الگوی ستاره صبحگاهی⭐ استراتژی الگوی کندل استیک

تاریخ آخرین بروزرسانی: 9 دسامبر 2023
الگوی ستاره صبحگاهی یک الگوی سه کندلی است که اغلب در رفتار قیمت دیده می‌شود. این الگوی بلندمدت و مثبت است و معمولاً می‌تواند نقطه عطفی مهم در بازار را مشخص کند. در این مقاله، به بررسی عمیق این الگو، به همراه برخی از بهترین روش‌ها برای معامله‌گری به صورت موثر می‌پردازیم.

الگوی ستاره صبحگاهی

الگوی ستاره صبحگاهی یک الگوی کندل استیک ستاره است که از سه کندل تشکیل شده است. تکمیل یک الگوی کندل استیک ستاره صبحگاهی نشان‌دهنده یک احساس مثبت در بازار است. این الگوی برعکس‌گرایی را که پس از یک روند نزولی پایدار درخواست افزایش قیمت دارد، مشخص می‌کند. ساختار کندل استیک ستاره صبحگاهی با کندل استیکی قرمز نسبتاً بلند آغاز می‌شود، سپس کندل استیک دومی کوچک که می‌تواند قرمز یا سبز باشد و سپس کندل استیک سوم که ساختار را تأیید می‌کند، کندل استیک سبز نسبتاً بلند است. در زیر می‌توانید تصویر الگوی کندل استیک ستاره صبحگاهی را مشاهده کنید.  
الگوی ستاره صبحگاهی

الگوی ستاره صبحگاهی

  دقت کنید که در نمودار بالا، مشاهده می‌کنیم که شمع اول یک شمع نزولی بزرگ نسبتاً است که توسط یک شمع کوچک داخلی و یک شمع سوم بزرگ و نزولی تقریباً دنبال می‌شود. شمع اول در ساختار، احساس نزولی در روند نزولی را تأیید می‌کند، شمع دوم نشان‌دهنده تردید در بازار است و دنباله آن شمع سوم است که برگرداندن پتانسیل به سمت بالا را تأیید می‌کند. به عنوان یک انعکاس مثبت، الگوی کندل استیک ستاره صبحگاهی یک الگوی بالاگرایان است. و نتیجه آن این است که قیمت باید پس از کامل شدن ساختار شمع صبحگاهی ادامه یابد. اهمیت این نکته را بیان می‌کنیم که در الگوی کندل استیک ستاره صبحگاهی، شمع مرکزی نقش بحرانی دارد. شمع مرکزی به طور نسبی یک شمع کوچک نسبت به دو شمع دیگر کناری آن است. علاوه بر این، اغلب به عنوان یک شمع doji مشاهده می‌شود. شمع doji در واقع یک الگوی شمع نسبتاً باریک است که در آن بدنه بسیار کوچک است و ریشه قابل مشاهده‌ای در هر دو طرف بدنه شمع وجود دارد. این ساختار در الگوی کندل استیک ستاره صبحگاهی به تردید یا تردید در بازار اشاره می‌کند. در ارتباط با شناسایی یک الگوی کندل استیک ستاره صبحگاهی معتبر در نمودار قیمت، مهم است که ساختار در زمینه عملکرد قیمت فعلی تحلیل شود. به عبارت دیگر، یک الگوی کندل استیک ستاره صبحگاهی معتبر به طور کلی پس از اینکه یک روند نزولی برای مدتی وجود داشته باشد رخ می‌دهد. این امر باعث می‌شود که الگوی کندل استیک ستاره صبحگاهی ویژگی‌های یک سیگنال بالاگرایان را داشته باشد. الگو نشان می‌دهد که روند قیمت نزولی در خطر است و برگرداندن قیمت به سمت بالا نزدیک است. روش‌های مختلفی وجود دارد که یک تریدر می‌تواند با استفاده از الگوی ستاره صبحگاهی یک معامله خرید را انجام دهد. یکی از تکنیک‌های مورد استفاده رایج‌تر برای ورود به یک موقعیت بلند پس از الگوی ستاره صبحگاهی، صبر کردن برای شکستن بالای شمع سوم در ساختار است. وقتی این اتفاق می‌افتد، تأییدیه‌ای ارائه می‌دهد که نشان دهنده ادامه‌ی نیروی صعودی پس از الگوی ستاره صبحگاهی است و این باید منجر به گرفتن قیمت‌های بیشتر برای صعود باشد. یک تکنیک دیگر که برخی از تاجران برای ورود به یک موقعیت بلند پس از الگوی ستاره صبحگاهی استفاده می‌کنند، صبر کردن برای بازگشت جزئی شمع سوم است. به طور معمول، این بازگشت یک سطح بازگشت 38 تا 50 درصد خواهد بود. منطق در اینجا این است که بازار پس از الگوی ستاره صبحگاهی کمی آرام می‌شود و ورود به موقعیت بلند را بهتر می‌کند. اگرچه این روش ورود یک روش قابل قبول برای معامله با الگوی ستاره صبحگاهی است، اما با برخی از خطرات اضافی همراه است. بزرگترین خطر این است که بازگشت جزئی ممکن است منجر به ادامه کاهش قیمت شود و در نتیجه احتمال متوقف شدن معامله بالاتر است. برخلاف ورودی شکستن ذکر شده بالا، این ورودی بازگشت نیازی به تأییدیه‌ی اضافی از نیروی صعودی ندارد. به طور کلی، سطح توقف برای الگوی ستاره صبحگاهی باید زیر پایین‌ترین قیمت شمع مرکزی در ساختار قرار داده شود. این معمولاً کمترین قیمت درون ساختار است و به عنوان یک منطقه عالی برای قرار دادن سطح توقف عالی است. قیمت‌ها نباید زیر این سطح حرکت کنند و اگر این اتفاق بیفتد، به طور معمول قابلیت صعودی احتمالی آن تنظیمات خاص را نامعتبر می‌کند.  

الگوی ستاره صبحگاهی صعودی در حمایت

در هنگام معامله با الگوی ستاره صبحگاهی صعودی، بهتر است بر روی تنظیماتی با بالاترین احتمال تمرکز کنیم. یکی از روش‌ها برای این کار انجام معاملاتی است که در آن الگوی ستاره صبحگاهی در یک سطح حمایت کلیدی رخ می‌دهد. وقتی این اتفاق می‌افتد، تأیید و اعتماد بیشتری به معامله می‌دهد. این به این دلیل است که در سطح حمایت بحرانی، فروشندگان ممکن است خریداران را سربلند کنند و منجر به شکست زیر سطح شوند یا خریداران ممکن است فروشندگان را سربلند کنند و به برگشت به سوی بالا از سطح کلیدی بیانجامد. از آنجا که می‌دانیم الگوی ستاره صبحگاهی یک الگوی برگشتی مثبت است، زمانی که در نزدیکی یک سطح حمایت اصلی رخ می‌دهد، می‌تواند یک سیگنال خرید عالی باشد. بیایید به عنوان یک مثالی از الگوی ستاره صبحگاهی در یک سطح حمایت با استفاده از نمودار روزانه جفت ارز EURJPY نگاه کنیم.    
الگوی ستاره صبحگاهی در سطح حمایت

الگوی ستاره صبحگاهی در سطح حمایت

    در نمودار بالا، دو حداقل مهمی که قبل از شکل گیری الگوی "ستاره صبحگاهی" رخ می‌دهد را می‌توان دید. این دو حداقل می‌توانند با یک خط افقی به هم متصل شوند تا سطح پشتیبان کلیدی را ایجاد کنند. هنگامی که قیمت به این سطح بازگشت داشته باشد، می‌خواهیم حرکت قیمت را به دقت تماشا کنیم تا نشانه‌هایی از شکست یا برگشت ممکن ببینیم. همانطور که قیمت پس از حداقل دوم به سمت بالا حرکت می‌کند، می‌توانیم سومین آزمایش سطح پشتیبان کلیدی را ببینیم. و این سومین آزمایش منجر به شکل گیری الگوی "ستاره صبحگاهی" می‌شود. بنابراین، ما به برگشت به سمت بالا علاقه‌مند هستیم و انتظار داریم که سطح پشتیبان کلیدی را نگه دارد. همانطور که انتظار می‌رود، قیمت پس از اتمام شکل گیری الگوی "ستاره صبحگاهی" شروع به افزایش می‌کند. در هنگام ورود به یک موقعیت بلند با استفاده از الگوی "ستاره صبحگاهی"، بعضی اوقات دشوار است که بفهمیم هدف قیمت باید در کجا قرار گیرد. این به این دلیل است که الگوی "ستاره صبحگاهی" هیچ نشانه‌ای در مورد میزان حرکت قیمتی که پس از آن رخ خواهد داد، نمی‌دهد. به عنوان نتیجه، شما باید از ابزار فنی دیگری برای خروج از معامله استفاده کنید. یکی از این روش‌ها می‌تواند استفاده از یک محدوده سقفی سه میله به عنوان "تریلینگ استاپ" باشد پس از اینکه قیمت به مقدار مشخصی به سمت شما حرکت کرده است. به عبارت دیگر، سفارش خروج شما زمانی فعال می‌شود که قیمت حداقل سه میله قبلی را نقض کند.  

الگوی ستاره صبحگاهی صعودی با نمودار استوکاستیک

حالا بیایید به یک فیلتر دیگر که با تنظیمات الگوی ستاره صبحگاهی خوب کار می کند نگاه کنیم. به طور خاص، وقتی یک خواندن بیش از حد فروشی را از یک نمایشگر مبتنی بر نوسان مانند شاخص استوکاستیک در نظر بگیرید، احتمال موفقیت تجارت خود را افزایش می دهید. شاخص استوکاستیک یک اسیلاتور معروف است که بر اساس دوره نگاه به عقب پیش فرض ۱۴ روز، خواندن‌های فروش بیش از حد و خرید بیش از حد را ارائه می‌دهد. اسیلاتور استوکاستیک دارای دو خط اصلی است، خط سریع درصد K که حساس‌تر است و خط کند درصد D که کمتر حساس است. بنابراین، وقتی خط درصد D اسیلاتور استوکاستیک در منطقه فروش بیش از حد قرار دارد، این معمولاً نشانه‌ای است که قیمت‌ها به احتمال زیاد به سمت بالا عکس می‌گردند. هنگامی که این خواندن فروش بیش از حد را با الگوی کندل استیک مانند ستاره صبحگاهی ترکیب می‌کنید، این می‌تواند برای بازی با احتمال بالا به سمت خرید استفاده شود. بیایید یک نمونه از الگوی ستاره صبحگاهی با اسیلاتور استوکاستیک را با استفاده از نمودار روزانه جفت ارز GBPJPY مشاهده کنیم.  
الگوی ستاره صبحگاهی با اسیلاتور استوکاستیک

الگوی ستاره صبحگاهی با اسیلاتور استوکاستیک

  در نمودار کندل استیک بالا می‌توانید ببینید که قبل از تشکیل الگوی ستاره صبحگاهی، یک روند نزولی قوی وجود داشت. در زمانی که الگوی برعکس ستاره صبحگاهی در حال شکل‌گیری بود، خواندندگی درصد D شاخص استوکاستیک به عنوان مرجع می‌تواند با استفاده از پیکان آبی پایین در نمودار مشاهده شود. بنابراین، انتظار ما برای افزایش قیمت پس از کامل شدن الگوی ستاره صبحگاهی است. همانطور که به وضوح مشخص است، پس از چند میله حرکت قیمت بالا پس از کامل شدن ستاره صبحگاهی، قیمت به شدت بالا رفت و سطح بالایی از جهت جابه‌جایی مهم را عبور کرد. اکنون، اگرچه ما این تنظیم را با استفاده از اسیلاتور استوکاستیک نشان داده‌ایم، اما با استفاده از سایر اسیلاتورها مانند شاخص نسبت قدرت و شاخص ویلیامز %R همچنین به خوبی کار می‌کند.  

استراتژی معاملاتی الگوی ستاره صبحگاهی

بیایید روی ساختن یک استراتژی کار کنیم که الگوی معاملاتی ستاره صبحگاهی را شامل شود. ما نگاهی به این داریم که چگونه می‌توانیم از سطوح حمایت کلیدی و نمایشگرهای نیمروندی برای افزودن هم‌آزمایی به تنظیم معاملاتی ستاره صبحگاهی استفاده کنیم. اکنون، یک استراتژی کامل الگوی ستاره صبحگاهی را که شامل ورود، توقف ضرر و خروج است، توصیف خواهیم کرد. این استراتژی شامل الگوی ستاره صبحگاهی به همراه نمایشگر باند بولینگر است. شاخص باند بولینگر یک مطالعه بر اساس نوسانات است که بسیار مفید است در پیدا کردن حرکت های قیمت بیش از حد. به طور خاص، وقتی قیمت به خط بالای باند بولینگر می رسد، این به طور معمول زمان خوبی برای یافتن فرصت های فروش است. به طور مشابه، وقتی قیمت به خط پایین باند بولینگر می رسد، این به طور معمول زمان خوبی برای یافتن فرصت های خرید است. اکنون، تجارت با استفاده از باند بولینگر به این شیوه می تواند به تنهایی موثر باشد، با این حال وقتی شرایط را با ساختار کندل استیک ستاره صبحگاهی ترکیب می کنید، نتایج تجارت خود را به طور قابل توجهی بهبود خواهید بخشید. از آنجا که ستاره صبحگاهی یک الگوی معکوس صعودی است، ما تنها به دنبال تنظیمات تجارت بلند در این راهبرد هستیم. پس در اینجا قوانین تجارت بلند با استفاده از این راهبرد راهنمایی می کنند:
  • یک الگوی ستاره صبحگاهی باید در نمودار قیمت شکل گرفته باشد.
  • قبل از تشکیل الگوی ستاره صبحگاهی، یک روند نزولی قابل تشخیص باید موجود باشد.
  • با تکمیل الگوی ستاره صبحگاهی، یک سفارش بازاری برای خرید قرار دهید.
  • سپرده باید در زیر کمترین کم در داخل الگوی ستاره صبحگاهی قرار گیرد.
  • قاعده خروج اگر قیمت ورودی در زیر خط مرکزی قرار داشته باشد و الگوی ستاره صبحگاهی به خط مرکزی نرسد. - قیمت باید در 10 میلی بار بعد از ورود بلندی بالای خط مرکزی باند بولینگر عبور کند. اگر این
  • شرایط برآورده نشود، سپس در میلی بار بعدی ترک تجارت را انجام دهید. اگر برآورده شود، سپس تجارت را با بسته شدن زیر خط مرکزی باند بولینگر خاتمه دهید.
  • قاعده خروج اگر قیمت ورودی بالاتر از خط مرکزی باشد، یا الگوی ستاره صبحگاهی خط مرکزی را لمس کند. - تجارت را با لمس باند بولینگر بالا به پایان برسانید.
  مثال الگوی ستاره صبحگاهی بیایید حالا به یک مثال واقعی بپردازیم که استراتژی ستاره صبحگاهی را که در نمودار قیمت نمایش داده شده است، نشان می‌دهد. در زیر، جفت ارز پوند بریتانیا به ین ژاپنی بر اساس نمودار روزانه آورده شده است.  
مثال الگوی ستاره صبحگاهی

مثال الگوی ستاره صبحگاهی

  در این نمودار، می‌توانیم در پایین آن الگوی ستاره صبحگاهی فارکس را مشاهده کنیم. توجه کنید که اولین شمع قوی و نزولی در داخل ساختار وجود دارد، سپس شمع کوچک وسط که عدم قطعیت در بازار را نشان می‌دهد، و در نهایت شمع قوی و صعودی نسبتاً که الگو را کامل می‌کند. با تایید حضور الگوی ستاره صبحگاهی، سپس به تحلیل قیمت قبلی می‌پردازیم تا تایید کنیم که یک روند نزولی قابل تشخیص به راحتی قبل از الگو وجود داشته است. همانطور که می‌بینیم، قیمت به صورت پله‌ای به پایین حرکت کرده و یک روند نزولی در قیمت ایجاد کرده است. حال با این شرایط، می‌توانیم بر روی ورود بلند در این جفت ارز تمرکز کنیم. ورود بلند در آغاز کندل استیک که فوراً پس از کامل شدن الگوی ستاره صبحگاهی اتفاق می‌افتد، آغاز می‌شود. می‌توانید مکان این ورود را با مراجعه به پیکان آبی پس از تشکیل ستاره صبحگاهی مشاهده کنید. میزان توقف خسارت باید در زیر کمترین مقدار پایین در ساختار ستاره صبحگاهی قرار گیرد که می‌توانید با مراجعه به خط چین مشخص شده سیاه پایین از نقطه ورود بلند مشاهده کنید. در این نقطه، به فرایند مدیریت معامله می‌پردازیم تا سعی کنیم معامله موجود را در حالی که قیمت به سمت بالا حرکت می‌کند، مدیریت کنیم. اولین چیزی که باید نظارت داشته باشیم، قیمت نسبت به مرکز خط بولینگر است. به طور مشخص‌تر، براساس قوانین استراتژی ما، قیمت باید در ۱۰ شمع پس از ورود بلند، مرکز خط را فراتر برود. این شرایط به ما امکان می‌دهد برای مزیت بیشتر در حالت صعودی در معامله بمانیم. همانطور که می‌بینیم قیمت در سه نوبت پس از سیگنال ورود بالای خط مرکزی حرکت می‌کند. بنابراین، ما تصمیم می‌گیریم تا معامله را ادامه دهیم و از همین خط مرکزی به عنوان مکانیزم توقف باز خروج استفاده کنیم. این بدان معناست که سیگنال خروج زمانی رخ می‌دهد که قیمت دوباره زیر خط مرکزی باند بولینگر بسته شود. در سمت راست نمودار قیمت می‌توانید ببینید که زمانی که این رویداد رخ داده است، ما را از موقعیت خارج کرده و تجارت سودآوری را به دست آورده‌ایم. حالا نمونه دوم الگوی کندل استیک ستاره صبحگاهی را بررسی خواهیم کرد. در زیر نمودار قیمت جفت ارز یورو به ین در نمودار روزانه را مشاهده خواهید کرد.  
الگوی کندل استیک ستاره صبحگاهی

الگوی کندل استیک ستاره صبحگاهی

  اگر به بخش پایین نمودار قیمت نگاه کنید، یک الگوی کندل ستاره صبحگاهی واضح خواهید دید. توجه کنید که شمع اول در این الگو یک شمع نسبتاً بلند و فروشنده است، دنبال شده توسط یک شمع دوجی و در نهایت یک شمع قوی و خریداری است. این سه شمع با هم تشکیل الگوی ستاره صبحگاهی می‌دهند. حال که الگوی ستاره صبحگاهی را شناسایی کرده‌ایم، باید تایید کنیم که این الگو در شرایط بازار نزولی وجود دارد. اگر به عملکرد قیمت قبل از این الگوی ستاره صبحگاهی نگاه دقیقی بیندازید، می‌بینید که یک روند نزولی واضح وجود داشته است. حال که الگوی ستاره صبحگاهی را تایید کردیم، می‌توانیم به ورود به معامله بپردازیم. طبق قوانین ما، ما بلافاصله پس از تکمیل الگوی ستاره صبحگاهی وارد یک موقعیت خریداری می‌شویم. به عنوان یک نتیجه، ورود طولانی به طور موازی با شمع بعدی در ابتدای نمودار قیمت فعال می‌شود. برای محافظت در صورت حرکت قیمت معکوس، ما یک سقف ضرر را زیر نشانه کمینه کمینه در ساختار ستاره صبحگاهی تعیین می‌کنیم. از آنجا که الگوی ستاره صبحگاهی خط مرکز را لمس می‌کند، قانون خروج ما بسته شدن معامله در لمس باند بالایی بولینگر تعیین می‌کند. می‌توانید ببینید که کجا این لمس اولیه پس از سیگنال ورود رخ داده است. این رویداد نیازمند بسته شدن معامله برای ما بوده است.   جمع بندی الگوی ستاره صبحگاهی ژاپنی یک الگوی سه شمع است که تاثیر بلندمدت بالایی دارد. این الگو قدرتمند است زمانی که همراه با بررسی‌های فنی دیگری مانند سطح پشتیبانی یا شرایط بازار بیش‌فروشی رخ می‌دهد. می‌توان این شرایط را با استفاده از یک شاخص تکنیکی مانند استوکاستیک یا نوارهای بولینگر پیش‌بینی کرد. افزودن این لایه اضافی از تطابق به الگوی کندل استیک ستاره صبحگاهی می‌تواند به افزایش احتمال موفقیت کمک کند.
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها