تجارت حمل ارز

تاریخ آخرین بروزرسانی: 22 جولای 2023
در تجارت حمل ارز، سرمایه‌گذار می‌تواند هم از اختلاف نرخ بهره استفاده کند و هم از حرکت مثبت قیمت در ارز سود کسب کند. با این حال، جهت جفت ارز برای برخی مواقع اولویت دوم است، زیرا بیشتر موقعیت‌های تجارت حمل بر اساس عرضه اختلاف نرخ بهره انتخاب می‌شوند. در ادامه، به بررسی نحوه کار تجارت حمل، چند راهبرد معاملاتی که می‌توان از آن استفاده کرد، و برخی از مزایا و ریسک‌های حمل می‌پردازیم. این مقاله از سلسله مقالات آموزش رایگان فارکس است، برای دیدن سایر مقالات روی آموزش صفر تا صد فارکس کلیک کنید.  

حمل ارز

به طور دقیق تجارت حمل چیست؟ قبل از اینکه بیش از حد عمیق وارد این موضوع شویم، بیایید با مفهوم "حمل" به عنوان یک اصطلاح در مورد سرمایه‌گذاری آشنا شویم. حمل به نگهداری هر دارایی اشاره دارد. وقتی یک دارایی را خریداری می‌کنید، در واقع آن دارایی را نگهداری یا حمل می‌کنید. بنابراین، در سطح پایه، تجارت حمل یک معامله است که هدف آن کسب سود از طریق تبادل یک دارایی با دیگری است که هر کدام هزینه حمل خود را دارند. پس بیایید با یک مثال ساده شروع کنیم. به عنوان یک سرمایه‌گذار، شما قصد دارید بخشی از پول خود را در یک سرمایه‌گذاری امن قرار دهید. پس تصمیم می‌گیرید بخشی از منابع اختصاص یافته خود را در گواهی سپرده (CD) قرار دهید. حالا از طریق مطالعاتی که انجام داده‌اید، به عنوان مثال، متوجه می‌شوید که می‌توانید در ایالات متحده، کشور خانه خودتان، با نرخ بهره 3.5 درصد وام بگیرید و آن را با یک بانک استرالیایی با بازده 6.50 درصد سرمایه‌گذاری کنید. به نظر می‌رسد که این تصمیم بی‌خیالانه است. منابع شما در هر دو بانک بیمه شده‌اند و به همین دلیل سرمایه‌گذاری و نرخ بازگشت تضمین شده است. بنابراین، شما تصمیم می‌گیرید از بانک آمریکایی خود با هزینه کمتر وام بگیرید و پول را در بانک استرالیایی با بازده بالاتر قرار دهید. با انجام این کار، به تازگی وارد یک معامله تجارت حمل شده‌اید. این معامله به عنوان یک نوع معامله جاری بهره‌ای محسوب می‌شود. وقتی نگهداری یک دارایی نسبت به دیگری سود را ایجاد می‌کند، این به عنوان "حمل مثبت" در نظر گرفته می‌شود. وقتی نگهداری یک دارایی نسبت به دیگری ضرر ایجاد می‌کند، به عنوان "حمل منفی" در نظر گرفته می‌شود. در مثال بالا، وقتی که وام در دلار آمریکا گرفته و در سپرده گواهی بانک استرالیایی سرمایه‌گذاری می‌شود، حمل مثبت داریم. با استفاده از بازارهای ارز، می‌توانیم وارد یک معامله بسیار شبیه به آن شویم و این تکنیک بسیار محبوب در بین بزرگترین بانک‌ها، صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک و نهادها است. در حال حاضر، حتی تریدرهای مستقل کوچک نیز می‌توانند وارد این نوع معاملات شوند. در واقع، تجارت حمل ارز را می‌توان در بازارهای فارکس انجام داد، به طوری که ارزی با نرخ بهره پایین قرض گرفته شده و با استفاده از آن، خرید ارزی با بازده بالاتر انجام شود. پول به عنوان بهره به مدت نگهداری جفت تجارت حمل مثبت به حساب کارگزار شما پرداخت می‌شود. و در عوض، حساب شما برای مبلغ بهره در هنگامی که در تجارتی با جفت حمل منفی هستید، بدهکار می‌شود.  
حمل ارز

حمل ارز

 

چگونگی عملکرد تجارت حمل

پس چگونه مکانیزم یک تجارت حمل در بازار فارکس کار می‌کند؟ برای درک این موضوع بهتر، باید به طور دقیق‌تر به آنچه که در پشت صحنه رخ می‌دهد هنگامی که یک معامله ارز خارجی در بازار فارکس قرار می‌دهیم، نگاه کنیم. آیا به خودتان پرسیده‌اید که وقتی USDJPY یا AUDJPY یا هر جفت ارز دیگری را خریداری می‌کنید، در واقع چه کاری انجام می‌دهید؟ خب، بیایید مثالی را با جفت ارز USDJPY بیشتر توضیح دهیم. وقتی شما وارد یک معامله USDJPY می‌شوید، در واقع دارید دلار آمریکا را خریداری کرده و ین ژاپنی را به قیمت تعیین شده و با نرخ مبادله فعلی فروخته می‌کنید. همه‌ی ما می‌فهمیم که وقتی ما USDJPY را خریداری می‌کنیم، می‌خواهیم قیمت دلار آمریکا نسبت به ین ژاپنی افزایش یابد. اما در سطح ساختاری بیشتر، عملاً شما دارید ین ژاپنی را قرض می‌گیرید تا خرید دلار آمریکا را تأمین کنید. حالا توجه خود را به این موضوع منتقل کنید که یک تریدر چگونه می‌تواند در یک تجارت حمل پول درآورد. همانطور که قبلاً بحث کرده‌ایم، تجارت حمل یک تکنیک معاملاتی است که از آن به عنوان معاملات نرخ بهره بهره‌برداری می‌کنیم و به دنبال تفاضل نرخ بهره بین جفت ارزها هستیم تا در دوره نگهداری خود سود بهره را به دست آوریم. اگر قیمت جفت ارز در طول زمانی که در تجارت حمل فارکس هستید ثابت بماند، شما سود بهره را کسب خواهید کرد. اگر قیمت جفت ارز در طول زمانی که در تجارت حمل هستید به سود شما تغییر کند، در آن صورت همچنین به جمع سود بهره، سرمایه‌گذاری ارزها نیز اضافه می‌شود. این برخی از راه‌های بهره‌مندی از یک حمل مثبت است. اما تجارت حمل بدون ریسک نیست و چالش‌های خاص خود را دارد. فقط به خاطر وجود تفاضل نرخ بهره که می‌توانیم از آن بهره‌برداری کنیم، سایر ملاحظاتی وجود دارد. اگر وارد یک تجارت حمل مثبت شویم و قیمت جفت ارز کاهش یابد، در اثر این کاهش نرخ مبادله ممکن است پول خود را از دست بدهیم. میزان آن وابسته به کاهش واقعی قیمت و اهرم مورد استفاده در معامله است. بسیاری اوقات، کاهش قیمت ممکن است نسبت به هر نوع بهره‌ای که در معامله به دست آورده‌اید، سنگین‌تر باشد. بنابراین، با اینکه می‌توانیم با سرمایه‌گذاری در ارزهای حمل مثبت بازدهی بهره قابل توجهی کسب کنیم، این موضوع بدون ریسک نیست.  

رول‌اور و سواپ‌ها

در بازار ارز خارجی، تسویه‌ دو روز پس از ثبت معامله انجام می‌شود. در این زمان، طرفین جفت ارزهای خود را تعویض می‌کنند. در اینجا کارگزاران نقش بسیار مهمی ایفا می‌کنند، زیرا بیشتر تریدرهای فارکس به تحویل ارز نیاز ندارند. اما باز هم، فکر نمی‌کنم هیچ تریدری مشکلی داشته باشد اگر پشت درب خانه‌اش یک تپه از صددلار تحویل بگیرد. اما من از موضوع منحرف شدم. کارگزاران این مسئله را با استفاده از "رول‌اور" (Rollover) حل می‌کنند، به این معنی که موقعیت‌ها به طور خودکار به تاریخ تسویه بعدی به صورت پیوسته منتقل می‌شوند. بنابراین، هیچ تحویل فیزیکی ارزها هرگز صورت نمی‌گیرد. بسیاری از کارگزاران عموماً زمان تسویه را به عنوان بسته شدن نیویورک در ساعت 5 بعد از ظهر به وقت شرق آمریکا استفاده می‌کنند، اما این ممکن است به تفاوت کارگزاران بستگی داشته باشد. برای معاملاتی که بین چهارشنبه و پنجشنبه انجام می‌شوند، در نظر گرفته می‌شود. زیرا تسویه در طول آخر هفته انجام نمی‌شود، این معاملات در روز دوشنبه تسویه می‌شوند و دو روز بهره اضافه می‌شود. یک قرارداد سواپ (swap) که به آن همچنین معامله سواپ و یا آگریمان سواپ نیز گفته می‌شود، نوعی قرارداد تبادل ارز خارجی بین طرفین است. عموماً بانک معامله‌کننده از نرخ لیبور شبانه به علاوه یک پراش معین برای محاسبه بهره ناشی استفاده می‌کند. بر اساس ترتیباتی که کارگزار شما دارد، این مقدار را با افزودن هزینه‌های خود به آن، به مقدار نهایی سواپ می‌رساند.  

بهره حمل

همانطور که تا اینجا بحث کردیم، یکی از مزایای اصلی حمل مثبت در فارکس، توانایی کسب درآمد بهره‌ای غیرفعال است. این درآمد برای هر روزی که ما در یک حمل مثبت قرار داریم، کسب می‌شود و برای هر روزی که ما در یک حمل منفی قرار داریم، پرداخت می‌شود. و از آنجایی که بیشتر تریدرهای فارکس از اهرم در معاملات خود استفاده می‌کنند، بهره حمل واقعاً می‌تواند جمع شود. در این بخش، به اندکی ریاضیات می‌پردازیم تا بتوانیم بیابیم چگونه بهره رول‌اور روزانه را محاسبه کنیم. بدهکار / بستانکاری بهره رول‌اور روزانه = مقدار قرارداد ارزی x (نرخ بهره ارز پایه - نرخ بهره ارز نقلیه) شمارش ما رو به 365 روز در سال ضرب کنید و بعد از اون به عددی که همون نرخ پایه ارز فعلیه، ضرب کنید. حالا بیاین اعداد رو با استفاده از مثال تقلبی حمل ارزی EURUSD که زیر رو توضیح دادم، وارد کنیم: شما 100,000 (1 لات) از جفت ارزی EURUSD را خریداری کرده‌اید. و در زمان رول‌اور، EURUSD با نرخ 1.2000 در حال معامله است. نرخ بهره کوتاه مدت یورو 4% و نرخ بهره کوتاه مدت دلار آمریکا 2% است. حالا متغیرها را وارد کنیم: 100,000 x (0.04 - 0.02) = 2,000 بنابراین، بر اساس اطلاعات داده شده، نتیجه 2,000 خواهد بود. 365 x 1.20 = 438 2,000 / 438 = 4.57 دلار بنابراین، بهره رول‌اور روزانه شما 4.57 دلار است. از آنجایی که شما در جفت ارزی EURUSD خریداری کرده‌اید، این بهره را دریافت خواهید کرد. از سوی دیگر، اگر شما در جفت ارزی EURUSD فروش کوتاه بودید، این یک پرداخت بدهکاری بهره رول‌اور روزانه خواهد بود که شما باید پرداخت کنید. حالا این تنها یک نمونه ساده بود تا به شما درک فرمول را یاد بدهد. اما به خاطر داشته باشید که مقدار به اندازه‌ای متفاوت خواهد بود زیرا بانک‌ها از نرخ بهره شبانه استفاده می‌کنند و این نرخ روزانه تغییر خواهد کرد. حالا بیایید یک قدم دیگر برداریم. بر اساس این مثال، میخواهیم سود سالانه خود را محاسبه کنیم با فرض اینکه نرخ بهره پرداختی ثابت باقی می‌ماند: ما می‌گیریم 4.57 دلار و آن را در 365 ضرب می‌کنیم تا به 1,668 دلار برسیم. اگر فرض کنیم شما با اهرم 10:1 معامله کنید، این موقعیت باعث می‌شود که شما 1,668 دلار در 10,000 دلار درآمد کسب کنید که به نتیجه‌ای 16.68٪ منجر می‌شود. به خاطر داشته باشید که شما بهره را نه بر اساس ارزش قرارداد، بلکه بر روی مقدار اهرم‌دهی شده 10,000 دلار دریافت می‌کنید. برای انجام این تمرین، ماشین حساب حمل ارزی فارکسی وجود دارد که آن را برای شما آسان می‌کند.  

جفت‌های حمل ارزی خوب

وقتی به دنبال کاندیدهای محتمل برای حمل ارزی هستیم، باید به ارزیابی عوامل مختلف بپردازیم تا اطمینان حاصل کنیم که معامله بیشترین شانس موفقیت را دارد. اولین کاری که باید انجام دهیم، حتی قبل از بررسی تفاوت نرخ بهره، در نظر گرفتن پایداری مالی کشورهایی است که قصد داریم در آنها حمل ارزی را انجام دهیم. شما خواهید یافت که بیشترین تفاوت‌ها ممکن است از جفت‌های عجیب و غریب به دست آید، اما در عین حال بیشترین ریسک نیز از این جفت‌ها به دلیل عدم اطمینان مالی و اعتبار قابل قبولی که برخی از این کشورها دارند، به دست می‌آید. برای اکثر تریدرهای علاقه‌مند به حمل ارزی، منطقی است که تماماً به جفت‌های اصلی و فرعی تمرکز کنند. بعداز آن، باید تفاوت‌های نرخ بهره در میان جفت‌های ارزی را که معیارهای کشورهای دارای اقتصاد پایدار را گذرانده‌اند، مقایسه کنیم. منابعی آنلاین وجود دارند که می‌توانید به آنها مراجعه کنید تا جفت‌های ارزی با بالاترین نرخ بهره را پیدا کنید. همچنین ممکن است این اطلاعات را از پلتفرم کارگزار خود دریافت کنید، اما توصیه می‌شود یک منبع مستقل پیدا کنید که این اطلاعات را دریافت کنید. چرا؟ زیرا هر کارگزاری نرخ بهره متفاوتی را پرداخت می‌کند. با استفاده از یک منبع مستقل برای این تحلیل، قادر خواهید بود کارگزارانی که بیشترین نرخ بهره را برای حمل ارزی مورد علاقه خود پرداخت می‌کنند را پیدا کنید. با توجه به این نوشتار، برخی از جفت‌های محبوب برای حمل ارزی شامل AUDUSD، AUDJPY، NZDUSD و NZDJPY هستند. آنها نماینده ارزهایی از اقتصادهای پایدار با نسبت‌های تفاوت نرخ بهره بالا هستند. یک نکته دیگر که باید مورد توجه قرار گیرد، این است که آیا نرخ بهره فعلی برای جفت‌های ارزی منتظر می‌شود که تغییر کند؟ آیا انتظار داریم نرخ بهره برای ارزی که در حال خرید آن هستیم نسبت به دیگر ارزها در بازه‌ای که آن را نگه می‌داریم، افزایش یابد؟ پاسخ به این سؤال همیشه آسان نیست، اما قطعاً باید به آن فکر شود. علاوه بر این، باید وقتی را برای انجام تحلیل نمودار فنی درباره جفت انتخابی صرف کنیم. به آنچه که نمودار به ما می‌گوید توجه کنیم و تصمیم بگیریم که آیا از لحاظ فنی منطقی است که در حمل ارزی شرکت کنیم یا خیر. با انجام این تحلیل اضافی، ممکن است دلیل قوی‌تری برای ورود به موقعیت فراهم کند یا ممکن است به ما دلیلی بدهد که به طور کلی از معامله خودداری کنیم. مهم این است که تنظیم کاندیدای حمل ارزی مناسب، بسیار بیشتر از نگاه به جفت‌های با بالاترین بهره راکتوری نیاز دارد.  

استراتژی حمل ارزی در بازار فارکس

اگرچه هر معامله‌ای با موقعیت حمل ارزی سود بهره‌ای کسب خواهد کرد، اما استراتژی حمل ارزی بیشتر برای سرمایه‌گذارانی مناسب است که دوره زمانی معاملات آنها ماه یا سال است. یکی از نقل قول‌های مورد علاقه من تمام زمان از جسی لیورمور است. وی می‌گوید: "هرگز تفکر من نبود که سود بزرگی را برایم به ارمغان آورد. همیشه صبر و کسالتم بود!" بیشترین بخشی از زمان، سودهای بزرگ از صبر و انتظار، عدم اقدام به وجود می‌آید. استراتژی حمل ارزی این نوع از تفکر را نماینده می‌شود.  
استراتژی حمل ارزی

استراتژی حمل ارزی

 

استراتژی خرید و نگهداری حمل ارزی

نوع اول استراتژی که یک تریدر می‌تواند در اطراف حمل ارزی به کار ببرد، استراتژی ساده خرید و نگهداری است. پس از انجام تحقیقات خود درباره قابلیت اقتصادی کشورها، تفاوت نرخ بهره، حرکت ممکن نرخ بهره و عایدی کارگزار، آماده انتخاب جفت ارزی هستید که معیارهای شما را برآورده می‌کند. با استراتژی خرید و نگهداری، شما به سادگی جفت ارزی حاوی بهره مثبت را خریداری کرده و برای مدت زمان ثابتی نگهداری می‌کنید. می‌تواند ۳ ماه، ۶ ماه، ۱ سال یا بیشتر باشد.  

استراتژی خرید سبد حمل ارزی

در هر نوع سرمایه‌گذاری، تنوع معمولاً بهترین راه حفاظت در برابر رویدادهای غیرمساعد است که ممکن است خسارت قابل توجهی به سرمایه شما وارد کند. در معامله نیز این موضوع فرقی نمی‌کند. تنوع در یک سبد از موقعیت‌ها به طور معمول منحنی حقوق صافت را صاف‌تر می‌کند و نسبت بازدهی به کاهش دارایی بهینه را به ارمغان می‌آورد. بنابراین، با استفاده از این مفهوم می‌توانیم یک سبد یا پرتفوی از موقعیت‌های حمل ارزی خریداری کنیم. به این ترتیب، هر واکنش قیمت غیرمساعد تنها تأثیر محدودی بر کل پرتفوی ما خواهد داشت. این معمولاً روشی است که بانک‌ها و صندوق‌های سرمایه گذاری اختصاصی استراتژی حمل ارزی خود را اجرا می‌کنند.  

تجارت حمل و نقل با تحلیل فنی

همچنین، تجاران فنی هم می‌توانند از تجارت حمل و نقل بهره ببرند. اغلب تجاران فنی تمایل دارند زمانی کوتاه‌مدت‌تری را در نظر بگیرند و معمولاً موقعیت‌های باز شده تا روزها یا هفته‌ها دوام می‌آورند. پس چگونه این دسته از تجاران می‌توانند از تجارت حمل و نقل بهره ببرند؟ به زودی به آن می‌پردازیم. یک نکته‌ای که باید درباره تجارت حمل و نقل تشخیص داد، این است که وقتی اختلاف نرخ بهره بر روی یک جفت ارز گسترش می‌یابد، تجاران بلندمدت وارد بازار می‌شوند تا از این تفاوت بهره ببرند. با ورود شرکت‌های بزرگ به تجارت، تقاضا برای ارز افزایش می‌یابد که قیمت آن را به بالاتر برده. بنابراین، در واقع، اختلاف نرخ بهره قوی تقاضای مؤسساتی بیشتری را جلب می‌کند و باعث افزایش قیمت‌ها می‌شود. یک تاجر فنی می‌تواند از تکنیک پیروی از روند استفاده کند تا در این تجارت‌ها شرکت کند. همچنین، یک تاجر سوئینگ می‌تواند منتظر کشیدن و سقوط قیمت‌ها باشد تا وقتی قیمت‌ها به سود خود حرکت می‌کنند، وارد شود و موقعیت‌ها را افزایش دهد. از استراتژی‌های مخالف روند در جفت‌هایی که حمل و نقل قوی دارند، پرهیز کنید. این بهترین حالت مبارزه‌ای است. شما در برابر هزینه‌های بهره روزانه و یک بازار قوی و روندهای هستید. بنابراین، در این زمینه دقت کنید. تجارت به خودی خود سخت است، چرا کارها را سخت‌تر می‌کنید؟   نتیجه‌گیری به عنوان یک خلاصه، باید به خاطر داشت که هنگام اجرای تنظیمات تجارت حمل و نقل، باید انتخاب‌هایمان را با دقت انجام داده و تحلیل جامعی را انجام دهیم تا اطمینان حاصل کنیم که فقط در مجموعه‌های تجارت حمل و نقل با احتمال بالا قرار می‌دهیم. این شامل مطالعه شرایط اقتصادی فعلی کشورهایی است که علاقه‌مندیم و استفاده از روش‌های تحلیلی اساسی و فنی نیز. تجارت حمل و نقل برای تریدرهای بسیار کوتاه مدت مناسب نیست و بلکه باید به عنوان یک رویکرد تجارت بلند مدت استفاده شود. دیدیم که تجارت حمل و نقل به تریدر امکان کسب درآمد بهره و سود بالقوه از نظر ارزش قیمت نیز می‌دهد. اما به خاطر داشته باشید که تجارت حمل و نقل دارای ریسک‌های ذاتی خود است که باید با استفاده از اصول مدیریت موقعیت و مدیریت سرمایه کاهش یابد.     منبع: فارکس ترینینگ گروپ
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها