خانه | آموزش فارکس مباحث تکمیلی | نیم واریانس در فارکس و کاربردهای آن

نیم واریانس در فارکس و کاربردهای آن

نیم واریانس در فارکس و کاربرد آن

نیم واریانس در فارکس یکی از ابزارهای مفید محاسبه سبد دارایی است. بازده و ریسک دو روی سکه در هر نوع سرمایه گذاری هستند به صورتی که بالا بردن بازده بدون بالا رفتن ریسک امری محال است. یک سرمایه گذار باید با محاسابات دقیق برآرود کند که برای هر میزان بازدهی چه میزان ریسک را باید متحمل شود.

از آنجایی که برخلاف بازده که به صورت عینی دیده می‎شود برآرود ریسک کار دشواری است می‌توان از محاسبات پراکندگی پیرامون میانگین استفاده کرد که همان واریانس است. در بخش‌های قبلی آموزش فارکس تا حدودی با واریانس آشنا شدیم حال می‌خواهیم نیم واریانس را بررسی کنیم که در محاسابات تنها نیم پایینی پراکندگی پیرامون میانگین را برای محاسبه ریسک در نظر می‌گیرد که به عقیده اکثر سرمایه گذاران و اقتصاددانان کاربردی‌تر است.

 

نیم واریانس در فارکس
نیم واریانس در فارکس

 

نیم واریانس چیست؟

نیم واریانس معیار اندازه‌گیری داده‌هایی است که می‌توان از آنها برای تخمین ریسک کاهش ارزش یک سبد سرمایه‌گذاری استفاده کرد. نیم واریانس از طریق اندازه گیری پخش شدگی همه آماری که کمتر از میانگین یا مقدار هدف داده ها هستند، محاسبه می شود. نیم واریانس میانگین مجذور انحراف مقادیری است که کمتر از میانگین هستند.

در بازارهایی همچون بازار فارکس که توزیع دارایی بصورت غیر نرمال است نیم واریانس با مخاسبه آماری مقادیر پایین‌تر از میانگین کاربرد بیشتری از واریانس دارد.

رئوس مطالب
⦁ از فرمول نیم واریانس می توان برای اندازه گیری ریسک کاهش ارزش سبد استفاده کرد.
⦁ نیم واریانس فقط آمار و مشاهداتی را در نظر می گیرد که کمتر از میانگین یک مجموعه داده هستند.
⦁ دیتاشیت ها می توانند در محاسبه نیم واریانس برای سبد سرمایه گذاری شما مفید باشند.

 

محاسبه نیم واریانس

با توجه به اینکه سرمایه گذاران از معیارهای اندازه‌گیری ریسک و بازده استفاده می‌کنند این معیار ریشه در محاسبه مقدار مانگین دارد واریانس دارد و از آنجایی که میزان انحراف مثبت بیشتر از داده برای محاسبه میزان ریسک مورد نیاز نیست محاسبه نیم واریانس جایگزین مناسب‌تری برای محاسبه میزان ریسک است که با مفاهیم جلوگیری از ریسک نامطلوب و  اصل ریسک گریزی سرمایه گذاران رابطه منطقی‌تری دارد.

فرمول نیم واریانس چنین است:

فرمول نیم واریانس
فرمول نیم واریانس

که در این فرمول:

  • n=تعداد کل مشاهدات زیر میانگین
  • R= ارزش مشاهده شده
  • Average= ارزش هدف یا ارزش میانگین مجموعه داده

کاربرد واریانس به ما چه می گوید؟

نیم واریانس مشابه واریانس است، اما فقط مشاهداتی را در نظر می گیرد که پایین تر از میانگین هستند. نیم واریانس ابزار مفیدی برای تحلیل سبد یا تحلیل دارایی است زیرا معیاری را برای اندازه گیری ریسک کاهش قیمت در اختیار ما قرار می دهد.

این مقاله برای شما مفید است:   گزارش اقتصادی تراز تجاری آمریکا

گرچه انحراف معیار و واریانس معیارهایی برای اندازه گیری میزان تلاطم بازار هستند، اما نیم واریانس فقط نوسانات منفی یک دارایی را بررسی می کند. از نیم واریانس می توان برای محاسبه میانگین ضرری که یک سبد متحمل می شود نیز استفاده کرد زیرا تمام مقادیر بالاتر از میانگین یا بالاتر از بازده هدف سرمایه گذار برای نیم واریانس خنثی است.

برای سرمایه گذاران ریسک گریز، با پخش کردن دارایی های سبد از طریق به حداقل رساندن نیم واریانس، می توان احتمال سقوط ارزش سبد را کاهش داد.

محاسبه با شیت

برای استفاده از یک شیت برای محاسبه نیم واریانس:

⦁ ابتدا یک ستون ایجاد کنید – به عنوان مثال، ستون A که شامل تمام بازده های موجود در سبد است.
⦁ بعد همه بازده های بالاتر از میانگین را از ستون A حذف کنید.
⦁ سپس در ستون B، بازده های باقی مانده در ستون A را از میانگین کم کنید.
⦁ بعد در ستون C، این اختلاف را مجذور کنید، جمع کل را پیدا کنید و این جمع کل را بر تعداد بازده هایی که کمتر از میانگین است، تقسیم کنید.
عملکرد شیت های مختلف ممکن است متفاوت باشند و در برخی از آنها می توان از روش ها یا میانبرهای ساده‌تری برای انجام این محاسبه استفاده کرد.

 

منبع این مقاله:  اینوست پدیا

4/5 - (2 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
عناوین مطالب
اسکرول به بالا