الگوی فنجان و دسته☕نتیجه معاملاتی بهتر با الگوی فنجان و دسته

تاریخ آخرین بروزرسانی: 29 سپتامبر 2023
الگوی فنجان و دسته یکی از الگوهای کلاسیک است که با اینکه بازدهی خوبی دارد کمتر به صورت تخصصی مورد بحث قرار گرفته است.این الگو یک الگوی کمتر شناخته شده اما هنوز هم بسیار موثر است. مطالب زیر ساختار منحصر به فرد این الگو را و همچنین یک استراتژی برای تجارت موفق آن شرح می‌دهد. الگوی فنجان و دسته یکی از الگوهای قیمتی مورد استفاده در تحلیل تکنیکال بازار فارکس است. این الگو به صورت یک الگوی تشکیل شده از سه بخش اصلی، یعنی فاز فنجان، دسته واز دسته توصیف می‌شود. این مقاله از سلسله مقالات رایگان آموزش فارکس است؛ برای دیدن سایر مقالات روی آموزش رایگان فارکس کلیک کنید. الگوی فنجان و دسته یک شکل نموداری است که پتانسیل خوبی در جهت صعود دارد. این الگو ممکن است پس از افزایش یا کاهش قیمت ظاهر شود. البته این الگوی معادل منفی خود را نیز دارد که به آن با نام الگوی فنجان و دسته برعکس اشاره خواهیم کرد. مهم است به یاد داشته باشیم که این الگو می‌تواند به عنوان یک سیگنال برعکس یا ادامه عمل کند. این وابسته به حرکت قیمت قبل از شکل‌گیری الگو است. ممکن است الگوی فنجان و دسته صعودی پس از حرکت صعودی قیمت ظاهر شود، در این صورت الگو به عنوان یک الگوی ادامه در نظر گرفته می‌شود. اگر الگوی فنجان و دسته صعودی پس از حرکت نزولی قیمت ظاهر شود، به عنوان یک الگوی برعکس عمل خواهد کرد.  

ساختار الگوی فنجان و دسته

الگوی فنجان و دسته به خوبی به این دلیل نامگذاری شده است که این الگوی فنی در واقع شبیه یک فنجان با یک دسته در نمودار است. این الگو با کاهش قیمت شروع می شود، جایی که جفت ارز فارکس به تدریج جهت خود را تغییر می دهد. تغییر در حرکت به قدری آرام است که عملکرد قیمت یک پایین گرد را در نمودار ایجاد می کند. شروع کاهش قیمت و پایان افزایش قیمت تقریباً در همان سطح است. این ساختار گرد، بخش فنجانی درون الگو است. سپس دسته می آید که با یک حرکت قیمتی نزولی بیان می شود. در بسیاری از موارد، دسته در یک کانال کوچک نزولی در نمودار قفل می شود. در زیر نموداری از تشکیل فنجان و دسته را مشاهده خواهید کرد.  
فنجان و دسته

فنجان و دسته

  این شکل الگوی یک فنجان و دسته است. گاهی اوقات آغاز کاهش و پایان افزایش می‌توانند در مورد سطحی که باید در آن قرار داشته باشند، از یکدیگر متفاوت باشند. با این حال، تفاوت کوچکی بین قله‌های دو روند قابل قبول است. دسته باید به نقطهٔ میانی الگوی فنجان و دسته برسد. کاهش ممکن است کمی قبل از نیمه راه توقف کند یا کمی پایین‌تر بروید.

شکل‌گیری الگوی فنجان و دسته در نمودار فارکس

دو نوع الگوی نمودار فنجان و دسته در بازارهای مالی و فارکس وجود دارد که بر اساس پتانسیل آن‌ها است.
 • الگوی فنجان و دسته صعودی
 • الگوی فنجان و دسته نزولی وارونه
 

الگوی فنجان و دسته صعودی

الگوی فنجان و دسته صعودی، الگویی است که تاکنون درباره‌اش صحبت کرده‌ایم. این الگو با حرکت قیمتی کاهشی آغاز می‌شود که به تدریج برعکس می‌شود. حرکت صعودی جدید تقریباً در بالای حرکت قیمتی کاهشی قبلی پایان می‌یابد. سپس عملکرد قیمتی شروع به ایجاد دسته می‌کند که یک ساختار کانال کاهشی است. وقتی الگو را تأیید می‌کنید، قیمت احتمالاً کانال دسته را شکست داده و حرکت صعودی را آغاز می‌کند. این حرکت دو هدف دارد. هدف اول برابر با اندازه کانال در طول دسته است. هدف دوم برابر با اندازه فنجان است که از لحظه شکست الگو آغاز می‌شود. در زیر نمونه‌ای از الگوی فنجان و دسته صعودی را مشاهده می‌کنید:  
فنجان و دسته صعودی

فنجان و دسته صعودی

  این نمودار H1 جفت ارزی پرمعامله ترین - یورو / دلار است. بازه زمانی مورد بررسی 10 تا 18 اوت 2016 است. در وسط تصویر الگوی فنجان و دسته صعودی را می بینید که با خطوط آبی بر روی نمودار نشان داده شده است. توجه کنید که پایین الگو تقریباً گرد است. دو قله فنجان تقریباً در همان منطقه قرار دارند. دسته دست بلافاصله پس از پایان فنجان آغاز می شود. توجه کنید که این به سمت پایین مایل است. عملکرد قیمت به سمت بالا شکست داده می شود و ما دو هدف را اعمال می کنیم. اولین هدف با اندازه دسته و دوم با اندازه فنجان است. هر دوی آنها از لحظه شکست به عنوان نشان داده شده در تصویر اعمال می شود.  

الگوی فنجان و دسته نزولی

همانطور که گفتیم، الگوی کلاسیک فنجان و دسته معادل نزولی خود را دارد - الگوی نزولی فنجان و دسته، که تصویر آینه ای از الگوی استاندارد فنجان و دسته است. بنابراین، الگوی نزولی فنجان و دسته به صورت معکوس است. الگوی نزولی فنجان و دسته با یک حرکت قیمتی نزولی آغاز می شود که به تدریج کند می شود و به حرکت نزولی تبدیل می شود. دسته الگو به سمت بالا مایل است. تایید الگو زمانی رخ می دهد که عملکرد قیمت کانال دسته را به سمت نزولی شکست می دهد. هدف اول الگو برابر با اندازه کانال نزولی در اطراف دسته است که از لحظه شکست آن به سمت پایین اعمال می شود. هدف دوم برابر با اندازه فنجان است که از لحظه شکست آن به سمت پایین اعمال می شود. این چگونه الگوی نزولی با دسته ظاهر می شود:  
فنجان و دسته نزولی

فنجان و دسته نزولی

  در اینجا به نمودار H4 جفت ارز GBP/USD برای 5 مهر تا 8 خرداد 1395 نگاه می‌کنیم. شما در این نمودار الگوی فنجان و دسته منفی را مشاهده خواهید کرد. توجه کنید که این الگو پس از یک روند صعودی ظاهر می‌شود، که به این معنی است که عملکرد الگو به عنوان یک برگشت عمل می‌کند. همچنین توجه کنید که الگو با یک روند صعودی آغاز می‌شود که به تدریج برعکس می‌شود. به این ترتیب، قسمت بالای ایجاد شده گرد شده است. در پایان حرکت منفی برعکس شده، قیمت دوباره برعکس می‌شود و شروع به ایجاد قسمت مثبت می‌کند. پس از شکست قیمت به سمت پایین، ما ایجاد یک حرکت منفی جدید را مشاهده می‌کنیم. بنابراین، ما دو هدف را مانند تصویر اعمال می‌کنیم.  

رسم الگوی فنجان و دسته

کشیدن الگوی فنجان و دسته در برخی مواقع ممکن است دشوار به نظر برسد. دلیل آن این است که این الگو نمی‌تواند با یک خط راست کشیده شود. به دلیل پایین گرد (یا بالای) الگو، باید از ابزار کشیدن خمیده استفاده کنید. اگر الگو بلندگویی داشته باشد، دو قله فنجان را بگیرید و یک خط خمیده را به پایین کشیده تا قسمت گرد آن به پایین الگو برسد. سپس سمت راست فنجان را بگیرید و شکل دسته‌ی نزولی را کشیده. اگر الگو نزولی باشد، دو کف فنجان را بگیرید و یک خط خمیده را به بالا کشیده تا قسمت گرد آن به بالای الگو برسد. سپس سمت راست فنجان را بگیرید و شکل دسته‌ی بلندگویی را کشیده. سیگنال فنجان با دسته تشکیل فنجان با دسته یک سیگنال بسیار خاص دارد. وقتی این نشانه را دریافت می کنیم، می توانیم بر اساس پتانسیل الگو، جفت ارز فارکس را خرید یا فروش کنیم. سیگنال شکل فنجان با دسته در هنگام شکستن دسته است. شکستن دسته به عنوان تایید الگو عمل می کند. هنگام شناسایی شکستن دسته، می توانید دو هدف الگو را نشان دهید - اندازه دسته و اندازه فنجان. در زیر یک سیگنال معتبر فنجان با دسته را مشاهده خواهید کرد.  
رسم الگوی فنجان و دسته

رسم الگوی فنجان و دسته

  در بالا، الگوی فنجان با دسته‌ی نزولی را می‌بینید. سیگنال تأییدیه‌ی این الگو در هنگامی است که قیمت به سمت پایین دسته حرکت می‌کند. این با دایره‌ی قرمز روی نمودار نشان داده شده است. پس از سیگنال فنجان با دسته‌ی نزولی، می‌توانید به دنبال پتانسیل نزولی الگو بگردید.  

سیستم معاملاتی فنجان و دسته

اکنون که مفهوم ساختار الگو را بهتر درک کرده‌ایم، قصد داریم برخی از ایده‌های مدیریت معاملات درباره این الگو را خلاصه کنیم. برای استفاده موفق از سیستم معاملاتی فنجان و دسته، باید تمرکز و صبر داشته باشید. این الگو بر اساس تحلیل تاریخی قیمت‌ها استوار است و برای تأیید الگو و ورود به معامله، نیاز به صبر و تمرکز دارد. همچنین، برای مدیریت ریسک و سود، باید دقت کنید و سطوح مشخصی را برای تعیین سود و ضرر خود تعیین کنید. بیایید به سیستم معاملاتی فنجان و دسته‌ای بپردازیم و قوانینی که باید در معاملات با این الگو رعایت کنیم را بررسی کنیم.  

شروع یک معامله با الگوی فنجان دسته

همانطور که قبلاً اشاره کردیم، ترجیح می‌دهید بعد از تأیید الگوی فنجان با دسته، یک معامله را شروع کنید. اگر الگو بلندمدت باشد، سیگنال باید شکست صعودی از دسته باشد. در این حالت، می‌توانید یک معامله خرید طولانی را شروع کنید. اگر الگوی کوتاه‌مدت باشد، سیگنال باید شکست نزولی از دسته باشد. در این حالت، می‌توانید یک معامله فروش کوتاه را شروع کنید.  

توقف ضرر با الگوی فنجان و دسته

همانند بیشتر الگوها، وقتی الگوی قیمتی فنجان با دسته را معامله می‌کنید، نیاز به قراردادن سفارش توقف ضرر دارید. در این الگو، مدیریت ریسک و مدیریت سود بسیار مهم هستند. برای مدیریت ریسک، باید سطح توقف خرید و فروش را مشخص کنید تا در صورت عدم تأیید الگو، معاملات خود را ببندید. همچنین، برای مدیریت سود، باید سطح استفاده از سود را نیز مشخص کنید تا در صورت رسیدن قیمت به سطح مورد نظر، معامله را ببندید و سود خود را بگیرید. اگر الگوی فنجان با دسته بلندمدت را معامله می‌کنید، باید سفارش توقف ضرر خود را در زیر حد پایین دسته قرار دهید. اگر الگوی فنجان با دسته کوتاه‌مدت را معامله می‌کنید، سفارش توقف ضرر خود را در بالای حد بالای دسته قرار دهید.  

تارگت در الگوی فنجان و دسته

هدف‌های منفعت برداشت شده برای الگوی فنجان و دسته به دو هدفی که قبلاً اشاره کرده‌ایم مربوط می‌شود. هدف منفعت برداشت شده اول شما باید در فاصله‌ای معادل اندازه دسته قرار گیرد، شروع از نقطه شکست. اگر این هدف تکمیل شود، می‌توانید شروع به تعقیب هدف بعدی کنید. هدف دوم در فاصله‌ای معادل اندازه فنجان قرار دارد، که دوباره از لحظه شکست اعمال می‌شود. گزینه دیگری هم وجود دارد که تا زمانی که قیمت در سود شما تمام می‌شود، در تجارت باقی بمانید. ممکن است نخواهید خارج شوید، جایی که حرکت قیمت بیشترین پتانسیل برای افزودن سود به تجارت شما را ارائه می‌دهد. بنابراین، می‌توانید برای گسترش سودهای تجارت خود به نشانه‌های عملکرد قیمت توجه کنید.

مثال معاملاتی الگوی فنجان و دسته

حالا بیایید استراتژی فنجان و دسته نزولی و صعودی را در عمل نشان دهیم. مثال‌های زیر به رفع هر گونه سوالی که ممکن است درباره تجارت الگوی فنجان و دسته در فارکس داشته باشید کمک می‌کند. مثال ما با مثالی از معامله‌گری الگوی فنجان و دسته صعودی شروع می‌کنیم. تصویر زیر نشان می‌دهد چگونه این الگو را از نمودار واقعی معامله کنید:  
الگوی فنجان و دسته صعودی

الگوی فنجان و دسته صعودی

  این نمودار H4 جفت ارز AUD/USD برای 3 تا 21 سپتامبر 2016 است. در تصویر یک الگوی فنجان و دسته صعودی با خطوط آبی نشان داده شده است. تأیید الگو در محدوده سبز در لحظه‌ای است که قیمت بالاتر از قسمت Handle حرکت می‌کند. به طور معمول، وقتی شمع بالاتر از قسمت Handle بسته شود، معمولاً می‌خواهید جفت ارز AUD/USD را خریداری کنید. سفارش توقف این معامله باید در زیر کمترین نقطه قسمت Handle قرار داده شود. این با خط افقی قرمز در تصویر نشان داده شده است. پیکان‌ها و خطوط بنفش هدف‌های دوم در نمودار را نشان می‌دهند. همانطور که می‌بینید، قبل از ورود به معامله، قیمت به هدف اول الگو رسیده است، اگر منتظر بسته شدن شمع برای ورود بودید. مدتی بعد، قیمت به هدف دوم در نمودار می‌رسد. شما دارای گزینه بستن کامل موقعیت در این هدف سود دوم هستید. با این حال، اگر ببینید که قیمت ادامهٔ روند صعودی را دارد، می‌توانید یک قسمت از معامله را برای به دست آوردن سودهای بیشتر نگه دارید. خط زرد در نمودار یک خط روند صعودی است که فعالیت‌های بالایی قیمت را اندازه‌گیری می‌کند. می‌توانید معامله را تا زمانی که قیمت در بالای خط زرد روند صعودی قرار دارد، نگه دارید. شکست خط روند در محدوده سرخ در نمودار نشان می‌دهد که زمان مناسبی برای بستن کامل معامله است.   حالا به نسخه مخالف الگو بپردازیم. در زیر مثالی از معامله گری الگوی فنجان و دسته نزولی را مشاهده خواهید کرد.  
الگوی فنجان و دسته نزولی

الگوی فنجان و دسته نزولی

  این نمودار ساعتی جفت ارز USD/CAD برای 25-30 مارس 2016 است. تصویر نشان می‌دهد که چگونه الگوی فنجان و دسته نزولی می‌تواند معامله شود. این الگو با رنگ آبی در نمودار نشان داده شده است. بخش گردنده فنجان است و کانال کوچک نزولی بخش دسته است. تایید شکل‌گیری با دایره سبز کوچک نشان داده می‌شود که زمانی که قیمت به پایین شکست می‌خورد. این زمانی است که خرید و فروش جفت ارز USD/CAD انفنجان می‌شود. دستور توقف ضرر معامله باید در بالای بخش دسته قرار داده شود. مکان آن با خط افقی قرمز در نمودار نشان داده شده است. دو هدف با استفاده از دو پیکان سرخابی افقی نشان داده شده است. همانطور که می‌بینید، قیمت در دو دوره ساعتی بعد به هر دو این هدف‌ها می‌رسد. معامله می‌تواند بعدا بسته شود. اما اگر تصمیم گرفتید بخشی از موقعیت را باز نگه دارید، چگونه می‌توانید معامله را مدیریت کنید؟ ببینید شمع نزولی بزرگ دوم که به هدف دوم می‌رسد. بالا و پایین این شمع می‌تواند برای نقطه پشتیبانی / مقاومت افقی در نمودار استفاده شود. اگر قیمت به بالا شکست بخورد، معامله باید بسته شود. شما حتی می‌توانید دستور توقف ضرر خود را درست بالای سطح بالایی منطقه تنظیم کنید. همانطور که می‌بینید، قیمت به سطح پایینی منطقه پشتیبانی / مقاومت شکست می‌خورد که نشان می‌دهد قیمت احتمالاً به سمت نزولی ادامه خواهد داد. توجه کنید به حرکت نزولی بزرگ در نمودار پس از شکست.  

نکات کلیدی الگوی فنجان و دسته

فنجان و دسته الگویی در نمودار است که دارای پتانسیل صعودی است. این الگو از دو عنصر تشکیل شده است:
 • فنجان - عملکرد قیمتی نزولی که به تدریج جهت تغییر می کند.
 • دسته - عملکرد قیمتی نزولی که همانند فنجان هست و در نیمه راه فنجان به پایان می رسد.
این دو عنصر الگویی را ایجاد می کنند که شبیه یک فنجان با دسته در نمودار است.
 • الگوی فنجان و دسته معادل نزولی خود را دارد و به عنوان تشکیل فنجان و دسته معکوس شناخته می شود.
 • تایید فنجان و دسته زمانی اتفاق می افتد که قیمت از دسته خارج می شود.
 • اگر الگو صعودی باشد، باید منتظر تایید صعودی باشید و طولانی معامله کنید.
 • اگر الگو نزولی باشد، باید منتظر تایید نزولی باشید و کوتاه معامله کنید.
برای معامله کردن با این الگو، می توانید از قوانین زیر استفاده کنید: 1.یک معامله را باز کنید:
 • اگر الگو صعودی باشد، هنگامی که قیمت دسته را به سمت بالا شکست می دهد، خرید کنید.
 • اگر الگو نزولی باشد، هنگامی که قیمت دسته را به سمت پایین شکست می دهد، فروش کنید.
2.یک محدودیت ضرر را قرار دهید:
 • در زیر دسته قرار دهید اگر الگو صعودی باشد.
 • بالای دسته قرار دهید اگر الگو نزولی باشد.
3.سود را با استفاده از قاعده دو هدف تعیین کنید:
 • هدف 1 - برابر اندازه عمودی دسته است که در لحظه شکستن از دسته استفاده می شود
 • هدف 2 - برابر اندازه عمودی فنجان است که در لحظه شکستن از دسته استفاده می شود.
   
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها