فریم زمانی مناسب برای معاملات فارکس

تاریخ آخرین بروزرسانی: 5 آگوست 2023
بسیاری از معامله‌گران توجه زیادی به فریم زمانی واقعی که قصد دارند در آن معامله کنند یا مدت زمانی که قصد دارند موقعیت را نگه دارند، نمی‌کنند. آنها ممکن است سطح‌های توقف ضرر (Stop Loss) و سوددهی (Take Profit) را تعیین کنند، اما در غیر این صورت فریم زمانی خاصی برای بستن موقعیت در ذهن ندارند. این مقاله به موضوع فریم زمانی مناسب برای معاملات در بازار فارکس پرداخته و همچنین بررسی می‌کند که پاسخ به این سوال ممکن است به دلیل نوع اصلی استراتژی معاملاتی که شما ترجیح می‌دهید برای مدیریت فعالیت‌های معاملاتی خود استفاده کنید، متفاوت باشد. این مقاله از سلسله مقالات رایگان آموزش فارکس است؛ برای دیدن سایر مقالات روی آموزش فارکس کلیک کنید.  

فریم زمانی

بیشتر معامله‌گران و تحلیل‌گران موافق هستند که فریم زمانی معاملات را می‌توان به سه دسته عمده تقسیم کرد. این فریم های زمانی به طور معمول با نام‌های زمانی کوتاه مدت، متوسط مدت و طولانی مدت شناخته می‌شوند. نکته اولیه و مهم درباره این اصطلاحات این است که هر یک از این دسته‌بندی‌های زمانی در بین معامله‌گران فارکس، سایر شرکت‌کنندگان در بازارهای مالی و نویسندگان تعریف دقیقی ندارند. شاید بهترین راه برای توضیح این تغییرات این باشد که دوره‌های زمانی که این اصطلاحات رایج به آنها اشاره می‌کنند، معمولاً به گونه‌ای بستگی دارند که چه زمانی موقعیت معمولی را بر اساس نوع استراتژی معاملاتی که یک معامله‌گر به کار می‌برد، نگه می‌دارند. بنابراین، اگر یک معامله‌گر از یک استراتژی معاملاتی استفاده کند که عموماً دارای یک مدت نگهداری نسبتاً کوتاه است، مانند استراتژی معاملات روزانه، به عنوان مثال، که تمامی موقعیت‌ها قبل از پایان روز معاملات بسته می‌شوند، طول زمان مرتبط با هر دوره زمانی به طور متناسب کوتاه‌تر از طول زمان برای یک معامله‌گر طلایی یا روندی است که ممکن است موقعیت‌ها را برای مدت زمان قابل توجهی نگه دارد.  

فریم های زمانی بر اساس استراتژی معاملاتی

اگرچه اصطلاحات فریم زمانی معاملات به طور خاص دقیق نیست، اما می‌تواند به درک کلی از مفهوم عباراتی مانند طولانی مدت، متوسط مدت و کوتاه مدت کمک کند که برای معامله‌گرانی که از استراتژی‌های معاملات مختلف استفاده می‌کنند، معنی واقعی دارد. به عنوان مثال، دوره زمانی که هر یک از این دسته‌بندی‌ها به طور معمول شامل می‌شود و برای معامله‌گران روزانه که به طور کلی سعی می‌کنند موقعیت‌های معاملاتی را در همان روزی که شروع شده‌اند ببندند و بنابراین به طور معمول موقعیت‌ها را شبانه نگه نمی‌دارند، می‌تواند به شرح زیر توصیف شود: طولانی مدت - این دوره زمانی برای یک معامله‌گر روزانه، یک بازه زمانی را که از چند ساعت تا یک جلسه روز کامل است، شامل می‌شود. متوسط مدت - این دوره زمانی برای یک معامله‌گر روزانه، یک بازه زمانی را که از ده دقیقه تا حدود یک ساعت است، شامل می‌شود. کوتاه مدت - این دوره زمانی برای یک معامله‌گر روزانه، یک بازه زمانی را که از چند ثانیه تا چند دقیقه است، شامل می‌شود. در مقابل، معامله‌گران سوینگ (Swing)، آنهایی هستند که به دنبال بهره‌برداری از نوسانات بزرگ در نرخ تبادل بازار هستند. آنها عموماً با نگه‌داشتن موقعیت‌ها در شب راضی هستند.   دوره زمانی که هر یک از این دسته‌بندی‌های فریم زمانی به طور معمول شامل می‌شود و برای معامله‌گران سوینگ مربوط است، به شرح زیر توصیف می‌شود: طولانی مدت - این دوره زمانی برای معامله‌گران سوینگ، یک بازه زمانی را که از چند ماه تا یک سال یا بیشتر است، شامل می‌شود. متوسط مدت - این دوره زمانی برای معامله‌گران سوینگ، یک بازه زمانی را که از چند هفته تا یک ماه تقریباً است، شامل می‌شود. کوتاه مدت - این دوره زمانی برای معامله‌گران سوینگ، یک بازه زمانی نسبتاً کوتاه را که از چند روز تا یک هفته تقریباً است، شامل می‌شود. در نهایت، کسانی که در تجارت طولانی مدت روند یا فعالیت‌های سرمایه‌گذاری در ارز خارجی درگیر هستند، به دوره زمانی بسیار بلندتری که آنها تمایل دارند موقعیت‌ها را نگه دارند، دارند. طولانی مدت - این دوره زمانی برای معامله‌گران روند یا سرمایه‌گذاران، یک بازه زمانی را که از چند ماه تا بیش از چند سال است، شامل می‌شود. متوسط مدت - این دوره زمانی برای معامله‌گران روند یا سرمایه‌گذاران، یک بازه زمانی را که از چند هفته تا چند ماه است، شامل می‌شود. کوتاه مدت - این دوره زمانی برای معامله‌گران روند یا سرمایه‌گذاران، یک بازه زمانی را که چند هفته است، شامل می‌شود.  

فهرستی از فریم‌ ها و گزینه‌های تحلیل رایج

وقتی یک معامله‌گر فارکس فنی داده‌های نرخ تبادل را برای یک جفت ارز خاص تجزیه و تحلیل می‌کند، اغلب این اطلاعات را به صورت نمودارهای ختم، ستونی یا شمعی که در چندین فریم زمانی یا بازه مختلف رسم شده‌اند، مشاهده می‌کنند. این بازه‌های زمانی گاهی به عنوان فریم‌های زمانی یا دوره‌ها نیز نامیده می‌شوند و تحلیلگران معمولاً چندین فریم زمانی را انتخاب می‌کنند تا بتوانند روندهای کوتاه، متوسط و بلندمدت و رفتار قیمتی دیگر جفت ارز را با فریم‌های زمانی مناسب برای استراتژی معاملاتی خود ارزیابی کنند. پایین، نمونه‌ای از سه نمودار نرخ تبادل معمولی برای جفت ارز USD/CHF در بازه‌های زمانی کوتاه، متوسط و بلندمدت که ممکن است برای یک معامله‌گر سوینگ مناسب باشد، در شکل 1 نشان داده شده است.  
فریم زمانی

فریم زمانی

  شکل ۱: سه نمودار شمعی ارزش تبادل برای جفت ارز USD/CHF با استفاده از بازه‌های زمانی یک ساعت، چهار ساعت و یک روز رسم شده است. RSI در جعبه نمایشگر پایین به رنگ آبی مایل نشان داده شده است، در حالی که میانگین متحرک ۲۰۰ روزه بر روی ارزش تبادل به صورت قرمز قرار دارد. بعضی از فریم‌های زمانی فزاینده متداول استفاده شده توسط تحلیلگران فنی هنگام بررسی حرکات نرخ تبادل برای جفت ارزها در بازار فارکس عبارتند از: - فریم زمانی یک دقیقه - فریم زمانی پنج دقیقه - فریم زمانی پانزده دقیقه - فریم زمانی سی دقیقه - فریم زمانی یک ساعت - فریم زمانی چهار ساعت یا ۲۴۰ دقیقه - فریم زمانی یک روز یا روزانه - فریم زمانی یک هفته - فریم زمانی یک ماه - فریم زمانی یک سال علاوه بر این، برخی از معامله‌گران کوتاه مدت مانند معامله‌گران اسکالپر ممکن است به نمودارهای تیک (tick) نگاه کنند که بازه زمانی ثابت خاصی بین نقاط داده ندارند. در عوض، هر بار که تعداد خاصی معاملات انجام شود یا معیار قابل اندازه‌گیری دیگر برآورده شود، یک نقطه داده جدید نشان داده می‌شود.  

فریم های زمانی سنتی

معامله‌گران فارکس از چندین استراتژی با فریم زمانی مختلف استفاده می‌کنند. استراتژی‌های این نوع می‌توانند سودآور باشند که بخش قابل توجهی از آن به برنامه‌ای است که معامله‌گر برای اداره فعالیت‌هایش تدوین کرده است، و همچنین به سطح disiplin معامله‌گر در رعایت قوانین خاص در برنامه معاملاتی او بستگی دارد. فریم‌های زمانی برای نگهداشت پوزیشن در استراتژی‌های زیر متغیر است؛ از کمتر از یک دقیقه برای معاملات scalp تا هفته‌ها یا حتی ماه‌ها برای معاملات روند بلندمدت. فریم زمانی معاملات swing و range ممکن است به تغییرات بازار بستگی داشته باشد، اگرچه پوزیشن‌ها معمولاً در چندین جلسه معاملاتی لیکید شده و به پایان می‌رسند. همانطور که از نامش پیداست، کسانی که از استراتژی معاملات روزانه استفاده می‌کنند، به طور معمول پوزیشن‌های خود را تا پایان روز معاملاتی لیکید می‌کنند. زمان پایان آن به صورت پیش‌فرض از قبل تعیین می‌شود، به دلیل باز بودن بازار فارکس ۲۴ ساعت در طول هفته معاملاتی که با باز شدن نیوزیلند آکلند روز یکشنبه آغاز می‌شود و تا بسته شدن نیویورک روز جمعه ادامه می‌یابد. علاوه بر اسکالپینگ، معاملات سوینگ، معاملات رنج و معاملات روند، نوع دیگری از استراتژی، معاملات خبری است. معامله‌گران خبری به طور معمول از تحلیل بنیادی برای کسب سود از نوسانات بازار پس از اعلان خبرهای مهم استفاده می‌کنند. به عنوان مثال، نوساناتی که معامله‌گران خبری به آن بستگی دارند، ممکن است به نتایج منتشر شده برای داده‌های اقتصادی یک کشور، و همچنین نتیجه رویدادهای ماکرواقتصادی یا جغرافیایی که مستقیماً بر ارزش ارز یک کشور تأثیر می‌گذارد، بستگی داشته باشد.  

استراتژی‌های تجارت فریم زمانی

در زیر فهرستی از روش‌های محبوب تجارت و بازه‌های زمانی مربوط به آن‌ها آورده شده است: اسکالپینگ - بیان "طولانی مدت نیمروز است" به درستی رویکرد تجار اسکالپینگ به زمان صرف شده در بازار را توصیف می‌کند. اسکالپینگ یک استراتژی است که معمولاً با سازندگان بازار محبوب است، زیرا آنها می‌توانند به سرعت خطر موقعیت‌هایی که از مشتریان به قیمت‌های مفید نقل می‌شود را با پخش پیشنهاد/تقاضا تعدیل کنند. آنها همچنین می‌توانند سود کوچکی را به سادگی با قیمت‌دهی به سایر سازندگان بازار و از طریق کارگزاران حرفه‌ای فارکس کسب کنند. اسکالپینگ تجار دیگر شامل میزهای اموال خصوصی و تجار خرده‌فروش با دسترسی به پخش بازار بسیار ضیق و کم‌هزینه هستند، اگر هزینه‌های سود یا زیان در هر معامله را پرداخت کنند. بازه زمانی برای تجار اسکالپینگ عموماً بسیار کوتاه است، زیرا تجار موقعیت‌های خود را همان لحظه که سود کوچکی کسب می‌کنند به فروش می‌رسانند. به طور مقابل، اگر بازار بر ضد آنها حرکت کند، اسکالپرهای موفق معمولاً زیان خود را به همان سرعت می‌گیرند. معاملات روز - این استراتژی معامله کوتاه مدت نیازمند این است که تاجر فقط در طول روز تجارت خود را انجام دهد که معمولاً توسط تاجر در قبل در نقشه تجارتی خود مشخص می‌شود. تا پایان روز تجارتی خود، تاجر روز به طور کلی نیاز دارد تا همهٔ موقعیت‌های خود را بدون درنظر گرفتن سود یا زیان خود صاف کند. بازه‌های زمانی مربوط به تجار روز عموماً از چند دقیقه تا چند ساعت متغیر است و بستگی به پویایی بازار و هدف تاجر دارد. معامله روز جزو محبوب‌ترین روش‌های تجار در بازار فارکس است، زیرا به تاجر اجازه می‌دهد نگرانی درباره موقعیت‌های باز که شبانه ایجاد شده‌اند نداشته باشد. معاملات محدوده - همانطور که از نامش پیداست، این نوع استراتژی بر پایه تجارت در محدوده‌ها استوار است. الگوهای چنینی با استفاده از روش‌های تحلیل فنی شناسایی می‌شوند و بر اساس تعیین سطوح روشنی از حمایت و مقاومت در نمودار نرخ تعویض تشکیل می‌شوند. پس از شناسایی سطوح عرضه و تقاضا توسط تاجر، آنها موقعیت‌ها را بر اساس این سطوح شروع و لغو می‌کنند، در سطوح حمایت خریداری کرده و در سطوح مقاومت فروش می‌کنند. بازه زمانی برای تجار محدوده به طور گسترده متغیر است و می‌تواند از چند ساعت تا به جلسه معاملات بعدی و بیشتر هم پیوسته باشد. پس از تأسیس یک موقعیت در نقطه پایین‌تر یا بالاتر یک محدوده، تاجر سپس باید منتظر بماند تا موقعیت به سطح هدف برسد یا برعکس، در صورتی که موقعیت در جهت مخالف حرکت کرده باشد، زیان ببیند. معاملات سوئینگ - این استراتژی معمولاً شامل استفاده از تحلیل فنی در مدت متوسط ​​برای تشخیص نقاط ورود و خروج در یک نمودار و سپس بر اساس این تحلیل موقعیت‌ها را تشکیل می‌دهد. مانند تاجر محدوده، بازه زمانی تاجر سوئینگ عموماً از چند روز تا یک هفته یا بیشتر متغیر است. بسیاری از تاجران سوئینگ سعی می‌کنند الگوهای قیمتی چند روزه در بازار را بهره‌برداری کنند. معامله روند - بلندمدت‌ترین استراتژی معامله، تاجران روند روند کلی در بازار را شناسایی می‌کنند، موقعیتی را تشکیل می‌دهند و منتظر می‌مانند تا روند به پایان برسد. تاجر روند می‌تواند یک تحلیلگر فنی باشد اما ممکن است نگاهی به اصول زیربنایی بازار ارز داشته باشد تا معیارهای خود برای تشکیل موقعیت فارکس را تعیین کند. به طور معمول، تاجران روند ارزشمند در جستجوی روندها و حرکت‌های نسبی در نرخ بهره مرجع هستند. ممکن است برای اینکه روندی که شناسایی کرده‌اند، به طور کامل تمام شود وقتی فکر می‌کنند زمان مناسب است، چند هفته تا چند ماه یا حتی سال‌ها طول بکشد. اگرچه پذیرفتنین دیدگاه پیروی از روند بلندمدت ممکن است خطر بیشتری از دوره‌های تنش طولانی داشته باشد، تاجران موفق روند بین تاجران فارکس با درآمدهای بالایی قرار می‌گیرند هنگامی که شرایط مناسب باشند.  

بهترین فریم زمانی

انتخاب بهترین فریم زمانی برای معامله در بازار فارکس واقعاً به سطح تجربه معامله گر، نوع استراتژی معاملاتی که انتخاب می‌کند، و نحوه پرداختن به بازار فارکس وابسته است. هر چند اکثر معامله گران تازه کار در ابتدا به این روش اجتناب می‌کنند، حداقل در ابتدا، انتخاب یک رویکرد معاملاتی دلبستگی یا بلندمدت به طور کلی برای معامله گران تازه کار توصیه می‌شود، به خصوص از آنجا که زمان واکنش آن‌ها به علت تجربه نسبی کمترشان در بازار بیشتر می‌شود. اگرچه مفید است، دلیل دیگری که معامله گران تازه کار اغلب ترس از در نظر گرفتن استراتژی‌های بلندمدت را دارند، این است که اکثر معامله گران تازه کار عجول هستند و ممکن است "بلندمدت" را با صبر برای به دست آوردن سود مترادف کنند. با این حال، حقیقت مسئله این است که معامله کوتاه مدت به شدت دشوار است و معمولاً وقت زیادی برای معامله گر لازم است تا آن را مسلط شود، زیرا باید واکنش‌ها و حالتهای عاطفی خود را به حدی تکامل دهد تا بتواند موفق باشد. بنابراین، معامله گران تازه کار باید در ابتدا با نگاهی به طولانی مدت شروع به معامله کنند، زیرا این کار به طور کلی فرکانس معاملاتی آن‌ها را کاهش خواهد داد و به آن‌ها اهمیت عملکرد استراتژیک را یاد خواهد داد. پس از ثابت شدن روش‌های معاملاتی آن‌ها به عنوان موفق، اگر بخواهند، می‌توانند به معامله در فرایندهای زمانی کوتاهتر بپردازند. علاوه بر این، بسیاری از معامله گران سودآور که از تحلیل فنی استفاده می‌کنند، قبل از ورود به یک جفت ارز نسبتاً جدید، نمودارهایی را که نمایانگر چندین فریم زمانی مختلف هستند، مرور می‌کنند تا ایده‌ای از تصویر کوتاه مدت، متوسط مدت و بلند مدت این جفت ارز به دست آورند. بنابراین، بدون توجه به فریم زمانی ترجیحی برای معامله، همیشه استفاده از رویکرد تحلیل چند فریم زمانی توصیه می‌شود. معامله گران تازه کار باید همچنین آگاه شوند که هر چه فریم زمانی معامله آن‌ها کوتاهتر باشد، ممکن است با نوسانات بازار بیشتری روبرو شوند. همچنین، احتمال اشتباهات معاملاتی نیز با افزایش فرکانس معاملات و نیاز به زمان واکنش سریع افزایش می‌یابد. همچنین، معامله در فرایندهای زمانی بلند مدت عموماً تأثیر نوسانات یا صداهای ناشی از نوسانات نرخ ارز کوتاه مدت را در استفاده از روندهای کلی بازار کاهش می‌دهد، که در نتیجه، اگر توسط معامله گر به طور مناسب مدیریت شود، میزان سود پایدار را افزایش خواهد داد. هنگام استفاده از یک استراتژی بلندمدت، معامله گر می‌تواند از یک نمودار هفتگی برای تعیین روند بلندمدت استفاده کند و از نمودار روزانه یا چهار ساعته برای بهترین زمان‌بندی شروع موقعیت‌ها استفاده کند. تا زمانی که تحلیل فریم زمانی بلند مدت مسلط نشده باشد، معامله گران تازه کار باید به طور کلی از معامله در فرایندهای زمانی کوتاهتر اجتناب کنند. به محض اینکه معامله گر عادت کند به متغیریت بازار بیشتر که با فرایندهای زمانی کوتاه‌تر همراه است، می‌تواند تجربه بیشتری در معامله در بازار فارکس پیدا کند. برای معامله روزانه، اسکالپینگ و سایر اشکال معامله کوتاه مدت بسیار کوتاه، بسیاری از معامله گران از نمودارهای پانزده دقیقه، پنج دقیقه و حتی یک دقیقه یا تیک استفاده می‌کنند. نوسانات بازار و فرکانس معاملات در این فرایندهای زمانی کوتاه به طور قابل توجهی افزایش می‌یابد، که اغلب نیاز به تمرکز و تمرکز بیشتر را دارد. به دست آوردن سودهای کوچک و مکرر و خروج از بازار در لحظه‌ای که معامله گر متوجه می‌شود که در طرف نادرست قرار دارد، بخشی از ذهنیت اولیه برای موفقیت در معامله کوتاه مدت است که به شدت چالش برانگیز است، حداقل باید به این نکته اشاره کرد.   منبع: فارکس ترینینگ گروپ
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها