معاملات کمی چیست؟ چه مزایا و معایبی دارد؟

تاریخ آخرین بروزرسانی: 31 ژانویه 2023
معاملات کمی (Quantitative) رویکرد تحلیلی بسیار متفاوتی نسبت به تحلیل کلاسیک تکنیکال و فاندامنتال دارد. در معاملات کمی که به معاملات کوانت و معاملات الگوریتمی نیز معروف است از ‌مدل‌های پیچیده ریاضی و آماری با فناوری پیشرفته روی پایگاه‌های داده عظیم جهت بررسی فرصت‌های سودآور استفاده می‌کند. نوع تحلیل معاملات کمی با آنچه تاکنون در آموزش فارکس یادگرفته‌اید بسیار متفاوت است. در این مقاله ابتدا با معاملات کمی و استراتژی‌های آن آشنا می‌شویم، سپس مزایای و معایب تحلیل کمی و معاملات کوانت را بررسی خواهیم کرد.

معاملات کمی چیست؟

معاملات کمی یعنی معاملاتی که براساس تحلیل کمی انجام می‌شود نه تحلیل‌های کلاسیک مثل تحلیل تکینکال و فاندامنتال. تحلیل کمی عبارت است از روش‌های ریاضی و آماری برای به دست آوردن متغییر مطلوب.  برای تحلیل کمی باید داده‌های عددی دقیق را به سیستم محاسباتی داد و شرایط بازار را مدل سازی کرد. مدلی که سیستم محاسبی با توجه به داده‌ها در اختیار ما قرار می‌دهد یک فرضیه قطعی با دقت بالاست. معاملات کمی در ابتدا تنها توسط بانک‌ها و سرمایه‌داران بزرگی به سیستم‌های قوی و داده‌های عظیم دسترسی داشتند انجام می‌شد اما اکنون با پیشرفت سیستم‌های خانگی و دسترسی آزاد به داده‌ها معامله‌گران خرد نیز به این سیستم علاقه‌مند شده‌اند.
ساختار معاملات کمی
ساختار معاملات کمی
تاریحچه معاملات کمی به سال 1900 برمی‌گردد که قای لویی باچلیر (Louis Bachelier) تز دکتری خود را با عنوان سفته بازی ارائه داد و این سرآغازی برای معاملات کمی بود. پس از آن ری مارکوویتز (Harry Markowitz) در سال 1952 مقاله با عنوان انتخاب سبد سرمایه‌گذاری با استفاده از تز دکتری آقای باچلیر ارائه داد باعث ابداع معاملات کوانت شد. معاملاتی که براساس تحلیل کمی صورت می‌گیرد، معاملات کمی یا معاملات کوانت گفته می‌شود و به تحلیلگر این روش به اختصار کوانت گفته می‌شود. کوانت سیستم تجزیه و تحلیل را با استفاده از کد نویسی و در نرم افزارهای مدل‌سازی مثل مطلب طراحی و پیاده سازی می‌کند و از آن برای آنالیز داده ها استفاده می‌کند.

تفاوت معاملات کمی و معاملات الگوریتمی

معاملات کمی با استفاده از تحلیل کمی که توسط سیستم‌های مدل سازی ریاضی بر اساس داده‌ها و کسب نتیجه مطلوب صورت گرفته است انجام می‌شود. پس از تجزیه و تحلیل بازار به روش کمی یا همان کوانت می‌توان معاملات کمی را به صورت دستی یا خودکار در بازار پیاده سازی کرد. اما در معاملات الگوریتمی سیستم معاملاتی توسط کد نویسی طراحی می‌شود و معاملات بصورت کاملا اتوماتیک با استفاده از ربات‌ها در بازار پیاده‌سازی می شود. بنابراین الگوریتم‌ها نقش اکسپرت فارکس را ایفا می‌کنند. تریدرها می‌توانند کل مراحل شناسایی موقعیت ورود به معامله، خروج از معامله و تحلیل بازار را بدون مداخله با کمک ربات انجام دهند. تحلیل معاملات کمی با استفاده از مدل‌سازی ریاضی انجام می‌شود در صورتی که تحلیل معاملات الگوریتمی همان روش‌های سنتی تحلیل تکنیکال مانند الگوهای کندل استیک و ترکیب اندیکاتورها ستفاده می‌کنند. معاملات کمی توسط روش‌های پیشرفته و پیچیده انجام می‌شوند اما معاملات الگوریتمی روش ساده و راحتی دارند. با اینکه شباهت‌های بین این دو روش وجود دارند و ممکن است عده بسیاری معاملات کمی را با معاملات الگوریتمی اشتباه بگیرند اما این دو روش کاملا از هم مجزاست، ملزومات و شرایط متفاوتی دارند. همچینن معاملات با فرکانس بالا (HFT) که با استفاده از فناوری سرعت اجرای معاملات را بسیار بالا می‌برد نیز زیر مجموعه معاملات کمی قرار می‌گیرد.

اجرای سیستم‌های معاملات کمی

معاملات کوانت سیستم‌های را طراحی و اجرا می‌کند تا به آن‌ها کمک کنند بهترین احتمالات ریاضی بازار فارکس را پیدا کنند. سیستم‌های معاملات کمی باهم متفاوت هستند اما در 4 جز اصلی اشتراک دارند:
  • شناسایی استراتژی
  • بک تست
  • عنصر اجرا
  • مدیریت ریسک

شناسایی استراتژی معاملات کوانت

شناسایی استراتژی مرحله تحقیقاتی اجرا سیستم‌های معاملات کوانت است. استراتژی باید با طرح سرمایه‌گذاری تریدر همخوانی داشته باشد. به طور مثال یک تریدر سهام ممکن است یک استراتژی میان مدت را اجرا کند و به دنبال استفاده از گزارش‌های سود و ضرر باشد. در مقابل یک تریدر فارکس ممکن است استراتژی کوتاه مدت را اعمال کند. نقطه قوت معاملات کمی فراوانی روش‌های معامله است. استراتژی‌های زیادی مانند نقاط شکست، دنبال کردن روند و معاملات حرکتی وجود دارد که می‌توان آن‌ها را توسعه داد. هدف از این بخش تبدیل یک استراتژی به یک مدل ریاضی جهت استفاده از حداکثر بازده و حداقل ریسک است. [elementor-template id="52272"]

بک تست سیستم‌های معاملات کوانت

بک تست تعیین می‌کند سیستم طراحی شده چقدر کارآیی دارد. داده‌های آماری در معاملات کمی برای این مرحله استفاده می‌شود. از استراتژی روی گذشته بازار بک تست می‌گیریم و با اینکه ممکن است یک سیستم عملکردی که در گذشته داشته را در آینده نداشته باشد، اما بک تست روش خوبی برای تعیین میزان احتمالی بازدهی سیستم در آینده است. بک تست این امکان را فراهم می‌کند نقاط ضعف و قوت استراتژی خود را کشف کنید و سیستم خود را بهینه سازی کنید. نقاط ضعف می‌تواند واکنش استراتژی به نوسانات بالا یا سطوح کاهش غیر قابل پیشبینی باشد. برای بک تست دقیق تر باید هم از پلتفرم معاملاتی دقیقی استفاده کنید هم داده‌های آماری دقیق و بیشتری داشته باشید.

عنصر اجرایی سیستم‌های معاملات کوانت

هر سیستم معاملاتی باید یک عنصر اجرایی داشته باشد تا سیگنال‌های تولید شده در بازار وارد شود. عنصر اجرایی می‌تواند سه نوع باشد:
  • دستی: همه جزئیات توسط تریدر وارد می‌شود.
  • نیمه خودکار: جزئیات توسط سیستم و ورود با یک کلیک توسط تریدر وارد می‌شود.
  • خودکار: کاملا سیستمی بدون دخالت انسان
باید جزئیات معامله مانند اسپرد، کمیسیون، حجم معاملات و ... را با دقت رعایت کنید. یک پلتقرم قوی و یک بروکر معتبر با سرعت اجرای بالا باعث می‌شود بتوانید به موقع و در بهترین قیمت وارد معامله شوید.

مدیریت ریسک سیستم‌های معاملات کوانت

هر جور حساب کنید حضور در بازار فارکس بدون ریسک نیست و از ابتدای ورود به بازار در معرض ریسک قرار دارید، بنابراین یکی از اجزای سیستم‌های معاملات کمی ریسک است. اساسا هر چیزی که معاملات و دارایی شما را در معرض از دست رفتن قرار دهد ریسک است. ریسک بازار همیشه وجود دارد هر لحظه امکان تغییر ناگهانی قیمت‌ها هست اما این نوع ریسک را می‌توان با قرار دادن دستور توقف ضرر، تقسیم حجم معاملات یا استفاده از اهرم لوریج کمتر کاهش داد. در معاملات کمی ریسک فناوری بیشتر از معاملات دیگر است و باید قبل از شروع معامله تمام سیستم معاملاتی خود را بازبینی کنید. علاوه بر این‌ها ریسک بروکر و ریسک شخصیتی نیز باعث ضررهای هنگفتی می‌شود. باید بروکر معتبری انتخاب کنید تا لغزش قیمت نداشته باشد و اگر معاملات خود را خودکار کنید  می‌توانید تا حد زیادی از ریسک شخصیتی فاصله بگیرید. پرهیز از ریسک همیشه معاملات شما را محدود می‌کند اما معاملات کمی موقعیت معاملات فراوانی را در اختیار شما قرار می‌دهد که محدودیت را جبران می‌کند.

مزایا و معایب معاملات کمی

معاملات کمی نیز مانند هر سیستم معاملاتی دیگر دارای مزایا و معایبی منحصر به فرد است. با اینکه ممکن است این سیستم برای یک تریدر سکوی موفقیت و راه رسیدن به سود بالا باشد ممکن است تریدر دیگری را در شرایط سخت و ضرر قرار دهد. بهتر است قبل از رفتن به سمت معاملات کمی از مزایا و معایب آن آگاهی داشته باشید. بزرگترین مزیت معاملات کمی قدرت محاسباتی عظیم سیستم است. می‌توانید در چندین نماد معاملات متعددی باز کنید بدون اینکه نگرانی بابت عدم تمرکز روی جزئیات داشته باشید. سیستم برنامه ریزی شده است تا از هر موقعیتی برای ورود به معامله استفاده کند و به ریسک معاملات و دیگر جزئیات توجه کند. مزیت دیگر حذف احساسات و تعصاب انسانی در سیستمی بر پایه ریاضیات است. قبل از سروع معامله در بازار باید سیستم طراحی شده را تست کنید و استراتژی خود را بهبود ببخشید زمانی که سیستم آماده معامله در بازار شد تنها باید به آن اطمینان کنید و از هرگونه مداخله پرهیز کنید. داده‌های آماری گسترده و سیستم ریاضی پیچیده بهترین عملکرد را دارد. اما معاملات کمی عیب بزرگی دارد که قابل چشم‌پوشی نیست. طراحی و پیاده سازی یک سیستم معاملات کوانت سرمایه‌بر و زمان‌بر است. این سیستم زمان زیادی تنها در دست سرمایه‌داران و بانک‌ها بوده است. دستیابی به داده‌های آماری کامل و دقیق نیاز به سرمایه دارد و شما یا باید برنامه نویس و ریاضیدان خوبی باشید تا بتوانید سیستم کاملی را در زمان نه چندان کوتاه طراحی کنید یا باید برای یک برنامه نویس و ریاضیدان خوب هزینه کنید. مدل‌های مبتدی پسندی از معاملات کوانت وجود دارد و چندان قابل اطمینان نیست. معروف است "سیستم معاملات کوانت به اندازه سازنده آن خوب است." بهبود یک استراتژی در بازاری پویا و سریع کار دشواری است که هرکسی از پس آن برنمی‌آید.
مرایا و معایب معاملات کوانت
مرایا و معایب معاملات کوانت

استراتژی‌های معاملات کمی

با در دسترس قرار گرفتن فناوری و پیش رفت سیستم‌های خانگی معاملات کمی بین تریدرهای خانگی هر روز محبوب‌تر خواهد شد. با برخی از استراتژی‌های معاملاتی کمی آشنا شوید. آربیتراژ آماری: این استراتژی جهت استفاده از قیمت گذاری اشتباه در بازار فارکس طراحی شده است. زمانی از آربیتراژ آماری استفاده می‌شود که یک صرافی نتوانسته باشد یک دارایی را درست قیمت گذاری کند. در این استراتژی معاملات باید بسیار کوتاه باشد تا کمتر در خطر قرار گیرد. بازارسازی: بازارسازی یعنی خرید بهترین پیشنهاد و فروش به بهترین قیمت. این استراتژی برای کسب درآمد از اسپردهای پشنهادی و درخواستی طراحی شده است. بازارسازان سرمایه گذاران بزرگی هستند که با نقدینگی زیاد میزان عرضه و تقاضا در بازار را تعیین می‌کنند. میانگین بازگشت: بازگشت میانگین بر این اساس طراحی شده است که قیمت‌ها چه بالا روند یا چه بسیار پایین بیایند در بلند مدت میل به بازگشت میانگین قیمت دارند. زمانی که قیمت‌ها از میانگین فاضله میگیرند زمان خوبی برای ورود به معامله است. میانگین قیمت را می‌توان با محاسابات ریاضی یا یک اندیکاتور ساده بدست آورد. یک میانگین مجرک ساده معیار خوبی برای ورود به معامله است. اگر خط میانگین مترحک به بالا میانگین قیمت منحرف شده باشد زمان ورود به معامله فروش است و اگر این خط زیر میانگین قیمت قرار بگیرد زمان ورود به معامله خرید است. استراتژی‌های جهت‌دار: این استراتژی جهت ورود به معامله در یک جهت قطعی طراحی می‌شود. سیستم معاملات کمی در بازارهایی مانند اوراق قرضه بلند مدت، سهام می‌تواند تشخیص دهد چه زمانی بازار وارد یک جهت قطعی شده است. جهت بازار براساس اطلاعات قیمت گذاری گذشته و داده‌های حجمی پیشبینی می‌شود. آربیتراژ رویداد: رویدادهای اقتصادی مانند ادغام و تملک سهام فرصت‌های کوتاه مدت و پر نوسانانی را ایجاد می‌کنند که تریدرها می‌توانند از آن استفاده کنند. ریسک این استراتژی فوق العاده بالاست و ممکن است از لحاظ قانونی نیز با بروکر به مشکل پیدا کنید. بهتر است از این استراتژی صرف نظر کنید. تقلب و دستکاری: موسسات بزرگ با سرمایه زیاد برای تغییر واحد قیمت‌ها در قیمتی بالاتر از قیمت بازار دستور سفارش خرید ثبت می‌کنند با تغییر قیمت پیش از فعال شدن دستور الگوریتم مخرب این دستور را لغو می‌کند حال قیمت بطور کاذب با افزایش تقاضا بالا رفته است و می‌توانند دارایی خود را در قیمت بالاتر بفروشند آنچه در این مقاله مطالعه کردید. برای شروع تولید فهرست مطالب ، یک هدر اضافه کنید
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها