جفت ارزهای کراس ⚡مزایا و معایب معامله

تاریخ آخرین بروزرسانی: 12 سپتامبر 2023
این مقاله درباره جفت ارز های کراس است. جفت ارز کراس یک جفت ارز است که شامل دلار آمریکا نیست. در حالی که دلار آمریکا پرتراکم ترین ارز جهان است و بیشترین حجم معاملات جهان را تشکیل می‌دهد، برای معامله کنندگانی که تمایل دارند به جفت ارز های کراس ارزشیابی بپردازند، فرصت های دیگری نیز وجود دارد. با معامله جفت ارزهای کراس در ارتباط با جفت ارزهای اصلی، توانایی شما در دسترس قرار دادن ابزارهای معاملاتی بیشتر شده و بنابراین فرصت های بیشتری برای معامله خواهید داشت. هر چند که مزایای معامله در بازارهای جفت ارز کراس بیشتر از معایب آن هستند، اما قبل از شروع استراتژی ای که شامل معاملات جفت ارزهای کراس باشد، باید چند تلفیق پیچیده را بشناسید.  

تاریخچه‌ جفت ارزهای کراس

معاملات ارزی در گذشته تحولات زیادی را پشت سر گذاشته است. بعد از واگذاری استاندارد طلا، دلار آمریکا به عنوان ارز رزرو اصلی شناخته شد. در طول زمان، دلار به عنوان پرتراکم ترین ارز جهان شناخته شده و پایه تمامی جفت ارزهای اصلی شده است. جفت ارزهای کراس فعال‌ترین نوع جفت ارز ها هستند که شامل جفت ارزهای اصلی هستند. یورو، ین (JPY)، پوند بریتانیا (GBP)، دلار استرالیا (AUD)، دلار کانادا (CAD) و فرانک سوئیس (CHF) ارزهایی هستند که هنگام معامله با دلار آمریکا به عنوان ارزهای اصلی شناخته می‌شوند. جفت ارزهای اصلی مانند EUR/JPY یا EUR/GBP معامله کنندگان را با حجم معاملات بالایی تامین می‌کنند.  

جفت ارزهای با همبستگی بالا

اگر چه دلار نماینده ارزش اقتصاد بزرگترین کشور جهان است، اما دو دسته‌ی معاملات جفت ارز وجود دارند که می‌توان از ارزش نسبی یکی از ارزها در مقابل دیگری سود برد. نمونه‌ی خوبی از دو ارزی که تا تاریخ 23 ژوئن 2016 با هم مرتبط بودند، اورو و پوند بریتانیا است. نتیجه رای برگزاری بازی کردن از اتحادیه اروپا توانست جفت ارز EUR/GBP را در طول دو هفته با 13٪ افزایش به بالا سوق دهد. این شریکان معاملاتی فعال میلیاردها دلار ارزش معاملات را تولید می‌کنند که نیاز به تری‌شدن روزانه دارند. حجم معاملاتی که شما با عرضه و خرید جفت ارز EUR/GBP تجربه می‌کنید، آن را به یکی از بهترین جفت‌های ارز کراس برای معامله تبدیل می کند. بطور کلی، کشورهایی که به صورت اقتصادی با یکدیگر پیوند دارند، ارز شان به صورت همزمان حرکت می‌کند. شما می‌توانید در دو روش با جفت ارزهای این نوع معامله کنید. جفت ارزهای با همبستگی بالا، فرصت هایی برای معاملات محدوده ای با استفاده از شاخص های فنی مانند باندهای Bollinger یا شاخص قدرت نسبی ارائه می دهند. به علاوه، می توانید به دنبال دوره هایی باشید که در آن احساس رضایت برانگیز شده و یک رویداد غیرمنتظره احتمالاً ولاتیلیتی را فراهم می کند. مزیت معاملات با برخی از جفت ارزهای کراس با همبستگی بالا، فراهم بودن نقدینگی عالی در اکثر مناطق زمانی است. باید انتظار داشته باشید که پهنای پیشنهاد و تقاضایی که در آسیا، اروپا و نیویورک برای جفت ارزهای با همبستگی بالا مانند EUR/GBP در دسترس است، نسبتاً محدود و نقدینگی کافی را برای ورود و خروج از موقعیت شما فراهم می کند.   تسویه حساب ممکن است چندان ساده نباشد تسویه حساب معاملات جفت ارز کراس به راحتی همان معامله نیست. زیرا هنگامی که شما معامله خود را با یک جفت ارز با همبستگی بالا و پایه ارزی مختلف از ارز خارج می‌کنید، به دقت باید به تسویه حساب خود توجه کنید. اغلب کارگزاران با عرضه و پذیرش در نواحی پهنای پیشنهاد و تقاضا، معاملات را با بروکرهای دیگر انجام می‌دهند. با این حال، هنگام خروج از موقعیت، سود شما ممکن است در یک ارز جدید باشد که ارز پایه شما نیست. به عنوان مثال، اگر ارز پایه شما دلار آمریکا باشد و شما در یک معامله EUR/GBP موفق بوده باشید، سود شما ممکن است در یورو باشد که باید آن را به دلار آمریکا بازگردانید.   ابزارهای معاملاتی بیشتر یکی از مزایای اصلی استفاده از جفت ارزهای کراس فارکس، تولید فرصت های بیشتر برای شما برای معامله با افزایش تنوع ابزارهای معاملاتی در دسترس است. اگر تنها با جفت ارزهای اصلی معامله می کنید، تنها 6 ابزار معاملاتی در دسترس دارید. با اضافه کردن جفت ارزهای کراس به میکس، می توانید ده ها ترکیب مختلف را برای بیان نظر خود در معاملات فارکس تولید کنید. معامله گران با تجربه همواره به دنبال فرصت هایی در جفت ارزهای کراس FX هستند. در سابق، بازارهای ارز حدود 30٪ از زمان به صورت روندی عمل می کنند. این بدان معناست که 70٪ از زمان، بازارهای ارز محدوده محور هستند. این به خصوص در جفت ارزهای فارکس با همبستگی بالا رخ می دهد. با اضافه کردن جفت ارزهای کراس به مجموعه ابزارهای مشاهده شده، درب را برای یک طیف وسیع از محصولاتی که حداکثر ولاتیلیتی را برای شما فراهم می کنند، باز می کنید تا بتوانید استراتژی معاملاتی خود را تدوین و پیاده سازی کنید.  
جفت ارزهای کراس

جفت ارزهای کراس

 

ولاتیلیتی قابل توجه جفت ارزهای کراس

هر دو معامله گران اساسی و فنی ممکن است این نمودار قیمت را که نماینده لحظه تاریخی در بازار تبادل ارز خارجی است، شناخته باشند. تصویر بالا نشان دهنده نمودار EUR/CHF از اوایل سال ۲۰۱۳ تا اوایل ۲۰۱۶ است. EUR/CHF نمونه‌ای کامل از یک جفت ارز کراس است که به مدت طولانی در محدوده معاملاتی قرار گرفته و سپس با ولاتیلیتی بسیار بالا مواجه شده و به حالتی از آرامش تاریخی برگشت. افزایش ارزش فرانک سوئیس در اوایل سال ۲۰۱۵ رخ داد، زمانی که بانک ملی سوئیس اعلام کرد که قصد دارد دستور پیشین خود را برای تثبیت نرخ نرخ ارزی ۱٫۲۰ فرانک سوئیس در هر یورو به خاطر ببندد. این سناریو، تبعات منفی گسترده‌ای را برای کارگزاران در بازار ارز داشت. این رویداد Black Swan خسارت هایی برای معامله گران فراتر از حجم ارزش دارایی های نگهداشت شده در حساب های ارزشیابی آن‌ها ایجاد کرد. کارگزاران در شرایطی قرار گرفتند که باید پول را از مشتریان خود بازگردانند. مشتریان نیز حاضر نبودند بعد از پاک شدن حجم اصلی خود، مقدار بیشتری پول به کارگزاران خود دهند. البته همه آن‌ها بازنده نبودند و معامله گران جفت ارز کراسی هم بودند که در جایگاه مناسبی قرار گرفته و به طور قابل توجهی از این ولاتیلیتی تاریخی بهره بردند.  

معاملات جفت ارزهای کراس

یکی دیگر از مزایای معاملات با جفت ارزهای کراس فارکس، فراهم آوردن فرصت برای خرید و فروش قوی ترین و ضعیف ترین ارزهای موجود در بازار است. این مفهوم شبیه به معاملات جفتی است، در آن شما سعی می کنید اوراق بهاداری را پیدا کنید که قرار است بهره ببرند، همراه با اوراق بهاداری که در حال عقب ماندن هستند. اقتصادهایی که صادرات مشابهی دارند، نیز جفت ارزهای عالی هستند که به همراه هم استفاده می شوند. به عنوان مثال، دلار کانادا و دلار استرالیا دو ارز کالایی هستند. اقتصاد آن‌ها به قیمت کالا بستگی دارد تا رشد داشته باشد. اگر فکر می کنید دلار کانادا در حال رشد است اما می خواهید از عنصر کالا خارج شوید، ممکن است در نظر داشته باشید تا در یک معامله کراس، دلار استرالیا و دلار کانادا را با هم مبادله کنید.  

انتشار جفت ارزهای کراس

با اینکه تقریباً تمام ارزهای اصلی با هزینه های تراکنش کم، مایعیت کافی را فراهم می کنند، اما جفت ارزهای کراس ممکن است برای معامله گران هزینه بیشتری داشته باشند. در کل، این حالت برای ارزهایی مانند EUR/GBP صادق نیست، اما اگر تصمیم به معامله در یک جفت ارز بگیرید که مایعیت آن کمتر است، احتمالاً برای ورود و خروج از هر معامله چندین پیپ اضافی پرداخت خواهید کرد. همچنین، جفت ارزهایی که در برابر دلار ولاتیلیتی را تجربه می کنند، احتمالاً با ولاتیلیتی بیشتری به عنوان یک جفت کراس همراه خواهند بود. با این نوع از جفت ارزها، مانند AUD/JPY و CAD/JPY، پهنای اختلاف بین خرید و فروش بیشتر خواهد بود. زمان و نوبت معامله گذاری شما باید در زمان معاملات جفت ارزهای کراس فارکس در نظر گرفته شود. در ساعات اولیه آسیایی، بسیاری از جفت های اروپایی و دلار کانادا مایعیت ضعیفی دارند. به منظور محافظت در برابر مایعیت پایین، کارگزاران فارکس برای بازار سازی در یک جفت کراس که در منطقه زمانی آنها مایعیت کافی ندارد، از پهنای اختلاف عرضه-تقاضا بیشتری نسبت به حالت عادی استفاده می کنند. برای برخی از کارگزاران فارکس، درآمد آن‌ها از تفاوت قیمت خرید و فروش معاملات ارز استخراج می شود. این تفاوت به عنوان پهنای اختلاف بین قیمت فروش و قیمت خرید شناخته می شود و کارگزار از این تفاوت استفاده می کند تا به عنوان درآمدی اضافی در هنگام انجام معاملات ارز دریافت کند. به طور کلی، در بازار سازی ریسکی وجود دارد. اما اگر یک کارگزار یک قیمت را ارائه داده و با یک معامله برگشتی، بتواند صفقه را به پایان برساند، هیچ ریسک بازاری نخواهد داشت. به عنوان مثال، اگر کارگزار ABC، به مشتری خود در یک سفارش فارکس، نرخ EUR/GBP را با 0.8601-0.8604 نقل کند و پیشنهادی با نرخ EUR/GBP 0.8602-0.8603 از تامین کننده مایعیت خود دریافت کند، می‌تواند با سود خارج شود. اگر یک وضعیت برگشتی وجود نداشته باشد، بازارساز ممکن است مجبور باشد موقعیت را برای مدتی نگه دارد و به ریسک بازار معرض شود. پهنای اختلاف بین قیمت خرید و فروش در جفت ارزهای اصلی مانند EUR/USD ممکن است تا 0.5 پیپ باشد. در بسیاری از جفت ارزهای کراس، پهنای اختلاف بین قیمت خرید و فروش ممکن است حتی تا 5 یا حتی 10 پیپ هم باشد. این به یک دیلر اجازه می دهد که با خرید به قیمت پیشنهادی، سعی در فروش به قیمت عرضه شده یا حتی به میانگین قیمت داشته باشد تا سود بدست آورد. البته بازار ممکن است به سرعت به سمت دیلر تغییر کند، اما به طور کلی، این روشی قوی است که به دیلرها اجازه می دهد تا درآمدی بدست آورند.  
انتشار جفت ارزهای کراس

انتشار جفت ارزهای کراس

معامله جفت ارز و نرخ فوروارد

بازارهای ارز به طور کلی تحت تأثیر نرخ بهره در دوران بلند مدت قرار دارند. نرخ بهره نسبی بالاتر، سرمایه گذاران و نهادهای بزرگ را به سمت یک ارز جذب می کند. زمانی که سرمایه‌گذاران جفت ارز را بررسی می‌کنند، با پرسشی روبرو هستند که در صورت عدم حرکت بازار، کدام ارز به شما درآمد خواهد داد. کرای (Carry) یک عبارت است که می‌تواند نشان دهنده این باشد که آیا شما به سود یا زیان بهره پرداخت خواهید کرد هنگامی که معامله کنید. ارز با نرخ بالاتر بهره، تفاضل نرخ بهره یا کرای را کسب خواهد کرد. هر کشور نرخ بهره خود را دارد. به عنوان مثال، بلوغ دولت ژاپن بر اساس ارزش قرضه دارای نرخ بهره خاص خود است. همچنین، بلوغ ده ساله بریتانیا هم دارای نرخ بهره مربوط است. اگر بازدهی بلوغ ده ساله بریتانیا بالاتر از نرخ بهره بلوغ دولت ژاپن باشد، شما در صورت خرید جفت ارز GBP/JPY با تاریخ تسویه در ده سال آینده، تفاضل بین دو نرخ بهره را کسب خواهید کرد. البته، بسیاری از معامله‌گران فارکس قصد ندارند که یک تراکنش ارز را برای ده سال نگه دارند، اما این مفهوم برای هر دوره بعد از نقطه فعلی وجود دارد. به یاد داشته باشید که نرخ نقدی، مدت تحویل رایج‌ترین است. در صورت انجام یک تراکنش ارز نقدی، شما با موافقت برای مبادله فیزیکی ارز در دو روز کاری، به تبادل پول پرداخته‌اید. هر دوره تسویه بیشتر از دو روز کاری، نیاز به اضافه کردن امتیازات فوروارد دارد. امتیازات فوروارد به تراکنش ارز اضافه یا کم می شوند تا تفاوت نرخ بهره را درگیر کنند. به این ترتیب، معامله گذاران می‌توانند برای زمانی که می‌خواهند تراکنش خود را تسویه کنند، نرخ مشخصی را قیمت گذاری کنند و از تغییرات نرخ ارز در آینده بهره مند شوند. پهنای اختلاف بین پیشنهادی و عرضه‌ای امتیازات فوروارد، یکی از محدودیت‌های معامله جفت ارز برای دوره‌های بیشتر از نقدی است. با توجه به این که شما احتمالاً در معامله جفت ارز خود پهنای اختلاف بین قیمت پیشنهادی و عرضه‌ای را برای تسویه نقدی پرداخت می‌کنید، احتمالاً زمانی که نرخ جفت ارز خود را به یک تاریخ بعد از نقدی جابجا می‌کنید، پهنای اختلاف بین پیشنهاد و عرضه بیشتری را هم پرداخت خواهید کرد. در صورتی که شما این فرایند را در طول عمر معامله چندین بار انجام دهید، پهنای اختلاف بین پیشنهاد و عرضه ممکن است بخشی از سودهایی که پیش بینی کرده‌اید را حذف کند. به همین دلیل، برای معاملات طولانی مدت بهتر است با توجه به پهنای اختلاف بین پیشنهاد و عرضه، قبل از گرفتن تصمیم نهایی، دقیقاً محاسبات خود را انجام دهید.  

تحلیل بنیادی جفت ارزهای کراس

در معامله جفت ارزها، تجزیه و تحلیل داده‌های اقتصادی کمک می کند، زیرا تفاوت نرخ بهره می‌تواند در تعیین جهت آینده جفت ارزها نقش داشته باشد. فرآیند بررسی نرخ بهره و سایر داده‌های اقتصادی مربوط به یک کشور، معمولاً به عنوان تحلیل بنیادی شناخته می‌شود. هنگام بررسی داده‌های اقتصادی یک کشور، باید عواملی که به رشد اقتصادی کشور کمک می کنند و چگونگی تأثیر آن رشد بر اقتصاد کشور در آینده است، بررسی و تعیین شوند. معمولاً، زمانی که اقتصاد یک کشور خوب پیش می‌رود، انتظار می‌رود تقاضای ارز کشور و نرخ ارز نتیجه‌ای از آن افزایش یابند. از سوی دیگر، اگر اقتصاد کشور در حال عملکرد ضعیف و تولید داده‌های اقتصادی ضعیف است، تقاضا برای ارز کشور ممکن است کاهش یابد. با استفاده از تحلیل بنیادی، شما قادر خواهید بود به تحلیل همبستگی بین داده‌های اقتصادی و ارزش ارز یک کشور بپردازید.   مخاطرات اضافی معمولاً، معامله گران پایداری اقتصاد آمریکا را نسبت به دیگر اقتصادها به عنوان یک فرض پذیرفته و در نظر می‌گیرند. جفت ارزهای متقابل دارای لایه اضافی از خطر هستند، زیرا به جای تحلیل ناپایداری سیاسی و مالی یک کشور در مقابل دلار آمریکا، شما در حال حاضر دو اقتصاد دیگر را در برابر یکدیگر تحلیل می‌کنید. اگر شما با شرایط سیاسی و اقتصادی در کشورهایی که ارز آنها را در حال ارزیابی هستید، آشنا نباشید، نگه داشتن چشم از توپ ممکن است باعث ویرانی موقعیت شما شود. به همین دلیل، برای معامله در جفت ارزهای متقابل، باید به دقت اخبار و رویدادهای اقتصادی و سیاسی در کشورهای مربوط به جفت ارز خود توجه کنید و آن‌ها را نظارت کنید.  

جفت ارزهای خارجی عجیب و غریب

جفت ارزها به طور فوق‌العاده تقسیم شده‌اند. جفت ارزهای اصلی، جفت ارزهای متقابل اصلی، جفت ارزهای کوچک، جفت ارزهای متقابل کوچک و جفت ارزهای خارجی عجیب و غریب را داریم. جفت ارزهای خارجی عجیب و غریب جفت ارزهایی هستند که در بازار ارز بین‌الملل نه به طور رسمی معامله می‌شوند. معمولاً، جفت ارزهای خارجی عجیب و غریب از کشورهای در حال توسعه مانند مناطقی در آسیا، خاورمیانه، آمریکای جنوبی و آفریقا هستند. جفت ارزهای خارجی عجیب و غریب عموماً پهنای اختلاف بین قیمت پیشنهادی و عرضه‌ای بزرگی دارند و معمولاً نیاز به استراتژی بلند مدت دارند که درآمدهای پیش بینی شده بسیار بیشتر از پهنای اختلاف بین پیشنهاد و عرضه باشد. یکی از مزایای معامله جفت ارزهای عجیب و غریب این است که درآمد ناشی از تفاوت بهره، به نفع ارز کم‌پایدارتر است. شما در حال دریافت پول برای نگه داشتن یک ارزی هستید که ممکن است نارسایی داشته باشد. این نوع استراتژی بسیار جذاب است، اما ممکن است خطرناک باشد. به علاوه، زمانی که یک کشور ارز ضعیفی دارد، کالاها و خدمات آن به نسبت رقبایشان ارزان هستند. این می‌تواند برای بانک مرکزی که سعی در تحریک رشد دارد، بسیار جذاب باشد. بسیاری از بارها کشورها ارزش پول خود را به ارزش پول کشورهای دیگر مرتبط می‌کنند و از شناور بودن ارزش پول خود خودداری می‌کنند تا باعث کاهش رشد صادرات نشوند. اگر یک کشور ارز خود را به ارزش پول کشورهای دیگر وصل کند، بانک مرکزی معمولاً مسئول فعالیت‌های تجاری روزانه است که باعث حفظ ارزش پول در خط مورد نظر می‌شود. یکی از مثال‌هایی که قبلاً دیده شده، به آنچه در تایلند رخ داد، مرتبط است. تایلند پول خود را به یان، دلار و یورو وصل کرده بود. این وصل بود تا سال ۱۹۹۸ بود، هنگامی که دولت تایلند تصمیم گرفت که وصل بودن به دیگر ارزها بسیار گران است. قبل از این دوره، استراتژی معامله جمعیتی برخی معامله گران، خرید تای بات‌های تایلندی و فروش همزمان دلار، یورو و ین بود تا به نرخ بهره‌ای متفاوت بپردازند. این یک نوع معامله حمل و نقل به حساب می‌آید. وقتی وصل بودن ارز تایلند به ارزهای دیگر نهایتاً لغو شد، بسیاری از معامله گران میلیون‌ها دلار از دست دادند چرا که ارز تایلندی به شدت سقوط کرد.   نتیجه‌گیری اگر چه با معامله جفت ارزهای متقابل، هزینه‌هایی وجود دارد، اما گسترش در این حوزه به شما چندین مزیت خواهد داد که می‌تواند به شما کمک کند تا فرصت‌های بیشتری را برای خود ایجاد کنید. با اضافه کردن جفت ارزهای متقابل، می‌توانید جفت‌هایی را پیدا کنید که در حال حرکت هستند، که ممکن است در صورت ارزیابی فقط جفت ارزهای اصلی، اینطور نباشد. بسیاری از جفت ارزهای متقابل به شدت همبستگی دارند و در قدم با هم حرکت می‌کنند که می‌تواند فرصت‌های معاملاتی را فراهم کند. جفت ارزهای متقابل عجیب و غریب نسبتاً پیش‌بینی‌ناپذیر و بسیار ناپایدار هستند و گاهی اوقات بسیار فراتر از نوسان قیمت تاریخی جفت ارزهای اصلی است. البته، معامله جفت ارزهای متقابل هم با مشکلات خود مواجه است. جفت‌های ارزی متقابل معمولاً هزینه معامله بالاتری نسبت به جفت ارزهای اصلی دارند زیرا پهنای تفاوت بین نرخ پیشنهاد و عرضه در نرخ نقدی و نرخ پیش بینی بیشتر است. منطقه زمانی که شما معاملات خود را انجام می‌دهید نیز نقشی در تعیین هزینه معامله دارد. خطرات مرتبط با معامله جفت ارزهای متقابل نیز می‌تواند قابل توجه باشد، زیرا بسیاری از بارها با اقتصادهای کم‌توسعه روبرو هستید، لذا باید به دقت چندین وضعیت سیاسی و اقتصادی را نظارت کنید. اضافه کردن جفت‌های ارزی متقابل با نوسان بالاتر به تاکتیک‌های معاملاتی شما، ریسک و هزینه معاملات را بالاتر خواهد برد، امّا مزایای دارای ارزش افزوده‌ای دارد.
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها