود شده

سفارش محدود شده

من با یک مثال برای شما توصیفی می کنم که نشان می دهد چگونه سفارشات محدود عمل می کنند. من فرض می کنم که من به دنبال خرید سهام شرکت A هستم. هر سهم این شرکت ده دلار است، اما من فکر می کنم که قیمت سهام به هشت دلار خواهد رسید. بنابراین، من یک سفارش ۱۰۰ سهمی با قیمت محدود هشت دلار می دهم. چند روز بعد، قیمت سهام زیر هشت دلار می رود، به این معنی که من می توانم سهام را تا زمانی که قیمت به حد محدود من برسد، خریداری کنم. حال بیایید نگاهی به این بیاندازم که روی فروش چطور حکم می‌کنم. فرض کنید می‌خواهم سهام همان شرکتی که یک سال پیش با $15 معامله شده بود را بفروشم. من فکر می‌کنم که این قیمت خیلی کم است و حداقل قیمتی که می‌پذیرم برای فروش، $20 برای هر سهم است. من می‌توانم یک سفارش محدود شده برای فروش تعریف کنم که بعد از رسیدن به این محدودیت، ۱۰۰ سهم را بفروشم.

مثال دستور توقف سفارش

بیایید نگاهی به این بیاندازیم که سفارشات توقف چطور کار می‌کنند. من فرض می‌کنم می‌خواهم سهام شرکت B را که با قیمت ۲۵ دلار معامله می‌شود، خریداری کنم. اما فکر می‌کنم که قیمت باید بالاتر از آن مرز را بشکند. می‌توانم با قرار دادن محدودیتی بر روی قیمت ۲۶.۷۵ دلار برای هر سهم ۵۰ سهم سفارش خرید قرار دهم. هر چه قیمت به محدودیت تعیین شده من برسم، سفارش به یک سفارش فعال در بازار تبدیل می‌شود و اجرا می‌شود. اینجوری کار می کنم که وقتی می خواهم سهم شرکتی را بفروشم، قیمتش الآن ۲۵ دلار است، اما می خواهم خودم را از افت بزرگ قیمت محافظت کنم، پس تصمیم می گیرم یک دستور توقف سفارش در قیمت ۲۲ دلار تعیین کنم. اگر قیمت سهم کاهش پیدا کند و کسی با قیمت ۲۲ یا کمتر بفروشد، این باعث فعال شدن سفارش من می شود و به یک سفارش بازار تبدیل می شود و من می توانم به قیمت بعدی فروش کنم.  

چگونه دستورات محدودیت با دستورات توقف متمایزند؟

من دستور محدودیت قیمت برای خرید یا فروش تعیین می‌کنم، که حداکثر یا حداقل قیمتی که من تمایل دارم پرداخت یا دریافت کنم را تعیین می‌کنم. اما دستور توقف زمانی فعال می‌شود که یک دارایی به قیمت مشخصی برسد و در قیمت بعدی در دسترس فعال شود. همچنین، دستور های محدود در بازار قابل مشاهده هستند، در حالی که دستور های توقف قابل مشاهده نیستند. من با یک دستور محدودیت می‌توانم قیمت نهایی را که در یک تراکنش می‌خواهم پرداخت کنم، مشخص کنم. اما ممکن است سفارش من پر نشود. همچنین، با یک دستور توقف می‌توانم یک موقعیت را وارد یا خارج شوم، اما چون به یک سفارش بازار تبدیل می‌شود، ممکن است با قیمتی کمتر از انتظار پر شود.  

دستور Stop-Limit چیست؟

یک دستور Stop-Limit به شما این امکان را می دهد که یک سفارش را با قیمت توقف خاصی فعال کنید و سپس تنها در صورت توانایی در انجام معامله با یک قیمت محدود خاص اجرا شود. خطر یک دستور Stop-Limit این است که ممکن است بدون اجرا بماند یا به صورت جزئی اجرا شود. بنابراین، برای استفاده از دستور Stop-Limit، باید به دقت قیمت توقف و قیمت محدود را تعیین کنید. همچنین، باید به دقت از شرایط بازار آگاه باشید و مطمئن شوید که قیمت توقف و قیمت محدود شما قابل اجرا هستند. بهتر است این دستور را با استفاده از یک روش تست شده و با استفاده از مبالغ کوچک شروع کنید تا از خطرات آن کاسته شود. در نهایت، برای استفاده صحیح از دستور Stop-Limit، باید با بررسی بازار و استفاده از تحلیل فنی و ابزارهایی مانند نمودارها و شاخص ها، تصمیم گیری کنید.  

چگونه می‌توانم بدانم کجا دستور های خود را قرار دهم؟

اکثر تریدرها برای تصمیم گیری در مورد قرار دادن سفارشاتشان، به تحلیل فنی اتکا می‌کنند. به عنوان مثال، تحلیل خط روند ممکن است نشان دهد که یک "کانال صعودی" در زمان حال وجود دارد که می‌توانید آن را به عنوان پایه‌ای برای ورود به بازار استفاده کنید. شما باید سطح قیمتی خط روند پایینی را به عنوان نقطه ورود بهینه تشخیص دهید و به موجودی خودتان بسته به آن دستور دهید. این فرمول برای سطوح فیبوناچی، نواحی بولینگر باند، نواحی ایچیموکو و منابع دیگری از پشتیبانی در کانال صعودی صادق است. به علاوه، برای تصمیم گیری در مورد خروج از بازار نیز باید از تحلیل تکنیکال استفاده کنید. برای مثال، اگر قیمت به سطح پشتیبانی مهمی که شما قبلاً شناسایی کرده اید برسد و به طور مداوم از آن پشتیبانی شود، ممکن است بهترین تصمیم خروج باشد. همچنین، اگر قیمت به سطح مقاومت مهمی برسد و به طور مداوم از آن مقاومت شود، ممکن است مناسب باشد که سفارش خروج را ارسال کنید. در کل، تحلیل فنی یکی از ابزارهای اصلی تصمیم گیری تریدرهاست. با استفاده از نمودارهای قیمتی و شناسایی الگوهای تکراری، شما می توانید تصمیمات بهتری را برای ورود و خروج از بازار بگیرید. با این حال، باید توجه داشت که تحلیل فنی تنها یکی از عواملی است که شما برای تصمیم گیری باید در نظر بگیرید و نباید بر اساس آن تصمیمات خود را گرفت.   خلاصه مطلب به جای دادن دستور خرید یا فروش به بروکر خود که به او می‌گوید که به هر قیمتی که در آن لحظه در دسترس است، اما نوع دستوراتی مانند دستورات سفارش محدود شده و دستورات توقف سفارش به شما کنترل بیشتری بر روی معاملات شما می‌دهند. شرکت‌کنندگان بازار می‌توانند ببینند که شما دستور محدود را وارد کرده‌اید که به بروکر شما می‌گوید که یک دارایی را با یک قیمت حداکثر مشخص یا بهتر بخرد یا بفروشد. از طرف دیگر، دستور توقف تا زمانی که فعال شود، توسط بازار قابل مشاهده نیست و به بروکر شما می‌گوید که در قیمت بازار موجود برای خرید یا فروش دارایی اقدام کند، هنگامی که دارایی به قیمت توقف مشخص شده برسد. دستورات سفارش محدود شده و  دستور توقف سفارش به شما امکان می‌دهند که به طور دقیقتر و با دقت بیشتری به معامله کردن بپردازید. با استفاده از دستورات محدود، می‌توانید به راحتی قیمت حداکثری را برای خرید یا فروش دارایی‌های خود تعیین کنید، بدون این که نگران این باشید که قیمت به طور ناگهانی بالا یا پایین بروید. از طرف دیگر، با استفاده از دستورات توقف، می‌توانید به راحتی از تغییرات ناگهانی قیمت دارایی‌ها جلوگیری کنید، به خصوص در زمانهایی که قیمت بازار به طور ناگهانی به سمت شما حرکت می‌کند. با استفاده از دستورات سفارش محدود شده و دستور توقف سفارش، می‌توانید به راحتی برنامه‌ریزی کنید و بهترین استراتژی را برای معاملات خود تعیین کنید. این دستورات به شما امکان می‌دهند که با اطمینان بیشتری به معاملات خود بپردازید و در نتیجه، به سود بیشتری دست یابید. با همه این‌ موارد، باید به خاطر داشته باشید که بازارهای مالی همواره پویا هستند و تغییرات ناگهانی قیمت همیشه وجود دارد، بنابراین باید همیشه به روز باشید و به دقت معاملات خود را پیگیری کنید. منبع: اینوسپدیا
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها