نقش بانک مرکزی در فارکس

تاریخ آخرین بروزرسانی: 26 اکتبر 2022

نقش بانک مرکزی در فارکس از این جهت است که بانک‌های مرکزی سازمان‌های دولتی هستند که پول ملی خود را به منظور حفظ محیط اقتصادی سالم، تعادل صادرات و واردات، جلوگیری از تورم و تحریک رشد در اقتصاد خود تنظیم می‌کنند. بانک های مرکزی تاثیر مستقیمی بر بازارهای مالی و به ویژه بازار فارکس دارند. بانک مرکزی موظف است ضمن حفظ رقابت در محیط جهانی، امور اقتصادی داخلی آنها را منظم نگه دارد.

تنظیم نرخ وام

یکی از وظایف اصلی بانک مرکزی تسهیل وام دهی در ایالت یا منطقه خود است. به این ترتیب بانک های مرکزی سرمایه لازم را در اختیار بانک های تجاری مختلف قرار می دهند. این ترتیب وام دهی بین بانک مرکزی و بانک های تجاری امکان دسترسی کارآمد به سرمایه را برای افراد و مشاغل فراهم می کند. نرخی که در آن این نوع ترتیبات وام دهی اتفاق می افتد اغلب به عنوان نرخ تنزیل نامیده می شود. نرخ تنزیل، نرخ پایه ای است که توسط بانک مرکزی تعیین می شود و انواع دیگر نرخ های وام از آن محاسبه می شود. این امر تأثیر مستقیمی بر هزینه وجوه برای وام گیرنده نهایی دارد.

این وام ها از بانک مرکزی به بانک های تجاری کمک می کند تا سیستم بانکی نقدینگی لازم را برای روابط اعتباری مستمر بین بانک های تجاری و شهروندان داشته باشد. بانک های مرکزی مسئولیت حفظ اقتصاد در کشورهای مربوطه خود را دارند. آنها در زمان هایی که می خواهند اقتصاد را تحریک کنند، نرخ بهره را کاهش می دهند و همچنین می توانند در زمان هایی که می خواهند نگرانی های تورمی را برطرف کنند، نرخ بهره را افزایش می دهند.

تنظیم سیاست پولی

نقش بانک های مرکزی به تعیین سیاست های پولی برای کشور خاص خود گسترش می یابد. سیاست پولی به عنوان اقداماتی که بانک مرکزی برای تنظیم عرضه ارز خود انجام می دهد، تعریف می شود.

بانک‌های مرکزی همچنین سپرده‌های ارزی را به‌عنوان نوعی دارایی نگه می‌دارند و این ذخایر نشان‌دهنده توانمندی یک کشور برای پرداخت بدهی‌های خارجی خود است و به رتبه اعتباری کل کشور کمک می‌کند. در گذشته، زمانی که استاندارد طلا برقرار بود، ذخایر به صورت طلا نگهداری می شد، اما این روزها به عنوان ارز واقعی نگهداری می شود.

 همانطور که ممکن است تصور کنید، دلار آمریکا، یورو، فرانک سوئیس و ین ژاپن برخی از رایج ترین انواع ارز هستند که توسط کشورهای دیگر نگهداری میشوند.

این وظیفه بانک‌های مرکزی است که اقتصاد خود را به شکلی پایدار و در عین حال باثبات حفظ کنند و به همین دلیل باید عرضه پول را از طریق سیاست‌های پولی تنظیم کنند. ابزار اولیه ای که بانک مرکزی از طریق آن این کار را انجام می دهد، از طریق مداخله و معاملات بازار آزاد است. از طریق این معاملات بازار آزاد، بانک مرکزی برای ارتقای رشد اقتصادی و در عین حال تلاش برای مهار هرگونه اثرات تورمی اقدام می کند. 

 بنابراین این فعالیت های بانک مرکزی منجر به تغییر نرخ ارز می شود. همچنین مواقعی وجود دارد که بانک های مرکزی چندین کشور ممکن است گرد هم آیند تا نقدینگی را در آن سوی مرزها تامین کنند. با این حال، اغلب اوقات، سیاست‌های پولی برای اکثر کشورهای توسعه‌یافته به علت و معلولی که اقتصاد خودشان را احاطه کرده است، مرتبط است.

معمولاً در زمان رکود اقتصادی یا بحران مالی است که بانک‌های مرکزی اقداماتی را برای کاهش نرخ بهره و خرید دارایی در مقیاس بزرگ در نظر می‌گیرند. اگرچه این فرمول همیشه کار نمی کند، ایده پشت آن این است که وقتی پایه پولی افزایش می یابد، ارز بیشتری برای بانک ها و موسسات در دسترس خواهد بود که منجر به افزایش وام و اعتبار می شود، که به نوبه خود منجر به نرخ های بالاتر رشد در داخل یک کشور می شود.

از سوی دیگر، زمانی که ترس از فضای تورمی وجود دارد، معمولاً پس از یک دوره طولانی رشد اقتصادی، بانک‌های مرکزی ممکن است وارد عمل شوند و اقدامات انقباضی انجام دهند. این معمولاً به صورت تصمیم گیری در مورد نرخ بهره بالاتر است.

با افزایش نرخ بهره، پول کمیاب تر می شود و محیط اعتباری شروع به کوچک شدن می کند. کسب و کارها و افراد برای تامین مالی سخت تر خواهند بود. این امر باعث کندی اقتصاد می شود و به همین دلیل کنترل هایی را بر محیط تورمی اعمال می کند.

با توجه به نقش بانک مرکزی در فارکس و به عنوان یک معامله گر فارکس، مهم است که مراقب انتشارات اقتصادی آتی و سخنرانی های بانک مرکزی باشید. یک تقویم اقتصادی خوب برای همه معامله گران حیاتی است، صرف نظر از اینکه آیا شما با استفاده از تحلیل بنیادی یا تجزیه و تحلیل نمودار فنی یا همان تکنیکال معامله می کنید . واضح است که چرا یک معامله گر بنیادی می خواهد از تمام اخبار بانک مرکزی مطلع باشد، اما حتی معامله گر تکنیکال نیز می تواند از دانستن آنچه بانک های مرکزی بزرگ انجام می دهند سود ببرد. 

برای توضیح این سیاست پولی نیاز است تا با یک مثال بیشتر آنرا شفاف و قابل درک کنیم.

برای توضیح این موضوع با یک مثال، بیایید نگاهی به بانک ژاپن و برخی اقداماتی که آنها برای حفظ رقابت در تجارت جهانی انجام می دهند بیاندازیم. بانک ژاپن سعی می کند ارزش پول خود یعنی ین ژاپن را پایین نگه دارد تا صادرات خود را در سراسر جهان ارتقا دهد.

نقش بانک مرکزی در فارکس
نقش بانک مرکزی در فارکس

با حفظ ین ضعیف، دولت ژاپن می تواند اطمینان حاصل کند که صادرات آنها برای کشورهای سراسر جهان جذاب باقی می ماند و به همین دلیل محصولات تولید شده در ژاپن به پیشرفت اقتصاد ژاپن کمک می کند.

و از آنجایی که اقتصاد ژاپن به شدت به صادرات وابسته است، هر گونه تقویت ین منجر به تقاضای کمتر از سوی تولیدکنندگان ژاپنی می شود که منجر به کاهش سطح رشد در اقتصاد ژاپن می شود. این به نوبه خود می تواند منجر به رکود اقتصادی و نرخ بیکاری بالاتر شود. این نمونه ای از این است که چرا سیاست بانک مرکزی و اقداماتی که انجام می دهد برای ثبات مالی یک کشور بسیار حیاتی است.

ارائه وام آخرین راه حل

در زمان بحران مالی، بانک مرکزی می تواند به عنوان آخرین راه حل بعنوان ارائه دهنده وام عمل کند. زمانی که بانک های تجاری قادر به ارائه وام نیستند یا تمایلی به ارائه وام ندارند، بانک مرکزی ممکن است برای جلوگیری از تعطیلی بالقوه اقتصاد، اقدام به تامین نقدینگی کند. اساساً بانک مرکزی برای جلوگیری از فروپاشی نظام بانکی در کشور خود اقدام خواهد کرد. در این مورد نگرانی های قانونی و اخلاقی زیادی وجود دارد.

بسیاری از شهروندان احساس می کنند که بانک مرکزی نباید به عنوان ناجی برای بانکداری شکست خورده و سیاست های تجارت بزرگ که منجر به بحران مالی اخیر در ایالات متحده و در سطح جهانی شده است، عمل کند. با این حال، شکی نیست که صرف نظر از ایرادات قانونی یا اخلاقی که بسیاری از شهروندان ممکن است به این مداخلات داشته باشند، واضح است که بانک‌های مرکزی باید هر کاری را که برای تضمین ثبات اقتصاد کشورهای متبوع خود لازم است انجام دهند.

بانک های مرکزی بزرگ در سراسر جهان

حال که با نقش بانک مرکزی در فارکس آشنا شدیم، لازم است تا با بزرگترین بانک های مرکزی در سرتاسر جهان که میتوانند با پیاده سازی سیاستهای پولی خود تاثیر مستقیم در بازار فارکس داشته باشند آشنا شویم. تعداد بانکهای مرکزی تاثیر گذار در فارکس و بازارهای مالی بین الملل زیاد نیستند اما تاثیری که این بانکها دارد بسیار بیشتر از آن چیزی است که شاید تصور میکنید.

فدرال رزرو آمریکا (فدرال رزرو)

فدرال رزرو آمریکا (فدرال رزرو)
فدرال رزرو آمریکا (فدرال رزرو)

بیش از 85 درصد از کل معاملات ارزی با دلار آمریکا انجام می شود. شکی نیست که دلار آمریکا پرمعامله ترین ارز در جهان است. فدرال رزرو به عنوان تأثیرگذارترین بانک مرکزی در جهان شناخته می شود. و تغییرات نرخ بهره انجام شده توسط فدرال رزرو ایالات متحده تاثیر قابل توجهی بر سایر ارزها در سراسر جهان دارد.

فدرال رزرو در داخل خود یک بخش دارد، یعنی کمیته بازار آزاد فدرال (FOMC که مسئول تصمیم گیری در مورد نرخ بهره است. FOMC هشت بار در سال تشکیل جلسه می دهد. و همانطور که می توانید تصور کنید، تصمیمات اتخاذ شده توسط FOMC تا به مرحله اجرا رسیدن آن به دقت توسط FOMC نظارت می شود.

سرمایه گذاران و معامله گران در داخل و خارج از ایالات متحده با زیر نظر گرفتن این تصمیمات تصمیم گیری های مهمی را در نوع معاملات و تجارت خود ایجاد میکنند. پس اگر بخواهیم از نقش بانک مرکزی در فارکس صحبت کنیم باید بیشترین اثر بخشی را سیاستهای پولی بانک مرکزی آمریکا بدانیم.

بانک انگلستان (BOE)

بانک انگلستان از نظر بسیاری به عنوان یکی از تواناترین بانک های مرکزی شناخته می شود. هدف اولیه BOE حفظ ثبات پولی و مالی است. BOE قصد دارد تورم را در سطح هدف 2 درصد در سال نگه دارد. هر انحرافی از آن باشد و برای رسیدن به آن هدف تدابیری اتخاذ می کنند. بانک مرکزی انگلستان کمیته ای به نام کمیته سیاست پولی دارد که مسئول تنظیم سیاست های پولی است. کمیته سیاست پولی متشکل از 9 عضو است.

بانک مرکزی اروپا (ECB)

بانک مرکزی اروپا (ECB)
بانک مرکزی اروپا (ECB)

بانک مرکزی اروپا پس از ایجاد یورو در سال 1998 سازماندهی شد. نقش بانک مرکزی اروپا تصمیم گیری در مورد سیاست پولی و ایجاد ثبات قیمت است. کمیته ای که مسئولیت اصلی این امر را بر عهده دارد به عنوان شورای حاکم شناخته می شود.

شورای حاکم متشکل از 6 عضو هیئت مدیره بانک مرکزی اروپا است و شامل تمام روسای بانک های مرکزی ملی کشورهای عضو اتحادیه اروپا می شود. ECB چندین بار در ماه تشکیل جلسه می دهد، با این حال، تنها در 11 مورد از این زمان های برنامه ریزی شده، تغییراتی در سیاست ایجاد می کند.

بانک ملی سوئیس (SNB)

بانک سوئیس دارای یک کمیته پولی نسبتا کوچک متشکل از 3 فرد کلیدی است. SNB تا آنجا که تصمیمات مربوط به نرخ بهره است، محافظه کار شناخته شده است. کمیته پولی بانک ملی سوئیس هر سه ماه یکبار تشکیل جلسه می دهد.

بانک ژاپن (BOJ)

کمیته سیاست پولی بانک ژاپن متشکل از رئیس BOJ، دو معاون و 6 عضو دیگر است. از آنجایی که اقتصاد ژاپن به شدت به صادرات وابسته است، یکی از نگرانی های اصلی کمیته BOJ اطمینان از ین نسبتا ضعیف است. BOJ برای اطمینان از این هدف در بازار آزاد کاملاً فعال است. بانک ژاپن معمولا یک یا دو بار در ماه تشکیل جلسه می دهد.

بانک کانادا (BOC)

کمیته پولی بانک کانادا که مسئول تصمیم گیری در مورد نرخ است به عنوان شورای حاکم شناخته می شود. این بانک متشکل از رئیس بانک کانادا، یک معاون ارشد و چهار معاون فرماندار است. BOC یک هدف تورم 1-3 درصد در سال را تعیین کرده است و تاکنون در تحقق این هدف در 15 سال گذشته موفق بوده است.

بانک رزرو استرالیا (RBA)

بانک مرکزی معروف به RBA دارای یک کمیته سیاست پولی متشکل از رئیس RBA، یک معاون رئیس، یک منشی خزانه داری و شش عضو دیگر است که توسط دولت استرالیا منصوب شده اند. نرخ تورم هدف RBA بین 2 تا 3 درصد در سال است. این کمیته یازده بار در سال تشکیل جلسه می دهد تا در مورد سیاست پولی بحث و تصمیم گیری کند.

بانک رزرو نیوزلند (RBNZ)

تصمیمات سیاست پولی بانک مرکزی نیوزلند در دست رئیس بانک مرکزی است. برخلاف سایر بانک های مرکزی که مورد بحث قرار دادیم، RBNZ کمیته سیاست پولی رسمی ندارد. در عوض، فرماندار دارای قدرت انحصاری در تصمیم گیری های سیاست پولی است. RBNZ یک هدف تورم 1.5 درصد در سال دارد.

درک اهداف بانک های مرکزی اصلی در سراسر جهان، به معامله گران کمک می کند تا حرکت های بلندمدت قیمت یک ارز را اندازه گیری کنند. دانستن اهداف تورمی هر بانک مرکزی و اینکه نرخ تورم فعلی در آن کشورها کجاست، بینش ارزشمندی را در مورد تغییرات احتمالی قیمت ارائه می دهد.

 یکی از معیارهای کلیدی تورم، شاخص قیمت مصرف کننده است و بنابراین این یک شاخص اقتصادی است که معامله گران بنیادی و تکنیکالیت ها باید به دقت آن را زیر نظر داشته باشند.

جمع بندی

همانطور که در این مقاله به آن پرداختیم، نقش بانک مرکزی در فارکس یک نقش کلیدی است نه تنها در بازار فارکس بلکه بانک مرکزی نقش مهمی نیز در سلامت اقتصادی کشورهای متبوع خود دارند. آنها نقش های زیادی از جمله تعیین نرخ وام، نظارت بر سیستم پولی و تضمین رقابت جهانی دارند. بانک های مرکزی نقش محوری در کنترل نرخ بهره، تورم و عرضه کلی ارز خود دارند.

بانک‌های مرکزی ابزارهای زیادی برای اطمینان از دستیابی به اهداف نهایی خود از جمله مشارکت در بازار آزاد و مداخلات در اختیار دارند. تصمیماتی که بانک‌های مرکزی می‌گیرند تأثیرات گسترده‌ای دارند و بنابراین مهم است که همه معامله‌گران به اقداماتی که انجام می‌دهند توجه دقیق داشته باشند.

شما برای اینکه از زمان و تاریخ هر نشستی توسط بانک مرکزی در یک کشور خاص و همچنین برای اینکه نتیجه نشست یا بیانیه های بانکهای مرکزی مختلف اطلاع داشته باشید میتوانید از سایتهایی مانند فارکس فکتوری استفاده کنید. ما در مقاله ای دیگر به معرفی 5 سایت مناسب جهت بررسی اخبار اقتصادی پرداخته ایم، با مراجعه به بخش آموزش فارکس میتوانید آن مقاله را نیز پیدا کرده و مطالعه کنید.

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها