الگوی کف گرد (Rounding Bottom) در بازار فارکس

تاریخ آخرین بروزرسانی: 8 سپتامبر 2022

الگوی کف گرد (Rounding Bottom)

الگوی کف گرد که به اسم های متفاوتی همچون نیم دایره پایین یا کاسه نیز معروف است یکی از الگوهای بازگشت روند در بازار فارکس است.

این الگو معمولا در نمودار هفتگی در ادامه روند نزولی پس از یک مکث قیمتی جهت صعودی شدن روند بازار ظاهر می شود.

چنانچه علاقه به مشاهده دیگر آموزشها دارید روی عبارت آموزش رایگان فارکس کلیک کنید.

5/5 - (3 امتیاز)

الگوی کف گرد (Rounding Bottom) آموزش رایگان فارکس سر فصل های آموزشی الگوی کف و سقف دوقلو
  برای شروع تولید فهرست مطالب ، یک هدر اضافه کنید

  آشنایی با الگوی کف گرد (Rounding Bottom)

  الگوی کف گرد،کاسه یا نیم دایره پایین از سری الگوهای بازگشت روند یکی الگوی صعودی است یعنی در انتهای روند نزولی بازار معمولا پس از یک مکث قیمتی ظاهر می شود و روند بازار را به صعودی تغییر می دهد.

  الگوی نیم دایره پایین را میتوان در نمودارهای خطی،میله ای یا شمعی ژاپنی مشاهده کرد اما بدیهی است که در نمودار شمعی ژاپنی جزئیات الگو به مراتب بهتر دیده می شود.از آن جایی که شکل گیری این الگو در کوتاه مدت ممکن نیست بهترین تایم فریم برای شناسایی آن تایم فریم هفتگی است.

  الگوی نیم دایره پایین به شکل یک کاسه یا حرف U ظاهر می شود.تقریبا در 62٪ مواقع انتهای روند نزولی و ابتدای روند صعودی پس از آن به شکل یک کاسه در می آیند.به سمت چپ الگوی کاسه یعنی جایی که الگو شروع می شود لبه چپ و به سمت راست کاسه یعنی انتهای الگو لبه راست می گویند.

  خط مقاومت این الگو جهت وارد شدن به روند صعودی در لبه راست الگو قرار دارد و این الگو یک الگوی بازگشت روند نیست تا زمانی که بتواند خط مقاومت را کاملا بشکند و از آن عبور کند.

  شکل ظاهری الگوی کف گرد به شکل زیر است:

  الگوی کاسه

  در تصویر بالا در ادامه روند نزولی بعد از یک اصلاح قیمت کوچک الگوی کاسه تشکیل شده است که نیم اول این الگو از لبه چپ تا کف کاسه در 36هفته و نیم راست الگو از کف کاسه تا لبه راست در 37 هفته تشکیل شده است.روند قیمت بعد از رسیدن به خط مقاومت الگو با افزایش حجم معاملات که اندیکاتور ولوم نشان میدهد شکسته شده است و روند صعودی پس از الگو آغاز شده است.این الگوی بازگشتی فارکس توانسته است روند نزولی را به روند صعودی تبدیل کند.

  بروکر آلپاری محبوبترین بروکر در ایرانیان

  بروکر آلپاری محبوبترین بروکر در ایرانیان

  مشخصات الگوی کاسه (Rounding Bottom)

  در بازار فارکس نوسانات بازار هرلحظه ممکن است تداعی کننده شکل ظاهری یکی از الگوها باشد اما نمیتوان به همه آن ها اطمینان کرد هر الگو دارای شرایطی است تا به عنوان یک الگوی بازگشتی اعتبار داشته باشد.الگوی کاسه یک الگوی بازگشتی نیست مگر اینکه تمام شرایط زیر در آن صادق باشد:

  • روند الگو:الگوی نیم دایره پایین یا کاسه برای بازگشتی بودن نیاز به یک روند قبلی نزولی دارد.در حالت ایده آل کف قیمت روند نزولی باید لبه چپ کاسه و کف کاسه یک کف قیمت جدید را بسازد اما در عمل معمولا در انتهای روند نزولی یک اصلاح قیمت کوچک صعودی یا یک مکث قیمتی به وجود می آید و سپس لبه چپ کاسه از قیمتی که پایین ترین قیمت روند نزولی نیست شروع می شود.
  • نیمه چپ الگو:نیمه سمت چپ الگو از نزول قیمت تشکیل می شود که ممکن است با نوسانات قیمتی همراه باشد یا یک نزول خطی باشد اما در هر صورت باید نزول قیمت آهسته و پیوسته تا انتهای کاسه ادامه داشته باشد.
  • کف الگو:کف الگو لازم نیست حتما و حتما به شکل U باشد میتواند شکلی مشابه V داشته باشد که فروش بیش از حد در کف کاسه را نشان میدهد اما کف کاسه حتما باید طی چند هفته تشکیل شود.
  • نیم راست الگو:نیمه راست الگو از صعود قیمت تشکیل می شود.صعود سمت راست هم مانند نزول سمت چپ میتواند نوسانی یا خطی باشد اما باید صعود به انداز نزول زمان ببرد در غیر اینصورت اعتبار نیمه دوم الگو از بین می رود.
  • شکست الگو:در راستای شروع الگو خط مقاومت الگو وجود دارد که الگو باید در این خط مقاومت شکسته شود.بعد از شکست مقاومت تبدیل به حمایت می شود اما گردی کف کاسه نشانه پیشروی روند صعودی است و حمایت این سطح چندان مهم نیست.
  • حجم معاملات:در یک الگوی ایده آل در زمان نزول قیمت اولیه حجم معاملات فروش افزایش در کف کاسه حجم معاملات کاهش و در صعود نیمه دوم و زمان شکست خط مقاومت حجم معاملات خرید افزایش پیدا می کند.کاهش حجم کف چندان مهم نیست اما افزایش حجم در زمان نزول اولیه و شکست خط مقاومت بسیار مهم است.

  یک الگوی کف گرد را می توان به عنوان یک الگوی سر و شانه بدون شانه های قابل تشخیص در نظر گرفت. سر نمای پایین و نسبتاً مرکزی الگو است. حجم معاملات در سرتاسر الگو از سطح سر و شانه تقلید می کند. تأیید با شکست مقاومت همراه است. در حالی که تقارن در قسمت گرد کننده ترجیح داده می شود ، لازم نیست سمت چپ و راست الگو از نظر زمانی یا شیب مساوی باشند. نکته مهم این است که ماهیت الگو را در نظر بگیرید.

  ّبروکر فارکس ifc markets

  ّبروکر فارکس ifc markets

  تحلیل الگوی نیم دایره پایین (Rounding Bottom)

  نمودار AMGN در تصویر زیر تشکیل الگوی نیم دایره پایین یا کف گرد را نشان میدهد

  تحلیل الگوی نیم دایره پایین

  نمودار AMGN نمونه ای از الگوی ته گرد را ارائه می دهد که پس از یک دوره ادغام طولانی شکل گرفته است. در طول سال 1996 ، سهام در محدودی معادل 16.63 و 12.83 معامله شد. محدوده معاملات در نیمه اول سال 1997 ادامه یافت و سهام با سقوط به پایین ترین سطح در ماه آگوست ، حمایت خود را از دست داد.

  روند الگو:روند الگو در تصویر کاملا قابل تشخیص نیست اما یک روند نزولی با شکست سطح حمایت بوده است و آنچه در تصویر مشخص است قطعه روند پیش از الگو یک روند صعودی نیست و یک مکث قیمتی است.

  نیم چپ الگو:نیمه چپ الگو در سطح 17 شروع شده است و نزول قیمت پس از ظهور یک الگوی کندل چکش نزولی تا سطح 12 ادامه داشته است.

  کف الگو:ابتدا در 6 هفته کف الگو تشکیل شده است سپس یک نوسان صعودی با پیشروی کم شروع شده است اما بار دیگر قیمت به سطح 12 که کف الگو است بازگشته است که نوسان صعودی نیز جزو کف الگو محسوب می شود.

  نیمه سمت راست الگو:از زمانی که اندیکاتور سبز افزیش حجم معاملات خرید(پیکان سبز) را نشان میدهد روند صعودی در نیجه نیمه راست الگو تشکیل شده است.هرچند این نیمه با نیم راست از نظر زمانی و پیشروی برابر نیست اما تقارن نسبتا خوبی دارند.

  شکست الگو:سطح 17 که لبه چپ الگو بوده است بعنوان خط مقاومت در نظر گرفته می شود و روند قیمت توانسته است خط مقاومت را با افزایش خحم معاملات بشکند و از آن عبور کند.یکبار دیگر این سطح مورد آزمایش قرار میگیرد که خط مقاومت تبدیل به سطح حمایت شده است و اجازه بازگشت قیمت به زیر سطح را نمی دهد.

  اندیکاتور ولوم در کنار این الگو جهت نمایش حجم معاملات و تایید شکست الگو استفاده شده و همانطور که میبینید افزایش و کاهش حجم معاملات در اندیکاتور ولوم نیز شکل یک کاسه به خود گرفته زیرا در روند نزولی کاسه افزایش حجم معاملات در کف کاسه کاهش و دوباره در روند صعودی الگو حجم معاملات افزایش یافته است.

  بروکر Nordfx

  بروکر Nordfx

  سخن پایانی

  الگوی کف گرد یک الگوی بلند مدت است و گاهی ممکن است در تایم های میان مدت نیز ظاهر شود اما به هیچ عنوان در تایم فریم پایین به دنبال این الگو نباشد زیرا حتی اگر مشابه این الگو در تایم کوتاه مدت بافت شود از اعتبار کافی برخوردار نیست.

  تایید شکست خط مقاومت الگو میتواند ظهور الگوهای تک کندلی کندل استیک ایجاد گپ قیمتی یا یک نفوذ نا موفق در سطح خط مقاومت باشد.از آنجایی که روند صعودی پس از الگو معمولا ادامه دار است عجله نکنید حتما پس از تایید شکست وارد معامله شوید.

  تعیین حد سود برای الگوی کاسه بسیار ساده است.هدف اول یا خد سود اولیه به اندازه فاصله لبه کاسه تا کف کاسه پس از شکست خط مقاومت در نظر گرفته می شود و معمولا نیمه کاسه تا نهایت 62٪ کاسه به اندازه حد ضرر تعیین می شود.

  الگوی کاسه وارونه یا الگوی نیم دایره بالا یا سقف گرد هیمن الگو در جهت معکوس است یعنی در ادامه روند صعودی جهت نزولی شدن روند بازار ظاهر می شود.مشخصات،تایید اعتبار و تحلیل الگوی وارونه هیچ تفاوتی با این الگو ندارد تنها جهت متفاوتی دارد.

  الگوی کاسه ممکن است به خاطر شکل کاسه مانند با الگوی فنجان و دسته که یک الگوی ادامه دهنده روند است اشتباه گرفته شود.تفاوت این دو الگو در دسته الگوی فنجان است.یعنی هر دو الگو شکل کاسه مانند را دارد اما در الگوی فنجان و دسته یک اصلاح قیمت پس از کاسه منجر به تشکیا دسته فنجان می شود و سپس الگو شکسته می شود اما در الگوی کاسه خط شکست دقیقا لبه کاسه است.این دو الگو را باهم اشتباه نگیرید زیرا تحلیل کاملا متفاوتی دارند.

  الگوهای بازگشتی در صورتی که تایید شوند و شکست الگو معتبر باشد معمولا روش خوب و کاملی برای ورود به معامله است اما از آنجایی که بازار فارکس ریسک بالایی دارد و هیچ قطعیتی در این بازار وجود ندارد بهتر است از ترکیب اندیکاتورها یا دیگر روش های تحلیل تکنیکال در کنار استفاده از الگوهای بازگشتی استفاده کنید.

  اشتراک در
  اطلاع از
  0 نظرات
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  مشاهده همه دیدگاه ها