استفاده از «Greek» برای فهمیدن آپشن‌ها

تاریخ آخرین بروزرسانی: 10 آگوست 2023
پیش‌بینی آینده قیمت یک آپشن یا یک پوزیشن حاوی چندین آپشن در همان زمانی که بازار تغییر می‌کند، کاری دشوار است. به دلیل اینکه قیمت یک آپشن همیشه به همراه قیمت دارایی مبنا حرکت نمی‌کند، درک عواملی که در حرکت قیمت یک آپشن تأثیر دارند، بسیار مهم است. معامله‌گران آپشن‌ها اغلب به دلتا، گاما، وگا و تتا پوزیشن آپشن خود اشاره می‌کنند. به طور کلی، این اصطلاحات به عنوان Greek شناخته می‌شوند و راهی برای اندازه‌گیری حساسیت قیمت یک آپشن به عوامل قابل اندازه‌گیری فراهم می‌کنند. از آنجا که هر یک از دلتا، گاما، وگا و تتا از حروف یونانی هستند به آنها "GREEKS" که به معنای "یونانی ها" است گفته می‌شود. این اصطلاحات برای معامله‌گران آپشن‌های جدید گیج کننده و ترسناک به نظر می‌رسند، اما با شکستن آنها، Greek ها به مفاهیم ساده‌ای ارجاع داده می‌شوند که بهتان در درک ریسک و پاداش پتانسیلی یک پوزیشن آپشن کمک خواهند کرد.   نکات کلیدی:
  • دلتا، گاما، وگا و تتا به عنوان "Greek‌" شناخته می‌شوند و راهی برای اندازه‌گیری حساسیت قیمت یک آپشن نسبت به فاکتورهای مختلف ارائه می‌دهند.
  • برای مثال، دلتا حساسیت پریمیوم یک آپشن به تغییرات قیمت دارایی مبنایی را اندازه‌گیری می‌کند؛ در حالی که تتا به شما می‌گوید که به مرور زمان چگونه قیمت آن تغییر خواهد کرد.
  • با هم استفاده از Greek‌ها، می‌توانید درکی درباره ریسک آپشن یا سمت آپشن‌های مختلف کسب کنید.
 

توضیح مختر Greek ها

گفته شد به دلتا، گاما، وگا و تتا Greek گفته می‌شود، ابتدا هر یک را مختصرا توضیح می‌دهیم:

- دلتا (Delta):

دلتا به عنوان یکی از مهم‌ترین پارامترهای معاملاتی در بازار آپشن شناخته می‌شود. دلتا نشان دهنده تغییر قیمت آپشن نسبت به تغییر قیمت دارایی مبنا (معمولاً سهم یا شاخص) است. دلتا برای خریداران آپشن call مثبت و برای خریداران آپشن put منفی است. دلتای یک آپشن call بین ۰ و ۱ و دلتای یک آپشن put بین -۱ و ۰ است. به طور کلی، دلتای بالاتر برای یک آپشن به معنی حساسیت بیشتر آن به تغییرات قیمت دارایی مبنا است.

- گاما (Gamma):

گاما میزان تغییر دلتا نسبت به تغییرات قیمت اساسی دارایی مبنا است. به عبارت دیگر، گاما نشان دهنده حساسیت دلتا به تغییرات سرعت قیمت‌هاست. در واقع، گاما برای ارزیابی ریسک ناشی از تغییرات پرشی در بازار استفاده می‌شود.

- وگا (Vega):

وگا نشان دهنده حساسیت آپشن به تغییرات میزان بهره است. با تغییر میزان بهره، قیمت آپشن نیز تغییر می‌کند. وگا نشان دهنده میزان این تغییر است و بیشترین اثر خود را در آپشن های زمانی با ماندگاری بلند دارد.

- تتا (Theta):

تتا نشان دهنده نرخ کاهش قیمت آپشن در هر روز است. به عبارت دیگر، تتا یکی از عوامل مهم در ارزیابی این است که چگونه قیمت آپشن در طول زمان تغییر می‌کند. تتا برای آپشن های خریداری شده منفی و برای آپشن های فروخته شده مثبت است. به طور کلی، آپشن های با ماندگاری بلند تتای کمتری دارند، به دلیل اینکه احتمال عدم رسیدن به سود قابل توجه بیشتر است.  

پیدا کردن ارزش Greek‌ها

ابتدا، باید درک کنید که اعداد داده شده برای هر یک از Greek‌ ها به طور صرفاً نظری است. یعنی مقادیر بر پایه مدل‌های ریاضی تخمین زده شده‌اند. بیشتر اطلاعات لازم برای معامله آپشن‌ها - مانند قیمت بید، پرس و آخرین قیمت، حجم و سودآوری بازار بازرگانی آپشن ها - از بورس های مختلف آپشن ها به دست می آید و توسط سرویس دهنده داده شما و/یا شرکت کارگزاری توزیع می شود. Greek ها باید محاسبه شوند و دقت آن‌ها به اندازه مدل استفاده شده برای محاسبه آن‌ها خوب است. برای دریافت آن‌ها، شما باید به یک راه حل کامپیوتری دسترسی داشته باشید که آن‌ها را برای شما محاسبه کند. بسیاری از کارگزاران خرده‌فروشی (کارگزاران تعاملی) نیز این اطلاعات را ارائه می دهند. البته، شما می توانید ریاضیات را یاد بگیرید و به صورت دستی Greek ها را برای هر آپشن محاسبه کنید، اما با توجه به تعداد زیاد آپشن های موجود و محدودیت های زمانی، این کار غیر واقعی خواهد بود. در زیر ماتریکسی آمده است که نشان دهنده بسیاری از قراردادهای آپشن‌های مارس، آوریل و مه ۲۰۱۸ برای یک سهم که در حال حاضر با قیمت ۶۰ دلار معامله می شود، می باشد. این به صورتی فرمت شده است که برای هر آپشن، قیمت میانی، دلتا، گاما، تتا و وگا نشان داده شده است. در حالی که درباره مفهوم هر یک از Greek‌ها صحبت می کنیم، می توانید به این نمودار مراجعه کنید تا بهتر مفهوم را درک کنید.  
Greek‌

Greek‌

  قسمت چپ ماتریس، آپشن‌های خرید را نشان می‌دهد، در حالی که قسمت راست، آپشن‌های فروش را نشان می‌دهد. توجه داشته باشید که قیمت های استرایک به صورت عمودی در وسط با رنگ آبی نمایش داده شده‌اند. آپشن‌های خارج از پول، آپشن‌هایی هستند که قیمت استرایک آن‌ها بالاتر از ۶۰ برای خرید و پایین‌تر از ۶۰ برای فروش هستند. آپشن‌های داخل پول، قیمت استرایک آن‌ها برای خرید ۶۰ و کمتر و برای فروش ۶۰ و بالاتر است (ستون آبی رنگ مشخص شده است). همانطور که به سمت پایین حرکت می‌کنید، تاریخ انقضا از مارس به آوریل و سپس به مه افزایش می‌یابد. تعداد واقعی روزهای باقیمانده تا انقضا در پرانتز در ستون میانی ماتریس نشان داده شده است. ارقام دلتا، گاما، تتا و وگا بالا به دلار نرمال شده‌اند. برای نرمال کردن Greek‌ها به دلار، شما فقط باید آن‌ها را با ضریب قرارداد آپشن ضرب کنید. ضریب قرارداد برای بیشتر آپشن های سهام ۱۰۰ (سهم) است. شیوه حرکت Greek‌های مختلف با تغییر شرایط به پایان می‌رسد؛ به بعد از موقعیت رابطه قیمت استرایک با قیمت واقعی سهم و زمان باقی مانده تا انقضا بستگی دارد.  

تغییرات قیمت سهام مبنایی - دلتا و گاما

به طور ساده‌ترین تفسیر، دلتا مقدار کلی است که قیمت آپشن در انتظار حرکت براساس تغییر در ارزش اساسی تحت مالکیت است. بنابراین، دلتا حساسیت ارزش نظری یک آپشن را به تغییرات قیمت دارایی مبنایی اندازه‌گیری می‌کند. عموماً با عددی بین منفی یک و مثبت یک نمایش داده می‌شود و نشان می‌دهد چه قدر ارزش یک آپشن باید تغییر کند زمانی که قیمت سهم مبنایی یک دلار به بالا بروید. به عنوان یک قرارداد جایگزین، دلتا همچنین می‌تواند به عنوان یک مقدار بین -۱۰۰ تا +۱۰۰ نشان داده شود تا حساسیت دلاری کلی روی یک آپشن با ارزش یک دلار، که شامل ۱۰۰ سهم مبنایی است، نشان داده شود. دلتاهای نرمال بالا، مقدار واقعی دلاری را که به دست می‌آورید یا از دست می‌دهید نشان می‌دهند. به عنوان مثال، اگر شما صاحب آپشن فروش دسامبر ۶۰ با دلتای -۴۵٫۲ باشید، باید ۴۵٫۲ دلار از آن از دست بدهید اگر قیمت سهم به اندازه یک دلار بالا بروید. آپشن‌های خرید دلتای مثبت و آپشن‌های فروش دلتای منفی دارند. آپشن‌های در پول در حدود ۵۰ دلتا دارند. آپشن‌های عمیقاً در پول ممکن است دلتایی با ارزش ۸۰ یا بالاتر داشته باشند، در حالی که آپشن‌های خارج از پول دلتایی به اندازه ۲۰ یا کمتر خواهند داشت. با حرکت قیمت سهم، دلتا به عنوان یک آپشن بیشتر در داخل یا خارج از پول شدن تغییر خواهد کرد. زمانی که یک آپشن سهام بسیار در پول می شود (دلتای نزدیک به ۱۰۰)، شروع به معامله مانند سهم خواهد کرد و تقریباً همراه با حرکت قیمت سهم به صورت دلار به دلار حرکت خواهد کرد. در عین حال، آپشن‌های خارج از پول به شدت در مقدار دلاری مطلق حرکت نخواهند کرد. دلتا همچنین یک عدد بسیار مهم برای در نظر گرفتن در ساخت جایگزینی‌های پوزیشن است. از آنجا که دلتا تأثیر بسیار مهمی دارد، معامله‌گران آپشن همچنین به این دقت توجه دارند که دلتا چگونه با حرکت قیمت سهم تغییر می‌کند. گاما نرخ تغییر دلتا را برای هر افزایش یک واحد در دارایی مبنایی اندازه‌گیری می‌کند. این یک ابزار مهم در کمک به پیش‌بینی تغییرات دلتای یک آپشن یا یک پوزیشن کلی است. گاما برای آپشن‌های در پول بزرگتر است و به تدریج کمتر برای هر دو آپشن در پول و خارج از پول می‌شود. برخلاف دلتا، گاما همیشه برای هر دو آپشن خرید و فروش مثبت است.  

تغییرات در متغیرهای شرایط بازار و گذر زمان - تتا و وگا

تتا اندازه‌گیری کاهش زمانی یک آپشن است، مقدار دلاری که هر روز به دلیل گذر زمان یک آپشن از دست خواهد رفت. برای آپشن‌های در پول، teta هنگامی که یک آپشن به نزدیکی تاریخ انقضا می‌رسد، افزایش می‌یابد. برای آپشن‌های در پول و خارج از پول، teta هنگامی که یک آپشن به نزدیکی تاریخ انقضا می‌رسد، کاهش می‌یابد. Teta یکی از مهمترین مفاهیم برای یک معامله‌گر آپشن مبتدی است که باید درک کند زیرا تاثیر زمان را بر روی حق بیمه آپشن‌های خریداری شده یا فروخته شده توضیح می‌دهد. هرچه بیشتر در زمان به عقب بروید، کاهش زمانی برای یک آپشن کمتر خواهد بود. اگر می‌خواهید یک آپشن را داشته باشید، مناسب است قراردادهای بلند مدت تر را خریداری کنید. اگر می‌خواهید استراتژی‌ای را که از تضعیف زمان سود می‌برد، داشته باشید، می‌خواهید آپشن‌های کوتاه‌مدت را فروش کنید تا از دست دادن ارزش به دلیل زمان به سرعت اتفاق بیافتد. وگا، آخرین Greek است که به آن نگاه می‌کنیم. بسیاری از افراد وگا و شرایط نوسان پذیری را با هم اشتباه می‌گیرند. شرایط نوسان پذیری نوسانات در دارایی مبنایی را اندازه‌گیری می‌کند. وگا حساسیت قیمت یک آپشن به تغییرات شرایط نوسان پذیری را اندازه‌گیری می‌کند. تغییر در شرایط نوسان پذیری به همان روش بر روی تمامی خریداران و فروشندگان آپشن‌ها تاثیر می‌گذارد. افزایش شرایط نوسان پذیری، قیمت تمام آپشن‌های یک دارایی را افزایش می‌دهد، و کاهش شرایط نوسان پذیری باعث کاهش ارزش تمام آپشن‌ها می‌شود. با این حال، هر آپشن فردی دارای وگای خود است و به تغییرات شرایط نوسان پذیری به یک شکل کمی متفاوت واکنش نشان می‌دهد. تأثیر تغییرات شرایط نوسان پذیری برای آپشن‌های در پول بیشتر از آن است که برای آپشن‌های خارج از پول یا در پول باشد. هرچند که وگا روی خریداران و فروشندگان آپشن‌ها به یک شکل تأثیر می‌گذارد، به نظر می‌رسد روی خریداران آپشن‌های خرید بیشتر از فروشندگان آپشن‌های فروش تأثیر دارد. شاید به دلیل انتظار رشد بازار در طول زمان، این تأثیر برای آپشن‌های بلندمدت مانند LEAPS قابل توجه تر باشد.  

استفاده از Greek ها برای درک معاملات ترکیبی

علاوه بر استفاده از Greek ها روی آپشن‌های فردی، شما همچنین می‌توانید از آن‌ها برای جایگزینی چندین آپشن در یک معامله استفاده کنید. این می‌تواند به شما کمک کند تا خطرهای مختلف هر معامله را در نظر بگیرید، به هر اندازه که پیچیده باشد. زیرا موقعیت‌های آپشن دارایی‌هایی با انواع افشای خطر هستند و این خطرها با گذر زمان و حرکت بازار به شکل قابل ملاحظه‌ای تغییر می‌کنند، لذا مهم است که راهی آسان برای درک آن‌ها داشته باشید. در زیر یک نمودار خطر نشان داده شده است که سود/ضرر احتمالی یک گسترده‌کردن خرید تماسی عمودی را نشان می‌دهد که شامل 10 تماس بلند مدت در ماه مه با مبلغ 60 دلار و 10 تماس فروش در ماه مه با مبلغ 65 دلار است. محور افقی قیمت‌های صعودی سهام XYZ Corp را چپ به راست نشان می‌دهد، در حالی که محور عمودی سود/ضرر موقعیت را نشان می‌دهد. قیمت سهام در حال حاضر 60.22 دلار است.  
استفاده از Greek

استفاده از Greek

  خط نقطه‌ای سود/ضرر موقعیت گسترده‌کردن، از طریق ماه مه نشان می‌دهد، همراه با خط جامد که سود/ضرر امروز را نشان می‌دهد. به طور واضح، این یک موقعیت بلند مدت (در واقع، بسیاری از مراجع به آن به عنوان یک گسترده‌کردن تماس شاخص می‌کنند) است و فقط در صورتی قرار داده می‌شود که انتظار داشته باشید قیمت سهام به بالا برود. با استفاده از Greek ها، می‌توانید ببینید چقدر حساسیت موقعیت به تغییرات در قیمت سهام، شرایط نوسان پذیری و زمان است. قسمت سناریوها شامل یک تحرک 10٪ در سهام مبنایی است. جدول بالا نشان می‌دهد که سود/ضرر پیش‌بینی شده، دلتا، گاما، تتا و وگای موقعیت در تاریخ 16 مه 2018 چه خواهد بود.  

Greek های جزئی

به علاوه‌ی عوامل خطری که در بالا ذکر شده‌اند، معامله‌گران آپشن ممکن است به مشتقات دوم و سوم نگاه کنند که تغییرات در آن عوامل خطری را نشان می‌دهند که با تغییرات در سایر متغیرها همراه است. این Greek ها کمتر استفاده می‌شوند، اما همچنان برای درک کامل پروفایل خطری یک موقعیت آپشن مفید هستند. بعضی از این Greek ها شامل لامبدا، اپسیلون، ووما، ورا، سرعت، زوما، رنگ و التیما هستند. این Greek ها در مورد تغییرات دلتا با تغییر شرایط نوسان پذیری و غیره تأثیر دارند. اگرچه کمتر شناخته شده‌اند، اما در راستای راهبردهای معاملاتی آپشن به عنوان عوامل خطری پیچیده و گاهاً اسطوره‌ای، استفاده می‌شوند و نرم افزارهای کامپیوتری می‌توانند به سرعت این عوامل خطری پیچیده را محاسبه و در نظر بگیرند.   نتیجه‌ی نهایی Greek ها به ارایه‌ی اندازه‌گیری‌های مهمی از خطرها و پاداش‌های بالقوه یک موقعیت آپشن کمک می‌کنند. بعد از داشتن درک واضح از اصول، می‌توانید شروع به استفاده از آن‌ها در راستای استراتژی‌های فعلی خود کنید. این کافی نیست که فقط سرمایه‌ی کلی در معامله‌ی آپشن را بدانید. برای درک احتمال سوددهی یک معامله، لازم است تا بتوانید اندازه‌گیری‌های مختلفی از افشای خطر را تعیین کنید. زیرا شرایط با تغییر مستمر هستند، Greek ها به معامله‌گران وسیله‌ای برای تعیین حساسیت یک معامله خاص به نوسانات قیمت، نوسانات نوسان پذیری و گذشت زمان می‌دهد. ترکیب درک از Greek ها با بینش‌های قدرتمندی که نمودار خطر ارائه می‌دهد، می‌تواند معاملات آپشن شما را به سطحی بالاتر از قبل برساند.   منبع: اینوستپدیا
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها