جفت ارز USDJPY: ترفندها و راهکارها برای معامله

تاریخ آخرین بروزرسانی: 18 دسامبر 2023
جفت ارز USDJPY یکی از جفت ارزهای اصلی و کاربردی بازار فارکس است. جفت ارزهای مختلفی وجود دارند که معامله‌گران فارکس می‌توانند انتخاب کنند. بر اساس روش و ترجیحات خاص شما، باید بهترین جفت ارزها برای معامله را انتخاب کنید. همانطور که گفته شد، برخی از جفت ارزهای فارکس از نظر حجم، نوسانات و ویژگی‌های مرتبط دیگر ایده آل هستند. یکی از این جفت ارزها که معامله‌گران فارکس باید روی آن تمرکز داشته باشند، جفت ارز USDJPY است. در این درس، یاد خواهید گرفت که چگونه در جفت ارز USDJPY معامله کنید و چرا باید این کار را بکنید.

جفت ارز USDJPY

جفت ارز USDJPY نشان دهنده نرخ تبادل بین دلار آمریکا به ین ژاپنی است. ین ژاپنی به عنوان ارز نقلی محسوب می‌شود، در حالی که دلار آمریکا به عنوان ارز پایه در نظر گرفته می‌شود. نرخ تبادل به ما می‌گوید که چند ین ژاپنی برای خرید یک دلار آمریکا نیاز است. به عنوان مثال، اگر نرخ تبادل USDJPY در حال حاضر در 110 تجارت کند، این بدان معنی است که برای خرید 1 دلار، نیاز به 110 ین داریم. جفت ارز USDJPY به عنوان یک ارز اصلی دسته‌بندی می‌شود و یکی از محبوب‌ترین جفت ارزها در بازار ارز خارجی است. همراه با جفت ارز EURUSD، جفت ارز USDJPY همچنین یکی از ابزارهای فارکس پرنقدینگی برای معامله است. در واقع، پس از جفت ارز EURUSD، جفت ارز USDJPY بیشترین حجم معاملات را دارد. به طور مشخص، طبق اعداد اخیر حجم روزانه متوسط در این جفت ارز بیش از یک تریلیون دلار است. این عدد تقریباً 20٪ از کل حجم معاملات روزانه در کل بازار ارز خارجی را نشان می‌دهد. به همین دلیل، به همه گروه‌های مختلف معامله‌گران از جمله معامله‌گران اسکالپر، معامله‌گران روزانه، معامله‌گران سوئینگ و معامله‌گران موقعیت جذب می‌کند. همچنین با صفات مثبت حجمی که در جفت ارز USDJPY مشاهده می‌شود، دلایل دیگری برای اضافه کردن این جفت ارز به لیست پیشنهادی وجود دارد. به علت علاقه گسترده به معامله در این جفت ارز، مقدار زیادی از جریان سفارشات به صورت همزمان در طرفین خرید و فروش وجود دارد. بنابراین، انتشار پیشنهاد و پرس در USDJPY نسبتاً کمتر از اکثر جفت‌های دیگر فارکس است. در واقع، بسیاری از کارگزاران فارکس ECN پیشنهاد و پرس USDJPY را به صورت کسری از یک پیپ نشان می‌دهند. برای کسب درآمد از حرکات قیمت هر ابزار مالی، باید میزان مناسبی از نوسانات وجود داشته باشد. نوسانات به طور اساسی به میزان تغییرات قیمت در یک دوره خاص اشاره دارد. بسیاری از معامله‌گران از شاخص ADR استفاده می‌کنند که مطالعه میانگین روزانه را برای اندازه‌گیری نوسانات در بازار خاصی استفاده می‌کند. جفت ارز USDJPY میزان مناسبی از نوسانات را برای معامله‌گران ارائه می‌دهد تا به طرز کارآمدی استراتژی‌های خود را در این بازار اجرا کنند. یکی از مزایای دیگر معامله در USDJPY وجود تحلیل فنی و بنیادی زیاد درباره این جفت ارز است. این امر به خصوص برای معامله‌گران تازه‌کاری که تازه شروع کرده‌اند و نیاز به راهنمایی تخصصی در تکنیک‌های تحلیل بازار دارند، مفید است. علاوه بر این، ده‌ها وب سایت خبری ارز اختصاصی وجود دارند که تحقیقات و تحلیل رایگان درباره بازارهای ارزی مختلف ارائه می‌دهند. بیشتر این منابع تحلیل USDJPY را در گزارش‌های تحقیقاتی خود دارند. در آخرین قسمت، یک مزیت مشخص در پیش‌بینی معاملات جفت‌های ارزی اصلی مانند USDJPY وجود دارد. به طور خاص، به دلیل لیکوئیدیته بالا و مشارکت بازار در جفت‌های اصلی، رفتار قیمت تمیزتر نسبت به جفت‌های فارکس کم‌لیکوئید مانند جفت‌های ارزی متقابل و جفت‌های خارجی است. دنبال‌کنندگان روند هم خوشحال خواهند بود که روندهای قیمتی در جفت‌های اصلی معمولاً بیشتر درازمدت است و این روندها معمولاً ممکن است چند ماه تا چند سال ادامه یابد.  

بهترین زمان برای معامله USDJPY

بعضی از تازه‌کاران اشتباهاً باور می‌کنند که از آنجا که بازارهای فارکس ۲۴ ساعت در روز و ۵ روز در هفته باز هستند، تمام دوره‌های روز در جلسه زمانی مناسب برای معامله در بازار است. اما واقعیت این است که در طول روز، برخی از دوره‌ها مناسب‌تر از دیگران برای معامله در جفت‌های ارزی خاص هستند. و این راهنما همچنین برای جفت ارز USDJPY هم درست است. در طول روز، دوره‌های خاصی وجود دارند که حجم و نوسان قیمت بیشترین میزان را دارند. این دوره‌ها زمانی است که باید بیشترین توجه را به تنظیمات معامله اختصاص دهیم. در این دوره‌ها، اختلاف خرید و فروش بیشترین میزان تنگ شده، نوسان قیمت بیشترین میزان را دارد و حجم معاملات در بالاترین سطح روزانه خود قرار دارد. این همه ویژگی‌ها به ما در کسب موفقیت کمک می‌کند. حالا، بازارها در طول جلسه استرالیا و آسیا باز می‌شوند و سپس بازارهای اروپا باز می‌شوند. در نهایت، بازار آمریکا پس از باز شدن اروپا، باز می‌شود. و به همین دلیل، در طول جلسات استرالیا و آسیا، جفت‌هایی که شامل دلار استرالیا، دلار نیوزیلند و ین ژاپنی هستند، به طور معمول فعال‌تر می‌شوند. در طول جلسه اروپا، جفت‌هایی که شامل پوند بریتانیا و یورو هستند، فعال‌تر می‌شوند. و در طول جلسه آمریکا، جفت‌هایی که شامل دلار آمریکا و دلار کانادا هستند، فعال‌تر می‌شوند. پس زمان‌های مناسب روز برای معامله در جفت ارز USDJPY چه زمان‌هایی هستند؟ خب، بر خلاف بسیاری از جفت‌های ارز، USDJPY تمایل به نسبت پایدار بودن در طول جلسه دارد. با این حال، دورهٔ خاصی وجود دارد که در آن حجم و نوسانات در این جفت ارز به شدت کاهش می‌یابد. دورهٔ اشاره شده، زمان بین بسته شدن نیویورک و باز شدن توکیو است. این دو ساعت زمانی است که تنها بازارهای استرالیا برای کار تازه باز هستند و که فعالیت بسیار کمی در بازار صورت می‌گیرد. این دورهٔ حجم پایین می‌تواند دوره‌ای خطرناک برای معامله باشد. از آنجا که حجم نسبتاً کم است، در این زمان تمایلی به شکست‌های ناشی از تراوش غلط و سایر انواع تقلب‌ها وجود دارد. بنابراین، بهتر است در این بازهٔ زمانی هیچ موقعیت معاملاتی جدیدی را پذیرفته نکنید و در نظر داشته باشید هر موقعیتی که نزدیک به نقطهٔ هدف خود است را ببندید. تأثیر این موضوع بیشتر بر اسکالپرها و معامله‌گران روزانه تأثیر خواهد داشت که در فریم‌های زمانی کوچکتر مانند 5، 10 یا 15 دقیقه معامله می‌کنند. به طور کلی، اگر موقعیت معاملاتی در جهت اسکالپینگ یا موقعیت بلند مدت دارید، این موضوع نباید مشکل زیادی برای شما باشد. در زیر جلسات معاملاتی مختلف در طول 24 ساعت بر اساس منطقه زمانی GMT -5 ، همچنین شناخته شده به عنوان زمان استاندارد شرقی نیویورک را می‌توانید ببینید. توجه کنید که دو ساعت زمانی بین ساعت 1700 و 1900  
جفت ارز USDJPY

جفت ارز USDJPY

 

عواملی موثر بر قیمت جفت ارز USDJPY

تعداد زیادی عامل وجود دارد که بر حرکت قیمت جفت ارز USDJPY تأثیر می‌گذارند. بیایید به برخی از مهم‌ترین آنها نگاهی بیندازیم. تفاوت نرخ بهره - یکی از عوامل اصلی که به حرکت قیمت جفت ارز USDJPY کمک می‌کند، تفاوت نرخ بهره است. این نشان‌دهنده تفاوت بین نرخ بهره‌ای است که توسط فدرال رزرو (بانک مرکزی آمریکا) تعیین می‌شود و نرخ بهره‌ای که توسط بانک ژاپن تعیین می‌شود. این تفاوت نرخ بهره یا عدم توازن می‌تواند جریان مالیاتی نهادی را به دنبال داشته باشد. تفاوت نرخ بهره پایه یکی از راهبردهای محبوب تجارتی است که توسط صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک بزرگ و مدیران سرمایه گذاری منطقه ای (CTA) استفاده می‌شود، به ویژه تجارت حمل و نقل (Carry trade). سنتیا، نرخ بهره بر ین ژاپن نسبتاً کمتر از سایر ارزها بوده است. به عنوان مثال، زمانی که این شرایط وجود داشته باشد، تاجران و سرمایه‌گذاران بزرگ استراتژی تجارت حمل و نقل را در جفت ارز USDJPY به‌کار می‌برند تا بهره را تأمین کنند. در سال‌های اخیر این عدم توازن کاهش یافته است و بنابراین این تجارت کمتر محبوب شده است. با این حال، هر زمان که این سناریو تجدید شود، تمایل به حرکت قیمت بزرگ در این جفت ارز وجود خواهد داشت. سیاست بانک مرکزی - علاوه بر اهمیت سطح نرخ بهره فعلی بین USDJPY، سیاست‌های نقدی دیگری نیز می‌تواند بر نرخ تبادل این جفت ارز تأثیر بگذارد. به عنوان مثال، سیاست‌های مرتبط با جریان پول، تسهیل کمی، اندازه‌گیری تورم به‌طور گسترده توسط تاجران و سرمایه‌گذاران بررسی می‌شوند تا تأثیر آن را بر قیمت جفت ارز دلار آمریکا و ین ژا شرایط اقتصادی عمومی - نرخ تبادل USDJPY تحت تأثیر شرایط اقتصادی کلی در ایالات متحده در مقابل ژاپن قرار می‌گیرد. انتشار داده‌های اقتصادی می‌تواند باعث ماندن یک تاجر در جریان تغییرات احتمالی در شرایط اقتصادی شود که می‌تواند منجر به روند قیمت بلندمدت شود. برخی از انتشارات اخبار برنامه‌ریزی شده مهم که باید برای آنها توجه کنید، شامل گزارش حقوق و دستمزد غیرکشاورزی آمریکا، داده‌های تجاری بین دو کشور، GDP سه‌ماهه، گزارش تولید صنعتی و تولیدی و داده‌های خرده‌فروشی هستند. در اضافه به این، رویدادهای جغرافیایی می‌توانند به تغییرات قیمت در نرخ تبادل ارز کمک کنند، هم در مدت کوتاه، و هم ممکن است در بلندمدت، بسته به اهمیت رویداد. ارتباطات کالاهای اولیه - USDJPY می‌تواند تحت تأثیر قیمت کالاهای اولیه باشد، به ویژه قیمت نفت. این به خاطر این است که ژاپن تقریباً تمام نیازهای نفتی خود را وارد می‌کند، در حالی که ایالات متحده تنها حدود نیمی از نیازهای نفتی خود را وارد می‌کند. به عبارت دیگر، وقتی قیمت نفت افزایش می‌یابد، این ممکن است باعث کاهش ارزش واحد پول یزدان در مقابل دلار آمریکا شود. بنابراین، جفت ارز دلار ین به خصوص به قیمت‌های انرژی در جهان حساس است، به خصوص نفت خام.  

ارتباطات ارزی جفت ارز USDJPY

تاجران باید به ارتباطات ارزی توجه ویژه‌ای داشته باشند هنگام معامله در بازار فارکس. درک ارتباطات بین جفت ارزهای مختلف می‌تواند به تاجران کمک کند تا خطر را کاهش داده و بیش‌ازحد در حساب تجاری یا پرتفوی سرمایه گذاری خود کاهش دهند. چندین وبسایت تجزیه و تحلیل فارکس معتبر وجود دارند که جداول همبستگی ارزی ارائه می‌دهند. یکی از این وبسایت‌ها، Mataf.net است که می‌توانید همبستگی بین جفت ارزهای مختلف را مشاهده کنید، از جمله البته جفت ارز دلار ین. دو نوع همبستگی وجود دارد - همبستگی مثبت و همبستگی منفی. همبستگی مثبت به روابط حرکت قیمت اشاره دارد که در همان جهت رخ می‌دهد، در حالی که همبستگی منفی به روابط حرکت قیمت اشاره دارد که در جهت معکوس رخ می‌دهد. به طور کلی، همبستگی مثبت زمانی رخ می‌دهد که مقداری برابر با +0.80 یا بیشتر داشته باشید. همبستگی منفی زمانی رخ می‌دهد که مقداری برابر با -0.80 یا بیشتر داشته باشید. پس جفت‌های ارزی کدام‌ها بیشترین همبستگی را با جفت ارز USDJPY دارند؟ خب، همبستگی‌های ارزی پویا و در طول زمان متفاوت هستند. با این حال، چندین جفت ارز مهم وجود دارند که به طور کلی همبستگی مثبتی با جفت ارز USDJPY دارند. این شامل EURJPY، CHFJPY و CADJPY است. به عبارت دیگر، اگر شما موقعیت طولانی یا کوتاهی در جفت ارز USDJPY داشته باشید، به طور کلی نمی‌خواهید موقعیت دیگری در همان جهت در این جفت‌های به طور مثبت همبسته داشته باشید. انجام چنین کاری می‌تواند شما را در معرض خطر اضافی قرار دهد به دلیل تمایل به رخ دادن حرکات قیمت در همان جهت. این چند جفت ارز مهمی هستند که به طور کلی همبستگی منفی با جفت ارز USDJPY دارند. این شامل EURUSD، GBPUSD و AUDUSD است. باز هم این بدان معناست که به طور کلی یک رابطه معکوس بین USDJPY و این جفت‌های دیگر وجود دارد. بنابراین، اگر شما موقعیت طولانی یا کوتاهی در جفت ارز USDJPY داشته باشید، باید در مورد داشتن موقعیت دیگری در این جفت‌های منفی همبسته که در جهت معکوس است، هشدار دهید.  

استراتژی معاملاتی جفت ارز USDJPY

اکنون شما باید درک خوبی از ابزار معاملاتی USDJPY داشته باشید. با تمام اطلاعات پایه پوشش داده شده ، حالا بیایید به سمت دیگر حرکت کنیم و روی ایجاد یک روش معاملاتی برای جفت ارز دلار ین کار کنیم. استراتژی که در حال توصیف است ، نوع خاصی از سیستم شکست محدوده کنسولیدیشن است که به جفت ارز USDJPY تنظیم شده است. در این استراتژی از هیچ نشانگر معاملاتی استفاده نخواهیم کرد و صرفاً بر روی عملکرد قیمت در نمودار خام برای تحلیل ما اعتماد خواهیم کرد. در این زمینه ، این یک استراتژی معاملاتی مبتنی بر قیمت واکنش فنی است. پس اینجا قوانین برای راه اندازی یک معامله خرید در USDJPY هستند. این استراتژی باید با استفاده از فریم زمانی 15 دقیقه اجرا شود.
  • عملکرد قیمت از بستن نیویورک روز قبل تا حدود ساعت 6 صبح به وقت شرق آمریکا باید به عنوان یک فاز کنسولیدیشن طولانی ظاهر شود که حد فوقانی و پایینی خوبی دارد.
  • منتظر برخورد و بستن بالای خط مقاومت بالای محدوده باشید. یک شکست پیشین به سمت پایین قبل از این شکست به سمت بالا باید رخ داده باشد.
  • بلافاصله پس از سیگنال تأیید شکست وارد سفارش خرید شوید.
  • سقف ضرر در نقطه مرکزی محدوده کنسولیدیشن قرار می گیرد.
  • هدف تا دو برابر محدوده کنسولیدیشن تنظیم می شود که به سمت بالا از نقطه شکست است. در واقع یک پیپ بالاتر از خط مقاومت بالا قرار دارد.
و در زیر قوانینی برای تنظیم یک معامله کوتاه در جفت ارز USDJPY آورده شده است. این استراتژی باید با چارچوب زمانی 15 دقیقه اجرا شود.
  • حرکت قیمت از پایان روز قبل در نیویورک تا حدود ساعت 6 صبح به وقت شرقی باید به عنوان یک مرحله تجمع طولانی ظاهر شود که حاشیه بالا و پایین دقیقی داشته باشد.
  • منتظر بودن برای شکست و بسته شدن زیر خط حمایت پایینی محدوده. قبل از این شکست منفعل به سمت بالا نباید رخ داده باشد.
  • بلافاصله پس از تأیید سیگنال شکست ورودی فروش را وارد کنید.
  • سپرده ای در مرکز محدوده تجمع قرار داده می شود.
  • هدف تنظیم می شود به اندازه دو برابر محدوده تجمع، اندازه گیری شده به سمت پایین از نقطه شکست. در واقع، این یک پیپ پایین تر از خط حمایت پایینی است.
به طور اساسی، هدف ما با این استراتژی معاملاتی، بهره برداری از انبساط نوسان قابل مشاهده در این جفت ارز در جلسه نیویورک اولیه است، پس از یک دوره عدم قطعیت بازار که با حرکت قیمت محدوده متحرک از پایان روز قبل شروع می شود.   مثال معامله جفت ارز USDJPY اکنون که استراتژی فارکس جفت ارز USDJPY خود را شرح داده ایم، بیایید حالا یک مثال عملی را در نمودار قیمت ببینیم. در زیر، نمودار جفت ارز USDJPY را در چارچوب زمانی 15 دقیقه مشاهده می کنید.  
جفت ارز USDJPY

جفت ارز USDJPY

  نمودار جفت ارز USDJPY بالا نمایش دهنده تحرک قیمت جفت ارز دلار آمریکا به ین ژاپنی است که از زمان بسته شدن نیویورک روز قبل شروع می شود. می توانید ببینید که این تحرک قیمت شکل یک تشکیل مستطیل را ایجاد کرده است. این تحرک قیمت طولانی را نشان می دهد که توسط مرز بالای و مرز پایین واضح مشخص شده است. به عنوان یک نتیجه ، اولین شرط برای استراتژی معاملاتی جفت ارز USDJPY که حضور یک فاز تجمع طولانی پس از بسته شدن نیویورک تا ساعت 6 صبح وقت شرقی آمریکا است ، برآورده شده است. در این نقطه ما منتظر شکست و بسته شدن هستیم. همانطور که در نمودار قیمت واضح است ، در حدود ساعت 7 صبح وقت شرقی یک شکست به سمت بالا رخ داد. این شکست به سمت بالا در دایره زرد مشخص شده است و به عنوان ورودی خرید شکست مشخص شده است. اکنون ، باید به خاطر داشته باشیم که قبل از این شکست به سمت بالا از این محدوده تجمع ، هیچ شکستی به سمت پایین رخ نداده است. این یک شرط مهم است که باید برآورده شود تا این مجموعه تجارتی به عنوان معتبر شناخته شود. دلیل این کار این است که اگر قبلاً شکستی به سمت پایین از این تشکیل مستطیل رخ داده باشد ، احتمال بالاتری وجود دارد که شکست به سمت بالا فعلی یک حرکت قیمت جعلی دیگر باشد. به هر حال ، در این مورد می توانیم تأیید کنیم که قبلاً هیچ شکست خط پشتیبانی در داخل ساختار رخ نداده است. به عنوان نتیجه ، می توانیم با وارد کردن دستور خرید در بازار بر روی این معامله ادامه دهیم. می خواهیم خودمان را در صورت عدم محقق شدن تجارت به امید ما و حرکت در برابر ما حفاظت کنیم. به همین دلیل ، دستور توقف ضرر در این معامله دلار ین باید به زودی پس از ورود خرید وارد شود. این دستور توقف ضرر باید در نقطه مرکزی محدوده تجمع قرار گیرد ، همانطور که توسط خط مشخص شده است. هدف ما در اینجا، اندازه گیری هدف توسط اندازه گیری فاصله بین بالا و پایین محدوده است و استفاده از ضربدر 2 برای تنظیم سطح سود حاصل می شود. قسمت پایینی از براکت سبز عمودی طول محدوده قیمت افقی را نشان می دهد. قسمت میانی براکت سبز عمودی طول مضاعف 1X از آن محدوده اندازه گیری شده را نشان می دهد که طول معادل محدوده است. قسمت بالایی براکت سبز عمودی طول مضاعف 2X از محدوده اندازه گیری شده را نشان می دهد و این سطح به عنوان هدف سود بر اساس قوانین استراتژی ما عمل می کند. اگر به نمودار مراجعه کنید می توانید ببینید کجا محل خروج بر اساس این اندازه گیری سود بوده است.   حرف پایانی همانطور که اکنون آشنا شده اید، جفت ارز USDJPY ویژگی های بسیاری دارد که شایستگی درج در لیست مشاهده معاملاتی شما را دارد. همراه با جفت ارزهای EURUSD و GBPUSD، این یکی از پرمایی محصولات در جهان معاملات ارزی است. هر دو تحلیلگر فنی و اساسی می توانند بر اساس استراتژی های خاص خود فرصت های زیادی برای معامله در این جفت ارز پیدا کنند. ما در اینجا برخی از نکات معامله USDJPY را ارائه داده ایم و یک استراتژی فنی ساده مبتنی بر عملکرد قیمت برای معامله آن را توضیح داده ایم. این باید به عنوان نقطه شروع مناسبی برای شما برای انجام تحقیقات خود و ساخت سیستم معامله خود باشد.
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها