اسیلاتورهای فارکس🔥 بهترین روش یافتن نقاط عطف

تاریخ آخرین بروزرسانی: 6 نوامبر 2023
اسیلاتورهای فارکس و اندیکاتورهای تکنیکال در بین تریدرهای فارکس برای تجزیه و تحلیل ارزها محبوب هستند. اسیلاتورهای فارکس می‌توانند به تریدر در کشف نقاط انتهایی بازار و نقاط عطف در نمودار کمک کنند، گاهی حتی قبل از واقعی شدن تغییر قیمت. یادگیری نحوه صحیح استفاده و تحلیل اسیلاتورهای فارکس مختلف می‌تواند به شما در بهبود نتایج ترید کمک کند.

اسیلاتورهای فارکس

یک اسیلاتور فارکس نمایش بصری یک الگوریتم ریاضی را ارائه می‌دهد که به داده‌های قیمت در نمودار توجه می‌کند. اسیلاتور معمولاً دو سطح انتهایی متضاد دارد که می‌تواند به عنوان یک معیار برای شرایط بازار بیش‌خرید یا بیش‌فروش در نماد مورد تحلیل استفاده شود. اسیلاتورهای قیمت می‌توانند به عنوان نشانگرهای پیشگو باشند. دلیل این امر این است که می‌توانند هشدار زودهنگام یا سیگنالی درباره رویداد قیمتی پتانسیل روی نمودار ارائه دهند. به این ترتیب، آنها برای تریدرهایی که به دنبال نقاط انتهایی قیمت یا بازگشت‌ها در یک روند هستند، ابزارهای بسیار مفیدی هستند. با این حال، برخی مشکلاتی با اسیلاتورهای فارکس وجود دارد. اسیلاتورها ممکن است قبل از واقعی شدن رویداد قیمتی، تعداد زیادی سیگنال ترید نادرست ارائه کنند. این با سیگنالهای تاخیری مانند میانگین متحرک که کمی قابل اعتمادتر هستند، که سیگنال آنها با تاخیر بیشتری همراه است، متفاوت است. حالا بیایید نگاهی به این بیندازیم که یک اسیلاتور فارکس به طور معمول چگونه در نمودار شما به نظر می‌رسد:  
اسیلاتورهای فارکس

اسیلاتورهای فارکس

  این یک نمونه از یک اسیلاتور تجارتی به نام شاخص نسبت قدرت (RSI) است. این ابزار معمولاً به پایین نمودار شما متصل می‌شود و یک خط که بین 0 و 100 نوسان می‌کند را نشان می‌دهد. سیگنال حاصل بستگی به موقعیت و خواندن مقدار خط در این محدوده دارد.  

استراتژی اسیلاتورهای فارکس

ایده اصلی استفاده از اسیلاتورهای فارکس، دریافت سیگنال‌های خرید و فروش زودهنگام است - به ویژه سیگنال‌های بیش‌فروش و بیش‌خرید. اسیلاتورها می‌توانند به شما هشدار دهند که قیمت‌ها در یک جهت به سمت دورترین نقطه پیشرونده شده‌اند. و وقتی این اتفاق می‌افتد، می‌توانیم انتظار داشته باشیم که اثری از نوع بند لاستیکی اتفاق بیفتد، به طوری که قیمت‌ها بازگشت کنند یا شروع به بازگشت به معنای میانگین کنند. سیگنال خرید اسیلاتورها سیگنال خرید اسیلاتور اساسی زمانی می‌آید که نشانگر نشان می‌دهد که خواندن بیش از حد بیش‌فروش است. این به این معنی است که ممکن است در این بازار بیش از حدی از فروشندگان وجود داشته باشد و شما در نقطه عطفی ممکن است به بازار خرسانی نگاه کنید. به عنوان یکی از این موارد، یک اسیلاتور بیش‌فروش، نقطه عطف بالقوه‌ای را در نمودار نشان می‌دهد.   سیگنال فروش از اسیلاتورهای فارکس برعکس این موضوع برای سیگنال فروش اسیلاتور صحیح است. این سیگنال زمانی رخ می‌دهد که اسیلاتور بیش از حد خریداری شده باشد، به این معنی که ممکن است تعداد زیادی خریدار در بازار باشد که آن را به یک حد بلند ببرند. به همین دلیل، اسیلاتور یک نقطه عطف پتانسیلی به سمت پایین را در نمودار نشان می‌دهد.   واگرایی اسیلاتورهای فارکس یکی از بهترین روش‌ها برای استفاده از اسیلاتورهای فارکس در برنامه تجارت خود استفاده از الگوهای واگرایی است. به طور کلی، واگرایی را زمانی دارید که اسیلاتور و حرکت قیمت در جهات مختلف حرکت می‌کنند. معمولاً معامله در جهت اسیلاتور انجام می‌شود.   واگرایی صعودی هنگامی که یک اسیلاتور قیمت‌های پایین‌تری ایجاد می‌کند و حرکت قیمت قیمت‌های پایین‌تری ایجاد می‌کند، واگرایی صعودی دارید. این یک سیگنال برای حرکت قیمت بلندمدت ممکن است. در صورت وجود الگوی واگرایی صعودی، یک موقعیت بلند به عنوان یک الگوی واگرایی صعودی در نظر گرفته می‌شود با فرض اینکه عملکرد قیمت کنونی در حال از دست دادن شتاب است و برای تغییر جهت به سمت بالا آماده است.   واگرایی نزولی واگرایی نزولی زمانی رخ می‌دهد که اسیلاتور قیمت‌های بالاتری ایجاد می‌کند و حرکت قیمت با قیمت‌های بالاتری خاتمه می‌یابد. این یک سیگنال برای حرکت قیمت خرسی در نمودار است. در صورت وجود الگوی واگرایی نزولی، یک موقعیت کوتاه به عنوان یک الگوی واگرایی نزولی در نظر گرفته می‌شود با فرض اینکه عملکرد قیمت کنونی در حال از دست دادن شتاب است و برای تغییر جهت به سمت پایین آماده است.

بهترین اسلاتورهای فارکس و اندیکاتورها

اکنون که ایده اصلی پشت این نوع مطالعه تکنیکی را درک کرده‌اید، ما در مورد برخی از بهترین اندیکاتورها و اسیلاتورهای فارکس برای معاملات فارکس صحبت خواهیم کرد. اگر شما تا به حال آموزشی درباره اسیلاتور نداشته‌اید، معتقدم که این درس مقدماتی خوبی خواهد بود که به شما مفاهیم اصلی مورد نیاز برای شروع را آموزش می‌دهد.

شاخص نسبی قدرت اولین اسیلاتوری که در مورد آن صحبت خواهیم کرد، شاخص نسبت قدرت است که به عنوان RSI نیز شناخته می‌شود. RSI شامل یک خط تکی است که بین محدوده 0-100 حرکت می‌کند با دو سطح پیش‌فرض 30 و 70. محدوده 0-30 منطقه فروخته شده است که سیگنال خرید اسیلاتور را تولید می‌کند. منطقه 70-100 منطقه خریداری بیش از حد است که سیگنال فروش اسیلاتور را تولید می‌کند. محاسبه خط RSI شامل دو فرمول است: نسبت قدرت (RS) = میانگین بالا / میانگین پایین و RSI = 100 - [100 / (1 + RS)] مقدار 14 دوره پیش‌فرض RSI نشان می‌دهد که میانگین بالا و میانگین پایین با در نظر گرفتن 14 دوره در نمودار محاسبه می‌شوند. شما میانگین تمام برندها (افزایش قیمت) در نمودار در طی 14 دوره را محاسبه می‌کنید. سپس شما میانگین تمام ضررها (کاهش قیمت) در نمودار در همان 14 دوره را محاسبه می‌کنید. بعد از پیدا کردن RS، شما می‌توانید فرمول RSI را تکمیل کنید. شاخص RSI برای معاملات تفاوت بسیار مناسب است. هنگامی که RSI کف‌های بالاتری ایجاد می‌کند و حرکت قیمت کف‌های پایین‌تری ایجاد می‌کند، واگرایی صعودی دارید. واگرایی نزولی زمانی رخ می‌دهد که RSI بالاترین روزها را بسته کرده و حرکت قیمت بالاتری را تنظیم می‌کند. به خاطر داشته باشید که مفهوم تفاوت برای بهره‌برداری از شتاب کنونی است که احتمالاً به یک برگشت پتانسیلی منجر خواهد شد.  
نمودار RSI

نمودار RSI

  نموداری که در حال مشاهده آن هستید، نمودار H1 از زوج ارز USD/JPY است. تصویر نشان می‌دهد که نمودار RSI به پایین متصل شده است. ما چندین سیگنال از RSI دریافت می‌کنیم. اولین سیگنال، خواندن بیش از حد فروش در USD/JPY است. توجه کنید که قیمت به سرعت افزایش می‌یابد بعد از اینکه شرایط بیش از حد فروش توسط RSI با عبور زیر 30 مشخص شده است. سپس ما یک سیگنال زودرس یا نادرست بیش از حد فروش داریم که قیمت پس از آن همچنان کاهش می‌یابد. به زودی پس از آن، سیگنال سوم بیش از حد فروش در ترکیب با یک تقاطع مثبت را دریافت می‌کنیم. توجه کنید که قیمت بلافاصله و به شدت پس از تقاطع مثبت واکنش نشان می‌دهد. سیگنال چهارم در نمودار یک سیگنال بیش از حد خرید است، اما ما فقط یک تجمع در رفتار قیمت مشاهده می‌کنیم. آخرین سیگنالی که دریافت می‌کنیم دوباره بیش از حد خرید است و این سیگنال RSI منجر به یک برگشت جهت اصلی می‌شود.   اسیلاتور استوکاستیک این یک نشانگر بسیار محبوب دیگر در خانواده اسیلاتور‌های فارکس است. اسیلاتور استوکاستیک یک نشانگر 2 خطی است که بین مقدار 0 تا 100 نوسان می‌کند. منطقه بیش از حد خرید بین 100 تا 80 و منطقه بیش از حد فروش بین 0 تا 20 قرار دارد. وقتی که دو خط استوکاستیک وارد منطقه 0 تا 20 می‌شوند، تریدرها این را به عنوان یک سیگنال بیش از حد فروش (خرید) تفسیر می‌کنند. وقتی که دو خط وارد منطقه 80 تا 100 می‌شوند، این یک سیگنال بیش از حد خرید (فروش) است. محاسبه اسیلاتور استوکاستیک شامل دو فرمول است: %K = (بسته فعلی - کمترین کمینه) / (بیشترین بیشینه - کمترین کمینه) x 100 %D = SMA 3 دوره‌ای از %K ساختار پیش فرض اسیلاتور استوکاستیک شامل 14 دوره در نمودار است. "کمترین کمینه" به کمترین نقطه در طول 14 دوره گذشته اشاره دارد. همچنین برای "بیشترین بیشینه" نیز همین موضوع صدق می‌کند - به بیشترین نقطه در طول 14 دوره گذشته در نمودار اشاره دارد. ضرب در 100 برای جابجایی مکان اعشار دو رقم استفاده می‌شود. شما می‌توانید تقاطعات با اسیلاتور استوکاستیک را به همان شکلی که با نشانگر تکانه RSI انجام می‌دهید، معامله کنید. یک تقاطع مثبت رخ می‌دهد وقتی استوکاستیک قیمت‌های پایین‌تری ایجاد می‌کند و عملکرد قیمت قیمت‌های پایین‌تری را دارد. تقاطع منفی رخ می‌دهد وقتی که استوکاستیک قیمت‌های بالاتری ایجاد می‌کند در حالی که عملکرد قیمت همچنان قیمت‌های بالاتری را دارد.  
اسیلاتور استوکاستیک

اسیلاتور استوکاستیک

  در بالا نمودار H1 GBP/USD را با اسیلاتور استوکاستیک نشان داده شده است. دایره‌های قرمز در شاخص نشان دهنده سیگنال‌های خرید بیش از حد هستند که احتمالاً منجر به کاهش قیمت می‌شوند. دایره‌های سبز نشان دهنده سیگنال‌های فروش زیاد شده در شاخص استوکاستیک هستند که احتمالاً منجر به افزایش قیمت می‌شوند. خطوط آبی نشان دهنده تفاوت بین شاخص استوکاستیک و عملکرد قیمتی هستند. توجه کنید که شاخص استوکاستیک چهار سیگنال خرید بیش از حد نادرست ایجاد می‌کند که قیمت به طور انتظاری حرکت نمی‌کند. در موارد دیگر، قیمت به طور کلی به طوری که توسط شاخص استوکاستیک پیش‌بینی شده است، حرکت می‌کند. همچنین توجه کنید که سه الگوی تفاوت را در نمودار داریم. یک تفاوت نزولی داریم که در آن قله ها در نمودار در حال افزایش است در حالی که قله ها استوکاستیک در حال کاهش است. سپس قیمت کاهش می‌یابد. همچنین چند الگوی تفاوت صعودی نیز وجود دارد. قیمت در حالی که قعر عملکرد کاهش می‌یابد، قعرهای استوکاستیک در حال افزایش هستند. در این موارد، قیمت‌ها به سمت صعودی حرکت می‌کنند.   اسیلاتور سرعت آخرین شاخصی که در اینجا به آن اشاره می‌کنیم، اسیلاتور سرعت است. این یک شاخص دیگر است که به طور معمول به پایین نمودار اتصال داده می‌شود و شامل یک خط تکی با ارزش‌های معمولاً بین 99 تا 100 می‌باشد. محاسبه شاخص سرعت شامل مقایسه قیمت فعلی با قیمتی است که در یک تعداد خاصی از دوره‌ها قبل رخ داده است. تنظیم پیش‌فرض شاخص سرعت شامل چهارده دوره در نمودار است. در زیر فرمول شاخص سرعت آورده شده است: سرعت = (قیمت پایانی دوره فعلی / قیمت پایانی چهارده دوره قبل) × 100 سیگنال سرعت از طریق دسترسی به جهت خط سرعت به دست می‌آید. قاعده عمومی در استفاده از شاخص سرعت این است که وقتی خط به سمت بالا حرکت می‌کند، این یک تمایل به خرید بلند است. وقتی خط به سمت پایین حرکت می‌کند، این یک تمایل به فروش کوتاه است. علاوه بر این، شاخص سرعت ابزاری عالی برای معاملات تفاوت است و این جایی است که اثربخشی اصلی آن نشأت می‌گیرد. وقتی قعرهای شاخص سرعت در حال افزایش هستند و قعرهای نمودار در حال کاهش هستند، ما تفاوت صعودی داریم که نشان دهنده افزایش قیمت پیش رو است. وقتی قله ها شاخص سرعت در حال کاهش هستند و قله ها عملکرد قیمتی در حال افزایش هستند، ما تفاوت نزولی داریم که نشان دهنده احتمالاً کاهش قیمت است.  
اسیلاتور سرعت

اسیلاتور سرعت

  در بالا نمودار ساعتی EUR/USD را با اسیلاتور سرعت در پایین آن مشاهده می‌کنید. توجه کنید که عملکرد قیمت با نوسانات مطالعه سرعت هماهنگ است. همچنین چندین تقاطع متفاوت نیز داریم. ابتدا، تقاطع مثبتی داریم که در آن ته‌های اسیلاتور سرعت در حال افزایش بوده و ته‌های عملکرد قیمت در حال کاهش است. پس از آن، قیمت به یک حرکت صعودی منجر می‌شود. اما این حرکت صعودی منجر به یک تقاطع منفی در نمودار می‌شود. بالاهای سرعت کاهش می‌یابند در حالی که بالاهای عملکرد قیمت هنوز در حال افزایش است. قیمت EUR/USD در ادامه به طور شدیدی کاهش می‌یابد.  

ترکیب اسیلاتورهای فارکس

به طور مستقل استفاده از یک استراتژی اسیلاتورهای فارکس بسیار موثر نخواهد بود به دلیل تعداد زیادی سیگنال نادرست که می‌توانید دریافت کنید. بنابراین، همیشه خوب است یک اسیلاتور را با یک نوع دیگر از تحلیل غیرهمبسته ترکیب کنید تا شواهد بیشتری برای معامله ارائه دهد، مانند پشتیبانی و مقاومت، الگوهای هارمونیک، تحلیل موج الیوت یا نوع دیگری از مطالعه. بعضی از معامله‌گران دو اسیلاتور را ترکیب می‌کنند تا سیگنال‌های خود را تأیید کنند. به خاطر داشته باشید که نشانگرهای اشاره شده متفاوت اما بسیار همبسته هستند بنابراین آنها برای همبستگی غیرهمبسته ارائه نمی‌دهند، اما می‌توانند لایه اضافی از تأیید برای اسیلاتور مورد علاقه شما اضافه کنند. در مثال آینده، من از شاخص قدرت نسبی به همراه اسیلاتور استوکاستیک استفاده خواهم کرد. وقتی از هر دو اسیلاتور سیگنال‌های مطابقتی دریافت می‌کنم، وارد بازار می‌شوم. سپس تا زمانی که از RSI سیگنال خروج دریافت کنم، معامله خود را نگه می‌دارم. یک سیگنال خروج می‌تواند سیگنال خرید بیش از حد/فروش بیش از حد، تقاطع یا افزایش/کاهش بالاها یا ته‌ها باشد. بیایید ببینیم چگونه کار می‌کند:  
ترکیب اسیلاتورهای تکنیکال

ترکیب اسیلاتورهای فارکس

  در بالا، نمودار H1 EUR/USD برای ژانویه 2017 را می‌بینید. تصویر چهار معامله را نشان می‌دهد که در آن‌ها سیگنال‌های مطابق از اسیلاتور استوکاستیک و Relative Strength Index داریم. سیگنال اول زمانی ظاهر می‌شود که قیمت در نمودار ته‌های پایین‌تری را ایجاد می‌کند و استوکاستیک و RSI ته‌های بالاتری را به اتمام می‌رسانند. این یک تقاطع مثبت آشکار در نمودار است که می‌تواند به صورت خرید طولانی معامله شود. می‌توانید آن معامله را تا زمانی که RSI خط منطقه خرید بیش از حد را لمس می‌کند نگه دارید. با این حال، این لمس آسان منطقه خرید بیش از حد کافی نیست برای تأیید سیگنال کوتاه. اما این اثبات کافی است برای بستن معامله. سیگنال بعدی ظاهر می‌شود وقتی هر دو RSI و استوکاستیک سیگنال خرید بیش از حد را می‌دهند (دو دایره سبز). می‌توانید EUR/USD را خریداری کنید و معامله را تا زمانی که قیمت دوباره منطقه خرید بیش از حد را لمس می‌کند نگه دارید. دوباره RSI فقط منطقه خرید بیش از حد را لمس می‌کند بدون ورود به منطقه. به همین دلیل شما فقط معامله را بسته و معامله جدیدی را آغاز نخواهید کرد. تجارت سوم زمانی رخ می‌دهد که RSI و استوکاستیک وارد منطقه بیش خرید شوند. این یک سیگنال فروش قوی است که فرصتی قوی برای تجارت کوتاه فراهم می‌کند. شما باید تا زمانی که RSI وارد منطقه بیش فروشی شود، تجارت را نگه دارید. به زودی عملکرد قیمت یک سیگنال RSI بیش فروشی ایجاد می‌کند که توسط یک تفاوت خوشه مثبت بین استوکاستیک و عملکرد قیمت پشتیبانی می‌شود. این یک سیگنال خوب دیگر در نمودار است که می‌تواند برای باز کردن یک تجارت بلند استفاده شود. وقتی این اتفاق رخ می‌دهد، استوکاستیک هم در منطقه بیش خرید قرار دارد. این به نظر یک سیگنال نادرست است که به راحتی ما را به یک تجارت باختر می‌کشاند. اما توجه کنید که وقتی سیگنال را دریافت می‌کنید، قیمت حرکتی به سمت پایین را آغاز نمی‌کند، بلکه فقط شروع به تغییر محدودی می‌کند. باید از این به عنوان یک راهنمایی استفاده کرد که سیگنالی که در حال مشاهده آن هستید ممکن است تحقق نیابد.   خلاصه اسیلاتورهای فارکس ابزارهای تکنیکال محبوبی هستند که توسط بسیاری از تجار فارکس استفاده می‌شوند. اسیلاتورهای فارکس به عنوان شاخص‌های پیشگویی محسوب می‌شوند زیرا سیگنال‌های آنها ممکن است قبل از وقوع رویداد مورد انتظار در نمودار رخ دهد. هنگام استفاده صحیح، اسیلاتورهای فارکس به عنوان شاخص‌های خوبی برای زمان‌بندی برگشت بازار عمل می‌کنند. استراتژی اسیلاتور پایه سه نوع سیگنال را پیشنهاد می‌کند:
  • بیش خرید – نشان می‌دهد که احساس بازار خرسانه بیش از حد است و جفت ارز احتمالاً به یک بازگشت یا برگشت خرسانه نیاز دارد. باید با یک تجارت کوتاه به این موضوع نزدیک شوید.
  • بیش فروش – نشان می‌دهد که احساس بازار خرسانه بیش از حد است و جفت ارز احتمالاً به یک بازگشت یا برگشت خرسانه نیاز دارد. باید با یک تجارت بلند به این موضوع نزدیک شوید.
  تفاوت بین قیمت و اسیلاتور:
  • تفاوت خوشه مثبت زمانی رخ می‌دهد که اسیلاتور قعرهای بالاتری ایجاد می‌کند و عملکرد قیمت قعرهای پایین‌تری دارد. این یک تنظیم تجارت بلند ممکن را ایجاد می‌کند.
  • تفاوت خوشه منفی ظاهر می‌شود زمانی که اسیلاتور قله‌های پایین‌تری ایجاد می‌کند و عملکرد قیمت قله‌های بالاتری دارد. این یک تنظیم تجارت کوتاه ممکن را ایجاد می‌کند.
  بعضی از پرکاربردترین اسیلاتورهای فارکس در تجارت فارکس عبارتند از:
  • شاخص قدرت نسبی
  • اسیلاتور استوکاستیک
  • اسیلاتور سرعت
  معایب بزرگ اسیلاتورهای فارکس این است که ممکن است سیگنال‌های زیادی نادرست ارائه دهند. بنابراین، همیشه باید اسیلاتور مورد علاقه خود را با نوع دیگری از تحلیل تجارت ترکیب کنید. تاجرانی که می‌خواهند تاییدیه‌ای از دو اسیلاتور داشته باشند می‌توانند شاخص قدرت نسبی و اسیلاتور استوکاستیک را ترکیب کنند. می‌توانید سیگنال‌های از هر دو شاخص را قبل از باز کردن تجارت مطابقت دهید. فقط به خاطر داشته باشید که هر دو بسیار مرتبط هستند و به عنوان نتیجه اغلب اطلاعات تکراری درباره عملکرد قیمت را ارائه می‌دهند.  
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها