لوریج بازار فارکس

تاریخ آخرین بروزرسانی: 6 سپتامبر 2023
هر معامله گر فارکس باید سعی کند به طور جامع درباره مارجین و لوریج بازار فارکس بازار فارکس اثربخش و نحوه کاربرد آن‌ها در فعالیت‌های خود در بازار آموزش ببیند. مفهوم لوریج بازار فارکس بازار فارکس به شدت با مارجین که یک نوع بدهی استفاده شده توسط معامله گران و سرمایه‌گذاران برای کنترل ابزارهای مالی مرتبط است. واریز حساب مارجین می‌تواند به عنوان سرمایه جمع شود تا به معامله گر فارکس کمک کند که دارایی‌های معاملاتی خود را برای کمک به بروکر خود در مقابل خساراتی که به دلیل فعالیت‌های معامله گر در بازار پیش می‌آید، تضمین کند. استفاده از حساب مارجین به معنی قرض گرفتن توسط یک معامله گر فارکس از بروکر خود از موجودی معاملاتی که بیش از موجودی حساب واقعی آن‌ها استفاده شده است، می‌باشد. در کل، لوریج بازار فارکس شامل استفاده از ابزارهای یا سرمایه‌های مالی قرض گرفته شده - مثل مارژ به عنوان مثال - برای افزایش بازده و ریسک ناشی از نگه داشتن یک سرمایه‌گذاری یا جایگاه تجاری است. از آنجایی که استفاده از لوریج بازار فارکس نسبت به استفاده فقط از سرمایه خود، هم قابلیت بیشتری در به دست آوردن سود، و هم خطر بیشتری از دست دادن وجود دارد، اغلب با شمشیر دو لبه مقایسه می‌شود. معاملات لوریج بازار فارکس شده در عملیات فارکس در حال حاضر بسیار شایع به نظر می‌رسد، به خصوص از آنجایی که بیشتر معامله گران فارکس اکنون حساب مارجین خود را با بروکرهای آنلاین فارکس به عنوان بستر اصلی برای فعالیت‌های تجاری خود در ارزهای مختلف استفاده می‌کنند.

لوریج بازار فارکس

توی بازار فارکس، معامله گرا با لوریج میتونن بهترین سود رو بگیرن. لوریج بهشون اجازه میده که با مقدار بیشتری از پول که در حسابشون دارن، معامله کنن و اگه حدسشون درست باشه، سود بیشتری بگیرن. ولی معاملات لوریج همونقدر ریسک هم دارن که سودشون بیشتره. معامله گران فارکس بهشون میگن "لوریج بازار فارکس اثربخش" که میشه نسبت موقعیت خالص کلی به مارجین کلی. یه عبارت دیگه که تو بازار فارکس استفاده میشه، "لوریج بازار فارکس در دسترس" هست. این به میزان لوریج بازار فارکسی اشاره داره که هنوز برای معامله گر برای استفاده در نظر گرفته شده، با توجه به موقعیت تجاریشون و حداکثر مقدار لوریج بازار فارکسی که بروکر بهشون اجازه داده استفاده کنن. به علاوه، مقدار کامل لوریج بازار فارکسی که بروکر برای یه معامله گر فارکس یا معامله گران در دسترس قرار میگیره، به طور کلی به عنوان "حداکثر لوریج بازار فارکس" شناخته میشه. لوریج بازار فارکس یکی از اصول اساسی در معاملات فارکس است و بسیاری از معامله گران حرفه ای از آن استفاده می کنند. با این حال، برخی از معامله گران مبتدی نیز ممکن است به دنبال استفاده از لوریج بازار فارکس باشند. اما قبل از استفاده از لوریج بازار فارکس، باید به مواردی مانند سطح تجربه، سرمایه اولیه و ریسک پذیری خود دقت کنید. بین مزایا و معایب لوریج بازار فارکس باید تعادلی برقرار کرد. از یک سو، لوریج بازار فارکس می تواند سود را افزایش دهد و به معامله گران اجازه می دهد تا با مقدار بیشتری از سرمایه خود معامله کنند. از سوی دیگر، لوریج بازار فارکس همراه با ریسک بالایی همراه است و اگر حدس معامله گر درست نباشد، ممکن است سودهای بسیار بزرگی را از دست بدهد. به علاوه، لوریج بازار فارکس در دسترس بودن معامله گران را افزایش می دهد. برخی از معامله گران ممکن است به دنبال استفاده از لوریج بازار فارکس باشند تا بتوانند با سرمایه اولیه کمتری شروع به معامله کنند و درآمد بیشتری کسب کنند. در نهایت، حداکثر لوریج بازار فارکس برای هر معامله گر تعیین می شود و بسته به شرایط مالی و تجاری آن شخص متفاوت است. معامله گر باید با دقت به حداکثر لوریج بازار فارکس خود توجه کند و از آن به میزانی استفاده کند که ریسک ها را به حداقل برساند و به سود بیشتری دست یابد.  

لوریج بازار فارکس و مارجین

تو بازار فارکس، ما که کوچولو هستیم و برای خودمون معامله میکنیم، عموماً یه مقدار پول رو تو یه حساب مارجین با یه بروکر آنلاین فارکس میزاریم. این حساب مارجین تا حداکثر مقداری که بروکر تعیین کرده، لوریج فارکسی داره که بهش میگن لوریج بازار فارکس. بیشتر بروکرها به ما اجازه میدن که مقدار بزرگی از پول سپرده شده‌مون رو برای کنترل یه یا چند موقعیت تجاری بزرگتر استفاده کنیم. این کار بهمون اجازه میده که سود یا زیان خودمون رو بیشتر کنیم و این افزایش رو لوریج بازار فارکس میگن. برای سنجش لوریج بازار فارکس، ما و بروکرها عموماً به نسبت‌های لوریج بازار فارکس نگاه می‌کنیم. یه شکل ساده از نسبت لوریج بازار فارکس مرتبط با یه موقعیت خاص تجاری، اندازه‌ی موقعیت نسبت به پول مارجینی که براش نیاز داریم برای کنترلشه. به عنوان یک مثال مرتبط با محاسبه لوریج بازار فارکس، یک معامله گر را در نظر بگیرید که $5,000 را در یک حساب تجارت مارجین با یک بروکر آنلاین فارکس قرار می‌دهد. اگر بروکر به مشتریان خود نسبت لوریج بازار فارکس حداکثری 100 به 1 یا 100:1 اجازه دهد، این به این معنی است که معامله گر می‌تواند با سپرده مارجین موجود خود $5,000، موقعیتی به ارزش تا $500,000 دلار آمریکا در جفت ارز USD/JPY را کنترل کند. اگر همین معامله گر موقعیت خاصی به مبلغ $100,000 در USD/JPY بگیرد، نسبت لوریج بازار فارکس اثربخش آن 20 به 1 خواهد بود. محاسبه این نوع نسبت لوریج بازار فارکس به معامله گر میزان ریسکی که در مقابل اندازه حساب خود قرار دارد، را به طور مفید ارائه می‌دهد. همچنین، نتیجه به آن‌ها می‌گوید که چه مقدار فضا در حساب تجارتی خود دارند، پیش از آنکه به تماس‌های مارجینی یا بستن ناخواسته توسط بروکر خود برسند.
لوریج بازار فارکس

لوریج بازار فارکس

یک مثال واقعی از لوریج بازار فارکس

همون‌جوری که قبلاً گفتم، لوریج بازار فارکس به میزان پولی میگن که معامله‌گر واقعاً داره یا میتونه با استفاده از پول خودش توی حسابش توسط بروکر کنترل کنه. این با حداکثر لوریج بازار فارکس که یعنی حداکثر مقداری که معامله‌گر میتونه با استفاده از پول خودش توی حسابش بدون هزینه اضافی برداشت کنه، خیلی فرق میکنه. یه مثال واقعی از لوریج بازار فارکس که معامله‌گران میتونن توی بازار فارکس استفاده کنن، اینجاست: اول، من یه معامله گر فارکسم. یه لات استاندارد به ارزش 100،000 دلار دارم که برای جفت ارز USD/JPYه. تو یه حساب مارجین با بروکر فارکس آنلاینم 10،000 دلار دارم. شرایطم رو اینجوری توصیف میکنن: اگه 100،000 دلارم رو بر 10،000 دلار تقسیم کنم و سمت چپ اون عدد 10 رو با نقطه جدا کنم و سمت راستش 1 بزارم، نسبت لوریج بازار فارکس اثربخشم رو میبینم. فعلا نسبتم 10 به 1ه. یعنی هر 1 دلاری که سپرده میکنم، من میتونم موقعیت تجاری به ارزش 10 دلار کنترل کنم. این نسبت لوریج بازار فارکس اثربخشم سود و زیان تجارتیم رو به ده برابر تقویت میکنه. اگه از لوریج بازار فارکس استفاده نکنم، تجربه نمیکنمشون. به علاوه، اگه من با یه لات دیگه به ارزش ۱۰۰ هزار دلار موقعیتم رو به ۲۰۰ هزار دلار افزایش بدم و با سپرده مارجین ۱۰ هزار دلار کنترلش کنم، نسبت لوریج تجارتم به ۲۰ در ۱ تغییر میکنه. چون الان من با سپرده مارجین ۱۰ هزار دلار موقعیتم رو به ارزش ۲۰۰ هزار دلار کنترل میکنم. این کار سود و زیان تجارتم رو نسبت به اینکه بدون لوریج بازار فارکس موقعیت تجارتی بگیرم، به بیست برابر قوی میکنه.

محاسبه لوریج بازار فارکس

خیلی از معامله گرای کوچک فارکس دوست دارن که ببینن لوریج بازار فارکس چقدر موثره که الان تو حساب تجارتیشون استفاده میشه و همچنین ببینن چقدر لوریج بازار فارکس هنوز برای استفاده تو فرصت های سودآور دسترسی داره. این روش ساده تجزیه و تحلیل لوریج بازار فارکس بهشون کمک میکنه که ریسک کلی تجارتشون رو مدیریت کنن و همچنین از حداکثر لوریج بازار فارکسی که براشون اجازه ی استفاده رو داده برنامه های آنلاین فارکس، دوری کنن. با این کار، از مشکلات مارجین یا بهتره بگیم بستن ناخواسته موقعیت های تجارتی به خاطر نبودن مارجین کافی در بعضی معاملات، جلوگیری میشه. محاسبه مارجین اثربخش با تقسیم کل مقدار پوزیشن های باز برای هر جفت ارز بر کل مارجینی که در حساب تجارتی هست انجام میشه. مقدار کلی مورد نیاز برای این محاسبه باید توسط سایت تجارتی آنها مثلا متاتریدر 4 یا 5 فراهم بشه و برای هر جفت ارزی یا نمادهم میتونه متفاوت باشه چون ارزش متفاوتی خواهند داشت. اگر یک موقعیت ارزی متقاطع وجود دارد، ما باید کل مقدار ناخالص ارز پایه را به ارز حسابداری خود تبدیل کنیم. در رابطه با موقعیت‌های نرخ متقاطع سنتی، ما عموماً نمی‌توانیم موقعیت USD/JPY را با موقعیت کوتاه USD/CAD جمع کنیم تا یک موقعیت CAD/JPY بلند داشته باشیم، حتی اگر مقدار دلار آمریکا درگیر برابر باشد. بیشتر بروکرها موقعیت‌های نرخ متقاطع مصنوعی را به عنوان دو تراکنش جداگانه در برابر دلار آمریکا در نظر می‌گیرند. این به این معنی است که برای محاسبه لوریج بازار فارکس، ما مقدار مطلق مقدار ناخالص آن‌ها را به کار می‌بریم و هر دو به مقدار ناخالص پوزیشن‌های باز برای محاسبه لوریج بازار فارکس اثربخشی کمک می‌کنند.  

طراحی ماشین حساب ساده محاسبه لوریج در اکسل

محاسبه لوریج بازار فارکس برای یک معامله گر فارکس خیلی آسونه. اگه نمی‌تونی این محاسبات ساده رو حل کنی، می‌تونی از یه ماشین حساب استفاده کنی. معامله گران هم می‌تونن اطلاعات و فرمول‌های ساده‌ای که لازم دارن رو توی یه برگه‌ی گسترده مثل اکسل ثبت کنن. تصویر پایین هم نشون می‌ده اطلاعات و مقادیری که برای انجام این محاسبه لازمه رو توی یه برگه‌ی گسترده اکسل باید وارد کنی.  
طراحی ماشین حساب ساده محاسبه لوریج در اکسل

طراحی ماشین حساب ساده محاسبه لوریج در اکسل

  تصویری از یک ماشین حساب ساده برای محاسبه لوریج بازار فارکس فارکس با استفاده از مایکروسافت اکسل به منظور محاسبه لوریج بازار فارکس اثربخش و قابل دسترس. برای انجام این محاسبه، معامله گر باید مقادیری برای مجموع پوزیشن‌های باز، کل مارجین در سپرده و حداکثر لوریج بازار فارکس را وارد کند.  

لوریج بازار فارکس و مارجین در بازار فارکس

تجارت ارزها در بازار فارکس بین بانکی به طور معمول با استفاده از خطوط اعتباری انجام می‌شود و نه با استفاده از حساب‌های مارجین. این خطوط اعتباری به طور عمومی توسط یک افسر اعتباری داخلی ویژه به هر نقطه قابل تجارت یک نهاد مالی اختصاص می‌یابد که بسته به پایداری اعتباری آن نقطه تعیین می‌شود. تراکنش‌های فارکس بین بانکی به سپرده مارجین نیاز ندارند. به جای آن، نهاد مالی اعتبار مورد نظر سپرده مارجین را به صورت قرض کوتاه مدت به نقطه قابل تجارت در اختیار می‌گذارد، با استفاده از خط اعتباری آن‌ها. به عبارت دیگر، استفاده از لوریج و مارجین به طور خاص در بازار فارکس بین بانکی برای تعیین اینکه یک مشتری می‌تواند یک تجارت را اجرا کند، صورت نمی‌گیرد، تا زمانی که او یک خط اعتباری داشته باشد که تراکنش مورد نظر را پوشش دهد. علاوه بر این، بیشترین تراکنش‌های بین بانکی معمولاً بالای یک میلیون دلار آمریکا بوده و به همین دلیل به نظر می‌رسد که در معرض خطر اعتباری قابل توجهی قرار دارند. با این حال، زیرا بیشتر تراکنش‌های فارکس در طول دو روز کاری تسویه می‌شوند، خطر واقعی از از دست دادن مبالغ در یک تراکنش فارکس در طول آن زمان بین نقاط قابل اعتماد حاضر به عنوان یک خطر بسیار کمتر نشان داده می‌شود. خطوط اعتباری فارکس بین بانکی به دو شکل معمولاً بیان می‌شوند. در ابتدا، این خطوط مجموع سایز پوزیشن‌های فارکس با نقاط قابل تجارت را نشان می‌دهد. در حالت دوم، ارزش بازار نقاط قابل تجارت مشخص شده را نشان می‌دهد. تا زمانی که نقاط قابل تجارت مقدار کافی برای پوشش یک معامله فارکس پیشنهادی را در خط اعتباری دارند، یک خریدار و فروشنده در بازار فارکس بین بانکی معمولاً بدون نیاز به درخواست مجدد می‌توانند معامله را انجام دهند. با این وجود، اگر مبلغ کافی در حساب بانکی برای پوشش دادن معامله فارکس پیشنهادی وجود نداشته باشد، خریدار و فروشنده در بازار فارکس بین بانکی به دنبال تأیید ویژه از یک افسر اعتباری داخلی یا مدیر در شرکت خود هستند تا بتوانند معامله را با آن مبلغ انجام دهند. در نهایت، تراکنش‌های پایانی که یک پوزیشن موجود با یک مبلغ تجارت‌پذیر را با توجه به تغییرات جاری نت‌آوت می‌کنند، به طور کلی نیاز به چنین تأییدی ندارند. لازم به ذکر است که تراکنش ارز خارجی با نرخ تبادل ارز فعلی در عموم به عنوان دارای ارزش فرازمینی کمی محسوب می‌شود زیرا در آن، یک ارز به مبلغ معادل دیگری تبدیل می‌شود. با این حال، پس از تغییرات بازار، پوزیشن فارکس شروع به به دست آوردن سود و زیان می‌کند و ارزش آن می‌تواند خطر اعتباری را افزایش دهد، اگر پوزیشن مبلغ تجارت‌پذیر خود را از دست بدهد، یا خطر اعتباری را کاهش دهد، اگر پوزیشن در ارزش آن افزایش یابد. همه جا بررسی میشه که چقدر ارزش دارم و چقدر میتونم بفروشم. بازار فارکس به ما این امکان رو میده که قبل از معامله ببینیم ارزش من چقدره. میتونم از گزارش روزانه یا سیستم پوزیشنینگ شرکتم استفاده کنم تا ببینم ارزشم در چه وضعیتیه. این کار بهم اجازه میده که بدونم آیا معامله با اون نقطه قابل تجارت مجازه و تا چه حدی میتونم انجامش بدم.  

استفاده ایده آل از لوریج بازار فارکس

احتمالا شماهم مثل اکثر معامله گران ایدتون اینه که با استفاده از لوریج بازار فارکس، بتونن حساب معاملاتیت رو بیشتر کنی و در عین حال خطر خیلی بزرگی نداشته باشی که همه سرمایه‌اتو از دست بدهی. خیلی از معامله‌گرای جدید و حتی بعضی از معامله‌گرای تجربه‌دار بعد از از دست دادن کنترل از لوریج بازار فارکس، با مشکلات زیادی روبرو شدن و موجودی حساب معاملاتیشون به صفر رسید. روش‌های مدیریت خطر درست به معامله‌گرا کمک می‌کنه که از این مشکلات جلوگیری کنن و همچنین نظارت مداوم بر لوریج بازار فارکس به طور کلی خیلی مفیده که خطر معاملات رو قابل پیش‌بینی و تحمل نگه داره. بعضی از معامله گران به شکل مستقیم درباره مدیریت خطر و پول سر و کله می‌زنن. یکی از معروف‌ترین اینا، یه ریاضیدان به اسم جی. ال. کلی، جونیوره که تو سال ۱۹۵۶ وقتی تو شرکت بل لبز کار می‌کرد، یه فرمول خاص اختراع کرد به اسم کریتریون کلی. این فرمول معروفه و معامله‌گران بازار مالی و کارآفرینان حرفه‌ای ازش استفاده می‌کنن که بتونن شانس موفقیتشون تو مدت طولانی رو بهبود ببخشن. معامله‌گرا فارکسی که دنبال استفاده از مفهوم بهینه‌سازی لوریج تو بازار فارکس کلی هستن، به طور کلی برای استراتژی تجارتی خودشون از فرمول زیر استفاده می‌کنن: L = (E-R)/V هدف از انجام این کار، محاسبه مقدار مهم L است که نشان دهنده لوریج بازار فارکس موثر بهینه است که باید در حساب معاملاتی خود هدف گذاری شود. این مقدار L نسبت به مبلغی که در حال استفاده از لوریج بازار فارکس بهینه با تعریف کلی هستید، نسبت بین اندازه کل پوزیشن‌ها در حساب معاملاتی شما و مبلغی که در حال حاضر به عنوان مارجینین در آن قرار دارد خواهد بود. علاوه بر این، عبارت (E-R) بازدهی اضافی مورد انتظار از استراتژی معاملاتی شما را نشان می دهد. در این رابطه، E بازدهی مورد انتظار و R نرخ بهره‌برداری بدون ریسک است، بنابراین تفاوت آن بازدهی اضافی است. عبارت V در مخرج فرمول فوق به پیش‌بینی واریانس آماری از بازده اضافی استراتژی شما یا مقدار (E-R) اشاره دارد. به عنوان مثال، یک استراتژی معاملاتی فارکس را در نظر بگیرید که آن را به صورت پشتیبانی از داده‌های قبلی تست کرده‌اید و برای آن بازدهی سالیانه مورد انتظار E 35 درصد یا 0.35 و نرخ بهره بدون ریسک R 2 درصد یا 0.02 است. اگر واریانس V بازده اضافی مورد انتظار شما (E-R) 0.01 باشد، لوریج بازار فارکس بهینه L برای حساب شما با استفاده از این استراتژی به صورت زیر است: L = (0.35 - 0.02) / (0.01) = 33 بنابراین، محاسبه نمونه ای کریتریون کلی نشان می دهد که اگر برای پیروی از این استراتژی سرمایه گذاری با اطلاعات فوق را انجام دهید، باید به نسبت 33:1 به دنبال یک نسبت بهینه از لوریج بازار فارکس موثر باشید. در عمل، این به معنای این است که یک معامله‌گر جزئیات فوق را در نظر گرفته و قصد دارد با استفاده از این استراتژی، حساب تجاری خود را با سرمایه 10،000 دلار آمریکا به سمت اندازه کلی پوزیشن حدود 330،000 دلار آمریکا برای معامله استفاده کند. کریتریون کلی عدد بهینه استفاده از لوریج بازار فارکس را تعیین می کند. با این حال، خروجی آن برای بیشتر معامله‌گرانی که به دنبال ریسک هستند، بسیار محکم است. در عموم، بیشتر معامله ‌گران حرفه‌ای فارکس به نسبت لوریج بازار فارکس موثر از 2:1 تا 10:1 استفاده می کنند.
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها