انواع تحلیل در فارکس و کریپتو

تاریخ آخرین بروزرسانی: 18 مارس 2024

انواع تحلیل در فارکس و تمامی بازارهای مالی را مورد بررسی و توضیح قرار خواهیم داد. شما با مطالعه این مقاله به خوبی با تمامی شیوه‌های تحلیلی در فارکس آشنا خواهید شد. تا انتهای این مقاله همراه ما باشید تا هر آنچه نیاز است در خصوص انواع تحلیل بدانید.

این مقاله، بخش کوچکی از دوره آموزش فارکس است که توسط سایت تجارت اف ایکس به صورت رایگان در اختیار شما قرار داده شده است.

انواع تحلیل در فارکس

کاری که قرار است انجام دهیم دقیقا همانند آنچه هست که در ابتدای کار با فارکس انجام داده ایم. برای شروع اجازه دهید نگاهی به بازار سهام داشته باشیم.

تحلیل فاندامنتال یک روش است که در آن متن‌ها و اطلاعات مرتبط با آن‌ها بررسی می‌شوند تا ارزیابی دقیقی از جنبه‌های مختلف شامل مضمون، ساختار، مفهوم و نوع آن متن به دست آید. این نوع تحلیل معمولاً در زمینه‌های مانند ادبیات، روانشناسی، علوم اجتماعی و مطالعات فرهنگی استفاده می‌شود.

تحلیل فاندامنتال فارکس مرتبط با تحلیل عوامل اقتصادی و سیاسی کشورها است که تأثیر آنها روی ارزها و نرخ ارز دارد. در این تحلیل، ما به بررسی شرایط اقتصادی کلی کشورها، میزان رشد اقتصادی، تورم، بودجه، سیاست های پولی و پروژکشن های بین‌المللی توجه می‌کنیم. این عوامل می‌توانند تأثیر قابل توجهی بر روند نرخ ارزها و تجارت بین‌المللی داشته باشند.

یکی از عوامل مهم در تحلیل فاندامنتال فارکس، رشد اقتصادی است. اگر یک کشور با رشد اقتصادی قوی روبرو باشد، احتمالاً ارز آن نیز قوی خواهد بود. رشد اقتصادی می‌تواند نشانگر تقاضا و فعالیت اقتصادی بیشتر باشد که معمولاً به افزایش نرخ ارز منجر می‌شود.

همچنین، تورم نیز تأثیر قابل توجهی بر روند نرخ ارز دارد. اگر یک کشور با تورم بالا روبرو باشد، ارز آن احتمالاً کاهش می‌یابد. تورم می‌تواند باعث کاهش قدرت خرید مردم شود و در نتیجه، ارزش ارز را تحت تأثیر قرار دهد.

علاوه بر این، سیاست های پولی نیز تأثیری در نرخ ارز دارند. تعیین نرخ بهره توسط بانک مرکزی، اعمال تغییرات در نرخ بهره و نحوه مدیریت پولی، تأثیر زیادی بر ارزش ارز خواهند داشت. سیاست های پولی کشورها می‌توانند به تنظیم نرخ ارز و تعادل بازار کمک کنند.

انواع تحلیل - بورس
انواع تحلیل در فارکس

تجزیه و تحلیل بنیادی در بازار سهام

تجزیه و تحیلی بنیادی در این بازار به عواملی گفته می‌شود که می‌توانند تاثیر مهمی بر ارزش واقعی شرکتی که مورد بررسی قرار می‌گیرد، داشته باشد. بعنوان مثال مدیریت شرکت مورد بررسی شرایط مالی یا کیفیت عمومی صعنتی را که شرکت او در ضمینه آن صنعت فعالیت دارد را مورد بررسی قرار میدهد.

دلیل نوسان قیمت سهام
تجزیه و تحلیل بنیادی در بازار سهام

پیشفرض اینگونه است که: سهام یک شرکت یک نشانگر ساعت نیست، بلکه یک مالکیت و یک معامله واقعی است با ارزشی که به قیمت هر سهم بستگی دارد. پس به زبان ساده اگر بخواهیم بگوییم، ارزش سهام یک شرکت در بازار بواسطه خوش بینی و بدبینی سهامداران و سرمایه گذاران در نوسان است و همین امر باعث میشود که گاها سهامی گرانتر شود و گاها ارزانتر شود.

چگونگی عملکرد فاندامنتال در فارکس

باید گفت که روال در بازار فارکس نیز همانند بازار سهام است. به جای مشاغل، ما معامله گران اصلی را در فارکس داریم که موجب ایجاد نوسانات جهانی میشوند. آنها بر مبنای عرضه و تقاضا در ارزها و سایر عوامل موثر در بازار مالی باعث تاثیر گذاری در بازار میشوند.

آنها بر اساس عرضه و تقاضا و عواملی چون احتمال جنگ و یا وقوع حوادث طبیعی چون سیل و سونامی و ...، اقدام به تجزیه و تحلیل میکنند.

به عبارت دیگر معامله گران اصلی تلاش میکنند تا مشخص کنند که اقتصاد در کدام کشور رو به پشرفت میباشد و یا در کدام کشور اقتصاد عملکرد ضعیف تری داشته و رو به ضعف دارد.

معامله گران اصلی داده های را جمع آوری کرده و به عنوان نشانه ای از مبالات نرخ ارزی از آنها استفاده میکنند. در ادامه به نحوه عملکرد این نوع تحلیل گران بنیادین اشاره میکنیم.

بعنوان مثال اگر چشم انداز اقتصادکشوری در حال حاضر و یا در آینده مثبت به نظر برسد، طبیعتا آن ارز باید تقویت شود و صعود ارزی پیدا کند. دلیل این اتفاق این است که آن کشور در حال توسعه و رشد بوده و به مکان جذاب و قابل اعتمادی برای سرمایه گذاران تبدیل میشود.

در این حالت یک سرمایه گذار خارجی برای اینکه بتواند در آن کشور سرمایه گذاری کند. ابتدا باید ارز رایج آن کشور را خریداری کند تا توانایی سرمایه گذاری در آن کشور را داشته باشد.

همین خرید ارز تقاضایی را ایجاد میکند که موجب افزایش قیمت در آن ارز خواهد شد. و البته همین اتفاق در حالت برعکس یعنی چشم انداز منفی نیز رخ خواهد داد اما با نتیجه منفی یعنی سرمایه گذاران موجود تصمیم به خروج از آن کشور میگیرند پس سرمایه خود را از ارز رایج آن کشور تبدیل به ارز بین المللی چون یورو و دلار میکنند پس عرضه زیاد میشود و کاهش قیمت به دنبال آن.

عوامل مهم در تحلیل بنیادین

در حقیقت عوامل زیادی وجود دارد که باید به آنها توجه داشت، که تمامی آنها در حقیقت یکی از دو مورد هستند یا وقایع سیاسی در یک کشور و یا عوامل اقتصادی در یک کشور در خصوص وقایع سیاسی حرف زیادی برای گفتن نیست.

اما در این حد بدانید که چشم انداز آینده یک کشور به عوامل سیاسی چون جنگ بسیار وابسته است. اما در خصوص عوامل اقتصادی میتوان بیشتر صحبت کرد که در ادامه آنها را مورد بررسی بیشتر قرار خواهیم داد.

نرخ بهره در فارکس

نرخ بهره بعنوان یک مرجع است برای آینده ای که سرمایه گذاران انتظار آنرا دارند. هنگامی که یک سرمایه گذار در کشور خاص درآمدی داشته باشد نتیجه آن چه خواهد بود؟

در حقیقت تغییرات نرخ بهره توسط بانکهای مرکزی هر کشور بیشترین تاثیر را در بازار فارکس دارد. هر ارز یک نرخ بهره مستقل برای خود دارد که بطور معمول وضعیت اقتصادی آن کشور را نمایش میدهد.

نرخ بهره در فارکس
نرخ بهره در فارکس

هرگاه رشد اقتصادی یک کشور بیش از حد زیاد باشد بانکهای مرکزی برای توقف کردن این رشد درجهت جلوگیری از مشکلات تورمی که بوجود خواهد آمد تمایل به افزایش نرخ بهره خواهند داشت. هرچه نرخ بهره بالاتر باشد به این معنی است که وام گرفتن در آن کشور گرانتر شده است.

این عمل خود باعث کاهش سرمایه گذاری در آن کشور خواهد شد که همین امر موجب کاهش رشد اقتصادی در آن کشور میشود و بازده برای کسانی که اقدام به سرمایه گذاری در آن کشور میکنند بیشتر شده و بیشتر جلب آن خواهند شد.

درواقع جذب سرمایه گذار خارجی اولویت قرار میگیرد تا وام دادن به مرد خود آن کشور برای همراهی در تولید در کشور خودشان. در طرف دیگر وقتی که اقتصاد یک کشور در یک رکود به سر میبرد. بانکهای مرکزی اقدام به کاهش نرخ سود وامهای خود و تزریق پول به اقتصاد کشور خودشان میکنند .

نرخ پایین در حالت معمول وام و سرمایه گذار را تحریک میکند به مشارکت در اقتصاد آن کشور اما توجه داشته باشید که این میزان کاهش باید مورد توجه قرار گیرد. چرا که سرمایه گذاران خارجی وقتی در کشوری دیگر نرخ بهره بالاتری را دریافت میکنند.

طبیعی است که سرمایه خود را به آن سمت خواهند برد و تقاضا برای ارز کشور اول که مورد صحبت ماست کاهش خواهد یافت پس نرخ ارز کاهش خواهد یافت.

تاثیر دخالت بانک های مرکزی در نرخ بهره

همانطور که گفته شد افزایش نرخ بهره منجر به افزایش ارزش ارز شده و کاهش نرخ بهره نیز مجبر به کاهش ارزش ارز یک کشور خواهد شد. پس قیمت نرخ بهره در حال حاضر به تنهایی مورد اهمیت نیست. د رواقع انتظاراتی که در خصوص نرخ بهره میرود از نرخ فعلی اهمیت بالاتری دارد. چرا که قیمت فعلی اثر خود را بر روی بازار گذاشته است.

تاثیر نرخ بهره در کشورها
تاثیر دخالت بانک های مرکزی در نرخ بهره
بعنوان مثال: ارز یک کشور ممکن است در حال حاضر نرخ بهره بالایی داشته باشد. اما آنچه انتظار میرود این باشد که نرخ بهره با کاهش در آینده همراه باشد. در این حالت انتظاری که میرود کاهش ارزش ارز آن کشور خواهد بود. سایتهایی چون بلومبرگ در خصوص نرخ بهره کشور ها میتوانند به شما کمک کنند.
نرخ اشتغال و نرخ بیکاری
بانک مرکزی و نرخ بهره
استخدام و بکارگیری نیروی کار

یکی از عوامل اصلی در تحریک ارزش ارز یک کشور را میتوان میزان استخدامی آن کشور دانست. چرا که اشتغال اول از همه بصورت کاملا مستقیم بر روی هزینه های مصرف کنندگان در آن کشور تاثیر مستقیم خواهد گذاشت چرا که هرچه مرد کمتری بیکار باشند، قدرت خرید افراد بیشتری بالاتر خواهد بود.

و دوم اینکه هزینه های مصرفی نیز بر تورم تاثیر خواهند گذاشت. قبلا در این مورد صحبت کرده ایم و میدانید که تورم چه نقش مهمی در تعیین نرخ بهره دارد. بطور معمول در اقتصادهای پر رونق فرصت های شغلی فراوانی وجود دارد و آمار بیکاری پایین.

اقتصاد پر رونق
استخدام و بکارگیری نیروی کار
تاثیر نرخ استخدام نیروی کار در فارکس

از طرف دیگر، وقتی بیکاری زیاد است، اقتصاد به احتمال زیاد دچار مشکل خواهد شد. در حالی که کشورهای مختلف دارای آمارهای مختلف هستند. اما از دیدگاه بین المللی، گزارش وضعیت اشتغال ایالات متحده آمریکا مهمترین است.

گزارش وضعیت اشتغال ایالات متحده شامل مجموعه ای از نظرسنجی ها در مورد بازار کار است. با این تفاصیل آنچه که باید به عنوان یک معامله گر فارکس در نظر داشته باشید، اشتغال در بخش کشاورزی است.

این آمار معمولاً به عنوان گزارش NFP اعلام میشود که تعداد مشاغل ایجاد شده یا از بین رفته را در بخش کشاورزی را نشان می دهد. طبق گزارش های موجود تا این لحظه گزارش کل NFP تقریباً ۸۰٪ از کارگرانی را تشکیل می دهد که کل تولید ناخالص داخلی ایالات متحده آمریکا را تولید می کنند.

بنابراین، این یک سیگنال خوب است که نشان میدهد که آیا اقتصاد در حال بهبود یا رشد بیش از حد یا ضعیف شدن است.

نرخ اشتغال آمریکا
تاثیر نرخ استخدام نیروی کار در فارکس

تاثیر اخبار NFP

با توجه به توضیحات بالاتر NFP می‌تواند احتمال افزایش یا کاهش نرخ بهره را نشان دهد. علاوه بر این، در وال استریت، NFP بعنوان آمار نرخ اشتغال و یک معیار محسوب می شود. پس طبیعی است که واکنش بازار نسبت به آمار NFP بسیار زیاد باشد. گزارش NFP معمولاً در اولین جمعه هر ماه منتشر می شود که این گزارش آمار ماه قبل را نمایش میدهد.

اعلام این اعداد بهتر از حد انتظار می توانند به راحتی یک بازار صعودی برای دلار USD ایجاد کنند. در حالی که داده های ناامید کننده می توانند به تضعیف ارزش دلار منجر شوند.

شاخص بهای مصرفه کنندگان CPI

این شاخص دقیقا مانند NFP میباشد یعنی شاخص بهای مصرف کنندگان آمریکا بخش مهمی از داده های مالی را به همراه دارد که بصورت ماهیانه توسط وزارت کار و آمار ایالات متحده گزارش آن منتشر میشود. اما بجای نشان دادن داده های اشتغالی نمایش دهنده افزایش هزینه های زندگی یا همان تورم است. CPI از رویکرد "سبد کالاها" استفاده می کند.

قیمت کالاهای اساسی و خدمات مانند پوشاک و مراقبت های پزشکی و حتی حمل و نقل و ... توسط متخصصین آمار BLS جمع آوری میشود و به صورت مصور در یک سبد قرار میگرند. بر آیند آن بر اساس عادتهای مصرف کنندگان کالاهای مختلف از این سبد وزنی متفاوت را نمایش خواهد داد که منجر به دقیقتر شدن رقم CPI میشود.

CPI FOREX
شاخص بهای مصرفه کنندگان CPI

بهای مصرف کنندگان CPI

نتیجه این فرایند منجر به شاخص CPI می شود که نشان دهنده متوسط افزایش هزینه کل سبد در طی یک دوره زمانی مشخص است. عموما به این شکل است که شاخص CPI بالاتر می گوید اقتصاد مرحله ای از تورم را پشت سر می گذارد.

در این حالت، قیمت ها نسبت به اندازه گیری قبلی افزایش یافته اند. اما موردی که به آن توجه میشود این است که ممکن است میانگین درآمد مصرف کنندگان نتواند قیمت های بالاتر را جبران کند.

یا حداقل رشد میانگین در آمد به همان سرعتی نیست که قیمتها افزایش داشته اند بنابراین میانگین استاندارد زندگی کاهش می یابد. میبینید که ایجاد تورم شده است و تورم همیشه اثرات منفی دارد و چیز بدی است.

در واقع برای داشتن یک سطح متوسط زندگی نیز برای مصرف کنندگان لازم است که در آمدی بالاتر از هزینه کرد داشته باشند.کم شدن یا ثابت ماندن شاخص نشان دهنده یک دوره رکود است. در این حالت هزینه های زندگی کاهش می یابد که در ظاهر چیز خوبی است. اما در حقیقت شروع در هم پاشی اقتصادی است و اقتصاد در وضعیت ضعیفی قرار دارد.

نرخ تورم

نرخ تورم در شرایطی بالا میرود که عرضه پول به دلایلی کاهش یافته پس مردم نمیتوانند کاری انجام دهند ولی هزینه های بالاتر رفته، پس به ناچار مجبور به کاهش هزینه ها هستند تقاضای پایین در بازار موجب میشود که خرده فروشان قیمت خود را کاهش دهند اما این یعنی سود کمتر برای آنها در نتیجه بخاطر سود کمتر دستمزدهای کارگران را نیز کاهش خواهند داد و یا کارمندان را اخراج خواهند کرد.

نتیجه بالارفتن تورم
نرخ تورم

اثر نرخ تورم بر فارکس

پس در نتیجه اگر این مسائل حل نشده باقی بماند میتواند با یک رکود اقتصادی بدتر شود و لذا این موضوع اصلا خوب نیست. با در نظر گرفتن تمامی جنبه های توصیف شده اگر CPI را بعنوان تعیین کننده اصلی نرخ بهره برای بانک مرکزی یک کشور در نظر بگیرم هیچ جای تعجب نیست.

در فارکس نسبت به هرگونه تغییر در شاخص ها حساسیت وجود دارد. چرا که معامله گران عموما آنرا به عنوان یک هشدار اولیه برای تغییر روند و رفتار و تصمیمات در سیاستهای بانک مرکزی یک کشور میدانند.

آمار تراز تجاری

اگر بخواهیم بصورت خلاصه در خصوص این گزارش صحبت کنیم باید بگوییم این گزارش نشان دهنده ارزش صادرات کالاهای بدون بهره و ارزش وارادات کالاهای دارای بهره در یک مشور را در دوره خاص نشان میدهد. در بالاتر در خصوص گزارشهایی چون NFP و CPI توضیحاتی را ارایه کردیم.

شاخص تراز تجاری
آمار تراز تجاری
اگر بخواهیم از منظر درجه اهمیت بیان کنیم، یقینا گزارش تراز تجاری با گزارش شاخص تراز تجاری به هیچ وجه مطابقت نخواهد داشت. اما در هر صورت بیان این موضوع برای معامله گران فارکس ضروری است. چرا که میتواند به تعیین و تشخیص روند یک ارز کمک کند.
Trade Balance
تاثیر آمار تراز تجاری

توضیحات بیشتر و ضرری هنگامی که یک کشور بیشتر از واردات کالا صادرات میکند در حالی که تقاضای زیادی برای کالاها و خدماتش وجود دارد، موجب میشود که در عمل تقاضای زیادی برای ارز آن کشور نیز ایجاد شود.

بعنوان مثال: فرض کنید که از ناحیه اروپا (یورو) محصولات بیشتری به ایالات متحده آمریکا صادر میشود و در عمل واردات کمتری از آمریکا به ناحیه یورو صورت میگیرد.

در این حالت جفت ارزی یورو دلار احتمالا با رشد مواجه خواهد بود چراکه حجم تهیه یورو در مقابل تهیه دلار بیشتر خواهد بود تا بتوانند این صادرات خارجی را صورت دهند. یا به عبارت دیگر تقاضای ایالات متحده برای یورو بیشتر از تقاضای اروپا برای دلار خواهد بود و همین امر باعث خواهد شد که ارزش دلار در برابر یورو کاهش پیدا کند.

کسری بودجه

در حالت برعکس تصور کنید کشوری که بیشتر از آنکه صادرات انجام دهد واردات داشته باشد دچار کسری بودجه خواهد شد پس با تقاضای کمتری برای ارز خود مواجه میشود. که نتیجه ای جز کاهش ارزش ارز آن کشور و از بین رفتن ارزش ارزی آن کشور نخواهد داشت. به همین سادگی متوجه شدید اهمیت تحلیل در فارکس چیست.

بررسی و گزارش تراز تجاری همیشه به این بستگی دارد که چطور یک کشور به اوضاع اقتصادی خود ورود میکند. هدف اکثر کشورها این است که یک فضای اقتصادی ایجاد کنند که دارای مازاد تجارت باشند تا کسری آن. اما پیش می آید که کسری تزار تجاری برای یک کشور مطلوب تر باشد. باید توجه داشت که وضعیت ایده آل برای یک تجارت متعادل به ندرت اتفاق می افتد و همیشگی نیست.

اصول استفاده از تحلیل فاندامنتال

توصیه همیشگی برای افزادی که تحلیل فاندامنتال میکنند این است که از یک تقویم اقتصادی استفاده کنند. تقویم اقتصادی تقویمی است که شامل رویدادهای اقتصادی آمده باشد. در بازار فارکس پیشنهاد میشود برای تقویم اقتصادی از تقویم ارایه شده در سایت فارکس فکتوری استفاده شود. استفاده از این تقویم کاملا رایگان بوده و میتوان گفت جامع و کاملترین تقویم اقتصادی موجود است.

سازگاری با تحلیل فاندامنتال
اصول استفاده از تحلیل فاندامنتال

اگر در بازار فارکس فعال هستیند حتما مراقب اعلامیه ها و جلسات و سخنرانی های افراد تاثیر گذار باشید. اگر مدت کوتاهی است که معامله میکنید بیشتر دقت کنید چرا که ممکن است بابت آنها دچار سرخوردگی شوید.

اگر شما یک معامله گر بلند مدت هستید باید بدانید که در نمودارهای هفنگی یا ماهیانه میتوانید از اصول جاماندن قیمت از روند طولانی مدت را به خوبی مشاهده کنید پس نیاز نیست تمامی اخبار را مورد بررسی قرار دهید.

کافی است اخبار مهم و ویژه و تاثیرگذار را پیدا کرده و تمرکز خود را روی آنها قرار دهید. با بررسی روزانه تقویم اقتصادی خواهید دانست که در چه زمانی انتظار نوسانات قیمت را میتوان داشت و صد البته بهتر است در این زمانها از معامله کردن خودداری کرد.

تحلیل تکنیکال

دومین نوع تحلیل در بازارهای مالی و فارکس، تحلیل تکنیکال یا همان Technical Analysis است. در بازار معاملات ارزی و مخصوصا فارکس تجزیه و تحلیل تکنیکال به تحلیل رفتار گدشته در یک جفت ارزی میپردازد. این بررسی رفتاری در جهت پیشبینی جهت حرکتی در آینده بازار اتفاق می افتد.

لازم به ذکر است که معامله گران و تحلیل گران در تجارت فارکس علاقه زیادی به تجزیه و تحلیل تکنیکال دارند.

هرچند که همیشه به این شکل نیست که از آن سود بگیرند ولی عموما عاشق این نوع تحلیل هستند. تازمانی که بازارهای سازمان یافته ای چون فارکس وجود نداشت اکثر معامله گران حتی تا اواخر دهه های ۱۹۷۰ و حتی اوایل دهه ۱۹۸۰ تحلیل تکنیکال را بعنوان یک ابزار مناسب برای کسب در آمد نپذیرفته بودند.

در تجزیه و تحلیل تکنیکال معامله گر بجای آنکه بر اساس شرایط اقتصادی (منظور عوامل تاثیر گذار فاندامنتالی است) اقدام به معامله کند به آنچه در بازار درحال رخ دادن است توجه میکند و تمرکز خود را روی چارت قرار میدهد.

دلیل این اتفاق نیز مشخص است چراکه فرض بر این است که تمام اطلاعات مورد نیاز در بازار بر روی چارت در دسترس است و توسط قیمت ثبت میشود و قبل از اینکه حرکت قیمتی داشته باشیم در گذشته نیز از طریق حرکت قیمتی ایجاد و منعکس شده است این مطلب اشاره به گذشته بازار و عواملی چون عرضه و تقاضا یا همان حمایت و مقاومت دارد .

Technical Analysis
تحلیل تکنیکال

تحلیل تکنیکال در فارکس

اگر بخواهیم ساده تر این موضوع را بیان کنیم باید بگوییم که اگر که فرض کنید شما به دنبال این هستید که در بازار ملک، بعنوان یک راهنما ایفای نقش کنید پس اصل راهنمایی مکان ملک است. حال در بازارهای مالی نیز به اصل که برگردیم اصل همان قیمت است.

در تحلیل تکنیکال با استفاده از ابزارهای تحلیلی بطور همزمان شما میتوانید تحلیل کنید که در چه شرایطی وارد معامله در بازار فارکس شوید و در چه شرایط و زمانهایی باید از معاملات باز خارج شده یا از ورود به معاملات دوری کنید. در ادامه به هر آنچه شما برای اینکه تبدیل به یک تحلیلگر تکنیکال شوید نیاز دارید خواهیم پرداخت.

شناخت روند در فارکس

باید ابتدا بندانیم که روند در فارکس چیست؟ روند به جهت کلی گفته میشود که بازار یا همان جفت ارزی در همان جهت در حرکت است درواقع در روندهای صعودی ارتفاع کندلها بالاتر و رو به بالا خواهد بود و در روند نزولی پایینتر و رو به پایین شاهد آن خواهیم بود.
روند صعودی
روند صعودی
خط روند نزولی
روند نزولی
همچنین گاها روندی نیز مشخص نیست و اصطلاحا بازار در حالت رنج بسر میبرد.
خط روند رنج
بازار رنج
معامله کردن در جهت روند بسیار آسانتر است و به همین دلیل شناسایی روند مهمترین وظیفه یک تحلیل گر است. شما به سادگی میتوانید با رسم خطوط روند در نمودار خود این کار را انجام دهید. برای رسم یک خط صعودی حداقل سه نقطه پایین را با یک خط مستقیم به یکدیگر وصل کنید.
خط-روند-صعودی
خط روند صعودی
خط-روند-نزولی
خط روند نزولی

تعیین روند در فارکس

در تعیین روند باید اینطور بگوییم که هرچه قیمت بیشتر یک خط روند را لمس کند بهتر است. (Trendlines ها به عنوان خطوط مقاومت یا پشتیبانی عمل می کنند؛ ما به زودی در مورد اینها صحبت خواهیم کرد).

اگر این محدوده که خط روند در آن ترسیم شده است محدود باشد روند معاملات جانبی میتواند ارزشمند باشد و قابل توجه این به آن معناست که قیمت بین دو ناحیه افقی که فاصله نسبی بزرگتری بین آنها دارند در نوسان است.

خط-روند-رنج
خط روند رنج

برای شما یک استراتژی ساده داریم که میتوانید از آن بهره بگیرید. شما در ابتدا باید در مورد روند یکسری مطالب را بدانید در روند در بازه های زمانی مختلف ممکن است روندهای متفاوتی داشته باشیم به این معنی که در بازه یکساعته ممکن است روندی صعودی داشته باشیم اما در بازه یک دقیقه شاهد یک روند نزولی باشیم.

هرچند روند در تایم فریم بالاتری باشد اعتبار بیشتری دارد و هرچه تایم فریم پایینتر باشد اعتبار کمتری خواهد داشت و البته در تایم فریمهای بالاتر موقعیتهای معاملاتی نیز کمتر خواهد بود و در تایم فریم های پایینتر اعتبار بیشتر خواهد بود.

در ابتدا روند را در سه بازه زمانی مورد بررسی قرار میدهیم تایم فریم هفتگی سپس ۴ ساعته و سپس یک ساعته با این حالت شما روند کلی بازار و روند جاری را نیز متوجه خواهید شد در مبحثی کلی به آموزش این روش خواهیم پرداخت .

الگوهای نموداری

الگوهای نمودار
الگوهای نموداری

الگوهای نمودار در چارت از نوع الگوهای رفتاری است. به تصویر فوق دقت کنید. بر اساس تحلیل تکنیکال قیمتها ناشی از طبیعتی انسانی است که درگذشت زمان تغییر نمیکنند. همانطور که افراد به مانند گذشته رفتار میکنند و واکنش نشان میدهند. الگوهای رفتاری خاصی نیز در بازار وجود دارد که خود را با اطمینان آماری تکرار میکنند.

تمامی این الگوها در قالب الگوهای مختلف در نمودار نمایش داده میشوند و قابل مشاهده هستند. الگوهای نمودار نشان دهنده مشخص بودن احتمال وقوع یک چیز دیگر در موردی دیگر است. یعنی آنها میتوانند در تصمیم گیری در مورد ادامه روند یا برعکس به شما کمک کنند.

در گذشت سالها تحلیل گران تکنیکال الگوهای مختلفی را شناسایی کرده و یافته اند. اکنون شما کافی است این الگوها را یاد بگیرید و تمرین کنید برای تسلط بر آنها برای اینکه کار شما آسانتر شود برای شما توضیحاتی داریم که در نقش یک راهنما خواهد شد .

حمایت و مقاومت در فارکس چیست

حمایت-و-مقاومت
حمایت-و-مقاومت

اگر نمودار هر جفت ارزی را باز کنید، می بینید مناطق خاصی وجود دارند که در گذشته قیمت متوقف شده یا تغییر کرده است. منطقه ای که فروش در آن به اندازی کافی قوی بوده است که موجب شده است روند صعودی را قطع کند و با بازگشت قیمت رو برو شده است را مقاومت مینامیم.

و از طرفی که منطقه ای که در آن خرید به اندازه کافی قوی بوده است که بتواند روند نزولی را متوقف کند و موجب بازگشت قیمت شود حمایت مینامیم.

حال دلیل این که باید حمایت و مقاومت ها را بشناسیم و به آن اهمین دهیم را خواهیم گفت در بازار الگوهای رفتاری نمایش داده اند که مناطق حمایت یا مقاومت در گذشته در آینده نیز میتوانند بعنوان یک حمایت و یا یک مقاومت عمل کنند و در آینده نیز کار کنند.

اگر معامله گران و تحلیل گران به یاد داشته باشند که قیمت ها در گذشته پس از بر خورد به قسمت خاصی از ریزش دست کشیده است ممکن است در آینده نیز وقتی قیمتها دوباره به آن سطوح نزدیک میشوند احتمالا مجدد این اتفاق رخ دهد و در نزدیک این قیمت مجدد خریداران وارد بازار شوند و خریداری کنند.

تشخیص سطوح حمایت و مقاومت

از همین دست است اگر معامله گران در یک روند صعودی پس از صعود به منطقه ای برسند که در گذشته در آن قیمت بازار معکوس شده است. پس احتمال این وجود دارد که وقتی قیمتها دوباره به آن سطح نزدیک شوند احتمالا مجدد همان اتفاق رخ خواهد داد و مجدد فروشندگان وارد بازار شوند.

پس شما نیز میتوانید از این مناطق به نفع خود استفاده کنند. برای این امر ابتدا حمایت و مقاومتها را با خطوط افقی در نمودار خود علامت گذاری کنید. به جای قیمت های شدید، خطوط حمایت و مقاومت خود را در لبه های مناطق پر ازدحام بکشید. این ها مناطقی هستند اکثر معامله گران نظر خود را تغییر داده اند.

معامله-بر-اساس-مقاومتها
معامله-بر-اساس-مقاومتها

مرحله دوم این است که بدانید که در حمایتها خرید کنیم و در مقاومتها فروش داشته باشیم. ابتدا اطمینان حاصل میکنیم که از سیگنالهای اضافی دوری میکنیم مانند الگوهای نمودار و فقط به مقاومتها توجه داریم.

چرا که دخیل کردن چندین مورد با یکدیگر در ابتدای امر موجب پایین آمدن شانس شما خواهد شد. دوم باید بدانید که گاها حمایتها و مقاومتها به یکدیگر تغییر میکنند و نقش آنها تغییر خواهد کرد. وقتی قیمت از یک مقاومت عبور میکند آن مقاومت به یک حمایت تبدیل میشود و برعکس.

اندیکاتورهای تحلیل تکنیکال

forex_indicators
اندیکاتورهای تحلیل تکنیکال

اندیکاتورهای تکنیکال برای این هستند که نشان دهند که  قیمت به منطقه هیجانی خرید یا فروش رسیده است یا خیر. نکته مهمی که در مورد شاخص های تکنیکال است همین مورد است. اولین اقدام این است که الگویی در نمودار موجود است یا خبر. ولی هیچگاه استدلالی در مورد جهت اندیکاتور وجود ندارد.

هنگامی که خطوط روند صعودی را نشان میدهد روند به وضوح به سمت بالا حرکت میکند و هنگامی که خطوط رو به پایین را نشان میدهند روند به وضوح نزولی است. در بخش اندیکاتورها میتوانید لیست کاملی از آنها را دریافت کنید و آنها را بررسی کنید.

تحلیل سنتیمنت

سومین نوع اصلی تجزیه و تحلیل بازار فارکس، تحلیل سنتیمنت (احساسات) است. که مدت هاست ابزاری است که توسط معامله گران در مناطق مختلف استفاده می شود.

معنای کلمه "سنتیمنت" دیدگاه یا نگرش نسبت به یک وضعیت یا یک رویداد است. در بازارها، به احساسات و احساسات جمعی شرکت کنندگان در بازار اشاره دارد. احساسات نه تنها در فارکس بلکه در هر بازار خاص بسیار مهم است.

ترس و امید یکسان هستند.بنابراین، مطالعه روانشناسی دلالان به همان اندازه ارزشمند است. سنتیمنت به معنای واقعی کلمه به ما می گوید: مردم امیدوارند که ارزش یک جفت ارزی افزایش یابد، لذا جفت ارز را خریداری کرده و روند صعودی می شود.

و یا، مردم این ترس را دارند که ارزش یک جفت ارزی کاهش یابد، بنابراین آنها را فروخته و روند نزولی می شود. و به همین دلیل دانستن احساسات حاکم بر بازار، مهم است.

ممکن است شما متقاعد شوید که دلار باید پایین بیاید، اما اگر همه افراد متفاوت فکر کنند، هیچ کاری در مورد آن نمی توانید انجام دهید. نمی توانید مستقیماً مقابل جمعیت بروید. درعوض، می توانید رویکرد متقابل طولانی مدت تری اتخاذ کنید.

هدف این است که تغییرات اولیه در اجماع کلی بازار مشخص شود. بنابراین شما می توانید در ابتدای روندهای اصلی، موقعیت خود را مشخص کنید.

چگونه میتوان هیجانات بازار را سنجید؟

می توانید از شاخص های سنتیمنت فارکس استفاده کنید. شاخص ها احساسات سیگنال های خرید یا فروش دقیقی را ارائه نمی دهند. در عوض، آنها به طور معمول توزیع موقعیت های بلند (( خرید )) و کوتاه (( فروش )) در یک جفت ارزی را نشان می دهند.

ایده این است که به شما کمک کند تا تعیین کنید که بیشتر افراد معامله گر صعودی یا نزولی هستند. سوال این است که چطور ممکن است که مبادله ای متمرکز در فارکس وجود نداشته باشد که داده های احساساتی را جمع آوری کند؟

شرح تعهد معامله گران و تریدرها

درست است که اکثریت قریب به اتفاق، ابزارهای فارکس به جای مبادله رسمی از طریق شبکه فروشندگی معامله می شوند، اما معاملات آتی ارز یک استثناء است. شرح تعهد معامله گران شامل چندین گزارش ساده است که هر یک از این موارد در اصل تعداد موقعیت های طولانی و کوتاه را برای انواع مختلف قراردادهای آینده فراهم می کند.

برای دسترسی به جدیدترین داده های قراردادهای جفت ارز، باید به وب سایت CFTC رجوع کنید. در بخش گزارش های معاملات آینده در معاملات مالی آینده و گزارش آینده را با فرمت طولانی را انتخاب کنید. درواقع این گزارش از نظر بصری جالب نیست.

شرح-تعهد-معامله-گران
شرح-تعهد-معامله-گران

درک اطلاعات ارائه شده چندان سخت نیست. این نشان می دهد که چگونه انواع مختلفی از معامله گران خود را در بازار معاملات آتی قرار داده اند. آن دسته از معامله گرانی که باید گزارش فعالیت خود را دهند، توسط CFTC در ۴ دسته طبقه بندی می شوند.

فروشنده / واسطه: آن ها نمایندگی ها و بانک های بزرگی هستند که دارایی های مالی را به مشتریان طراحی و می فروشند. آنها از قراردادهای آتی به عنوان بخشی از فعالیتهای قیمت گذاری و توازن خطر استفاده می کنند.

مدیر دارایی /سازمانی: آنان سرمایه گذاران سازمانی هستند (به عنوان مثال صندوق های بازنشستگی یا شرکت های بیمه) و آن دسته از مدیران سرمایه گذاری/سهام که مشتریان آنها نیز عمدتاً وابسته به مؤسسه هستند.

سرمایه اعتباری (لوریج):اینها معمولاً صندوق های سرمایه گذاری و انواع مختلفی از مدیران مالی هستند و طیف گسترده ای از استراتژی ها را دارند که ممکن است علاوه بر تجارت به نمایندگی از مشتریان، سوداگرانه به تجارت و به نفع خودشان نیز انجام دهند.

سایر گزارشگران: سایر شرکت کنندگان که به نوعی فعالیت تجاری انجام می دهند مانند پوشش ریسک تجاری، اما جزء یکی از سه دسته اول نیستند. به عنوان مثال، بانک های مرکزی، بانک های کوچکتر، اتحادیه های اعتباری و ... موقعیت های معامله گران کم سرمایه که نیازی به گزارش فعالیت خود ندارند، تحت موقعیت های غیر قابل گزارش قرار دارند. 

این داده ها واقعاً مهم نیستند و همچنین دقیق نیست زیرا بیشتر معاملات تجاری در بازار فارکس صورت می گیرد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد محتوای گزارش، می توانید یادداشت های رسمی توضیحی را در اینجا بخوانید. از این گذشته، گزارش COT برای به دست آوردن چشم انداز بلند مدت در مورد جریان سرمایه اصلی مفید است. با این حال، خیلی دقیق نیست.

خلاصه موقعیت بروکر

علاوه بر گزارش COT، داده های سنتیمنتال فارکس را می توان از طریق بروکرهای معین Forex که ابزارهایی برای نشان دادن موقعیت مشتری های خود ارائه می دهند، بدست آورد. اگرچه اینها از نظر کل بازار به طور صد درصدی دقیق نیستند، اما می توانند نشانه نسبتاً خوبی از احساسات کلی ارائه دهند.

علاوه بر این، بسیاری از آنها تقریباً در زمان واقعی بروزرسانی می شوند و بنابراین می توانند برای معامله گران کوتاه مدت جهت یابی فارکس بسیار مفید باشند. دو ابزار مطلوب در ذیل ذکرشده اند:فهرست احساسات سوداگرانه توسط DailyFX که از طریق این لینک قابل دسترسی است.

نسبت‌های کوتاه طولانی توسط OANDA که از طریق این لینک قابل دسترسی است.

DailyFX
نسبت‌های کوتاه طولانی
OANDA
نسبت‌ کوتاه و بلند

بهترین نوع تحلیل در بازار فارکس چیست؟

درواقع هر نوع تجزیه و تحلیل بر جنبه های مختلف متمرکز است. دانستن هر سه روش ضرری نمی رساند. شما می توانید براساس یک نوع آنالیز فارکس راحت تر معامله کنید. اما این بدان معنا نیست که باید دو مورد دیگر را کاملاً نادیده بگیرید.

معامله گران کوتاه مدت باید روی تجزیه و تحلیل تکنیکال تمرکز کنند. این نوع تحلیل از نظر آنچه ممکن است در آینده نزدیک اتفاق بیافتد دقیق تر است، چرا که شما میدانید تمرکز آن بر روی بازار است. شما لزوما لازم نیست تمامی جزئیات رویدادها را رعایت کنید.

اما حداقل تاریخ اعلان های مهم را در تقویم اقتصادی خود علامت گذاری کنید تا برای فعالیت های مختلف در زمان زخ داد آن آماده باشید. با تمامی موارد گفته شده برای معامله گران بلند مدت تجزیه و تحلیل اساسی مهمتر است.

یا حداقل به همان اندازه اهمیت دارد. دلیل اصلی این امر گرایش قیمت در طولانی مدت است همچنین برای تعیین بهترین نقاط ورود و خروج در بازار باید تجریه و تحلیل تکنیکال و فنی را در نظر بگیریم.

تجزیه و تحلیل با استفاده از احساسات چیست؟

این چیزی است که همه معامله گران باید آن را بدانند. بازرگانان و معامله گران همیشه به روشی منطقی عمل نمیکنند دانستن اینکه آنها خیلی مشتاق هستند و عجله دارند یا اینکه خیلی افسرده هستند. علاوه بر اینکه در کوتاه مدت به شما کمک خواهد کرددر بلد مدت نیز به شما کمک خواهد کرد.

اشتراک در
اطلاع از
2 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

ممنون از سایت خوبتون. تو پاراگراف «چگونه میتوان هیجانات بازار را سنجید» گفته شده که در عوض آنها بطور معمول توزیع موقعیت های بلند و کوتاه یک جفت ارزی را نشان میدهند فکر کنم ترجمه‌ی درستی نشده واحتمالا منظور نویسنده همون موقعیت لانگ و شورت خرید و فروش بوده.